PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week ot J 2.42 per Kwartaal Franco per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- <maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer tentie 2.05. B() abonnement speciale prijs. Kleine advertenties DONDERDAG 16 SEPT. 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste 'JAARGANG 1 BLADZIJDEN NUMMER 217 De Bureaux van ons Dlad zijn gevestigd te: Vlissinaen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lUnenl Redactie n» kantoortijd tel 578; Mlddejburg: Londenscbe K«a( 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Admimsirane Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2476: Soubu™ Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102: Breskens Dorpsstraat 35. tel 2L )€d Vernietigingsslag bij Salerno in vollen gang. De A.N.P.-correspondent meldt, dat de slag bij Saler no zijn hoogtepunt heeft over schreden, en practisch reeds is beslist, hoewel volgens opgave der geallieerden nog steeds re serves worden aangevoerd, die moeten trachten, de zeven di visies van generaal Clerk voor den ondergang te behoeden. Het ziet er naar uit, dat het achtste leger, dat in het Zui den onder Montgomery ope reert en uit verschillende rich tingen, naar het Noorden op rukt, waarschijnlijk te laat zal komen om bij de gevechten in het gebied van Salerno nog een rol te spelen. Het achtste leger is van het gevechtsge- bied Salerno nog gescheiden door de Zuidelijke Apennijnen, met zijn tót 2300 meter hooge r toppen. Van het in handen dei- geallieerden zijnde Tarente leidt een spoorweg over het gebergte via Potenza naar x Salerno, terwgl een tweede spoorweg, dien de geallieerden 'r bij Altamura beheerschen, eveneens naar Salerno leidt. r Van laatstgenoemde plaats is het achtste leger echter nog Bdoor 150 km moeilijk bergach tig terrein gescheiden en het ziet er niet naar uit, dat het, ondanks zijn snellen opmarsch, (T dezen afstand snel genoeg kan overwinnen om bij de gevech ten in het gebied van Salerno nog te kunnen ingrijpen. Het zelfde geldt voor dat deel van het achtste leger, dat in Cala- brië, de „neus" van de Itali- :e aansche laars, naar het Noor- E den oprukt. Canadeesche dekkingstroe pen in een val geloopen. 3 De landing der reserves in de Golf van Salerno stuit tech nisch op groote moeilijkheden, terwijl de eenmaal gelande troepen op de smalle kust strook onder het vuur liggen van.de Duitschers, die zich in de bergen sterk verschanst hebben. Deze Duitsche troe pen, die voor een deel reeds op Sicilië gevochten hebben, beschikken over groote ge vechtservaring, waardoor zij tegenover de numeriek zeker even sterke landingstroepen, in het voordeel schijnen te zijn. Vooral de Canadeezen, die in de omgeving van Salerno aan land waren gezet en volgens Engelsche berichten een flank van het vijfde Amerikaansche leger hadden te dekken, zou den zeer zware verliezen heb ben geleden. Nadat zij zonder veel inspanning de eerste Duit sche verdedigingslinie hadden overwonnen, waren zij buiten het bereik van de dekkende scheepsartillerie gekomen er eenmaal in het gebergte, be merkten zij plotseling, dat zij van alle zijden door Duitsche troepen omgeven waren. Vol gens de verklaringen van een Engelschen officier waren zij regelrecht in een val geloopen. De Duitsche tegenaanvallen. Nadat den 7en September de Duitsche tegenaanvallen begonnen waren, bereikten de ze den 13en September een hoogtepunt bij Eboli, waar over een frontbreedte van 50 km. gevochten werd. De Duitsche tankformaties bereikten de vlakte voor het gebergte en slaagden erin een omtrekken de beweging om de stad Saler no uit te voeren, waardoor een deel van de geallieerde troepen van hun achterwaartsche ver bindingen werd afgesneden, terwijl tegelijkertijd een ver nietigingsslag van grooten om- Vang ontbrandde. In den loop van den 14en September en in den daaropvolgenden. nacht werden de vluchtende Ameri kanen verder achtervolgd. Duitsche afdeelingen ruk ten vervolgens op in de rich- teing van Vitri en slaagden er in de vlakte van Nocera te bereiken, waar zij in gevecht kwamen met de Britten, die in de richting van Napels terug geworpen werden. Hoewel de geallieerden nieuwe reserves aan land brachten, slaagden zij er niet in, het verloren ge- gane terrein terug te winnen, der concentrisch artillerievuur der voncentrisch artillerievuur genomen en thans is de ver nietigingsslag volgens Duit sche berichten in vollen gang. In militaire kringen te Lon den verheelt men niet, dat zich in den sector van Salerno een voor de geallieerden ernstige toestand heeft ontwikkeld, zoo meldt Svenska Dagbladet uit Londen. De voornaamste moei lijkheden der geallieerden, zoo wordt bekend, moeten worden gezocht in ravitailleeringsmoei- lijkheden en de ongunstige om standigheden van den lucht oorlog. De Duitsche jagers heb ben zeer doeltreffend kunnen ingrijpen. Aanvallen op scheepsdoelen. Duitsche gevechts- en slag vliegers hebben, naar het D.N B. verneemt, opnieuw scheeps doelen in de bocht van Salerno, aangevallen. Volgens tot dusver ontvangen berichten zonk een vijandelijke kruiser door bom- treffers na zware ontploffin gen; bovendien werd een transportschip van 8000 brt. tot zinken gebracht. Nog drie koopvaarders werden zwaar be schadigd. Duitsche formaties bezetten Dalraatisehe en Albaansche kust. Met de bezetting van de oor logshaven van Cattaro door Duitsche formaties is thans de geheele Dalmatische en Al baansche kust in Duitsche han den. De overzeesche zender van Londen meldt, dat de aartsbisschop van York in Moskou is aangekomen. HET EILAND RHODOS IN DUITSCHE HANDEN. Door het snelle, vastbesloten optreden der eenheden van het Duitsche leger en de Duitsche marine zijn ook op het eiland Rhodos de versterkingen en kustbatterijen ongeschonden in Duitsche handen gevallen. Ook Italiaansche transportschepen en speciale vaartuigen konden gered en de vliegvelden door Duitsche troepen bezet worden. Talrijke Italiaansche soldaten van de bezetting van het eiland, in het bijzonder de een heden der zwarthemden, plaat sten zich onder het bevel van de Duitsche weermacht. Ook de in de stad Rhodos liggende eenheden der carabinieri liepen en bloc over naar de Duitsche troepen en doen reeds dienst. De toestand in Noord-ItaJië. Reizigers uit Milaan hebben meegedeeld, meldt de N.R.C., dat de bezetting van de stad door Duitsche troepen en de bevrijding van Mussolini den politieken toestand in Milaan met één slag hebben veranderd. De leidende anti-fascisten trachten zich door de vlucht aan de vervolging te onttrek ken. In Noord-Italië sluiten de fascisten zich weer aaneen om de leiding van het politieke le ven op zich te nemen. Te Ge nua en in andere steden is de fascistische partij herrezen. De verantwoordelijke redacteuren van de groote Noord-Italiaan- sche bladen, die sedert het af treden van Mussolini als spreekbuis van de Italiaansche regeering dienden, zijn ge vlucht. Generaal Calvi di Bergolo, n schoonzoon van Victor Emanuel, zal tot plaatselijk commandant te Rome worden benoemd. De Duitsche troepen zullen de grenzen van Rome niet overschrijden en slechts de gebouwen van den omroep, de Duitsche ambassade en de te lefooncentrale bezetten. Een gedeelte van de huidige Ita liaansche ministers zal nog hun functie waarnemen tot alle loo- pende zaken zijn geregeld. Een divisie infanterie en alle onder deden der politie zijn ter be schikking van generaal Bergolo gesteld om de rust in Rome te handhaven. Hij heeft een op roep gericht tot de Romeinen, waarin hij hen aanmaant de orde te handhaven. MISLUKTE AANVALLEN DER SOVJETS. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Woensdag bekend: In het Koeban-bruggenhoofd heerschte ook Dinsdag levendi ge gevechtsactie. Bij vergeef- sche aanvallen in den sector van Kaymskaja verloren de Sovjets 32 pantserwagens. In het Zuiden en in het midden van het Oostelijke front, zette de vijand zijn doorbraakpogin gen vooral in de sectoren van Srassnormiskoje, ten Zuiden en tea Westen van Charkof, aan de Desria en bij Kirof voort. De pogingen werden in een feilen strijd voor het grootste deel verijdeld. Aan verschillende bressen zgn eigen tegenaanvallen begon nen. Nieuwe hevige aanvallen der Sovjets ten Z.-Westen van Belyj mislukten, ondanks het optreden van sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten. In de Finsche golf brachten eenheden van de marine een bolsjewistische motortorpedo boot tot zinken en haalden tij dens het gevecht 2 aanvallen de bombardementsvliegtuigen omlaag. Bewakingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi, afdeelin gen jagers en torpedovliegtui- ren van de luchtmacht scho len voor de kust van Noord- Noorwegen van 55 aanvallen de Sovjet-bommenwerpers ei 34 omlaag. In de zware afweergevech- ten ten Noorden van de Zee van Azof heeft zich de Ober- gefreiter Riess in de compag nie panttserjagers van een re giment grenadiers bijzonder onderscheiden. Hij vernietigde op 11 September 10 van 27 in den sector van zijn compagnie doorgebroken pantserwagens. De aanval op de Britsch- Amerikaansehe landingsforma ties bij Salerno en Eboli heeft Dinsdag tot groote successen geleid. Een vijandelijke strijd macht werd ingesloten, een tweede werd vernietigd. De cijfers van buit en gevangenen nemen voortdurend toe. De Dinsdag bij Eboli teruggesla gen vgand heeft zich onder de bescherming van zijn scheeps artillerie tot nieuwen weer stand bij de kust gereed ge maakt. De luchtmacht viel de vij andelijke landingsvloot voort durend aan. Een transport schip van 4000 brt. werd ver nietigend getroffen. Vijf ande re schepen van middelbare grootte kregen bomtreffers van zwaar kaliber. Duitsche motortorpedoboo- ten torpedeerden een vijande lijken kruiser en brachten 2 Ital. motorzeilschepen op. Proclamatie van Mussert. Volksgenooten, In het eerste jaar der be zetting kwamen enkele moor den voor, gepleegd op leden der Duitsche weermacht. De bezettingsoverheid heeft, toen de daders niet gevonden wer- gij zeiaars doen vastnemen en als vergelding voor iede- ren gepleegden moord een aantal hunner doen fusillee- ren. Daarna zijn deze moorden op militairen niet meer voor gekomen. Toen in de eerste maanden van dit jaar Nederlandsche na- tionaal-socialisten werden ver moord, heb ik verzocht de vergelding niet op deze wijze te doen geschieden (zie „Volk en Vaderland" van 12 Februari 1943). De bezettende overheid heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. De in Januari van dit jaar begonnen stelselmatige campagne in het vermoorden van vooraanstaande Neder landsche nationaal-socialisten, die gerekend kunnen worden te behooren tot de allerbeste vaderlanders, die naar eer en geweten hun plicht vervullen in deze, zoo moeilijke tijden, heeft echter niet opgehouden. De bezettende overheid, die het recht en den plicht heeft te vorderen, dat, in het belang van de handhaving der orde, aan deze sluipmoorden een einde komt, heeft mij de vraag gesteld, of ik blijf bij mijn afwijzend standpunt in zake de vergeldingsmaatrege len. Deze vraag heb ik ook nu nog bevestigend beant woord. Niettegenstaande het tot mijn eersten plicht be hoort mijn kameraden zooveel mogelijk te beveiligen en het aan hen toegebrachte leed om vergelding roept. Gij hebt als mijn volksgenooten het recht mijn standpunt te kennen. Ik ben van meening, dat sluipmoord onder alle omstandigheden laf en ge meen is en dat geen behoorlijk mensch daarover een andere meening kan hebben. Deze misdaden worden dan ook bedreven door een kleine bende van ontwortelde elementen, die groo- tendccls niet begrijpen, dat zij ii dienst staan van Moskou. Het Ne derlandsche volk. als zoodanig, staat daar, God zij dank, buiten. De verwarring van de geesten, die kenmerkend is voor dezen tijd, heeft echter op velen dezen invloed gehad, dat zij het kwaad niet zoodanig be strijden als onder normale omstandig heden het geval zou zijn. Tenslotte is er een betrekkelijk kleine categorie, die de gepleegde brandstichtingen en sluipmoorden toejuicht. Deze laatste categorie heeft haar bezinning verlo ren en bestaat uit moreel en geeste lijk ontwortelden, die de spanning van dezen tijd niet konden verdragen. De veiligheid van onze samenleving eischt, dat zij tijdelijk uit onze maatschappij verdwijnen en door ge- regelden ingespannen arbeid heropge voed worden. Op grond van deze overwe gingen heb ik den Rijkscommis saris medegedeeld van mee ning te zijn, dat het inderdaad onontkoombaar is dat de ont wortelden in verzekerde bewa ring worden genomen, doch dat ik blijf bg mijn standpunt om, zoolang dit eenigszins mogelijk is, het leven van Ne derlandsche menschen te spa ren. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek wederom ingewil ligd, waarvoor ik hem ten zeerste erkentelijk ben. Ik doe hierbij een dringend beroep op ieder behoorlijk Ne derlander om te helpen voor komen, dat ons vaderland een land van moordenaars wordt. Niet alleen ieder lid der po litiemacht, doch iedereen heeft den zedelgken plicht te helpen de daders van sluipmoorden en brandstichtingen te vinden en aan de justitie uit te leve ren, opdat zij hun gerechte straf zullen ondergaan. En niet .anderen voor hun euveldaden moeten boeten. De Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Niet alleen de mutsen moeten door de recruten zelf samengesteld en In elkaar gezet worden, ook de onderscheidingsteekens naait ieder zelf op de Ja6, wat van den nleweling altijd wat handigheid vergt. Bildber. Andres/Recla/Pax m WAKA T. OVERGEDRAGEN AAN NED. OOST COMPAGNIE. Een bijzondere correspon dent meldt uit Wilna: Zaterdag 11 September is door den generaal-commissaris von Kenteln het staatsgoed Waka T. officieel overgedra gen aan den president der Ned. Oost Compagnie, mr. M. M. Rost van Tonningen, als scho- lings- en modelbedrgf voor de Nederlandsche boeren en tuin ders, die in het Noordelijk deel van de bezette Oostelijke ge bieden zullen worden ingezet. Bij deze gelegenheid waren alle Nederlanders uit de om geving, die uit hun werk ge mist konden worden, op Waka T. vereenigd aan een oogst feest. Ook een aantal Duitsche autoriteiten was aanwezig. Het in vervallen toestand verkeerende slot is door een Nederlandsche ploeg bouwvak arbeiders onder leiding van den architect Hoekstra in het af- geloopen jaar geheel hersteld en in stijl volgens Nederland sche begrippen ingericht. Het is de bedoeling, dat niet alleen de uitgezonden Nederlanders in Waka T. een scholing van twee maanden ondergaan, om hen voor hun taak geschikt te ma ken, maar daarenboven dat dit bedrijf een middelpunt zal zijn voor alle Nederlanders, die in dit deel der Oostelijke gebie den werken, een stukje Neder land, waar zij hun vacantie kunnen doorbrengen. Bevoegdheid van het Polizei- standgericht. Het bureau van den Rgks- commissaris deelt mede: De rechtspraak over terro ristische groepen heeft de Rijkscommissaris op grond van art. 58 van de verordening betreffende de handhaving van de openbare orde (verordening nr. 1/1943) tot nader order overgedragen aan een Poilzei- standgericht. In het Oostersch tapij tenhuis aan de Leidsche straat te Amsterdam, wer den ongeveer dertig tapijten gestolen, tot een gezamenlg- ce waarde van 50.000. bezettende overheid heeft het recht en den plicht te eischen, dat de orde volkomen gehand haafd wordt. Wanneer dus deze sluipmoord-campagne niet eindigt, kan het niet anders of het komt zoover, dat de Nederlandsche bevolking de gevolgen daarvan zal moeten dragen. Dit te helpen voorko men is ons aller plicht in dezen moeilijken tijd van ons volks bestaan. MUSSERT. 'Utrecht, 14 September 1943.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1