PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Succesvolle afweergevechten aan het Oostfront ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week ot J 2.42 per Kwartaal Franco per post J 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct., minimuia per adver tentie 1 2.05. Bö abonnement speciale prfls. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG 4 BLADZIJDEN NUMMER 201 De Bureaux van ons blad «Jn gevestigd te: Vlfssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 UJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscüe Kak20, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Goe.: Redactie en Adm.msuatle Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg Kanaalstraat 45, tol. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Brccdcstraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Vrij- 5. dag bekend: Bij de gevechten aan het Mi- oesfront hebben Duitsche troe- IS pen opnieuw een afweersucces behaald. Een sterke Duitsche vechtsgroep viel den aanval lenden vijand in de flank en ■wierp hem met zware verlie zen terug, maakte gevangenen en behaalde buit. Bij Isjoem m werden in verschillende secto- ren van het front aanvallen der bolsjewisten afgeslagen en T vijandelijke bressen in een te- 1 genaanval te niet gedaan. In het gebied rondom Char- kof vielen de bolsjewisten na voorbereiding door de artille rie met tanks en slagvliegtui- ffen ten Zuiden en Westen van e stad aan. In succesvolle af weergevechten werden de aan vallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, die hierbij meer dan 100 tanks verloor. - s in het gebied ten Zuidwesten fl en Westen van Orel gingen de bolsjewisten Donderdag tot den venvachten aanval over. Ondanks het ongewoon sterke optreden van de luchtmacht, slaagden zij er niet in de be- raamde doorbraak te verkrij- &en- i I De vijand leed zware verlie- zen aan menschen en materi- aal. Tijdens de Donderdag overdag gevoerde gevechten verloren de bolsjewisten in to- i taal 218 tanks. In het hooge Noorden sloe- gen Duitsche jagers en jacht- kruisers luchtaanvallen van den vijand op een Duitsch con- vooi af en vernietigden zonder eigen verliezen 26 van de 50 aanvallende bolsjewistische vliegtuigen. Hierbij hebben zich de formaties van de lucht macht onder bevel van gene- raal-majoor Roth bij de bevei liging van den aanvoer over zee naar het front aan de Noordelijke Uszee opnieuw on derscheiden. In de Finsche Golf schoten kleine vaartuigen der marine, die sedert maanden voor den beveiligings- en bewakings dienst gebruikt worden, van 'n formatie aanvallende bolsjewis tische bommenwerpers drie vliegtuigen neer. Door snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen werden vij andelijke transportschepen, landingsbooten en ravitaillee- ringsopslagplaatsen aan de Oostkust van Sicilië met goe de uitwerking gebombardeerd. In Zuid-Italië schoten strijd krachten van de Duitsche luchtverdediging Donderdag 6 vijandelgke vliegtuigen neer. Bij de zware gevechten in 't gebied rondom Char kof heeft de SS-pantsergrenadierdivisie „Das Reich" in den aanval zoo wel als bij den afweer bijzon dere roem verworven. De divi sie schoot alleen in 35 ge- vechtsdagen 1000 vijandelijke tanks stuk. Evenzoo heeft zich in de gevechten van Isjoem de 236ste afdeeling stormge- schut zich bijzonder onderschei den. 8 SPANJE EN ENGELAND, s De besprekingen tusschen 1 Hoare en Franco. 2 j Het Spaansche vice-secreta- o I riaat voor volksopvoeding 0 s heeft betreffende de eenige 4 i dagen geleden tusschen den 1 chef van den staat, generaal Franco, en den Engelschen t j ambassadeur in Madrid, Sir i Samuel Hoare, gevoerde be- sprekingen, een verklaring uitgegeven, waarin o.m. wordt si "gezegd, dat de besprekingen ra li gedragen zijn geweest door 1: een hartelijken toon. Twee in- teressante feiten kunnen als l6 i, resultaat van het bezoek ge- n ij eteld worden; >7 i! De door Groot-Brittanje gegeven garanties voor de on- afhankelijkheid en de integri- i> teit van het Spaansche fcerri- 1 toriale gebied, der Spaansche J; koloniën en van het Spaan se 5 sche proteetortaat; 06 i 2. het volstrekte ontbreken 12 van bedreigingen of vooringe- 43 J nomenheden en ontoegeeflijk- heid, die de vrijheid van han- 86 1 delen der regeering zouden 76 2 kunnen benadeelen, en waar- 3 over pers van eenige lan- t den voorbarig en tendentieus 2 berichten gepubliceerd heeft. 2 De vertegenwoordiger van 2 Groot-Brittanje en generalissi mus Franco herhaalden we- derkeerig hun voornemen om 40 de vriendschap tusschen de tme beide landen mogelijk te ma- il£e hen en de betrekkingen te ct- intensifieeren. Ds.i Nederlandsche Vrijwilligers UDuitsche oorlogsmarine. „Sport, de mooiste dienst". De sportmiddag be- )ok-)gint meestal met een terreinloop, die de leden los maakt. Een lichamelijk oes. benot, dat niemand zich laat ontgaan, en" Vooral wanneer dit geschiedt bij fraai den J zomerweer, tee- J Blldberichter Andrcs/Stapf/Pax m BULGAARSCHE KONING ERNSTIG ZIEK. De Bulgaarsche pers publi ceert het volgende officieele communiqué: „zijne majesteit de tsaar is sinds drie dagen ernstig ziek. De beste speci alisten zijn met de behandeling belast". Filof voert besprekinen. Minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken prof. Filoff heeft alle voor malige minister-presidenten voor een bespreking ontvan gen. Erkenningen Fransch dissidentencomité. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft radio Mos kou bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie het Fransche dis- sidenteneomité te Algiers heeft erkend. Ook China, Pe ru, Ecuador, Venezuela, Cana da, Bolivia en Brazilië hebben een dergelijke verklaring afge legd. Engelsche duikboot vertonen De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de duik boot „Travelier" verloren is gegaan. Aan boord bevonden zien 65 man. Churchill naar Washington. Te Quebec is officieel be kend gemaakt, dat Churchill zich in de eerste dagen van de volgende week naar Roose velt in Washington zal bege ven. Mevrouw Roosevelt in Nieuw-Zeeland. Mevrouw Roosevelt is Vrij dag voor een bezoek te Auck land in Nieuw-Zeeland aange komen. Na haar bezoek aan Nieuw-Zeeland zal zij ook naar Australië gaan. Zij zal binnen kort te Canberra aankomen. Het aantal dooden bij de overstroomingsramp in Cen- traal-Indië is niet te overzien, meldt Irish Press. Het is ze ker grooter dan 10.000. Alleen in de stad Sinagor zijn van de 7000 inwoners 4000 omgeko men. Na gedanen arbeid is het zoet rusten. Zeeuwsche meisjes, die overdag bij het binnenhalen van den oogst behulp- n zijn geweest, zitten 's avonds even bulten en benutten den tüd met 'een breiwerkje. CNF/Schimmelpennlngh/Pax m Italiaansclie weermachtbericht. In zijn weermachtbericht no. 1189 maakt het Italiaansche opperbevel bekend, dat Duit sche gevechtsvliegtuigen talrij ke bommen hebben laten val len op de haven Catania, waarbij een 'vrachtschip van middelbare tonnage midscheeps werd getroffen. Langs de kust van Sicilië heeft een van onze duikbooten twee vijandelijke motortorpedobooten met tor pedo's getroffen. De stad Tarente en plaatsen in de provincie Napels zijn aangevallen door formaties vliegtuigen. Men is bezig het aantal slachtoffers en de aan gerichte schade vast te stellen. Tijdens deze luchtaanvallen zijn negen vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Twee andere ma chines werden vernietigd in de Tyrrheensche zee door een der Italiaansche corvetten. Plannen tot stichting van Katholieke partij in Italië. Naar uit Italiaansche katho lieke kringen wordt vernomen, aldus de N.R.C., worden op het oogenblik plannen ont worpen voor de stichting van 'n katholieke partij, zoo gauw- de politieke omstandigheden het veroorloven. Zooals be kend, is het op het oogenblik door de Italiaansche regee ring verboden nieuwe partijen op te richten. In een commen taar op dit feit, wordt van officieele Italiaansche zijde het volgende verklaard: Waar schijnlijk herinnert men zich dat in Italië een katholieke partij heeft bestaan tot 1925. Na de rede van Mussolini van 3 Januari 1925 is zij evenals alle andere politieke partijen in Italië ontbonden. Toenter tijd heette de katholieke poli tieke partij de Volkspartij (Partito populare). Deze naam zal niet herleven, daar de nieuwe naam zal zijn: De- mocratisch-christelijke partij. Vast staat dit echter nog niet, daar wat dit punt aangaat de meeningen nogal verdeeld zijn, te meer nu kort geleden is ge bleken dat er in het katho lieke kamp tegenstanders van slechts eén katholieke partij big ken te zijn. Spitfires boven Noord- Frankrjjk neergeschoten. Een formatie Britsche vlieg tuigen is in den ochtend van 27 Augustus op gemiddelde hoogte naar Noord-Frankrijk gevlogen, naar aan het D.N.B. gemeld wordt. Duitsche Focke- Wulf jagers schoten volgens tot dusver ontvangen berich ten drie Spitfires neer. De Italiaansche prefec ten en bestuursambtenaren van het ministerie van bin- nenlandsche zaken mogen geen lid zijn van een politieke organisatie of partij. Dit ver bod' geldt ook voor politie- en brandweermannen. UITVAART MR. H. REYDON. Met stijlvolle plechtigheid is gisteren het stoffelijk hulsel van mr. H. Reydon, secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten en gemachtigde van den leider voor de volksvoorlich ting, die op 9 Februari 1943 door een sluipmoordenaar on herstelbaar werd getroffen, naai- zijn laatste rustplaats uit geleid. In den namiddag was ten de- partemente aan de Prinsesse- gracht te Den Haag een défilé gehouden voor de ambtenaren en voor belangstellenden uit de N.S.B. in een der zalen, als rouwkamer ingericht, waar de baar, gedekt met de zwart- roode vlag en omringd door tal rijke kransen en bloemstukken, was opgesteld, terwijl vier per sonen, onderscheidenlijk na mens W.A., S.S., P. O. en Jeugdstorm, de doodenwacht hadden betrokken. Des ochtends te 9 uur ving de afseheidsplechtigheid in ge noemde departementszaal aan, waarbij o.m. met den leider van het Nederlandsche volk, Mussert, aanwezig waren de rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, de commissaris sen-generaal Rauter en Ritter- busch, gezant Otto Bene en de plv. leider Van Geelkerken. Vier hoofdambtenaren van het departement van volks voorlichting hielden thans de doodenwacht. Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, waam. secretaris-generaal van volksvoorlichting, hield een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat mr. Rey don een trouwe, stille strijder was, die gekenmerkt werd door zijn bescheidenheid en be kwaamheid. Toespraak van den Leider. De leider, Mussert, sprak hierna. Hij zeide, dat van het tijdstip af, toen Reydon tot de beweging toëtrad, men be greep, dat we op hem konden vertrouwen en dit vertrouwen is nimmer beschaamd gemaakt. Reydon is gevallen als een martelaar, die eerst het leed moest ondergaan, dat zijn vrouw bij denzelfden aanslag, op 9 Februari, werd gedood en die daarna al die maanden zelf smartelijk heeft moeten lijden. Reydon stond altijd klaar met zijn vaardige pen en met zijn gedachten, eerlijk en oprecht tot in het diepst van zijn ziel. De eerste jaren verrichtte hrj voor de beweging de aller eenvoudigste werkzaamheden en laatstelijk was hij hoofd van het departement, doch Reydon was precies dezelfde gebleven. Hij was de onvergetelgke stille werker, die zichzelf op den achtergrond stelde, om de volksgemeenschap te kunnen dienen, waarvoor hij met hartstochtelijke overtuiging werkte. Reydon's strijd voor het va derland is ten einde. Reydon wist, dat een moordenaarshand hem kon treffen. Zijn liefde voor volk en vaderland over- heerschte en daarvoor gaf hij zich zonder voorbehoud. Zoo was hg een lichtend voorbeeld voor allen, in het bijzonder voor de jeugd. Tenslotte dankte Mussert den rijkscommissaris voor diens aanwezigheid en voor diens blijk van medeleven. Te tien uur schreed de rouwstoet plechtig naar het Staatsspoorstation, vanwaar het stoffelijk overschot per trein naar Lunteren ter bij zetting op de begraafplaats werd overgebracht. Een Braziliaansch ver keersvliegtuig van de lijn Sao PauloR10 de Janeiro is kort voor aankomst in Rio door nog onbekendfe oorzaak neer gestort. Van de 21 inzittenden vonden 18 den dood. GELDIGHEIDSDUUR VLEESCHBON NEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de vleeschbonnen 33a, 33b, 34a en 34b is verlengd t.m. 4 Sept. Op 30 Aug. zal een nieuwe vleeschbon worden aangewe zen, welke geldig is tm. 4 Sept. Passen voor Nederlanders in het buitenland. Van officieele zijde wordt medegedeeld, in aanvulling op het bericht van 9 Aug. j.l., dat Nederlandsche burgers, die verblijfhouden in de bezette gebieden van België of Frank rijk, zich voor het verlengen van passen of verkrijgen van nieuwe passen kunnen wenden tot de bevoegde Nederlandsche „Betreuungsstelle" in Brusselj Parijs en Marseille. Zware straffen voor. vervalschen van levensmiddelenkaarten. Wegens de poging om mis daden te plegen tegen het eco nomische leven in oorlogstijd (vervalschen van levensmidde lenkaarten) heeft Frederik Cornelis Hundersmarck terecht gestaan voor het Duitsche Obergericht. Hij heeft levens middelenkaarten gedrukt, doch werd nog intijds gegrepen voordat hij in staat was deze vervalschte kaarten in om loop te brengen. Met het oog op den ernst van het misdrijf werd hg tot vijf jaar tucht huisstraf veroordeeld. In een soortgelijk geval heeft het Obergericht vonnis geveld tegen den schoenma ker Johann Bonnen en den bo- terhandelaar Andries van Bal- legooyen. Van Ballegooyen had 650 kg boter doen verdwijnen en stond op het punt nog 350 kg boter clandestien te ver- koopen. Om de verdonkere maande hoeveelheid boter te dekken, bood hij Bonnen voor het verschaffen van een toe wijzing duizend gulden. Deze vervaardigde daarop een toe wijzing en gaf deze aan Van Ballegooyen. Bonnen werd veroordeeld tot 4 jaar tuchthuisstraf en een geldboete van 250, Van Bal legooyen tot een totale straf van 4 jaar tuchthuis en 1000 boete. Drie medeverdachten, die alleen gepoogd hadden 350 kg tegen verhoogde prijzen te verlcoopen, werden wegens medeplichtigheid veroordeeld tot gevangenisstraffen van 9 en 6 maanden alsmede tot geldboeten. Het aftreden van Sumner Welles. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat Sumner Welles aan verschei dene Zuid-Amerikaansche di plomaten, die tot zijn persoon lijke vrienden behooren, heeft geschreven, dat hij zijn post van plaatsvervangenden minis, ter van buitenlandsche zaken der Ver. Staten heeft neerge legd. De ontslagaanvrage van den onderstaatssecretaris aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, zou het einde beteeke- nen van den strijd om de con trole over de politiek van het departement van buitenland sche zaken, Cordell Huil, zoo meldt Svenska Dagbladet uit New-York, Ten deele wordt aangeno men, dat Sumner Welles van Roosevelt den post van „vlie genden ambassadeur" krijgt, of dat Roosevelt hem een op dracht zal geven tot het aan gaan van nauwere betrekkin gen met de Sovjet-Unie. Alle met groot verlof zijnde dienstplichtige officie ren en manschappen van de lichting 1906 zijn in Italië on der de wapenen geroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1