PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Verbitterde gevechten bij Salemo. Mussolini spreekt tot liet Italiaansche volk. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot j 2.42 per «wartaal Franco per post J 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cU ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct.. minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speciale prüs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer MAANDAG 20 SEPTEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 220 De Bureaux van ons mad zyn gevestigd te: Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 «jnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2476; Souburg* Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 2lt DUITSCHE TROEPEN BETREK KEN KORTERE WEERSTANDSLINIE. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelt mede: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front ver- loopen de bewegingen volgens de plannen. De krachtig vol gende vijand werd afgeslagen. In den centralen frontsector worden in het gebied ten Wes ten van Jenenja en ten Zuiden van Belyj voortdurend zware gevechten geleverd. Aanvallen van sterke vijandelijke strijd krachten werden uiteengesla gen. Van het overige Ooste lijke front worden, afgezien van levendige plaatselijke ge vechtsactie op het Koeban- bruggenhoofd en heftige, maar vergeefsche, aanvallen der bol sjewisten ten Zuiden van het Ladogameer, geen gevechten van beteekenis gemeld. De zware gevechten, sedert twee weken voortdurend ge leverd in het gebied van Sa lemo, hebben den Britseh- Amerikaanschen landingstroe pen niet het verwachte ope ratieve succes gebracht. Het is hun niet gelukt de Duit- sche divisies in Zuid-Italië af te snijden. Tegen numeriek veel sterkere strijdkrachten hebben onze troepen iedere uitbreiding van het vijandelijke bruggenhoofd verhinderd. In den tegenaanval werd de vij and in weerwil van het krach tige vuur van het scheepsge schut op een smalle kuststrook opeengedrongen. Hij leed daar bij zware verliezen. Daardoor Is het gelukt, de eigen troepen, die na volkomen vernieling van alle belangrijke installa ties uit Calabrië en Apulië terugtrokken, te vereenigen met de divisies in het gebied van Salerno. Het Britsch-Amerikaansche operatieplan, opgebouwd op het verraad van Badoglio, is daarmede volledig mislukt. De energieke Duitsche leiding en de voorbeeldige houding der troepen, die in weerwil van een groote vijandelijke superi oriteit in lucht- en vloot- strijdkrachten. stand hielden tegen den stormloop van 8 infanterie- en 2 pantserdivi sies, hebben dit groote afweer- succes mogelijk gemaakt. Volgens de tot dusverre be schikbare, nog onvolledige be richten verloor de vijand meer dan 10.000 man aan dooden en gewonden en 4429 aan ge vangenen. 153 pantserwagens, 54 stukken geschut, 62 gra naat- en raket werpers, alsme de talrijke lichte en zware in- fanterie-wapenen en een ontel bare hoeveelheid oorlogsmate riaal werden vernietigd of buitgemaakt. In den strijd tegen de vijandelijke landings- vloot hebben luchtmacht en marine in den tijd van 8 tot 17 September tot zinken ge bracht: 3 kruisers, 2 torpedo jagers, 1 torpedoboot, 15 lan dingsbooten en 9 transport schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 58.000 ton. Voorts werden 2 kruisers, 3 torpedojagers, 1 landingsboot, 1 groot tankschip en 7 trans portschepen met een gezamen- lijken inhoud van ongeveer 35.000 ton zoo zwaar getrof fen, dat zij verloren geacht kunnen worden. Behalve eeni- ge andere oorlogsschepen wer den 125 transport- en tank schepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 600.000 ton, 9 landingsbooten en 1 bewakingsvaartuig door tref fers beschadigd. Ook Zaterdag werd in het gebied van Salerno en Zui delijk daarvan verbitterd ge vochten. Na de vereeniging van alle in Zuid-Italië staan de Duitsche formaties hebben onze troepen zich volgens de plannen van den vijand los gemaakt en een kortere weer standslinie batrokken. Een Duitsche duikboot heeft in de Golf van Salerno een Engelschen torpedojager van de Jervis-klasse tot zinken ge bracht en een groot tankschip door torpedotreffers zwaar be schadigd. Formaties der lucht macht brachten door bomtref- fers aanzienlijke schade toe aan een torpectojager en een aantal schepen aer vijandelijke transportvloot. 11 vliegtuigen werden boven het gevechtsge- bied neergeschoten. Duitsche vliegtuigen met groote actie radius schoten Zaterdag ver boven den Atlantischen Oceaan een viermotorigen bommenwer per neer, alsmede een groot vrachtzweefvliegtuig, dat door een viermotorig vliegtuig werd gesleept. Enkele vijandelijke stoor- vliegtuigen lieten Zaterdag nacht boven Duitsch gebied lukraak eenige bommen val len, die slechts geringe schade aanrichtten. DE DUCE BIJ DEN FüHRER. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het D.N.B.: De Duce heeft onmiddellijk na zijn bevrijding een bezoek van verscheidene dagen aan den Führer gebracht. Churchill in Engeland terug. Churchill is weer in Enge land aangekomen. Hij werd vergezeld van zijn vrouw, zijn dochter en de minister voor de inlichtingen. Kaart van Pelt Telefoto Hoffmann/Stapf/Pax n Zaterdagavond heeft Musso lini via de Italiaansche radio tot het Italiaansche volk ge sproken. Na een lang stilzwijgen, zei- de de Duce, hoort gy wederom mijn stem. Ik bsn er van over tuigd, dat gy haar herkennen zult, de stem die U zoo dik wijls in moeilijke tijden bijeen geroepen heeft en met U de schoonste dagen van het va derland 'gevierd heeft. Ik heb eenigen tijd geaarzeld alvo rens weer tot U te spreken, want ik had behoefte aan een tijd van psychische terugge trokkenheid, voordat ik op nieuw voor het forum der we reld verscheen, want na mijn noreele isoleering was het noodig, dat ik het contact met ae wereld herstelde. De Duce zeide voorts, dat hij den 25sten Juli in zyn reeds zeer avontuurlijk leven, het ongelooflijkste aller avonturen beleefde. Bij het -onderhoud met den koning, dat 20 minu ten of zelfs nog korter duur de, was iedere overeenkomst onmogelijk, daar de koning reeds zijn besluit genomen had. Het uitbreken van de crisis stond vlak voor de deur. De Duce zei, dat het nog nooit is voorgekomen, dat men een man als hij, die zijn koning meer dan 20 jaar in absolute trouw heeft gediend, op de stoep van het particuliere ver blijf van den Iconing, liet ar resteeren, hem dwong in een roode kruisauto te gaan zit ten, onder voorwendsel hem voor een complot te willen redden en in een razend tem po van de eene naar de andere kazerne vervoerde. Van Ponze werd Mussolini naar den Gran Sasso overgebracht, zooals in het opgestelde plan om hem aan den vijand uit te leveren, was bepaald. De Duce vervolgde, dat hij het zekere gevoel had, dat de Ftlhrer meer broederlijk dan kameraadschap pelijk voor hem zorgde, en wees er op, dat het woord trouw een diepe beteekenis voor het Duitsche hart heelt. Een hooge ambtenaar zeide den Duce, dat-hij gijzelaar was, doch in den nacht van 11 op 12 Sept. liet Mussolini weten, dat de vijand hem niet levend in handen zou krügen. De Duce vertelde hoe hy de eerste valschermjagers zag dalen en hoe de bevrijding een voorbeeld van organi satie en besluitvaardigheid was. Dit drama van den Duce is, zeide hij, een kleinigheid ver geleken met de ontzettende tragedie, waarin de democrati sche regeering op 25 Juli het Italiaansche volk gestort heeft. Het doel was het werk van 20 jaar te vernielen en 20 jaar van roem weg te vagen. Het zijn dezelfde leegloopers, die thans de partij aanvallen, die reeds bij het begin van den opmarseh getracht hebbenden socialen vooruitgang te sabo- teeren en de nationale en im periale successen te verklei nen. Hun onverantwoordelijk heid zal onderzocht worden. De koning, die zich ontdekt weet, doch geen afstand heeft deel der Italianen had ver wacht, moet onmiddellijk ter verantwoording geroepen wor den. Het was zuiver en alleen de dynastie, die tijdens alle pha- sen van den oorlog, die toch door hem verklaard was, het centrum vormde van het de faitisme en de anti-Duitsche propaganda. De voorzichtige, doch dikwijls onvoorzichtige koning maakte zich alle specu latie van den vijand eigen, ter wijl de erfgenaam het bevel over 't Zuidelijke leger op zich nam, doch niet op het slagveld verscheen. De Duce zeide er van overtuigd te zijn, dat het huis Savoys de putsch tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig heeft voorbereid, uitgewerkt en uitgevoerd te zamen met de handlangers van Badoglio en al zijn laffe generaals, tezamen met som mige verraderlijke leden van Je fascistische partij. Mussolini zeide, dat reeds voor zijn arrestatie wapenstilstandsonder handelingen waren begonnen tusschen het huis van Savoye en Engeland. De koning heeft zoo Duitschland erraden en zelfs nog na de onder- teekening van den wapenstilstand ge loochend, dat deze onderhandelingen aan den gang waren. Het was Juist de dynastie, die de Duee 20 jaar geleden voor de ineenstorting heeft gered, die nu een nieuwe regeering op het oude statuut van 1848 heeft gevormd. Noch tegen de hardst denk bare wapenstilstandsvoorwaarden, noch tegen de beraamde uitlevering var Mussolini, heeft de koning iets inge bracht. Slechts uit angst voor zijn kroon, zeide spr., heeft hij Italië in chaos, schande en ellende gestort. Zelfs de vijanden verbergen hun achting niet. De gevolgen van de schande treffen eiken Italiaan, van den eersten tot den laatsten. De Duce wees er vervolgens op, dat met het verliezen van de eer. ook alle landen verlo ren gingen, die tijdens dezen oorlog verworven werden, de bezittingen in de Adriatische, Ionische en Egeïsche zeeën, in Zuid-Frankrijk en op den Bal kan. Het leger, vernedert en in den steek gelaten, is uiteen gevallen en ontwapend, de ma rine werd aan Malta uitgele verd. Alleen de luchtmacht heeft een belangrijk deel van haar materiaal kunnen redden, doch practisch bezit zij geen actieve kracht meer. De monarchie heeft het fas cisme verraden. Dit verraad brengt mede, dat niemand van het Italiaansche volk meer ge loof schenkt aan de monar chie. Aan het einde va.n zyn rede liet de Duce de volgende eischen hooren: 1. Weer de wapens opnemen aan de zijde van Duitschland, Japan en de andere bondgenooten. Alleen bloed kan een dergelijke schandelijke blad zijde uit de geschiedenis van ons va derland verwijderen, 2. Onmiddellijke wederopbouw van het leger, dat zich schaart om de kern van de militie. Alleen hij. die wapens draagt en voor zijn geloof strijdt, kan overwinnen. Opruiming der verraders, in het BRITSCHE AANVALLEN IN ZEEUWSCHE WATEREN. Donderdagavond werd op de Oosterschelde een boot aange vallen en beschoten. Er werden vijf Nederlanders licht ge wond. Ook het stoomschip „Zuiderzee", dat den dienst op Zierikzee onderhoudt, is aan gevallen. De 2e machinist en ©en Nederlandsche passagier werden gedood. De kapitein en een Nederlandsche passagier werden gewond. Vrijdag werd de boot die den dienst onderhoudt op den P-srkpolderKruiningen be schoten. HieTbij waren eenige Nederlandsche gewonden en dooden. LIJSTEN VAN NIET-INGELEVERDE RADIOTOESTELLEN. Tijdens de zittingen in kort geding door het Landesgericht in verschillende deslen van het land gehouden, is gebleken, dat vele bezitters van radio toestellen meenden, aan hun inleveringsplicht te kunnen ontkomen, door van verschil lende in hun bezit zijnde toe stellen het oudste en slechtste in te leveren. Doordat ds po litie in het bezit is van de ga- rantielijsten der Nederland sche radiohandelaren, kan ech ter in die gevallen en bij een systematisch onderzoek in de toekomst zonder meer worden vastgesteld of inderdaad alle toestellen zijn ingeleverd. Op de zittingen worden bewerin gen, dat toestellen voor de uit vaardiging der beschikking van de hand werden gedaan, uitvoerig onderzocht. Wanneer het onwraakbare bewys, dat tot opsporing van het toestel leidt, niet kan worden gele verd, volgt bestraffing over eenkomstig ds bepalineen. «i.e.. i-tri gewonde kameraad wordt op de snelst mogelijke wijze naar de verbandplaate gebracht. SS PK Mitschke/O/H/P m FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1715 Jaar kan zich vrijwillig bij de bieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waflen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen by de Land wacht of by bet SS-wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Icriegsmarine kunnen zich aanmelden, zy. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, hui ze Schaaf. Breedstraat. 22.9.43, 9-13 u., Amsterdam, Dam 4. 23.9.43, 9-13 uur, Utrecht, N.V, huis, Oude Gracht 245. 24.9,43, 9-14 uur, Amersfoort, Pol. Durchgüngslager, Leusfferweg. 25.9.43, 9-14 uur, Den Haag', café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. gedaan, zooals het grootste byzonder van diegenen, die op 25 Juli om 21.30 uur de nieuwe regee ring hebben aanvaard en zoodoende naar de gelederen van den vyand zyn overgegaan, 4. Terzijdestelling van de pluto cratie en de oprichting van een so ciale basis, waarop de staat kan worden opgebouwd, geschraagd door den arbeid van zyn burgers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1