PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS s 19 ct. per week ot J 2.42 per kwanaaj Franco per poat 1 2.63. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.p minimum per adver tentie 1 2.05. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct..meer DINSDAG 7 SEPTEMBER 1943 £ÏÏSÏ!ffiJ!S%^a5.?Tr8 &'2ZS«gL£S?2 kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie teL 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 16, tel. 2863, na Kantoortijd tel, 2475; Souburg t Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35. tei. 21. DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG UIT BLADZIJDEN NUMMER 209 Zware afweerstrijd aan het Oostfront. TERREURAANVALLEN OP MANNHEIM EN LUDWIGSHAFEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede: De krachtige aanvallen der bolsjewisten in het Donets bekken, het gebied van Char- kof en ten Zuidwesten en Westen van Wjasma duren onverminderd voort. De lucht macht steunde op doeltreffen de wijze de afdeelingen van het leger, die een zwaren af weerstrijd leveren. In den tijd van 2 tot 5 September ver loor de vijand 166 vliegtuigen. Op het schiereiland Cala brië traden de gelande strijd krachten tegen de zwakke Duitsch-Italiaansche bewa- kingsafdeelingen slechts aar zelend op. Slechts op enkel© plaatsen kwam 't tot gevech ten. Zondagnaht ondernamen for maties vijandelijke bommen werpers terreuraanvallen op het gebied der steden Mann heim en Ludwigshafen. De be volking leed verliezen. In eenige wijken werden aanzien lijke vernielingen aangericht, in hoofdzaak door uitgestrek te branden. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten werden door nachtjagers en luchtdoelgeschut 37 der aan vallende bommenwerpers iveer- geschoten. Astroepen in Calabrië in nieuwe stellingen. Het Italiaansche opperbevel meldde Maandag: In Calabrië zijn de Italiaansch- Duitsche troepen, na dapper het terrein tegen den vijand, die wat manschappen en mate riaal betreft, in de meerderheid was, te hebben verdedigd, bezig nieuwe verdedigingsstellingen te betrekken. De luchtmacht zet haar aanvallen voort op de ravitailleering van den vijand, en bikkelt de Anglo-Ameri- kaansche luchtformaties, die de operaties te land steunen, in hevige gevechten. In de Adriatische Zee heeft een Italiaansch corvet een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht. Acht luchtaanvallen vonden plaats op de gebieden van Aversa, Capua, Formia, Villa Literno en Viterbo; twee. vier motorige en een tweemotorig vijandelijk vliegtuig werden op zeer groote hoogte door Ita liaansche jagers neergehaald. Behalve het tot zinken brengen van duikbooten, waarvan in de communiqué's melding is ge maakt. heeft de Italiaansche marine in de eerste 6 maanden van 1943 17 vijandelijke duik booten meer of minder ernstig beschadigd. Enkele moeten als verloren wofden beschouwd. k De verliezen der bolsjewisten. I De ontzaglijke zware verlie zen der bolsjewisten tijdens hun zomeroffensief gaan, naar het D.N.B. verneemt, ieder voorstellingsvermogen te bo ven. Zij bewijzen, dat zeer ernstige overwegingen de bols jewisten moeten drijven tot deze aan zelfvernietiging gren zende wanhoopsaanvallen. Een blik op de economische situa tie der Sovjet-Unie toont in derdaad als beslissend motief, dat aan het front en in het achterland de ergste honger wordt geleden. Wanneer Sta lin thans den wedloop met den honger niet wint, dan staan de bolsjewisten voor een voe dingsrampspoed. De bolsjewis tische gevangenen en over- loopers bevestigen steeds weer, dat hun eenheden bij de harde gevechten doodbloe den. In deze geweldige worste ling, waarin tallooze bolsje wistische infanteriedivisies en pantserbrigades opstormen tegen den elastischen wal der Duitsche verdediging, hebben de bolsjewisten sedert 5 Juli, het begin van hun offensief, ongeveer 1.750.000 man verlo ren aan dooden, gewonden en gevangenen. Daarbij komen de verdere, zware verliezen der bolsjewis ten bij hun verschillende ont lastingsoffensieven in de ove rige sectoren van het front. Met het totale verlies van 1% millioen dooden, gewon den en gevangenen breken de bolsjewisten al hun tot dusver gevestigde verliesrecords. Zij hebben dus sedert het begin - van den veldtocht in het Oos ten met hun totale verliezen de grens van 20 millioen overschreden. In dit geval zijn opgenomen de ruim 5.7 mil lioen in Duitsche gevangen schap geraakte bolsjewisten. De „News Chronicle' meldt, dat de cholera- en ty- phusepidemie, die op het oogenblik in Calcutta heerscht, vooral onder de armere bevol king veel slachtoffers eischt. Het uitbreken der besmettelij ke ziekten is een gevolg van de slechte voedselvoorziening. Graaf Ciano in arrest. Volgens het Italiaansche blad „Stampa" is de vroegere Ita liaansche minister van buiten- landsche zaken en schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano, ge arresteerd. Luchtaanval op Akyab. De Birmaansche havenstad Akyab is Zaterdag door ver scheidene golven vliegtuigen aangevallen. Van de in totaal 50 vliegtuigen werden er drie neergeschoten. Eten aantal be woners der stad werd gedood, resp. gewond. Verscheidene hui zen werden verwoest. Veertig vijandelijke vlieg tuigen hebben de in de haven van We wak op Nieuw Guinea liggende Japansche transport schepen aangevallen en er één van tot zinken gebracht; 19 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Churchill is Maandag te Cambridge in Massachusetts aangekomen, waar hem door de Harvard-universiteit het eere doctoraat werd verleend. Eenheden van de Japan sche luchtmacht hebben 3 Sept. in de wateren ten Zuiden van het eiland Koelambangra (Sa lomonseilanden) twee vijande lijke torpedobooten in den grond geboord. Het Fransche comité te Algiers heeft besloten alle in de Fransche koloniën levende Fransche staatsburgers te mo- biliseeren. De Duitsche bladen pu- bliceeren afbeeldingen van het „sprekende licht", een nieuw Duitsch apparaat voor het overbrengen van berichten. Voor de microfoon van het zendapparaat wordt een bericht voorgelezen. De woorden wor den in stralen omgezet, die in het ontvangapparaat weer tot geluid worden. Ook de Zuid-Afrikaansche regeering heeft thans het Fransch emigrantencomité te Algiers erkend. Amerikaansche vliegtuigen boven Zuid-Duitschland. In de ochtenduren van Maan dag zijn Amerikaansche vlieg tuigen naar Zuid-Duitschland gevlogen. Eskaders Duitsche jachtvliegtuigen vielen de vij andelijke formaties reeds bo ven het Noord-Fransche ge bied aan en brachten haar aanzienlijke verliezen toe. De vijandelijke formaties bommenwerpers werden ver strooid en gedwongen, haar bommen, voor het grootste deel lukraak boven de landelijke ge meenten van Zuid-Duitschland uit te werpen. Amerikaansche vliegtuigen boven Zwitserland. Opnieuw hebben Anglo-Ame- rikaansche vliegtuigen de Zwitsersche neutraliteit ge schonden. Maandag om 10 uur vloog een Amerikaansche „vlie gende vesting" boven Zwit- sersch gebied. Bij Frick werd een Amerikaansche valscherm jager gearresteerd die uit een „vliegende vesting" was ge sprongen. Voorts landden in den loop van dezen ochtend nog 4 Amerikaansche „vliegen de vestingen" op Zwitsersch gebied. De bemanningen wer den geïnterneerd. Een viermo torige Amerikaansche bom menwerper stortte bij Romans- horn in het Bodenmeer. Negen leden der bemanning konden gered worden en wei-den ge ïnterneerd. Rouaan opnieuw aangevallen. De stad Rouaan, die reeds jl. Zaterdag door Engelsch- Amerikaansche bommenwer pers hevig werd aangevallen, is Maandagochtend opnieuw het doel geweest van vijandelijke formaties bommenwerpers. Naar de Paris Soir meldt, heb ben talrijke vliegtuigen boven de stad gevlogen en een groot aantal brisantbommen uitge worpen. Gezien de hevigheid van den aanval, moet weer op een groot aantal dooden gere kend worden. De jongste terreuraanval op Berlijn is, naar men in Duit sche politieke kringen ver klaart, uitgevoerd met schen ding van de Zweedsche neutra liteit, daar 300 Anglo-Ameri- kaansche bommenwerpers zoo wel op den heen- als op den terugweg over Zweedsch sou- verein gebied gevlogen hebben. Tuchthuisstraffen voor bende dieven en helers. Voor het Duitsche Oberge- richt, dat te Utrecht zitting hield, is een strafzaak behan deld tegen 46 beklaagden bijna uitsluitend inwoners van de stad Woerden die op een heele reeks diefstallen uit de opslagplaatsen van de Duit sche weermacht te Woerden betrekking had. Twaalf beklaagden hadden zich wegens diefstal te verantwoorden. Een deel van hen was onder gebruik making van de verduistering de op slagplaats binnengedrongen en had daar leeren jassen, sokken, schoenen, dekens en ondergoed ontvreemd. An deren maakten misbruik van het vertrouwen, dat zij genoten als ar beiders iu de opslagplaatsen en ont vreemdden tijdens den dienst voor werpen als bovengenoemd. De buit ging dan door de handen van de overige 34 beklaagden, die zonder uitzondering, ondanks dat zij wisten dat het gestolen goed was, er een levendigen handel mee dreven er zich aldus aan heling schuldig maak ten. Het Duitsche Obergericht veroor deelde de dieven tot tuchthuisstraf fen van 1 tot 31 jaar, in minder ern stige gevallen tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot II jaar. De he lers kregen, voor zoover zU beroeps matig hadden gehandeld, tuchthuis straffen van IJ tot 4 jaar, in lich tere gevallen van 3 tot 9 maanden en In bijzondere uitzonderingsgevallen geldstraffen van 150 tot 600 gulden. Zeven bdklaagden werden wegens ge brek aan voldoende bewijs vrijgespro ken. De landbouwhulpen. Met het naderen van het ein de der zomervacantie zijn de jeugdige landbouwhulpen, die ook dit jaar weder gedurende een vier- of vijftal weken heb ben medegewerkt aan het bin nenhalen van den oogst, thans grootendeels naar hun woon plaats in de steden terugge keerd. Door bemiddeling van de gewestelijke arbeidsbureaux, die tevens een aantal plaatsin gen ten behoeve van den Na- tionalen Jeugdstorm en den Ned. Landstand verzorgden, konden ditmaal ca. 950 jonge lui tusschen 16 en 20 jaar, w.o. 145 meisjes, bij den boer wor den ondergebracht. De plaat singen zijn over het gansche land verdeeld, doch, wat boe- rengastvrijheid betreft, heeft Twente wel de kroon gespan nen. Daar toch alleen vonden 420 jongens en meisjes een goed onthaal. Sedert met het landbouwhul- penwerk een begin werd ge maakt, had een verschuiving plaats in het uitgezonden ma teriaal. Aanvankelijk konden op deze wijze nogal wat werk- looze jongens worden onderge bracht, maar, met het ophou den van de werkloosheid, zijn de mogelijkheden op dit gebied uitgeput, zoodat men vrijwel geheel op bezoekers van M.U. L.O.-scholen, H.B.S.-en, Lycea en Gymnasia is aangewezen. Wanneer in de toekomst weder meer normale omstandigheden intreden, dan zal ongetwijfeld dienen te worden overwogen op welke wijze men deze kennis making met het land ook voor het arbeiderskind der steden zal kunnen openstellen. Ofschoon de leeftijdsgrens ook nu weer tusschen de 16 en 20 jaar lag, bevonden de deel nemers zich ditmaal hoofdza kelijk aan den benedenkant van deze grens. De landbouwhulpen waren in hoofdzaak uit de groote steden, met name Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht. Drie jaren ervaring met de plaatsing van landbouwhulpen hebben het rijksarbeidsbureau geleerd, dat het welslagen voor een goed deel bepaald wordt door een zorgvuldige keuze van de gegadigden en van de boe ren. Van veel belang is het ook gebleken, dat bij het onder brengen van de jongens zooveel mogelijk zorg wordt gedragen, dat het type jongen beant woordt aan de behoeften van den boer. Ook de moreele winst is be langrijk. Jongens, die onver schillig komen, met innerlijk een stevige portie geringschat ting voor den boer, veranderen in een paar weken tijds als een blad aan een boom. De harte lijke en gastvrije opname in het boerengezin geeft veelal den eersten stoot naar den omme keer. Kousenbon voor meisjes van 3 tot 15 jaar. Met ingang van 1 Sept. '43 is van de textielkaart voor meisjes van 3 tot 15 jaar, ge merkt V 415, bon M voor den aankoop van één paar kousen geldig geworden. Bij inlevering van bon M dient het vereisehte aantal punten tevens te wor den afgegeven. Ingebruikneming onroerende goederen voor verdedigingswerken. Door de Duitsche weer macht is in vele gevallen ten behoeve van den anleg van verdedigingswerken beslag ge legd op onroerende goederen, zonder dat terzake een ver goeding op grond van verord. 144,40 wordt toegekend. Thans heeft de algemeen gemachtig de voor de oorlogs- en defen- sieschaden besloten, dat in be doelde gevallen de geheele huur- of pachtwaarde als bs- zettingsschad-e worden be schouwd. Rijksinspecteur J. Brink onder scheidde zich te Hamburg. Te Amsterdam is in een groote bijeenkomst van hoofd stedelijke medewerkers van 't Ned. Arbeidsfront de rijksin specteur bij de „Niederlandi- sche Verbindungsstelle", J. Brink, die wegens moedig ge drag bij de luchtaanvallen op Hamburg met het oorlogskruis is onderscheiden, door den ar beidsfrontleider gehuldigd. Verboden handel in vleeschbonnen. Het Duitsche Obergericht heeft te Utrecht de zaak be handeld van den 23-jarigen slager Johannes Peeters uit Oss, die uitsluitend om zich een aangenaam leven te verschaf fen, gestolen had overal waar zich daartoe de gelegenheid bood. Door inklimming en dief stal kreeg hij o.a. ook een groot aantal vleeschbonnen in bezit, die hij verkocht. Hij werd aldua ook misdadiger te gen de oorlogseconomie, die de dek king van de behoefte der bevolking aan vleesch door de hoeveelheid ont vreemde vleeschbonnen en door het door hem gegeven tot navolging ver lokkende slechte voorbeeld, ernstig ia gevaar bracht. Slechts met het oog op zUn jeugd, en op het feit, dat hU tot nu toe nog niet bestraft was, een bekentenis aflegde en oprecht be rouw toonde, legde het Duitsche Ober gericht hem 2 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf en een boete van 1500 gld. subs. 6 maanden tuchthuisstraf op. Een veehandelaar en een ander persoon, die belden enkele vleesch bonnen hadden gekocht, teneinde daarmede winst te maken, kregen behalve geldstraffen, gevangenisstraf fen van 8 maanden en een jaar. Te Zagreb is een aanslag gepleegd op den chef van den generalen staf van Kroatië, generaal Pritisch. Hij werd slechts licht gewond. In de weersportkampen der Germaansche Jeugd. In Seeboden aan het Millstadter Meer, waar het weersportkamp der Germaansche Jeugd ge houden wordt, komen Noorsche, Deensche, Vlaamsche, Nederlandsche en Duitsche Jongens vrijwillig bijeen voor een militaire vooroptelding. In een leergang van vier weken In een der mooiste streken van het Groot Duitsche Rijk heeft naast den velddienst en sportbeoefening een scholing In wereldbeschouwing plaats en het gemeenschappelijk toeleven van dezen tijd bindt de Jongens tot een hechte kameraadschap, die over de dagen in het kamp verder zal werken voor de toekomst van Europa. Een Nederlander, die als SS-man aan de gevechten In het Oosten heeft deelge nomen, werkt als Instructeur b|j den dienst te velde. Bi Idbeiichter/Sanden/PBZ-Recla/Pax nt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1