fAV©RA l Ha-ha! Savora Regeling loonen en arbeidt»' voorwaarden in het dorschbedrijf. De gemachtigde voor den ar beid heeft blykens een in de Staatscourant verschenen be schikking, een regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in het dorschbedryf uitgevaardigd. De arbeiders worden, voor wat het dienstverband betreft, onderscheiden in: vaste ar bei' ders, seizoenarbeiders en losst arbeiders. De beschikking be vat voorschriften o.m. betref fende de bepaling van het dienstverband. ontslagbewijs, normale arbeidstijd, vacantie, kort verzuim met behoud van loon, geldelijke vergoeding bij ziekte en ongeval, onwerkbaar weer of anderszins, personeels bezetting, toeslag instelcers en verder algemeene en bijzondere bepalingen voor afzonderlijke provincies en gedeelten daar van. Te Apeldoorn mogen meisjes beneden 18 jaar zich niet 's avonds na 9 uur, of als zonsondergang vroeger valt, na het tijdstip daar van, op straat bevinden, ten zij in gezelschap van een op voeder of met een schrifte lijke vergunning. Arnhem de^ 100.000ste bezoe ker van de tentoonstelling „Herlevend Nedei'land" ge boekt. Hem werden eenige ge schenken aangeboden. VAN O TOT 2 JAAR Ervaringen van den Dultschen zaakgelastigde te Rome. Van 0 tot 2 jaar is Molenaar's Kindermeel voor hem beschikbaar. Zie toe, dat U in dien tijd ook •werkelijk Molenaar's kinder, meel op Uw bon ontvangt - het kindervoedsel, dat sinds 1888 bewezen heeft aan de hoogste eischen te voldoen. Uisluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde nummers van de kaart Kindervoedsel. No. 6. Auchepoesfar loot d'onderen zich maar vermaken Op 't luisterrijke balfestijn, Ik zal er heusch geen zucht om slaken Ik drink SAVORA, geurig, fijn NIEMEIJER'S fcet surrogaat dal als thee «naokl Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft in de „Deutsche diplomatische Korrespondenz" feiten gepubli ceerd van de laatste dagen van het verraad van koning Vic tor Emanuel en maarschalk Badoglio. Daaruit blijkt, dat op 1 Sept. de Italiaansche mi nister van buitenlandsche za ken. Guariglia, aan den Duit- schen zaakgelastigde te Rome, gezant dr. Rahn, verklaarde: „De regeering Badoglio is, zooals tot dusver, vastbesloten om niet te capituleeren den oorlog aan de zijde van Duitschland voort te zetten*' Op 3 Sept.. dus op den dag, waarop hij de capitulatie van de Italiaansche strijdkrachten onderteekende, verklaarde maarschalk Badoglio aan dr. Rahn er met het oog op de vijandelijke landing in Calabrië waarde aan te hechten, te verzekeren, dat volk en leger, ondanks de schokken van den laatsten tijd, hecht in handen waren van de regeering. Hy verzocht den zaakgelastigde hem te vertrouwen. Woorde lijk voegde hij hieraan toe: Ik ben maarschalk Badoglio en ik zal u door daden ervan overtuigen, dat het niet juist is mij te wantrouwen. Natuur lijk is het verlangen naa. vrede onder het volk en voox- al onder de vrouwen groot, doch wij zullen strijden en nooit capituleeren. Een dag later, 4 Sept., klaagde de opperbevelhebber van de Italiaansche weermacht, generaal Anabrosio. tegen den Duitschen zaakgelastigde over, dat hij van Duitsche zijde niet meer het vertrouwen genoot overeen komstig de DultschItaliaansche oor logskameraadschap. Ik ben, zoo zeide generaal Ambrosio. met den mees- teo nadruk, evenals voorheen, vervuld van den vasten en oprechten wil om den oorlog gemeenschappelijk voort te zetten. Hij verzocht dr. Rahn er voor te zorgen, dat met de Duitsdie mi litaire instanties in versterkte mate een vriendschappelijke gedachtewis seling zou volgen. Gezant dr. Rahn werd op 8 Sept. door koning Victor Emanuel ontvangen. De ko ning sprak allereerst over den algemeenen militairen toe staand. Wat de toestand in Italië betreft, zoo hoopte hij, dat de Duitsche rijksregeering zich intusschen overtuigd heeft van den goeden wil en de hondstrouw van de regeering- Badoglio en van het Italiaan sche leger, en dat de in de afgeloopen dagen weer begin nende vertrouwelijke samen werking militaire vruchten zal dragen. „Italië zal nooit ca pituleeren. Ik ben ervan over tuigd, dat enkele kleine gebre ken in de eerstvolgende dagen zullen verdwijnen- Badoglio is een dapper oud soldaat, die er ook in zal slagen door een elastische tactiek den druk van de linksche kringen, die na een twintigjarige uitscha-i keling gelooven, d^t hun uur weer. gekomen is, op de juiste wij2e op te vangen Ten slotte gaf de koning nogmaals uiting aan den wil om aan de zijde van Duitschland, waarmede Italic- op leven en dood verbonden is, den strijd' tot het uiterste voort te zetten. Deze verklaringen werden door den koning afgelegd op S Sept. des mid dags. dus op denzelfden dag, waarop des middags door de Amerikanen de reeds op 3 Sept. geslopen capitu latie van de Italiaansche weermacht werd medegedeeld. Teen de Duitsche zaakge lastigde op 8 Sept. door de Amerikaansche radio de ca pitulatie vernam, vroeg hij den chef van den Italiaan- schen generalen staf, generaal Roatta, telefonisch wat dit radiobericht te beteekenen had. Roatta antwoordde „dit New Yorksche bericht is een onbeschaamde Britsche propa- gandaleugen, die ik met ver ontwaardiging van de hand moet wijzen". Hetzelfde ant woord kreeg de Duitsche zaak gelastigde onmiddellijk daarop op een telefonische aanvraag in het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken van ambassadeur Rosso, den ver tegenwoordiger van den mi nister van buitenlandsche za ken. Ambassadeur Nosso voeg de hier nog aan toe. dat hij zou zorgen voor een catego risch dementi van dezen Britschen zwendel. De Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, Guariglia, die S Sept. des avonds den Duitschen zaakgelastigde ontving, deelde mede. dat Badoglio, met het oog op den kansloozen militairen toestand, zich gedwongen heeft gezien om een wa penstilstand te verzoeken. Dr. Rahn antwoordde: „Dat verraad aan het gegeven woord' Guariglia: ,,ïk protesteer tegen het woord „verraad". Dr. Rahn zeide: ,,Ik klaag niet het Italiaansche volk aan, doch diegenen, die zijn eer ver raden hebben, en ik zeg u. dat dit verraad als een zwaren last op de geschiedenis van Italië zal drukken. De koning heeft mij vandaag nog gezegd, dat Italië getrouw aan het gegeven woord den strijd aan de zijde van Duitschland voortzet. Maarschalk Badoglio heeft mij hetzelfde verze kerd. Het staat thans vast, wat het woord van den koning en zijn maarschalk waard ts". Tenslotte verliet dr. Rahn zonder te groeten het ministerie van bui tenlandsche zaken Kerk- en Schoolnieuwj Ned. Herv. kerk. Drietal te Amsterdam (vac. 31e pred. pl.) (voordracht van de com missie van benoeming en be roeping) A. Adriani te Delfs- haven, J. A. Kwint te Scheve- ningen en D. Tromp te Zand- voort. Aangenomen: naar Eemnes- buiten, G. Boer, cand. te Bo degraven; naar Triclit (toez.) G. Snijders, cand. en hulppred. te Beek. Beroepen te IJsselmonde (2e prd. pl.) D. Goudzwaard te Bresken s. Geref. kerken. Aangenomen naar Almelo (3e pred. pl.) G. W. Rijksen te Nieuwerkerk a. d. ÏJssel; bedankt voor Uit- huizermeeden H. Hazenberg te Zwagerveen. Drietal te Loppersum C. H. Lindeboom te Naarden, X p. Prins te Thesinge en S. van Wouwe te Marrum, afkomstig uit Vlissingen. Geref. gem. Bedankt voori Rotterdam-Zuid G. H. Kersten te Rotterdam-C. Oud Geref. gem. Bedankt voor Eist M. A. Mieras te Terneuzen. Ned. Prot. Bond. Beroepen te ZeistDriebergen K. J. F. Keuning te Alkmaar. 45-jarige ambtsbediening herdacht. Zondag j.l. heeft prof. G. Wisse, Chr. Geref. predikant te Middelburg, onder groote be langstelling zijn 45-jarige ambtsbediening in zijn gemeen te herdacht. In den morgendienst reeds was de belangstelling 'zeer groot. Prof. Wisse hield toen de intreepreek te Gouda van vóór 45 jaar, waarmede hij zrjn loopbaan was aangevan gen, over de woorden uit 1 Cor. 2 2, vergeleken met Hand. 18 9 en 10. In den middagdienst kon het kerkge bouw de schare nauwelijks bevatten en hield prof. Wisse de eigenlijke herdenkingsrede. De Jubilaris had als tekst geko zen Genesis 32 10 „Ik ben geringer dan al deze weldadigheid en dan al deze trouw, die Gij aan uwen knecht gedaan hebt". Volgens deze woorden wilde hij spreken over: Jubileeren in God; en wel le wegens weldadigheid uit God: 2e met vernedering onder God; 3e tot dankerkentenis aan God. Aan het slot zong de groote schare den jubilaris toe Ps. 134 3. Prof. Wisse dankte allen voor alles wat hij had mogen genieten aan hartelijk meeleven, waarna hij dit samenzijn met dankgebed sloot. C. Visser, Vlissin gen; Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd Vlissingen en J. P. Fli. Doorenbos. Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Benthem, Goes en R. F. FL L. Sondag. Oostburg; Haagsch redacteur mr, 3. C. de Wit; Advertentiechefvoor Mid delburg C. P. Butfs, voor Vlissingen: S. Rijkeboer. Verduisteren van 12 t.m. 18 Sept. van 20.007.00. Morgen gaat de maan te 8.31 onder en komt te 21.01 op. VLISSINGEN Polltioneele economische kwesties. Een 20-jarige inwoonster van Zeeuwsch Vlaanderen kreeg op de veerboot BreskensVlissin- gen kennis aan een jongeman uit Vlissingen. Een afspraakje voor later volgde Was het om „hem" te ver teederen, dat zij een vijftigtal pakjes Belgische shag mee naar Vlissingen bracht? Eila- cie, zij wachtte en wachtte op de afgesproken plaats, maar hy verscheen niet. Zy toonde niet lang minneleed, nam een kloekmoedig besluit, gaf de tasch in bewaring en toog de stad in. Toevalligerwijze hield de politie echter een contröle bij de bewaarplaats, waarbij de tasch met shag werd aange troffen. Het slot van dit korte min nespel zal zich nu wel voor de groene tafel afspelen. De politie bekeurde een groentehandelaar, die peren 10 cent en roode kool 7 cent te duur verkocht. Een andere groenteboer, die savoye kool 7 cent te duur verkocht, kreeg eveneens een proces-verbaal, terwijl uiteindelijk ook de kweeker zich moest verant- wooi-den, hetgeen in zijn na deel uitviel, daar ook hij in overtreding bevonden wera. - 3 - '3. co O) O k. Q Kerkelijke examens De heer R. C. A. van Voorst Vader, hulpprediker te St. Lau rens, is door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Hol land toegelaten tot de Evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk. Feuilleton. DE MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN. 40) De soort menschen, waar hij toe hoort, heeft er vanzelfspre kend een handje van, sporen uit te wisschen, en tot nu toe is het ons dan ook nog niet gelukt te ontdekken, waar hij de contanten vandaan heeft ge haald. De mogelijkheid bestaat dat de vuurwapen-smokkelaf- faire, waarvoor wij hem moes ten hebben, deze contanten op leverde, doch vast staat, dat hij, toen hij in de wildernis verdween om aan ons te ont komen, veel geld achter zich had. Ik zal u laten weten of onze naspeuringen ergens toe leiden, maar Kramer kennend, vermoed ik, dat wij niet veel verder zullen komen." Twee dagen later echter, ter wijl het onderzoek in Neder land nog geduldig werd voort gezet, kwam er opnieuw be richt uit Borneo. „Bron ontdekt van de con tanten die in het bezit kwa men van Louis Kramer. Hij ontving een cheque van vijf duizend gulden van Willem Middelkoop van de Maatschap pij voor Tropische Wetenschap pen in Rotterdam", luidde het telegram. „Middelkoop!" riep de Korte uit. „Is dat niet die expert van Oostersche Kunst en dergelij ke? Droge, oude geleerde met bril. Ik heb hem bij jullie ont moet. Ziet er uit als een ke ver en praat als een predikant. Wat kan hij met Louis Kra mer te maken hebben? Waar om zou hij hem vijf duizend gulden gestuurd hebben?" „Alleen Middelkoop zelf kan ons dat vertellen", was het antwoord van van Dongen en Wj haastte zich naar de wo ning van den ouden geleerde. De commissaris trof er Her man Steen aan. De millionair en de Oostersche expert waren druk bezig met kaarten en lijs ten. „Ah, van Dongen", verwel komde Steen hem. „Misschien kun jij ons helpen. Middelkoop en ik zrjn het er niet geheel over eens welke kleeding we tijdens onze expeditie moeten dragen. Het komt mij voor, dat hij zijn toevlucht wil ne men tot totaal verouderde voor zorgsmaatregelen." Door het overstelpende werk dat hij tengevolge van het on derzoek in de zaak Henneman op zijn schouders te torsen kreeg, had van Dongen de aan staande Middelkoop-Steen-ex- peditie op zoek naar den Ha-; kika-schat volkomen vergeten. „Dus jullie zijn nog steeds van plan naar Borneo te gaan", merkte de commissaris op. .Natuurlijk", antwoordde Steen. „Er is niets gebeurd dat ons van meening heeft doen veranderen. Ik heb al te lang op deze gelegenheid ge wacht. Ik ben vastbesloten dezen roman ti schen tocht tot het uiterste door te zetten. Hen neman's dood beteekende een vreeselijke schok, maar hij zou de laatste zijn, die verwachtte dat zijn dood iemand er van zou weerhouden zijn voetstap pen te drukken. We hebben zelfs den vertrekdatum al vast gesteld. Wij gaan volgende week per vliegtuig en onze ba gage vertrekt morgen per boot. Daarom zijn we op het oogenblik zoo druk bezig. Kijk hier eens." Hij opende een deur en van Dongen zag een kamei-, die bijna geheel gevuld was met kisten, geprepareerd voor een reis naar de tropen. MIDDELBURG Te Iaat op straat. De Arnemuidenaar C. van S. werd Zaterdagavond om half elf op straat aangetrof fen. Hij zei, dat hij zoo laat was. omdat hij zijn meisje in Oostkapelle een bezoek had gebracht. Dit feit kon evenwel niet verhinderen, dat van S. den nacht op het politiebureau moest doorbrengen. Zondag morgen werd hij, nadat proces verbaal was opgemaakt, weer heengezonden. GOES Voor het reizend pnbïiék. Het kantoor der V.V.V. al hier heeft een der 50 kaarten- kasten ontvangen die de Ked. Spoorwegen ten behoeve vin het reizend publiek heeft ia- ten vervaardigen. De kast is practisch ingericht en bevat alle gegevens over trein-, tram, autobussen, veren en boot- diensten. Alle wijzigingen worden da delijk door de spoorwegen aan de houders der kasten doorge geven zoodat deze steeds tot óp den dag .,bij" zijn. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Jacobus Ma thijs Johannes, z. v. Alphom Benvenutus Fidelus Neijenbuuj en Ulbania Maria Blondel. Clazina Johanna Maria. d. v. Petrus van Stee en Barbera Apolonia Vermeulen; Jacomini Geertruida, d. v. Johannes Cor nells Schrijver en Maria Elisa beth Gunst. Overleden: Comelis Meeuw- se, 33 j., te Kloetinge; Jacomi- na Rudolpina Ajnoldi. 77 j., wed. van Antony Cornells Os- sewaarde; Hendricus Cornelis Nouwen, 18 j..t te Dordrecht. Ondertrouwd: Louis Chris- tiaan de Dijker, 26 j. en Wil- lielmina Haas, 23 j.; Samuel Cornelis van den Berg, 29 j. en Geertruida Steutel, 18 j. IJZENDIJKE. Geboren: Augus tus Martinus Arnoldus, z. v. A. van Dorst en A. M. Barta; Herman Désiré, z. v. P. Boer- jan en V. C. Sturm; Ria Feli- cita. d. v. A. Pijcke en M. L. (Wordt vervolgd), de Jaeger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2