z J O N y y cc: e £C o LU O fcJ r C E .2 «15 i, C 1 -Sp a 1—0) e n 0 - 4-» lE O L. i is ©4- Oir "öud UIT DE PROVINCIE Besmettelijke veeziekten. In de maand Juli 1943 kwa men er in Zeeland de volgende gevallen van besmettelijke vee ziekten voor: rotkreupel dei- schapen 115 op één bedrijf in Nieuw- en St. Joosland; mond en klauwzeer op 19 boerderijen, n.l. 6 in Nisse, 5 in Oudelande, 3 in Poortvliet, 2 in Baarland en 1 in Clinge, Ovezande en Vogelwaarde. Zuid-Beveland Twee fietsendieven gepakt. De opperwachtmeesters van Nisse en 's-Heerenhoek heb ben te Heinkenszand aange houden en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg, de personen B. T. en H. de J„ beiden wonende te Heinkenszand, die op 10 Juli en 15 Aug. jl. te Nisse een rijwiel gestolen hadden. Deze rijwielen werden gede monteerd en van de banden ontdaan, welke verkocht wer den. De aangehoudenen heb ben een volledige bekentenis afgelegd. De verkochte ban den werden eveneens opge spoord en in beslag genomen. Door 't keurig opsporings werk van beide opperwacht- meesters konden de inbeslaf fenomen banden weer in he ezit van hun eigenaren ge steld worden. Tholen Groote smokkelhandel ontdekt. Een auto van een melkrijder uit Poortvliet werd dezer da- fen door de politie te Steen ergen aangehouden. Brj on derzoek van de op den wagen geplaatste melkbussen kwam een groote smokkelzaak in koolzaadolie en andere pro ducten aan het licht. Een ben de smokkelaars maakte van den auto van den Poortvliet- schen melkrijder gebruik om in de melkbussen uit koolzaad geperste olie. bruine boonen, shag en andere goederen uit Zeeland naar Rotterdam te vervoeren. Te Poortvliet werd een nauwkeurig onderzoek inge steld, waarbij een electrische persinrichting om olie uit koolzaad te verkrijgen werd ontdekt. De boeren die het koolzaad hadden geleverd, konden eveneens worden opge spoord. In totaal zijn zes per sonen afkomstig van 't eiland Tholen en uit Rotterdam ge arresteerd. Zeeuwsch-Vlaanderen Het spoorwegjubileum. In verband met het jubileum van den spoorweg Mechelen- Terneuzen, ontvingen wij van niet officieele zijde nog de vol gende bijzonderheden: Op 29 Augustus 1860 werd door den heer F. J. Bouwens, ingenieur te Mechelen, toe stemming gevraagd tot het leg- Kerk- en Schoolnieuws Bevestiging en intrede ds. D. Zemel. Zondagochtend is ds. D. Ze mel, ïaatstelijk te Vianen, als tweede predikant bevestigd bij de Geref. kerk van Axed. De bevestiging geschiedde door zijn schoonvader ds. Datema van Driebergen. Des avonds deed ds. Zemel zijn intrede met dèn tekst Deut. 11:2-9. Hierbij werd ge wezen op den tocht door de Schelfzeo en de woestijn. Het volk deed dit in geloof aan de belofte voor het beloofde land. Wij hebben echter meer. Niet Mozes doch Jezus. Wij weten meer van het heil des Heeren, doch weten ook van zijn vloek. Na de predikatie werd de nieuwe leeraar toegesproken door zijn collega, ds. Post te Axel, die de hoop uitsprak dat de gemeente in ds. zemel zal ontvangen hebben een man des geloofs. Dan zal het de gemeente wel gaan. Ds. Solie te Spurj sprak daarna nog in denzelfden geest namens de classis Axel. In beide dien sten was het kerkgebouw stampvol. Ned. Herv. kerk. Beroepen: te Kampen (vac. wijlen W. WesseldtJk) C. Hooykaas te Brielle; te Almelo (vac. wijlen G. J. de Geus) H. M. J. v. Duyne te Heino. Geref. kerken. Herbenoemd hulppred. te Terneuzen C. Bol, cand, en hulppred. aldaar. Rem. Broederschap. Tweetal Delft N v. Gelder te Eindhoven en dr. H. J. Heering te Bussum. Ds. Th. Scharten. f In den ouderdom van ruim 71 jaar is te Zeist overleden ds. Th. Scharten, em. predi kant der Ev. Luth. kerk. De oorlog ter zee. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een krachtig beschermden Britschen kruiser der Aurora- klasse tot zinken gebracht. Een andere kruiser werd door torpedotreffers zwaar bescha digd. Voorts is Westelijk van Kaap Finisterre een kruiser in brand gebombardeerd, terwijl een torpedojager na bomtref- fers zonk. gen van een spoorweg van Mechelen via Terneuzen naar Breskens, teneinde een recht- streeksche verbinding tot stand te brengen tusschen Z.- Duitschland-België en Enge land. via de bijzonder gunstig gelegen havens van Terneu zen en Breskens. De spoorweg door Noord-Brabant naar Vlis- singen was toen nog niet door getrokken, zoodat dit plan van zeer groot belang voor het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen zou zijn geweest. Helaas is bij de latere plan nen het gedeelte Terneuzen Breskens komen te vervallen. Terreuraanval op Neurenberg. Vrijdagnacht hebben sterke formaties Britsche bommen werpers een terreuraanval op de stad Neurenberg gedaan, welke verliezen onder de be volking, alsmede zware ver woestingen in woonwijken, aan kerken, ziekenhuizen en cul tuur-historische waardevolle gebouwen veroorzaakte. Vol gens het tot dusver ingestelde onderzoek werden 60 der aan vallende bommenwerpers ver nietigd. Het broodrantsoen in België, dat het laagste in Eu ropa was, is met 25 gram ver hoogd en bedraagt nu per dag 250 gram. Voorts is, dank zij den goeden koolzaadoogst, het vetrantsoen voor October vast gesteld op 450 gram. Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen hebben opnieuw de Zwitsersche neutraliteit ge schonden en op 28 Augustus des ochtends vroeg herhaalde lijk boven het kanton Genève gevlogen. Tal van Italiaansche kin deren uit de gebombardeerde gebieden zijn door het Zwit sersche Roóde Kruis uitgenoo- digd om in Zwitserland op verhaal te komen. Een Amerikaansch jacht- toestel is te Kingston (Jamai ca) tegen een schoolgebouw gevlogen. Acht personen wer den gedood. Drie millioen wetenschap pelijke boeken zijn tot dusver re in Duitschland vernietigd door de Engelsch-Amerikaan sche luchtaanvallen, zoo meldt de D.A.Z. op gezag van het ministerie van onderwijs. De diplomatieke corres pondent van het agentschap Exchange Telegraph verzekert uitdrukkelijk, dat de Britsche minister van buibenlandsche zaken Eden, niet op weg is naar Moskou. Radioprogramma Dinsdag. Hilversum I. 12.15 Piano. 12.45 Ber. 13.00 Land en volle brengt... 13.05 Melodïsten. 14.00 Le zing. 14.25 Ork Hendriks. 15.30 Voor zieken. 16.00 Groninger Orkestver. 16.45 Ber. 17.00 Lichte toets. 18.00 I.N.O. 18.05 Gram 18.45 N.S.B. antwoordt. 18.55 Marschen. 19.00 Ber. 19.10 Spiegel van den dag. 19.15 Causerie. 2015 Bont progr. 22.00 Ber. 22.15 Gram. Hilversum II. 17.00 Piano. 17.30 Kwartetten en duetten. 18.00 Melo dieën. 19.00 Ber. 19.10 Voor kleu ters. 19.15 Gram. 20.15 Causerie. 20.40 Opèra-fragmenten. 2L45 Avond- wtjding. 22.00 Ber. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissln- gen; Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd Vlisslngen en J. P. Ph. Doorenbos, Middelburg: Gewestelijk nieuws: EL van Benthem, Goes en R. F. H. L. Sondag, Oostburg; Haagsch redacteur mr. J. C. de Wit; Advertentiechef: voor Mid delburg C. P. Buijs, voor Vlissingen: S. Rtjkeboer. Off. landbouwmededeelingen voor de provincie Zeeland. OLIEZAADTEELTPLICHT. De vorige week Is er op deze plaats op gewezen, dat ontheffing van de oliezaadteeltplicht wegens den verbouw op contract van koolsoorten, mot noodzakelijk inhoudt, dat er ook ontheffing wordt gegeven van teeltpllcht voor zomeroliezaden. Het blijkt wenschelljk deze kwestie met een paar voorbeelden te verdui delijken. Voorbeeld 1. Een teler heeft een koolzaadpllcht van 3 ha. Hl) sluit een contract af voor 2 ha. zaad van roode kool en krijgt deswege onthef fing van de koolzaadplicht voor 2 ha. en (aannemende dat er gevaar voor: kruisbestuiving bestaat of, dat een geschikte voorvrucht ontbreekt) te vens voor de resteerende 1 ha. Deze teler moet ondanks de hem ver leende ontheffing voor 3 ha van win- terollezaad in het voorjaar 1944 verbouwen; a. Indien bU in 1942 of 1943 ook tulnbouwkoolsoorten voor zaad heeft geteeld, alleen 1 ha. zo- meroliezaad (d.i. de 1 ha, waar voor hU ontheffing heeft gehad wegens gevaar voor kruisbestul- ving of omdat een goede vrucht ontbrak); b. Indien hij in geen der Jaren 1942 of 1943 tulnbouwkoolsoorten zaad heeft geteeld, 2 ha zomer oliezaad (de ontheffing geldt dan niet voor zomeroliezaad) plus 1 ha. zomeroliezaad, alzoo In totaal 3 ba. Voorbeeld 2. Van denzelfden teler (die een kool- zaadteeltplïcht heeft van 3 ha) wordt verondersteld, dat hij een contract afsluit voor 2 ha. zaad van herfst- knollen. HU krijgt ontheffing van 3 ha (2 ha. contract en 1 ha gevaar voor kruisbestuiving). In dit geval moet de teler In het voorjaar 1944 In totaal 3 ha. zomer oliezaad verbouwen. Het speelt dan geen rol, of by in 1942 of 1943 al of geen zaad van koolsoorten e.d. heeft geteeld, omdat herfstknollen- zaad een landbouwzaad is. Uit bovenstaande voorbeelden moge blijken, dat In heel veel gevallen de hier bedoelde ontheffing practisch geen beteekenis heeft. Ze heeft alleen beteekenis indien er sprake is van contractteelt van tulnbouwkoolsoor ten (bloemkool, savoyekool enz.) voor zaad en dan nog maar alleen, indien, de contractant ook in 1942 of 1943 in tulnbouwkoolsoorten heeft verbouwd. recteur der school, Lange Viele No. 16 te Middelburg op 30 en 31 Aug. des namiddags van 1920 uur en op 1 September a.B. aan de school. Aan gifte kan ook geschieden voor de vak ken Typen en Stenografie. Het nieuwe eindexamen geeft vrij. stelling van het examen voor het mid denstandsdiploma „Algemeene Han delskennis". Vlisslngen. 28 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, H. B. J. KNOOP, Wnd. De Gem.-Secretaris, F. BISSCHOP. De Burgemeester van VHsslngeü brengt ter kennis van belanghebben den, dat de lessen aan de Openbare U.L.O. school zullen aanvangen op Woensdag, 1 September a.s. te Mid delburg, Do leerlingen dezer school moeten boeken en tramkaarten afhalen op Dinsdag 31 Augustus a.s.. Badhuis straat No. 20. Klasse I 9 30 uur. Klasse II 10.30 uur. Klasse IIIA 11 00 uur. Klasse IIIB 11.30 uur. Vlisslngen, 28 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, H. 3. J. KNOOP, Wnd. De Gem.-Secretaris, F. BISSCHOP. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS TE VLISSINGEN. De Burgemeester van Vlisslngen brengt ter kennis van belanghebben den, dat de lessen aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs we der aanvangen op Woensdag 15 Sep tember a.s. 17.45 uur in het 'ge bouw der Ambachtschool, Molenwater, Middelburg. Aan de opleiding voor de diverse beroepen ls toegevoegd een volledige opleiding voor het theoretisch gedeelte van het examen ..Automonteur" uit gaande van de B.O.V.A.G. De inschrijving van nieuwe leer lingen kan nog plaats hebben zoowel mondeling als schriftelijk bij deq Directeur, den heer G. Wagenvoorde, Blauwedijk 27, Middelburg, voor 11 September e.k. Vlisslngen, 28 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, H. B. J. KNOOP, Wnd. De Gem.-Secretaris, F. BISSCHOP, OPGAVE MISOOGST AARDAPPELEN. Telers, die een aardappelopbrengst hebben, welke beneden de doorsnee opbrengst van hun streek ligt, moe ten hiervan tUdig de Afd. Aardappe len schriftelijk In kennis stellen. ZU moeten er wel aan denken, dat dit een wettelijke verplichting is en nala tigheid op dit punt derhalve straf baar ls. De wnd. Prov. Voedselcommissarls voor Zeeland. Ingeschreven als „Officieele Land bouwmededeelingen" No. 32. (Wordt vervolgd.) Officieele Mededeelingen. Gemeente Vlissingen. HERVATTING LESSEN GEM. HANDELSAVONDSCHOOL. )e Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebben den, dat de lessen aan de Gemeente lijke Handelsavondschool worden her vat op Woensdag 1 September a.s. des namiddags 17.45 uur in het Gym nasium, LatUnsche Schoolstraat te Middelburg. Nieuwe leerlingen kunnen zich als nog opgeven ten huize van den Dl- IN KWARTIERING. De Burgemeester van Vlisslngen maakt bekend dat de lnwartierings- blljetten voor verleende inkwartie ring aan leden van de Duitsche Weermacht over de maand Augustus 1943 voor of op Zaterdag 4 Septem ber 1943 ter Gemeente-secretarie, 3e afdeellng, moeten worden ingeleverd; dat na dien datum ingeleverde biljetten niet meer In behandeling kun nen worden genomen; dat de biljetten eerst op de Orts- kommandantur moeten worden af ge- teekend. Vlissingen, 30 Augustus 1943. De burgemeester voornoemd, H. B. J. KNOOP, wnd. HANDEL IN STAMBOEKSCHAPEN. Voortaan kunnen wederom gelelde- biljetten worden verkregen voor het van stamboekschapen cn stamboeklammeren naar bedrijven van stamboekleden. Markten mogen voors hands nog niet worden gehouden. De handel in stamboekdleren op fokvee- is wel toegestaan, mits de kooper kan aantoonen, dat hij lid is van een erkend schapen-stamboek. Aan handelaren zullen alleen dan ervoerbewUzen worden afgegeven, in dien zij een .ergunning van het stamboek overleggen, dat zij gemach tigd zijn een nader aan te geven aantal schapen an te koopen ten behoeve van nader te noemen stam boekleden. De Heer en Mevr. VISSER VAN DEN BROEKE betui gen hiermede hun dank voor de belangstelling na de ge boorte van hun Zoon onder vonden. Koudekerke, Augustus 1943. 3 Z 0 0 Op 1 September a.s. J. hopen onze geliefde X Ouders J. VAN AARTSEN - en M. J. E. v. AARTSEN— HERMENS J den dag te herdenken, 2 -j. waarop zij vóór 50 jaar Z i— J"** huwelijk zijn ge- Z -je treden. jk Hun Kinderen. Be- X huwdkinderen, Klein- kinderen. 4; Eindhoven, 26 Aug '43 sj: Heezerweg 237. S. v. d. MEER. Piano- en Orgellessen HERVAT. Aanm. nieuwe leerlingen: Vliss.: Steenhuisstr. 12; M'burg: Singelstr. 23 bov. Ondergeteekende maakt haar cliëntèle bekend, dat de verkoop van loten op dezelfde wijze door haar wordt voortgezet. Zij, die loten hebben gekocht voor de trekking van a.s. Maan dag, gelieven de betreffen de nummers zoo spoedig mogelijk aan haar op te geven. Mej. W. A. BARENTSEN- SUURMOND. Souburg, Dijkstraat 42. Fa. J. LAMBOOLJ, Badliuisstr. 39, Vlissingen. Wegens, vacantie gesloten van 30 Aug. t.m. 4 Sept. Een flinke DIENSTBODE gevraagd voor dag en nacht. Mevr. VAN MEL- LE, Vogelenzangweg 76, Goes. Het Café „St. Joris", Markt 43, Middelburg, is Woensdag 1 September dengeheelen dag gesloten. Grote Verkoping. in het Notarishuis, Koe poortstraat, Middelburg, van HEREN EN KINDERKLEDING Regenjassen en Regen mantels, Kindernachtpon- nen, Ceintuurs en Dames- stoffen. Verkoop heeft plaats Woensdag 1 Sept., Don derdag 2 Sjpt. en Vrijdag 3 Sept. 124 uur, Zater dag 4 Sept. 121 uur. Bekende kopers betaling 1 December 1943. Denkt U er om dat de meeste goederen enkel' op speciale vergunning ver krijgbaar zijn. Pakpapier medebreng.a. Gevraagd voor Zeist met 1 October a.s. een nette DIENSTBODE, zelfstandig kunnende wer ken en koken '.n gezin van 2 pers. Zich aan te melden Seisdam 22, Mid delburg. S Ll tsAGENTEN gevraagd voor de Jumbo noodver lichtingslamp, met gewel dige lichtsterkte, voor Walcheren, Schouwen en Duiveland, Tholen. St. Phi- lipsland, Zuid-Beveland. Heeft meer dan 1000 branduren, moet hoofdza kelijk aan Landbouwers, Tuinders en Veehouders verkocht worden. Brieven aan den Hoofddepóthou- der: A. KLAVER, Ridder straat 9, Breda. Vanaf Dinsdag 31 Aug. t/m Donderdag 2 Sept. Salonwagen E 417 met Kathe von Nagy, Paul Hörbiger en Hans Junker- mann. Een avontuurlijke film. Aanvang iederen avond 8 uur. Toegang 18 jaar. STENO, TYPEN, ENZ. De lessen in Vlissingen worden gedurende Sept. stopgezet, doch voortge zet in Middelburg, Wa- genaarstraat 20. Middenstandscursus. Aanvang Donderdag 2 September om half 8, Va genaarstraat 20. I. SINKE. H U \y E L IJ K. Eenv. Meisje, 20 jaar, zoekt kennismaking. Br. onder no. A.D. 1002, bur. P.Z.C., Vlissingen. è&(U%6Jn&>ui-7&£Xite\ SCHEERMESJES worden door ons geslepen. Per 12 stuks 0.50 Per 12, 24 enz. FOCUS - GOES. Gevraagd JONG PERSOON, voor administratief werk, liefst met Mulo-diploma of 3-jar. H.B.S., leeftijd 1416 jaar. Electr. Tim- merfabr. „De Toekomst". Tel. 282 (K. 1189), Grijps- I kerke. Dinsdag 31 Augustus, Woensdag 1 en Donderdag 2 September Quax de brokkenpiloot (Quax der Bruchpilot) met Heinz Rühmann, Karin Himboldt en Hilde Sessak. De dolkomische avonturen van een brokkenpiloot, waarbij de lach niet: van de lucht is. Aanvang iederen avond 8 uur. Toegang eiken leeftijd. Juffrouw voor huishou ding of Dienstbode voor dag en nacht gevraagd in rustig Bussum. Goede be handeling, goed loon. Zich aan ts melden Woensdag na 7 u. bij Mevr. MINET, Nwe Vliss. w. 323, Abeele,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 3