PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 1 OCTOBER 1943 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.*, 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG l bladzijden nummer 231 De Bureaux van ons blad zün gevestigd te:Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29 Redactie tel. 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg- Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Britsche aanvallen bij Napels tot staan gebracht DE HAVENWERKEN GRONDIG! VERNIELD.. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Donderdag mede: In den centralen sector van het Koebanbruggenhoofd mis lukte een aanval van sterke vijandelijke strijdkrachten. Tegen ons afweerfront in het gevechtsgebied van Saporosje hebben de bolsjewisten, terwijl zij talrijke versche divisies meedoogenloos in het vuur wierpen en krachtig door slag vliegtuigen gesteund werden, nieuwe doorbraakaanvallen ge daan. Zij werden overal bloedig Aan den midden-Dnjepr zette de vijand zijn pogingen, de rivier over te steken, op tal rijke plaatsen voort. Een eigen tegenaanval wierp de bolsje wisten uit een bruggenhoofd, dat zrj in het onoverzichtelijke terrein hadden kunnen vormen. In den centralen frontsector voeren onze troepen, in weer wil van de moeilijkste weers- en terreinomstanaigheden er onder voortdurenden afweer van deels heftige vijandelijke aanvallen, de bevolen bewegin gen uit. Aan het Zuid-Italiaansche front volgde de vijand onze be wegingen over het algemeen slechts met vrij zwakke strijd krachten. Britsche gepantserde strijdkrachten, die ten Zuiden van den Vesuvius krachtig volgden, werden tot staan ge bracht. In de achter ons front gelegen stad Napels zijn ter verhindering van vijandelijke landingen de havenwerken grondig vernield. Tegen ople vende communistische onrust zijn de scherpste maatregelen genomen. De zuivering van Noordoost- Italië van Sloveensche en com munistische benden in het ge bied ten Oosten van Goerz maakt goede vorderingen. De bandieten verloren de laatste dagen meer dan 1000 man aan dooden en verscheidene duizen den gevangenen. Brit3che bommenwerpers vlogen Woensdagnacht het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied binnen en wierpen zeer verspreid bommen op woonwij ken van verscheidene plaatsen, vooral op Bochum. Eenige ker ken en ziekenhuizen werden ernstig getroffen. De bevolking leed verliezen. Het aantal neer geschoten vliegtuigen wordt op het oogenblik nog vastgesteld. Duikbooten hebben Tn den strijd tegen de vijandelijke lan- dingsvloot in de Middellandsche zee en den vijandelijken aan voer op den Atlantischen oceaan 6 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 42.200 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Duitsche vlootstrijdkrachten, het af weergeschut van koopvaardij schepen en marineluchtdoelge- schut vernietigden van 1 tot 30 September 121 vliegtuigen. Aan den geslaagden afweer van den gisteren gemelden luchtaanval op de haven van Constantza heeft Roemeensch luchtdoelge schut een groot aandeel gehad. SABOTEERENDE OPSTAN DELINGEN IN NAPELS. Zooals het weermachtbericht reeds vermeldt, heeft de stads- commandant van Napels dras tische maatregelen tegen de aldaar saboteerende opstande lingen genomen. Ter bemoei lijking van eventueele lan dingsoperaties der geallieer den werden aanvankelijk de haveninstallaties grondig ver nietigd, waarna deelen der stad ontruimd wei-den. Thans zijn de eigenlijke tegenmaat regelen ingeluid, welke uit ©en meedoogenlooze bestrijding der opstandelingen, deels commu nisten, bestaan. Sedert het den Britten en Amerikanen gelukt is aan de Golf van Salerno aan land te gaan, trachtten communisten en andere elementen de rust en orde in Napels te verstoren en de Duitsche troepen te be lemmeren in hun strijd tegen de geallieerde indringers. De bekende armoewijken, die ter. stond achter de prachtige straten beginnen, boden den bandieten talrijke schuilhoe ken, waaruit zrj hun nachte lijke overvallen op ravitaillee- ringsvoertuigen en afzonder lijke Duitsche soldaten onder namen. Roovend en plunde rend drongen zij ook de door de Anglo-Amerikaansche vliegtuigen vernielde stads- deelen binnen en trachtten zich te verrijken met de have der door het bombardement getroffen bevolking en met de opgeslagen voorraden. Om de zen haard van onrust uit te schakelen sloegen Duitsche en fascistische eenheden, met me dewerking der ordelievende deelen der bevolking hard en vastberaden toe. De bandieten verschansten zich in de stra ten en bliezen talrijke gebou wen op om aan materiaal te komen voor het opwerpen van barrières en straatversperrin gen. Zij werden door de Duit sche troepen energiek aange vallen, ofschoon Britsche en Amerikaansche vliegers trachtten door aanvallen in scheervluehl in te grijpen in de gevechten. Engelsche vliegtuigen heb ben Woensdagavond en des nachts over Zuid-Zweden ge vlogen. Het afweergeschut kwam in actie. De burgemeester van Zaandam heeft een verordening in het leven geroepen, waarbij het aan gehuwde vrouwen ver boden is zich na 18 uur als bezoekster in een café te be vinden, tenzij in gt van haar echtgenoot. Voor Duitscher8 ter kennisneming. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende de gistratie der Duitsccbers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers ver plicht zich bij het voor hun woon plaats bevoegde registratiebureau aah te meiden. Het is gebleken, dat een aantal rijksduitschers tengevolge van onbe kendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepaling dezer verordening niet a. Ik roep derhalve alle tot aan melding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op. zich b(J het bureau van den polltie-officier bij den gevolmachtigde van den rijkscommis saris voor de provincie hunner woon plaats bij vestiging uit het buiten land. bU verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te mel den. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot bet Duitsche volk behooren, maar Jn het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duistchers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduit- schers en voor volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding be staat ook voor het geval, dat per sonen ter vervulling van hun dienst plicht voor de weermacht worden op geroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Dultscher Is, voor de na koming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bU de hulpregistratiebureaux bU de „Ortsgruppen der N.S.D.A.P.". Nog een waarschuwing. (Van onzen Haagsehen correspondent. Wanneer de bezettende overheid ter handhaving van orde en rust hier te lande verordeningen uitvaardigt en bindende aanwijzingen geeft, dan spreekt het vanzelf, dat van Duitsche zijde er ook naar gestreefd wordt, dat die voorschriften in vollen om vang door elkeen worden na geleefd. Hij, die zich niet hiernaar gedi-aagt, loopt de kans, vroe ger of later met den rechter, in dit geval den Duitschen rechter, in aanraking te ko men. En dat die rechter niet met zich laat spotten, hebbeii den laatsten tijd degenen on dervonden, die er op betrapt zijn, hun radiotoestel niet te hebben ingeleverd. sn beriep ziehier op, dat zijn toestel toch kapot was, een ander meende, dat een zieke huisgenoot toch wel zijn eenige afwisseling mocht behouden, een derde was toevallig op reis of vond het toestel te zwaar en' had niemand om het weg te brengen, en ander had, naar hij voor den rechter verklaarde, er heelemaal niet bö gedacht, om su maar te zwij gen van degenen, die wèl wat ge dacht hadden, maar er zich wel wachtten, hieromtrent den rechter in telichten. Van de meest bevoegde Duitsche zijde is nu nog eens betoogd, dat iedereen goed zal doen, zich terdege er reken schap van te geven, dat de Duitsche rechtspraak onvoor waardelijk de hand zal hou den aan stipte naleving van alle voorschriften, door de bezettende overheid uitgevaar digd. Voor de strafwaardig heid maakt het geen verschil, of men uit principieele oppo sitie, uit onverschilligheid of gemakzucht, nalatigheid of verkeerd begrepen zuinigheid gehandeld heeft. De maatregel van 13 Mei 1943, on der het Standrecht van kracht ge worden en daarna uitdrukkelijk ge handhaafd, is, aldus onze zegsman, eigenlijk duidelijk genoegd Misversfan- den moestqp eigenlijk niet mogelijk zijn; toch hoort men voor het Lan- riesgericht nog allerlei particuliere in terpretaties, om niet te zeggen haar kloverijen van de soort, zooals hier boven aangegeven. Naast een verbod tot het vervaar digen, beschadigen, onbruikbaar ma ken, of overdragen in eenigerlei vorm van radiotoestellen waarbij beide partijen gelijkelijk strafbaar zijn staat het gebod om op van hoogerhand vastgestelde tijdstippen en plaatsen de radiotoestellen in te le- Wanneer de eigenaar niet te vens de gebruiker was," is deze iaat- voor de prompte bezorging ver antwoordelijk. Wie tijdig inlevert, heeft recht op schadevergoeding tot welk maxi mum is nog niet bekend en voor keur bij het later weer ontvanger, van een toestel; wie nalatig is ge weest, loopt kans op gevangenisstraf i boete zonder wettelijk maximum, n niet alleen ij zelf. doch ook •entueele medeplichtigen en helpers, bv. de „goede buur", die een radio toestel opgeborgen heeft in zijn schuurtje. lOopen kans, met den rech ter in aanraking te komen. Blnkens de tot dusver in spoedgeding gevoerde straf processen, straft de Duitsche rechter alle betrapte radio zondaren onverbiddelijk en ve len zullen nog volgen, want, naar onze zegsman die het weten kan verklaarde, de autoriteiten beschikken over alle gegevens betreffende de genen, die een radiotoestel hebben gehad, zoodat buiten kijf nog vele overtreders op gespoord en berecht zullen worden. Velen zullen hun toestel niet hebben ingeleverd om een be trekkelijk geringe schade het verschil tusschen aankoop- waarde en vergoeding te ontloopen; maar wanneer zij ;epakt worden, is de schade ie zij loopen veel grooter. Het dringende advies was OP IEDERE JAS EEN VLINDER MAAKT VELER ZORGEN MINDER Het fraaie affiche, dat is uitgegeven in verband met de van 24 October a.s. te houden landelijke collecte ten bate van het Winterhulpwerk van Neder|andschen Volksdlenst. CNF/MeUer/Pax m GEEN ONGEWENSCHTE ETALAGE-RECLAME. Verschillende winkeliers vol gen de methode om goederen in de etalage uit te stallen, die niet of niet in voldoende hoeveelheid in den winkel voor onmiddellijken verkoop be schikbaar zijn, waarbij dan door aanduidingen als: „model", „verkocht" of „verkoop van geëtaleerde goederen alleen bij verandering van etalage" aan het publiek kenbaar wordt ge maakt, dat deze goederen niet kunnen worden gekocht. Op grond van de overweging, dat deze handelwijze geacht kan worden in strijd te zijn met de belangen van den de tailhandel, hebben de voorzit ters van de betrokken vak- en ondervakgroepen in den de tailhandel aan de bedrijfsge- nooten een aanwijzing gegeven, waarbij het verboden wordt in etalages handelsgoederen uit te staller, die niet in den winkel voor onmiddellijken verkoop beschikbaar zijn, noch ledig verpakkingsmateriaal van goe deren, die niet voor onmiddel lijken verkoop beschikbaar zijn in etalages uit te stallen, tenzij dat materiaal voorzien is van de duidelijke leesbare aanduiding „ledig" of „uitslui tend verpakking"." Door deze laatste toevoeging blijft het voeren van herinne ringsreclame dus nog op be perkte schaal mogelijk. Deze aanwijzingen zijn op 15 September j.l. van kracht geworden. Bij niet-naleving kan een tuchtrechtelijke boete van maximaal 200 worden opgelegd. Terugbetaling op boekjes van de rijkspostspaarbank. De rechtstreeksche terugbe taling, na vertoon van per soonsbewijs, op boekjes van de rijkspostspaarbank door alle kantoren in Nederland is uit gebreid tot gemachtigden en wettelijke vertegenwoordigers van inleggers. DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende periode van 14 dagen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoe nen brood, beschuit, melk, taptemelk en aardappelen zijn aangewezen de bonnen 41 en 42, terwijl op deze bonnummers sigaren, tabak of cigaretten gekocht zullen kunnen wor den. Voorts is op bon 41a boter verkrijgbaar een half rantsoen boter en op 41b boter een half rantsoen margarine. Voor een bijzonder half rant soen margarine is aangewezen bon 44a boter en wel voor kin deren van 0 tot 21 jaar. Verder zijn geldig verklaard de bonnen 667 en 668 voor bloem; 669 voor 250 gr. gort; 670 voor 100 gr. vermicelli; 671 voor 150 gr. kaas en 673 voor 250 gr. jam. Op bon 41 versnaperingen is 100 gr. sui kerwerk verkrijgbaar, op bon 41a kindervoedsel 250 gr. gort en op bon 41b kindervoedsel 250 gr. rijst of gort. Tenslotte zij er aan herin nerd, dat de bonnen 38a, 40a en 40b boter geldig blijven tot 30 October en dat voor koffie- surrogaat en vermicelli de vol gende bonaanwijzing zal ge schieden op 31 October. dus, alsnog de achtergehouden toestellen in te leveren. Men moge dan al niet zich straffe loosheid verzekeren, met ver zachtende omstandigheden zal bij de bepaling van de straf maat dan toen wel rekening worden gehouden. En tenslotte kan het lot van al deze overtreders een waarschuwing zijn voor een ieder, die er mogelijk over mocht denken, het met eenig wettelijk voorschrift niet te nauw te nemen. De Duitsche rechters straffen niet voor hun persoonlijk genoegen, doch onder de huidige oorlogsomstan digheden. moeten ook zij de onvoor waardelijke naleving van de voor schriften afdwingen. Kousenbon voor mannen en jongens. Met ingang van 1 October a.s. is van de textielkaarten voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, gemerkt „V 115", bon M voor den aan koop van een paar kousen, geldig verklaard. Bij inleve ring van bon M dient tevens het vereischte aantal punten te worden afgegeven. Nieuwe bon voor generatorblokjes. Van 1 October t/m 31 De cember 1943 geeft de met „pe riode F" gemerkte bpn, als be doeld in artikel 2 van de gene- ratorblokjesbeschikking 1942 no. 1, recht op het koopen van 50 kg generatorblokjes. Andere dan de hierboven genoemde bonnen zijn derhalve nè. 1 Octo ber niet meer geldig. Babybedkruikje en waschteil. Onlangs is gemeld, dat a.s. moeders in aanmerking kynnen komen voor speciale punten ter verkrijging van een baby-bed- kruikje en een waschteil. Ter verduidelijking zij nog medege deeld dat slechts voor a.s. moe ders die haar eerste baby ver wachten, dan wel een baby, wiens geboorte vermoedelijk zal plaats hebben op het tijd stip, waarop het laatstgeboren kind ten minste vijf jaar oud zal zijn, de mogelijkheid be staat het bovenvermelde aan te vragen. Dat de te verwach ten baby het eerste kind is, moet blijken uit een schrifte lijke verklaring van den behan- delenden arts of vroedvrouw. In het geval, dat de te ver wachten baby een in leeftijd opvolgend broertje of zusje heeft, dat op den vermoedelij- ken datum van de bevalling ten minste 5 jaar oud is, moet zulks blijken uit een uittreksel uit het bevolkingsregister. Bespoediging in- en uitladen. De Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied heeft aan de verordening ter bespoedi ging van het in- en uitladen bij het spoorweg- en binnen- scheepverkeer de volgende be paling toegevoegd: Indien ten aanzien van den belasting- of douanedienst voorschriften in acht genomen moeten worden, rust op den vervoerder den plicht dezelve na te komen dan wel zorg te dragen, dat deze worden na gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1