PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjet doorbraakaanvallen opgevangen. BERLIJN OVER DE REDE VAN CHURCHILL TM^iftsassra donderdag 23 sept. 1943 s?as„:sTa,;;?1gs.»ars w ADVERTENTIEPRIJS; Per m.m. 124 ct., mlDlmum per adver- kantoortijd tel. 678: Middelburó: GÓniiPnsnhn irna7 "eaacue na Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Woens dag mede: Aan het Oostelijke front bleef de vijand Dinsdag aanvallen doen met het zwaartepunt in de gebieden van Poltawa, Rosslawl en Smolensk. Zijn met sterke strijdkrachten ondernomen doorbraakaanvallen werden op gevangen. In de wateren bij de Noord kaap werden van 38 aanvallen de Sovjet-vliegtuigen er 21 neergeschoten door formaties Duitsche jachtvliegtuigen en jachtkruisers in samenwerking met het afweergeschut van een convooi. Aan het Zuid-Italiaansche front kwamen slechts plaatse lijke gevechtshandelingen voor. Sloveensche opstandelingen, tezamen met Italiaansche com munisten en bendengroepen uit het Kroatische gebied, tracht ten in het Oostelijke deel van Venetië, 'in Istrië en Slovenia zich van de macht meester te maken, gebruik makende van het verraad van Badoglio. Duit sche troepen, gesteund door nationaal-fascistische afdeelin- gen en vrijwilligers uit de be volking hebben de belangrijkste plaatsen en verkeerslijnen be zet en vallen de roovende en plunderende opstandelingen. aan. In het Middelandsche zee gebied viel de luchtmacht her haaldelijk met goed gevolg vliegvelden, marcheerende co lonnes en vijandelijke stellingen aan en vernietigde twee groote torpedomotorbooten. Bij Gibraltar brachten onze duikbooten drie vijandelijke torpedojagers tot zinken, torpe- deerden een krachtig be schermd koelschip en vernietig den een zeilvrachtschip, alsme de een vijandelijk vliegtuig. In de Thyrreensche zee brachten vaartuigen der marine een 14.500 ton metend stoom schip der regeering-Badoglio, dat zich bij den vijand wilde voegen, tot zinken en bescha digden een ander groot schip, alsmede een mijnenlegger en een ander klein oorlogsvaartuig zwaar. In de Egeïsche zee vernie tigde een duikbootjager de in Britschen dienst varende Griek- sche duikboot Katsonis en nam een deel der bemanning gevan gen. Dinsdagnacht vielen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuid- Engeland aan. Bij vrije jacht boven den Atlantischen oceaan werd een groote Britsche vlieg- boot neergeschoten. De Maandag door den En- gelschen minister-pres. Win ston Churchill gehouden rede trekt in Berlynsche politieke kringen als gevolg van de schamelheid van den inhoud geen overmatige belangstel ling. Naar het oordeel van de Wilhelmstrasse onderscheidt zij zich voor het grootste deel weer eens te meer door dat gene, wat Churchill voor zijn toehoorders moest verzwijgen dan door hetgeen hij zeide. Dat hij niet over militaire dingen sprak, zoo verklaart men, zal hem om begrijpelijke redenen niemand kwalijk ne men; dat hij echter de politie ke doelstellino- in zyn rede zoo opzettelijk heeft vermeden, moet tenslotte ook de aan dacht trekken van den meest onbevangen waarnemer. Dit opmerkelijke feit is tenslotte een bewjjs, zoo verklaart men te Berlijn, dat hij bepaalde dingen niet durft uit te spre ken om van het duidelijke fi asco van de Atlantische Char ter niet den laatsten sluier weg te nemen en om zoodoen de den kleinen naties deze be kentenis te onthouden. Van een zeker historisch belang zijn de uitlatingen van Churchill over het Italiaansche verraad. Opvallend snel werd maarschalk Badoglio ge logenstraft, die Zondag in een op roep tot de Italianen nog had be weerd dat hü en zijn aanhangers met het sluiten van den wapenstilstand het voornemen hadden om de wa pens neer te leggen en zich van elke verdere oorlogshandeling te onthou den. ThanB echter deelt Churchill mede, dat reeds lang voor het siuiten van den wapenstilstand de afgezan ten van den verrader Badoglio tij dens de inleidende besprekingen U Madrid overeenkomstig hun opdracht verzekerden, dat de Italiaansche re geering bereid was zich aan de zijde der Anglo-Amerikanen tegen Duitsch- land te scharen. Men kan dus, zoo verklaart men te Berlijn, den Engel- schen premier met dezen bondsbroeder alleen maar ge- lukwenschen. In tegenstelling hiermede doen de verklaringen van Churchill over de heldhaf tige bevrijding van Mussolini, waardoor de uitlevering van den eigen landgenoot waar in Badoglio had toegestemd werd verhinderd, aan als een erkenning van een groote teleurstelling. Het feit, dat Churchill met bijzonderen na druk heeft gewezen op de be haalde successen, is in de eer ste plaats geschied om den Sovjets de Engelsche krachts inspanningen voor den oorlog zoo drastisch mogelijk bij te brengen. Aandacht verdient voorts, dat Churchill zich over den ernst van de aanstaande taak terecht geen Illusies maakt. Of Churchill de groote verwachtln- in van zijn geallieerde toehoorders met zijn rede heeft kunnen bevredi gen. zoo verklaart men tenslotte te Berlijn, moet op zijn minst genomen sterk betwijfeld worden. Duitsche bevestiging. De verklaring van Churchill in het Engelsche Lagerhuis, dat er de laatste vier maan den geen koopvaardijschip der geallieerden in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oce aan tot zinken gebracht is, wordt in bevoegde militaire kringen van de rijkshoofdstad bevestigd. Tevens wordt van welinge lichte Duitsche zijde Churchills mededeeling in het Lagerhuis bevestigd, dat Duitsche duik booten een geallieerd convooi hebben aangevallen. Te zijner tijd zullen hierover nadere bij zonderheden worden bekend Igemaakt. Kingsley Wood overleden. Naar de Britsche berichten dienst meldt, is de Engelsche minister van financiën, Kings ley Wood, Dinsdag overleden. Scheepsbewegingen te Gibraltar. Naar men uit La Linea ver neemt, werden Zondag groote scheepsbewegingen in de haven van Gibraltar opgemerkt. Drie groote convooien. bestaande uit transport- en tankbooten, heb ben de haven verlaten. Een der convooien voer in de richting van de Middellandsche zee, de beide andere naar den Atlanti schen oceaan. De secretaris-generaal van de fascistische militie, lui tenant-generaal Ricci, is be noemd tot commissaris voor de totdusver bestaande fascis tische jeugdorganisatie Gil (Gioventu Italiana del Litto- rio). Voortaan zal de Italiaan sche fascistische jeugd weer den naam Opera Nazionale Ba- li Ua dragen. In Nederland, in September 1943. Een nieuw contingent Nederlandsche Vrijwilligers voor de Duitsche Oorlogsmarine bij opkomst voor de opleiding SS Blldberichter Fritz/Stapf/Pax m MAATREGELEN TOT VERSTERKING VAN HET THUISFRONT IN JAPAN. Het Japansche kabinet heeft een aantal maatregelen uitge vaardigd ter verdere verster king van het thuisfront. In de eerste plaats is besloten tot mobiliseering van alle krachten van het land voor een zoo snel mogelijke uitbreiding der muni tie- en vliegtuigproductie. De verdediging van het land moet aanzienlijk versterkt en vooral de luchtafweer uitgebreid wor den. Talrijke instellingen van bestuur, die niet onvoorwaar delijk te Tokio of in andere groote steden moeten zetelen, zullen naar andere streken overgebracht worden. Een andere maatregel heeft de uit breiding van het transport te land en ter zee ten doel. Om het bestuurs apparaat te vereenvoudigen, wil men voorloopig aan de plaatselijke be stuursorganen werk overdragen, dat tot dusverre door de centrale Instan ties werd verricht. Het ambtenaren corps zal opnieuw worden Ingekrom pen, tevens wordt gewezen op de noodzakelijkheid van een nog snellere werkmethode. Voorts is besloten, dat voor het werk in grootere mate vrouwen zullen worden aange steld. Leeftijdsgrenzen komen te vervallen, zoodat byv. ook weer oudere personen in het arbeidsproces zullen worden opgenomen. Ten slotte is besloten tot maatre gelen, waardoor Japan «n Mandsjoe- kwo volkomen onafhankelijk van den invoer van levensmiddelen moeten werden. Het prijs- en distributiestel sel zal vereenvoldlgd worden. Verklaring van Tojo. De eerste minister Tojo ver klaarde, dat de door de regee ring besloten maatregelen ter versterking van het thuisfront en de nauonale oorlogsstruc tuur des lands, slechts één doel hebben, nl. dezen oorlog te winnen. De algemeene toe stand is ernstig en de ontwik keling is in een stadium ge treden, dat geen verslappen der tot dusver aan den dag ge legde inspanningen duit. Met overtuigingskracht en geloof aan de overwinning alleen is het niet gedaan. De Engelschen en Amerikanen trachten zonder rekening te houden met eigen, zware verliezen door steeds nieuwe offensieven het Japansche rijk op de knieën te krijgen. Zware ge vechten zijn derhalve aan den gang en nog te verwachten. Derhalve is voor het Japansche volk de tijd ge komen zich in te stellen op alle ge bieden des levens op den huidigen oorlogstoestand en zUn vastberaden heid en kracht ter uitvoering van den oorlog en voor de overwinning te versterken. De regeering heeft zich met het oog op dezen toestand gedwongen gezien ingrijpende maatregelen te ne men en terstond in de practljk in te voeren. INVOERING VAN DEN NORMALEN TIJD. De Duitsche ministerraad voor de rijksverdediging heeft besloten, in den winter 1943 '44 wederom den normalen tijd in te voeren. De overgang van zomertijd op normalen tijd ge schiedt op Maandag 4 Octo ber 1943, des ochtends te 3 uur. Op dat oogenblik worden alle' klokken een uur achteruit gezet. BEKENDMAKING. De Höhere SS- und Polizei- führer deelt mede: Door het Polizeistandgerlcht Assen zijn den 20sten Septem ber 1943 wegens drie overval len op het gemeentehuis van Stadskanaal, wegens een over val op het gemeentehuis van Exloo en wegens den moord op Railingh, die reeds jaren lang lid van de N.S.B. was, de hieronder genoemde Neder landers ter dood veroordeeld: De handelaar Johannes Vis uit Stadskanaal; de zieken verpleger Gert Por uit Zuid laren; de reiziger Anne Rut gers uit Stadskanaal; de boek houder Jan Toet uit Stap horst; de machinist Pieter van Laarhoven uit Hasselt; de ge meenteambtenaar Wessel Knot uit Zuidlaren; de leider van het arbeidsbureau Rendert Poel uit Grijpskerk; de H.B. S.-leerling Jans Diemer uit Borger; de landbouwer Roelof Tuin uit Valthermond; de ge meentesecretaris Andries Die- penbrug uit Odoórn. Het vonnis werd 2 uur na de uitspraak voltrokken. Een verslag van de rechts zitting zal nader worden ge publiceerd. De Höhere SS- und Polizei- führer Nord-West, (w.g.) RAUTER. SS-Obergruppenführer und general der Polizei. Nieuwe beschikking omtrent de visschery in het Scheldegebied. Het bureau van den admi raal in Nederland deelt mede: Op grond van par. 5, alinea 1, m\ 2, tweede alinea van de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Ne derlandsche gebied nr. 100/ 41 inzake bijzondere maatre gelen voor de kustbescherming wordt het volgende beschikt: Bij de uitoefening van de visschery op de Schelde is het den Nederlandschen visschers verboden de N-ederlandsch-Bel- gische watergrens te over schrijden. Den Belgisehen visschers, wier thuishavens gelegen zijn tusschen Antwerpen en de Bel- gisch-Nederlandsche water- grens, is het binnenloopen van Nederlandsche havens en het contact zoeken met Nederland sche visschers en vaartuigen van allerlei aard verboden. Zij moeten zich voortaan bij elk overschrijden van de water- grens voor inklaring en con trole aanmelden bij den Ne derlandschen douanepost in Bath. Bij het. aandoen van een noodhaven moet zich de kapi tein onmiddellijk melden bij 't naastbijzijnde bureau van de V.G.i .D. Overtreding van deze be schikking wordt overeenkom stig par. 7 van de verordening nr. 100/41 gestraft met ge vangenisstraf, in ernstige ge vallen ook met tuchthuis tot 5 jaar. Deze beschikking treedt in werking op den dag van pu blicatie. TEXTIEL EN KEUKEN GEREI VOOR AJS. MOEDERS Evenals voor de verstrekking van extra rantsoenen levens middelen is voorgeschreven, kunnen aanstaande moeders in den vervolge reeds 26 weken vóór den vermoedelijken datum der bevalling in aanmerking komen voor een textielkaart V 815 (voor haarzelf) benevens een baby-textielkaart V 615 (ten behoeve van de te ver wachten baby), alsmede voor de benoodigde punten en ver gunningen. EVeneens kunnen zij in aanmerking komen voor speciale punten, ter verkrijging van een baby bedkruikje en een waschteil. Zoowel ter verkrijging van de bovengenoemde textielkaar- ten, textielpunten en vergun ningen, als van speciale punten voor een baby bedkruikje en waschteil moeten zij, evenals tot dusverre, de schriftelyke verklaring van den behandelen- den arts of vroedvrouw over leggen. LET OP GELDIGHEIDS DUUR DER BONNEN Daar gebleken is, dat om trent den geldigheidsduur der bonnen nog steeds misverstan den bestaan, wordt van be voegde zijde met nadruk op het volgende gewezen: De bonnen, die iedere twee weken des Vrijdags worden be kend gemaakt (levensmidde len-, versnaperingen- en ta baksbonnen) zijn, tenzij uit drukkelijk anders is vermeld, gedurende slechts 14 dagen geldig, ook al zal men in som mige gevallen met de daarop verkrijgbare artikelen langer moeten toekomen. Zoo wordt b.v. voor koffiesurrogaat eens in de zes weken een bon aan gewezen, waarop men slechts gedurende twee weken kan koopen. In de tusschenliggen- de periode kan men dus geen koffiesurrogaat verkrijgen. De bonnen voor vermicelli, ver vangingsmiddelen en chocola dewerk worden eens in de vier weken bekend gemaakt, doch blijven eveneens slechts 14 da gen geldig. Men houde dit nauwlettend in het oog en koope de ver krijgbare artikelen gedurende het tijdvak van 14 dagen, waarin de bon geldig is, daar deze anders verloopt. Nieuwe vonnissen van het Deutsche Landesgericht. Door het Deutsche Landes gericht zijn en zullen de ko1 mende weken nog voortdurend een groot aantal gevallen wor den behandeld van beklaag den, die in strijd met de be schikking van 13 Mei 1943 hun radiotoestellen niet heb ben ingeleverd. Zoo zijn b.v. op een zitting van het Deut sche Landesgericht in Den Haag niet minder dan 13 van dergelijke gevallen behandeld. Alle beklaagden moesten het overtreden der beschikking boeten met verbeurdverklaring van hun toestellen en kregen behalve gevangenisstraffen ook geldstraffen, die meestal een veelvoud bedroegen van de aanschaffingswaarde van de toestellen. Van de in Den Haag behan delde zaken is vooral belang wekkend die van den koopman B. te D. B. had een oud ra diotoestel ingeleverd en zijn nieuwe radiotoestel verstopt onder het dak van het huis van zijn buurman, zonder dat deze daar iets van wist. Hij was er dus niet voor terug geschrokken ook zijn buurman aan een vervolging bloot te stellen. Bewaar Uw aardappelschillen <- de koe maakt er melk van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1