a PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT FELLE STRIJD BIJ SALERNO DUURT VOORT. ABONNEMENTSPRIJS s 19 cl per weeK ol 1 2.42 per Kwartaal iidïinafï 17 ^fptfmrfd 1qa3 do aureau* van ona waa *0° gevestigd te: Vlissingen: Redactie Franco per post 12.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. V IxIlUrtU 1/ OCr 1 ClrlOClV 1*740 en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke ,ei ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver- 't. (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dlenstaanöle- dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer tentle J 2.05. BI] abonnement speciale prijs. Kleine advertenties VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 186ste JAARGANG NUMMER 218 zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 5S-60, teL 10 (2 lOnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg': Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 21. VERWOEDE LUCHTGEVECHTEN. De a.n.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat de geallieerden een deel van het bij Salerno gewon nen terrein hebben moeten prijsgeven, schijnen zij alles in hfi? werk te willen stellen, om de kleine kuststrook, die nog in hun handen is, te behouden, waarschijnlijk omdat zij de hoop nog niet hebben opgege ven, dat de kansen nog te rech ter tqd te hunnen gunste zullen keeren. Deze hoop vindt onge twijfeld voedsel in het feit, dat ter hoogte van Capri nieuwe geallieerde landingen hebben plaats gevonden, alsmede in den snellen opmarsch van het achtste leger en wel in het bij zonder van dit deel, dat uit Calabrië oprukt en dat, he melsbreed gemeten, nog slechts 100 km van het slagveld van Salerno verwijderd is. Gezien den aard van het terrein, dat, afgezien van de smalle kust strook. zeer bergachtig is, zal het achtste leger evenwel een afstand van minstens 200 km hebben te overwinnen, voor het de geallieerde strijdkrach ten bij Salerno heeft bereikt en daar bovendien ook nog de te genstand der Duitsche dek kingstroepen dient te worden overwonnen, zal het de vraag zijn, of het achtste leger nog invloed zal kunnen uitoefenen op de gevechten bij Salerno. De toestand is op het oogen- blik zoo, dat de stad Salerno, behalve het Zuidelijke deel, m Duitsche handen is. De spoor lijn van Salerno naar Napels, ia op drie plaatsen door Duit sche troepen bezet. De Brit ten. die in dezen Noordelijken sector opereeren, zijn geschei den va.n de Amerikanen, die zich nabij het riviertje de Sele wanhopig weren tegen de he vige aanvallen der Duitsche tijgertanks, die een wig in hun gelederen hebben gedreven, waardoor zij in twee groepen gesplitst zijn. Tweemaal heb ben de Amerikanen reeds ge tracht uit te breken, doch zonder succes. Bijzonder hevig waren hier de gevechten bij Battipaglia, dat verscheidene malen in andere handen is overgegaan, doch op 't oogen- blik weer door de Duitschers bezet wordt gehouden. Bij Eboli hebben de Ameri kanen drie vliegvelden, dis zij reeds bezet hadden, weer moe ten prijsgeven. Van hieruit staan zij thans bloot aan he vige Stuka-aanvallen. Ds Duitschers bezetten ster ke stellingen in de bergen, die de kustvlakte beheerschen en daar zijn zij tamelqk veilig voor het artillerievuur der voor de kust liggende gealli eerde oorlogsschepen, dat een min of meër vsilige dekking vormt voor de landingstroe pen, die de kustvlakte bezet houden. Van beide ztjden grijpt de luchtmacht in de gevechten in en boven het strijdtooneel spelen zich verwoede luchtge vechten af. Het ligt voor de hand, dat, naarmate de Engel- schen in het Zuiden meer vliegvelden in hun bezit bren gen, de Duitschers rekening moeten houden met een ver sterkt optreden van de vijan delijke jagers. Wat den afloop der gevech ten bij Salerno betreft, blijft men in Duitsche militaire kringen de meening toege daan, dat alle pogingen, de bedreigde bruggenhoofden, die volgens de laatste Duitsche berichten nog verder zijn afge brokkeld, te ontzetten. tot mislukking gedoemd zijn. De berichten van geallieerde zij de geven, zoo verklaart men, een te gunstige voorstelling van den stand van zaken, waarschijnlijk om de verdedi gers in hun verzet te sterken. Duitschers nemen Persano. De aan de mond van de ri vier de Sele in de baai van Salerno gelegen plaats Persa no werd door Duitsche troepen die daarbij een groote buit aan wapens en uitrustingsstukken bemachtigden, op 15 Septem ber stormenderhand genomen. Er werden daarbij 700 gevan genen gemaakt en 17 Ameri- caansche pantserwagens ver nietigd of buitgemaakt. Af deeling valschermjagers vernietigd. Een afdeeling vijandelijke valschermjagers, die in de omgeving van Pompei geland was tot storing van de ach- terwaartsche Duitsche verbin dingen, werd naar het D.N.B. verneemt door de Duitsche be veiligingstroepen onmiddellijk concentrisch aangevallen. De vijandelijke afdeeling werd, ten deele in gevechten op korten afstand, volkomen vernietigd. DE REPUBLIKEINSCHE FASCISTISCHE PARTIJ IN NEDERLAND. 1) De voormalige koninklijk en keizerlijke Italiaansche con sulaten en consulaire agent schappen in de Nederlanden zijn gesloten. De behartiging de- belangen van de in de Ne derlanden wonende Italianen geschiedt door de plaatselijke groepen van de nieuw opge richte republikeinsche fascisti sche partij. 2) De leider van de nieuw opgerichte republikeinsche fas cistische partij in de Neder landen, de oude fascistische strijder dr. Carlo Rotelli, heeft aan den bevrijden Duce en aan den Führer de volgende tele grammen gezonden; Al Duce, Squadristi legionari fiumant et camicie nere Olanda esul- tanti vostra liberazione giu- rano eterna fedelita causa fas- cista et si stringono vostri crdini per lotta sanza quar- tiere contro barbaro nemico. La vittoria illuminera i segni del littorio. Viva il Duce. Viva il Führer. Squadrista Rotelli. Al Führer, Squadristi et camicie nere Olanda esultanti miracolosa liberazione Duce da voi et da valorosi camerati germanici attuata vi esprimono riconos- cenza et giurono proseguire lotta fino vittoria. Viva il Führer. Viva il Duce. Squadrista Rotelli. DE LUCHTAANVAL OP PARUS. Het agentschap Ofi meldt omtrent den bomaanval van Woensdag door Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen op Parijs, dat bijzonder hevig getroffen werden de voorsteden van Pa rijs, Coubevois en Becon les Bruyères. Ook te La Garenne zijn talrijke dooden en gewon den. Binnen de stad Parijs was het weer de omgeving van Auteuil, 12 dagen releden bij den vorigen bomaanval reeds ernstig getroffen, die zeer groote schade opliep. Heele rijen huizen werden vernield. Talrijke bomtrechters versper ren de straten. Volgens de voorloopige gege vens heeft deze bomaanval aan 199 menschen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt 422. Het in het weermachtsbe- richt van 16 September gemel de aantal Britsch-Amerikaan- sche vliegtuigen dat neerge schoten is bij de terreuraan- vallen op Fransche plaatsen en bij storingsvluchten boven Duits'chland in de avonduren en den nacht van 15 op 16 Sept., is, volgens thans bekend geworden berichten, gestegen met 6 viermotorige toestellen en bedraagt thans 15. Schade en slachtoffers in Londen. Naar radio-Londen meldt, is bij den aanval die Duitsche vliegtuigen Woensdagnaht op Londen hebben ondernomen, „schade aangericht en zgn er dooden gevallen". Aan den Duce, Overgelukkige squadristi, legionairs en zwarthemden in Nederland jubelen over uwe bevrijding, zweren eeuwige trouw aan de fascistische zaak en staan gereed uw bevelen in den strijd tegen den bar- baarschen vijand uit te voe ren. De overwinning zal de lictorenteekens hel doen op lichten. Leve de Duce. Leve de Führer. Squadrista Rotelli. Aan den Führer, Squadristi en zwarthemden in Nederland jubelen over de wonderbaarlijke, volgens uw wil door kranige Duitsche ka meraden tot stand gebrachte bevrijding van den Duce. Zij geven tegenover u uitdrukking aan hun diepe dankbaarheid en zweren den strijd tot de overwinning voort te zetten. Leve de Führer. Leve de Duce. Squadrista Rotelli. Ontdekking van verboden bezit van radiotoestellen. De politieautoriteiten heb ben in alle deelen van het land een groot aantal perso nen ontdekt, die in strijd met de beschikking van den Höhe- ren SS. und Polizeiführer van den 13en Mei 1943, hun radio toestellen niet hebben ingele verd. De radiotoestellen zijn in beslaggenomen en de be trokken personen aan de justi tie overgeleverd. Het zevende en achtste leerjaar. De secretaris-generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en kuituur- bescherming heeft aan de in specteurs van het lager onder wijs richtlijnen doen toekomen met betrekking tot het zeven de en achtste leerjaar. Aan gemeente- en schoolbe sturen, welke toestemming hebben gevraagd het zevende en achtste leerjaar aan hun scholen te mogen toevoegen, kan deze toestemming voor- loopig worden verleend. Wan neer de inspecteur echter van oordeel is, dat de stichting van een centrale school voor voortgezet gewoon lager on derwijs mogelijk is, of dat an derszins het verzoek niet be hoort te wórden ingewilligd, mag alleen deze voorloopige toestemming worden verleend voorzoover anders de leerlin gen geheel van onderwijs zou den verstoken blijven. Dit ge val kan zich voordoen, indien de voorgenomen stichting van een centrale school met 1 Sep tember nog niet tot stand heeft kunnen komen. SOVJET-OFFENSIEF BIJ JELNJA. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Don derdag bekend Aan weerskanten van den Koeban en in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Bij de vernietiging van een strijd macht, die van haar achter- waartsche verbindingen was afgesneden verloor de vijand verscheidene duizenden doo den, 600 gevangenen, 110 pantserwagens en 84 stukken f;eschut. In den centralen rontsector gingen de Sovjets ten' Westen van Jelnja met krachtige ondersteuning van pantserwagens en luchtstrijd krachten tot den verwachten aanval over. Zij werden na ver bitterde gevechten onder zwa re bloedige verliezen afgesla gen of opgevangen. De ge vechten zijn in vollen gang. Ook ten Zuiden van Belyj en ten Zuiden van het Badoga- meer viel de vijand na sterke voorbereiding met artillerie tevergeefsch aan. De laatste 2 dagen verloren de Sovjets 201 vliegtuigen. In het gebied van Salerno en Eboli werd ook Woensdag verbitterd gestreden. Eenige vijandelijke gevechtsgroepen werden 'n de pan gehakt, de bruggenhoofden te land verder ingekrompen. Bij de verove ring van Altavilla verloren de Amerikanen talrijke dooden en gevangenen. De luchtmacht vernietigde Woensdag een transportschip van 8000 brt. en beschadigde 11 andere schepen van de landingsvloot. Sterke Britsch-Amerikaan- sche formaties vliegtuigen vie len Woensdag in de late avonduren Noord- en West- Fransch gebied aan. Vooral in woonwijken der stad Parijs ontstonden aanzienlijke ver woestingen en verliezen onder de bevolking. Woensdagnacht vlogen enkele vijandelijke vliegtuigen Noord- en West- Duitschland binnen. Er wer den hier en daar bommen uit geworpen, die slechts onbetee- •kenende schade aanrichtten. Volgens de voorloopige berich ten werden 9 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Duitsche gevehtsvliegtuigen bombardeerden Woensdag nacht afzonderlijke doelen in het gebied van Londen. Het jahteskader Mölders hoeft op 15 September zijn "000e vliegtuig omlaag ge schoten. De eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers, heeft de laatste twee dagen aan het Oostelijke front 12 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten en daarmede zijn 215e over- winning in de lucht behaald. DE NIEUWE BONNEN. Geldigheidsduur vleeschbonnen verlengd. Voor de veertiendaagsche pe riode van 19 Sept. t.m. 2 Oct., zijn de gebruikelijke rantsoenen brood beschuit, melk en tap temelk verkrijgbaar gesteld op de bonnen 39 en 40. Op elk van deze bonnen kan 2 kg. aardappelen worden gekocht en op de toeslagbonnen 1 kg. Voorts zijn de bonnen 39 en 40 van de tabakskaart elk geldig voor 1 rantsoen sigaren, tabak of sigaretten. Van de boterbonnen is 39a aangewezen voor het koopen van een half rantsoen boter en 39b voor een half rantsoen margarine. Bon 39 versnaperingen geeft recht op 100 gram suikerwer ken, bon 39a Kindervoedsel op 250 gram gort en 39b Kinder voedsel op 250 gr. rijst of gort Verder zijn gffldjg verklaard de bonnen: 656, 657 voor blo«m, 658 voor 125 gram peulvruchten, 659 voor 125 gr. havermout, 660 voor 150 gram kaas, 661 voor 500 gram suiker, 662 voor 250 gram, koffiesurrogaat, 663 voor 250 gram jam, 664 voor 1 rantsoen vervangingsmidde len. Voor koffiesurrogaat zal op 31 October een nieuwe bon worden aangewezen en voor vervangingsmiddelen op 17 October. Tenslotte zij er op gewezen, dat op bon 38a boter voor zoo ver deze bon niet is ingele verd voor bak- en braadvet, tot 30 October rantsoen margarine kan worden ge kocht, en dat de bonnen 40a en 40b boter eveneens geldig blijven tot 30 October, terwijl de geldigheidsduur van de vleeschbonnen 37 en 38 is ver lengd tot 2 October. INLEVERING LUISTER VERGUNNINGEN. Wie verzuimd hebben de luistervergunning van hun ver beurd verklaarde radiotoestel in de maand Augustus (de let ters A t/m D) in te leveren, worden alsnog in de gelegen heid gesteld dit in de maand September te doen. De inleve ring is verplicht. Het niet vol doen. aan deze verplichting zal tot ernstige moeilijkheden voor de houders kunnen leiden. Bij onze Vrijwilligers. Als de wegen geen wegen meer zijn, dan bouwen z|j zelf begaanbare wegen. SS PK Mitschkes/O/H P m FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1715 jaar kan zich vrijwillig b|J de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrywilllgers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bö het SS-wachtbataillon In Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegsmarlne kunnen zich aanmelden. ZU, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingspllchtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 18.9.43, 9-12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.43, 15-18 uur, Arnhem, café Royal. 19.9.43, 9-12 uur, Hengelo, café Modern. Spoorstraat 18. 19.9.43, 15-18 uur, Zwolle, hotel Gütenbeek. 20.9.43, 9-12 uur, Assen, Concert huis a.d. Vaart. 20.9.43, 15-18 uur, Groningen, Con certhuls Poelestraat. 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, hui ze Schaaf, Breedstraat. 22.9.43, 9-13 u., Amsterdam, Dam 4. 23.9.43, 9-13 uur, Utrecht, N.V, huis, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 uur. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1