PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware gevechten bij Tsjerkassy en Tsjernikof. Frontwijziging op groote schaal in het Oosten. ABONNEMENI SHHuS t IV ct. pet ween oi j i.Vi per Kwanaai franco per post 3.63 pet kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12i cl., minimum per adver tentie i 2.05. B|] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 0 regeisj SS cent, diens taan vragen en dienstaanoie- dingen 60 ct. „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG 6 BLADZIJDEN NUMMER 224 De Bureaux van ons oiaa «Jn gevestigd te; viissingen: Redactie en Administratie Walstr, 58-60, ceL 10 (2 Hjneni, Redactie ns kantoortijd tel. 678; Middelburg: Londensche 29 Redactie teL 3521, Administr. teL 3541; Goes: Redactie en Admimsiraift Turlkade 16. teL 2863. na Kantoortijd teL 2475; Sou Duro Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskene Dorpsstraat 35. teJ. ÏL Poltawa volgens de bevelen opgegeven. LUCHTAANVAL OP HANNOVER EN OLDENBURG. Het opperbevel der Duitsche /eermacht deelde Donderdag I nede: De distancieeringsbewegin- Ijen van onze troepen hebben ndanks de hevige Sovjet-Rus- ische aanvallen, die vooral in iet centrum van het Oostelijke ront nog in kracht toenemen, ^tet vastgestelde verloop. De tad Poltawa werd na vernie- tng van de voor den oorlog •elangrijkste installaties, vol- fens de bevelen opgegeven. Ten )osten van de Midden-Dnjepri usschen Tsjerkassy en Tsjer- Niikof volgt de vijand met ster- :e strijdkrachten onze distan- >iff. ieeringsbewegingen. Zware ge- 182 'echten zijn daar gaande. j'P* Ten Zuid-Oosten van Gomel in in het gebied van Smolensk ou' verden in verbitterde gevech- en alle vijandelnke doorbraak- logingen verijdeld. Daarbij on- lerscheidden zich de Silezische :8e pantsergrenadier-divisie, de w Vürtembergsche 25e pantser- irenadier-divisie en de Ba- lensch-Würtembergsche 35e p nfanterie-divisie bijzonder. Tijdens plaatselijke gevech- ;en in Zuid-Italië werd bij Sontursi een tijdelqk binnen- lringen van den vijand in onze itellingen in een tegenaanval j ingedaan gemaakt. De vijand loert nieuwe strijdkrachten HET GEBIED BIJ SMOLENSK. 141 Imolensk Is het zwaartepunt aan het 101 Jostclijk front, waar nog steeds sterke 19' trijdkrachten doorbraakaanvallen on- 130 -lerbemen. 189 147 r MUSSOLINI BENOEMT MINISTERS. Met het oog op de aanstaan- te bijeenroeping van de con- titueerende vergadering, die .en nieuwen fascistischen re- ublikeinschen staat 'n grond- iet zal geven, heeft de Duce, egeeringschef en minister an buicenlandsche zaken, de olgende ministers benoemd: tinnenlandsche zaken: Guidi; ationale verdediging en oor- jgseconomie: Graziani, maar- chalk van Italië; justitie: Ca- anova; financiën: Pellegrini; conomische zaken en corpo- aties: Gai; nationale opvoe: ing: Biggini; volkscultuur: ïezza Soma; openbare wer- :en: Peverelli; onderstaatsse cretaris van het minister-pre- rdium: Barracu. Vier prominente Duitsche chtvliegers, die tezamen 585 negtuigen neergeschoten heb- en, zijn door den Führer in et hoofdkwartier ontvangen, m uit zijn hand onderscheidin- on te ontvangen. Het eikenloof met de zwaarden ;eeg de 22-jarigc kapitein Walter towotny, die 218 vliegtuigen heeft eergeschoten. evenals de 25-jarige npiteln GUnther Rail, die 200 over- 'inningen op zijn naam heeft staan. Iet eikenloof kreeg de 27-jarige ka- <ltein Heinrich Prinz zu Sayn Witt- enstein, die 64 zware nachtbommen- rerpcrs der geallieerden heeft neer- eschoten, evenals de hoofdzakelijk in et Westen in den strfld gebrachte 9-jarige majoor Hartmann Grasser, Ie tot dusverre 103 luchtoverwinnin- en heeft behaald. aan in den Oostel. sector van het front zonder echter tot nu toe tot den aanval over te gaan. Beveiligingsstrijdkrachten der marine beschadigden in een gevecht met Britsche motor- torpedobooten in den nacht van 21 op 22 September bij Le Havre een vijandelijke motor torpedoboot zoo ernstig, dat verwacht mag worden dat zij vernietigd is, en plaatsten tal rijke treffers op drie andere motortorpedobooten. Britsche luchtstrijdkrachten vielen in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in het Noord- Westelijk deel van het rijksge bied aan. Uit Hannover en Ol denburg worden verliezen on der de bevolking en vrij groote schade in woonwijken en- aan openbare gebouwen gemeld. Luchtverdedigingsstrijdkrach ten schoten volgens tot nu toe beschikbare onvolledige rap porten 21 vijandelijke bommen werpers neer. Formaties der Duitsche lucht macht vielen in den nacht van 22 op 23 September doelen in Zuid- en Zuidoost-Engeland aan. GEALLIEERDE LANDINGEN OP NIEUW-GUINEA. Een afdeeling Australische valschermjagers en andere Australische troepen, die Dins dag nabij Kaiapit in het dal van de Markham, 96 km ten N.W. van Lae op Nieuw-Gui nea zijn geland gaan volgens Domei hun volledige vernieti ging tegemoet Op een andere plaats poogde een vijandelijke formatie in het gebied van Finschhafen, aan de Oostzijde van het schier eiland Horn, uit vliegtuigen en van zee uit te landen. Zij werd door hevige tegenaanvallen der Japansche bezetting onmiddel lijk teruggeslagen. De Japansche luchtmacht heeft Dinsdag voor de kust van Nieuw-Guinea twee vijandelijke torpedojagers in brand gebom bardeerd. Op twee vijandelijke kruisers werden treffers ge plaatst. Van tien vijandelijke vliegtuigen, die waren opgeste gen om den Japanschen aanval af te weren, werden er acht neergeschoten. De Japanners verloren vier vliegtuigen. Vol gens een ander bericht hebben Japansche bommenwerpers in de nabijheid van Lae een vijan delijk transportschip en een torpedoboot beschadigd. WAAR ZAL DE NIEUWE VERDEDIGINGSLINIE WORDEN BETROKKEN? De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De terugtocht der Duitsche strijdkrachten aan het Ooste lijke front gaat het karakter van tactische bewegingen ver re te boven. En ook voor niet- ingewijden is het thans duide lijk, dat het plan der Duitsche legerleiding is, de troepen een winterlinie te doen betrekken om de verdediging onder de gunstigst mogelijke voorwaar den te kunnen voortzetten en aldus voorbereid te zijn op de mogelijkheid, dat het Sovjet offensief, al of niet met een gevechtspauze, dezen winter zal worden voortgezet, De Duitsche pers biedt ten aanzien van de plannen, die aan de terug trekkende beweging ten grondslag lig- weinlg aanknooplngspunten. Zij bepaalt er zich in hoofdzaak toe. te wtjzen op het planmatig karakter en op de groote offers, waar mede de bolsjewisten hun aanvallen moeten bekoopen. Van officieele Duitsche zijde wordt thans evenwel toegege ven, dat zich in het Oosten een frontwijziging op groote schaal voltrekt. Het initiatief hiertoe heeft de Duitsche le gerleiding genomen en wel :eneinde met een zoo gering mogelijk aantal troepen aan de aanvallen der bolsjewisten weerstand te kunnen bieden, om aldus zooveel mogelijk troapen voor andere taken vrij te maken. Het ware dan ook onjuist te mee- nen, dat het front onder den druk der bolsjewistische aanvallen terug wijkt. In vele gevallen geschiedt, naar militaire kringen te BerlUn %;erklaren, het terugtrekken der Duitsche strijd krachten zoo, dat zij als het ware, een luchtledig achterlaten, waarin de stootkracht van de pas geruimen tijd later aanvallende bolsjewisten verloren gaat, zoo o.a. ten Noorden van Charkow, waar sterke Sovjet-troepen- concentraties waren geconstateerd, die blijkbaar tot taak hadden, een wig tusschen de Duitsche linies te drijven, doch toen in een ledige ruimte stieten. Het initiatief bij de terug trekkende beweging, zoo be toogt men te Berlijn, geeft men ni-et uit handen en ten be wijze hiervan verklaart men, dat van Duitsche zijde van tijd tot tijd ook met enkele divi sies tegenaanvallen worden ondernomen, teneinde de plan nen van den teg-enstander te dwarsboomen. Zoodoende is tot dusver steeds voor komen dat belangrijke Duitsche troependeelen werden afgesneden in dit verband wijst men op groot» verschil met de omsingelings slager., die van Duitsche zijde 1941 en ook nog in begin 1942 zijn gevoerd. Tot vernietiging ran Duit sche legers is bet niet gekomen en hèt Duitsche front hebben de bolsje wisten niet kunnen desorga niseeren. Wat zij winnen, zoo verklaart men is een gebied, dat door de grondig toegepaste vernieling voor een bezit ter voorshands van weinig nut is. De groote vraag is thans, waar de Duitschers hun nieu we verdedigingslinie willen be trekken. Het front is op som mige plaatsen reeds dicht de Dnjepr genaderd, o.a. in het Zuidelijke deel van het front. Zal de terugtocht bij deze ri vier zijn einde vinden Op de ze vraag wil, wellicht ook kan, men te Berlijn geen ant woord geven. De Dnjepr maakt, zooals een blik op ae kaart leert, in de Oekraine een wijden vooruitspringenden boog en 't is misschien niet te boud, wanneer men de of ficieele Duitsche verklaring, dat men het front wil verkor ten, als een indirect, zij het ook negatief, antwoord op de ze vraag opvat. Van de grootste beteekenis natuurlijk ook, of de bolsje wisten wederom een winterof fensief willen ontketenen en kansen hierop zijn groot. Een winteroorlog stelt aan de troepen nog oneindig veel hoo- gere eischen dan een zomer- veldtocht en de noodzakelijk heid van het inrichten van winterkwartieren, waarvoor de groote steden zich het beste leenen, is een factor, die bij het vaststellen van de winterlinie een voorname rol speelt. De Negus protesteert. De Negus van Abessinië heeft door lusschenkomst van zijn diplomatieken vertegen woordiger te Londen bij de Engelsche regeering er tegen geprotesteerd, dat koning Victor Emanuel III den titel Keizer van Abessinië" voert, terwijl hij, de Negus, de recht matige heerscher over Abes sinië is. Tevens verklaart de Negus er tegen te protestee ren, dat maarschalk Badoglio den titel „Hertog van Addis Abeba"'voert, zonder dat deze hem rechtmatig door den Ne gus is verleend. BESCHIKKING VAN DEN ADMIRAAL IN DE NEDERLANDEN. Op grond van par. 5, alinea 1 sub. 2 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied nr. 100/41 over bijzondere maatregelen voor de kustbe- scherming, wordt het volgende bepaald: In de haven van Rotterdam, op den Nieuwen Waterweg van Rotterdam tot de zee- grens, in de aan den Nieuwen Waterweg gelegen zeehavens en in de havens IJmuiden, den Helder, Harlingen, Delfzijl, Vlissinge n„Amsterdam, alsmede in het Noordzeeka naal moeten roeibooten, sloe pen van elke soort en open motorbooten, voor zoover zich volgens par. 2 alinea der verordening nr. 100/41 in het verboden gebied mogen op houden, van één uur na zons ondergang tot één uur voor zonsopkomst aan land ge bracht, opgeheschen of aan dek bewaard worden. Uit de aan land gebrachte booten moeten de roeiriemen en dollen verwijderd en achter slot opgeborgen worden. De bevoegde havenbewakings instanties kunnen in speciale gevallen onthéffing van deze beschikking verleenen. Overtredingen van deze be schikking worden volgens par. 7 34 verordening nr. 100/41 ge straft met gevangenis, in ern stige gevallen met tuchthuis tot 5 jaar. Deze beschikking treedt een week na de publicatie in wer king. Systematische opsporing van radiotoestellen. Wegens niet-inleveren van radiotoestellen hebben de Duit sche politie-autoriteiten alsme de technische speciale troepen in verschillende gemeenten systematisch opsporingen ver richt, die tot arrestatie van talrijke personen en tot in be slagneming va.n niet-ingelever- de radiotoestellen- leidden. De meeste overtreders van de be schikking van den höheren SS- und Polizeiführer van den 13en Mei 1943 werden tot het eind vonnis van het Deutsche i_an- desgericht in voorloopige hech tenis gehouden. Er zijn ook tal rijke gevallen bekend gewor den, waarin bezitters van ra diotoestellen deze aan bloed verwanten, meest oudere per sonen, die als „onverdacht' konden worden beschouwd, ir. bewaring hebben gegeven. Vaak wisten deze personen in het geheel niet, wat zich in de in jewaring genomen paketten of koffers bevond. Daar echter het bezit alleen reeds strafbaar is, hebben zich daardoor behalve de eigenaren ook de bewaar ders strafbaar gemaakt. De gemeenteraad van Du blin heeft met algemeene stem men het besluit genomen om het voor het gebouw van de Dail staande monument van Koningin Victoria te verwijde ren en in plaats daarvan een standbeeld op te richten voor den Ierschen patriot Lord Ed ward Fitzgerald. WERK- EN BEROEPS- KLEEDING. Met ingang van 23 Septem ber kunnen wederom in zeer dringende gevallen individueele aanvragen voor werk- en be roepskleding bij de plaatselijke distributiediensten worden in gediend. Thans is echter be paald, dat bedrijven e.d. met 100 of meer werkkleeding dra gende werknemers en/of werk neemsters de noodzakelijke werk- of beroepskleeding voor hun personeel collectief bij de distributiediensten moeten aan vragen. Alvorens de bedrijven, instellingen e.d. zulke aanvra gen bij den distributiedienst kunnen indienen, moeten zij daarvoor toestemming ontvan gen van de afd. speciale ver gunningen van het rijksbureau voor de distributie van textiel producten door den handel, An- dries Bickerweg 4, 's-Graven- hage. Ter verkrijging van deze toestemming dienen zij zich rechtstreeks met voornoemd bureau in verbinding te stellen. Een uitzondering op het bo venstaande is gemaakt ten aanzien van het personeel in ziekenhuizen, sanatoria e.d., aangezien deze personen hun beroeps- of werkkleeding steeds individueel, 'dus op him naam, moeten aanvragen bij den dis tributiedienst der gemeente, waar het ziekenhuis is geves tigd. Voor werk- en beroepsklee ding ten behoeve van over heidspersoneel is evenals in de vorige distributieperiodé, een speciale regeling getroffen met het Rijksbureau te 's-Graven- hage. Personen, werkzaam bij rijks-, gemeente- of provinciale instellingen, de Nederlandsche Spoorwegen, de daaronder res- sorteerende bus- en tramdien sten e.d., moeten zich, ook ai vallen zij niet onder het rijks- kleedingbesluit, dienaangaande via het diensthoofd met voor noemd bureau in verbinding stellen. Door hen ingediende individueele aanvragen kunnen derhalve niet door de plaatse lijke distributiediensten in be handeling worden genomen. De eehlgenoote van pre sident Roosevelt is Donderdag, na een, verblijf van een maand in het oorlogsgebied van den Stillen Oceaan, naar de Ver. Staten teruggekeerd. Mevr. Roosevelt heeft dit gebied be zocht als vertegenwoordigster van het Amerikaansche Roode Kruis. Bij onze Vrijwilligers. Goed ge camoufleerd worden de bewegingen van den vijand waargenomen. S3 PK Ahrens/O/H/P m FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander In den leeftijd van" 1715 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. TUdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-wachtbataïllon lit Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegsmarine kunnen zich aanmelden. ZU, die tot de Germaansche SS ia Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldlngspllchtlg zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 25.9.43. 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1