ALBERT HEIJN DE POLITIEKE MOORDEN. Het Nationale Dagblad deelt jnede, dat opnieuw een politie ke moord is gepleegd. De boer Oosterveen in Drenthe, wiens boerderij éenigen tijd geleden door kwaadwilligen in brand werd gestoken, is thans door eenige schurken in koelen bloe de vermoord, nadat de moor denaars eerst nog een kopje koffie met hem hadden gedron ken. Kameraad Oosterveen werd door eenige schoten doo- delijk getroffen, terwijl zijn vrouw een schotin de wang kreeg. Naar aanleiding hiervan schrijft het blad: Wü staan bier voor het zooveelste geval van moord met voorbedachten rade op een lid van de N.S.B. Het aantal slachtoffers van moord en ter reurdaden loopt zeker al In de tien tallen, en nog steeds is er geen ein de te zien, ondanks de doodvonnissen, die enkele dagen geleden zijn geveld. Doch wel zijn eenige W.A.-officieren op klaarlichten dag, terwijl zij zich in uniform op den openbaren weg be vonden, gefouilleerd op wapens 1 Wij meenen de mentaliteit ouder de leden van de Beweging goed te kennen te schetsen, indien wij in verband met dit alles opmerken, dat Ier gednld thans een einde is geko men. Wij hebben de ontzaglijk moeilijke en zware taak op ons genomen Nederlandsche Volk te leiden naar nieuwe toekomst, en de grondslagen voor die toekomst te leggen. Wan neer nu eenige kringen In dat volk op dat ons idealistische streven reageeren met moord en doodslag en brandstichting, terwijl van de zijde der N.S.B. nog nooit of te nimmer één politieke tegenstander is doodgescho ten op deze waarheid kan niet sterk genoeg den nadruk worden gelegd dan moeten wU zbo lang zamerhand het recht verkrijgen om deze terreur met gelijke middelen te gemoet te treden. Met andere woor den: de leden der Nationaal Socialis tische Beweging der Nederlanden die nen zoo snel mogelijk bewapend te worden, in het belang van hun eigen veiligheid, maar in de eerste plaats Sn het belang van het goedwillende ,deel van het Nederlandsche Volk. De leden van de N.S.B. zijn de dragers van de revolutlonnaire ge dachte in ons Volk. Het is onze wil geweest en ons streven, om deze re- voluUe zoo onbloedig mógelijk te doen verloopen. Doch het waren onze te genstanders die het eerst naar de wapenen hebben gegrepen, en de besten uit onze rijen als dolle honden neerknalden. Nog zijn wij zeer lank moedig geweest, ondanks de terreur daden; nog hebben wtJ vertrouwd op het nuchtere verstand van den gemid delden Nederlander. Thans echter zijn wij volkomen gerechtiêd openlijk te verklaren dat ods geduld ten einde is. De maat was reeds" vol, thans loopt zij over. En de harde feiten van wel haast eiken dag noodzaken ons na mens de geheele Beweging en haar formaties het verlangen tot uitdruk king te brengen, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten bewapend wor den, opdat aan deze moordterreur paal en perk worde gesteld in fcéUiS~Europa bewaard geblev' welbegrepen belang van ons geheele Volk! Intrekking van twee deviezenbesluiten. Krachtens het in het veror deningenblad van 28 Septem ber gepubliceerde besluit van de secretarissen-generaal van financiën en van handel, nij verheid en scheepvaart treden het deviezenbesluit 2 (besluit no, 100/1940)' en het deviezen- besluit 4 (besluit no. 154/1940, zooals gewijzigd bij besluit no. 240/1940) buiten werking. Dit besluit treedt in werking op 1 October 1943. Twee visschers verdronken? Sedert Maandagavond heerscht in Huizen groote on gerustheid omtrent het lot van de visschers D. Hogendirk en zijn 28-jarigen zoon Jacob, die 's morgens met de H.Z. 14 wa ren uitgevaren, doch 's avonds niet op den gebruikelijken tijd terugkeerden. Dinsdagavond is hst scheepje onbemand aan getroffen op de zgn. Naarden- sche Hop tusschen Naarden en Muiderberg, ongeveer 200 m uit de kust. Van de opva renden was echter niets te be kennen, zoodat de vrees groot is, dat vader en zoon zijn ver dronken. Opeischbaarheid geldvorde ringen joodsche personen. Het Verordeningenblad van 28 Sept. publiceert een veror dening van den Rijkscommis saris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de aanzegging van de opeisch baarheid van niet door hypo theek gedekte geldvorderingen van joodsche natuurlijke of rechtspersonen of vereenigin gen van personen. Tlictin wordt vastgesteld. dat de bepalingen der verordening 37/1943 betrefende de aanzegging van de opeischbaarheid van door hypotheek gedekte geldv irlerin gen van joodsche natuurlijke of rechtspersonen of vereenigingen van personen van overeenkomstige toepassing zijn op niet door hy potheek gedekte geldvorderingen van elke soort. Het bedoelde tweede uitvoerings besluit bevatte bepalingen inzake het deviezenverkeer voor grens bewoners en grensgangers in het grensgebied, terwijl de laatstbe doelde uitvoeringsbesluiten voor- schaften gaven inzake den in- en uitvoer van betaalmiddelen1 en geldswaardige papieren. ZWEEDSCH JOURNALIST OVER HET BOLSJEWISME. In een rede op een bijeen komst der Svenska Socialistis- ke Partiet (Zweedsehe socialis tische partij) heeft de Zweed- 'sche journalist Holger Möll- man Palmgreen op 21 Aug. '43 te Stockholm verklaard: „Als de Sovjet-Unie Dultschland, dat den strijd voor het zelfbehoud der Europeesche cultuur tegen de Aziatische bedreiging uit het Oosten op zich-heeft genomen, zou overwin nen, zouden Engeland noch de Ver. Staten in staat zijn, de bolsjewlsee- ring van Europa te verhinderen..., Achter de demarcatielijn in Polen stonden in den zomer van 1941, 250 tot 300 Russische divisies. HiUer heeft in de laatste minuut toegesla gen, Als Dultschland na Duinkerken het Britsche eilandenrijk zou heb ben aangevallen, zouden 600 tot 700 divisies, d.w.z. de geheele gigantische oorlogsmachinerie der Sovjet-Unie. zich cp Europa gestort hebben. Doordat het Duitsche initiatief Staiïn voor was. ■is Europa bewaard gebleven voor het vrceselijkste lót, dat ooit aan zijn ho rizon is opgedoemd. De bloedige spo ren in de Baltische landen en de na men Katyn en Winnitza zijn illustra ties van de zegeningen van het bolsje wisme. Deze dingen mogen do vol ken van Europa niet vergeten". ted te dui mogelijk Vraag daarom op Uw toiletzeepboneen A(Maar-Kinderzaep U krl|gt dan lunderjeep. vervaardigd vit prima gronditoHen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Ongedekt vervoer. De 28-jarige koopman P. M. S. uit Terneuzen vervoerde zonder een daarvoor bestemd binnenlandsch paspoort, 5 fles- schen slaolie. Bij zijn aanhou ding verklaarde hij, dat hij de slaolie van een boer had ge kocht en dat hij niet wist, dat hij die niet zonder meer ver voeren mocht. Hij werd ver oordeeld tot 200 subs. 2 m. h. Mishandeling. De 36-jarige M. van L., fa brieksarbeider te Sas van Gent, dis een beetje boos was, om dat hij enkele keeren op het Arbeidsbureau moest komen, sloeg bij één dezer gelegenhe den een kantoorbediende van genoemd bureau met de vuist in het gezicht. Wegens mis handeling werd hij veroordeeld tot 15 subs. 10 d. h. Een paar sokken gestolen. Wegens diefstal van een paar sokken, die haar man heel goed zou kunnen gebruiken, werd de 30-jarige T. L.—K. uit Ter- neuzen veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf. Ambtenaar mishandeld. Een controleur-van den C.C. D. werd door den 57-jarigen landbouwer J. C. B. uit Rilland- Bath niet vriendelijk bejegend. Hij werd n.l. door genoemden B. in de vingers gebeten, ter wijl ook zijn keel werd dicht geknepen. 'Voor deze mishan deling veroordeelde de politie rechter hem tot 14 d. gevang. Ongedekt vervoer. Wegens ongedekt vervoer v£yn 40 kg tarwe, werden de 40cjarige Ph. V., fabrieksarbei der, en de 33-jarige J. M. D.. landbouwersknecht, beiden te IJzendijke, ieder veroordeeld tot 40 subs. 20 d. h. Tabaksbonnen en siga retten gestolen. De 26-jarige L. C. J. P., eehtg. van G. B. N. te Uzen- diike. stal uit 'n winkel a'daar tabaksbonnen en een doosje si garetten. Zij werd veroordeeld tot 3 maanden gevang. Verd. kwam geregeld in genoemden winkel en nam daar de bon nen weg om ze te verkoopen, waardoor haar huishoudgeld, dat niet toereikend zou jsün, vermeerderde. De sigaretten gaf de vrouw altnd aan haai man. De officier nad 4 mnd. geëischt. Mr. Dieleman be pleitte in verband met den slechten gezondheidstoestand van verd., oplegging van een geldboete. Hij zat zonder brandstof. De 42-jarige landbouwers knecht C. W. van G. uit Kam- Sex-land, hakte zonder dat hij aarvoor vergunning had, een Feuilleton. DE MAN UIT DE WILDERNIS. door B. REEN. 54) Toen ik vlak voor de ontplof fing een blik in de kamer wierp, ving ik zelfs een glimp op van een figuur, die door het venster verdween; maar ik zag de helsche machines eveneens en ik besefte, dat er geen tgd meer was, die ge vaarlijke dingen buiten ge bruik te stellen en dan den man te grijpen. Voorzichtig heid was hier de juiste weg, dus trok ik me terug, jullie met mij mee trekkend." Van Dongen was in gesprek met Steen en Middelkoop in een kamer, die zij gehuurd hadden in een gebouw, dat op de voormalige woning van Mid delkoop uitzag. Uit het raam hadden de millionnair en de geleerde het werk van brand weer en politie gadegeslagen en door de openingen, waar eens de ramen zich bevonden, konden ze zelfs de geblakerde resten zien van wat eens hun uitrusting voor de voorgeno men expeditie was. „Dank zij jou, van Dongen, zijn we tenminste U9g tax le- qp. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Jacoba, d. Jacobus Johannes Siliee en Adriana Johanna den Ouden; Johannes, z. v. Jan Bosman en Johanna Bras; Johannes Caro- lus, z. v. Abraham Adriaan Goovers en Pieternella Maria Moreauw; André Peter, z. v. Andries Weezepoel en Bastiana Baaijens. Baaijens; Jan Willem, z. v. Jan Willem Albert Roeleven en Maria Elizabeth Harinck. Ondertrouwd: Willem van Wouwe, 34 j. en Cornelia Ca- thalina Verburg, 35 j. VROUWENPOLDER. Gebo ren: Jaeobus Pieter, z. v. Jan Vermeulen en Maria J. Rie- mens. Overleden: Marinus van Zweeden, 40 j., weduwn. van Jannetje de Bue. KRUININ GEN. Getrouwd: Elisée Robert Octave Richard, 30 jr. te Zundert en Stoffelina van den Berge, 27 jr. Geboren: Eliza en Jan, zo nen v. Cornells Oostdrjk en Geertruida Huissen. Pieter Frans, z. v. Pieter Frans van den Bogaert en Sara Maria Magrieta de Munck, te Ant werpen (België). Paulina Cor nelia, d. v. Pieter Saaman en Margareta Jacoba Dek. OverledenPieternella Sin- ke, wed. v. Pieter Huijsson, 87 jaar. VLISS1NGEN Bestriding diphtherie. Volgende week zal van ge meentewege gelegenheid wor den gegeven om kinderen van 1 tot en met 14 jaar, die vorig jaar niet tegen diphtherie zijn behandeld, alsnog deze behan deling te laten ondergaan,'ten einde uitbreiding van deze ziekte te voorkomen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van PoliUe te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedepo neerd: een heerenportemorfnaie met eenig geld; ring met 6 sleutels; rozen krans in étui: en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent: E.H. O.-speldje bij P. Geljon. Clljverstraat 25: por- temonnaie met eenig geld en bonnen bü C. van Rijswijk, Clljverstraat 50; beige glacé handschoen bij Hoofdstad, Grocnjïwoud 39; gebreide witte sport kous bij C. de Jonge, Geraniumlaan 11; gedeelte van een vulpen met gou den pen t»ö Schets, Hyacintenlaan 3; bruine pullover bij C. Kamermans, Koudekerksehevvcg (Oost) 58; een paar beenkappen bij Porder „Schel- e", Aagje Dekenstraat; vulpen merk: ,M. F." bij J. M. Kerpesteiu, Bak- kersdorplaan 16 en een heerenpolshor loge bij van de Voorde, Koudekerk - scheweg 154. Op iedere Jas een vlinder, maakt veler zorgen minder. MIDDELBURG Te duur en zonder bon. De economische dienst van de politie verbaliseerde L. T. T., G. G., R. C., L. D. en C. P. K., allen wegens het zonder bon en te duur verkoopen of koopen van rijwielen. Sport Korfbal Afdeeling Noord-Beveland is uitgespeeld. De eindstand luidt: O.N.D.A. 8 6 11 19—8 13 Be Quick 8 4 3 1 36—15 11 D.O.S. 8 4 2 2 29—14 10 V.Z.O.D. 8 0 3 5 11—28 3 S.S.S. 2 8 1 1 6 13—43 3 N.K.B., district Zeeland. We ds trij dprogra m ma voor 2 October. le kl. Swift 1Mad joe. 2e kl. B. VitesseUnitas 1. T.O.G.O.Zeelandia 2. S.D.O. Vios. Se kl. A. Thos 2Animo 2. Swift 6—S.I.W. 3e kl. B. V.D.B.de Poel. Unitas 2Dios. Seolto 2 S.V.H. 3e kl. C. Waarde—D.S.V. Zeelandia 3—K.V.W, Volhar ding 3—S.V.R. 3e kL E. I.V.O.— Eendracht 2. Adsp. SwiftSeolto. boom om, omdat hij zonder brandstof zat. Voor deze ver nieling kreeg hij 15 subs. 10 d. h. Mishandeling. De 3S-jarige landarbeider B. K. uit 's Heerenhoek ontken de de hem ten laste gelegde mishandeling. De mishandeling was aangegeven door een huis vrouw, die beweerde, dat verd. haar een schop tegen den on derarm had gegeven en boven dien haar zoon had geslagen. Verd. vertelde, dat het zoontje een vuurtje gestookt had te gen den muur van zijn woning en daarna hard was weggeloo- pen. Hij ondervond veel last van dien jongen. Eisch en uit spraak luidden 5 subs. 3 d. h. Ergerlijke dieren- 5 mishandeling. De 34-jarige te Souburg wo nende grondwerker W. M. W. had twee levende musschen met hun pootjes aan een droog- j Wie.lerbaan 3e Raaiberg wordt lijn vastgebonden, naar hij zei hersteld, als afschrikwekkend voorbeeld! De wielerbaan de Raaiberg voor de andere musschen, die:te Bergen op Zoom, eertijds zgn zaad hadden opgegeten, een der beste banen van Ne- Deze wreede daad kostte hem 25 boete subs. 15 d. h. ven," merkte Steen kalm op. „En wat de goederen en de sehade betreft, dat maak ik natuurlijk wel weer in orde. Ons vertrek wordt misschien als resultaat hiervan uitge steld, maar het blijft bij een uitstel. Deze- manier van tus- schenbeide komen doet me des te meer vastbesloten zijn, on ze plannen door te zetten. Wat zeg jij, Middelkoop?" „Dat ik nog steeds van plan bei\ den Hakika-schat te vin den", was het antwoord. „Ge lukkig bevonden m'n aanteeke- ningen over de route en het origineele manuscript zich niet in mijn huis. Ze bevinden, zich in mijn safe op de bank. Jij zei, dat ik een oude dwaas was, toen ik ze daar in depo sito gaf. Steen, en jevond.dat ik te veel sensatieverhaaltjes had gelezen. Nu bljjkt. wel, dat ik gelijk had. Er zitten nog anderen achter den schat aan. Je moet het me niet kwalijk nemen, maar we hadden nie mand over onze plannen in ver trouwen moeten nemen. We hebben ons dit zelf op den hals gehaald, doordat we hebben laten uitlekken, dat ons het geheim van den Hakika-schat bekend was." Steen haalde zijn schouders .,Ik bekenbegon hij, maar Middelkoop sneed hem den pas af. De geleerde was opgesprongen en liep nu op gewonden de kamer op en neer. ,Ik wilde voorstellen," zei „dat we het eenig moge lijke doen om verder onheil te voorkomen. Je zei. dat je alles, wat .verloren ging, weer ver vangen zult. Nou. we kunnen de noodige voorraden en onze uitrustingen ook in Indië door nieuwe spullen vervangen. Ik stel voor, dat we ongemerkt hier verdwijnen en een vlieg tuig naar de Oost pakken. Ik stel voor, dat we dit absoluut geheim houden, alleen wij en commissaris van Dongen mft- gen het weten, zoodat we al een heel eind op weg kunnen zgn, voordat de tegenstander heseft, dat. zijn optreden ons niet van het ten uitvoer leg gen van onze plannen heeft kunnen afhouden." Steen sprong' opgewonden overeind, nog vóór Middelkoop was uitgesproken. „Lieve help, Middelkoop, ik heb je onderschat!" riep hij uit. „Jij bent de man voor een onderneming als deze. We zul len doen wat jij gezegd hebt. (Wordt vervolgd.) derland, maar reeds geruimen tijd in verval geraakt, wordt momenteel grondig hersteld. Het initiatief hiertoe is uit gegaan van eenige sportliefheb bers. Op de Jones River werf te Jacksonville in Florida, waar de zgn. „Liberty"-sche- pen gebouwd worden, zgn 15.000 werklieden in staking gegaan. Wij besparen U veel loopen en wachten doordat U fcij cms xooveel verschillen de distributie-arti kelen kunt krijgen, waarvoor U anders «aar 3 of 4 winkels moet looptn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2