PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12è ct., minimum per adver tentie 2.06. Bij abonnement speciale prtjs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dïenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v -* MAANDAG 4 OCTOBER 1943 d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 234 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te:Vlisslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29 Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel, 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. Inlevering radiotoestellen nog mogelijk. GEEN STRAFVERVOLGING BLJ AANMELDING TOT EN 3IET 20 OCTOBER. BEKENDMAKING. Der Hogere SS- und Polizeiführer deelt mede: Bij beschikking van 13 Mei 1943 is door den Höheren SS- und Polizeiführer de inleveringsplicht voor alle radio-ontvangtoestellen afgekondigd. De kring van per sonen die van den inleveringsplicht waren vrijgesteld, was nader aangegeven. De inleveringstermijn is intusschen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevolking heeft aan zijn plicht voldaan. Het onrechtmatig achterhouden van toestellen werd zooals reeds herhaaldelijk in de pers is gepubliceerd na een snel ingrijpen der Duit- sche justitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenisstraffen opgelegd. Teneinde dien personen, di e uit wanbegrip, onbedacht zaamheid of om andere redenen niet tijdig hun inleve ringsplicht zijn nagekomen, gelegenheid te geven dit alsnog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt der Hogere SS- und Po lizeiführer in overeenstemming met den Rijkscommis saris het volgende mede: Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet ingeleverde radio-toestellen, moeten onverwijld schrlf- te|;k aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P.T.T., Arnhem, Roggestraat 13. Bij deze aanmelding moeten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van het toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan vindt geen enkele strafvervolging plaats, mits het toestel dan tot en met 20 October 1943 op het betreffende bureau van de Nederlandsche politie, in plattelandsgemeenten by den betreffenden burgemeester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van dezen termyn nog in het bezit zijn van een radio-ontvangtoe stel zonder de officieele speciale toestemming te heb ben, zal met bijzondere strengheid worden opgetreden. Der HÖnere SS- und Polizeiführer (w.g.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und general der Polizel. Den Haag, 2 Octoher 1943. Na het verstrijken van de vastgestelde Inleverlngstermijnen hebben de bureaux der politie en posterijen steekproeven genomen en daarbij vastgesteld, dat wel iswaar verreweg het grootste deel van de bevolking aan de genoemde beschikking had vol daan, doch dat echter In vele gevallen uit wanbegrip, onbe dachtzaamheid, ten deele echter ook uit angst voor een finan cieel verlies of om het toestel voor later te behouden, aan den inleveringsplicht niet was vol daan. Overeenkomstig de geldende bepalingen moesten deze geval len aan het Dultsche Landesge- richt voor berechting worden aangegeven, zooals het publiek ook door herhaalde berichten In de dagbladen heeft vernomen. Der Höhere SS- und Polizei führer heeft thans besloten een naderen termijn voor de Inleve ring vast te stellen tot en met 20 October 1943, binnen welken tijd de eigenaars en bezitters, resp. bewaarders, In staat zijn tot inlevering over te gaan, zon der zich aan een strafvervolging bloot te stellen, Princlpleele voorwaarde voor vrijdom van straf is daarbij, dat de eigenaar, bezitter en bewaarder van nog niet Ingeleverde en niet uitdruk kelijk vrijgestelde radio-ontvang, toestellen, -toebehooren en -on- derdeelen onverwijld, dat betee- kent dus binnen den kortst mo gelijken termijn na het bekend worden der nieuwe beschikking, het feit van het bezit schriftelijk met de in de nieuwe beschikking genoemde bijzonderheden aan het aangegeven bureau der P.T.T. opgeeft. Over de bevoegde inleverlngs- bureaux, waar deze voorwerpen dan tot en met 20 October 1943 moeten worden ingeleverd, zul len nog plaatselijke bekendma kingen volgen. De plaatselijke bureaux van de Nederlandsche politie in plattelands-gemeen ten de burgemeester geven op verzoek ook Inlichtingen waar zich de Inleverlngsbureaux bevin den. Zooals reeds gezegd, zün tot dusverre slechts steekproeven ge nomen. Na het verstrijken van den naderenden inleveringster mijn zullen de bevoegde autorH Inzake deze beschikking van den Höheren SS- und Polizei führer, verneemt het A.N.P. nog het volgende: De beschikking van den Höheren- SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 Inzake de Inlevering van radio-ontvang toestellen bepaalde, dat alle ra dio-ontvangtoestellen, -toebehoo ren en -onderdeelen onmiddellijk ingaande verbeurd verklaard werden. Van den dag der pu blicatie dezer beschikking" af mocht derhalve noch de eige naar, noch de bezitter vrij over de verbeurdverklaarde voorwer pen beschikken. Deze voorwer pen moesten veeleer binnen de officieel medegedeelde termijnen ingeleverd worden, voorzoover de bezitter geen verzoek om vrij stelling had Ingediend en in het bezit was van de behoorlijk ge- teekende en gestempelde, van een loopend nummer voorziene strook van het verzoek tot vrij stelling. Van 13, Mei 1943 af was derhalve zonder bijzondere toestemming het afstaan of in bezit nemen en daarenboven ook het vervaardigen, doch ook het beschadigen van radio-ontvang toestellen, -toebetiooren en -on derdeelen verboden. Derhalve heeft iedereen, die een radio-ontvangtoestel ver kocht, weggegeven of uitgeleend heeft zich- evenzeer aan een strafbaar feit schuldig gemaakt als diegene, die een dergelijk toestel gekocht, geleend of als_ geschenk aangenomen heeft. De toestellen moesten voorts op grond van de plaatselijke pu blicaties op de inleverlngsbu reaux worden ingeleverd. Hij, die zijn toestel om de een of an dere reden niet op den vastge- stelden tijd op het betreffende inleveringsbureau heeft ingele verd, heeft zich eveneens straf baar gemaakt. Deze bepaling oold natuurlijk niet alleen voor de eigenaars, doch ook voor de bezitters of bewaarders van een dergelijk toestel, die in elk ge val den plicht hadden voor de tijdige Inlevering zorg te dragen. In het bijzonder was ook bijv. leder gezinshoofd verplicht voor een eventueel afwezig familielid of medegebruiker van de woning de beschikking tot inlevering na te komen. telten alle gevallen van Inbreuk op de beschikking van 13 Mei 1943 met bijzondere strengheid vervolgen, daar dan niemand meer de mogelijkheid heeft te beweren, dat h(J zich van de draagwijdte van z(jn handeling niet bewust geweest is. De bevoegde autoriteiten zijn In het bezit van de voormalige radioluistervergunningen, de af- leveringsbewijzen en garantiel(js- ten van de radiohandelaren en van andere overeenkomstige be wijsstukken en zijn derhalve ook In staat om te controleeren of bepaalde, wat betreft het type en fabrieksnummer nauwkeurig bekende toestellen ook daadwer kelijk zijn Ingeleverd. Daarenbo ven mag het als bekend veron dersteld worden, dat er voldoen de mogelijkheden van technischer en polltioneelen aard zijn om elk radiotoestel op te sporen. BU een beweerde ter beschik kingstelling van een radiotoestel aan 'n ander persoon v o o r 13 Mei 1943 zal de oorspronkelijke kooper van het toestel moeten kunnen aantoonen aan wien hij het betreffende toestel heeft ge geven. Ook die personen, die een radio-ontvangtoestel om ie mand een plezier te doen in be waring genomen hebben of b|j wie verpakte of gesloten voor werpen zijn gedeponeerd, waar- In zich een radio-ontvangtoestel zou kunnen bevinden, dienen wel te beseffen, dat z|j zich dan ook door een nlet-lnleverlng als medeplichtige of mede-dader strafbaar maken, wanneer z|j het nalaten zich te overtuigen van den werkelijken inhoud van het bij hen achter gebleven voor werp. Het spreekt vanzelf, dat een verbergen van voorwerpen, die vallen onder den plicht tot In levering, hetgeen herhaaldelijk op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen in hulzen en tuinen is vastgesteld, alleen maar een dienovereenkomstige verzwaring van straf met zich moet mede brengen. Voorts spreekt het vanzelf, dat de plicht van Inleveren niet alleen betrekking heeft op één toestel van verscheidene toestel len in het bezit of eigendom van den betreffenden persoon, doch ook op alle niet uitdruk kelijk officieel vrijgestelde toe stellen. HU, die zijn toestel na 13 Mei 1943 gratis of tegen vergoeding heeft afgegeven, doet er goed aan eveneens onverwijld aan het In de nieuwe beschikking ge noemde bureau van de P.T.T. het feit van de afgifte van het toestel met nauwkeurige om schrijving van het toestel op te geven. HU kan, wanneer het toestel dan tUdlg wordt ingele verd, eveneens op vrijdom van straf rekenen. Om( onduidelijkheden over ver kregen vrUstellingen van toestel len te vermüden, wordt nadruk- ketUk .verklaard, dat alleen die toestellen als vrijgesteld kunnen worden beschouwd, waarvoor de bezitter het onderste strookje van het genummerde officieele vrUstellingsformuller voor 't In dienen van een verzoek tot vrU- stelling bezit, dat door de daar toe gerechtigde instantie van handteekenlng en dlenststempel moet zijn voorzien. Deze strook jes vormen de voorloopige vrU* stelling. Als definitieve" gelden de nieuwe radioluistervergunnin gen, die thans door de P.T.T. worden verstrekt en die nauw keurige gegevens bevatten over den bezitter der vergunning en over het vrijgestelde toestel. Andere, bijv. schriftelijke vrij stellingspapieren van een of an dere instantie zijn niet geldig. Alleen deze genoemde voorloo- plg o!\definitief vrügestetde radio-ontvangtoestellen, -toebe hooren en -onderdeelen behoeven derhalve niet to»worden Ingele verd. De beschikking van den Hd- heren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 voorziet in gevan genisstraf of geldboeten tot een onbeperkt bedrag, niet alleen voor den directen dader, doch ook tegen lederen mede-dader, aanstichter of medeplichtige. Daar na 20 Oct. 1943 tegen de schuldigen met bijzondere strengheid zal worden opgetre den, Is te verwachten, dat de strafmaat vergeleken met de tot dusver behandelde gevallen nog belangrijk zal worden verhoogd. De moordenaars van luitenant-generaal Seyffardt voor het Polizeistandgericht De door het Polizeistandge richt in Amsterdam op 30 Sep tember 1943 op grond van de verordening tot bescherming van de openbare orde van 9 Januari 1943 ter dood veroor deelde 19 Nederlanders hebben deel uitgemaakt van een ter reurgroep, <3ie vooral op het oog had moorden te plegen op vooraanstaande Nederlandsche personen, alsmede aanslagen te doen op spoorlijnen en daar door indirect de Duitsche be zettende overheid te treffen. De leiders van de terreurgroep zij deels nationalistische, deels joodsche studenten geweest, die zich onder leiding van vroe gere leden der communistische partij Nederland verbonden hadden om daden van geweld te plegen. De terroristen heb ben het klaar gespeeld zich te voorzien van wapenen en ont plofbare stoffen, die t.en deele MOORDENARES VAN POLITIE-PRESIDENT KEULEN GEGREPEN. Officieel wordt bekend ge maakt, dat de moordenares van politie-president Kerlen uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, door de Sicherheitspolizei in Amster dam kon worden gearresteerd. De arrestatie kan pas nu openbaar worden bekend ge maakt, omdat anders h>st on derzoek inzake de personen op den achtergrond en de me deplichtigen van de moordena res gevaar zou hebben geloo- pen. De moordenares is de 22- jarige studente in de. rechten Geertruida van Lier. Zij is een half-jodin. Bij haar arrestatie droeg zij drie geladen pistolen bij zich. Bij het verhoor door de politie heeft zij behalve het vermoorden van politiepresi- dent Kerlen ook reeds de voor bereiding van andere moord aanslagen bekend. Opmerke lijk is het feit, dat de moorde nares met cynische openhar tigheid verklaarde ook een be langrijk aandeel te hebben gef had in de voorbereidingen voor den moordaanslag op den ka pitein van politie Woerts te Bussum. Aanvankelijk heeft zij het voornemen gehad ook dezen aanslag zelf te plegen. De moordaanslag op .den kapi tein van politie Woerts in Bussum heeft, zooals bekend, reeds in de zitting vap, het Polizeistandgericht te Amster dam op 30 September 1943 zijn vergelding gevonden. De medeplichtigen van de moordenares en de personen op den achtergrond zijn inmid dels eveneens gearresteerd en gevonnist. De suikerbietencampagne Is in vollen gang. De breten worden bij aankomst aan de fabriek gelost en op groote bergen gestort. CNF/8tevens/Pax m van buitenlandsche herkomst waren. De groep stond onder leiding van den communistischen arts dr. Kastijn en van een student in de medicijnen en halfjood Hans Ka tan. De halfjood Hans Katan heeft de opdracht gege ven tot den moord op luite nant-generaal Seyffardt, com mandant van het Nederland sche Vrijwilligerslegioen. De voljood Leo Frrjda heeft teza men met den communistischen artsdr. Kastijn op 5 Februari 1943 in Den Haag den moord op luitenant-generaal Seyf fardt uitgevoerd. De arts- dr. Kastijn die het doodelijke schot op luit.-generaal Seyffardt hééft gelost en zich bovendien heeft schuldig gemaakt aan den moord op den leider van het departement van volks voorlichting mr, Reydon, op 9 Februari 1943 in Voorschoten, heeft bij zijn arrestatie zelf moord gepleegd. Hans Katan heeft bovendien, samen met den voljood Leo Frijda, deel genomen aan den moord op den Nederlander van Blom op 25 Juni 1943 in Amsterdam en bovendien aan de moorden op den vroegeren Nederlandschen minister van landbouw dr. Pos- thuma 3 Juni 1943 in Hengelo, op den leider van het ministe rie van volksvoorlichting, mr. Reydon op 9 Februari 1943 in Voorschoten, op den polïtie- vaandrig Postman op 24 Juni 1943 in Amsterdam, op den rijwielstaller Hoff op 2 Juni 1943 in Amsterdam, op den Nederlandschen eersten luite nant van politie Kaay op 3 Juli 1943 in Enschede, op den Ne derlandschen tandarts de Jon- ge-Cohen op 22 Juli 1943 in Amsterdam, alsmede aan de poging tot moord op den Nederlandschen politieagent Blonk en diens echtgenoote op 15 Juli-1943, terwijl hij voorts opdracht heeft gegeven tot een reeks andere moorden op voor aanstaande Nederlandsche per sonen, welke niet zijn uitge voerd. Hans Katan is de drijf veer van alle door leden der terreurgroep uitgevoerde spoor weg-aanslagen en brandstich tingen geweest en heeft zelf aan verscheidene handelingen deelgenomen. De vol-joodsche student in de medicijnen, Leo Frrjda, die heeft deelgenomen aan de op richting van de terreurgroep, heeft behalve de moorden op luitenant-generaal Seyffardt en op den Nederlander Blom, den moordaanslag gepleegd op den rijwielstaller Hoff Am sterdam. Hij heeft het doode lijke schot op Hoff gelost. Da veroordeelde leeraar in.de na tuurkunde Johannes van Mier- lo heeft op de plek van de mis daad hulp verleend. Leo Frijda heeft voorts samen met Katan, twee spoorwegaanslagen uitge voerd en in Juni 1943 gepro beerd om in een bioscoopthea ter te Den Haag door middel van een brandbom brand te stichten. De student Sape Kuiper heeft 22 Juli 1943 den Nederland schen tandarts de Jonge-Cohen in diens spreekkamer doodge schoten en twee schoten gelóst op diens echtgenoote. die ge wond werd. Medeplichtige is do gvmnastiekleeraar Henri Geul. die eveneens met een pistool gewapend is geweest. Geul had zich pas op 20 Juli 1943 bij de terreurgroep aangesloten en zich bereid verklaard tot me dewerking bij elk soort daden van terreur. Op 15 Juli 1943 heeft Sape Kuiper tezamen met den student Johannes Kalshoven, die zich in Mei 1943 tot medewerking bij daden van terreur bereid had verklaard,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1