PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT .Zeer hevige afweergevechten aan het Oostfront. ABONNEMENTSPRIJS 18 ct. per weeK oi 2.42 per KwartaaJ Franco per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers ct. (ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver tentie J 2.05. Bij abonnement speciale prtjs. Kleine advertenties (maximum 6 regelB) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG i BLADZIJDEN NUMMER 210 De Bureaux van ons Wad «Jn gevestigd te: Vllisingen; Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 UJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscde Kaaf 20, Redactie Jrl" JL J'' Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Ourfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg t Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 2L memverpers drongen Maan dag, begunstigd door het heiige weer, het Zuidw.-Duit- sche gebied binnen. Zij wer den door jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie uiteengesla gen en kwamen daardoor niet tot een gesloten aanval. Ver scheidene zwaar beschadigde vijandelijke vliegtuigen land den op Zwitsersch gebied. Op de steden Stuttgart en Straatsburg uitgeworpen bom men veroorzaakten verliezen aan menschen en richtten schade aan. Maandagnacht hebben Britsche bommenwerpers het gebied van München aangevallen. Ook deze werden reeds voor het bereiken van het doel uit eengeslagen. Er ontstond schade in woonwijken en aan openbare gebouwen der stad, alsmede in eenige plaatsjes in Zuid-Beieren. De bevolking leed verliezen. Tijdens de aan vallen gisteren overdag en des nachts hebben luchtverde digingsstrijdkrachten volgens tot nu toe ontvangen onvol ledige rapporten 53 viermoto rige Britsche en Amerikaan- sche bommenwerpers vernie tigd. Formaties der lucht macht hebben Maandagnacht met goed gevolg sterk bezette luchtsteunpunten van den vij and in de omgeving van Cam bridge aangevallen. Twee Duit- sche vliegtuigen worden ver mist. Langzame terugtrekkingsmanoeuvre in Zuid-Calabrië. oefent zij in dit verband critiek, t.a.v. de houding van een deel van de bevolking van Rome. De Voce d'Italia spreekt van een brutaal snobisme dat in be paalde Romeinsche kringen merkbaar is. De café's in de Via Veneto zitten des daags steeds vol met een elegant pu bliek, dat feitelijk doet. of er niets aan de hand is. De Popoio di Róma schrijft, dat men wel doet aan anti-fascisme, doch dat er van een positieven ge- dachtenstroorn over een ver nieuwing niets is te merken. De meeste bladen staan, aldus het laatstgenoemde blad, vol van onzin over het particuliere le ven van de voormalige fascisti sche partijfunctionarissen en het publiek leest dezen rom mel met groote graagte Alles is, aldus de Popoio d: Roma, on eindig treurig en belooft niets LUCHTAANVALLEN OP STUTTGART, STRAATS BURG EN MÜNCHEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front waren onze troepen Maandag in zeer he vige afweergevechten gewik keld met sterke Sovjet-Rus sische infanterie- en pantser strijdkrachten. Van het overige Oostelijke front worden behalve plaat- selijke gevechtsactie aan het Koebanbruggehoofd en in het er hooge Noorden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. Eenheden van de marine it* 3loegen in de Finsche Golf aan jle Oostkust van de Lugabaai -andingspogingen van Sovjet- Russische stoottroepen af en '^Vchoten daarbij twee kleine andingsbooten in brand. Tijdens een nachtelijk ge recht werd een vijandelijke notortorpedoboot in den grond ;e boord. De vijand verloor Maandag an het Oostelijk front 144 tantserwagens en 59 vliegtui- ;n. Op het Calabrische schier- ïiland hadden onze beveili- ingstroepen slechts weinig ;evechtscontact met den •ijand. Ten Noorden van Pal- i werd een Britsche aan- wal afgeslagen. IsJ* Formaties vijandelijke bom- ZWARE LUCHTAANVAL OP NAPELS. Het Italiaansche weer- lachtsbericht van Dinsdag idt: Tijdens de ordelijke, lang- :ame terug trekkir.gsmanoeu- Te in het kustgebied van Z.- Talabrië hebben zich tusschen rijandelijke voorhoeden en ach- erhoeden van de verdediging evendige gevechten ontwik- .eld. In de wateren van Sicilië s een schip door onze vlieg- uigen getorpedeerd. Duitsche vliegtuigen hebben oven de haven van Bizerta alrijke bommen uitgeworpen. Een groot aantal viermo- orige vijandelijks vliegtuigen oeft het centrum van de tad Napels aangevallen en rnstige schade veroorzaakt, ►ok plaatsen in de provincie lapels en Salerno werden aan- evallen, waarbij groote scha- e ontstaan is. Drie vijande- jke vliegtuigen werden door taliaansch-Duitsche jagers eergeschoten. Een ander toe- tel werd vernield door de ar- illerie van een convooi. Een schynaanval De vijandelijke invasietroe- •en, die uit het gebied van »almi (Calabrië) naar het 4oorden waren opgetrokken, Isfcrden op 6 September tot jen strijd genoopt en bloedig irgeslagen. In den centralen rontsector zag de vijand zich (i het gebied van Calanna te gengehouden door het geberg- 5, dat voor hem een ware jarrière vormde. Ook aan de luidkust is de vijand voorloo- ig niet verder opgedrongen, et verloop, dat de strijd aan e Zuidkust van Calabrië tot isver heeft genomen, wettigt conclusie, dat de vijand ze actie slechts heeft uitge- cerd als een schijnaanval om ndere operaties te camou- leeren. Critiek op houding der bevolking van Rome. Naar S.P.T. uit Rome meldt, erinnert de Romeinsche och- pndpers in hoofdartikelen aan 8. en ernst van het oogenblik Nederlandsche Vrijwilligers bij Duitsche oorlogsmarine, 's Middags gaat men weer naar buiten voor beoefening van spel en sport. Dat verkwikt en geeft aan het dienstpl. de noodige afwisseling. Naast Joetbal worden alle takken van sport beoefend. Blldberlchter Andres/Recla/Pax Het is niet juist dat te Rome demonstraties voor den vrede hebben plaats gevonden. Voorts heeft maarschalk Graziani in een open brief aan de Messagero zich tegen de mededccling van radio-Londen gewend, volgens welke de maarschalk zou zijn gearres teerd. De strijd om Vella la Vefla. De Amerikanen probeeren hun bruggenhoofden op het eiland Vella di Vella door het aanvoeren van manschappen en materiaal te versterken en uit ie breiden en zich in het bezit van het eiland te stellen. Japansche verkenners ontdek ten op 6 Sept. in de wateren aldaar 'n vrij groot convooi, dat door kruisers en torpedo jagers wed beschermd. Japan sche torpedovliegtuigen be schadigden een kruiser en een torpedojager ernstig en scho ten twee vijandelijke jagers neer. De Japanscho verliezen bedroegen daarbij drie ma chines. Sedert 26 Augustus j.l. worden de diplomatieke be trekkingen tusschen Egypte en de Sovjetunie als officieel her vat beschouwd'. LUCHTAANVAL OP BRUSSEL Vry sterke formaties van het Britsch-Amerikaarische luchtwapen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in de och tenduren van 7September, de stad Brussel aangevallen. Zij wierpen talrijke brisant- en brandbommen op de dichtbe volkte woonwijken der stad, zoodat de bevolking zware ver liezen leed. Het aantal dooden en gewonden kan op het oogen blik nog niet overzien worden, aangezien het bergingswerk nog aan den gang is. By den aanval is ook een der bekendste kerkhoven der stad geteisterd. De begraafplaats werd door talrijke treffers om gewoeld. Vele graven bieden een afschuwelijken aanblik van verwoesting. Waar eerst gra ven waren is op vele plaatsen nog slechts een bomtrechter te zien. De luchtaanval op Zuid-Duitsch gebied. Naar het D.N.B. verneemt, is het zoeken naar overblijf selen van de tijdens de mis lukte aanvalspoging op Zuid- Duitsch gebied Maandag neer geschoten Amerikaansche bom menwerpers nog niet geëin digd. Thans staat echter reeds vast, dat de Amerikaan sche formaties bommenwer pers zeer zware verliezen heb ben geleden. Tot nu toe heeft men veertig neergeschoten viermotorige bommenwerpers geteld. Dit aantal zal waar schijnlijk nog wel veel grooter worden. De resultaten der Italiaansche luchtmacht. Volgens officieele mededee- lingen vernietigde de Italiaan sche luchtmacht sinds de deel neming van Italië aan den oor log 2900 vijandelijke vliegtui gen in luchtgevecdten of op den beganen grond. 196 koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 1.487.330 brt. wer den door haar tot zinken ge bracht. 241 koopvaardijschepen met een gezamenlyken inhoud van 1.605.600 brt. werden be schadigd. 70 oorlogsschepen met een gezamenlijken inhoud van 223.070 ton werden tot zinken gebracht en 294 oor logsschepen met een gezamen lijken inhoud van 2.052.700 ton werden beschadigd. Aanval op haven van Bizerta. Maandagnacht heeft een vrij sterke formatie Duitsche tor pedovliegtuigen Britsch-Ame- rikaansche scheepsconcentra- ties op de reede van Bizerta aangevallen. Volgeng de voor- loopige berichten werden 7 scheepseenheden door torpe do's zwaar getroffen. Britsche vliegtuigen heb ben Maandagnacht opnieuw tot tweemaal toe de neutraliteit van Zwitserland geschonden, KNOEIERIJ OP GROOTE SCHAAL BIJ GROENTEDROGERIJ. 225.000 boete van dé prijsbeheersching. In de groentedrogerij van de firma „Dika" te Scheemder- veer (Gr.) zijn in de laatste jaren grove oorlogswinsten ge maakt. Met behulp van aller lei middelen, ook van knoeie rijen, is getracht dit verbor gen te houden. Zoo werd er seldericzout vervaar digd, waarin men aanvankelijk 7 pet. selderlezaad verwerkte. Geleidelijk .daalde dit percentage echter en ten slotte bevatte het selderiezout in het I geheel geen selderlezaad me de kostprijsberekening ging men ech ter nog altijd uit van een selderie- gehalte van 10 pcL De samenstelling van bet product was zoodanig, dat het rijksbureau voor onderzoek van handelswaren verklaarde grondstoffen te hebben aangetroffen, wélke als •aardeloos of als vervalschingsmidde- len waren aan te merken. Er wer den vele honderdduizenden kilo's sel deriezout afgeleverd. Dika" vervaardigde ook crocus- senmeel. Dit had alleen den naam met crocussen gemeen, want In wer kelijkheid waren de grondstoffen dop erwten, boonen en boonenafval. Dat op dergelijke minderwaardige produc ten enorm verdiend is, spreekt van zelf. Dit was trouwens ook het ge val met andere producten der dro gerij. zooals preipoeder en gedroogd bloemkoolblad. De directeur, J. G. Diekema uit Scheemda, besefte wel, dat zijn win sten lang niet door den beugel kon den. want toen een onderzoek werd Ingesteld, bleken de boeken en be scheiden van voor Juni 1942 óf vernietigd, óf onvindbaar. Wat er nog wèl aan boekhoudkundige gege vens was, bleek veelal onvolledig of vervalscht: fictieve Inkoopnota's en geheel onjuiste verkoopfacturen. Toen eenmaal het volle licht op deze geraffineerde prijs opdrijving was gevallen, heeft de inspecteur voor de prijsbe heersching te Leeuwarden een forsche straf "opgelegd. Hij veroordeelde Diekema tot een geldboete van. 225.000. Drieling te Helmond geboren. In het St. Antonius-gast- huis te Helmond heeft de echtgenoote van den heer G. Smets uit Neerkant (gemeen te Deurne) het leven geschon ken aan een drieling. Moedor en babies maken het uitste kend. Verloven uitgesteld. Aangezien in Duitschland een nieuwe verlofregeling in voor bereiding is, zoo meldt Het Volk, zijn alle verloven der Ne derlandsche arbeiders uitge steld tot na 15 October a.s. Familieleden in ons land, die in de komende dagen vader of zoon thuis verwachten, behoe ven zich dus niet ongerust te maken, wanneer hun mannen wegblyven. De burgemeester van Heemstede heeft besloten den naam Herman Heyermanslaan te veranderen in Generaal Seyf- fardtlaan en het Jozef Israëls- plein in Reydonplein. De expresstrein New- YorkWashington is, waar schijnlijk tengevolge van een asbreuk, ontspoord. Daarbij zijn 150 tot 200 menschen om het leven gekomen en vele gewond. Churchill is naar Wash ington teruggekeerd. De be sprekingen tusschen Roosevelt en Churchill duren voort. Uit Milwaukee wordt ge meld, dat de voormalige Ame rikaansche ambassadeur in Po len, die ook gezant in Ierland is geweest, John Cudahy, Maandag is overleden. Bij Peniche (Portugal) heeft een Engelsche viermoto rige bommenwerper een nood landing gemaakt. De uit zes koppen bestaande bemanning stak de machine in brand, DE BOTERBONNEN VOOR KINDEREN. De aandacht van het pu- bliek wordt er nogmaals op gevestigd, dat op elk der bon nen 40b boter en reserve 2-55, 3-55, 4-55 uitsluitend 125 gram margarine, dus geen boter, verkrijgbaar is. Vergoeding van gevorderde rijwielen. Een deel van de personen* van wie in 1942 door de Duit sche weermacht een rijwiel is gevorderd, heeft niet tijdig 'n verzoek om schadeloosstelling ingediend, daar zij niet met de voorschriften bekend wa ren. Thans wordt voor de laatste maal gelegenheid ge geven een verzoek om scha deloosstelling in te dienen. Daartoe dienen de gemeenten op grond van ae zich in het bezit van de politie bevindende gegevens over de vordering, vast te stellen, welke inwoners der gemeente hiervoor in aan merking komen. De verzoek schriften moeten vóór 1 Oc tober 1943 bij den hoofdinten dant worden ingediend Inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes. Nog luttele dagen en de kas tanjes, eikels en beukenootjes zullen vallen. Ook dit jaar is de inzameling van deze vruch ten, die, hetzij direct, hetzij indirect, voor onze voedsel voorziening van belang zijn, van rijkswege geregeld, want onder de tegenwoordige om standigheden moet ook van eikels, kastanjes en beukenoot jes het grootst mogelijke ren dement worden verkregen. Ieders medewerking is noodig, opdat geen vruchten op den grond blijven liggen en ver gaan. De inzamelingsactie, die on der leiding staat van het aan- en verkoopbureau van akker», bouwproducten (A.V.A.), Be- zuidenhoutsche weg 15, 's-Gra- venhage, heeft het vorige jaar zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Helaas staat ce oogst van de beukenoten er dit jaar min der goed voor, want 't dreigt een slecht beukenotenjaar te worden, in tegenstelling met 1942. De verwachting is, dat de eikels reeds omstreeks 15 Sept. zullen gaan vallen. De rapers ontvangen voor de eikels tien cent, voor de kas tanjes vier cent en voor de beukenootjes dertig cent per kg. Ieder, die wil, kan aan de actie meedoen. Het land is voor de inza meling weer verdeeld in tien districten, met elk een hoofd agent aan het hoofd, deskun digen op 't gebied van bosch- bouw, boomkweekerij en zaad teelt. De hoofdagenten hebben in het algemeen tot taak maatregelen te treffen voor; de inzameling in hun werkge bied en voor het vervoer naar; de verwerkers. Herdenking sterfdag Peter Ton. Dinsdagochtend werd op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag de sterf dag van Peter Ton herdacht. Nadat kransen op het graf waren gelegd, nam banleider A. F. Henken het woord. Spr. bracht den dood van Peter Ton in herinnering als eerste bloed offer der beweging. Vervolgens sprak banleider J. J. van der Hout. Hij hekelde scherp den sluipmoord, die thans door verblinde volksge- nooten wordt' aangewend om de kracht van de beweging te breken. Wat ook moge gebeu ren, de kameraden aan het oor- logs- en thuisfront zullen blij ven staan. Hierna werd het appèl ge houden, waarna langs het graf werd gedefileerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1