Geallieerde druk in Zuid-ltalië toegenomen. Weer drie brandstoffenbonnen aangewezen. De gebiedsontruiming ten Oosten van de Dnjepr. ABONNEMENTSPRIJS j 19 ct. per weeK ot j 2.42 per Kwartam Franco per post J 2.63 per HwartaaL AlzonderUJke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. BO abonnement speciale prijs. KJelne advertenties (maximum 6' reaaia) 68 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 29 SEPT. 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG ft BLADZIJDEN NUMMER 229 De {?"re,aux. vaP °,n,B DIaa ZU° gevestigd te; Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd tel- 578; Middelburg; Londenscbe Kaai 29, Redactie ns 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade lo, tel. 2863, na kantoortijd teL 2476; Souburg i Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35. tel. 2L MISLUKTE SOVJET-DOORBRAAKPOGINGEN BIJ SAPAROSJE. WE Amerikaansche en Britsche terreuraanvallen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Op het Koebanbruggenhoofd werden verscheidene plaatsely- ke aanvallen der bolsjewisten v c afgeslagen. De .stad Témrjoek werd volgens de plannen ver- ïardc jüeld en ontruimd. vo11 In het gevechtsgebied ten biijv. Zuidoosten en ten Oosten van Saporosje zette de vijand zijn doorbraakpogingen met massa le, deels pas aangevoerde strijd krachten voort. Alle aanvaller mislukten .in verbitterde ge- vechten mét zware vijandelijke verliezen. Een Sovjet-gevechts groep, die tijdelijk in onze stel lingen was binnengedrongen, werd in een tegenaanval terug geworpen. Aan den Midden-Dnjepr vie len de bolsjewisten wederom tevergeefs de Duitsche brug- f.enhoofden aan. De gevechten egen eenige zwakke Sovjet- afdeelingen, die onder bescher ming van de duisternis over "de rivier waren gezet, zijn nog gaande. In den centralen frontsector hield de hevige vijandelijke druk onverminderd aan. Ver 5 scheidene vijandelijke aanvallen aan het Moermanfront werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijd- krachten brachten in de Zwarte zee vóór de kust van Taman een Sovjet-kanonneerboot en op de reede van Anapa ver scheidene ravitailleeringsvaar. tuigen met een gezamenlijken inhoud van 2100 ton tot zinken, rs In Zuid-ltalië is de druk der Anglo-Amerikanen, die nieuwe strijdkrachten aan land hebben gebracht, aanzienlijk toegeno men. Terwijl in het gebied van Salerno alle aanvallen werden afgeslagen, hebben onze troe pen zich in het gebied van Fog- gia, volgens de plannen, van den vijand losgemaakt en op voorbereide bergstellingen te ruggetrokken. Foggia werd na de~vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. In Noordoost-Italië en Dal- matië werden sterke benden- groepen ingesloten. Zij gaan (hun vernietiging tegemoet. De Adriatische haven Split, die door troepen van Badoglio ge meenschappelijk met commu nistische bandieten werd verde digd, werd stormenderhand ge nomen. Op het eiland Korfoe, welks verradersgarnizoen contact had aangeknoopt met Anglo-Ame rikanen, landden na afwijzing van een ultimatum Duitsche bergjagers. Met doeltreffenden steun van vloot en luchtmacht braken zij den tegenstand van den vijand, maakten verschei- te:-. dene duizenden gevangenen en °f bezetten het eiland. Beschertningsvaartuigen van een Duitsch convooi brachten voor de Fransche kust bij Fé- ial. )nd de camp twee Britsche artillerie- motorbooten tot zinken. Formaties Amerikaansche vliegtuigen trachtten Maandag overdag onder bescherming van het wolkendek over de Duitsche bocht in Noordwest-Duitsch- land door te dringen. Zij wer den door eskaders Duitsche ja gers tot den strijd gedwongen en verstrooid. Daardoor werd de geconcentreerde aanval, dien de vijand voornemens was te ondernemen, verijdeld. Bom men op verscheidene plaatsen en plattelandsgemeenten in het kustgebied veroorzaakten ver liezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. Maandagnacht ondernamen formaties Britsche bommen werpers terreuraanvallen op Hannover en met zwakkere strijdkrachten op Brunswijk. Daarbij ontstonden verliezen onder de bevolking en vernie lingen in eenige woondistricten. Jagers en luchtdoelgeschut der luchtmacht, alsmede bescher- mingsstrijdkrachten der marine schoten boven Duitschland en het Westelijke gebied 56, voor het meerendeels viermotorige, bommenwerpers neer. RADIOREDE VAN GRAZLANL In een radiorede aan het Ttaliaansche volk heeft de Ita- liaansche minister van defen sie, maarschalk Graziani, ver klaard, dat hij zijn functie op dit tragische oogenblik op zich heeft genomen, teneinde de schande van het verraad van de nationale vlag te wisschen. Jarenlang is Badoglio chef geweest van den generalen staf en daarom is alleen hij verantwoordelijk voor de mi litaire fouten van dien tijd. In dit verband herinnerde Graziani aan de mislukkingen in Albanië, Griekenland en tij dens de eerste phase van den veldtocht in Noord-Afrika. Betreffende de houding van den koning verklaarde Grazia ni, dat ook deze door zgn vlucht zijn koningseed gebro ken heeft. Ten slotte riep maarschalk Graziani het ge- heele Italiaansche volk op me de te werken om de onafhan kelijkheid van het volk te her winnen. Het lot biedt nog een maal de mogelijkheid de vrij heid van het vaderland te be vechten. Met de hulp Gods en met zuiver geweten gaat het Italiaansche volk aan het werk. Te Londen is officieel medegedeeld, dat het in den vroegen ochtend van den 25en Sept. tot een zeegevecht tus- schen Duitsche en Engelsche torpedomotorbooten is geko men. De Britsche treiler „Franc-Tireur" werd door een Duitsche torpedomotorboot tot zinken gebracht. hel de- Bij onze Vrijwilligers Té even te zonnen. Dankbaar wordt een gevechtspauze benut om SS PK Ahrcns/O/H/P m Besluiten van het Japansche kabinet. De Japansche kabinetsraad heeft besloten tot het instellen van een ministerie van wape ning, tot het opheffen van het •bureau voor het ontwerpen van plannen en het ministerie van handel en tot het bijeen roepen van een driedaagsche buitengewone rijksdagzitting, beginnende op 25 October. De Britsche vliegtuigverliezen. Te Londen is officieel mede gedeeld, dat bij den Brltschen terreuraanval op Brunswijk en Hannov-sr Maandagnacht 38 Britsche bommenwerpers en een jager verloren zijn gegaan. BESTELLINGEN OP DE VORIGE BONNEN HEBBEN VOORRANG. De secr.-generaal van handel, nijverheid en scheepv. maakt bekend, dat van 1 Oct. 1943 t.m. 29 Febr. 1944, elk der bon nen 20 BV, 21 BV en 22 BV van de voor het stookseizoen 1943'44 uitgereikte brand- stoffenkaart T 116, recht ge ven op 't koopen van één een heid vaste brandstoffen, met utizondering van fabrieksturf. T.a.v. handelaren, die nog bestellingen op reeds eerder voor het stookseizoen 1933 '44 geldig verklaarde brand- NUT EN NOODZAKELIJKHEID VAN DE UITWIJKBE WEGINGEN. De ontruiming van het ge bied ten Oosten van den Dnjepr door de Duitsche troe pen duurt nog voort. Nadat Smolensk, de Wit-Roetbsen- sche hoofdstad, eveneens is prijs gegeven, hebben de Sov jet-troepen hun druk op de zen sector van het front ver sterkt en er valt niet meer aan te twijfelen, dat de Duit sche legerleiding van plan is ook hier tot op den Westelij ken oever van den Dnjepr terug te trekken, meldt de corr. van de N.R.C. Bij Gomel, Kiew Krementsjoeg houden de Duitschers nog stellingen aan gene zijde van de rivier bezet, welke langzamerhand den vorm van bruggenh< aannemen en klaarbli. nog zoolang worden gehouden totdat de terugtocht van de Duitsche divisies over den stroom is voltooid. De rechteroever van den Dnjepr biedt den verdedigers eenige natuur lijke voordcelen en daarom zou het denkbaar zijn, dat de Duitsche uit- wijk-bewegingen hier eindelijk tol stilstand komen. De breede rivier is reeds athans zoolang zij niet is toegevroren een natuurlijke hin dernis, maar van nog grooter belang het, dat de Westelijke oever heu velachtig is en aanzienlijk hooger ligt dan de Oostelijke, die vlak is en weinig dekkingsmogelijkheden biedt. Indien op den hoogen oever voldoende artillerie zou worden opgesteld, zot moeilijk te doorbreken verde digingslinie vormen. Van officieele Duitsche zijde is evenwel tot nu toe geen en kele mededeeling gedaan, waar uit is af te leiden, dat aan den Dnejpr de uitwijkbewegingen zullen worden gestaakt. In Ber- lijnsche militaire kringen waar schuwt men zelfs voor ondes kundige en voorbarige conclu sies en wgst men er op, dat de linie, waarop de Duitsche troepen thans worden terugge trokken, niet onder alle om standigheden de definitieve winterlinie behoeft te zijn. Een moeilijk te beoordeelen situatie is vooral op den Zui delijken vleugel van het front ontstaan. Alle teekenen duiden er op, dat het Koeban-tfrug- genhoofd, dat na het opdrin gen van de Sovjettroepen langs de Noordelijke kust van de Zee van Azof veel van zijn be- teekenis heeft verloren, even eens zal worden ontruimd. Of de Duilsche legerleiding echter in het kader van haar strategische plannen de Krim zal prijs geven, lijkt vooralsnog twijfelachtig. Dit schier eiland heeft niet alleen groote stra tegische beteekenis, omdat ztj de Zwarte Zee beheerscht en het de maritieme positie van de Sovjetunie in dit gebied in hooge mate zou verbeteren. Indien deze de beschik king kregen over Sebastopol, meer nog omdat het de Oostelijke flank van den Balkan dekt. Onder deze omstandigheden zal moe ten worden afgewacht, of de Duit sche troepen op dezen sector var het front reeds voor het bereiken, van den hier sterk naar het Westen biligenden beneden-Dnjepr, tot de vor ming van een vaststaand front wil len overgaan. Intusschen heeft de ontrui- filing van een gebied, dat noch in strategisch noch in econo misch opzicht zonder waarde was, op het Duitsche publiek wel degelijk- indruk gemaakt. Het Oostelijke front wordt nu eenmaal als het belangrijkste front van dezen oorlog be schouwd en de opoffering van steden, waarvan de verovering eertijds telkens als een mijlpaal op den weg naar de vernieti ging van de Sovjets is gevierd, moet zoowel voor de Duitsche legerleiding als voor het volk smartelijk zijn. Van officieele zijde wordt er evenwel nadruk op gelegd, dat de voordeelen van de gekozen tactiek van uitwijken en ont ruimen ruimschoots opwegen tegen de nadeelen van dit offer. In uitvoerige beschouwingen licht de Duitsche pers haar le zers in over de beteekenis, wel ke de Duitsche legerleiding aan haar buigzame verdediging toekent en in een reeks hoofd artikelen pogen alle bladen het bewijs te leveren, dat de terug tocht van de Duitsche troepen een weloverlegde operatie is geweest en dat het doel er van in vollen omvang is bereikt. Een achterwaartsche beweging, ook wanneer zij vrijwillig ten uitvoer wordt gebracht, biedt uit den aard der zaak den tegenstander groote kan sen om door snelle en doelbewuste acties doorbraken te foreeeren en belangrijke successen te behalen. Of-; schoon onomwonden wordt toegege ven, dat in het beloop van den te rugtocht herhaaldelijk crltieke situ aties waren ontstaan, wijst men er met nadruk op, dat per slot van rekeDing een volledig afweersucces is behaald, omdat eenerzijds de Sovjet- doorbraakplannen konden worden ver ijdeld en aan den anderen kant het Duitsche front Jton worden ingekort n versterkt. Met voldoetfing stelt men In militaire .kringen te Berlijn vast, dat deze frontverkorting ongeveer 400 km bedraagt, zoodat iedere deskundige kan uitrekenen hoe daardoor een groot aantal divisies is vrij gekomen. De vorming van deze nieuwe reserves acht men vooral van belang, omdat de operaties in het Zuiden van Europa, alsmede de mogelijk heid van nieuwe aanvalspogin- gen van de geallieerden op an dere fronten den toevoer van Duitsche strijdkrachten naar de bedreigde punten noodzake lijk, althans wenschelijk ma ken. Ook het feit, dat de. nieuwe Duit sche hoofdfrontlinie dichter bij de ver zorgingscentra komt te liggen, en dat troepen ter beschikking komen om met kracht den strijd tegen de partisanen voort te zetten, wordt als een voordeel van de frontverkorting beschouwd. Nadat het publiek aldus op de hoogte is gebracht van de beteekenis, het nut en de noodzakelijkheid van de uitwijkbewegingen, wordt in de Duitsche pers de verwachting uitge sproken, dat Duitschland te gelegener tUd zijn defensieve houding zal laten ïn weer tot den aanval zal overgaan. stoffenbonnen hebben uit te voeren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voor rang moeten worden uitge voerd. Met betrekking tot de brand- stoffenvoorziening van kamer bewoners, die in tegenstelling tot de overige huisbrandver bruikers, niet in de gelegen heid konden worden gesteld, dit gedeelte van hun winter- rantsoen reeds in de zomer maanden op te doen, is den handel medegedeeld, dat op de aan deze categorie van gebrui kers in de maand October uit te reiken rantsoenbonnen voor de le periode, eveneens met voorrang moeten worden gele verd. Kleinere en grootere huisbrandverhraikers. Van 1 October 1943 tm. 30 Arpil 1944 geeft elk van de met „brandstoffen één eenheid periode 5", „brandstoffen één eenheid periode 6", „brand stoffen één eenheid jperiode 7" en „brandstoffen éen eenheid periode 8" gemerkte bonnen, eveneens recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Deze periodebon nen zijn uitgereikt ten behoe ve van kleinere huisbrandver bruikers en de groepen B, C, D en E rood. alsmede aan verbruikers, welke een rant soen hebben ontvangen voor de verwarming van een zich in hun woning bevindende ruimte voor bijzondere doel einden. De grootere huisbrand- verbruikers in de groepen B, C, D en E rood dat zijn zij, die van de brandstoffencom- missie waaronder zij resortee- ren een identiteitskaart heb ben ontvangen worden bin-, nenkort door den plaatselijken distributiedienst opgeroepen, teneinde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag, de toewijzingen voor de 5e, 6e, 7e en 8e perio de in ontvangst te nemen. Ook hierbedoclde toewijzingen geven geen recht op het be trekken van fabrieksturf. - Toewijzingen vaste brand stoffen voor kookdoeleinden. Van 1 Oct. 1943 t.m. 30 April 1944 geven de bonnen 16 KF der kookkaarten voor vaste brandstoffen U 115, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieks turf. Den op kookkolen aangewe zen gezinnen wordt medege deeld, dat het in de bedoeling ligt, gedurende het jaar 1 Mei 1943 t.m. 30 April 1944, in totaal acht bonnen van dc kookkaart U 115 aan te wij zen, zoodat behalve bon 16 KF, nog tweemaal een bon aanwijzing in genoemde perio de zal plaats vinden, en wel een bon op 1 Nov. a..s. en een bon op 1 Febr. 1944. Ctenerator-anthraciet en generator-turf. Van 1 t.m. 31 Oct. 1943 geeft elk der bonnen „genera- tor-anthraciet 22e periode", recht op het koopen van 1 hl. (max. 75 kg.) anthracietnoot- jes IV of V. Gedurende het zelfde tijdvak geeft elk der bonnen „generator-turf 22e pe riode". recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Treinbotsing bij Best. Nabij Best is een goederen trein uit de richting Eindho ven op een anderen stilstaan- den goederentrein gebotst. Hierdoor werd zeer aanzien lijke, materieele schade aan gericht, terwijl beide sporen werden versperd, zoodat 't ver keer EindhovenDen Bosch geheel gestremd is geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1