De capitulatie van Badoglio. 3 De luchtaanvallen op Fransch gebied. Omtrent de aanvallen die door Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen op Fransch gebied zijn ondernomen, meldt Ofi, dat de stad Saint-Pol nabij Atreclit in twee dagen tijds tweemaal door Britsche vlieg tuigen is gebombardeerd. Tal rijke woonhuizen werden volko. men verwoest. Tot dusver heeft men er 40 dooden, onder wie vrouwen en kinderen, geteld. Het aantal gewonden is hoog; De stad Beauvais werd even eens door Engelsch-Amerikaan sche vliegtuigen gebombar deerd. Vooral de burgerbevol king werd geteisterd. Het aan tal dooden bedraagt 30, het aantal gewonden 50. Ook Abbe ville werd weer aangevallen. Er vielen een vijftigtal bom men op het stadsgebied. 17 hui zen werden vernield en be schadigd. Onze corsetières bezoeken U, zon derverplichting, gaarne door geheel Nederland. :(LM BAERLESTR. 156, TEl. 92054, A'DAM-2 Biitaroma gele sauspoeder schakelt in de keuken in tallooze gevallen het gebruik van boter uit. Albumona (juspoeder) levert vele soorten smakelijke jus en tallooze appetijtelijke sausen op. Transparaiita aardappelta- pioca) helpt U bij het bereiden van pudding, vla, pap, enz. BLOKJES zijn nog uitste* kend en geven een krachtige, zeer smakelijke soep of bouillon ficuviAaafb IcwalUtlé Omtrent de capitulatie van Badoglio, deelt de Britsche be richtendienst mede, dat maar schalk Badoglio half Augus tus de Britsche regeering er van in kennis heeft gesteld, dat hij bereid was zich met de geallieerden te vereenigen zoodra zij in Italië landden. Deze verklaring leidde tot het sluiten van het wapenstil standsverdrag. Ongeveer een week na den val van Mussolini richtten Ita- liaansche diplomaten op in structie van de Italiaansche regeering zich tot de Britsche vertegenwoordigers in twee neutrale landen. Beiden ver klaarden, dat de toestand in Italië wanhopig was, terwijl de tweede bemiddelaar zich bevoegd verklaarde afgezant te zijn van maarschalk Badog lio voor de bespreking van cle mogelijkheden van een wapen stilstand. Hij werd er van in kennis gesteld, dat de gealli eerde regeeringen alleen de onvoorwaardelijke capitulatie konden erkennen,. Half Augustus, aldus deze Lezing, kwam een andere Ita liaansche generaal, die een andere missie had, met een .eloofsbrief van maarschalk ladoglio, bij den Britschen ambassadeur in Madrid Sir Samuel Hoare en den volgen den dag bij den Britschen am bassadeur in Lissabon Sir Ro- nals Cambell. De generaal verklaarde dat hij door maar schalk Badoglio gemachtigd was te verklaren dat bij een landing der geallieerden ir Italië de Italiaansche regee ring bereid was zich met hen tegen Duitschland te vereeni gen. De mededeeling van den Italiaan- schen generaal betreffende de bereid heid tot capituleeren van zijn regee ring werd doorgezonden aan de Brit sche regeering. die van haar kant terstond de Amerikaansche regeering op de hoogte bracht. Ook generaal Eisenhower en de Sovjet-regeerlng erden ingelicht. De Britsche en Amerikaansche geering besloten de Italiaansche geering door den Itallaanschen gene raal in kennis te stellen van de voor- -aarden, waaronder zij bereid waren e vijandelijkheden tegen Italië te staken. Eerst moest Italië onvoor waardelijk capituleeren en vervol gens de voorwaarden accepteereri, tot welker oplegging de geallieerden zouden besluiten. Italiaansche generaal keerde daarop met de voorwaarden naat Rome terug. Deze voorwaarden wa ren beperkt tot de militaire clau sules, waarvan de laatste vastlegde, dat verdere voorwaarden van polltle- ken, economlschen en flnancieeien aard, die door de Italiaansche regee ring moesten worden nagekomen, later medegedeeld zouden worden. Men verklaarde tegenover den last hebber, dat zeer veel er van zou afhangen, hoe ver de Italiaansche regeering de geallieerde naties tegen Duitschland zou steunen. De Italiaan sche regeering moest zich verplichten dezen wapenstilstand terstond na de publicatie door generaal Eisenhower van haar kant te publiceeren. Aangezien de Italiaansche generaal, aldus het verslag verder, niet vol gens de plannen in Italië weer op dook, zond de Italiaansche regeering een tweeden Italiaanschen generaal naar Lissabon. Als besvijs der op rechtheid van haar bedoelingen zond de Italiaansche regeering met dezen tweeden parlementair den Britschen generaal Carton de Wiart, dien men uit de gevangenschad had ontslagen. De tweede Italiaansche generaal, die de tot zoo ver gevoerde onderhande lingen bevestigde, werd van Lissa bon naar het hoofdkwartier van ge neraal Eisenhower in Algiers gezon den. Middelerwijl arriveerde de eerste Italiaansche generaal volgens afspraak met het antwoord der Italiaansche regeering op Sicilië. Hij werd door vertegenwoordigers van generaal Eisenhower ontvangen, in welker ge zelschap zich de tweede Italiaansche generaal bevond. Het antwoord luidde, zoo meldt het verslag, dat de Ita- liaanscre regeering onmogelijk den wapenstilstand bekend kon maken vóór de geallieer de hoofdlandingen in Italië. Inderdaad werd toen de wa penstilstand in aanwezigheid van generaal Eisenhower en generaal Al-sxander door ge neraal Bedel Smidt, den chef van den persoonlijken genera- len staf van Eisenhower, door generaal Castellano, die chef van den generalen staf van maarschalk Badoglio moet zijn geweest, op 3 Sep tember onderteeked en op 8 September gepublceerd. De regeering der Sovjet- Unie en de regeeringen der Dominions waren van dag tot dag ingelicht omtrent de on derhandelingen. Birma doeJ van vijandelijk offensief. Volgens den correspondent van de Berliner Boersen Zei- tung te Tokio vermoeden de Japanners, dat Birma het doel van het eerstvolgende vijande lijke offensief in het Verre Oos- ten zal zijn. RHODOS IN" DUITSCHE HANDEN. Na een aanval door Duit- sche duikbommenwerpers heeft de Italiaansche bezet ting op het eiland Rhodos ge- capitufeerd. De rond Rome staande ko ninklijke Italiaansche garde formaties ter sterkte van twee pantser- en vijf infanteriedi visies, hebben, onder den druk van de energieke Duitsche maatregelen, de wapens neer gelegd. Voorts zijn Duitsche troepen Milaan, Turijn en Padua bin nengerukt, terwijl ook de zee vesting Pola zich heeft over gegeven. Een groot contingent ne gertroepen uit Oost-Afrika is naar Britsch-Indië gezonden. Ook naar Ceylon zullen neger troepen worden gestuurd. Wat de toekomstige taak van de ze troepen zal zijn is niet be kend. Te Haarlem is op 84- jarigen leeftijd overleden mr. P. J. Bijleveld, oud-president van het gerechtshof te Am sterdam. Erna Kroll-Lange, de be kende mezzosopraan, die ja renlang aan het tooneel te Hamburg en aan de radio heeft gewerkt, is overleden als slachtoffer van een luchtaan val op de Hanzestad. De litterator Kurt Eg- gers is x2 Aug. in de omge ving van Bjelgorod als SS- Obersturmführer gesneuveld. Deze revolutionnairste Duitsche schrijver werd in 1905 te Ber lijn geboren. Zondagochtend hebben Duit sche kustbatterijen ten Noor den van Cherbourg kleine Britsche oorlogsvaartuigen die op verkenning waren, bescho ten. Toen de vijand zag, dat hij ontdekt was, hulde hij zich in nevel en draaide af naar het Westen. Distributie van vulmateriaal. Voor de distributie van vul materiaal is door het rijksbu reau „Distex" in overleg met het rrjkstextielbureau en de be trokken bedrijfsorganisaties de volgende regeling getroffen 't publiek kan vulmateriaal bij den detailhandel betrekken op door den plaatselijken distribu- tiedienst verstrekte leverings vergunningen, die geen herbe- voorradingswaarde hebben. De groothandel en de ver werkende industrie ontvangen vulmateriaal op toewijzing van de vakgroepen, waarbij zij die nen te zijn aangesloten. De kleinhandel, stoffeerders e.d.. ontvangen het vulmateriaal naar rato van de ontvangsten van hun leveranciers in het basisjaar 1 Juli 19381 Juli 1939. De puntenwaardeerine voor vulmateriaal is hiermede dus vervallen. De politie te Leeuwarden heeft den post beambte J. aldaar aangehou-" den, iemand met meer dan 40 dienstjaren, die zich gedu rende eenige jaren heeft schuldig gemaakt aan dief stal van postpakketten, wel ker inhoud hij verkocht die zich bovendien heeft ver grepen aan de kas van col lega's .Ongeveer 2000 werd in beslag genomen. Te Hoogland een 4-jarig knaapje, dat langs de spoorbaan aan het spelen was, onder een grindtrein ge raakt en op slag gedood. GOES Na 10 uur op straat. De politie maakte proces verbaal op tegen J. de T., F. van W. en J. E. M., die zich des avonds na 10 uur in de open lucht bevonden. Feuilleton. 39) DE MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN. ge- ,;Iemand die onbevoegd bruik maakt van schietwape nen, 'n drankhandelaar, kort om een doortrapte schurk. Hij verdween enkele maanden ge leden in de wildernis, terwijl de politie hem op de hielen zat, die hem zocht omdat ma chinegeweren waren aange troffen bij een min of meer onrustigen stam. Maar Henne- man vertelde me, dat Kramer dood is, vermoord door inboor lingen op de grens van hun gebied. Meer wilde hij niet zeg gen, maar hjj had een rapport gemaakt voor het bestuur van de Noord-Oostelijke gebieden. Een copie van dat rapport zal wel naar Den Haag gegaan zijn". Van Dongen stelde zich dan ook zoo spoedig mogelijkin verbinding met de desbetref fende instanties in Den Haag en inderdaad kreeg hij een af schrift van het bedoelde rap port ter inzage. „Ongeveer honderd kilome ter ten Noord-Oosten van de laatsten administratieve^ post, kvPam tiij bij een tent", had Henneman geschreven. „Daarin bevond zich Louis Kramer. Hij was er erg aan toe, aangevallen door koppen snellers. Hij was niet in staat een verklaring te geven van zijn aanwezigheid daar. Ik kon niets uit hem krijgen. Gedu rende den nacht vielen de in boorlingen opnieuw aan. Ik trachtte hen af te leiden, maar toen ik terug keerde was de tent afgebrand en tusschen de asch ontdekte ik het onthoof de lichaam van een man. Uit enkele voorwerpen, die door het'vuur niet vernietigd wa ren, maakte ik op, dat ik hier waarschijnlijk met het lichaam van Kramer te doen had". De districts-controleur had er een rapport by gevoegd waarin te lezen stond, dat hij de bedoelde plaats bezocht had en gezien had. waar Henne man de overblijfselen had be graven. „Uit getuigenverklaringen is gebleken, dat Kramer zich voor de politie verborgen hield. Drie en twintig dagen voor zijn ontdekking door Henne man verliet hij de laatste ne derzetting, waar nog blanken wonen, in gezelschap van vier inlandsche dragers", besloot het rapport van den contro leur. „Dat brengt óns niet veel verder", gromde de Kort. „Het komt me zelfs voor, dat dit totaal niets met de zaak te maken heeft. Het was louter toeval, dat Henneman een ont moeting had met dezen misda diger, die zich in de wildernis verborgen hield". Maar van Dongen stuurde een lang telegram naar de po litie in Pontianak en ontving als antwoord 'n volledige lijst, bevattende Kramer's jongste praktijken. Zijn verleden was één duiste re zaak, ofschoon geen enkele vastomlijnde misdaad tegen hem bewezen kon worden. „Hij was er tot voor kort financieel slecht aan toe", ver klaarde de Borneosche politie. „Hij hing letterlijk in Pon tianak rond. Bewoonde een eenvoudige kamer ki een min der stadsdeel en verdiende wat als gids. Hij zat diep in de schuld; maar plotseling betaal de hij allo rekeningen, pakte zijn bezittingen bij elkaar en verdween in de wildernis. Konijnenkeuring. Op de gehouden tafelkeuring van konijnen door de vereeniglng „Zee- landia" te Goes werden de navolgen de prijzen toegekend: Haasklejr ki. A Rammen. M. Ver-1 nue le ZG. 3e G. M. Bruinooge; 2e J. J. Wouters 4e G. KI. B. oedsters: M. Vermue le ZG. 3e G. I. M. Minnaar 2e ZG. M. Bruin ooge 4e G. J. J. Wouters 5e G. KI. C Rammen: C. M. Verboom le G. KI. D Voedsters: B. de Koeyer le ZG. Ko nijn grijs kl. A. Rammen: Jan Kloet le ZG; D. P. Goetbeer 2e G. C. van Liere 3e G. Kl. B. voedsters: C. van Liere le en 4e G. Jan Kloet 2e en 3e G. Kl. C. Rammen:- D. P. Goetheer, le G. Jan Kloet 2e G. en Smallegange 3e G, Kl. D. voed sters: D. P. Goetheer le G. cn A. S trien 2 e G. Vlaamsche reus, üzergrauw, kl. B. voedster: M. van de Guchte le en 2e G. Vlaamsche reus, blauw, kl. B. voedster; G. M. Barentsen le G. J. C. Kolijn 2e G. Klasse C. rammen: J. C. Kolijn le ZG. Vlaamsche reus geel kl. C. ram men: H. van Strien le en 3e G, Jan Leijs 2e G. Klasse D. voedsters: Johs. Keukelaar le G. en M. Kor- stanje 2e VG. Vlaamsche reus, wit, kl. A. rammen: J. J. Bruinooge le ZG. Fr. Dekker 2e ZG. Jac. Kalle- mein 3e ZG. C. J. Butler 4e ZG. C. van de Kreeke 5e ZG H. Minnaar 6e ZG. Jac. den Toon der 7e ZG. Kl. B. voedsters: J. J. Bruinooge le ZG. Jac. Kallemein 2e 7e Z£. Jan Leijs 3e ZG. Jac. den Toonder 4e ZG. C. J. Butler 5e ZG. L. Lavooy Se ZG. C. LeUs 9e ZG. Jac. LeUs 10e ZG. 3/ Rammen: Jac. de Laat le M. Stroosnijder 2e en 7e ZG. Leijs 3e ZG. J. J. Bruinooge 4e ZG. A. de Bart 5e ZG. M. Kop- mels 6e ZG. Ki. D. voedsters: W. Dees le ZG. A. de Bart 2e ZG. A. Stroosnijder 3e en 11e ZG. Wagenaar 4e ZG. J. S. Versprille ZG. L. Lavooy 6e en 7e en 9e Jac. Leijs 8e ZG. M. Kopmels 10e ZG. L. Dekker 12e ZG en Fr. Dekker 13e ZG. Lotharinger kl. A. Rammen: D. P. Goetheer le G. Ki. oedster: H. van Strien 3e G. Fransche Hangoor. Kl. A. Rammen: Kesselaar le G. W. Barentsen. G. Kl. B. voedsters: P. Paarde- kooper. le G. C. Leijs 2e G. Kl. C rammen: W. Barentsen ie G. rammen: W, Barentsen le G. C. Leijs 2e G. E. N. C. van Riesen 3e G. Kl, D. voedsters: Corn. Leysle G en 3e G. A. Kesselaar 2e cn 4e G. Groot Chincilla. Kl. B. Voedsters: Jac. Oele le G. J. C. Kolijn 2e G. Kl. C. rammen: J. S. Versprille le. G. P. Poortvliet 2e G. voedsters: A. Platschorre le G. A. Korteknie 2e en 3e G. Groot zilver. Kl. A. ram: J. Hollebrands le G. KI. B. J. Hollebrandse 2e VG. Kl. C. P. A. Pennings le G. Kl D. P. A. Pennings 2e VG. Weener blauw. Kl. A. Ram: J. Hoogstraate van de Klooster le G. Kl. B. voed ster: B. J. Hollestelle le G. Kl. C. Ram: M. J. W. de Lint le G. Kl. D. voedster: M. J. W. de Lint 2e VG. Weener wit. Kl. a ram: J. Nieuwenhuize le ZG. A. Kooman 2e G. Kl. B. voedster: P. A. Pennings te G. B. J. Hollestelle 2e G. A. Koo man. 3e. 4e, G. Kl. C. ram: Fr. VerrUzer le G. Kl. D. voedster: C. Visser le ZG. A. Hollestelle 2e, 3e en 4e. Mooiste Lotharinger: D. P. Goetheer. Mooiste rassen: C. Visser. Mooiste voedster, baaskleur, op 1 na. B. de Koeyer. mooiste haaskieur na. Ram M. Bruinooge, voed- haaskleur, op 2 na H. J. Min- moolste ram, haaskieur op 2 Verboom. Hoogste aantal Z. G. L. Lavooy. Eercprijzen: Mooiste fokpaar groote rassen M. Vermue, mooiste voedster groote rassen J. Bruinooge. Mooiste voedster hangoor C. Leijs. mooiste ram hangoor A. Kesselaar. Castor Rese G- M. de Witte. Ram, groote assen op 1 na J. Bruinooge. Mooie oedster groote rassert W. Dees. Mooiste ram. groote rasser. M. Ver mue. Mooiste Vlaamsche reus, wit op 2 na Jac. de Laat. Vlaamsche wit, mooiste voedster op 2 na i J^c. Kallemein. Mooiste haaskieur, ram M. Vermue, haaskieur, mooiste •oedster M. Vermue, mooiste konijn grijs, ram, J. Kloet, mooiste konijD, grijs voedster, C. van Liere. CS -K C ES c Burgerlijke Stand MELISKERKE. Geboren: Jan, z. v. Jan Wisse en Elizabeth Riemens. Getrouwd: Jan Dekker, 23 j. j.m. en Neeltje van Keulen, 20 j. jd. HOEDEKENSKERKE. Over leden: Tannetje Maartense, 94 j., weduwe van Pieter de Pun- (Wordt vervolgd), der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2