LAF VERRAAD VAN IT ALLÉ. Het Informatiebureau meldt uit Berlijn: De capitulatie der regeering Badoglio te Rome heeft noch in militaire nóch in politieke kringen te Berlijn verrassing gewekt. Zij vormt een gebeur tenis, die men hier verwacht heeft, sedert de Duce op 25 Juli door de huidige machthebbers in Italië arglistig ontvoerd werd en de gemeenschappelijke zaak van de spil evenals die van het nieuwe Europa door de anglophile kliek verraden werd. Reeds de misdadige opheffing van de aan het bondgenoot schap trouwe fascistische re geering leidde, naar men te Berlijn verklaart, Duitsche te genmaatregelen in, die in ieder geval Duitschland tegen een mogelijk verraad moesten be veiligen. De handelwijze van de huidi ge Italiaansche machthebbers wordt te Berlijn en bovendien in de kringen van de verbonden naties aldaar, gewaardeerd als laf verraad, welks eenig doel het is Italië onvoorwaardelijk aan de vqanden van de spil uit te leveren. Het feit van het verraad op zich zelf blijkt openlgk ook vooral uit het ver schil, hierin bestaande, dat koning Victor Emanu-el en Ba doglio nog op 8 September in verklaringen, die zij aflegden aan de Duitsche rijksregeering, iedere gedachte aan een capi tulatie tegenover de Anglo- Amerikaansche indringers als gemeenen laster ver van zich wierpen, terwijl zij in werke lijkheid reeds voor vijf dagen, nl. op 3 September, op Sicilië den wapenstilstand lieten on derteekenen. De Italiaansche troepen in Griekenland. Bij de Italiaansche troepen in Griekenland vreest men, dat door de capitulatie der re>- geering Badoglio, het vader land ten prooi zal vallen aan het bolsjewisme, terwijl som mige eenheden er naar stre ven zoo spoedig mogeljjk naar het vaderland terug te keeren om het tegen het bolsjewisme te beschermen, hebben ande re zich bereid verklaard te blijven medewerken aan de verdediging* van Griekenland tegen de Engelsch-Amerikaan- scne indringers. Met beslist heid weigeren :rj hun Duit- schen bondgenoot moeilijkhe den te bezorgen. De Italianen In Roemenië. De na het verraad van de regeering Badoglio noodzake lijke maatregelen tegen de in Roemenië gestationneerde Itali aansche eenheden, konden op 9 Sept. van Roemeensche en Duitsche zijde overal zonder wrijving ten uitvoer worden gelegd. NAAR EEN BURGEROORLOG De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het is duidelijk dat de nieu we Italiaansche nationale re geering, welke zich voor den terugkeer van het fascisme in Italië heeft uitgesproken, en van den steun der Duitsche staatsleiding verzekerd kan zijn en zelfs van Duitsche zenders gebruik maakt om haar oproepen aan het Itali aansche volk, aan leger, vloot en luchtmacht te richten, ook reeds lang op het begin van naar werkzaamheden voorbe reid was. Nog in den loop van den nacht van 8 op 9 Sept. maakte de nationale Italiaansche re geering via de radio bekend, dat zij rekent op de ondersteu ning der Italiaansche strijd krachten. In tegenstelling hier mede hebben de geallieerden een oproep tot de Italiaansche vloot gericht, waarin zij de be-, manningen der schepen opwek ken zich bij de eenheden der vereenigde vloten aan te slui ten. De nieuwe Italiaansche re geering daarentegen roept de vloot, de luchtmacht en het le ger op, dit niet te doen. Soort gelijke oproepen zijn en worden gericht tot de landstrijdkrach ten en de luchtvloot. In tegen stelling hiermede staat echter weer een oproep van maar schalk Badoglio; die bevel heeft gegeven alle vijandelijkheden tegen de geallieerden te staken, doch eventueel wel gewapend tegen interventies van „andere zijde" op te treden. Dat deze oproep in Berlijn niet zonder meer ad acta is gelegd, zal dui delijk ziin. Het lijkt onvermij delijk, aat de nog zeer sterke fascistische stroomingen en de aanhangers van Badoglio met elkaar in conflict zullen komen, waarbij het volk wel moeilijk een burgeroorlog bespaard zal kunnen worden. De houding der Italiaansche eenheden. De verwachting van de En- gelschen en Amerikanen, dat de Italiaansche eenheden hun wapenbroeder moeilijkheden zullen bereiden of hun zelfs in den rug zullen aanvallen, is bijna oVeral teleurgesteld. Bijna nergens zijn er tegenstellingen ontstaan. Talrijke formaties hebben verklaard, aan Duit sche zijde te willen doorvech ten of eerder de wapens neer te leggen dan zich als En gel sch- A merikaansch kanon- nenvleesch tegen hun Duitsche kameraden te laten misbrui ken. De stemming te Rome. „Diepe wanhoopsstemming gelatenheid te Rome na het bericht der capitulatie". Onder dit opschrift publiceert de cor respondent van Dagens Nyhe- ter aan de Zwitsersche grens berichten van vluchtelingen, die uit Rome in Zwitserland aankomen. DUITSCHE AANVAL OP SPITSBERGEN. Duitsche zeestrijdkrachten en ingescheepte deelen van een re giment grenadiers hebben op 8 Sept. steunpunten van den vij and op Spitsbergen aangeval len. Doel der onderneming was de verwoesting van de door het luchtwapen vastgestelde om vangrijke militaire installaties en van de groote voorraden munitie en benzine, benevens van de radio en 't meteorologi sche station, die voor de opera ties van de vijandelijke zee- en luchtstrijdkrachten op de Noordelijke IJszee van bijzon dere beteekenis zijn. Bovendien moesten steenkolenmijnen, ha vens en andere voor den oor log belangrijke installaties on bruikbaar gemaakt worden. Ondanks den zwaren afweer der artillerie en den feilen te genstand ging de militaire be zetting aan land. Zij kon de taak, in samen werking van de zeestrijdkrach ten met de gelande grenadiers, volledig ten uitvoer leggen. De steunpunten van den tegen stander werden voor geruimen tijd vernield; de vijand leed ge weldige verliezen. Bovendien werd een groot aantal gevan genen meegenomen. De eigen verliezen aan boord en aan land waren gering. De Duitsche formatie is met de ingescheepte troepen intus- schen naar de eigen steunpun ten teruggekeerd. IRAN VERKLAART DUITSCHLAND DEN OORLOG. De Iraansche premier heeft in de parlementszitting van gisteren medegedeeld, dat de Iraansche regeering besloten heeft Duitschland den oorlog te verklaren. Japanners brengen dertien duikbooten tot zinken. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche vloot en luchtmacht in de maanden Juli en Augustus in totaal 13 vijandelijke duikbooten tot zin ken hebben l gebracht. De Duitsche maatregelen in Italië. De Duitsche maatregelen in Italië, waarmede onmiddellijk na het bekend worden der ca pitulatie van Badoglio een be gin werd gemaakt, worden overal volgens de plannen uit- gevoerd. De Italiaansche for maties hebben over het alge meen zonder ernstige inciden ten de wapenen neergelegd, voor zoover zij zich niet bereid verklaarden onder Duitsch commando te blijven vechten. Plaatselijk verzet werd snel ge broken. De toestand wordt nog steeds gekenmerkt door het feit, dat de belangrijke ver- keerslijnen in vollen omvang gebruikt kunnen worden. NIEUWE BOMAANVAL OP PARIJS. Naar Ofi meldt hebben in den loop van den Donderdajg- ochtend Anglo-Amerikaanscne vliegtuigen boven het Noord- Westen van het Parijsche ge bied gevlogen en in hoofdzaak arbeiderswijken gebombar deerd. Er zijn reeds 20 lijken gebor gen. Vele personen liggen nog onder het puin. Voorts zijn in den loop van Donderdag andere aanvallen van vijandelijke for maties bommenwerpers uitge voerd onder bescherming van jagers op verscheidene plaat sen in België en Noord-Frank- rijk. Duitsche jagers vielen naar het D.N.B. verneemt de vijan delijke formaties aan, en scho ten in tien felle luchtgevechten een aantal viermotorige Ame rikaansche bommenwerpers neer, waarvan verscheidene aan den rand van Parijs. Ver der werd waargenomen dat tal van vijandelijke beschermde ja gers neerstortten. De Britsch-Amerikaansche vllegtulgverllezen. Sedert 1 September heeft de Duitsche luchtverdediging, naar het D.N.B. verneemt, boven West- en Zuid-Europa 218 Britsche en Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Het zwaartepunt de:* vijandelijke verliezen ligt binnen het Duit sche rijk. Hier zgn bij vier nachtelijke terreur-aanvallen en een aanval overdag in totaal 169 viermotorige vlieg tuigen door de Duitsche lucht verdediging vernietigd. Ook ondersteunden krijgen uitkeering bij bevalling. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft in een rondschrij ven aan de burgemeesters me degedeeld, dat, te rekenen van 1 Augustus 1943 af, ook de on dersteunde werkloozen, alsme de de kleine boeren en tuinders, die socialen steun, ontvangen, bij bevalling hunner echtge- nooten, in aanmerking: komen voor een uitkeering van 55, uiteraard voor zoover zij niet reeds uit anderen hoofde aan spraak op deze uitkeering kunnen doen gelden. De uitkee ring zal boven het gewone steunbedrag worden verstrekt. Hiermede wordt bereikt, dat arbeiders, die door werkloos heid niet langer de voordeelen genieten, die de Ziektewet aan haar verzekerden biedt, toch niet verstoken worden van de uit sociaal oogpunt zoo belang rijke uitkeering van het beval- lingsgeld van 55. Te Apeldoorn i op den spoorweg Apeldoorn Deventer het deerlijk vermink te luk van den 39-jarigen rail- wachter H. J. Kleine gevonden. Tydens zijn werk is hij vermoe delijk dor een trein gegrepen. Hij groeit als kooll Ja, die voedzameNutricia- biscuits van Victoria doen wonderen Ze geven een heerlijke, gladde en voed zame pap. (Op de Beschuitbon) Feuilleton. DE MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN. Deze verklaring werd aan Dekkers voorgelezen, die zijn schouders >phaalde. De inspec teur was er nog steeds van overtuigd, dat van Dalen loog, en een bleeke nerveuze Lucy geloofde hetzelfde. Maar van Dalen vermeed hen beiden zoowel als al zijn andere vrienden. Hij gaf de po litie den sleutel van zijn ka mers en betrok een kamer in een klein hotel, maar hij was nooit aanwezig als er iemand voor hem kwam. Onderwijl zetten van Don gen en de Kort het onderzoek in alle richtingen voort. Zij ondervroegen alle passa giers van de „Indrapoera" voordat een van hen vergun ning kreeg om aan land te jaan, maar de verklaringen Drachten weinig meer aan net licht dan zij reeds van den kapitein hadden vernomen. „Henneman kwam op het laatste oogenblik aan boord", vertelde de politieambtenaar van Borneo. „Hij ging regel recht naar zijn hut en kwam den eersten dag heelemaal niet aan dek, wat volkomen tegen zijn gewoonte was. Gewoon lijk is hij na een lange aan wezigheid in de wildernis erg febrand op gezelschap. Maar ij scheen er ditmaal toe ge neigd, gezelschap te vermijden. Ik kon zien, dat iets hem druk te. Ik weet een massa over de streek waar hij geweest is en ik kan me niet indenken, wat hem zoo uit zijn even wicht gebracht kan hebben. Zoo ver bekend, is nog nooit een andere blanke tot voorbij een zeker punt in de binnen landen doorgedrongen en de volksstammen, die er leven, hebben nog nimmer kennis ge maakt met wat wij de be schaving noemen. Ik was tot voor kort gedurende eenige ja ren aan de grens van dat ge bied gestationneerd en nog nooit heeft een inboorling een poging in het werk gesteld onze richting uit te komen. Ik zet mijn reputatie als kenner van de volksstammen, die op Borneo leven, op 't spel, dat t geen agenten van de bevolking uit de streek, die Henneman het laatst heeft bezocht, ge weest kunnen zyn die hem in Rotterdam hebben vermoord. Dit doet dus veronderstellen, dat de moeilgkheden een aan vang hebben genomen, toen Henneman terugkeerde onder de bevolking, die wel met de beschaving in aanraking is ge komen. Misschien heeft hij wel den een of anderen blanke aan den rand van de beschaving tegen zich in het harnas ge jaagd. Daar op dien rand drij ven een bepaald soort men- schen zaken die rsen onder zoek verdragen. Henneman is misschien op activiteit in die richting gestooten, maar in dat geval kan ik mjj niet voorstellen, waaromhg niets aan de autoriteiten van Bor neo heeft gerapporteerd". „Wat denkt u van dien Kra mer, naar wien hij u infor meerde?" vroeg van Dongen. De politieambtenaar haalde schouders op. „Behoort tot de soort men- schen, die ik zoo juist op het oog had", verklaarde hg. (Wordt vervolgd) GOES De brand der Groote kerk. In de Goesche registers staat te lezen: „op den Hen Septem ber 1618, zijnde een Dinsdag, beging de „Schalyedecker (lei dekker) Hans Henrix Sz. de onvoorzichtigheid in het mid daguur zijn vuur, hetwelk hij noodig had voor het soldeeren der goot, onbeheerd te laten staan, waardoor tegen één uur des namiddags een brand uit brak, die het gansche dak met den toren binnen den tijd van 3 uur verteerde". Zaterdag a.s. zal het dus precies 325 jaar geleden zijn, dat deze ramp plaats vond, een ramp waarvan de gevol gen nog een betrekkelijk ge ringen omvang hadden, omdat het stil weder was en de ijveri ge burgerij met haar gebrekki ge bluschmiddelen wonderen deed, zoodat „slechts het dak en het westelijk deel met den toren in rookende puinen ver anderde." Weinige dagen te voren hadden er hevige stor men gewoed, zoo wordt ver der vermeld, „en ware toen de brand uitgebroken, het kostbaar monument ware red deloos een prooi der vlammen geworden". Ook hier was het dus weer de loodgieter en deze loodgie ter scheen het al bijzonder op de Groote kerk gemunt te hebben, want er wordt verder van hem verteld, dat hij in September en October van het jaar 1578 (dus 40 jaar tevo ren!) één dergenen was, die de Groote kerk hielp vernielen „toen de openbaere Exercitie van de Religie veranderde". Hoe de kerk met toren er voor den brand precies uitzag is niet bekend, want er schij nen geen teekeningen van de kerk voor den brand te be staan. Smallegange schrijft, dat de kerk tot groote kosten der inwoners (als hebbende ge kost een of twee en twintig- duisent ponden Vlaems) „veel grooter en heerlijker" weder opgebouwd Is, doch van an dere zijde wordt dit betwijfeld, waarbij wordt aangevoerd, dat het oorspronkelijke schip veel langer moet geweest zgn dan het tegenwoordige, en „min stens even fraai". Over den wederopbouw, die 9 April 1619 een aanvang nam, zou veel belangwekkends te schrijven zijn, doch dit zou ons tevèr voeren. Een geluk kig feit is, dat Smallegange er in dezelfde eeuw nog over kon schrijven, dat „die kerk nochte van grootte, - te van doorluchtigheid in land nauwelijks te sien is." En nog gelukkiger is het, dat deze woorden ook heden, driehonderd jaar later, nog van volle kracht zijn. dank zij de grondige restauratie die deze eeuw plaats vond. Uit het politierapport. Politioneele waarschuwingen werden uitgedeeld aan mej. J. S. en M. E. L., omdat de ver lichting van hun rijwiel niet in orde was e«n aan J. de B., die een tweeden persoon op zijn rijwiel vervoerde. Proces-verbaal werd opge maakt tegen M. W., D. P. en M. B., die zich in spertijd in de open lucht ophielden en te gen J. C. W., die zijn rijwiel onbeheerd liet staan Burgerlijke Stand GOES. Overleden: Jacoba Cornelisse, 45 j., echtg. van Christlaan Visser. Getrouwd: Leendert Tiete Wassenaar, 28 j. en Martina Wilhelmina Mansbergen, 23 j.; Hendrik Fredèrik Willems. 30 en Lena Johanna Zufldweg, J. O.- EN W.-SOUBURG: Ge boren: Jacobus Franciscus Abraham, z. v. J. P. L. N. van Hoorn en C. M. van Ro- sevelt; Sara Dina Jacoba. d. v. W. Joosse en D. J. wou ters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2