PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT JenVergeefsche Sovjetaanvallen op bruggehoofden. Hoogtepunt in strijd aan Oostelijk front. kingl J ABONNEMENTSPRIJS 19 cx. per ween ot ƒ2.42 per Kwartaal Franco per post J 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ens,yADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12i ct., minimum per adver- tentle 2.05. Bjj abonnement speciale prjjs. KJelue advertenties Wo-(maximum 5 regeisj 58 cent, diecstaanvragen en dlensiaanbie- toe-dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 cl meer ken,. MAANDAG 27 SEPTEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 226 De Bureaux van ons rnaa zijn gevestigd te: VliMinoen: Redactie en Administratie Watstr. 58-60, tel 10 (2 HJneni, Redactie na ?^nt29^d tel. 578; Middelourg: LoEdenscne Kaa/ 29. Redactie t3541: Goes: Redactie en Administratie rurlKade 15. teL 2863, na Kantoortijd teL 2475; Souburg .- Kanaalstraat 45. tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102: Breekens Dorpsstraat 35, tel. 21. >dde meti ENJ; :h tot isch Het opperbevel der Duitsche ïzer weermacht maakte Zondag be- teldhcend: Een bolsjewistische landings- ties poging aan de kust van de van Azof is ermede ge- Bindigd, dat de geheele lan- ter sterkte van ruim 800 man in de pan werd - jehakt. 943 Aan weerszijden van de Koe nen ban mislukten ook Zaterdag alle met steun van tanks on dernomen vijandelijke aanval len. Ook aan den Midden-Dnjepr OT, Dieven nieuwe aanvallen der 15 oolsjewieken op de Duitsche Druggenhoofden tevergeefsch. Vrij zwakke vijandelijke groe pen, die in het onoverzichtelijk terrein op enkele plaatsen de hadden overschreden, werden in tegenaanvallen te- i'ug geworpen. J_, In den centralen sector zette gsde vijand, vooral in het gebied Mixten Westen van het spoorweg- fT-' knooppunt Oenetsja, en in het strijdgebied van Smolensk zijn Aanvallen met sterke strijd krachten voort. Onder moei- Jijke weers- en wegenomstan- j ;digheden werden de aanvallen in hoofdzaak afgeslagen. Op eenige plaatsen duren de ge- 'Vechten voort. Het luchtwapen heeft met ^geconcentreerde strijdkrachten ^Vooral ten Noorden van de Zee van Azof en ten Oosten van de midden-Dnjepr vijan delijke troepenconcentraties aangevallen en haar gevoelige 'verliezen toegebracht. Op 24 en 25 September werden aan het Oostelijke front 105 bol sjewistische vliegtuigen vernie tigd. Vijf eigen toestellen wor den vermist. In Zuid-Italië vielen Britsch- lerikaansche strijdkraèhten »nze stellingen tusschen de ïolf van Salerna en de baai Manfredonia aan. De aan- ^Hvallen werden afgeslagen, op- ^^lieuw ingenomen aanvalsposi ties werden door artillerievuur uiteengeslagen. Het luchtwapen heeft Zater- 20«dag in het gebied van de Mid- 0 "dellandsche Zee 6 vijandelijke - vliegtuigen neergeschoten en g^een vrachtschip van 3000 brt. 3Zrimet bomtreffers vernietigend 42ö£geraakt. 73^-c In den nacht van 24 op 25 esesSeptember hebben Duitsche loismotortorpedobooten aan de kust Britsche be- sj^wakingsvaartuigen aangeval- 6487len, Ter ontlasting van him ernstig in het nauw gebrachte 050flbeveiligingsstrijdkrachten vie len Britsche motortorpedoboo- ten in. Een harer werd, ter wijl het zicht plotseling slech ter werd, door een Duitsche motortorpedoboot geramd. Zij werd door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Britsche torpedovliegtuigen en jachtkruisers hebben ten Zuiden van Den Held e r een Duitsch convooi vergeefs aangevallen. Zes der vijande lijke vliegtuigen werden daar bij neergeschoten. Boven den Atlantischen Oceaan en bij aanvallen van vrij zwakke Britsch-Ameri kaansche luchtstrijdkrachten op de bezette Westelijke ge bieden heeft de vijand nog .vijf vliegtuigen verloren. Afzonderlijk vliegende sto ringsvliegtuigen hebben Zater dagnacht in Westduitsch ge bied blindelings eenige bom men neergeworpen, waardoor slechts onaanzienlijke schade aan gebouwen ontstond. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. De huidige zomertijd eindigt in Nederland, evenals in Duitschland, op 4 October 1943 des ochtends om drie uur. Op dat tijdstip worden de openbare uurwerken van 3 op 2 uur achteruitgezet. Van het op 4 October 1943 daardoor dubbel voorkomende uur van twee tot' drie uur des ochtends wordt het eerste uur aangegeven als 2a, 2a een mi nuut, enz. tot 2a 59 minuten, het tweede als 2b, 2b een minuut enz. tot 2b 59 minu ten. SOVJET-AANVALLEN DUREN MET ONVERMINDERDE HEVIGHEID VOORT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nu Smolensk, een der sterk ste bolwerken aan het Ooste lijke front, in handen der bol sjewisten is overgegaan, kan met recht van een hoogtepunt den strijd aan dit front worden gesproken. Hoewel de strijd nog in alle hevigheid voortwoedt, hebben de Duit sche bladen deze gebeurtenis, die voor niet-ingewrjden vrij onverwacht is gekomen, aan gegrepen om de situatie aan het Oostelijke front nog eens de revue te laten pa^sseeren. Algemeen wordt in het licht festeld, dat het front in de >ovjet-Unie, dat nog steeds 't belangrijkste wordt geacht, ge zien moet worden in het ka der van de algemeens Euro- peesche oorlogvoering. Toen bleek, dat de bolsje wisten, gelijktijdig met een geallieerd offensief in Zuid- Europa, 'n uiterste krachts inspanning wilden onderne men om met een groote overmacht aan menschen en materiaal het Duitsche front onder den voet te loopen, heeft de Duitsche legerlei ding het besluit genomen, het Oostelijke front te ver korten. Gezegd kan worden, dat dit doel reeds thans verwezenlijkt is, ofschoon het wellicht noo- dig zal blijken, dat de Duit sche legers nog verder terug trekken. De bladen wijzen op de voordeelen van de verkor ting van het front, waarvan in de eerste plaats genoemd moeten worden het vrijkomen van reserves voor nieuwe ope raties en het verkorten der verbindingslinies, die in de Sovjet-Unie en vooral in het komende koude jaargetijde, zulk een belangrijke rol spe len. Een probleem, dat thans aanmerkelijk vereenvoudigd wordt, is de bestrijding der partisanen achter het front, die de Duitsche ravitailleering vaak ernstig bemoeilijkten. Dit alles helpt het ongetwijfeld voor de Duitschers smartelijke verlies van in den wintertijd Bij °nrc Vrijwilligers. Een der vele stukgeschoten tanks wordt door onze mannen onderzocht. gg pr BOschel/O/H/P m na zulken zwaren strijd ver overde gebieden verzachten. Daarbij komt, zooals de Völ- kischer Beobachter schrijft, dat een terugtocht te eerder gewaagd kan worden, daar ook na het afsluiten dezer be weging nog steeds een buiten- fewoon groot gebied tusschen et Duitsche front en het Duitsche vaderland zal liggen. Voorts schrijft het blad, dat nog geen oorlog uitsluitend in de verdediging is gewonnen en dat men er derhalve zeker van kan zijn, dat ook het Duitsche leger in het Oosten niet steeds in de verdediging zal blijven. In gelijken zin schrijven ook de andere bladen. Intusschen zetten de bolsje wisten hun aanvallen met on verminderde hevigheid voort en op verschillende plaatsen hebben zij thans de Dnjepr be reikt. Deze rivier, welker Westelijke oever hooger ligt dan de Oostelijke, vormt een duchtige barrière voor de op rukkende Sovjet-Russen. Slechts aan den bovenloop, bij Smolensk, is de Djnepr tot dusver overschreden. Verder stroomafwaarts zijn alle over- zetpogingen tot nu toe ver edeld. Het bruggenhoofd in het Koebangebied, dat thans zijn beteekenis heeft verloren, wordt door de Duitschers op het oogenblik geliquideerd. Hoewel geleidelijk ook de Krim met afsluiting bedreigd wordt, zijn er geen teekenen, die wijzen op een ontruiming van dit o.a. voor het beheer- schen van de Zwarte Zee zoo belangrijke schiereiland. SMOLENSK EN ROSLAW ONTRUIMD. De Duitsche troepen hebben de steden Roslaw en Smolensk na volledige vernieling van al le. voor den oorlog belangrijke installaties, volkomen ongehin derd door den vijand, ont ruimd. Amerikaansche landingen op- Nieuiv-Guinea. Volgens het keizerlijke hoofd kwartier te Tokio, zijn den 22sten September krachtige Amerikaansche troepenforma ties in Finschhaf-sn geland. Ja- pansche bezettingstroepen dwongen haar tot den strijd. Op het oogenblik worden he vige gevechten geleverd. Vliegtuigformaties van het Japansche leger en van de Ja- pansche marine ondernamen krachtige aanvallen op trans porten en landingstroepen bij Finschhafen en brachten tus schen 21 en 23 September o.a. drie kruisers, twee torpedo jagers en een groot transport schip tot zinken en veroor zaakten brand aan boord van twee kruisers en twee trans portschepen van middelbare •rootte en beschadigden twee iruisers door bomtreffers. DOOR LICHTVAARDIGHEID EST DE GEVANGENIS. Een aantal bezitters van radiotoestellen heeft gemeend zich lichtvaardig niet te kun nen bekommeren om de be schikking van 13 Mei 1943, volgens welke radiotoestellen moesten worden ingeleverd/ Volledig de feiten miskennend hebben zij blijkbaar aangeno men, dat óf hun strafbare handelwijze verborgen zou blij ven, óf dat de gevolgen niet al te erg zouden zijn. De lichtvaardigheid van dergelijke opvattingen en handelwijzen moeten thans degenen, die hun radiotoestellen niet hebben in geleverd, duur betalen. Het Deutsche Landesgericht heeft in een groot aantal van derge lijke gevallen het eindvonnis geveld of zal dit in de komen de weken doen. De vonnissen toonen aan, dat de bezettende macht ook in dit geval niet geneigd is, vergrijpen tegen haar beschikkingen te dulden. Alle beklaagden kregen ge vangenisstraffen, die al naar den aard van het geval welis waar verschillend uitvielen, doch eenige voorbeelden, waar in gevangenisstraffen tot 2% jaar werden opgelegd, toonen aan, dat degenen, die hun toe stel in strijd met de beschik king niet hebben ingeleverd, door de wet in al haar ge strengheid worden getroffen. In alle gevallen moesten dc beklaagden hun vergrijpen ver der boeten met een geldstraf, die meestal een veelvoud van de aanschaffingswaarde van het toestel bedroeg en met verbeurdverklaring van het toestel. Besuvaïs gebombardeerd. Naar Ofi meldt is Vrijdag de stad Beauvais door Engelsch- Amerikaansche vliegtuigen ge bombardeerd. Talrijke woon huizen, een school en het ge bouw der .sociale verzekering werden verwoest. Het aantal slachtoffers bedraagt 21, dat der zwaar gewonden 35 en dat der licht gewonden 175. Luchtstrijd boven den Oceaan. Duitsche lange-afstandsja- gers hebben, naar aan het D. N.B. wordt gemeld, Zaterdag middag boven den Atlanti schen Oceaan, op verscheidene honderden kilometers ten N. W. van kaap Finisterre een 4-tal Britsche vliegtuigen van het type Moskito tot den strijd fedwongen. Op een hoogte van 000 m. ontbrandde een felle luchtstrijd, waarin nog 4 Mos- kito's en 8 Beaufighters ingre pen. Ondanks de numerieke superioriteit van den tegen stander schoten de Duitsche jagers 1 Moskito en 1 Beau- fighter neer. Nog twee Brit sche vliegtuigen, waarvan het eene brand kreeg in den rech ter motor, werden door tref fers buiten gevecht gesteld en zwenkten weg. Na ongeveer 20 minuten brak de vijand het luchtgevecht af. Mislukte aanval op de Koerillen. Naar uit een bericht van den Amerikaanschen zender te San Francisco blijkt, zijn alle 18 Amerikaansche bommen werpers, die op 12 September een aanval hadden onderno men op den Noordelijke Ja pansche Koerillen, niet op hun basis teruggekeerd. Naar het keizerlijke hoofdkwartier meldt werden 11 der bommenwer- ?ers neergeschoten, De overige toestellen hebben op Kams- jatka in de Sovjet-Unie een noodlanding moeten maken en zijn in beslag genomen. Blijkens een interview in de Dagens Nyheter zal de Zweedsche filmster Zarah Leander, na een carrière van veertien jaar, tooneel en studio vaarwel zeggen. RUNDVLEESCH IN BLIK IN DISTRIBUTIE. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch deelt mede, dat in de eerstkomende weken, be halve versch vleesch, eveneens een beperkte hoeveelheid rund- vleesch in blik in distributie zal worden gebracht. De netto inhoud van deze blikken is ongeveer 850 gram. De consu ment zal hiervoor aan den sla ger moeten afgeven 11*4 rant soenen. De verkoopprijs be draagt 1.40 per blik. Indien de consument niet over vol doende distributiebescheiden beschikt om deze blikken in ontvangst te kunnen nemen, zal de slager versch vleesch leveren, aangezien de blikken niet uitgewogen mogen wor den verkocht. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOKLEENDEN. Pensions met minder dan tien gasten kunnen in bepaal de gevallen in aanmerking ko men voor een rantsoen kook- kolen voor hun bedrijf. Deze pensions worden in twee groe pen verdeeld. De eerste groep omvat die bedrijven waarvoor het inwonende gezin van den pensionhouder voor het jaar 1943'44 een kookkaart U 115 of U 215 is verstrekt. De ex ploitanten kunnen in den loop van Oct '43 bij hun plaatse- lrjken distributiedienst 'n aan vraag indienen ter verkrijging van brandstoffen voor kook- doeleinden in het tijdvak van 1 Oct. t.m. 31 Dec. '43. De afgifte der bonnen ge schiedt na onderteekening van een door den distributiedienst beschikbaar te stellen verkla ring. In de tweede helft van December zal ten aanzien van beschikbaarstelling van kook- kolen voor deze pensions in het tijdvak van 1 Januari t.m. 30 April '44 een nieuwe pu blicatie verschijnen. De tweede groep omvat dis bedrijven, welke beschikkende over een gasaansluiting of een electrische kookaansluiting, de maaltijden voor hun pension gasten uitsluitend op ccn kookfomuis plegen te berei den, in verband waarmede geen kookrantsoen in gas of electriciteit voor bedrijfsdoel einden is verstrekt. De betrok ken exploitanten kunnen voor 't kookseizoen 1 Oct. '43 t.m. 30 April '44 een rantsoen kookkolen aanvragen met ge bruikmaking van formulier BR C. 250. Toewijzing ge schiedt eerst nadat de brand- stoffencommissie ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Apotheberskamer opgelicht. De secretaris der Neder- landsehe apothekerskamer, de heer J. W. K. te Den Haag, die zich reeds uit anderen hoofde in bewaring bevindt, zou zich hebben schuldig ge maakt aan oplichting ten na- deele dier kamer. Hij wordt er althans van verdacht een be drag van 15.000, dat brj een notaris te Hilversum was ge deponeerd, te hebben opgeno men en bestemd voor betaling van particuliere schulden. Bo vendien heeft hij 1750 van de apothekerskamer door een spaarkas, waar ze in berusting waren gegeven, op zijn eigen rekening, die hij bij deze spaar kas had, laten overschrijven. Sumner Welles afgetreden. President Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat Sumner Welles, onderstaatssecretaris van het staatsdepartement, is afgetreden. Als zijn opvolger is benoemd Edward Stettinius. Sumner Welles had Roose velt verzocht wegens den ge zondheidstoestand zijner vrouw onthevente worden van „zijn zware regeeringsplichten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1