PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjets poogden den Dnjepr over te steken. Verjaardag driemogendhedenpact herdacht .ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. pet ween 01 j 2.42 per Kwartaal .Franco per post J 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers cu ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie J 2.05. Bö abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 68 cent, dienstaanvragen en dienstaanoie- dingen 50 ct „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct meer DINSDAG 28 SEPTEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG 1 BLADZIJDEN NTJMER 228 De Bureaux van ons oiaa zijn gevestigd te: viissinaen: Kedactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 jtaSÏ. Redactit oa Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscne Kaal 29, Redactie TT?1" *5. j1' Acmlnl8tr,rtoet 3541: Goes: Redactie en Administratie lurfkade 15. tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475; Sounurg s Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35. tel 2L NIEUWE STELLINGEN IN ITALIË BETROKKEN. Het opperbevel van de Duit- öche weermacht deelde Maan dag mede: Op het Koeban-bruggenhoofd; bleven plaatselijke Sovjet-aan vallen zonder resultaat. Nieu we achter het front gelande vijandelijke troepen werden vernietigd. Ten Zuidoosten van Saporosje viel de vijand met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten, door slagvlieg tuigen gesteund, aan. De enkele punten, waar de Sov- :jets plaatselijk konden binnen dringen, werden afgegrendeld. Eigen krachtige tegenaanval len hadden een geslaagd ver- loop. Daarbij vernietigde een pantserdivisie door in de ge reedstaande Sovjetstrijdkrach ten te stooten 11 pantserwa gens en 62 stukken geschut. De zware gevechten duren nog voort. Van de bocht in den Dnjepr tot aan den mond van de Pripet trachtte de vijand Zon dag weer op talrijke plaatsen over den Dnjepr te trekken. De meestal in de duisternis gelande gevechtstroepen wer den door onmiddellijk onderno men tegenaanvallen vernietigd of teruggeworpen en op een; zeer klein gebied opeenge drongen. In den centralen frontsector duren de afweergevechten in de gebieden waar tot dusverre het zwaartepunt lag, met on verminderde hevigheid voort. De bolsjewisten, die hier deels niéuwe strijdkrachten in het vuur brachten, leden bij de zware gevechten zware verlie zen. Aan de rest van het Oos telijke front had de dag over het algemeen een rustig ver loop. Aan het Zuid-Italiaansche front ondernam de vijand in het gebergte ten Noordwesten en ten Noordoosten van Sa lerno talrijke plaatselijke aan vallen, die echter met zware vijandelijke verliezen misluk ten. In den Oostelrjken sector hebben zich onze gevechts groepen na vernieling der ver- keersinstallaties, ongehinderd door den vijand gedistan- cieerd en nieuwe stellingen be trokken. Gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben in de Egeïsche Zee 2 torpedojagers zwaar beschadigd, 1 koopvaar dijschip tot zinken gebracht en een 2de groot vrachtschip ln brand gebombardeerd. Afzonderlijke vijandelijke stoorvliegtuigen lieten Zondag nacht eenige bommen op W.- Duitsch gebied vallen. Er werd slechts geringe schade aange licht. De bevrijder-van den Duce. SS-Sturm- bannführer Otto Skorzeny, die de onderneming der bevrijding van den Duce heeft uitgevoerd en voor deze heldhaftige daad door den FUhrer met het Ridderkruis werd onderscheiden. SS PK Ege/Atl/H/P m REDE VAN VON RIBBENTROP. Naar aanleiding van den verjaardag der sluiting van 't driemogendhedenpact, heeft de rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribben- trop, via de radio het woord fevoerd tot de volleen van 't riemogendhedenpact. De minister wees er op, dat het "doel van het pact, dat de volken van Duitschland, Ita lië, Japan, Hongarije, Roeme. nië, Slowakije, Bulgarije en Kroatië bewoog tot sluiting over te gaan, bestond in het naar voren brengen van het levensrecht van deze door de historische ontwikkeling on rechtvaardig behandelde vol ken en de beveiliging hunner levensbehoeften in de hun toe komende ruimte tegenover de volken, die het grootste deel van onze aarde beheerschen en dienstbaar maakten aan hun weelderig welzijn. Spr. zide, dat bij eenigen goeden wil t.a.v. de rechtvaar dige aanspraken,' een overeen stemming mogelijk zou zijn geweest. Steeds waren het Engeland, Amerika en Rus land, die zich in den weg stel den aan dit streven. Het puur ste imperialisme in denslecht- sten zin zijn hierbij de drijf- veeren geweest. Zoo kwam het tot de worsteling van thans. Spr. herinnerde aan den voorbe reiden veroveringstocht naar Europa, twee Jaar geleden. Ons oude wereld deel moest met het brutaalste ge weld ingelijfd worden bij de Unie der Sovjetrepublieken. De Duitsche weermacht zette daartegenover een muur van staal en ijzer en zal de wapens niet eerder uit de hand leg gen voor het bolsjewistische gevaar voor Europa definitief uit den weg fa geruimd. Wat Europa van de Engelschen en Amerikanen te ver wachten zou hebben, daarvoor kan Italië als voorbeeld worden aange haald. Spr. wees daarbij nog eens uitvoe rig op het laffe verraad van de Badogllo-regeering en op de eerlooze voorstellen der vijanden. Intusschen heeft de Duce van Italië, na zijn bevrijding, het lot van zijn land weer in zijn sterke handen genomen. Het driemogendhedenpact blijft even als voorheen ook voor Italië van kracht. Spr. zeide, dat men op de- Zen derden verjaardag van de sluiting van het driemogend hedenpact kan vaststellen, dat dit pact in ieder opzicht de vuurproef heeft doorstaan. Het pact werd een symbool van den bevrijdingsoorlog van onze volken, onder welk sym bool alle door dit pact ver bonden volken tot een strijd gemeenschap op leven en dood aaneengesmeed werden. Von Ribbentrop wees er op, dat de vijanden met alle mid delen van de propaganda hun zgn. komende overwinning proclameeren. Deze zelfver- neerlijkende en domdrieste pro paganda van de vijanden valt op een totaal onvruchtbaren bodem, aldus spr. Onze vol ken weten thans wat zij bij een eventueele nderlaag te wachten hebben. Bijna een kwart milliard mensehen van de tot het drie mogendhedenpact behoorende naties staan thans, evenals voorheen, in Europa en Oost- Azië tot het uiterste bereid om hun vadsrlandschen grond te verdedigen voor de vrij heid en toekomst van hun land en volken ook het laat ste offer te brengen. Ook al moge ons nog menigen har den slag te wachten staan, van ding kunnen wij overtuigd zijn: soldaten zullen ln het bewustzijn hun kracht en van hun indlviduecle superioriteit op den vijand, op de beschermde wallen rondom Europa strijden met een fanatisme zonder weerga. Noch bolsjewisten, noch Anglo-Amerlkanen zullen ooit Europa veroveren, en Oost-Azlë zal men Ja pan nooit kunnen ontrukken. Boodschap van Mussolini aan het Italiaansche volk. De Duce heeft ter gelegen heid van den verjaardag van het driemogendhedenpact een boodschap tot het Italiaan sche volk gericht, waarin hij o.m. zeide: „Ik houd het voor een goed teeken, dat mijn te rugkeer naar Italië samenvalt met den verjaardag van de onderteekening van het drie mogendhedenpact. De republi- keinsch-fascistische regeering is vastbesloten tot de eind overwinning verder te strij den. Het republikeinsch-fascis- tische Italië zal de dagen der deemoediging uit zijn geschie denis wisscnen en met zijn bloed de schande opheffen, die een ontaard monarch wilde Poging tot aanval op Noordwest-Duitsch gebied. Vijandelijke formaties bom menwerpers hebben, naar het D.N.B. verneemt, Maandagoch tend getracht onder bescher ming van zware bewolking, Noordwest-Duitsch gebied aan te vallen. Hiertoe gedwongen door sterke Duitsche afweer van jagers en geschut wierpen zij hun bommen blindelings op eenige plaatsen in het gebied van de Duitsche bocht. Door den geconcentreerden Duit- -schen afweer vlogen de vijan delijke formaties naar het Noorden weg. Nieuwe luchtaanval op Rouaan. Naar het agentschap Ofi meldt, is het stadsgebied van Rouaan Maandag opnieuw door de Anglo-Amerikaansche lucht macht gebombardeerd. Van de bevolking werden dertig per sonen gedood, behalve een aan tal licht gewonden, werden 37 personen zwaar gewond. Een kerk der stad werd aanzienlijk beschadigd. Geallieerde vliegtuigverliezen. De Britsche minister van luchtvaart, Sir Archibald Sin clair, heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat in de maand Juli boven Duitschland 195 Britsche en 108 Ameri kaansche bommenwerpers ver loren gegaan zijn. In Augustus zouden de verliezen 306 Engel sche en 100 Amerikaansche bommenwerpers bedragen heb ben. In totaal zouden de verlie zen aan bommenwerpers in de eerste acht maanden van dit jaar bedragen hebben 1651 En- felsche en 447 Amerikaansche ombardementsvliegtuigen. brengen over de tradities en het roemrijke verleden van zijn land. De Italiaansche troepen zullen tezamen met de Duitsche en Japansche troe pen de wereld bevrijden." Rede van Sjigemitsoe. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Sjigemit soe, heeft in uitwisseling met de rede van zijn Duitsehen ambtsgenoot, von Ribbentrop, een radiorede tot Duitschland gericht. Hij zeide, dat, wat er ook moge gebeuren, het bondge nootschap der spil onwrikbaar blijft. Deze gedenkwaardige dag, aldus Sjigemitsoe, biedt de ge legenheid om opnieuw te ver- Klaren, dat Japan vastbesloten is, den gemeenschappelijken strijd tot het zegevierende ein de voort te zetten. RADIOTOESTELLEN IN KONIJNENHOKKEN. Bij het politie-onderzoek naar het onrechtmatige bezit van radio-ontvangtoestellen is geconstateerd, dat de radiotoe stellen, die in strijd met de beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 niet zijn ingeleverd, voor het grootste deel steeds op dezelfde wijze verstopt zijn. Zoo werden bijv. radiotoestel len gevonden in schuren onder stroo en hooi, in voerkisten, konijnenhokken, op zolders, onder den vloer, in waschman- den, ond-er bedden en bekleede meubelen, in kachels en haar den, in leege, toegedekte tuin- vijvers, in prieeltjes, in niet- gebruikte voertuigen, onder kolen en aardappelen, in schoorsteenen, in ingebouwde kasten, waarvoor tapijten wa ren gehangen, in bloemstuk ken, in waterdichte kisten in den tuin begraven, in lichtin stallaties en ten deele zelfs in sanitaire inrichtingen of an dere, nog minder geschikte bergplaatsen. In vele gevallen waren de bezitters der toestel len ten zeerste verrast, als zij tot de ontdekking moesten komen, dat het ondoelmatige verbergen der toestellen had geleid tot aanzienlijke bescha digingen en zelfs tot onbruik baarheid. Petroleum voor kookdoeïeinden. Van 28 September tot en met 19 November 1943 geeft elk der met „13" en „14" genum merde bonnen van de bonkaart ,.U 215" voor kookdoeïeinden recht op het koopen van één liter petroleum. Kaarsen voor stal- en voertuig- verlichting. Verbruikers van kaarsen voor stalverliehting en ver lichting van voertuigen kunnen de aanvragen voor de eerste periode voor het seizoen 1943 1944, loopende van 1 Octo ber 1943 tot en met 30 No vember 1943, bij de distributie- diensten van 27 September a.s. af tot en met 9 October a.s. indienen op formulier MD 333-02 (voor stalverliehting) en MD 333-03 (voor voertuig verlichting) De distributie diensten reiken bij het indie nen van deze aanvragen aan verbruikers van kaarsen voor stalverliehting de helft van de in het tijdvak van 1 October 1943 tot en met 30 November 1943 toe te kennen rantsoen bonnen uit. Het restant wordt uitgereikt, nadat de aanvra gen aan een contróle zijn on derworpen. Aan verbruikers van kaarsen voor verlichting van voertuigen worden voor de eerste periode 3 rantsoen bonnen uitgereikt per voer tuig, dat gedurende de duister nis wordt gebruikt. De bovengenoemde rantsoen bonnen, waarop vermeld staat „een rantsoen kaarsen" zijn voor onbepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koo pen van 1 pak a 300 gram' kaarsen. Voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen worden geen kaarsen verstrekt. Op 1 Januari 1944 wor den de volgende postzegels buiten gebruik gesteld: zomer- postzegels 1938 (1%, 3, 4, 5 en 12% cent), kinderzegels 1938 (1%, 2, 3, 4, 5 en 12% cent), legioenpostzegels 7% en 12% cent) en de postzegels met opdruk „Europeesche P, T.T.-vereeniging 19 October 1942", uitgegeven in 1943 (10 cent). De Australische regeering heeft medegedeeld, dat bij de operaties bij Lae en Salamaua op Nieuw-Guinea 5217 Austra lische soldaten als vermist zijn opgegeven. VASTE BRAND STOFFEN VOOR KAMERHUURDERS EN PENSIONGASTEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt ten aanzien van de ver strekking van vaste brand stoffen ten behoeve van ka merhuurders en pensiongas ten in het a.s. stookseizoen het volgende bekend: Het stookseizoen 1943/44 ls ge splitst in twee perloden, waarvan de eerste de maanden Oct. t.m. Dec. 1943 en de tweede de maanden Januari t.m. April 1944 omvat. Van 1 tot en met 31 October a.s. be staat voor kamerverhuurders en pen sionhouders, voor zoover deze laat- sten minder dan 10 gasten herbergen, bij den dlstributledienst gelegenheid tot het indienen van een aanvraag ter verkrijging van rantsoenbonnen •oor de eerste periode ten behoeve an de verhuurde kamers. Indien deze kamers worden verwarmd door mid del van haarden of kachels moet de aanvraag worden gedaan met ge bruikmaking van formulier MD 333 13. Wanneer in het betrokken perceel een- centraio verwarmingsinstallatie aanwezig is en aan bepaalde voor waarden wordt voldaan, zulks ter beoordeeling van den distributie- dienst, zal boven het normale voor verhuurde kamers vastgestelde rant soen een toeslag worden verstrekt ten einde den exploitant der Inrich ting in staat te stellen de ln aan merking komende kamers centraal te verwarmen. Laatstbedoelde inrichtin gen moeten de brandstoffen aanvra gen' op formulier MD 33314, dat 1 de eerste periode in duplo moet worden ingediend. Alle aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pensionhou der als door de kamerhuurders of pensiongasten worden ingevuld. Een huurder, die meer dan één kamer heeft gehuurd, mag slechts voor een van deze kamers brandstoffen aan vragen, terwijl, indien verscheidene personen samenwonen, slechts door n dezen een-aanvraag mag worden Ingediend. De distributie diensten reiken voor elke periode drie bonnen „een eenheid brandstof fen" per verhuurd gedeelte uit, zoo- dat het totaal rantsoen voor het stookseizoen 1943/44 zes eenheden zal bedragen. Alle kamerbewoners dienen dus zoo zuinig mogelijk te stoken. De bon nen moeten op door den distributie- dienst bekend te maken tijdstippen worden afgehaald door den verhuur der, die hierbij de distributiestam kaarten van zichzelf en van alle huurders, met uitzondering van per sonen van Duitsche nationaliteit, moet medebrengen. De kolen eigendom van de huurders. Evenals in het vorige jaar was spaald, worden de te verstrekken brandstoffenbonnen en derhalve ook de hierop te verkrijgen brandstoffen het eigendom van den kamerhuurder of pensiongast, die verplicht is de benoodigde brandstoffen te betrek ken bij den leverancier van den be trokken pensionhouder of kamerver huurder. Hoewel hij du3 tot dit doel de brandstoffenbonnen aan den ka- merverhurder of pensionhouder ter hand moet stellen, blijven bedoelde bonnen echter ztjn eigendom en kan hij dus bij verhuizing de door hem gekochte brandstoffen dan wel de resteerende brandstoffenbonnen mede- nemen. Kamerverhuurlnrichtlngen. Het bovenstaande is niet van toe- passinug ten aanzien van eventueel te verstrekken toeslag voor kamer- verhuurinrlchtingen of pensions met centrale verwarming en evenmin ten aanzien van de bonnen, die worden uitgereikt voor pensions met tien of meer gasten, of voor de pensions, waarin geen hoofdbewoner aanwezig is, zooals hieronder zal worden om schreven De hiervoor te verstrekken bonnen zijn het eigendom van den verhuurder. Pensions met tien of meer gasten pensions, waarin geen hoofdbewo ner aanwezig is, ontvangen, even als verleden jaar, hun rantsoen ten behoeve van de gasten na invulling van het aanvraagformulier BR.C. 250. Deze pensions zijn, voor zoover zij reeds In 1942/43 tot deze groep behoorden, Inmiddels door de brand- stoffencommissie aangeschreven. Mocht dit tot op heden niet zijn geschied, dan dienen de brandstoffen zoo spoe dig mogelijk op formulier BR.C. 250 worden aangevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1