Verbitterde gevechten aan het Oostfront ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per weelc o 1 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m, 12* ct., minimum per adver tentie 1 2.05. BO abonnemeDt Bpeciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven or adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1943 DIT NUMMER BESTAAT 1868te JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 204 De Bureaux van ons blad zön gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 10nen). Redactie na kantoortüd tel. 578; Middelburg: Londenscüe Kaal 29, Redactie teL. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2883, na kantoortOd teL 2475; Souburg 3 Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, teL 21. LUCHTAANVAL OP MÜNCHEN-GLADBACH EN KHEYUT. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Dins dag bekend: De vijand zette zijn aan vallen op den Zuidelijken en centralen sector van het Oos telijke front ook Maandag met onverminderde hevigheid voort. De verbitterde gevech ten zijn nog aan den gang. 91 bolsjewistische tanks werden stukgeschoten. In het zeegebied ten Wes ten van Taganrog brachten lichte Duitsche vlootstrijd- -krachten, van 6 vijandelijke ka- 1nonn.serbooten er 2 tot zinken, '.schoten 2 bommenwerpers ineer en maakten gevangenen. Bij de gevechten in de af- «geloopen week aan het Mi- -••esfront heeft zich het derde bataljon van het grenadier regiment 70, onder bevel van .eersten luitenant Kecht bij zonder onderscheiden. 1 Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen deden opnieuw •overdag een aanval op de ha ven Augusta en beschadigden .-in een verrassende scheer- vlucht een vijandelijk trans- f portschip alsmede een lan dingsboot zwaar. In luchtge vechten werd daarbij een Spit fire vernietigd. Duitsche ja-' gers schoten in het gebied van Napels van een formatie, be staande uit 60 aanvallende vij andelijke vliegtuigen, er 26 neer. Boven den Atlantischen Oceaan schoten Duitsche jachtvliegtuigen met groote actieradius een groote Brit- sche vliegboot neer. Sterke vijandelijke lucht strijdkrachten vielen Maan dagnacht West-Duitsch gebied aan, vooral de steden Mün- chen-Gladbaeh en Rheydt. De vernielingen en de verliezen onder de bevolking zijn aan zienlijk. Nachtjagers en lucht doelartillerie van de lucht macht schoten volgens de tot dusverre ontvangen rapporten 25 der aanvallende Britsche bommenwerpers neer. Duitsche duikbooten brach ten in de Middellandsche Zee en in de randgebieden van den Atlantischen Oceaan vijf sche pen met een gezamenlijken in houd van 34.000 brt.; een tor pedojager en vier transport- zeilbooten tot zinken. Zij tor pedeerden voorts een tank schip van 10.000 brt. en schoten boven den Atlantischen Oce aan vier vijandelijke vliegtui gen neer. In de Zwarte Zee vernietig den duikbooten twee bolsje wistische bewakingsvaartui- fen en een zeesleepboot met rie vaartuigen. MISLUKTE LANDINGS POGING IN ZUID-ITALIË. Naar van militaire zijde te Berlijn vernomen wordt, heeft Zondag een tamelijk sterke Engelsche groep van 400 man ten Zuidwesten van Reggio l(Calabrië) een landingspoging gedaan aan de punt van de Ita- liaansche laars. De tegenmaat regelen hebben ertoe geleid, dat deze groep tot op 30 man, die zich in de bergen schuil houden en afzonderlijk gevan gen genomen worden, vernie tigd werd. Dit is, naar men te Berlijn verklaart, ongetwijfeld een po ging om een Engelsch landings- hoofd voor te bereiden. Dit blijkt al duidelijk uit het feit, dat men een omvangrijke hoe veelheid radioinstrumenten heeft gevonden, die reeds ge monteerd waren. 7e Wayland in New York is een goederentrein met een 'personentrein in botsing geko men. Ten minste 25 personen zrjq hierbii om het leven ge komen; 150 reizigers werden gewond. Bij de gevechten bij Sa- lamaua op Nieuw-Guinea zijn, naar het Japansche hoofdkwar tier meldt, 5600 vgandelrjke soldaten gesneuveld. Boven Nieuw-Guinea Nieuw-Georgië werden sedert 30 Juli 358 vijandelijke vlieg tuigen door luchtstrijdkrachten neergeschoten. AANVALLEN OP ITALIAANSCHE STEDEN. Naar het Italiaansche op perbevel mededeelt heeft de vijandelijke luchtmacht Maan dag aanvallen ondernomen op Civita-Vecehia, Decimo (Cagli- ari) en op de omgeving van Napels. Telkens aangevallen door Italiaansche en Duitsche jagers, die zich stoutmoedig op de bommenwerpers en de twee- motorige escorte-vliegtuigen stortten, verloor de vijandelijke luchtmacht boven Dazio en Campania 40 toestellen. Tien werden neergehaald door Itali aansche jagers, 27 door Duit sche jagers en 3 door de bat terijen luchtdoelgeschut. Nieuwe prefect in provincie Rome. De prefect van de provincie Rome. staatsraad Presti, ver laat 8 September zijn post en treedt uit den staatsraad. Tot zijn opvolger werd benoemd dr. Palici di Suni, tot dusver direc teur-generaal voor de openbare gezondheid aan het ministerie van binnenlandsche zaken. Grandi en Ciano met pensioen. Stefani meldt: De ambassa deurs Dino Grandi en graaf Galeazzo Ciano zijn gepension- neerd. 4000 arbeiders van de Brewster-vliegtuigenfabriek te Johnsville (V. S.) zijn in sta king gegaan. Nederlandsche Vrijwilligers bij dé Duitsche oorlogsmarine. Na den dienst gaan de Jongens gezamenlijk uit. In prettige kameraadschappelijke bijeenkomst wordt hier de vrije tijd doorgebracht met het wisselen van gedachten en aldus kracht verzameld voor den komenden dienst, Bildberichtec Andres Recla/Pax m REDE VAN CHURCHILL. Churchill heeft gisteren te Quebec een radiorede gehou den. Hij prees allereerst de verdiensten van Canada voor den steun aan het moederland. Ook Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika loofde Chur chill voor datgene, wat deze Dominions tot nu toe hebben gepresteerd en wat zij „nog in Ie toekomst besloten zijn te presteensn". Overgaande tot den oorlog in de Sovjet-Unie zeide Chur chill, dat hij „de Sovjets niet kon laken, dat zij vaak hun ontstemming hebben geuit over de werkeloosheid van Groot-Brittannië en de Ver. Staten". Deelneming van Sta lin aan de conferentie te Que bec zou, zoo zeide Churchill, „niet doelmatig" geweest zijn. Ook heeft Stalin niet kunnen komen, omdat hij hst opperbe vel aan het Oostelijk front voert. Men hoopt echter, dat „binnen afzienbaren tijd een conferentie tussehen Roose velt, Stalin en Churchill tot stand zal komen". In het verder verloop van zijn rede sneed Churchill de kwestie van de vorming van een tweede' front aan. „Ik ge loof", zoo zeide hij, „dat de dag niet ver meer is, waarop de Britsche en Amerikaansehe troepen over het Kanaal zul len steken en in Frankrijk te gen de Duitschers zullen vechten". „Een dergelijke on derneming", zoo voegde hij er echter aan toe, „zal men ech ter slechts toelaten, wanneer men van tevoren overtuigd is van het succes". Nadat Churchill zich in prij zende bewoordingen had uit gelaten over het optreden van partisanen in enkele Balkan- landen, wees hij erop, dat de strijd in den Stillen Oceaan het voornaamste onderwerp van besprekingen in Quebec had geormd. Hg' eindigde zijn rede met de waarschuwing den toestand niet al te opti mistisch te beoordeelen. Zuiveringsactie in Oost-Bosnië Sedert eind Juli wordt in Oost-Bosnië een groot-opge zette zuiveringsactie uitge voerd door Duitsch-Kroatische troepen. Uiteengeslagen benden die vooral 's nachts poogden dorpen binnen te dringen, bruggen op te blazen en sabo tagedaden te verrichten in in- dustriebedrijven en aan tele foon- en spoorlijnen, werden tijdig ontdekt en met succes aangevallen. Deze gevechten vonden hun hoogtepunt in het dichte struikgewas en op de steile hellingen van het ontoe gankelijke gebergte, waarin de benden zich in hun schuilhoe ken trachtten terug te trek ken. De benden verloren een buitengewoon groot aantal doo- den en zwaar gewonden In de stad Panama is een door den vroegeren mi nister van onderwijs Pezet ge leide poging tot een putsch onderdrukt. Pezet gaf zich uit als wettig staatshoofd en als opvolger van den in October 1941 ten val gebrachten presi dent Arias. Pezet is gear resteerd. -j Ned. Volksdienst, ongebonden als hü i3 in maatschappelijk en re ligieus, zoowel als partijpolitiek op zicht, betrekt in zijn arbeidsterrein alle Nederlanders, ongeacht hun po litieke of geloofsovertuiging, die blij kens hun geestelijke en lichamelijke eigenschappen de dragers zijn van de Nederlandsche volkskracht en cultuur. Hij tracht met alle geëigende midde len den noodtoestand, waarin de leden van bovenbedoelde categorie bulten hun schuld zijn geraakt, op te hef fen, teneinde mede door het waak zaam zjjn in voorbehoedenden zin. het geheel van het Nederlandsche volk ter brengen' op wn booger en beter niveau. DEENSCHE MINISTERIE AFGETREDEN. Naar officieel wordt mede gedeeld, heeft het Deensche ministerie Scavenius op 29 Aug. bij den koning zijn ont slagaanvrage ingediend en heeft terstond opgehouden te fungeeren. Het beheer aan de ministerieën en secretariaten- generaal wordt voorloopig ge leid door de betrokken hoofden van departementen, secretaris- sen-genei"aal of directeuren. Vóór zijn aftreden heeft het ministerie een verklaring afge legd, waarin het zich tot het volk richt met de aanmaning, rust en bezonnenheid aan den dag te leggen, en waarin het alle ambtenaren in openbaren dienst oproept, op hun post te blijven en hun werk in het wel zijn van land en volk voort te zetten. Deensch berichtenverkeer weer toegelaten. Officieel wordt medegedeeld: Het geheele binnenlandsche Deensche berichtenverkeer (post, telegraaf, telefoon) is met onmiddellijke inwerking treding weer toegelaten. Het Deensche koningspaar. Naar Berlingske Tidende meldt, bevinden de Deensche koning en koningin zich nog steeds op kasteel „Sorgen Fry" bij de hoofdstad. De ge zondheidstoestand van den ko ning blijft bevredigend. De kroonprins en kroonprinses vertoeven, evenals tot dusver, in hun paltis op den Amalia- burcht te Kopenhagen. Finsche pers over vredes- geruchten. Inzake de geruchten over een zoogenaamde vredesvoel- hoom, uitgestoken door den voorzitter van den centralen bond van Finsche vakveree- _0en Vuori» in Stockholm, publiceert de Finsche pers de volgende uniforme verklaring: De besprekingen tussehen den voorzitter van de Fin sche vakvereenigingen, Vuori en den secretaris van den En- gelschen bond van transport arbeiders Deakin, die tijdens de afgeloopen dagen in Stock holm zijn gevoerd, zijn aanlei ding geweest tot een politieke tinnegieterij in Engeland. Eerst wist de Daily Mail te verklaren, dat Vuori met toestemming der Finsche re geering aan Deakin de Fin sche vredesvoorwaarden zou hebben medegedeeld en om den steun van Engeland bij het verwezenlijken van den vrede zou hebben verzocht. Voorts beweerde het blad, dat het Engelsche gezantschap te Stockholm deze berichten aan zijn regeering te Londen had overgebracht. Daar van Fin sche zijde werd opgemerkt, dat Vuori niet met een politieke missie te Stockholm was be last en dus ook geen vol machten had voor vredesaan- gelegenheden, ontkende men van Britsche zijde categorisch het aandeel van het Engel sche gezantschap in deze kwestie en gaf men de ver zekering dat Deakin niet ge volmachtigd was om over de Finsche vredeskwestie te spre ken, daar een dergelijk onder houd van officieele Engelsche zijde als ongepast werd be schouwd. Vervolgens gaf het Reuterbureau aan Deakin het woord, die zich als volgt uit liet: „Ik begrijp niet wat voor onbehoorlijks ligt in het feit, dat een vertegenwoordiger van de Engelsche vakvereeni gingen zich op'de hoogte stelt van de meeningen der Finsche vakvereenig.leiders". Deakin heeft, zoo wordt in het Reuter- bericht verder medegedeeld, Vuori als voorzitter van de Finsche vakvereenigingen en niet als vertegenwoordiger der Finsche regeering ontmoet. TEXTIELPUNTEN GELDIG VERKLAARD. Kousenbon voor vrouwen aangewezen. Met ingang van 1 Septem ber zijn van de textielkaarten voor meisjes van 3 tot 15 jaar, gemerkt V 415 en voor kleuters van 1 tot 3 jaar, ge merkt V 515, wederom twin tig punten geldig. Met ingang van dien datum zijn dus de punten 61 tot en met 100 van beide textielkaarten voor den aankoop yan textielproducten geldig. Voorts wordt bon M. van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, gemerkt V 215, geldig voor - den aankoop van één paar kou sen tegen' gelijktijdige afgifte van het vereisehte aantal pun ten. Op kousenbonnen van de' textielkaart voor vrouwen en. meisjes zijn uitsluitend kou sen verkrijgbaar en op de des betreffende bonnen van tex tielkaarten voor mannen uit sluitend sokken. Voor de te vens benoodigde punten kun nen. eventueel de textielpunten der gezinslden worden ge bruikt. STEUNVEPvLEENING AAN STILGELEGDE BEDRIJVEN. De steunverleening aan be drijven, die ingevolge de ver ordening van den Rijkscom missaris no. 30/1943 zijn stil gelegd, is thans geregeld bij een beschikking, welke ver schenen is in de Staatscourant van 31 Augustus en de richt lijnen betreffende de uit tö keeren vergoedingen inhoudt. Volgens deze richtlijnen kan aan de gesloten bedrijven ver goeding worden verleend voor uitgaven verband houdende met de sluiting van 't bedrijf, doorloopende verplichtingen ten behoeve van het bedrijf aangegaan, bedrijfsonkosten mi verband met de instandhou ding van het voor de herope ning noodzakelijke bedrijfsap- paraat en zoo noodig kosten van levensonderhond. De periodieke uitkeeringen worden voor tèn hoogste één jaar vastgesteld. Na afloop van dien termijn kan een nieu we aanvraag worden inge diend. Bij de yerleening der steunbedragen kunnen voor waarden worden gesteld. Bij de behandeling der ver zoeken tot steunverleening voor middenstandsbed rijven, waarvoor deze regeling voor loopig hetineest van beteeke- nis is, zijn de hoofdgroep am bacht en de bedrijfsgroep de- dailhandel ingeschakeld. Uit deze bedrijfsorganisaties is een centrale commissie voor financieele aangelegenheden ingesteld, welke in haar arbeid wordt bijgestaan door 45 plaatselijke commissies. De uitkeering der steunbedragen geschiedt door den algemeen gemachtigde voor oorlogs- en cmenaieschaden. Het Duitsche herderlijke schrijven. Naar van vooraanstaande katholieke kringen te Berlijn vernomen wordt, zijn de leden der bisschopsconferentie te Fulda voornemens, het „groo te herderlijke schrijven", dat te Fulda is opgesteld, op den laatstên Zondag van Septem ber te doen voorlezen. Welingelichte leringen verklaren thans reeds, dat het schrijven een uiteenzetting geeft van de „ten sterk ste door den oorlog beïnvloede kansel predikatie der Duitsche Roomsch- katholieke kerk", zooals ook de con ferentie te Fulda geheel in het tee- ken van den oorlog en van de aan passing der kerk aan de noodzakelijk heden van den oorlog heeft gestaan. Alles wüst erop, dat de luchtoorlog en zijn gevolgen, de omvang der aanvallen, maar ook de sinds kort gebruikte aanvalsmiddelen op bijzon der effectieve wijze in het herderlijks [schrijven vermelding zullen vinden*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1