Castella U) E -o Rijks-, provinciale- en gemeenteleenin gen In de laatstverschenen afle vering van het Maandschrift publiceert het Centraal Bu reau voor de Statistiek weder om enkele bijzonderheden om trent de kaspositie en de lee ningen van rijk, provinciën en gemeenten. De kaspositie van het rijk is ondanks de consolideering van vlottende schuld in het jaar 1942, 657 millioen ongunsti ger geworden. Voor de geza menlijke provinciën werd de kaspositie in hetzelfde tijdvak 2 millioen en voor de geza menlijke gemeenten 44 mil lioen ongunstiger. Het Rijt heeft in 1942 een leening groot 1000 millioen aangegaan. Door de gezamenlijke provinciën werd in hetzelfde tijdvak opgenomen in totaal 7 millioen. In dit tijd vak werd een bedrag van 1 mil lioen of 14 pet. voor conversiedoelein den opgenomen. Door de gezamenlijke gemeenten werd in het jaar 1942 In totaal op genomen 56 millioen. Van het in totaal opgenomen be drag was 34 millioen of 60 pet. voor conversiedoeleinden bestemd. Bo vendien werd door het rijk in den vorm van voorschotten uit het werk fonds, ingevolge de woning- en land- arbeiderswèt enz. gedurende het jaar 1942 aan de gemeenten verstrekt een bedrag van in totaal 25 millioen en aan provinciën 0,6 millioen. Van genoemd totaalbedrag ad 25 millioen werd 7 millioen en dat aan de provinciën geheel renteloos verstrekt. Dif merk voor Uw Baby beteekentr tarwe bloem, melk, boter, suiker, eieren en pre cies zooveel staal als Baby noodig heeft. (Op de Beschuitbon) Vakantieregelingen. Blijkens de Staatscourant 'van 2 Sept. heeft de gemach tigde voor den arbeid op het gebied der vacantieregelingen een tweetal beschikkingen uit gevaardigd. Een daarvan heeft ten doel te verzekeren, dat de vacantieregelingen, voorko mende in de gedurende het jaar 1942 in werking getreden regelingen van loonen en an dere arbeidsvoorwaarden, nog dit jaar volledig ten uitvoer zullen worden gelegd. Dien aangaande was nl. twijfel ge rezen en om nu iederen twijfel ter zake weg te nemen, heeft de gemachtigde uitgemaakt, dat voor hun toepassing in 1943 de onderwerpelijke va- cantiebepalingen geacht moe ten worden in werking te zijn getreden op 1 December 1941. De tweede der evengenoem- de beschikkingen bepaalt, dat bij de uitbetaling van loon ge durende de vacantiedagen re kening moet worden gehouden met den verlengden arbeids duur. In vele regelingen van arbeidsvoorwaarden komt na melijk de bepaling voor, dat de arbeiders gedurende hun vacantia een vergoeding ont vangen van maximaal 48 maal het uurloon. Nu de arbeidstijd in tal van bedrijven is verlengd wordt het billg'k geacht, dat de arbeider, die krachtens een regeling van arbeidsvoorwaar den of een individuesle ar beidsovereenkomst recht heeft op vacantie met behoud van loon, per vacantiedag aan spraak kan doen gelden op een gelijk bedrag, als hij ontvan- fen zou hebben, indien hij op ien dag had gewerkt. Het vacantiegeld per dag wordt be paald door het gemiddeld weeklnko- men over de aan de vacantie voor afgaande 6 weken door 6 te deelen. Bij een korter dienstverband dan weken wordt bet gemiddeld week- inkomen sedert den aanvang dei dienstbetrekking als uitgangspunt der berekening genomen. Als weeklnko- men geldt het weekloon in geld met inbegrip van alle bijslagen en zonder eenigen aftrek op grond van wette lijke bepalingen, van welken aard deze ook mogen zijn. Afwijkingen hierop zijn niet toegestaan, ftrizü de bere keningswijze voordeellger voor den arbeider is. Deze regeling treedt Maandag a.s. in werking. Aan arbeiders, die hun vacantie dan reeds achter den rug hebben, moet alsnog bU de eerstvol gende loonbetaling na 6 .September het verschil worden uitbetaald tus- schen de ontvangen vacantie-vergoe- ding en het bedrag, dat hun zou zijn toegekomen, indien de thans af gekondigde regeling reeds in werking ware geweest op het tijsti p hunner cantK Tc Oosterwolde bij Oldenbroek trok in een onbe waakt oogenblik het 2-jarig zoontje van den landbouwer G. Steert een teil met kokend waschwater omver. De kleine kreeg een deel van het water over het lichaampje en is na eenigen tijd aan de bekomen brandwonden overleden. "Als het volgende Jaar op gang is, dan ia nóg de tube Castella Tandpasta niet uitgeput, die u vandaag koopt en dagelijks gaat gebruiken. Het superzuinige DOBBELMAN-product. Met Perl- don, dat duizenden kleine schuimpareltjes vormt. ichuimtnde TANDPASTA Predikbeurten. Ned. Herv. kerk op Walcheren. Aagtekerke: 10 en 2.30 ds. Elzen- ga; Arnemuidcn: 10 en 2.30 ds. Hooljkaas; Biggckerke: 10 ds. Kore- 2.30 g. d.Domburg; 10 en 7 ds. Nicoiaï (nm. bidstond); Gaplnge: 2.30 de Ble; Kleverskerke: 2 ds. Schoch; N. en St. Joosland: 10 hulppr. Voorst Vader, 2.30 geen dienst; O. en W. Souburg: 10 cand. Hul- stijn, 2.30 ds. Spijkerboer (H.D.); Ritthem: 10 en 2.30 ds. Bartlema, (nm. H. Av.); St. Laurens: 10 ds. v. Voorst Vader, 2.30 hulppr. v. Voorst Vader; Serooskerke: vm. dhr. Smit, nm. ds. Kelder; Vrouwepolder; 10.30 ds. de Bie; Westkapelle: 2.30 ds. Reus; Zoutelande: 9.30 en 2 ds. Oosthoek (H.D.). Ned. Herv. kerk op Zuid- en Noord-Beveland. Ellewoutsdtjk: 10.30 ds. v. Willens- waard; 's Heer Abtskerke: 10.30 en ds. Eveleln; 's Heerenhoek: 3 ds. v. Hoogstraten; Hoedekenskerke10.30 en 3 ds. Hulsbergen; Kloctinge: vm. en nm. ds. Boersma; Krabbendijke: 10.30 en 3 ds. Baarslag (H.D.); Nleuwdorp: 10.30 ds. Luurlng, 3 ds. Voorst Vader; Nisse: 10.30 ds. v. Voorst Vader, 3 ds. Luurlng; Rilland- Bath: 10.30 en 3 ds. Aalbers; Waarde: 9.30 en 2 ds. v. Heuven (H.D.); Driewegen: 10.30 ds. Burgerier; Ovezande: 3 dB. Burgerier. Ned. Herv. kerk in Z.-Vlaanderen. Axel: 10 en 2.30 ds. v. Oeveren; Aardenburg: 10.30 ds. v. Dalfsen; Biervliet: 10.30 ds. Vrljlandt; Bres- kens: 10 en 5.30 ds. Goudzwaard; Cadzand: 10.30 ds. Talma; Groede: 9.30 ds. Derksen; Hoek: 10 ds. Goud kamp, 3 ds. Raams; Hoofdplaat: 3 ds. Pliester (jeugddienst); Nleuw- vliet: 11.15 ds. Derksen; Oostburg: 10 ds. Oort, 2.30 ds. Goudzwaard; Retranchement: 11 ds. Staal; Sluis: 10 ds. v. Wijngen (H.D.); St ter Muiden: 2.30 ds. Oort; Sluiskil: 10 ds. v. d. Bank, 2.30 ds. Sickesz; St. Kruis: 2 ds. v. Dalfsen; Schoon- dijke: 11,30 ds. Pliester; Terncuzen: Za. 7.30 Avondgebed, Zo. 10 Alsfelt, 2.30 dr. Cazemier (H.D.); Waterlandkerkje: 10.30 ds. v. Ype- ren; IJzendijke: 10.30 ds.. van 't Hooft; Zuldzande: 10.30 ds. Everts. Geref. kerken op Walcheren. Arnemulden: 10 en 2.30 ds. Post; Oostkapelle: 10 cn 2.30 ds. Hofland. Geref. kerken op Zuid- en Noord-Beveland. Kapelle: 10 en 2.30 ds. Scheele; KrabbendUke: 10.30 en 3 ds. Ros: Rilland-Bath: 10.30 en 3 ds. v. Her wijnen. Geref. kerken In Z.-Vlaanderen. Axel: 10 en 2.30 ds. Zemel; Aar denburg: 10.30 en 3 ds. Tiemens; Oostburg: 10.30 en 3 ds. Potma; Ter- neuzen: 10 en 3 ds. v. Houte, Geref. gemeenten. Axel: 10 en 2.30 leesdienst. Ma. 6.30 ds. v. d. Berg; Arnemuiden: 5.30 leesdienst; Hoedekenskerke: 10.: en 6 leesdienst: Oostburg: 10.30 en 3 leesdienst; Krabbendijke: 10, 2.30 en 6.30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle: 10, 2,30 en 6.30 ds. Visser; Rllland-Bath: 10.30, 3 en 6 ds. Neerbos; Terneu- zen: 10, 2.30 en 6 leesdienst; Waarde: nm. en av. leesdienst. 10, 2.30 en 6 BUITEN ZEELAND. Breda: Vrijz. Prot. Verbond. Waalsche kerk, Catharinastr. 83. 10.30 ds. H. F. C. de Boer, Ber gen op Zoom, voorganger V.P.V. Leger des Heils; Nieuwe Hulzen 41. Bidstond. 5 Sept. 10 HeUl- glngsdlenst; 7.30 Veriossingssamen- komst, spr. dhr. C. J. W. Faassen, evangelist te Sliedrecht. Do. 7.45 Installatie der afd. Toortsdragers; Beek (School Kapelstr.): Herv. 3 dienst; Chaam: Herv. 10 ds. Fontein, 3 ds van Doorn, Jeugddienst; Din- leloordHerv. 10.30 en 3.30 dhr. de Bruijn; Dongen: Herv. 10 ds. Top. (H.D.); Drimmelen: Herv. 10.30 ds. Cleremand; Geref. 10 en 3 cand. BlUdorp: Etten: Herv. 10 Jhr. ds. van der Meer de Walcheren; Fijnaart: Herv. 10.30 ds. Ouwejan, 2.30 ds. Ouwejan (H.D.); Geref. 10.30 en 3.30 ds. v. d. Linden; Gecrtruldenberg; Herv 10 ds. mr. Visser; 's-Graven- moer: Herv. 10 en 2.30 ds. van der Roest; Halsteren: geen dienst; Hoe ven: Herv. 10 dhr. Rieffe; Hooge Zwaluwe: Herv. 10 ds. van Wijn gaarden; Klundert: Herv. 10.30 en 3.30 ds. Lijsen; Kruisland: Herv. 10.30 ds. Douma Pzn.; Lage Zwa luwe: Herv. 10 ds. Lambour (H. D.), 6 ds. Lambour; Leur: Herv. 10 ds. Noteboom; Made: Herv. 10 dhr. Tuïnstra; Moerdijk: Herv. 10 en 2.30 ds. Vermeulen; Nieuw Vosse- meer: Herv. 3 ds. de Boer; Ooster hout: Herv. 10 ds. Plomp; Ouden bosch: Herv. 10 dr. Beekenkamp; Geref. 3.30 ds. Scholing; Oud- Gastel: Herv. 10 en 3 ds. mr. van der Horst. Do. 7.30 dr. Beeken kamp; PrlncenhageHerv. 10 ds. Coolsma (H. D.); Raamsdonk: Herv. 10 ds. Oost (H. D.); Geref. 9.30 en 5.30 ds. van Maare; Raamsdonkveer: Herv. 6.30 ds. Oost, (H. D.); Roo sendaal (Bloemenmarkt 14)Herv. 10 ds. Jansen, (H. D. Schijf (school): Herv. 3 ds. Richard; Stand- daarbuiten: Herv. 10.30 ds. den Boer; Steenbergen: Herv. 10.30 ds. den Brink; Terhetjden: Herv. 10 ds. van Vliet; TerheiJdenWa genberg: Herv. 10 dhr. Cieremans; Willemstad: Herv. 10.30 ds. Peters, ds. Bronkhorst; Zevenbergen: Herv. 10 en 3 ds. Verweijs; Geref. 10 en 3 ds. van de Weg; Zundert: Herv. 10 ds. Richard (H. D.). VLISSINGEN Benoeming;. Tot ondercommandant van de Vlissingsche brandweer, be last met het commando, is als opvolger van wijlen den heer N. W. Zandee, benoemd de heer D. Luitwieler, tot dusver brand meester bg dit corps. Op denonbewaakte n overweg bij den Parallelweg te Raalte legden eenige kinderen geldstukjes op de rails en lie ten die dan platrijden door de passeerende treinen. Toen een trein naderde kon een 3-jarig meisje niet snel genoeg meer weg komen, met het gevolg dat ze door de locomotief werd gegrepen. Het kindje viel, waarna, tot grooten schrik der speelgenootjes, de trein over haar heen rolde. Ze werd met ernstige verwondingen aan het hoofd en een voet opgenomen, en naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. De verliezen van de Amerikaansche weermacht en koopvaardij bedroegen volgens te Washington gepubliceerde officieele cijfers tot dusver meer dan 100.000 man aan ge sneuvelden, gewonden, vermis ten en gevangenen. Feuilleton DE MAN UIT DE WILDERNIS 32) door R. REEN. „Wat denk jij er van?" vroeg hij. De Kort tuurde op de vlek ken. „Het heeft er veel van of iemand iets op den muur trachtte te schrijven. Ja kijk daar staat een Dr' riep hij uit. „En een A DA dat is alles, wat hij kon schrijven." De Kort draaide zich plot seling om naar Van Dongen, die een paar passen was te- ruggeloopen. „DA herhaalde hij. „Hoe was de naam ook weer van dien grooten vriend van Hen- neman?" „Dik van Dalen", gaf van Dongen ten antwoord. „Maar ik zou geen overijlde conclu sies trekken. Massa's andere woorden beginnen met Da". „Mogelijk", bracht de Kort uit, „maar ik overweeg een mogelijkheid. We weten tot nu toe nog erg weinig in deze zaak. Weet jij waar die Dik van Dalen woont?" Van Dongen noemde hem het adres en d» eoöega-com- missaris besloot van Dalen meteen te gaan opzoeken. „Iemand moet weten welk geheim Henneman bewaarde, dat voor zijn vijanden belang rijk genoeg was om hem zoo te martelen", betoogde hij. „We weten allemaal bij elkaar te weinig van dezen Henne man". „Ik ga met je mee", voeg de van Dongen hem toe. Maar allereerst liepen ze het dichtstbijzijnde politiebu reau binnen om te informee- ren of er nog rapporten bin nen waren gekomen van de anderen,, die in het onderzoek waren betrokken. Rapporten waren er niet, maar de kapi tein van de Indrapoera had zich aan land gespoed, zoodra het nieuws van de tragedie hem had bereikt en bevond zich nu op het politiebureau. „Ik maakte me zorgen over Henneman," bekende hij. „Hij was in een eigenaardige stem ming toen hij van boord ging. Gedurende de geheele reis was hij al anders dan gewoonlijk en vanavond had hij iets grim migs over zich. Ik trachtte hem te bewegen aan boord te blijven, want hij scheen rijp voor moeilijkheden, maar hij zei zoo iets over rijn oogen MIDDELBURG Slecht verduisterd. De woning van mej. J. C. H. was niet voldoende verduis terd, zoodat licht naar buiten straalde. De juffrouw kreeg derhalve een politioneele waar waarschuwing. GOES die waren open gegaan voor de gemeenheid van zekere rat ten en dat binnen enkele uren... Hij beëindigde dien zin niet, maar zijn gelaatsuitdruk king deed mij medelijden ge voelen met de lieden, die zijn woede hadden opgewekt. Het is evenwel gebleken, dat mijn sympathie misplaatst was. Ze wachtten hem op." „Hebt u er geen idee van wie zij waren?" informeerde de Kort. „Nee, en Henneman zei ook nog, dat hoe minder ik wist, hoe beter het was," ant woordde de kapitein. „Ik zou niets minder weten, want ik wist niet eens waar hij over sprak! Maar er was ongetwij feld iets vreemds aan de hand. Onderweg vielen er drie inci denten voor. Henneman wilde ze doen doorgaan voor toeval ligheden, ofschoon ze voor mij te veel een samenloop van om standigheden vormden en nu weet ik, dat zgn leven iederen keer gevaar liep. Kort na ons vertrek viel een zwaar blok op het dek, vlak naast de plek waar Henneman stond". (Wordt vervolgd.) ±d at Q3 O 32 ë-B Gevonden voorwerpen. In de maand Augustus 1943 zijn m het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevon den aangegeven: Twee rozenkransen, een sleuteltje, een paar damesschoe nen, 6 portemonnaies met inh., 2 zilveren armbanden, een koperen arm band, een paar kousen, 15 textiel punten en 3 volledige textielkaarten, gebedenboekje, een zakdoek, een knipmes, een bril, een schuifladder, een zilveren manchetknoop, een kin derpopje, een kinderleesboek, 2 vul penhouders, 3 zilverbonnen van 1, 3 lederen riemen, 2 handschoenen, een kindertaschje, een kinderkousje, 5 ceintuurs, een Engelsche sleutel, 2 badpakken, een zweep, een kinder schoentje, een kindersokje, een zak pruimen, een veilingskist, een mand, een kindercape, een handdoek mot werkkleeding, een regenjas en een vest. Uit het politierapport. Van K. van M. werden twee konijnen uit het hok achter zijn woning aan de M. Smalle- gangebuurt gestolen. Da poli tie heeft de zaak in onderzoek. J. H. kreeg een politioneele waarschuwing, omdat hij een straat in verboden richting bereed en Th. D. omdat zijn rijwiel niet van een bel was voorzien. Voorts werd J. J. van G. ge verbaliseerd, omdat hij geen persoonsbewijs bg' zich had en N. J., omdat hij in kennelijken staat van dronkenschap ver keerde. Laatstgenoemde werd ter ontnuchtering ingesloten. I ■S 3 S - o :=r CC 0Q Rechtszaken Valschheid in geschrifte. Volgens den adv. generaal bij het Haagsche Gerechtshof za ten er haken en oogen aan het papier dat P. H. te Goes bezat, doch het was toch niet zooda nig, dat H. er zonder straf zou afkomen, zooals in Middelburg het geval was geweest. De rechtbank had H. vrijgespro ken van tenlaste gelegde valschheid in geschrifte. Hg was in het bezit van een stuk, waarin stond vermeld dat hg tot 1944 in de woning mocht wonen bij On. B. Doch deze verklaarde als getuige nimmer een dergelijk bewijs te hebben gegeven en geteekend. Volgens een deskundige was de hand- teekening op het stuk ook niet van verdachte afkomstig. Doch de adv. generaal was van mee ning dat de vrijspraak van de rechtbank niet juist was. De verdachte heeft het stuk ge toond aan de marechaussee, die de zaak onderzocht of verdach te recht had te blijven wonen. Hij heeft dus gebruik gemaakt van het stuk, waardoor schade kon ontstaan. De tenlaste ge legde feiten bewezen achtend, vorddrde de adv. generaal thans veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Arrest over 14 dagen. u JC co N C! <n 0 ca c a 1 O +1 ca k. CO IM O O co o Een ontploffing is ont staan in de Karlshansoliefabrie- ken te Stockholm. Twee arbei ders werden gedood, ruim 20 zwaar gewond. Men vreest dat het aantal dooden nog zal toe nemen. Uit Duitschland worden groote hoeveelheden spoorweg materiaal naar Turkije ver voerd. Honderden goederen wagens en vele locomotieven zg reeds verzonden. 0 0 e 0 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2