PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT HOE MUSSOLINI BEVRIJD WERD. TERUGTOCHT DER AMERIKANEN BIJ SALERNO Opnieuw sterke aanvallen der Sovjets. ABONNEMENTSPRIJS 19 cl per weeK 01 per Kwartaal AA/fTFNQnArï 1^ CFDT 1Q4Q üe ^"r«=aux vaD ons Dlaa zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 cl W l_/£#L\oli/\U IO uLr 1* lïj'ïo en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 djnenj Redactie Da r>wcoTCTMTi cdo i iQ, Oor mm in ft minimum npr ïtdvpr. kantoortijd tel. 578: Middel Dura: Londenscha K«n( 9u De Duce bevond zich in een berghotel in de Abruzzen in Midden Italië. Omtrent de bevrijding van den Duce en de stoutmoedige onderneming van de mannen der valschermtroepen, den Si- cherheitsdienst en de Waffen- Duce toe: „Duce opgepast, weg van het raam". Op hetzelfde oogenblik was aan een venster van de daar tegenover gelegen etage een SS, verneemt het D.N.B. de eerste luitenant der carabinieri, volgende bijzonderheden: jdie naar later bleek, de com- De met de uitvoering van de mandant van de wacht_ was, bevrijdingsonderneming belaste SS-Hauptsturmführer had door verscheidene gecamoufleerde verkenningen vastgesteld, dat de Duce op 28 Augustus van- het eiland St. Maddalena naar het berggebied van den ruim 2900 m. hoogen Gran Sasso in de Abruzzen (Midden Italië, Oostelijk van Rome bij de kust van de Adriatische zee), was gebracht, waar hij in een voor malig berghotel door eenige honderden carabinieri gevan gen werd gehouden. Het gebouw was uit het dal slechts bereikbaar langs een kabelbaan, die voor ieder ver keer gesloten was en die te allen tijde van den top af kon worden stopgezet, zoodat de plaats der gevangenhouding uit het dal slechts na een moeilijke bestijging van verscheidene uren toegankelijk was. Nadat door luchtverkenners en verspieders de plaatselijke omstandigheden eenigermate waren vastgesteld, werd de 12e September vastgesteld als da tum voor de uitvoering der be vrijding. De SS-Hauptsturm führer bereikte dien dag om 14 uur 10 met een groep van aan vankelijk slechts negen man als eerste het bergmassief, na dat zijn vliegtuig van een hoog te van 4500 meter een duik vlucht had gemaakt tot op en kele honderden meters in de richting van het doel. Met welke gevaren de lan ding: op het met kloven door trokken terrein gepaard was, blijkt uit de omstandigheid, dat het plateau waarop de gevan genis stond, slechts een opper vlakte heeft van enkele hon derden vierkante meters en dan steil afdaalt in de kloven. Het radiostation vernield. Terwijl zijn manschappen ter stond na de landing voor het huis een machinegeweer in stel ling brachten tegen de opge wonden door elkaar loopende carabinieri, drongen de SS- riauptsturmführer en twee man met machinepistolen in de hand allereerst binnen in den het dichtstbijzijnden kelderin gang aan den achterkant van het gebouw, welke, zooals bleek, naar de radiokamer leidde. Met eenige slagen van de pistoolkolven werd het ra diostation vernield. Aangezien men langs dezen weg het huis niet verder kon binnendringen, snelde de groep, op zoek naar een anderen in gang, weer naar buiten. Intus- schen was de compagniescom mandant der valschermjagers, een eerste luitenant, met ande re groepen versterking en zwa re wapens geland. Op de schou ders van zijn manschappen be klom de SS-Hauptsturmführer een drie meter hoogen uitbouw, sprong over een muur en stond plotseling voor den hoofdin gang van het huis, die door carabinieri met machinegewe ren werd bewaakt. Met voorge houden machinepistool riepen de Hauptsturmführer en zijn mannen den carabinieri toe: „mani in alto" (handen op). .Verschrikt en volkomen ver ward volgden zij terstond dit bevel op. De Duce verscheen aan het venster. Op dit oogenblik zag de SS- Hauptsturmführer aan het venster van een kamer op de tweede verdieping de gestalte van den Duce. Hij riep den verschenen. De SS-Haupt sturmführer richtte terstond zijn machinepistool op hem en riep ook hem toe: handen om hoog. De officier der carabinie ri hief terstond de armen om hoog en riep: „niet schieten, niet schieten". Door het verschijnen van den Duce aan het venster was de Hauptsturmführer in de geluk kige omstandigheid gekomen nauwkeurig te weten, waar de gevangen Duce zich bevond. Aangezien intusschen nieuwe versterkingen ge land waren, stormde hij met enkele mannen, ter wijl hij de opgestelde Ita- liaansche machinegeweren met den voet terzijde schopte, het huis binnen en de trap op, rukte de deur naar het vertrek van den Duce open en stond plotseling tegenover den Duce, die ook in de kamer nog door twee ambtenaren van de Italiaansche ge heime politie werd be waakt. De beide bewakers werden door SS-mannen met geweld uit de kamer verwijderd. De Hauptsturmführer snelde naar het venster en riep zijn voor het huis in den aanslag staande mannen nieuwe beve len toe. Vervolgens meldde hg zich bij den Duce: „Duce, de Führer zendt mij om u te bevrijden. Gij staat thans onder mijn bescher ming. Ik hoop, dat alles gelukt is." Sprakeloos trad de Duce op hem toe en omarmde hem ten diepste bewogen. Toen zeide hij„Ik had er een voorgevoel van en heb er nooit aan getwijfeld, dat de Führer alles zou doen om mij hier weer uit te halen." De SS-Hauptsturmfürer liet thans den Duce onder de be scherming van twee zijner SS commandanten achter en gaf verdere bevelen voor beveili ging van het huis en de voor bereidingen voor het vertrek. Terwijl de Duce zich op zijn kamer voor het vertrek ge reed maakte, beval de Haupt sturmführer den commandant der carabinieri^ dat de Itali aansche bewajtingsmanschap- pen in de eetzaal van het ge bouw bijeen moesten komen. Hij deelde den commandant verder mede. dat aan de dal halte van de kabelbaan een Duitsch bataillon valscherm jagers gereed stond. Vervol gens werd de radioverbinding met de in het dal zijnde val schermjagers, die intusschen de dalhalte bezet hadden, tot stand gebracht. Met een vliegtuig vertrokken. Op het bergmassief was een half uur na de aankomst van de eerste Duitschers een Fie- seler-Stroch vliegtuig onder uiterst moeilijke omstandighe den geland, dat, aangezien een andere veilige mogelijkheid daartoe niet bestond, den Ducé definitief in veiligheid moest brengen. De Duce stapte met zijn bevrijder in het toestel, welke start op het uiterst kleine, met rotsblokken be zaaide oppervlak van het pla teau, een meesterstukje van den piloot, een Hauptmann van 't luchtwapen, was. Tijdens den start moest het toestel over een gracht springen en zich vervolgens laten vallen in een 500 meter diepe rotskloof, tot de piloot de machine weer vol ledig beheerschend veilig door de dalen van de Abruzzen kon sturen. Zoo werd ook deze laatste hinderpaal op den weg van den Duce naar de vrijheid overwonnen. Bij de actie ter bevrijding van Mussolini is een derde deel van de in actie gebrachte man nen der valscherm- en SS- troepen neergestort en ver dwenen. Hoevelen hunner nog in leven zyn, kan op 't oogen blik niet worden vastgesteld. Mussolini in onwetendheid gehouden. Naar het D.N.B. verneemt, droeg de Duce tot op het oogenblik van zijn bevrijding geen kennis van de verrader lijke capitulatie der regeering- Badoglio. Bewust was hij tij dens zijner onwaardige gevan genschap in volkomen onwe tendheid gehouden omtrent de politieke en militaire gebeurte nissen. De Duce was van ieder contact met de buitenwereld afgesneden. Teneinde hem ook tijdens de herhaalde transporten tusschen de verschillende plaatsen van gevangenschap ieder contact met de bevolking onmogelijk te maken, werd in de gebie den, waardoorheen de Duce reed, telkens luchtalarm gege ven en de Duce zelf werd in een ziekenauto vervoerd. De bevrijder van den Duce onderscheiden. De Führer heeft den Haupt sturmführer der Waffen-SS en van den Sicherheitsdienst (SD), Otto Skorzeny. die de actie ter bevrijding van den Duce heeft uitgevoerd, het rid derkruis van het ijzeren kruis verleend. De Führer heeft Hauptsturmführer Skorzeny Dinsdag in zijn hoofdkwartier voor het uitbrengen van rap port over het verloop van de actie ontvangen. De vij'and begonnen zich weer in te schepen. Bij Salerno zijn volgens de laatste rapporten de Duitsche pantser- en pantsergrenadier- formaties over het geheele front vanuit het gebergte naar de laagvlakte aan de kust af gedaald. Zij beieikten in hun aanval de stad Salerno en de kust, sneden in een snelle ach tervolging sterke vijandelyke formaties van liaar landings plaatsen af en zijn op het oogenblik bezig het laatste verspreide verzet van den vij and op het zeestrand te bre ken. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat de laatste berichten, die van het Italiaan sche strijdtooneel te Berlijn zijn binnengekomen, melding maken van een volkomen ge wijzigde situatie in het gebied van Salerno, waar de strijd thans zijn hoogtepunt bereikt schijnt te hebben. De Amerikanen, die in den sector van het ten Zuidoosten der stad gelegen Eboli operee- ren, hebben Maandagochtend nog een krachtigen aanval op de Duitsche stellingen onder nomen, doch deze werd afge slagen. In den namiddag gin gen de Duitschers daarop tot een tegenaanval over, waarbij de stellingen der Amerikanen doorbroken werden. De ge vechten, die volgens beide par tijen uiterst verbitterd gevoerd werden, kostten den Amerika nen tot dusver acht- tot tien duizend dooden, terwijl een zelfde aantal gewond werd of in Duitsche gevangenschap ge raakte. Het schijnt", dat de strijd in dit gebied snel zijn eind tegemoet gaat, want volgens de laatste Duitsche berich ten, zijn de Amerikanen, wier terugtocht in een vlucht ontaard is, begonnen, zich weder in te schepen, tot welk doel een vloot van 50 tot 60 transportschepen, begeleid door twee slagsche pen en verscheidene krui- sers, voor Salerno gereed ligt. De wijze, waarop het terugtrekken der Amerikanen geschiedt, is van dien aard, dat van Duitsche zijde ver gelijkingen met Duinkerken of Dieppe worden gemaakt. Een gevolg van den terug tocht der Amerikanen ia, dat thans ook de positie der En gelsehen, die Salerno zelf be zet houden, onhoudbaar is ge worden. Hieraan zal ook het feit, dat de in Calabrië en Apulië opereerende geallieer de strijdkrachten snel naar het Noorden oprukken, niets kunnen veranderen, daar de afstand, die hen nog van het gebied van Salerno scheidt, vrij groot is. Uiteraard toont men zich van Duitsche zijde over het verloop van den strijd in het gebied van Salerno zeer vol daan. De geallieerden hadden strijdkrachten ter sterkte van bijna twee legers o.a. van het nog niet over gevechtser varing beschikkende vijfde Amerikaansche leger ont scheept, doch blijkbaar heeft het hun aan de heerschappij in de lucht ontbroken, hetgeen wel een gevolg is van het ont breken van de noodige vlieg velden. Te Berlijn acht men thans de vroeger afgelegde verkla ring, dat een invasie in Italië niet zoo gemakkelijk is, als de geallieerden denken, bevestigd Het Zuiden wordt niet verdedigd. In het Zuiden van het Apen- nijnsche schiereiland rukken geallieerde strijdkrachten ver der op. Van Duitsche zijde verklaart men, dat dit gebied niet verdedigd wordt, doch dat men zich ertoe bepaalt, den opmarsch der geallieerden door achterhoedegevechten te ver tragen. Dat belangrijke ha vens als Tarente en Brindisi zoo spoedig door de geallieer den in bezit genomen konden worden, wijt men aan het ver raad van de Italiaansche offi- Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Dins dag bekend: In Noworossisk mislukten vijandelijke aanvallen in he vige straatgevechten. Aan het front van Krassnodarmeiskoje tot Wjasma viel de vijand op de oude zwaartepunten met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten aan. De vijand werd in hoofdzaak afgeslagen. Plaatselijke bressen zijn afge grendeld. In het gebied van Salerno zijn ten Noorden der stad nog hevige gevechten met de zich wanhopig werende Britsche di visies 'aan den gang. Nadat in de ochtenduren van Maan dag vijandelijke aanvallen op de heuvelstellingen ten Zuiden van ETaoli in feilen strijd bloe dig waren afgeslagen, gingen ook hier onze troepen over een breed front tot den aanval over. De vijandelijke stellingen werden in stormloop genomen, de vijand werd naar zijn lan dingsplaatsen terug gedreven. Ten Zuidoosten van Eboli zijn nog felle gevechten aan den gang. De bloedige verliezen dei- Britten en Amerikanen zgn zeer zwaar. De luchtmacht viel herhaal delijk scheepsconcentraties in, de baai van Salerno met goed gevolg aan. Een kruiser werd in brand geworpen, 3 trans portschepen van middelbare grootte werden door bomtref- rers beschadigd. In Calabrië en Apulië zgn onze zwakke be wakingsformaties er in ge slaagd, zich ongehinderd van den vijand te verwijderen. Sterk opgehouden door uitge breide verwoestingen aan de wegen en hevigen tegenstand der achterhoeden, volgt de vijand slechts aarzelend. Gevechtsvliegtuigen voor den langen afstand brachten op den Atlantischen Oceaan ern stige schade toe door bomtref- fers aan een groot vijandelijk transportschip. Enkele Britsche storings vliegtuigen hebben Maandag nacht zonder resultaat eenige bommen laten vallen in West- Duitschland. Bij onze vrijwilligers. In e hoekje van de loopgraven wordt het ontbüt verorberd. SS PK Wlsniewskl/O/H P m FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander In den leeftijd van 1745 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde ge keurd te worden voor do Waffen- of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Vrijwilligers, dio om bepaalde re denen In Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-w'achtbataülon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplichtifl zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. 16.9.43 9-14 uur, Rotterdam, Dèut- sches Haus, Westzeedijk; 17.9.43 9-12 Breda, rest. modern, Markt; 17.9.43 15-18 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 18.9.43, 9-12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Eg- mondstraal 16; 18.9.43, 15-18 uur, Arnhem, café Royal; 19.9.43, 9-12 uur, Hengelo, Café Modern, Spoor straat 18; 19.9.43, 15-18 uur, Zwolle, hotel Gljtenbeek; 20.9.43, 9-12 uur,. Assen, Concerthuls a. d. Vaart; 20.9.43, 15-18 uur, Groningen, Con certhuis Poclestraat; 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breed- straat; 22.9.43, 9-14 uur, Amster dam, Dam 4; 23.9.43, 9-13 uur, Utrecht, N.V. huls, Oude Gracht 245; 24.9.43, 9-14 uur, Amersfoort, Pol. Durchghngslager, Leusderweg; 25.9.43, 9-14 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout 11-13,.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1