PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT •TAGANROG VOLGENS PLANNEN ONTRUIMD. ►1 etik er v. rodui voe ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per weetc of j 2,42 per Kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 cc. ADVERTENTIEPRIJS! Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 1 2.05. Bt) abonnement speciale prUs. KJeine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer DINSDAG 31 AUGUSTUS 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG l BLADZIJDEN NUMMER 203 De Bureaux van ons blad s«n gevestigd te: Vlissinaen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60r tel. 10 (2 lUnSi RedS na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenache Kaa( 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie' lurflcade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475: Soubura Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 4o, tel. 102; Ereskcns Dorpsstraat 35, tel. 21^ SOVJETS HEBBEN DUITSCHE FRONT NIET KUNNEN DOORBREKEN. y Hst opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli bijna zonder onderbreking in het Oosten voortduren, zijn de bolsjewis ten er ondanks hun groote numerieke superioriteit niet in geslaagd het Duitsche front te doorbreken en op te rollen. Ook al wierp de vijand zonder rekening te houden met zijn zware verliezen, steeds nieü- we formaties in den strijd, 3 daar waar hij bressen gesïa- gen had, toch gelukte het steeds weer door den verbe ten afweer en de tegenaanval len van onze onvergelijkelijk strijdende infanterie, die door de andere wapens schitterend gegteund werd, de linies te houden of te heroveren. Waar uitwijkende bewegingen uitge voerd werden, geschiedde dit volkomen ordelijk nadat alle voor den vijand belangrijke ft a °bj?cten vernield waren en steeds met het doel het front te verkorten en hierdoor nieu- trekking der Duitsche troe pen uit dezen sector moet evenwel een strategische zijde hebben. Deze manoeuvre bleef door den tegenstander aan vankelijk onopgemerkt en be wijst, dat de Duitsche leiding naar eigen oordeel en op het door haar bepaalde tijdstip heeft gehandeld. In dit verband wijst men er te Berlijn op, dat, hoe be langrijk afzonderlijke plaat sen en gebieden ook mogen zijn, in het totale verloop van de gevechten het opgeven van stellingen zonder schade mo- felijk is, omdat men over vol- oende ruimte beschikt. De Duitschsrs hebben dus zeer snel geleerd, met Russische maatstaven te rekenen, d.w.z. een elastische strgdmethode te gebruiken indien die voor- deeliger is, menschen en ma teriaal bespaart en den te genstander desondanks de grootst mogelijks verliezen worden toegebracht. "jTUii we reserves te verkrijgen. Ook Zondag ontstonden in Af,V' den Zuidelijken sector van het Oostelijke front zware afweer- gevechten. Het totaal verniel- de Taganrog werd volgens de plannen ontruimd. In de beide - laatste dagen verloren de bol- RVI sjewisten 467 tanks en 82 'mmmm vliegtuigen. Aan de Oostkust van Sicilië Jllllllljl vielen formaties van de Duit- I sche en Italiaansche lucht- i macht concentraties van sche- pen aan in de wateren van I Augusta. Zij vernietigden 2 tankschepen met een geza- i menlijken inhoud van 16.000 brt., alsmede twee andere schepen en beschadigden 4 vrachtschepen door bommen zwaar. Bij een ver boven het Wes telijke deel van de Middel- landsche Zee uitgevoerden aanval plaatsten Duitsche ge vechtsvliegtuigen voltreffers van zwaar kaliber op een vij andelijk slagschip en op een kruiser. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen wierpen Zondag nacht hier en daar bommen op P Wëst-Duitsch gebied. In het gebied van Ssefsk heeft zich het 12e regiment grenadiers van de 31ste divisie infanterie in zware gevech ten bijzorider onderscheiden. DE ONTRUIMING VAN TAGANROG. De stad Taganrog is door de Duitsche troepen na verwoes ting van alle militaire instal laties, ontruimd in het kader |||||||||van de elastische verdediging, M waarmede de Duitsche leiding het hoofd biedt aan het bol sjewistische offensief en die ,ne van de Sovjets steeds groo- tere offers in bloed vergt, te Voor 't publiek moge, naar de 22, 'militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, de ont- ruiming van Taganrog onver- wacht gekomen zijn, de terug- Zweedsche vissehers in verboden waarschuwings- gebied. Duitsche zeestrijdkrachten hebben Woensdag j.l. tot twee maal toe Zweedsche \-isschers- vaartuigen in het voor de visscherij verboden waar- schuwingsgebied van het Ska- gerak ontdekt. Bovendien werd geconstateerd dat van ze ven lichtboeien er nog slechts één brandde en dat de overige ontbruikbaar gemaakt waren. Bij de komst van de Duitsche oorlogsvaartuigen trokken de visschersbooten zich snel te rug. De vaartuigen werden echter onder vuur genomen en twee werden tot zinken ge bracht. De Duitsche gezant te Stockholm heeft tegen dit op treden dat een directen steun voor de vijanden van Duitsch- land vormt, een ernstig pro test tot den Zweedschen mi nister van buitenlandsche za ken gericht. De rijksregeering heeft ver der medegedeeld, dat de Duit sche zeestrijdkrachten na deze gebeurtenis opdracht zullen ontvangen de tot nu toe vaak bij het overschrij den van de grenzen van het waar - schuwingsgebied getoonde soe pelheid te laten varen en in de toekomst tegen dergelijke vaartuigen op de vereischte wijze op te treden. Voorbereidingen voor ,Driemogendhedenconferentie" De diplomatieke correspon dent van de „Daily Mail" Wil son Broadbent meldt, dat de Sovjet-ambassadeur Maisky, die binnenkort Engeland gaat verlaten, Zondagavond gelglc met Eden in Londen is aange komen en dat beide staatslie den zullen samenkomen om voorbereidingen te treffen voor een „driemogendhedenconfe- rentie". Het overlijden van koning Boris. Het stoffelijk overschot van Tsaar Boris III is Zondagnacht naar de Alexander Lewski- kathedraal overgebracht. Onder den grooten koepel van de ka thedraal is een katafalk ge bouwd, waarop de koninklijke standaard ligt. Daarop rust be dolven onder de bloemen de tsaar. Bij de katafalk staat een eerewacht opgesteld. Zonder onderbreking stroomen de men schen naar de kathedraal om langs de baar van hun gestor ven koning te defileeren. Alle lagen der bevolking, vooral eenvoudige burgers en boeren gekleed in nationale kleeder drachten, trekken met bloemen en kaarsen in de hand langs den overleden koning en nemen afscheid van hem. De begra fenis van den overleden ko ning zal 5 September geschie den. Japansche troepen geland op Santuau. Domei meldt uit Sjanghai, dat eenheden van de Japan sche vloot op 28 Augustus, des ochtends, op verrassende wijze in de haven van San tuau in N.-Foekien aan land zijn gegaan en op het oogen- blik bezig zijn mét de zuive ring van het gebied. Volgens welingelichte waar nemers zijn door deze landing de Amerikaansche plannen om de haven van Santuau als duikboo'tbasis te gebruiken, in de kiem gesmoord. Santuau ligt op hel eiland Santu in de Sansja baai in het Noord oosten van Foekien. Interview met Smuts. Volgens den Britschen be richtendienst heeft de minis ter-president van Zuid-Afrika, generaal Smuts, in een inter view verklaard, dat de oorlog „nog eenigen tijd" zal voort duren. Hij twijfelt eraan, of de oorlog in 1944 afgeloopen kan zijn. Wat het huidige verloop van den oorlog betreft, dat is een vraag die men tot Quebec moet richten. Daar zijn- alle „plannen" opgesteld. Omtrent Italië verklaarde Smuts, dat dit zoo goed als uitgeschakeld is uit den oor log. De Sovjet-Unie, zoo zside hij verder, heeft de Ooekrair.e verloren en dus een groot deel van de basis van haar voedsel voorziening. Omtrent het Brit- sch.9 imperialisme beweerde de minister-president, dat dit reeds meer dan een generatie geleden heeft opgehouden te bestaan. Tenslotte sprak Smuts nog over de Indische kwestie. Hg was van meening dat de In diërs hun „minderwaardig heidscomplex" kwijt moeten raken. Een Japansche af deeling luchtdoelartillerie heeft de laatste weken nabij Boena 66 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten; waarschijnlijk zijn 15 andere vliegtuigen eveneens neergeschoten. Half October zal een tweede uitwisseling van Ja pansche en Amerikaansche staatsburgers en Chileensche ambtenaren te Goa plaats vin den, in totaal ongeveer 1500 burgers. Bij onze Vrijwilligers. De dankbare bevolKing biedt den mannen borden met lekkernijen aan. ss PK Nonnenmacher-O-H-P m UIT HET WEERMACHTSBERICHT VAN 27 AUGUSTUS 1943. „Bij de zware gevechten In het gebied rondom Charkow heeft de SS-pantsergrenadierdfvisie „Das Reich" in den aanval zoowel als bU den afweerslag bijzonderen roem ver worven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke ge vechtswagens stuk. Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar bluft Uw daad? Meldt U vrijwillig voor de Waffen ss». Inlichtingen SS-Ersatzkommando, Dèn Haag, Korte Vijverberg, Am sterdam, Dam 4. BELANGRIJKE VERRUIMING VAN DE - KINDERBIJSLAGWET. Krachtens besluit van den secretaris-generaal van sociale zaken zal de werkingssfeer der kinderbijslagwet, met ingang van 1 Januari 1944, een be langrijke verruiming onder gaan,Allereerst wordt de leef tijdsgrens der kinderen ver legd van 15 tot 18 jaar, waar aan nog de' bepaling is toe gevoegd, dat, wanneer kinde ren dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs, de kinderbijslag zal worden ge geven tot aan het bereiken van den leeftijd van 21 jaar. Dit laatste moet blijken uit een verklaring van het school hoofd, over te leggen bij de inzending van het aanvraag formulier voor een kinderbij- slagboekje, dat de werknemer ieder jaar op den eérsten werk dag na den lOen October van zijn werkgever ter invulling ontvangt. Voor een juist be grip van zaken zij er hierbij aan herinnerd, dat voor de be paling van het recht op kin derbijslag in eenig kalender jaar wordt uitgegaan van de samenstelling van het gezin en den leeftijd der kinderen op den Isten October van het voorafgaande jaar. Ongewij zigd blijft de bepaling, dat de kinderbijslag wordt gegeven van het derde kind af, aan ar beiders wier gezin meer dan twee kinderen heeft beneden den wettelijken leeftijdsgrens. De op 31 Dec. 1943 bestaan de regelingen inzake de toe kenning van kinderbijslag, ge troffen voor personen, in dienst van een publiekrechtelijk li chaam, van de Ned. spoorwe gen, of van een onderneming, waarbij de voorwaarden van uïtkeering van kinderbijslag publiekrechtelijk zijn geregeld in het algemeen gesproken dus de ambtenaren en arbeids- contractanten zullen ook voor het jaar 1944 als bijzon dere regeling worden erkend. Eventueele minder gunstige regelingen zullen vóór 1 Janu ari 1944 aan de gewijzigde wettelijke bepalingen moeten worden aangepast. Clandestiene slachters veroordeeld. De als gevolg van den oor log bestaande schaarschte aan vleesch is voor onverantwoor delijke elementen aanleiding geweest om door clandestiene slachtingen en verkoop het zoo verkregen vleesch tegen krankzinnige prijzen goede za ken te maken. Het Oberge- richt heeft in een aantal pro cessen in de laatste maanden een vrij groot aantal personen, die op deze wijze de vleesch- voorziening ten nadeele van de Nederlandsche bevolking in ge vaar gebracht hebben tot zware re tuchthuisstraffen veroor deeld. Verscheinene personen in de buurt van Gulemborg hebben zich vereenigd om vee uit de welde te stelen, het clandestien te slachten en het vleesch met winst te verkoopen. Zij hebben verscheidene schapen uit de weide gestolen, deze ter plaatse geslacht en onderdeelen hiervan meegenomen en verkocht. Bijzonder verwerpelijk was in dit geval het feit, dat zij vleesch voor een groot deel eenvou dig op de welde lieten liggen, zoo dat het bedierf. 21k van deze perso nen is, al naar gelang zijn mede plichtigheid, wegens vergrijpen tegen het economische leven In oorlogstijd veroordeeld en wel een tot vier jaar, twee anderen tot twee jaar, een vierde tot een jaar tuchthuisstraf. Drie inwoners uit Zutlicbem koch ten schapen tegen te hooge prijzen en slachten deze op clandestiene wij ze. Elk hunner werd veroordeeld tot. twee jaar tuchthuis. Verscheidene veehandelaren En sla gers uit Baarn kochten en verkoch- met het doel dit clandestien te laten slachten en slachtten ook n aantal koelen op clandestiene wijze. Zoowel de handelaren als de clan destiene slachters en enkele personen, VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN., Van 1 Sept 1943 t/m 30 April 1944 geven de bonnen „15 K.F." der kookkaarten voor vasté brandstoffen „U 115" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzon-* dering van fabrieksturf. Over wogen wordt, op 1 Oct. 1943 wederom een bon van de kook- kaart „U 115" aan te wijzen^ Generator-anthraciefc en turf. Van 1 t/m 30 Sept. 1943 geeft elk der bonnen „generator- anthraciet een en twintigste periode" recht op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 kg.)J anthracietnootjes IV of V. Ge- durende hetzelfde tijdvak geeft élk der bonnen „generator-turf een en twintigste periode" recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. NIEUWE BON VOOR HONDEN- EN KATTEN BROOD. Van 1 t/m 30 Sept. 1943 worden op bon 18 van de voe- derkaarten voor honden dezelf de hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon 18 van de voederkaart voor hondenbrood (groep k); wordt over dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschik baar gesteld. Na 30 Sept. is bon 18 van deze kaarten on geldig. Heffing van opcenten door de provincie. Blijkens een in de staatscou rant gepubliceerde beschikking van de secretarissen-generaal van binnenlandsche zaken en van financiën wordt aan de provinciën bevoegdheid ver leend op de hoofdsom der per- soeele belasting ten hoogste 50 opcenten te heffen. Deze op centen worden op alle aansla gen tot een gelgk getal gehe ven. Voorts is het getal der op centen, dat de provinciën ten hoogste mogen heffen op de hoofdsom der grondbelasting, verhoogd tot zestig. Nadat bij de vorige actie voor frontzorg, welke even eens in handen was van de W. A., een bedrag van onge veer 50.000 aan frontzorg kon worden afgedragen, zal in het nieuwe seizoen een groot en afwisselend programma worden afgewerkt. In het ka der van deze nieuwe front- zorgactie der W. A. zal op 1 September a.s. te Den Haag het eerste keuzeconcert van den Nederlandschen omroep worden gehouden. Naar Stefani meldt, zouden de Engelschen van plan zijn op Sicilië een separistischë beweging in het leven te roe pen. Het plan zou voorzien in de vorming van een unie vah alle eilanden, in het centrale deel van de Middellandschte Zee, teneinde een onder Engel schen invloed staande versper ring van de Middellandsche Zee te verkrijgen. Op 12 Augustus heeft een Amerikaansch militair vlieg tuig, dat Japansche doelen had aangevallen, wegens een mo tordefect een noodlanding moe ten doen op gebied van de Sov jet Unie. Het vliegtuig werd in beslag genomen en de beman ning geinterneerd. die zich hadden beperkt tot den we derverkoop van het door clandestiene slachtingen verkregen vleesch, werden tot zware tuchthuisstraffen veroor deeld. Drie van hen werden veroor deeld tot vUf Jaar tuchthuis, anderen tot twee jaar, een Jaar en een half jaar tuchthuis; diegenen, die alleen kleinere hoeveelheden vleesch weder- verkocht hadden, kregen gevft|genia« straffen van een jaar fcai tien maan den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1