V E E o "C o w/ zeeland uit te spelen, nl. naar Chur chill woordelijk zeide: „De met de bewaking belaste carabi nieri hadden het bevel Musso lini dood te schieten, wanneer eenigerlei reddingspoging ge daan mocht worden". Het „tweede" en „derde" front. Churchill zeide voorts in zijn rede: „Ik noem het front, dat de geallieerden eerst in Afri ka, vervolgens op Sicilië en thans in Italië gevormd heb ben, het „derde front". Het „tweede front", dat reeds be staat, is nog niet in gebruik. Over het tijdstip, waarop dit front actief zal blijken te zijn, wilde hij geen mededeeling doen. Op zekeren dag, wanneer Engeland en de Ver. Staten het juiste oogenblik gekomen ach ten, zal ook op dit front „de poort worden opengeworpen" en zal een „massale invasie van het continent vanuit het Wes ten tegelijk met een invasie vanuit het Zuiden" beginnen. De Engelsche regeering zal zich niet tot grootsch opgezet te oorlogsoperaties tegen beter weten in laten dwingen of over halen om een politieke een stemmigheid of bjjval uit alle kringen te verkrijgen. Het bloedigste deel van de zen oorlog, zoo verklaarde Churchill, het bloedigste hoofd stuk voor Groot-Brittannië en de Ver. Staten ligt nog voor ons. Naar Churchill mededeelde worden op het oogenblik de noodige voorbereidingen ge troffen voor een conferentie van de ministers van buiten- landsche zaken der drie landen of hun vertegenwoordigers. „Wij zien voorts, zoo zeide Churchill verder, vol vertrou wen een daarop volgende con ferentie tusschen Roosevelt. Stalin en mijn persoon nog voor het einde van het jaar tege moet". In dit verband meende Churchill, dat „zonder het nau we, hartelijke en duurzame deelgenootschap tusschen Sov jet-Rusland, Engeland en de Ver. Staten de geallieerden aan het einde van dezen oorlog zouden moeten vaststellen, dat zij zich in een periode van nog grootere verwarring bevinden" Bij een huiszoe- king, op vermoeden van dief stal, in een pension te Amers foort, trof de recherche de overblijfselen aan van een kinderlijkje. Een 22-jarige dienstbode uit Leeuwarden had in November 1942 haar bevalling het pasgeboren kind door verstikking om het leven gebracht. Het lijkje had zij gedurende dien tijd in huis gehouden, waar zij het o.a. in een doos in de kachel ver borgen heeft. Thans is zg door de politie in arrest gesteld. AANHOUDENDE HEVIGE AANVALLEN DER SOVJETS. Elastisch opgevangen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De situatie aan 't Oostelijke front wordt op het oogenblik gekenmerkt door aanhoudende hevige aanvallen der bolsjewis ten, die den druk op het Duit- sche front geen oogenblik schij nen te doen verslappen. Deze druk wordt, naar men van Duitsche zijde verklaart, vol komen elastisch opgevangen en, hoewel de Duitsche troepen op bepaalde brandpunten van den strijd terugtrekken, wijst men er te Berlijn nogmaals op, dat den bolsjewisten tot dus verre nergens een doorbraak, althans van operatieve betee- kenis, gelukt is. Reeds eerder is van bevoegde zijde ver klaard, dat men, ten einde gun stiger voorwaarden voor de verdediging te scheppen, het front terug wil nemen, liever dan door een starre verdedi ging van het terrein onnoodige offers aan menschen en mate riaal te brengen, hetgeen te minder gerechtvaardigd zou zijn, daar men ook rekening heeft te houden met uitbreiding der fronten elders in Europa. Waar het terugtrekken van het Oostelijke front een einde zal nemen, ver klaart men te Berlijn nog niet te kunnen zeggen. Dit houdt natuurlijk verband met verscheidene factoren als het weer en de terrein gesteldheid. Normaal kan men rekenen, dat het nog ongeveer een maand zal duren voor de weersgesteldheid zoodanig zal zijn, dat de gevechtshandelin gen hiervan in ernstige mate den invloed ondervinden. Te verwachten is, dat de inmiddels drassig geworden bodem dan de voortzetting van het bolsje wistische offensief aanzienlijk zal belemmeren. De grenzen van het door de Duitsche legers opgegeven ter rein worden mede bepaald door de geografische factoren. In den rug van het Duitsche front ligt thans de Dnjepr, die, al thans ten deele, de basis van een nieuwe Duitsche verdedi gingslinie zou kunnen vormen, aangenomen, dat belangrijke steunpunten als Smolensk, Go mel en Kiew kunnen worden behouden. Het belang van deze bol werken is evident, daar, indien deze zouden moeten worden prijsgegeven, het Duitsche front bij een ver der terugtrekken door de Pripet-moerassen in twee deelen dreigt te worden ge splitst, hetgeen de verdedi ging uiteraard aanzienlijk zou bemoeilijken. /O 4 TetwiU. vandenboe. die PloeS' Best. de wereld voort In 't Zeeuwsche lana 1 waardeert men wis I Des dichters kloeke woetd! j En als die boer ai]n kopie tro t vreugde wacht,^ I Dan heeft o- t voor elkaar gebracht! ECONOMISCHE RECHTER TE MIDDELBURG. BOTER EN LUIERS. De 31-jarige C. J. Bouwens, zonder beroep te Breskens, stapte naar enkele vrouwen toe, van wie hg vermoedde, dat ze wat boter konden mis sen en bood in ruil hiervoor luiers en andere begeerlijke zaken aan. B. wist verschil lende vrouwen te bewegen de boter mee te geven, zonder dat hij er iets tegenover stel de. De .uiers of iets anders, dat hij wel tegen boter wilde ruilen, had hg dan niet bij zich. Den volgenden dag zou hij het beslist brengen. Maar den volgenden dag kwam B. niet. De officier vroeg 2 mnd. gevang. De economische rech ter veroordeelde hem tot 1 mnd. gevang. Stroopery. A. van de Stel, een 19-jarige veldarbeider uit Wemeldinge, 1 wat bloemen en bloem bollen. Hij werd derhalve ver oordeeld tot 10 sub. 5 d. h-, conform den eisch. Koelen vervoerd. De 48-jarige J. F. Haulez, landarbeider en de 19-jarige P. A. Verstraeten, opperman, beiden te Hulst, vervoerden twee koeien in strijd met de vee- en vleeschverordening. Conform den eisch werden zij veroordeeld tot 25 sub. 10 d. h. J. F. Taelman, 47 jaar, land bouwer te Groede, probeerde tijdens het dorschen den hulp opzichter van den L.C.O. over te halen, onjuiste aantallen kg. gedorscht graan op de dorschbriefjes in te vullen. De landbouwer werd veroordeeld tot 40 sub. 20 d. h.; eisch 50 sub. 25 d. h. Hoefbeslag op den bon. Met ingang van 1 October a.s. zal het beslaan van paar den nog slechts kunnen ge schieden, indien de paarden- houder een z.g. toewijzing voor hoefbeslag bij den hoef smid heeft ingeleverd. Een el ders in dit blad opgenomen offiei&sle mededeeling ver meldt de wijze, waarop men deze toewijzingen kan verkrij gen. Voor paardenhouders, die niet met een hoefsmid in re latie staan, is een afzonder- lgke regeling getroffen. Voor nadere bijzonderheden wordt naar de officieele mededee ling verwezen. HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissin- gen; Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C- de Voogd VHssingen en J. P. Pb. Doorenbos, Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Benthem, Goes en R. F. H. L. Sondag Oostburg; Haagsch redacteur mr. J. C. de Wit: Advertcntiecbef: voor Mid delburg C. P. ButJs. voor VUsslngen: X Rijke boer. Sport Wat gaat er gebeuren met de oompetitie in Z.-Vlaanderen De voetbalclubs in Zeeuwsch- Vlaanderen, uitkomende in de 3e klasse N., zijn plotseling voor een groot probleem ge steld. Nu de Z.V.T.M. al haar tram- en busdiensten op Zondag heeft stopgezet, is er geen verkeers middel meer tusschen Oost- en West-Zw.-Vlaanderen, zoodat het niet meer mogelijk is dat de clubs elkander bezoeken. Reeds Zondag j.L lieten ver schillende clubs verstek gaan. daar de afstanden te groot zijn om per fiets af te leggen, waarbij nog komt dat vele voetballers niet over een fiets beschikken. Wordt hier geen oplossing gevonden, dan zal de competi tie in deze klasse niet kunnen worden afgewerkt. Nu de zaken zoo staan, gaan er stemmen op om in West- Zeeuwsch Vlaanderen een noodcompetitie te spelen, waar bij dan bijv. clubs uit de onder- afdeeling, zooals Groede, Sluis en wellicht nog enkele anderen, zouden kunnen worden inge schakeld. Een sportief scheidsrechter. Voor den wedstrijd Oostburg Biervliet, die Zondag j.l. te Schoondijke is gespeeld, was als scheidsrechter aangewezen de heer B. uit Hulst. Nu er geen tramverbinding was, rekende men niet op de komst van den heer B., zoodat het bestuur van „Oostburg" reeds voor een eventueelen plaatsvervanger had gezorgd. De heer B. bleek echter een zeer sportief scheidsrechter te zijn, want op tijd was hij aan wezig. Hii was „even" per fiets gekomen pl.m. 50 km.), leidde den geheelen wedstrijd correct en fietste weer netjes terug naar Hulst. De technische dag op 14 November. De eerste technische voetbal dag in dit seizoen zal op Zon dag 14 November worden ge houden. Voor de halve district competitie zullen dien dag wor den gespeeld de wedstrijden NoordOost en ZuidWest. Markt Rotterdam. Dinsdag werden ter veemarkt van Rotterdam aangevoerd 1153 dieren, waaronder 579 runderen, 10 paarden, 1 veulen, 38 scbapen, 76 nuchtere kalveren, 123 graskalveren. 316 big gen, en 10 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien 1650, 1475, 1325; kalfkoeien 1600, 1450, 1300; varekoelen 1050, 900, l vaarzen 950, 850, 625; pinken 800, 600, 550. De aanvoer van melk- en kalf koeien was als vorige week met ma tigen handel en de prijzen bleven con stant. Varekoelen aanvoer klein met kalmen handel en prijshoudend. Vaar- en pinken aanvoer tamelijk met redelijken handel en Iets hoogere prjj- Feuilleton. DE MAN IN DE WILDERNIS door B. REEN. „Nou, het'is hier niet onbe woond, en hoe minder je er over denkt, hoe beter het voor je is, want je hebt hier hee- lemaal niets te maken," raad de de vreemde schelle stem haar aan. Maar Lucy's snelle geest liet haar niet in den steek. ,,Ik keek juist of ik er in kon komen," merkte ze op. „Waarvoor?" „Om mgn hond te zoeken," jokte Lucy. „Ik geloof, dat hij op uw terreinen loopt. Ik heb hem al gefloten bij het gat, waar hg door is gekropen,maar hij wil niet gehoorzamen, dus ging ik naar den hoofdingang om te zien of ik toestemming I ook nu met vreugae w».—» kon krijgen hem op te halen, IX u „ft surrogaat Klaroen maar ^et portiershuisje scheen 1 nan heeft ons surr te Het spytJ me erg ,'Kan ik „U kunt niet!" schetterde de vrouw. „Niemand mag hier I binnen komen. Ik ben de huis- Ij bewaarster hier en dat is mgn II opdracht." JI „Dus dan is er niemand Bj thuis," veronderstelde Lucy. „Neen, er is niemand thuis. De bewoners zijn op reis. Maar mijn man is hier nog en de andere mannen met honden, die de terreinen bewaken, als ze uw hond vinden, zullen ze hem er wel heel gauw uit jagen als ze hem niet dood schieten!" Lucy sidderde. „Dat zouden ze niet durven begon ze, maar ze werd onderbroken door het geluid van een schot. „Het klinkt alsof ze het al gedaan hebben," riep de vrouw uit. Maar Lucy ontdekte, dat er een vreemde opgewonden heid over haar kwam, die liet veronderstellen, dat er achter het schot, dat zoo juist door de stilte had weerklonken, meer stak dan alleen maar het neerschieten van een in over treding zijnden hond. Lucy's gedachten gingen naar Dik. „Ik kom naar binnen om te zien wat er met hem gebeurd is," besliste ze. „Als ze hem hebben durven neerschieten Ze maakte den zin niet af. Met een lenigen sprong be reikte ze het boveneinde van het hek en klom er over heen. „Hola, wat gaat u doen?" krijschte de vrouw; doch Lucy negeerde haar en bewoog zich snel langs de oprijlaan voort „Jan! Frans!" gilde de vrouw. „Er is een meisje Opnieuw weerklonk 'n schot. Iets raakte Lucy tegen haar hoofd, zoodat ze een branden de pgn voelde. Ze struikelde en viel, zonk weg in een vreemde duisternis, die vervuld was van pijn. Vaag hoorde ze stemmen. Eén er van zei: „Je bent een idioot, Jan! Waarom heb je op haar ge schoten?" Maar de ander voegde hem toe: „Je bent zelf een idioot! Her ken je haar niet? Het is dat meisje van Steen!" HOOFDSTUK IX. Gevangen. Lucy was gedurende de pe riode die volgde, slechts half bij bewustzijn. Er was een dof fe knagende pijn in haar hoofd en het bloed druppelde langs haar gezicht van de plaats bo ven haar oor, waar een kogel haar had geraakt. Het viel haar moeilijk na te denken en haar bewakers gaven haar geen gelegenheid over haar eigen vrijen wil te beschikken. (Wordt vervolgd.) Verduisteren van 19 t/m 25 Sept.: van 19.457.15 uur. De maan komt morgen te 1.00 op en gaat te 17.10 onder. 15 MIDDELBURG Concert in de Oostkerk. In de bgzondere sfeer van den langzaam donker wordenden koepel van de Oostkerk gaven mevrouw Betsie Bonthuis Dhont en de heer Th. C. Fer- werda Maandagavond een con cert voor viool en orgel. Mevr. S. M. PeeckBoeke en mevr. A. A. ScheltensKoops (beiden zang) verleenden aan dit con cert hun welwillende medewer king. Het programma bestond voornamelijk uit werken van J. S. Bach, terwijl ook liederen van E. Hildach en C. Krebs gezongen werden. Mevr. Bont huis speelde behalve een An dante voor viool van Bach, een sonate van G. Tartini en een adagio van Ch. Sinding. De belangstelling voor dit concert was groot. Diefstallen. Er zijn weer verschillende aangiften van diefstallen bg de politie binnen gekomen. Terwijl W. B. uit Souburg op het stationsemplacement aan het laden was, werd er van de te verzenden pakken een pak met snoepgoed mee genomen. Drie paar schoenen, die aan L. P. alhier uit Rotterdam werden toegezonden, kwamen niet op de plaats van be stemming aan. Mejuffrouw D. C. uit St. Laurens vermiste haar fiets, die zg alhier voor een perceel had neergezet. Ten slotte verdwenen er van den zolder van zijn woning vier ons tabaksbladen, die L. P. daar te drogen had gehan gen. In alle gevallen heeft de politie een onderzoek inge steld. Te duur en zonder bon. Twee mannen, die tgdelijk te Biggekerke verblijf houden, M. P. en L. C„ verkochten dubbele stukken chocolade voor niet minder dan 25 per dubbel stuk. Tabak ver kochten zij voor 6 per pakje en zeep voor 6 per stuk. Alles geschiedde natuurlijk zonder dat er bonnen bij te pas kwamen en de prijzen wa ren veel te hoog. Wegens overtredingen van prijsvoor- schriften en distributiebepalin gen kregen P. en C. van den economischen dienst van de Middelburgsche politie ieder een proces-verbaal. Kapperszaak geopend. Gisteren vermeerderde het aantal in gebruik genomen her bouwde panden op de Nieuwe Burg weer. De heer Labruyère opende in die straat, aan de .inkerzijde gerekend in de rich ting MarktGroenmarkt, in een klein, doch keurig en prac- tisch ingericht huis, zijn kap perszaak. Het zaakgedeelte heeft zijn ingang aan een por taal. Het woongedeelte heeft een aparte toegang. De salon, met twee scheerstoelen, maakt met haar lichte wanden een prettigen indruk. Radioprogramma Donderdag. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Ork. Hendriks. 12.45 Nieuws. 13.00 "Zelf tulnieren. 13.05 Werkpau- zeconcert. 14.00 Van lier en Zwaard. 14.15 Melodisten. 15.00 Orgel. 15.30 16.00 Solistenconcert. 16.45 Nieuws. 17.00 Ork. Hendriks. 17 30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Plano. 18 00 B.N O. 18.05 Ilal. opera. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 Nieuws. 19.10 Reportage. 19.15 Concertgobouwork. 20.05 Voordracht.. 20.30 Concertgebouwork. 21.05 Ka mermuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver trouwde wijzen In bonte rij. 23.00 .00 Orkest. Hilversum II. 17.00 Piano, viool en strijkkwartet. 17.40 Melsjeszangklas- 18.00 Rhapsodle en suite. 19 00 Nieuws. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Met 'n lach en 'n traantje. 20.15 Voordracht. 20 30 Amus. 21.15 Hal zangers. 21.45 Avondwljding. 22.00 Nieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2