I PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjets vallen aan van Zee van Azof tot Smolensk 2 ABONNEMENTSPRIJS 1» ct. per week ot J 2.42 per Kwartaal t. Franco per post f 'i 63 per Kwartaal. Afzonderlijke nurpmers 6 CU ADVERTENTIEPRIJS! Per m.m. 12J ct-, minimum per adver- ïa tentie J 2.05. BI) aoonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent. dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. ..Brieven of adres Bureau v. <L Blad" 10 ct. meer DINSDAG 21 SEPTEMBER 1943 en Administratie Walstrf ós'-eoptel^'fo (2* iflnenK^Re'dactte °na Kantoortijd tel- 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2476; Souburg t Kanaalstraat 45, tel. 234; O06tburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45," teL 102; BresKens Dorpsstraat 35. tel. 21. DR NUMMER BESTAAT 186Bte JAARGANG UIT ft BLADZIJDEN NUMMER 221 né Schadelijk en schandelijk. De Nederlanders hebben zich altijd ten zeerste afkeerig ge- toond van een op de spits drij ven van den politieken haat. Men mocht dan, wat de op vattingen op politiek gebied betreft, somtijds scherp tegen- over elkaar staan, ja zelfs 2-spreken van strijdende partij- 't en men wist dezen strrjd toch immer binnen zekere grenzen V te houden, al werden deze dan lWa ook naar veler opvattingen, ,toi Jvel'eens op bepaalde gebieden ■nd' floor sommige maatregelen ïini overtreden. 1 De tegenstellingen uitten zich - toch nimmer in een niets ont- d lienden haat. Er bleef toch al- aar tijd nog een politieke verdraag zaamheid bestaan. p. Sinds het begin van dit jaar pht Is er bij een bepaalde groep "I J jandgenooten, die zich patnot- ÓV ten meenen te moeten noemen, j van deze verdraagzaamheid 1 niet veel meer te bespeuren, p-xi Verschillende sluipmoorden en N brandstichtingen jegens leden van de N.S.B.. den laatsten tijd be door onverantwoordelijke ele- Joo menten bedreven, wórden tot hf»< een schade en schande voor ons land. Mussert heeft in een oproep Ch hiertegen een ernstige waar- jen schuwing doen hooren, welke niemand zal kunnen misver staan. Iedere Zeeuw zal met af schuw sluipmoord en brand stichting veroordeelen. Geluk kig is in onze provincie een politieke moord nog niet vopr- gekomen, maar men bedenke wel dat zulk een misdaad ook <Joor ieder weldenkend mensch ten scherpste dient te worden afgekeurd. Immers een vergoe lijking of verontschuldiging is niet alleen uit den booze, maar bergt ook het gevaar in zich van een verslapping van de christelijke moraal. Men bedenke, dat een stu- tie' zwijgend goedkeuren van sluip- a). moorden en brandstichtingen even hartgrondig veroordeeld dient te worden als het plegen van deze misdaden zelf. Der gelijke daden diénen als laf gebrandmerkt te worden. SE* Men hoede er zich voor, dat 'k9 een mentaliteit ontstaat, een Nederlander onwaardig. Tegen valsch patriotisme zal de over al. beid uiteindelijk represailles JJJ niet achterwege kunnen laten. ;lie Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Maan dag mede: Tegen ons front van de Zee van Azof tot ten Noorden van Smolensk ondernam de vijand hevige aanvallen, die door onze troepen tezamen met sterkere formaties der luchtmacht wer den afgeslagen of opgevangen. Daarbij gelukte het verschei dene doorgedrongen vijandelij ke gevechtsgroepen door on middellijke ingezette tegenaan vallen te vernietigen. Van het overige Oostelijke front wordt slechts levendige plaatselijke gevechtsactie ge meld. In het gebied van Salerno hebben BriLsche strijdkrachten onze stellingen tevergeefs aan gevallen. Verder naar het Oos ten volgt de vijand slechts aarzelend onze bewegingen. Voor de kust werd een vijan delijke motortorpedoboot door vuur der luchtdoelartillerie tot zinken gebracht. Jachtvliegtui gen en snelle gevechtsvliegtui- De onderhandelingen van 'an Badoglio met de geallieerden. .Het Argentijnsche blad „Cri- tica" publiceert een opmerke- lijke schildering uit het hoofd- kwartier van Eisenhower (var van de onderhandelingen van 'm Badoglio met de geallieerden 33 nog voor de invasie op het Ita- 24ijaansche vasteland. Volgens dit bericht hebben de Ameri- kaansche generaal Taylor en kolonel William Turdor Gar- aak diner voor de landing te Sa- lemo een bezoek aan Rome gebracht en aldaar met maar schalk Badoglio alle bijzonder heden besproken. De Amerikaansche officieren >a"'zijn volgens dit bericht met een -rrLBritsche torpedoboot uit Paler mo vertrokken. Op open zee Tezijn zij overgenomen door een ekoItaliaansche motortorpedoboot. 25Van Gaeta zijn zij vervolgens in een Italiaanschen auto en in ioes£ezeIschaP van een Italiaan- aamschen generaal naar Rome ge- tébracht. Na het onderhoud met ^TEBadoglio zijn zij met een Ita- liaansch vliegtuig naar Eisen- iverhower teruggekeerd, heri Een buitengewone koude DEheeft in Brazilië aanzienlijke 'Msssschade aangericht. Door een cpasneeuwval en vorst van ver- ach.scheidene dagen zijn de koffie- :KE!piantages, vooral in Sao Paulo vstrien Parana, gedeeltelijk ver nield. Sardinië ongehinderd ontruimd. gen vernietigden 24 vijandelij ke toestellen. Duitsche troepen hebben het eiland Sardinië overeenkomstig de bevelen en ongehinderd door den vijand ontruimd. Slechts troepen van den verrader Ba doglio volgden op eerbiedigen afstand de bewegingen dei- eigen formaties naar de in schepingshavens. Eerst tegen de allerlaatste troepen der ach terhoede waagden zij het hier en daar het vuur te openen. Een kleine eenheid der ma rine bezette eenige dagen ge leden door vastbesloten toe slaan een haven aan de West kust van de Adriatische Zee, verzekerde zich daar van een vrij groot aantal oor logs- en koopvaardijschepen en nam 4000 soldaten van het leger van Badoglio met den bevel hebber en verscheidene hoogere stafofficieren gevangen. In de citadel der stad werden groote hoeveelheden wapens en muni tie buit gemaakt. Salamaua en Lae ontruimd. Naar Domei van een Ja- pansch steunpunt in het Zui den van den Stillen Oceaan meldt, hebben de keizerlijke eenheden de steunpunten Sala maua en Lae op Nieuw Gui nea, ongehinderd door de Amerikaansche troepen, ont ruimd. De ontruimingsopera ties werden snel en volgens de plannen uitgevoerd, zoo dat de geëvacueerde eenheden thans op nieuwe strijdplaat sen in stelling kunnen worden gebracht. Zaterdagnacht hebben meer dan 200 vijandelijke vliegtui gen de eilanden Makin en Ta rawa van de Gilbert-eilanden en het eiland Mauroe aange vallen. Twee en twintig vlieg tuigen werden neergeschoten. De Japansche installaties wer den slechts licht beschadigd, doch er ontstonden eenige ver liezen. Japansche marinevliegtui- en hebben Zaterdagnacht luchtaanvallen ondernomen op het vliegveld van Brooks Creek, het sleutelpunt van N. Australië en de omgeving daarvan. Voorts werden de beide vliegvelden op 't eiland Guadalcanar aangevallen. Er werden branden veroorzaakt in militaire installaties. Alle Japansche vliegtuigen keer den onbeschadigd terug. Ver der hebben Japansche mari- Vella la Vella een torpedo- nevliegtuigen voor Biroa op boot tot zinken gebracht en bombardeerden een tweede in brand. Vijf vijandelijke jagers -.verden neergeschoten. Bulgaarsche regeerings- verklaring. De Bulgaarsche minister president Bochiloff, heeft de regeeringsverklaring voorgele zen van de door den regent- schapsraad benoemde nieuwe Bulgaarsche regeering. Daar in wordt o.a. gezegd, dat het nieuwe kabinet de beginselen der regeeringsverklaring van het jaar 1942 tot grondslag neemt. Het zet de tot dusver gevoerde buitenlandsche poli tiek voort en is vervuld van den wil tot oprechte samen werking met het groote Duit sche njk en zqn bondgenoo- ten. Voorts is het bezield met het vaste voornemen, de tot dusver onderhouden betrek kingen van vriendschap met alle neutrale staten, vooral met het in vriendschap ver bonden Turkije, te handhaven en te verdiepen. De regeering zal voorts de openbare veilig heid versterken door een be roep te doen op het nationale bewustzgn van alle Bulgaren. Uitwijkingsbeweging aan het Oostelijk front. De situatie aan het Oostelij ke front wordt gekarakteri seerd door een uitwijkingsbe weging van de Duitschers over een breed front, waardoor de verdedigingslinie aanmerkelijk wordt verkort, en, zooals in het weermachtsbericht werd ge meld, nieuwe reserves worden gewonnen. De motieven, welke de Duitsche legerleiding tot deze elastische verdediging en tot het verder prijsgeven van veroverd gebied bewegen, moe ten naar het schijnt worden ge zocht in den wensch, overbo dige offers te vermijden en in de noodzakelijkheid een geslo ten front te handhaven. Van meet af aan is de bedoe ling van het zomeroffensief van de Sovjets geweest, een door braak te forceeren en het Duit sche front op te rollen, en in derdaad is de Duitsche leiding er in geslaagd, ondanks de nu merieke meerderheid van de aanvallers, dit plan door stel selmatige uitwijking te verijde len. Waarschijnlijk beoogen de Duitschers ook in de toekomst deze tactiek nog te blijven toe passen, te meer, omdat zij blijk baar rekening willen houden met de mogelijkheid, plotseling voor een nieuwe taak te worden geplaatst en op nieuwe fronten te moeten ingrijpen, meldt de Berl. corr. van de N.R.C. Hoe consequent men bereid is aan deze strategie der elas tische verdediging vast te hou den, blijkt uit een verklaring van den militairen woordvoer der in de Wilhelmstrasse, vol gens welke, indien zulks ter wille van hoogere strategische eischen noodig mocht zijn, zelfs gebieden van economisch be lang ontruimd zullen worden, zonder dat daarbij overwegin gen van prestige een rol zullen spelen. De Führer heeft rijksmi nister dr. Dorpmüller en staatssecretaris dr. Ganzen- müller het ridderkruis van het kruis van oorlogsverdienste verleend. Door deze hooge on derscheiding voor de mannen, die verantwoordelijk zijn voor het Duitsche verkeer, heeft de Führer tevens de millioenen spoorwegbeambten geëerd die het transportwezen tot zoo groote kracht en prestaties hebben gebracht. B g het appels- plukken is de 57-jarige J. D. uit Geleen uit een boom ge vallen én kort daarna overle den. D. was gehuwd en va der van eenige kinderen. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Aan schiet- en landoefeningen wordt bijzonder veel waarde gehecht, want ook de marine moet te zijner tijd bijv. bij landingsondernemingen met het wapen In de hand vechten. Bildbericbter Andres/Stapf/Pax m Gevangenisstraf voor het achterhouden van radio toestellen. Wegens overtreding van de beschikking van den Högeren SS- und Polizeifiihrer over de verbeurdverklaring van radio ontvangtoestellen van 13 Mei 1943, heeft het Duitsche Lan- desgericht in kort. geding 25 beklaagden berecht. 24 be klaagden werden gestraft met gevangenisstraffen van 2 we ken tot 4 maanden en boeten tot 600. Slechts in één geval werd van een vrijheidsstraf afgezien en een boete van 350 opgelegd. In alle geval, len werden de in beslag geno men radiotoestellen verbeurd verklaard. De luchtaanvallen op Frank ryk. Het aantal dooden te Nantes als gevolg van den laatsten Anglo-Amerikaanschen bom aanval, bedraagt thans 700. „La France Socialiste" deelt mede, dat het aantal door An- glo-Amerikaansche bommen werpers gedoode Fransche bur gers de laatste vier dagen 1100 bedraagt. Generaal Amico, Italiaansch commandant van Zuid-Dalma- tië, is door de fascisten dood geschoten, meldt de N.R.C. Ge neraal Amico heeft in Dubrov- nik en omgeving den tegen stand georganiseerd tegen de oprukkende Duitsch-Kroatische troepen en geweigerd de stad aan de Kroaten uit te leveren. Geen Westelijk front vóór lente 1944. „Geen Europeesch Westelijk front vóór de lente van 1944 de Amerikaansche binnenland- sche politiek bepaalt de tnd- tabel der geallieerden", aldus een bericht in „Social Demo- kraten" uit Londen, waarin o.m. gezegd wordt, dat de le vendige besprekingen van het probleem van het tweede front aldus kunnen worden samenge vat, dat vóór het voorjaar van 1944 geen tweede front zal worden opgericht en dat gee nerlei resultaten van het ge allieerde oorlogsoptreden er toe zouden kunnen leiden, dat vóór December 1944 door Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie 't complex der na-oorlogsche pro blemen ernstig aangepakt zal worden. De binnenlandscbe politiek der Ver. Staten, zoo wordt in het bericht ■erder gezegd, bepaalt de geallieerde ttJdtabel. De na-oorlogache problemen Kunnen eerst na de Amerikaansche presidentsverkiezingen een plaats In nemen in de militaire en politieke strategie der geallieerden. Het is dui delijk, dat de geallieerden „verande ringen op de toppen" zouden willen vermijden. Tenslotte wordt er op ge wezen, dat de omvang van de allieerde taken in bet gebied vai Mlddellandsche Zee de vorming een tweede front voor het voorjaar van 1944 waarschijnlijk onmogelijk zal maken. NIEUWE VLEESCHBON. Gedurende het tijdvak van 20 September t.m. 2 October reeft elk der met „Vleesch 19 a" en „40 a" gemerkte bon nen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbe grepen) of van 1 rantsoen vleeschwaren. Gedurende het zelfde tijdvak geeft elk der met „39 a" en „40 b vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van *4 van bovenge noemde hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. Zooals reeds is gemeld, i3 de geldigheidsduur van de vleeschbonnen 37 en 38 ver lengd t.m. 25 Sept. a.s. Bon 35 is na 18 September niet meer geldig. Makelaars, handelsagenten en de ondernemingsbelasting. Naar wij vernemen zullen door het departement van fi nanciën eenige proefprocessen worden gevoerd betreffende de vraag, of makelaars en handelsagenten aan de onder nemingsbelasting zijn onder worpen. In verband hiermede hebben de inspecteurs der be lastingen de beslissing op des betreffende bezwaarschriften aangehouden. Huisafval als veevoeder. De veevoeder-positie in ons land is moeilijk. Geheel aange wezen als we zijn op eigen voorziening, is het onze plicht zorg te dragen, dat er voor ons vee niets verloren gaat van het beschikbare, kostbare voeder. E"r gaat helaas nog veel verlo ren: niet bij den boer, maar in het huisgezin, want het huis gezin is nog altijd een belang rijke producent van veevoeder. Niet één huisgezin apart geno men, maar alle vereenigde huis gezinnen van Nederland teza men, produceeren elke week vele duizenden tonnen afval, waarvan het overgroote deel uitstekend geschikt is om er ons vee mede te voederen. Vooral de aardappelschillen zijn belangrijk, want deze werken sterk melkdrijvend. Ook nu ve len aardappelen in de schil eten, blijven er nog genoeg af val en schillen over. die waar de hebben als veevoeder. Eigenlijk moest het niet noo dig zijn de huismoeders nog eens aan te sporen géén schil len in de vuilnisemmers te doen verdwijnen, maar steeds te zor gen, dat zulk afval klaar staat voor den ophaler. Het Afvallenbesluit 1 en 2 van 1940 legt trouwens een ieder de ver plichting op, alle afvallen van le vensmiddelen te bewaren en Ier be schikking te stellen van ophalers, die van gemeentewege ztJn aangesteld. Alleen wanneer men die afvallen gebruikt in eigen huis of eigen be drijf, is men van dien plicht ont heven. Huismoeders, bewaart dus de -aard appelschillen, de koe maakt cr .melk van voor uw kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1