PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1943 S SSSSUS «.-STB iïS'K.S'S ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaaf S Redacila centle J 2.05. BI) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties J-®1- j*b2}> Atlmlnlptr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie (maximum 5 regelsj 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanoie- Drr NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN fcknl00rtüd teL 2475; Souburg mi.,,. 50 cL ..Br.tve» cl .ar.. v. d. Blad" 10 cL nc.r 186,1. JAARGANGNUMMER 185 aSSÏSïft <5.' ut KB; bSSSS! Ï3!" HEVIGE GEVECHTEN AAN MIOES-FRONT. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Vrij dag bekend: Aan het Mioesfront ont brandden opnieuw hevige ge vechten. .Bij Isjoem sloegen onze troe pen in een verbitterde worste ling zware aanvallen der bol sjewisten af, omsingelden in een kloekmoedigen tegenaan val 2 bolsjewistische bataljons en vernietigden deze. In het febied ten Z.W. van Bjelgorod uurt de slag met onvermin- derde hevigheid voort. Aan de overige sectoren verijdelden onze troepen, door de lucht macht doeltreffend gesteund, alle bolsjewistische doorbraak pogingen en brachten den vij and zware verliezen toe. Don derdag overdag verloren de bolsjewisten 486 tanks en 81 vliegtuigen. In de wateren van het Vis- schersschiereiland werd een vijandelijk bewakingsvaartuig door snelle Duitsche gevechts vliegtuigen tot zinken ge bracht. Een sterke formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 18 op 19 Augustus opnieuw de haven van Bizerta aangevallen en 11 groote- schepen met bommen van elk kaliber getroffen. Hier bij werden 8 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 33.000 brt. zwaar bescha digd. Een koopvaardijschip van 5000 brt. zonk onmiddellijk. Duitsche jagers schoten Don derdag overdag tijdens hevige luchtgevechten boven het Z. Ital. gebied 28 Britsch-Ame- rikaansche vliegtuigen, w.o. 15 viermotorige bommenwerpers, neer. - r Boven de bezette gebieden in het Westen werden in den loop van 19 Augustus 12 vij andelijke vliegtuigen door ja gers en luchtdoelgeschut neer geschoten. Donderdagnacht verloor de vijand bij storingsvluchten bo ven het Westelijke en Noor delijke Duitsche rijksgebied na zonder uitwerking bommen te hebben neergeworpen, nog een vliegtuig. Bij de ravitailleering van Si cilië en de terugvoering daar na van de aldaar strijdende formaties, hebben zich de voor het transport in den strijd ge worpen eenheden van de ma rine onder bevel van Fregat- tenkapitan Freiherr von Lie- benstein in onvermoeide actie bijzonder onderscheiden. GIGANTISCH ZOMER- OFFENSIEF DER RUSSEN BLIJFT ZONDER SUCCES. - De A.N.P.corespondent te Ber lijn meldt: In militaire kringen té Berlijn stelt men met voldoe ning vast, dat het gigantische zomeroffensief der bolsjewisten dat zich met wisselende zwaar tepunten, tusschen het Ladoga- meer en de Zee van Azof uit breidde en dat thans reeds vier en veertig dagen duurt, nagenoeg geen verandering in het verlóóp der fronten heeft gebracht. De bolsjewisten zijn er tot nu toe niet in geslaagd aan eenige punt van het front een beslissende doorbraak te for- ceeren of het Duitsche front aan het wankelen te brengen. Ook Vrijdag mislukten na genoeg alle aanvallen, die de bolsjewisten in het gebied van Wjasma en Bjelgorod, nog steeds de twee voornaamste zwaartepunten, ondernamen. Bij Isjoem, alwaar de slag thans vier dagen woedt, wier pen de bolsjewisten eveneens weer massa's gemechaniseerd materiaal, alsmede eenige re gimenten infanterie in den strijd. De aanvallen, die zeer hevig waren en ononderbroken werden voortgezet, leverden evenwel geen noemenswaardig resultaat op. Meer dan dui zend Duitsche gevechtsvlieg tuigen werden alleen in het ge bied van Isjoem voor de be strijding der vijandelijke colon- LUCHTAANVALLEN OP ITALLAANSCHE STEDEN. Formaties viermotorige vij andelijke vliegtuigen, die sterk geëscorteerd werden, hebben Donderdag het kustgebied van den Vesuvius, het gebied van de provincie Avellino aange vallen, voorts Salerno en Fog- gia, waarbij in deze beide ste den groote schade werd aan gericht. De batterijen lucht doelgeschut en de Italiaansche en Duitsche jagers hebben in totaal 44 machines in hevige en herhaalde luchtgevechten neergehaald. Een groep vijandelijke twee- motorige toestellen werd tjj- dens aanvalspogingen op het zeeverkeer in de Tyrrheensche Zee onderschept door Italiaan sche jagers, die 4 machines in zee deden neerstorten. Een an der toestel werd vernietigd door het luchtdoelgeschut bij Kaap Rizzuto tijdens een aan val op Crotone. nes, pantserstrijdkrachten en artilleriestellingen gebruikt. Bij Bjelgorod werden de aan vallen der bolsjewisten weer iets sterker. Ten Zuiden van het Ladogameer ondernamen de bolsjewisten in het kader van den vierden afweerslag een hernieuwden aanval, die evenwel volgens Duitsche me- dedeelingen, de hoofdverdedi gingslijn der troepen niet be reikte en in het voorveld reeds uiteengeslagen werd. „Het Oosten als korenschuur van Europa". In de door de Duitsche troe pen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de brood graan- en vleesch voorzienIng der Sovjets en bUna de geheele suikervoor ziening opgebracht. Millloenen tonnen graan, vleesch en suiker, die, tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie werden verzonden, komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa is sterker r ,'?nd,b°uv* in het 0°sten welke leder Jaar meer vruchten af werpt. Edele tabakssoorten rijpen In de Krim. Atl-H-P m SS PK Zschackel-O-H-P m „DE REALITEITEN VAN DEN OORLOG". Dr. Goebbels In „Das Reich". Minister dr. Goebbels be spreekt in het weekblad Reich" onder het opschrift „de realiteiten van den oorlog" het feit, dat de vijanden van Duitschland er ijverig mede bezig zijn, den Duitschers een beeld van den algemeenen toe stand op te dringen, dat welis waar in geen enkel opzicht met de feiten overeenstemt, doch niettemin er op ingesteld is, zooveel mogelijk tegemoet te komen aan den aard van hun nationale karakter. De minister zegt in dit verband, dat de Duitsche leiding de dingen re alistisch en nuchter bekijkt zooals zij zijn, doch dat zij ze niet alleen met verstand, maar ook met voorstellingsvermogen aanpakt, en daarom heeft zij de dingen ook altijd weten klaar te spelen, en dat zal ook in de toekomst het geval zijn. Er bestaat geen moeilijkheid, schrijft de minister, die niet wonnen kan worden. Wij voeren geen oorlog in een luchtledige ruimte wij versmaden het ook, ons volk de eene illusie in de andere te stor ten. De Duitsche leiding kent niet alleen de mogelijkheden die ons thans, doch ook die, welke ons in de en verdere toekomst geboden, worden. Wanneer alles wat wU in voorbe reiding en in reserve hebben, openlijk zou kunnen worden aangesproken, zou vermoedelijk ook de twijfelaar tot beter inzicht geraken. Maar het be lang van hét land verbiedt om over de toekomst, ja zelfs over essentieele bestanddeelen van het beden te spre ken. Wanneer de Duitsche leiding zwijgt, heeft zU altijd nog een te- den gehad om te zwijgen, nooit ech ter viel die reden te zoeken in een innerlijke onzekerheid. Wat op het oogenblik bij den vijand over ons er onzen toestand bij elkaar gefanta seerd wordt, gaat de maat van hel geoorloofde uiteraard reeds lang te boven. In het verdere verloop van zijn artikel wijst de minister er op, dat Duitschland dag en nacht eraan werkt, nooit ge brek aan wapenen te hebben. De vijand, zoo vervolgt hij, kan nood en ongeluk over onze ste den brengen, maar ook daar aan zal een eind komen. Een nieuw aanvalswapen tegen den luchtoorlog van den vijand is in aanbouw. Dag en nacht wordt daaraan door tallooze vlijtige handen gewerkt. Zij stellen ons wel op een zware beproeving van geduld, maar die zal op zekeren dag beloond worden. Ten slotte wijst de minister er op, dat wel nooit een volk aan den vooravond van het vijf de iaar van zijn geweldige wor steling een dergelijke gunstige positie voor de overwinning heeft gehad als thans het Duitsche. De fronten, zoo zegt hij, staan ongeschokt. De „Hei mat" toont zich moreel en ma terieel tegen de vijandelijke bommenterreur opgewassen. De Duitsche boer brengt een goeden oogst zijn schuren bin nen en een stroom van oorlogs materiaal verlaat de Duitsche fabrieken. Wanneer er moei lijkheden te bespeuren zijn, dan denke men. dat geen daarvan onoverkomelijk is. De Duitsche bisschops conferentie. De conferentie der Duitsche roomsch-katholieke bisschop pen is geëindigd. Nu de con ferentie officieel gesloten is, kan wel als vaststaand wor den aangenomen, dat de bis schoppen zich in zeer sterke mate hebben bezig gehouden met de gevolgen van den luchtoorlog, in het bijzonder voor de bevolking in al haar lagen. In vooraanstaande ker kelijke kringen te Berlijn neemt men aan, dat een der leden van het presidium naar Rome zal worden gezonden, om den Paus in een persoon lijk onderhoud rapport uit te brengen over den toestand der kerk. Geldigheidsduur margarine- bonnen verlengd. De geldigheidsduur van de bonnen 31b boter en 33b boter,1 welke recht geven op het koo- pen van rantsoen margari ne, is verlengd tot en met 28 Augustus 1943. Petroleum voor verlichting. De termijn gedurende welke zij, die hiervoor in aanmerking komen, bij de distributiedien sten petróleumkaarten voor verlichting kunnen aanvragen, is verlengd tot en met 28 Au gustus a.s. Paarse rantsoenbonnen voor aardappelen worden ongeldig. Wellicht ten overvloede wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat de oude, paars gekleurde, rant soenbonnen voor aardappelen na 28 Augustus a.s. nief meer geldig zijn. Na dien datum kan men dus op deze bonnen geen aardappelen meer koopen. Na 28 Augustus zijn uitslui tend de nieuwe groen en bruin gekleurde bonnen met het op schrift „6 1 R aardappelen" geldig. Deze bonnen geven zoo als bekend, recht op het koo pen van één kilogram aardap pelen. Verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden. Van 20 Aug. 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „brandstoffen een eenheid pe riode 1", „brandstoffen een eenheid periode 2", „brandstof fen een eenheid periode 3" en „brandstoffen een eenheid pe riode 4", elk recht op het koo pen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Bedoelde bonnen, waarvan de onder grond in bruine kleur is uitge voerd en die voorzien zijn van een witten balk, loopende van links onder naar recht boven, komen voor op de periode-bon stellen, die door de distributie diensten voor het stookseizoen 1943/44 zijn of alsnog zullen worden uitgereikt aan klein verbruikers van de groepen B, C en D, alsmede aan particu liere verbruikers, in verband met verwarming van ruimten voor bgzondere doeleinden. Aanslag op commandant van politie te Bussum. Vrijdagmorgen heeft een aan slag plaats gehad op den ka pitein-commandant van politie te Bussum. De heer Woerts had juist zijn woning aan de Nieuwe Eglaan verlaten om zich naar het politiebureau te begeven. Op de Brinklaan werd hg achterop gereden door een wielrijder, die twee schoten uit een revolver op hem loste. De kapitein werd ernstig getroffen in zijn rug en heeft een schamp schot aan het hoofd. Hij is naar de Majella-stichting over gebracht. De dader wist te ontkomen. De bolsjewistische verliezen. Bij een nader onderzoek van de verliezen, welke de bolsje wisten sedert het begin van hun zomeroffensief aan het Oostelijke front hebben gele den, kon, naar het D.N.B. ver neemt, worden vastgesteld, dat tot dusverre in totaal 14.500 pantserwagens vernield of buiten gevecht gesteld zijn. Kolonelgeneraal Jesclionek overleden. In den ochtend van den 19en Augustus is kolonelgeneraal Hans Jeschonek, chef van den generalen staf van de lucht macht, in het hoofdkwartier van den opperbevelhebber van de luchtmacht aan een ernstige kwaal overleden. Het telegraafverkeer tus schen Zwitserland en Italië is weer hersteld. Engelsch-Amerikaansche bomaanval eischt 26 dooden. Door het lukraak uitwerpen van brisant- en brandbommen op eenige plaatsen in het Z.- Westen des lands, Donderdag in den loop van den dag, door Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen, heeft de Neder- landsche burgerbevolking, vol gens de voorloopige berichten, 26 dooden, alsmede talrijke zwaar, resp. lichtgewonden te betreuren. Een groot aantal woonhuizen werd verwoest en zwaar beschadigd. Het bekend, prachtig ge legen landgoed, huize De Voorst, in de gemeente Gors- sel, een der merkwaardigste monumenten van ons land, dat nog een rijken schat van schil derstukken, gobelins en mach tig fraai beeldbouwwerk be vatte, is geheel uitgebrand. De schade, die door verzekering gedekt wordt, wordt op meer dan 1 millioen geschat. In het landgoed waren schilders en andere werklieden bezig ge weest met acetyleenlampen. Vermoedelijk moet hier de oorzaak van den brand worden gezocht. Huize de Voorst is gebouwd in Louis XlV-stjjl. Het bouwen duurde van 1689 tot 1697 en kostte 428 ton. gouds. Toen het gereed was behield de koning-stadhouder Willem II voor zich alleen het recht op een paar kamers, en schonk het paleis aan zijn. gunsteling Van KeppeL ïn den loop der tijden is van deze vroegere pracht veel teloor gegaan. De Voorst kwam in 1846 in het bezit van iemand die veel heeft afgebroken en verkocht. In 1911 is het ge bouw gerestaureerd. De nat.-sozialistische Par- teikorrespondenz meldt dat de Führer den SS-Obergruppen- führer Wilhelm Schepmann, tot dusverre leider der SS-groep Saksen, heeft belast met de leiding der zaken van den chef van den staf der S.A. Bij' onze Vrijwilligers. In vele geval, len weten de mannen zich zelf te be helpen. Even een noodverband en gezamenlijk gaat het verder. SS PK Seliger-O-H-P m FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Hut SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermeldo adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of da Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding .extra levensmid delen enz. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen ln Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-wachtbataiUon ia Amersfoort. Personen tusschen 18-30 Jaar, dia aanmeldlngsplichtig zün voor den Ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den Arbeidsinzet vrijgesteld. 22 Aug. 914 uur Amsterdam* Dam 4; Aug. 9—13 uur Utrecht, N.V.« huis, Oudegracht 245; 24 Aug. 914 uur Amersfoort, Pol* Durchgangslager, Leusderweg; 25 Aug. 914 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhout 11-13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1