PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT iuccesvolle strijd tegen vijandelijke schepen. vBONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal, 'ranco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. .DVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12| ct., minimum per adver- >ntie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen cn dienstaanbie- ingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ZATERDAG 2 OCTOBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAAR GANG BLADZIJDEN NUMMER 232 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te:Vllsslngen: Redactie en Administratie Waistr. 58-60, teL 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 57ai Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541, Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg* Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel van de Duit- 3he weermacht deelde Vrijdag lede: Aan het landfront van het [oeban-bruggenhoofd sloegen aze troepen verscheidene rachtige aanvallen van de jlsjewisten af. Vijandelijke ge- gchtsgroepen, die opnieuw jogden te landen, werden ver- ietigd. In het gevechtsgebied ten Uidoosten van Saporosje le erden de gevechten van Don- erdag een volledig afweer- ïcces op. De met zeer sterke ifanterie- en pantserstrijd- rachten ondernomen door- raakpogingen van den vrjand ■erden afgeslagen. De bolsje- •isten leden groote, bloedige erliezen. Van 250 aanvallende antserwagens werden er 140 ernietigd. Aan den Midden-Dnjepr zijn 5g verbitterde gevechten iande om afzonderlijke, vijan- elijke bruggenhoofden. In verschillende sectoren van et Midden en het Noorden van 3t Oostelijke front werden laatselijke aanvallen der bols- swisten afgeslagen. De luchtmacht kwam met ^concentreerde formaties ge- bchtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en slagvliegtuigen p doeltreffende wijze in de ge- jechten ten Zuidoosten van [aporosje en aan den Midden- njepr tusschenbeide. Een duikboot bracht in de Iwarte zee een vijandelijk •mschip van 800 brt. tot ...:en. Aan hetZuid-Italiaansche ont kwam het Donderdag echts ten Zuiden van den Ve suvius tot noemenswaardige gevechten. Aanvallen van Brit- sche pantserstrijdkrachten wer den daar afgeslagen. In de Middellandsche zee plaatste de luchtmacht bom- treffers op twee vijandelijke oorlogsvaartuigen en besc digden deze ernstig. Begelei dende jagers schoten daarbij drie vijandelijke vliegtuigen neer. Tijdens de vijandelijke lucht aanvallen op 29 September en in den nacht van 29 op 30 Sep. tember werden ondanks het ongunstige weer boven West- Duitschland en het Nederland- sche kustgebied veertien vijan delijke vliegtuigen neergescho ten. Marine en luchtmacht brach ten in September tot zinken: 1 slagschip, 3 kruisers, 20 tor pedojagers, 3 torpedobooten, 13 motortorpedobooten, 1 duik boot en verscheidene duikboo- ten van het kleinste type, 2 mijnzoekers, 2 bewakingsvaar tuigen en 20 landingsbooten. Beschadigd werden: 1 slag schip, 18 kruisers, 17 torpedo jagers, 1 torpedoboot, 8 mo tortorpedobooten, 15 landings booten en 5 andere oorlogs vaartuigen. Voorts werden 55 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 315.700 brt. en een transport zeilschip tot zinken gebracht of vernietigd en 133 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 600.000 brt. beschadigd. De schade aan talrijke getroffen oorlogs- en koopvaardijschepen is zoo groot, dat ook een deel dezer schepen als vernietigd kan wor den beschouwd. In een Bcrlijnsche industriefabriek werd een groote bijeenkomst ge houden van het Dnitsche Arbeids front. waaraan door duizenden p- beidskameraden en afgevaardig den van in Duitschland werkzaam zijnde arbeiders van 20 naties werd deelgenomen. Een rede van den Rijksorganisatieleider dr. Ley vormde het hoogtepunt dezer bij- eenkojnst. welke een bijzonder ka rakter kreeg door de talrijke na tionale kleederdrachten alsmede door de vaandeldelegaNes der Ger- m aan sc hp Vrijwillige SS-eenheden en door de uniformen van het fas cistische Italië. Dr Ley in ge sprek met Kroatische en Neder- land selle vrouwen. Hoffmann Stapf Fax m ■\merikaansche landingen op Arundell en Toodford. Volgens een bericht van het apansche hoofdkwartier heb- sn de Amerikanen in Septem- er boven de Salomons-eilan- en 350 vliegtuigen verloren, oorts werden 6 torpedobooten talrijke andere kleine vaar- ligen tot zinken gebracht of sschadigd. Op het oogenblik jn d,e op Koelambangra ge- ;atiionneerde Japansche troe- en in gevechten gewikkeld 1 iet sterke vyandelijke strijd- i rachten, die geland zijn op rundell en Toodford. Deze indingen werden gesteund Dor groote eskaders vliegtui- e. Op Vella la Vella heeft de ijand meer dan 700 man aan i Doden en gevangenen verlo- sn. Overigens duren de ge- Dchten in dit gebied met on- erminderde hevigheid voort, •e Japanners hebben in Sep- ;mber 40 vliegtuigen verlo- ïn, terwijl een landingboot rustig werd beschadigd. s De aflevering van ry wielen en frames. IDaar gebleken is, dat ver- ïhillende rywieldetailhandela- ïn niet genegen zijn de bij en nog voorradige rijwielen a frames te verkoopen en af i leveren aan afnemers, die i het bezit zijn van een door en distributiedienst uitgereik- ïn geldigen rijwielbon of een oor het bureau voor de mè- 8 ilenverwerkende industrie af- 9 egeven speciale koopvergun- H ing, is blijkens een bekend- i laking van den directeur van et bureau voor de metalen- J erwerkende industrie, in de f taatscourant van 29 Sept. be- aald, dat zij met ingang van ri jeu datum verplicht zullen 3 Rn;u wan"eer een geldige rij. J ïelbon of een speciale ver- ünmng wordt aangeboden, ui et daarin vermelde artikel te ij srkoopen en af te leveren a an dengene, te wiens name 5 rijwieibon of speciale ver dunning is gesteld. REGELING DER SCHOOLARTSENDIENSTEN. De secr.-generaal van socia le zaken heeft nadere regelen gesteld voor de organisatie van de schoolartsendiensten, welker aantal, naar reeds eer der werd gemeld, aanzienlijk wordt uitgebreid. Het geneeskundig schooltoezicht wordt uitgeoefend: a. op de opeq- bare dagscholen voor voorbereidend, gewoon, uitgebreid, voortgezet en bui tengewoon lager onderwijs; b. op de openbare dagscholen voor lager nij verheidsonderwijs, voor zoover dit be treft de scholen voor een ambacht of handwerk en de scholen voor huis houden, landbouwhuishouden, vrouwe lijke handwerken en maatschappelijk werk; c. op de overeenkomstige bij zondere scholen. Het geneeskundig schooltoezicht omvat het toezicht op den gezond heidstoestand van de leerlingen en van het personeel, het hygiënisch toezicht op de schoolgebouwen, hun inrichting en de speelterreinen: het adviseeren over de plannen van nieuw op te richten of te vernieuwen schoolgebouwen en over aan te schaf fen schoolinventaris en andere hulp middelen, alsmede over vast te jstel- len of te wijzigen leerplannen, va- canties en roosters van lesuren, over het vrijstellen van abnormale leer lingen van het volgen van het on derwijs en het vrijstellen van leer lingen van het volgen van bepaalde deelen van het onderwijs, alsmede omtrent andere aangelegenheden schoolhygiène. De schoolarts mag niet optreden als behandelend geneesheer Elk der aangesloten gemeenten draagt in de kosten van het geneeskundig school toezicht bi] naar verhouding van het aantal inwoners. Beslag op kunstobjecten. Dezer dagen heeft de Rot- terdamsche Sicherheitspolizei bij de kunsthandels Unger en van Zanten, waar werken van D. Harkink, resp. Aad de Haas waren tentoongesteld beslag gelegd op een aantal schilde rijen, etsen, litho's en teeke- ningen van deze kunstenaars en de tentoonstelling gesloten. De Sicherheitspolizei is voor nemens met deze werken een tentoonstelling van ontaarde kunst in te richten. TER DOOD VEROORDEELD STRAF VOOR DEN MOORD OP GENERAAL SEYFFARDT, MINISTER FOSTHUMA E.A. Naar de Hogere SS- und Polizeiführer Nordwest mede deelt heeft het Polizeistandge- richt Amsterdam den 30sten September 1943 de volgende Nederlanders ter dood veroor deeld: 1. Den joodschen student in de medicijnen Leo Frijda uit Amsterdam, geb. 1 Augustus 1923 te Amsterdam. 2. Den student in de biologie (half jood) Hans Ka tan uit Amsterdam, geb. 9 Augustus 1919 te Hilversum. 3. Den student Sape Kuiper uit Delft, geb. 3 Februari 1924 te Arnhem. 4. Den natuurkundeleeraar Johannes van Mierlo uit Nw. Amstel, geb. 21 October 1907 te Den Helder. 5. Den gymnastiekleeraar Henri H. Geul uit Amsterdam, geb. 12 Mei 1916 te Blora op Java. 6. Den student Johannes Kalshoven uit Amsterdam, geb. 31 December 1922 te Am sterdam. 7. Den leerling1 der machi- nistenschool Louis Boissevain VERDUISTERINGSPLICHT. De commissaris-generaal voor de veiligheid wijst erop, dat, nu de duisternis vroeger intreedt, het nauwlettend in- achtnemen der verduisterings voorschriften van nog meer gewicht is. Den laatsten tijd heeft men vaak moeten constateeren, dat, in weerwil van alle ver maningen, door onvoldoende inachtneming der verduiste ringsvoorschriften de veiligheid van de gemeenschap lichtzin nig in gevaar werd gebracht op een wijze, die gelaakt moet worden. Een strenger optre den der autoriteiten is daar door onvermijdelijk. Terwijl tot dusverre meestal slechts geringe boeten 'aan verduisteringszondaren werden opgelegd, waarbij men reke ning hield met de omstandig heid, dat veelal vergeetachtig heid en nalatigheid de over tredingen tegen de verduiste- ringsvoorsohriften hadden ver oorzaakt, moet voortaan in alle gevallen in beginsel een minimumboete van 25 gulden worden opgelegd. Bovendien zal in bepaalde gevallen, vooral bij herhaalde overtre dingen, de stroomtoevoer bij den overtreder voor minstens veertien dagen worden afge sneden en tevens de verbeurd verklaring der gloeilampen worden bevolen. In gevallen van bijzonder grove nalatigheid en van her haling zal de stroomtoevoer voor nog langeren tijd worden afgesneden en bovendien door het gerecht straf worden op gelegd. In dit verband wordt er op gewe zen, dat overtredingen van de ver duisteringsvoorschriften tevens een delict tegen de algemeene luchtbe- schermingsplicbten in den zin var par. 8 der luchtbeschermingsverorde ning vormen en dat dienovereen komstig ook de in par. 15 der lucht beschermingsverordening bepaalde strenge maatregel (arrest en gevan genisstraf, in gevallen, die als sa botage moeten worden beschouwd, onder omstandigheden ook strengere straffen) kunnen worden bevolen. Bo vendien moet bij bijzonder veelvul dige en herhaaldelijk op dezelfde plaats voorkomende overtredingen worden overwogen, den stroomtoevoer voor meer huizen, onder omstandig heden voor geheele wijken en plaat sen af te sluiten, indien door afzd%- derlUke maatregelen het beoogde doel niet zou worden bereikt. Men mag aannemen, dat tnet het oog op het gevaar, dat voor eer grootere gemeenschap de stroomtoe voer zou worden afgesloten, alle be langhebbenden uit zichzelf door we- derkeerige hulp en contróle zorg zul len dragen voor het juiste inachtne- men der verduisteringsvoorschriften. DE KLOK ÉÉN UUR ACHTERUIT. In verband met het invoe ren van den wintertijd dient men Zondagavond alvorens zich ter ruste te begeven, de uurwerken één uur achter uit te zetten. Officieel gaat de wintertijd Zondagnacht om drie uur in. uit Bussum, geb. 27 Juni 1922 te Arnhem. 8. Den student Antoon Pley- te uit Dslft, geb. 8 Juni 1917 te Amsterdam. 9. Den kantoorbediende Gi deon Boissevain uit Amster dam, geb. 6 Juni 1921 te Schiedam. 10. Den werktuigkundige Jan Karei Boissevain uit Am sterdam, geb. 24 Mei 1920 te Schiedam. 11. Den letterkundige Wal ter Brandligt uit Epe (Gelder land), geb. 14 Mei 1901 te Kampen. 12. Den journalist Maarten van Gilss uit Amsterdam, geb. 12 Juni 1916 te München. 13. Den pikeur Dionysius Remiens uit Amsterdam, geb. 6 September 1919 te Schoorl. 14. Den radiotechnicus An- toina Th. Broeckman uit Bla- ricum, geb. 18 Juli 1911 te Laren. 15. Petrus Pooters, zonder beroep, uit Amsterdam, geb. 28 Augustus 1911 te Amster dam. 16. Den student in de medi cijnen Olaf Th. Thomsen uit Amsterdam, geb. 17 December 1919 in Banstang (Ned. Indië). 17. Den kantoorbediende Anton J. Th. Koreman uit Amsterdam, geb. 15 December 1915 te Semarang op Java, 18. Den monteur Victor van Swieten uit Eemnes. geb. 11 November 1906 te Rijswijk. 19. Den student in de medi cijnen Johann Roemer uit Am sterdam, geb. 24 Februari 1921 te Amsterdam. De doodvonisssn zijn na on derzoek van de gratiekwestie in de vroege ochtenduren van den lsben October 1943 vol- trokkén. Daarmede hebben de moor den op luitenant-generaal Seyffardt, commandant van het vrijwilligerslegioen „Ne derland" en op minister Pos- thuma en andere leidende per soonlijkheden in Nederland, een aantal spoorwegaanslagen en een aantal roofovervallen hun vergelding verkregen. Een uitvoerig verslag over de behandeling voor het Poli- zeistandgericht Amsterdam op 30 September 1943 zal nog volgen. De beroemde villa van dr. Axel Munthe „San Michele" op Capri, is volgens 't Zweed. sche blad Nya Dagligt Alle- handa door de Amerikaansche troepen bij de bezetting van het eiland verwoest. De villa van dr. Munthe en zijn ver zamelingen vormden een der grootste bezienswaardigheden van het eiland. NIEUWE SUIKERBON. Van 2 t.m. 16 October is bon 672 van de bonkaart voor voedingsmiddelen aangewezen voor het koopen van 500 gram suiker. VLEESCHBONNEN WORDEN MAANDAG BEKEND GEMAAKT. 125 gram margarine voor personen t.m. 20 jaar. Ter toelichting op de gepu bliceerde bonnenlijst wordt medegedeeld, dat de vleesch- bonnen voor het tijdvak van 3 t.m. 16 October op Maandag 4 October bekend zullen wor den gemaakt. Pe bon voor chocolade, die op 3 October behoorde te wor den aangewezen, zal op 16 October worden bekend ge maakt. Voorts is voor het tijdvak van 3 t.m. 16 October een half rantsoen 125 gram marga rine op bon 44a voor personen van 0 t.m. 20 jaar beschikbaar gesteld, naast de voor de ge heele bevolking aangewezen bonnen 41a boter, waarop 125 gram boter en 41b boter, waarop 125 gram margarine verkrijgbaar is. DESGEWENSCHT RUND VET OP „BOTER 43A". Op de bonnen „boter 43a" van de bonkaart voor voe dingsmiddelen, welke bonnen gedurende het tijdvak van 16 October tot en met 30 October geldig zullen zijn, is desge- wenscht rundvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen verkrijgen. Zrj, die rundvet wenschen te ontvangen, moeten de genoem ds bonnen bij hun slager inle veren, desgewenseht tegen ontvangstbewijs, en wel van Zaterdag 2 October tot en met Woensdag 6 October. Indien men gedurende dit tijdvak bon „boter 43a" niet bij zijn slager heeft ingele verd, kan men daarop geen rundvet verkrijgen, maar slechts de artikelen, waarvoor deze bon later geldig ver klaard zal worden. De aflevering van het rund vet is eerst van 16 October af tot en met 30 October a s. toegestaan. DE GELDIG VERKLAARDE TEXTIELPUNTEN. Met ingang van 1 October zijn niet de punten 1 t.m. 20, zooals gemeld, maar de pun ten 11 t.m. 20 van dé textiel- toeslagkaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar femerkt „V 715" geldig ver- laard voor den aankoop van textielproducten. EERVOL ONTSLAG VAN DEN BOERENLEIDER. Het rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft met ingang van 30 September 1943 den heer E. J. Roskam op diens verzoek eervol ontslagen uit zijn functie van boerenleider van den Nederlandschen Land stand. Voor den dag van den post zegel wordt van 9 Oct. t.m. 8 Nov. a.s. een bijzondere post zegel verkrijgbaar gesteld in de frankeerwaarde van 7% cent, maar tegen een ver koopsprijs van 15 cent De netto-opbrengst boven de fran keerwaarde is bestemd voor philatelistische doeleinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1