BOOG AZIJN r^r DE RIJKSPOST SPAARBANK Nieuwe fascistische party dlstancieert zich van koningshuis. In antwoord op een vraag if en welke gevolgen er ont- jtaan uit de naamsverande ring van de fascistische partij, werd in de Wilhelmstrase ver klaard, dat er van Duitsche zijde geen authentieke defini tie gegeven kan worden, daar zulks de taak is van de nieu we fascistische rgeering. In Berlijn huldigt men chter de opmerking, zoo werd ver klaard, dat deze naamsveran dering het gevolg is van de duidelijke distancieering van het fascisme van het Italiaan- sche koningshuis. Het kan slechts consequent genoemd worden, dat de Duce. na het verraad van den koning, zich heeft losgemaakt van deze in stelling, die haar voormalige bestaan ten slotte slechts dankte aan de fascistische re volutie, en dat hij de fascisti sche partij gemaakt heeft tot een instelling in republikein shen zin. Otto jkorzeny SS-Stui'mbannführer. De Reichsflihrer-SS heeft den Hauptsturmführer der Waffen-SS van het Sicher- heitshauptamt, Otto Skorzeny, met ingang van den 12en Sep tember, den dag der bevrij ding van den Duce. bevorderd tot SS-Sturmbannführer. Kaarslicht, olie, gas, „electr'isch". Langzaam aan won men terrein, Doch volmaakt en onveranderd Is sinds eeuwen Boog Azijn. SINDS 1564 Open een toekomst voor Uw bedrijf, door geregeld te sparen. Daar kunt U staat op maken I Noordzeekanaal en omgeving verboden gebied voor vaartuigen. Bij verordening van den Rijkscommissaris van 1 Sep tember jl. is het verboden ge- bied, dat door .vaartuigen niet bevaren mag worden en waar binnen zij niet óp het water of op het land mogen liggen (be houdens dispensatie) uitge breid met een landstrook aan het Noordzeekanaal, hieronder zijn o.a. ook de gemeenten Am sterdam en Zaandam begrepen. Bovenbedoeld verbod geldt niet voor vaartuigen, welke ge bruikt worden bij de uitoefe ning van een bedrijf. Gedistilleerd in café's. Het rantsoeneeringsbureau voor gedistilleerde dranken heeft in overleg en in samen werking met de bedrgfshoreca besloten om aan café's, restau rants en hotels, van welke be kend is. dat zij het aan hen ter beschikking gestelde gedistil leerd niet tegen de normale prijzen en op de normale wijze aan hun bezoekers verstrek ken, bepaalde voorwaarden op te leggen. Dergelijke bedrijven zullen namelijk verplicht wor den op iederen dag, waarop zij geopend zijn, op een vast tijd stip, bgv. tusschen 5.45 en 7 uur des middags, een gelijk ge deelte van het maandrantsoen, binnenlandsch gedistilleerd, uit te schenken. Het tijdstip waar op dit moet gebeuren, moet aangegeven worden. Er zal controle op deze verplichting worden uitgeoefend. Voor bui- tenlandsch gedistilleerd geldt deze regeling nog niet. Den bonafiden caféhouder zal niet een bepaald uur van uitschen- king opgelegd worden. Deze regeling is in Den Haag in eenige cafébedrijven reeds in gevoerd. Aanmelding van tooneelzalen. Aangezien er te dezer zake nog eenig misverstand blijkt te bestaan, wordt er de aan dacht van belanghebbenden op gevestigd, dat ook houders van zalen met tooneelaccomo- datie zich dienen aan te mel den bij de Ned. Kultuurkamer. Opgaven dienen vóór 30 Sept. 1943 te worden gericht aan het adres: 2e Van den Bosch straat no. 44, 's-Gravenhage. In Parijs is de kankeron derzoeker van internationale reputatie dr. Girard overleden. Door het gebruik van radium- stralen heeft hij voor het kan keronderzoek bijzonder belang rijke resultaten kunnen boeken. Helaas is hij als zoovele ge leerden. die op dit gebied on derzoekingen verrichtten, zelf het slachtoffer van de radium- stralen geworden. Kort voor zijn dood ontving de geleerde van maarschalk Retain het ridderkruis van het legioen van eer. Feuilleton. DE MAN IN DE WILDERNIS. 43.) door B. REEN. Er volgde een doffe knal cn 't geheele gebouw trilde. Voorbij gangers begonnen wild te schreeuwen, toen de geheele muur werd weggeblazen uit de kamer, die de uitrusting van de Steen-Middelkoop-expeditie be vatte. „Ik zag de bom", verklaar de van Dongen, terwijl hg doe zelig in de goot zat met Steen en Middelkoop. „Het schijnt, dat je geluk had, Steen. Iemand is vastbesloten voor niets te rug te deinzen om jullie expe ditie te voorkomen! HOOFDSTUK VHI. Het eenzame huis. Lucy Steen zag haar vader, van Dongen en Middelkoop de straat op hollen op het oogen- blik, waarop de ontploffing plaats had. Ze was op weg om de bespreking over de laatste toebereidselen voor de Steen-Middelkoop-expeditie bg te wonen, had naar auto ge parkeerd en wandelde op het Sport De wedstrijden voor Zondag. In verband met de jl. Zondag genomen besluiten met betrek king tot het spelen van de wed strijden in de tweede klasse E en derde klasse N lijkt het niet ondienstig, nu deze regeling reeds a.s. Zondag van kracht blijkt, hierop nader duidelijk heidshalve terug te komen. Wat betreft de wedstrijden in de tweede klasse E werd de volgende regeling vastgesteld: De thuiswedstrijden van Vlis- singen, De Zeeuwen, Breskens en Terneuzen tegen resp. Dos- ko. R.B.C., Alliance en Goes zullen op het terrein van de te genpartij gespeeld worden. Practisch komt dit dus hierop neer, dat de Brabantsche clubs slechts twee uitwedstrijden in Zeeland krijgen te spelen, t.w. tegen Middelburg en Goes. De wedstrijden tusschen Vlis- singen, De Zeeuwen en Bres kens onderling worden te Mid delburg gespeeld, die van Ter- neuzen tegen De Zeeuwen, Vlissingen en Middelburg te Goes, terwijl die tusschen Bres kens en Terneuzen zoo moge- Ik op eigen terrein plaats vin den. De aanvangsuren worden te Goes bepaald op 3 uur. te Ber gen op Zoom op 12 uur en te Roosendaal op half twaalf, waardoor men van een tijdige thuisreis verzekerd kan zijn. Voor de 3e klasse M is de regeling dusdanig, dat de wed strijden tusschen R.C.S., E.M. M., Vlissingen 2, De Zeeuwen 2 en Breskens 2 worden gespeeld op een der Goesche velden, ter wijl de wedstrijden tegen resp. Middelburg '2, Zeelandia en Yerseke op het terrein der te genpartij zullen plaats vinden. Ook in deze klasse zijn dc aanvangsuren op een zoo gun stig mogelijk tijdstip, eventueel reeds vroeg in de morgenuren, vastgesteld. Het programma voor Zondag a.s. luidt als volgt: 2e klasse E: AllianceVlis singen, De ZeeuwenR.B.C. (terr. R.B.C.DoskoBres kens. TerneuzenMiddelburg (terr. Goes). Se klasse 3VI: Breskens 2 R.C.S. (terr.) Goes, Vlissingen 2Middelburg 2 (terr. Middel burg), ZeelandiaYerseke. 3e klasse .NOostburgBier vliet, IJzendijkeSluiskil, Axel Corn Boys, ClingeSchoon- dijke, Aardenb.Terneuzen 2. Athletiek Singelestafette te Middelburg. Zaterdagmiddag 18 Sept. or ganiseert de Middelburgsche athletiekvereen. E.M.M. haar jaarlijksche singelestafette over een afstand van 5400 m. Vorig jaar werd het een overtuigen de overwinning van Marathon, met op de tweede plaats A.V. '35. Door omstandigheden is de huis toe toen zij de drie man nen als het ware van de trap pen zag rollen. Op het zelfde oogenblik deed de ontploffing de straat op haar grondvesten trillen. Verschrikt liep Lucy toe. Ze hoorde menschen schreeuwen en het geklin-el van de brand- weerbel. Ze kon zien, dat het huis van Middelkoop in vlam men stond. Plotseling hield ze op met hardloopen. Ze zag haar vader overeind krabbelen klaar blijkelijk was hij dus niet ge wond maar het was niet die omstandigheid, welke het meisje haar pas deed inhou den. Zé keek en was nauwelijks in staat haar oogen tc geloo- ven. Een man was uit het naastgelegen huis naar het tooneel van de ontploffing ge komen. Er was iets geheim zinnigs in de manier waarop hij snel naar buiten kwam en zich onder de menigte begaf. Hij was zoo dicht bg Lucy, dat zij kon zien dat zgn handen geblakerd waren, zgn regenjas opmerkelgk verbrand. Maar het was vooral zgn grimmig, verbeten bleek gezicht, dat haar aandacht trok. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Oplichting. Ook deze zitting kwam er een oplichting aan de orde. De 24-jarige tuinder M. B. te Hoe- dekenskerke was in deze zaak de verd. Deze jonge man maak te op de markt in Goes kennis met een zekeren Segbregts, die in bonnen handelde. De man vroeg aan den tuinder of deze wel eens broodbonnen wist. B. maakte toen een kunstig pakje klaar, dat er uit zag alsof het allemaal broodbonnen waren en bood dat zoo aan S. aan. Deze had op het moment geen geld bij zich en de heeren spraken een dag af, waarop bonnen en geld wederzijds over handigd zou worden. De bonnen zouden 940 kosten. S. had op den afgesproken dag maar 900. Daar deed B. het wel voor. Hij kreeg het geld en S. het pakje, waarvan nu spoedig uitkwam, dat er geen bonnen inzaten. Bij zijn aanhouding werd op B. een bedrag van 1400 aan getroffen. De 900 van de bon nen was hierbij, de rest had verd., zooals hg beweerde, over gespaard, toen hij in Duitsch- land werkte. De officier vond het gedrag van verd. zeer laakbaar en vroeg een gevangenisstraf voor den tijd van 6 mnd. met terug gave van 600 aan S. Mr. v. d. Weel was van mee ning, dat S. het was. die B. bekend maakte met den bon- nenhandel. B. had S. niet uit zich zelf opgezocht. Verdediger voerde nog enkele persoonlijke omstandigheden ter verzach ting van de straf aan. Meineed. H. de L., een 18-jarige vlieg-, tuigbouwer uit Goes, had zich wegens meineed te verantwoor den. Ondanks het feit. dat hg op de wijze zijner godsdienstige gezindheid in handen van den Inspecteur voor de Prijsbe- heersching, den eed had afge legd de waarheid te spreken als getuige, had hij een valsche verklaring afgelegd in een zaak tegen drie personen. Deze verd. was niet ter zitting ver schenen. De officier van justitie eisch- te 4 mnd. gevangenisstraf. In alle zaken zal uitspraak gedaan worden op 22 Sept. a.s. VLISSINGEN Doodelyk ongeval. Te Oudenbosch is de 60- jarige J. L. P. uit Vlissingen, tgdelijk te Standdaarbulten vertoevende, bij het overste ken van een overweg, vermoe delijk doordat hij hardhoorend is en een naderende autobus niet hoorde, door dezen wagen gegrepen. Het slachtoffer is kort na dien aan de bekomen verwondingen overleden. MIDDELBURG Uit het politie-rapport. A. K. deed aangifte, dat j'it de hokken achter in zijn tutti, een konijn was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. D. S. uit Biggekerke, kreeg een proces-verbaal, omdat hij 'n negenjarigen jongen als ge leider van een trekdier liet op treden. Voorts kregen niet minder dan negen personen een poli- tioneele waarschuwing, omdat het achterlicht van hun fiets niet in orde was. Wij hebben reeds aangeraden de verlich ting van de rgwielen eens aan een onderzoek te onderwerpen en herhalen thans dien raad nog eens. De politie ziet, zoo als uit het aantal politioneele waarschuwingen opgemerkt kan worden, streng toe op de juiste rijwielverlichting. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissin gen: Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd Vlissingen en J. P. Pk. Doorenbos, Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Benthem, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg: Haagsch redacteur mr. J. C. de Wit; Advertentlechet: voor Mid delburg c. P. Buijs, voor Vlissingen S. Rijkeboer. ploeg van Marathon ditmaal niet zoo sterk, terwijl A.V. '35 daarentegen aan kracht heeft gewonnen. „Dik!" mompelde ze ver schrikt; want de man was zon der eenigen twijfel Dik van Dalen! Hij ging niet naar Steen. Middelkoop en den commissa ris. In plaats daarvan dook hij bliksemsnel in de massa on der. Zijn steelsche manier van doen, bracht Lucy tot een plot seling besluit. Ze ging hem achterna. Ze deed geen moeite hem heelemaal in te halen riep hem niet aan. Ze schaduwde hem slechts. Rond den eersten den bes ten hoek sprong hij in een auto waai-van Lucy heel zeker wist, dat het niet den zijnen was, maar ze had geen tijd hier lang bg stil te staan. Een taxi kwam aangereden en het meisje wipte in het nog rij dende voertuig. De chauffeur was verwonderd over haar op dracht, den auto voor hen te volgen maar vergat verdere vragen te stellen toen zij een bankbiljet uit haar taschje haalde. „Dit krijg je, als het je lukt dien auto te volgen zonder dat de bestuurder er iets van merkt!" voegde de million- nairsdochter hem toe. (Wordt vervolgd). Weerkeerende rust in Denemarken. De toestanden m Denemar ken duiden op een verder al gemeen toenemende rust. De incidenten, die zich hier en daar nog voordoen en waar aan geen beteekenis behoeft te worden gehecht, zijn te wij ten aan storingspogingen van achtergebleven Engelsche agenten, wordt in de Wilhelm- strasse verklaard. De Amerikaansche verliezen. De verliezen der Amerikaan sche strijdkrachten bedragen sedert het begin van den oor log, naar de mededeelingen van het Amerikaansche bureau voor oorlogsinlichtingen 102.573 man, en wel 19.721 dooden, 26.765 gewonden, 32.154 ver misten en 23.933 gevangenen. Japansch stoomschip in den grondgeboord. Maandag is het Japansche passagiersschip „Yamato Ma- roe" tusschen het Japansche moederland en Formosa door een vgandelijke duikboot ia den grond geboord. Van de 1092 opvarenden werden 1065 door zich in de nabijheid be vindende oox-logs- en andere vaartuigen gered. De vijande lijke duikboot werd door Ja pansche oorlogsschepen ont dekt en ter plaatse tot zinken gebracht. Op grond van een in het staatsblad verschenen decreet van den Führer is het „Deut sche Wohnungshilfswerk" op gericht. ter verschaffing van onderdak aan slachtoffers van den luchtoorlog. Radioprogramma Zaterdag 18 September 1943 Hilversum I, 414.4 M. 12.15 Or kest. 12.45 Ber. 13.00 Land en volk brengt13.05 Ork. 13.30 De we- VeHJksche wandeling. 13.40 Ork. en soliste. 14.00 Ork. en soliste. 15.00 Bonte middag. 16.30 Ouvertues. 16.45 Ber. 17.00 Uitz. voor Ned. zeelieden. 17.20 Aansluiting met... 18.00 Pol- weokovsrz. 18.10 Ork. en soliste. 18,45 Hier W.A. 18.55 Marschmuzlek. 19.00 Ber. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Mannenzang. 19.30 LulBter6pel. 20.00 Ork. 20.45 Circus. 22.00 Ber. en act. beseh. 22.15 Musette. 22.45— 24.00 Concert. Hilversum II. 14.00 Filmmuz. 15.00 Vraagbaak voor de jeugd. 15.30 Conc. 16.45 Ber. 17.00 Orgelconcert. 17.30 Cellovoordr. 18.00 Opera- en operette- fragm. 19.00 Ber. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Concert. 20.15 WIJ wenschen u op de paarse MookerheL 20.30 Ork. 21.00 Kamermuz. 21.45 AvondwUding. 22.00 Ber. en act. be schouwing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2