PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS s 19 ct. per week 01 j 2.42 per Kwartaaj Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct, ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie J 2.05. B11 abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regelsj 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 22 SEPT. 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG l BLADZIJDEN NUMMER 222 00 ?ïre.au* Vft? °J9? Dlaa z°n gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr, 58-60, tel. 10 (2 iMnen), Redactie na Middelburg.^ Londenscne Kaal 20, Redactie Administratie teL 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Kedactie e Kanaalstraat 45, tel. 234; Óostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102: Breskens Dorpsstraat 35. tel. 2L Zware afweergevechten aan het Oostfront Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: Ten Noorden van de Zee van Azof, ten Oosten van den midden-Dnjepr, aan de Desna en in het gebied van Smo lensk leverden onze troepen ook Maandag zware afweer gevechten tegen sterke vijan delijke infanterie- en pantser- strijdkrachten. In den sector van een legercorps werden N daarbij van een vijandelijken stoottroep van ongeveer 100 pantserwagens er 76 vernie- tigd. In de zware gevechten ten Noorden van de Zee van Azof hebben zich de Fran kische 17 e en de Nedersak- sische lilde divisie infanterie bijzonder onderscheiden. Uit Zuid-Italië wordt plaat selijke gevechtsactie in de sectoren van Salerno en Po- tenza gemeld. Verscheidene vijandelijke aanvallen werden daar afgeslagen. Maandagnacht vlogen eeni- ge vijandelijke stoorvliegtui- gen boven Duitsch gebied en Meten hier en daar bommen vallen, waardoor slechts on belangrijke schade werd aan gericht. Na de geallieerde landingen bij Salerno. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De strijd in Italië is op het oogenblik beperkt tot plaatse lijke gevechten. Nu de gealli eerden bij Salerno eenigszins vasten voet schijnen te hebben verkregen, is aan te nemen, dat zij hun strijdkrachten, die door nieuwe landingen worden versterkt, opnieuw groepeeren, alvorens den definitieven stoot naar het Noorden en Westen te doen. Het terrein aan de Golf van lorno biedt, in tegenstelling tot de meeste punten aan de Westkust lallë, die door een steilen bergwal van het binnenland zijn afgesloten, W de beste kansen voor een verderen opmarsch landingwaarts en daarom is het ongetwijfeld door de geallieer den voor hun landing uitgekozen. Van de vlakte van Salerno leiden enkele rivierdalen naar het Zuiden, alsmede de spoorlijn nagr Regglo ln CalabrlS. Ook met Tarente Is Salerno door een spoorlijn verbonden. Deze beide lijnen komen bt) Eboli samen, vanwaar zij naar Rome loopen. In Westelijke richting leidt een oude verkeersweg, die thans ook door de spoorlijn wordt gevolgd, door de Appennljnen over Avellino naar Bene- vento, een belangrijk verkeersknoop punt van 40.000 inwoners, dat gele gen is in een dal, vanwaar ln alle richtingen wegen lelden, o.a. naar Napels en naar de Adriatlsche kust. Salerno is dus op grond van zijn geografische ligging het meest ge schikte 'punt om het Zuiden van het overige deel van Italië af te snijden. Wat de verdere plannen der geallieerden zijn, is uiteraard niet te zeggen, doch van Duit sche zijde hoort men de opvat ting, dat, als de Duitsche weer macht niet zoo snel op de lan ding had gereageerd, waar schijnlijk terstond nieuwe ge allieerde troepen op den Bal kan zouden zijn geland, waar schijnlijk in de hoop van de partisanen aldaar den noodigen steun te vinden. Deze partisa nen zouden volgens Anglo- Amerikaansche berichten een groot deel van de Dalmatijn- sche kust hebben bezet, doch, hoewel men van Duitsche zijde toegeeft dat enkele groepen partisanen wellicht tot de Adriatisehe kust hebben weten door te dringen, acht men be doelde berichten om propagan distische redenen ten zeerste overdreven en vèrtrouwt men, hun verzet te kunnen breken. De door de landing in Italië ingetreden verandering in de situatie in de Middellandsehe zee is het onderwerp van een beschouwing in de Berliner Börsen Zeitung, waarin wordt toegegeven, dat de geallieerden thans op deze zee meer de vrije hand hebben. Aangenomen kan worden, dat tengevolge van de besparing aan scheepsruiinte een betere verzorging der ge bieden in het Nabije Oosten en Indië te verwachten is, die een versterking van den vg andelij ken invloed van deze landen tengevolge zal hebben. EVenzoo moet er rekening mee worden gehouden, dat Engeland een deel zijner oorlogsschepen uit de Middellandsehe zee naar den Stillen Oceaan zal dirigeeren om daar krachtiger tegen Ja pan te kunnen optreden. Badogiio. Naar Exchange Telegraph meldt, is thans in het hoofd kwartier van Eisenhower offi cieel bevestigd, dat maarschalk Badogiio zich ergens achter de geallieerde linies in veiligheid bevindt. Hij is, aldus dit be richt, door de geallieerden als „regeeringschef" erkend. Bij onze Vrijwilligers. Een granaatwerper wordt In stelling gebracht. SS PK Schaer/O/H/P m FLINKE KERELS MELDEN ZICH - NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17—45 Jaar kan zich - vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waffen-S£ i, of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmld- '- delen etc. j Vrijwilligers, dlo om bepaalde re- denen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen by de Land wacht of bU bet SS-wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Icriegsmarine kunnen zich aanmelden, zy, die tot do Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 23.9.43, 9-13 uur. Utrecht, N.V. huis. Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 uur, Amersfoort, Pol. Durchgüngslager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. MEEVALLER BIJ DE SUIKERDISTRIBUTIE. Indertijd heeft hst rijksbu reau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd de bevol king aangemaand zuinig te zijn met suiker, omdat de be schikbare voorraden consump tiesuiker naar alle waarschijn lijkheid niet toereikend zou den zijn om tot den nieuwen suikeroogst het volle rantsoen te verzekeren. Als gevolg van enkele maatregelen heeft de suikerpositie zich evenwel zoo danig ontwikkeld, dat het in ieder geval niet noodig zal zijn, hetgeen aanvankelijk in de bedoeling lag, de suikerver strekking gedurende een pe riode van vier weken stop te zetten. Het staat nog te be zien, of de thans geschapen mogelijkheden het rijksbureau in staat zullen stellen over voldoende suiker te beschik ken voor een onverminderde rantsoeneering gedurende den nog voor den nieuwen oogst resteerenden tijd, maar de meevaller beteekent al wel, dat de aangekondigde korting van een kilo op het rantsoen niet zal doorgaan. Het is evenwel mogelijk, dat het voor de eerste helft van October bestemde halve kilogram pas later beschikbaar gesteld zal kunnen worden. Tevens moet nu met de kans van eenige stagnatie in de bevoorrading en derhalve in den verkoop re kening worden gehouden. In spoedproces veroordeeld. Wegens overtreding van de beschikking van den höheren SS- und Polizeiführer over de verbeurdverklaring van radio- ontvangtoestellen van 13 Mei 1943, heeft het Duitsche Lan- desgericht in een spoedproces opnieuw 54 beklaagden be recht. Den meesten beklaag den werden naar mate van hun schuld gevangenisstraffen van 2 weken tot 2% jaar en bovendien nog boeten tot 1000 gulden opgelegd. In eenige ge vallen, waarin het gerecht vaststelde, dat de tijdige in levering niet zoozeer uit kwaadwilligheid als wel uit nalatigheid achterwege was gelaten, kwamen de beklaag den er van af met boeten van 60 tot 600 gulden. In alle ge vallen werden de radiotoestel len verbeurd verklaard. Bewaar Uw aardappelschillen de koe maakt er melk van. Eerste bijeenkomsten van de nieuwe republikeinsche fascis tische partg in Nederland. De landsgroep Nederland van de nieuwe republikeinsche fas cistische partij heeft Maandag in Den Haag en Rotterdam haar eerste openbare bijeen komsten gehouden. In Den Haag, waarheen ook dele- ities van de in de provincies Utrecht en Gelderland wonende Italla- gelcomen waren, sprak de landsleider, dr. Rotelli. Hij brand merkte zeer scherp het verraad van de Badoglio-kliek. Door de bevrijding van den Duce, dit bewijs van Duit sche trouw, heeft het Italiaansche volk zijn waren leider hervonden. Met on wankelbaar geloof, met zeer sterken en frisschen moed begint thans het werk van de nieuwe party, waarin voor saboteurs geen plaats is. In Rotterdam gaf kameraad Vllli- baldo Valentï een kort overzicht van de jongste politieke gebeurtenissen in Itaië. Hy gaf eèn plastisch beeld van de reusachtige prestaties van den Duce verlangde dat men hem onvoor- waardeiyk trouw zou zun. Het Itali aansche volk is den Fiihrer van het Duitsche volk voor de bevrUding van den Duce uit het diepst van zyn hart dankbaar. Het is de taak van allen de eer van het vaderland te her stellen. Tenslotte sprak ook te Rotterdam de landsleider, Rotelli, en zeide o.a., dat thans de tyd gekomen is de fascistische idealen in daden om te zetten. In den geest van den ge redden Duce zal de nieuw republi- keinsch-fascistlsche party ook in Ne derland haar plicht vervullen. CHURCHILL SPRAK IN HET LAGERHUIS. Churchill heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis een rede gehouden. In zijn rapport over de oorlogssituatie ver klaarde Churchill, dat de ope raties in Noord-Afrika en de opening van een nieuw front in de Middellandsehe Zee door hem nooit zijn beschouwd als vervanging voor een recht- streekschen aanval op Duitsch- land via het Kanaal in Frank rijk en de lage landen. Het front in de Middellandsehe Zee is veeleer gedacht als „voorlooper voor den hoofd aanval" op Duitsehland en zijn bondgenooten. Bij zijn bezoek aan Washington in Juni 1942 is alleen besloten Noord-Afri ka te bezetten. Toen heeft juist de terugtocht naar El Alamein plaats gehad met een verMes van 80.000 man der ge allieerde troepen. Daardoor waren ,,zeer ernstige beslui ten" noodig geworden. In No vember 1942 is toen besloten Noord-Afrika niet te gebrui ken als verblijfplaats, doch als springplank, en alle voorberei dingen te treffen voor den in val op Sicilië, teneinde te po gen Italië van den oorlog uit te schakelen. Vervolgens maakte Churchill bekend dat er de laatste vier maanden geen enkel koopvaar dijschip der geallieerden door optreden van den vijand in het Noordelijke deel van den At- lantisehen Oceaan tot zinken is gebracht. Thans, zoo zeide Churchill, zijn de Duitsche duikbooten weer actief gewor den en op het oogenblik wordt een geallieerd convood door Duitsche onderzeeërs aange vallen. Voorts deelde Churchill me de, dat de Britsche en Ameri- kaansche luchtmacht de stel sel matige verwoesting van Duitsche steden door bomaan vallen zal voortzatten. In het verder verloop van zijn rede verklaarde Churchill, dait het nieuwe geallieerde commando voor Zuidoost Azië in Indië wordt ingericht om de oorlogvoering tegen Japan te versterken. De gebeurtenissen in Italië. Voortgaande sprak Churcnïll over de gebeurtenissen in Ita lië. Hij verklaarde, dat na den val van Mussolini d.e gealli eerden er naar hadden ge streefd in Italië een autoriteit te vinden, met wien zij kon den onderhandelen, teneinde de onvoorwaardelijke capitu latie van Italië in den kort- sten tijd en met zoo weinig offers aan bloed aan den kant der geallieerden als maar mo- elijk tot stand te brengen. Geleideiyk, zoo zeide Churchill, strekte de regeering-Badoglio langs verschillende kanalen haar voelhorens uit, informeerde naar de geallieerde voorwaarden voor een capitulatie, ter- wUl zij tegeiykertyd verklaarde, dat de moeilijkheden, waartegenover zy zich zag staan, groot waren. De geallieerden, zoo ging Churchill voort, konden hun medegevoel met deze moeiiykheden niet ontzeggen. Zy ga ven de regeering-Badoglio op alle toenaderingspogingen echter slechts dit eene antwoord: „de capitulatie moet onvoorwaardelijk zyn". Omtrent het verder verloop van de gebeurtenissen na den val van Mussolini zeide Chur.- ehill, dat op 15 Augustus een afgezant van Badogiio, een of ficier mst den rang van gene raal, een bezoek bracht aan den Britschen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hore, met 'n geloofsbrief, waaruit bleek, dat hij in opdracht van Ba dogiio kwam en dat Badogiio bereid was aan den kant van de geallieerden tegen Duitseh land te treden, zoodra de ge allieerden in Italië geland wa ren. Churchill verklaarde, dat het geen toeval is, dat hrj zich juist op dat oogenblik in Que bec voor conferentitdoeleinden bij Roosevelt bevond. Generaal Eisenhower werd instructie gegeven Britsche en Ameri- kaansche officieren van den generalen staf uit te zenden, die met de afgezanten van Ba dogiio in Lissabon een samen komst moest hebben. Stalin werd van de gebeur tenissen in Italië terstond op de hoogte gebracht. Woordelyk ging Churchill verder: „Hoe drastisch de ca pitulatievoorwaarden ook wa ren, de afgezant van Badogiio wees ze niet van de hand en verklaarde tegelijkertijd, dat zijn bezoek ten 'doel had te bespreken, hoe Italië zich met de geallieerden kon vereenigen bij den oorlog tegen Duitseh land". Over de verdere gebeurtenissen zeide Churchill, dat de afgezant van Badogiio, een generaal, met de voor waarden der geallieerden op 23 Augustus uit Lissabon was vertrok ken. Daarbij werd hem onomwonden van den kant der geallieerden ver klaard, dat de capitulatie-voorwaar den voor de civiele en bestuursaan gelegenheden later zouden worden voorgelegd. De afgezant van Badogiio was toen onder de grootste geheim houding naar Rome teruggekeerd. HU beloofde voor 31 Augustus ant woord te geven aan het hoofdkwar tier van generaal Eisenhower. In dien tusschentUd kwam een tweede Italiaansche generaal in op dracht van Badogiio aan, die bij wyze van geloofsbrief den Britschen ;eneraal Carton de Wlart meebracht. Deze tweede delegatie van Badogiio kon echter, naar Churchill verklaarde, den loop der gebeurtenissen niet be ïnvloeden, zoodat generaal de Wiart in de gevangenschap wilde terugkee- ren. De lasthebber van Badogiio sloeg dit voorstel echter van de hand, zoo dat generaal de Wiart zich in vry- heid naar Engeland kon begeven. Op 31 Augustus kwam de afgezant van Badogiio met 'n vertegenwoordiger van gene raal Eisenhower in Syracuse en en verklaarde, dat Ba dogiio bereid was de onvoor waardelijke capitulatie te aan vaarden. De bekendmaking van den wapenstilstand werd door de geallieerden vastgesteld op het oogenblik, dat naar hun opvatting de beste militaire kansen bood om zich aan den Duitschen aanval te onttrek ken. Dit beteekende, dat de wapenstilstand eerst 'op het oogenblik van de landing of kort hiervoor van kracht zou worden. Uitlevering van Mussolini. Betreffende de voorgeno men uitlevering van Mussolini aan de geallieerden, verklaar de Churchill, dat de onvoor waardelijke capitulatie der re geering-Badoglio een speciale clausule behelsde voor de uit levering van Mussolini. Het was echter niet mogeiyk ge weest Mussolini speciaal en geschei den van den wapenstilstand en voor de geallieerde landing op het Itali aansche vasteland te doen uitleveren. De geallieerden hadden echter re den te gelooven, zoo verklaarde Churchill, dat men Mussolini onder sterke bewaking op een veilige plaats in bewaring zou houden en het was stellig volstrekt in het belang der regeering-Badoglio een vlucht van den Duce onmogelUk te maken. De uitlevering van Mussolini heeft stellig in het voornemen der gealli eerden gelegen, wanneer niet om standigheden waren ingetreden, die ongelukkïgerwyze buiten het machts bereik der geallieerden lagen. De maatregelen, die de regeering van Badogiio had genomen, waren zorg vuldig overlegd. Zy waren voldoende geweest voor de gevangenhouding van Mussolini, maar Badogiio kon geen rekening houden met een landing van Duitsche valschermtroepen juist op het punt, waar de Duce het laatst gevangen werd gehouden. Churchill stelde in het licht, dat naar zijn meening geen gebrek aan vooruitziendheid, of inbreuk op vertrouwen van den kant van de regeering van Badogiio er schuld aan is, dat Mussolini bevrijd werd, aange zien de regeering-Badoglio nog een tweeden troef dacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1