ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of j 2.42 per Kwartaal Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 cl ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct.f minimum per adver tentie f 2.05. Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 194 «brcaux van ons blad ztjn gevestigd te: Vlissmgen: Redactie en Administratie Watstr. 5S-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29. Redactie n? jj*' m'n'atr' tel- 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, lel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475: Souburg i Kanaalstraat 45. tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 21. BOLSJEWISTEN LIJDEN ZWARE VERLIEZEN Het opperbevel van de Duit- sehe weermacht maakte Don derdag bekend: In den op 16 Juli begonnen vijfden afweerslag aan het Koebanbruggenhoofd hebben de onder bevel van generaal- veldmaarschalk Von Kleist en van den generaal der pioniers Jaenicke staande Duitsche en Roemeensehe troepen de tot en met 12 Augustus voortdu rende doorbraakpogingen van 17 infanteriedivisies, 2 pant serbrigades en 3 pantserregi menten der Sovjets in zware gevechten afgeslagen en den vrjand zeer zware, bloedige verliezen toegebracht, Aan dit afweersucces hebben formaties van de Duitsche luchtmacht onder bevel van luitenant-ge neraal Ungerstein en forma ties van de Roemeensehe lucht- macht onder bevel van gene raal Cheorghiu, deel. Aan het Mioesfront ging de vijand in het gebied van Koei- bisjewo na hevige voorberei ding door de artillerie opnieuw tot den aanval over. Bij Isjoem zette hij de doorbraakpogin gen met sterke strijdkrachten voort. In beide sectoren sloe gen onze troepen in samenwer king met dê luchtmacht en Roemeensehe slagvliegtuigen de aanvalsgolven van den vij and in taaie gevechten bloedig ai. In den centralen sector van het front bleven de bolsjewis ten met afwisselende sterkte aanvallen. Alle pogingen van den vijand om onze stellingen te doorbreken, mislukten. Ook bij Staraja Russa en aan het Ladogameer stortten alle bol sjewistische aanvallen met zeer zware verliezen ineen. Duitsche bergjagers wierpen in den Louhi-sector den ook Woensdag opnieuw aanstor menden vijand met zware ver liezen terug. In luchtgevechten werden zonder eigen verliezen 21 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Op 18 Augustus verloren de bolsjewisten 281 tanks, in de De fijnste vacantie. die er bestaat! Reeds honderden jongens van 16 tot ®n met 18 jaar brachten een maand door in een weersportkamp in eer der mooiste streken van Duitschland. Zij kwamen bruingebrand en opge togen terug; sommigen vroegen zelfs öf ze er nog eens heen konden. Ben je al zestien en niet ouder dan acht tien jaar? Aarzel dan niel langer, meld je nog heden bij een der hieronder vermelde aanmeldingsbureaux. Kosten zijn aan deelneming niet verbonden. Werkgevers (en scholen) moeten vrij geven met behoud van loon. De maand die in het kamp wordt doorgebracht, mag niet van de normale vacantie worden afgetrokken er-.Noord-Holland: Spaarne 94, Haarlem; 52 j Zuid Holland: Eendracht? weg 35, SS.' RotterdamAmsterdam: Willems- parkweg 186; Den Haag: Soendastr. 25; 't Sticht: Lucasbolw. 8, Utrecht; g' Gelre: Eusebiusbuitenslngel 3, Arn- hem; Brabant: Keizersgracht 9, Eind- hoven; Zeeland: Turfkade 17, Goes; Limburg: Vrijthof 25, Maastricht; TwenteSalland: Drienerstraat 6, Hengelo; Drente: Rolderstraat 45, is-i Assen; Friesland: Emmakade 48, H«Xeeuwarden; Groningen: Groote 3- Markt 24, Groningen. Fritz-Emde-Stapf-Pax m afgeloopen twee dagen verlo ren zij 168 vliegtuigen. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in den nacht van 17 op 18 Augustus in de Zee van Azof 2 bolsje wistische motorkanonneerboo- ,en tot zinken. In de wateren van het Visscherssch iereiland vernietigden snelle Duitsche' gevechtsvliegtuigen 4 met voor raden geladen bolsjewistische kustvrachtschepen. Na den strijd op Sicilië. Van 10 Juli tot het einde van den strijd op 17 Augustus hebben de in het gebied van Sicilië strijdende formaties van alle onderdeelen der weermacht en-.» van alle wapens den Ame- rikaansch-Britschen legers zware verliezen toegebracht. Behalve een groot aantal ge vangenen verloor de vrjand on geveer een derde van zijn in den strijd geworpen troepen aan dooden en gewonden. Ver nietigd of buitgemaakt werden 383 pantserwagens en gepant serde verken ningswagens, 63 stukken geschut van allerlei soort, 652 vliegtuigen en 11 vrachtzeilvaartuigen, 61 voor het meerendeel met manschap pen of oorlogsmateriaal gela den transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 290.100 ton. alsmede een krui ser, 7 torpedojagers, 3 korvet ten en talrijke motorkanon- neerbooten en kleinere oor logsvaartuigen werden tot zin ken gebracht. Voorts werden in dezelfde periode 59 vracht- of transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 278.750 ton zoo zwaar bescha digd, dat zij verloren geacht kunnen worden. ïn de eerste twee weken van Augustus zijn van Sicilië naar het vasteland met kleine sche pen overgebracht ongeveer 17.000 ton munitie, benzine en stukgoederen, bijna 10.000 auto's, alsmede alle Duitsche en Italiaansche troepen met alle wapenen en oorlogsmate riaal. Tenslotte werden ir\eer dan 4000 gewonden terugge bracht. Bij deze transporten zijn door de bemanningen der veerbooten en kleine vaartui gen in totaal 48 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft Woens dagnacht bij een aanval in de wateren van Bizerta bomtref- fers geplaatst op een oorlogs schip, 25 transportschepen met eengezamenlijken inhoud van meer dan 100.000 ton en lan dingsvaartuigen. In de Straat van Messina werden door luchtdoelgeschut der lucht macht .7 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. In de ochtendschemering van Donderdag kwam het voor de Nederlandsche kust tot een ge vecht tusschen de bewakings strijdkrachten van een eigen convooi en Britsche torpedo- motorbooten. De vijand verloor bij zijn vruchtelooze aanvallen een torpedomotorboot. Drie andere werden door artillerie- treffers beschadigd. Bij gewa pende verkenning en vrije jacht boven den Atlantischen oceaan hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen een vijandelijk koop vaardijschip van 5000 ton in brand gebombardeerd en vier Britsch-Amerikaansche bom menwerpers, waaronder twee groote vliegbooten, neerge schoten. In den nacht van Woensdag is bij stoorvluchten van enkele vijandelijke vliegtuigen in het West-Duitsche grensgebied een vliegtuig neergeschoten. Volgens Reuter heeft men uit Algiers gemeld dat De Gaulle de pensionneering heeft aangekondigd van 430 dissi dente officieren, onder wie zich 40 generaals bevinden. Vergeefsche aanval op Dultsch convooi voor Scheveningen. Donderdagochtend ontstond er in de wateren voor Scheve ningen weer een gevecht tus schen bewakingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi en de Britsche motortorpedobooten Daar van Duitsche zijde de aanval verwacht werd, werden de Britsche motortopedobooten door het geconcentreerde vuur jvn alle afweerwapens getrof- ;fen. Op alle Engelsche booten v/erden treffers geplaatst. Eén der booten geraakte in brand en exploideerde kort daarop. Terwijl het Britsche motortor pedobootwapen bij deze onder neming een harer booten ver loor en drie andere Britsche motortorpedobooten zware be schadigingen opliepen, leden de Duitsche bewakingsvaartui gen slechts onbeteekenende schade. Van de Duitsche trans portschepen werd er geen ge troffen. Agitatieoorlo'- tegen Duitschland. In een bericht uit Londen meldt Aftonbladet in verband met de ontmoeting van Eden met Cordell Hull en van den Britsehen minister van voor lichting Brendan Bracken met Elmer Davies, dat de gealli eerden voorbereidingen treffen voor een „agitatie-oorlog zon der weerga" vooral tegen Duitschland. Deze oorlog moet de moree- le ineenstorting bewerkstelli gen, zooals men tot dusver reeds met de bomaanvallen heeft trachten te verkrijgen. Men wil niets achterwege la ten, zoo besluit het blad om den agitatieveldtocht tegen Duitschland en Italië geheel tot ontplooiing te brengén. Berlyn over de conferentie te Quebec. Volgens de jongste berich ten over de conferentie te Quebec schijnt men in het kamp der geallieerden tot het besef te komen van de onmo gelijkheid om den oorlog met militaire middelen te kunnen winnen en wil men den nadruk leggen op de politieke oorlog voering. Dit is de indruk, dien Duitsche politieke kringen uit de verschillende berichten krij gen over de bijeenkomst van een aantal Britsche en Ame- rikaansche propagandisten te Quebec. De voortzetting van den zenuwoorlog en de poli tieke agitatie zou bij de ver dere besprekingen op den voor grond staan. Dit blijkt volgens de meening te Berlijn vooral uit de aanwezigheid van de beide specialisten voor den ze nuwenoorlog Elmer Davies en Brendan Bracken. Mackenzie King biedt diner aan. Churchill en zijn echtgenoo- te, president Roosevelt en de Britsche minister van buiten- landsche zaken Eden, hebben deelgenomen aan een diner dat de Canadeesche minister-presi dent Mackenzie King namens de Canadeesche regeering heeft aangeboden. Onder de Britsche gasten bevonden zich voorts de doch ter van Churchill Mary, veld maarschalk Sir John Dill, ge neraal Sir Alan Brooke, ad miraal Sir Dudley Pound, lui tenant-generaal van de lucht macht Sir Charles Portal, Lord Louis Mountbatten, ge neraal Sir Hastings Ismay en Sir Alexander Cadogan. Van Amerikaansche zijde namen aan het diner deel ge neraal George Marshall, gene raal Henry Arnold en admi raal William Leahy. Het aantal dooden bij het jongste bombardement van de Parijsche omgeving Maandag 1.1. bedroeg voor de departe menten Seine en Seine et Oise, 110. DE NIEUWE BONNEN. GELDIGHEIDSDUUR VLEESCHBON VERLENGD. De aandacht van het publiek wordt er nogmaals op geves tigd dat de bonnen thans ge durende twee weken geldig zijn, zoodat daarop na 4 Sep tember niet meer mag worden gekocht. Tevens wordt er nog op gewezen dat de handelaren niet verplicht zijn om voor de artikelen brood, beschuit, aardappelen, melk en tapte melk reeds in de eerste week van dit tijdvak op het tweede bonnummer af te leveren. Over de bonaanwijzing van vleesch worden afzonderlijke mededeelingen gedaan. Voor havermout wordt geen bon aangewezen. In plaats daarvan kan op bon algemeen 638 een hoeveelheid van 125 gram gemengd meel worden gekocht. Vermicelli wordt ditmaal niet beschikbaar gesteld aan gezien voor het geheele rant soen van 100 gram reeds ge durende het tijdvak van 8 t.m, 21 Aug. een bon werd aange wezen. Het geheele rantsoen vervangingsmiddelen kan van 22 Aug. t.m. 4 Sept. op bon Algemeen 640 worden betrok ken. Op bon 35 Versnaperingen wordt het derde rantsoen voor deze periode beschikbaar ge steld. Hierop kan uitsluitend 100 gram suikerwerk worden betrokken. Bon Tabak 36 alleen voor sigaren. Bon Tabak 35 geeft recht op het koopen van 1 rantsoen si garen cigarillos, sigaretten of tabak. Het rantsoen tabak is in middels, zooals bekend, tot 20 gram teruggebracht. Op bon Tabak 36- mogen uitsluitend sigaren, dus geen cigarillos, sigaretten of tabak worden ge kocht. Bon Boter 34a geeft recht op het koopen van y2 rantsoen boter en bon Boter 34b op Ys rantsoen margarine. Op den B bon mag geen bo ter worden gekocht. Voor aardappelen wordt we derom op bon algemeen 642 een extra rantsoen van 2 kg. beschikbaar gesteld. Voor vervangingsmiddelen en koffiesurrogaat zal de eerst volgende bon op 19 Sept. en voor vermicelli, chocoladewer ken en overige artikelen op 5 Sept. worden geldig verklaard. Aangezien de bonnen die zijn aangewezen voor het tijdvak van 8 t.m. 21 Aug. slechts ge durende deze 14 dagen geldig zijn, mag daarop na Zaterdag 21 Aug. niet meer worden ge kocht. Dit geldt eveneens voor den extra bon voor peulvruch ten Algemeen 635. De bonnen 32a en 32b boter blijven geldig tot en met 7 September. Nieuwe vleeschbonnen wor den later bekend gemaakt. De geldigheidsduur van de bonnen Vleesch 33a, 33b, 34a en 34b is verlengd tot en met 28 Au gustus 1943. De datum waarop èen nieu we bon wordt aangewezen, zal nader worden bekend ge maakt. De nieuwe bonnen zijn: brood, beschuit, aardappelen, melk en taptemelk de gebrui kelijke rantsoenen op bon 35 en 36; bloem 636 en 637; 125 gr. gemengd meel: 638; 125 gr. gort: 639; 1 rantsoen ver vangingsmiddelen640; 250 gr. gort: 35a Kindervoedsel; 250 gr. rijst: 35b Kindervoed sel; V2 rantsoen boter: 34a Boter; rantsoen margarine: 34b Boter; 150 gr. kaas: 641; 2 kg. aardappelen: 642 250 gr. jam: 643; 500 gr. suiker: 644; 100 gr. suikerwerk: 35 Versnaperingen; 1 rantsoen tabakswaren: Tabak 35; 1 rantsoen sigaren: Tabak 36. DRIE KOUSENBONNEN VOOR MANNEN EN JONGENS. Van de textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, gemerkt V 115, zijn. thans de kousenbonnen J, K en L, ongeacht de zich daarop bevindende anders luidende datumopdrukken, voor' den aankoop van elk 1 paar kou sen geldig verklaard. Met de bonnen J en K dient tegelij kertijd het gewone aantal vast- gestelde punten te worden af gegeven, terwijl op bon L, te gen iy2 maal de gewone pun- tènwaardeering 1 paar kousen kan worden betrokken. De staking der havenar beiders te Liverpool breidt zich steeds verder uit. Reeds zijn verscheidene duizenden ar beiders in .staking. VOOR VRIJWILLIGERS. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In bet belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nog maals DRINGEND op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatz-kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 6. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnnmmer of adre9t Bij onze Vrijwilligers. Een der man nen bij een veroverde tank. Hij houdt zijn hand in het gat, dat door eer» granaat van den „Tijger" is geslagen. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Hit SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bö de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Walfen-SS ot, d® Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmid delen enz. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeteD blijven, kunnen dienst nemen bU de Land wacht of bU het SS-wacbtbataJllon In Amersfoort. Personen tusschen 18-30 Jaar, dia aanmeldingsplichtlg zijn voor den Ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den Arbeidsinzet vrijgesteld. 19 Aug. 912 uur Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18; 19 Aug. 1518 uur Zwolle hotel Gytenbeek; 20 Aug. 912 uur As3en, Concert huls a.d. Vaart; Aug. 1518 uur Groningen* Concerthuis, Poelestraat; 21 Aug. 912 uur Leeuwarden* Huize Schaaf, Breedstraat; 22 Aug. 9—14 uur Amsterdam* Dam 4; Aug. 913 uur Utrecht, N.V.k huls, Oudegracht 245; 24 Aug. 914 uur Amersfoort, Pol* Durchgangslager, Leusderweg; 25 Aug. 9—14 uur Den Haag, cafi Den Hout, Bezuidenhout 11-13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1