PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjets met zware verliezen teruggeworpen. ABONNEMENTSPRIJS i 19 Ct. per wee* o 1 1 2.42 per Kwartaal Fraoco per post j 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie J 2.05. B|J abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1943 dit nummer bestaat 186ste jaargang 4 BLADZIJDEN NUMMER 206 De Bureaux van ons blad ztjn gevestigd te: Vllsslnaen: Redactld en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 UJnen), Redactie Da kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscüe Kaaf 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel 2475; Soubura I Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Reaacue en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel 21. Hst opperbevel van de Duit- I sche weermacht maakte Don- Ierdag bekend: In de totdusver bestaande I brandpunten van den afweer- 1 slag leverden orize troepen I ook Woesdag zware gevech- I ten. Door vastberaden tegen- I aanvallen werden op enkele plaatsen doorgedrongen vyan- aelyke strijdkrachten opge vangen en deels met zware verliezen teruggeworpen. Ge concentreerde aanvallen van formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie richtten zich vooral op vijandelijke troepen ten Zuidwesten van Wjasma. In het zeegebied van het Visschersschiereiland boorden snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen een bolsjewistisch kust- vrachtschip en een bewakings vaartuig in den grond. Woensdag overdag werden aan het Oostelijke front 120 tanks stukgeschoten. De lucht macht vernietigde in de perio de van 30 Augustus tot 1 September 127 bolsjewistische vliegtuigen. Eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers, heeft Woensdag tien overwinningen in de lucht behaald. ING .Nieuwe Italiaansche ambassadeurs te Berlyn en Ankara. ■■I Naar Stefani meldt, is ge- neraal Alberto Pariani be- van noemd tot Italiaansch ambas- irsus sadeur te Berlijn. Generaal Pa tste- riani is 66 jaar oud en was sinds Maart 1943 stadhouder- generaal in Albanië, bting Voorts is tot Italiaansch ambassadeur in Ankara be noemd Guido Rocco. Rocco is 57 jaar oud en trad in Juni jl. als minister van volksvoorlichting toe tot de regeering Badoglio. Op 15 Au- gustus werd hij van zijn post ontheven, om een taak le zien toegewezen in hst buitenland. Radiotoespraak van den Paus. Paus Pius XII heeft voor aen vaticaanschen zender ter n do gelegenheid van den aanvang 'anki van het vijfde oorlogsjaar een toespraak tot de wereld ge hóuden. film De Paus herinnerde er aan, her- hoe hij kort voor de vijande lijke lijkheden begonnen tot alle ,rste staatshoofden en volkeren een warmen oproep gericht had teneinde een dergelijk onheil te vermijden. Het woord van den Paus werd echter niet ge hoord. De geest van het ge- Weid triomfeerde. De oorlog rste gaat zijn hoogtepunt tegemoet een. en zijn tragische r-saliteit doet 75. Éich overal gevoelen. In alle 95. landert groeit dc afkeer van de wreedheid der methoden van een totalitairen oorlog, die elk oor- eerlijk begrip en eiken norm n0"- van goddelijk en menscheüjk recht te buiten gaat. Meer en meer worden de volkeren ge kweld door twijfel, of de 86. voortzetting van dezen oorlog ,cu.og in overeenstemming is 'ra--.et de redelijke en gerecht vaardigde nationale belangen tegenover het christelijke en menschelrike geweten. De Paus merkt op, dat na i-ele verscheurde verdragen cn niet aagekomen beloften cn na zoovele tegenstrijdige wijzigingen in de ge voelens en de handelingen, het ge trouwen tussclien de naties vermin- Jerd is. De Paus richt zich tot al- en, wier taak het is een initiatief ïemen tot het aangaan van een v 38, ïesaccoord en zegt hun dat een w eelUke macht niet moet vreezen ;rootmoedig te z|jn, aangezien zij al- '-Ud de middelen bezit om zich je waarborgen tegen elke ver- teerde interpretatie van haren wil ;ot vrede en tegen andere mogelijke lerugslagen. Men moet het verlangen n' van alle volken naar den vrede niet vertroebelen of kwetsen door han- et lelingen die den haat aanwakkeren ïn voedsel geven aan de denkbeelden it. /an tegenstand. Aan alle volken i- pen de hoop geven op een waar- ligen vrede en voorts moet er over- fenstemming aan den dag treden lus- ichen de beginselen en de besluiten ilsmede tusschen de beweringen van sen rechtvaardigen vrede en de fei- en. De Paus besloot zijn toespraak c- net zijn wensch uit te spreken, dat le leiders der volken door God mo ten worden verlicht en door hun patlglng en wijsheid mogen worden J opdat ze den volken Vijandelijke schepen beschieten Italiaansche kust. Naar het Italiaansche op perbevel meldt, zijn Woensdag plaatsen in de provincie Na pels door vijandelyke vliegtui- fen gebombardeerd. De scha- e is van weinig belang. Vijandelijke schepen hebben fevuurd in de zóne van kaap ellaro (Calabrië). De kust- batterijen beantwoordden het vuur terstond. Belangrijke schade in Pisa. De door den vijand onderno men luchtaanval op de stad Pisa heeft vooral de woonwij ken van de binnenstad getrof fen, waar belangrijke schade is aangericht. Civita Vecchia met den grond gelijk. De oude pauselijke haven stad Civitè. Vecchia is volgens de N.R.C. door Amerikaan- sche bommenwerpers Maan dag met den aardbodem gelijk gemaakt. Na een nachtelijken aanval is Zondag om 11.30 uur de stad opnieuw door een sterke formatie Amerikaan- sche bommenwerpers gebom bardeerd. Maandag werd Civi- tè. Vecchia nog tweemaal aan gevallen. Van Rome uit kon men de branden waarnemen. De oude pauselijke stad heeft daarmede opgehouden te be staan. De Amerikaansche aanval op Marcus. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: ..Naar uit nadere berichten blijkt, bestonden de vijandelijke afdeelingen, die, zooals gemeld, Woensdagoch tend een aanval ondernamen op. Minaitorisjima (eiland Mar cus), uit speciale troepen met een vliegkampschip en onge veer 160 bommenwerpers en jachtvliegtuigen. De vijandelij- te afdeelingen vielen installa ties aan. Twaalf vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten. Onder de op den grond staande Japansche vliegtuigen werd eenige schade aangericht. Het aantal slachtoffers onder de Japansche troepen en de schade aan de installaties zijn uiterst gering." Overeenkomstig een door den rijksbestuurder uitgespro ken wensch om den soldaten, die zich in dezen oorlog bij zonder hebben onderscheiden, resp. hun nagelaten betrekkin gen, een gunstige bestaansba- te verschaffen, heeft de Hongaarsche regeering een nieuwe verordening uitgevaar digd over de onteigening van het joodsche grondbezit. relnspireerd le hoop geven, dat het loopende aar n'et moge eindigen In het tee- ;en van moordpartijen en verwoes- 'ngen, maar Integendeel het begin l- n°ge beteeKenen van een nieuwe euwige verzoening, samenwerking >bouw. Nederlandsche Vrijwilligers bi] Duitsche oorlogsmarine. Het ee landverlof. In de kleine stad is altijd wat te zien. Met belangstelling staan eenige verlofgangers voor een boekenwinkel, en probeeren hun Duitsch, dat zij de laatste weken leerden, in de practijk. Bildberïchter Andres/Stapf/Pax m In zijn functie van gouw leider van Berlijn heeft rijks minister dr. Göbels 58 Berlijn- sche mannen en vrouwen voor hun dapper optreden geduren de den Britschen terreuraanval in den nacht van 23 op 24 Aug. onderscheiden met het kruis voor oorlogsverdienste le Jtlas- se met de zwaarden. Bij de on derscheiden personen zijn alle kringen der bevolking verte lgen woordigd. DE GEBEURTENISSEN IN DENEMARKEN. Over de jongste gebeurtenis sen in Denemarken, die geleid hebben tot de afkondiging van den staat van beleg, worden o.m. nog de volgende bijzon derheden bekend: Het aantal gevallen van sa botage in Denemarken was in de laatste weken bedenkelijk gestegen. Deensche en Brit- sche valschermspringers wa ren naar Denemarken gezon den om bij de organisatie van de sabotage behulpzaam te zijn. Tevens werd van Enge land uit een stevige propagan da gevoerd. In de grootere steden van Denemarken, zoo als Aalborg, Aarhus, Odensee en zelfs in Kopenhagen vonden stakingen plaats. Ofschoon het optreden van de Duitsche soldaten door iedereen, zelfs van Deensche zijde, voorbeel dig werd genoemd, werden de ze steeds meer door onver antwoordelijke provocateurs lastig gevallen, waardoor zij zich tenslotte genoodzaakt za gen zich met de wapens te verdedigen. Het feit staat vast, dat de Engelschen achter deze golf van sabotage en öe opruiing van de Deensche be volking staan. De Deensche regeering heeft met goedkeuring van den ko ning pogingen in het werk ge steld om door overeenkomstige oproepen hêt Deensche voik tot inkeer te brengen. De on rustzaaiers in het land traden echter steeds driester op en de Duitsche instanties in Dene marken zagen zich gènood- zaakt om van de Deensche re geering het nemen van pas sende maatregelen te eiscnen, zooals het verbod van verga dering, van staking, het ver bod op samenscholingen, den inleveringsplicht Van vuurwa pens, het instellen van een perscensuur, van Deensche rechtbanken me>t korte proce dures en de invoering van de doodstraf voor sabotage en voor aanvallen op de Duitsche weexmacht. De Deensche re geering verklaarde echter niet in staat te zijn de noodzakelij ke maatregelen voor handha ving van orde en rust in De nemarken te nemen, zoodat de Duitsche bevelhebber in Dene marken genoodzaakt was zelf de noodige maati'egelen te ne men en op 29 Augustus den militaii-en staat van beleg voor geheel Denemarken af te kon digen. De Deensche regeering trad daarop af. Wat den werkelijken toe stand in Denemarken betreft, het resteerende deel van het Deensche leger is ontbonden en ontwapend. Het verzet dat hier en daar geboden wex'd, werd gemakkelijk en met zeer geringe verliezen gebroken. De koning eg de kroonprins bevinden zich op hun kastel len. Intusschen is overal het werk hervat. In het geheele land heerscht rust. HULP VAN DEN N.V.D. BIJ BOMAANVALLEN. In de maand Augustus wer den in enkele plaatsen in het Zuid-Westen van ons land di verse woonwijken en arbei dersbuurten in het bijzonder door bommen zwaar getroffen. Naast de dooden, die daarbij te betreuren waren, werden honderden gezinnen getroffen door schade aan huis en huis raad of gedupeerd door een kapotte gas- of waterleiding. Honderden huisgezinnen wisten op een gegeven oogen- blik niet wat te doen. Maar reeds enkele uren na de ramp verschenen op diverse plaatsen in de getroffen wij ken aanplakbiljetten van den Ned. Volksdienst, waarop ver meld stond, dat ieder, hetzij licht of zwaar getroffent zich kon melden bij een tijdelijk door den N.V.D. ingericht kantoor; gelegen in de buurt van het getroffen gedeelte, waar de menschen verder ge holpen zouden worden. By tientallen stroomden de ge troffenen naar het aangegeven adres, waar zij de medewer kers van den N.W.D. aantrof fen, die hen met raad en daad bijstonden. Degenen die niets of practisch niets meer bezaten, kregen hier hun over- bruggingssteun, d.w.z. eenig geld waarmede zij de eerste moeilijke da gen konden doorkomen. ZIJ ontvingen hun schadekanrtèn en voorschotbon- waarop zij bij den distributie- dienst, in hetzelfde gebouw onder gebracht, de noodige bescheiden ont vingen voor het aanschaffen van hel allernoodigste, als kleeren, schoenen Ook werden bonnen voor brood warme maaltijden verstrekt, waar op zij op de daarvoor aangegeven tijden de gratis maaltijden konden betrekken. De minder zwaar getrof fenen werden eveneens aan schade- kaarten geholpen, terwijl ook zij hun bonnen kregen voor de maaltijden. Veel werk werd verzet door de me dewerkers van het provinciaal kan toor. maar ook de N.S.V.O. en de vrijwillige medewerkers lieten zich. vooral bij het uitdeelen der maaltij den, niet onbetuigd. In eenige dagen t|jds werden ette lijke duizenden schadekaarten, dui zenden porties pap, warme maaltijden en boterhammen uitgedeeld en dat door enkele tientallen menschen, ter wijl de arbeid meermalen moest wor den onderbroken door luchtalarm. De Ned. Volksdienst heeft de ge- trollenen over de eerste moeilijke da gen heen geholpen, door als het ware den eersten stoot voor hen op te vangen. De zwarte tabaksmarkt van Tilburg. Tal van Tilburgsche schoo- nen vinden in het smokkelen van Belgische shag een lucra tieve bijverdienste. Vaak rei zen zij meermalen per dag naar Baarle Nassau, waar zij bij hun Belgische relaties de tabak inslaan en in vaak ont stellende hoeveelheden naar Tilburg weten te vervoeren. Dat daarbij gewoonlijk minder behoorlijke plaatsen als berg ruimte gebezigd worden deert hen niet. Op deze wijze heeft Tilburg zich als „stapelplaats" van Belgische shag een slech te reputatie verworven. Iedere week worden hier duizenden pakjes aangevoerd en de han delaars uit de groote steden van het geheele land staan al klaar om het boeltje over te nemen en verder te vervoeren. De Tilburgsche shagsmokke- laarsters weten op deze ma nier vaak fantastische winsten te maken, waarbij bedragen van enkele hondei'den guldens per dag geen uitzondering zijn. In de kroegen en „bars" van Tilburg en Baarle spelen zij mooi ween- van het gemakke lijk verdiende geld. Het kwaad woekex-t steeds verder voort. Bedriegerijen zijn aan de orde van den dag en men verwon dert er zich niet over, wan neer men in plaats van tabak alle mogelijke andere rommel in de builtjes aantreft, meldt het Brab. Nieuwsbl. De Tilburgsche economische politie voert esn zwaren strijd DE NIEUWE BONNEN. Voor de komende periode van 2 weken tot 18 September zijn de bonnen 37 en 38 aangewezen, voor het koopen van brood, be- schixit, vleesch (op de a bonnen 1 rantsoen, op de b-bon rantsoen), aardappelen (2 kg. per bon en 1 kg. op den toe slagbon), tabak (tabakswaren naar keuze op beide bonnen), melk en taptemelk. Voorts zijn voor dit tijdvak ;eldig verklaard de volgende tonnen: 646 en 647 voor bloem; 648: 125 gr. havermout; 649: 125 gr. gort; 650: 100 gr. ver micelli; 651: 150 gr. kaas; 652: 250 gr. jam; 653: 500 gr. sui- ker; 37A kindei'voedsel: 250 gr; Tort; 37B: 250 gr. xijst of gort; 17 versnaperingen voor 100 gr. chocolade en 38 versrxape- ringen voor 100 gr. suikerwer ken. Tenslotte is verkrijgbaar op bon 37A: rantsoen boter; op bon 37B y2 rantsoen margarine. Op alle van de bonnen 40A en 40B y2 rantsoen boter en als bijzonder rantsoen op de bonnen 2-55, 3-55 en 4-55, rantsoen boter. Voor vermicelli en chocolade zal op 3 October een nieuwe bon worden aangewezen en voor vervangingsmiddelen en koffiesuiTOgaat op 19 Sept. NIEUWE ZEEPBONNEN. Tot en met 30 Sept. a.s, geeft bon „algemeen 654" van de bonkaart voor voedingsmid delen en bon „IJ Eenheids- zeep" van de aan kinderen be neden 8 jaar uitgereikte kaar ten recht op het koopen van een stukie luchtgevuldo een heidstoiletzeep 40 of 57 óf od het koopen van een stukje eênheidstoiletzeep 14, 15 of 21 óf óp het doen wasschen van 5 kg. vuile wasch. Voorts geeft bon „algemeen 655" van bovengenoemde bonkaart en bon „IJ waschpoeder" aan kin deren beneden acht jaar t.m. 30 Sept. recht op het koopen van 250 gr. waschpoeder of zeeppoeder, óf op het doen was- sclien van 9 kg. droge vuile iwasch, Bon „IJ Toiletzeep" van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstel ling). Tenslotte geeft bon „textiel 1 een" van de geel gekl. tex- tielkaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder tot en met 31 December 1943 recht op het koopen van een stukje scheex'zeep van 45 gr. of, voor zoover de winke lier deze nog voorradig heeft, van een tube of een pot scheer- crême. - De centrale persdienst van het N.A.F. meldt, dat het ar beidsgebied „vrouwen" van het N.A.F. voor den komenden winter een viertal zoogenaam de moederschoolcursussen in het leven heeft geroepen. Ge houden zullen worden een cur sus „naaien en knippen", „zie kenverpleging", „zuigelingen verzorging", „opvoedkunde en kinderhandenarbeid". De cursussen kunnen worden gevolgd door vrouwen en meis jes, werkzaam in de bedrijven, zoowel als door gehuwde vrou wen. tegen dezen sluikhandel. Er gaat geen dag voorbij of er worden partijen shag afgesla gen. Alleen de laatste dagen werden meer dan 400 pakjes tabak in beslag genomen. Veelvouden van dit bedrag ko men echter nog door de mazen en het zal uiterst moeilijk zijn dit kwaad geheel den kop in te drukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1