mimLct DE N.AJ>. SLAAT ZIJN KWARTIEREN OP, Voor hulp bïj den oogst. Groote grijze wagens, volbe- laden met kribben, tafels, kookpotten en ander kamp materiaal rollen door Neder land. Bepakt en gezakt staan grootere en kleinere contingen ten jonge kerels op onze sta tions en vormen de roezemoe zige bezetting van overvolle treincoupé'e. De Nederlandsche Arbeidsdienst maakt zich op om over enkele dagen mét dui zenden jonge krachten mee aan te pakken brj het bergen van den aardappeloogst. Voor al die duizenden moet echter tijdelijk huisvesting en legering in gereedheid worden gebracht. Een organisatie op zichzelf, die in deze dagen ten uitvoer wordt gelegd. De wagen3 en treinen zijn gerold van het Zuiden en mid den des lands naar het Oosten en Noorden. Br is werk aan den winkel. Scho len, vereeniging^lokalen, alles, wat maar aan de eischen voldoet, moet in gereedheid gebracht worden om de afdeelingefl voor eenigen tijd te kun nen huisvesten. In hoofdzaak is de inkwartiering reeds in kannen et kruikpn. Daar IS echter' voor gewerkt. Ar beidsmannen, nog slechts enkele we ken onder de séhóp, t'óotiden dat zij hun mannetje konden staan. Onder dikwijls moeilijke omstandigheden wer den de gestelde faken telkens weer volbracht. De arbeidsdienst van Nederland staat aan het begin van zijn eerste, totale werkzaamheid bij het binnen halen van den oogst. Als over enkele dagen ook het „gros" van de troep naar de oogstcentra is afgereisd, staat daar een geheel leger van ar- beidssoldaten, dat zijn taak In het kader van de algemeone oogstwerk- zaamheden geestdriftig en energiek ter hand zal nemén. Sinds Zondagavond zijn 127 personen, onder wie 36 vrouwen en verschillende kin deren, in een toestand van uit putting in de straten van Cal cutta gevonden. De toestand van uitputting dezer personen moet, naar de Britsche nieuws dienst meldt, geweten worden aan honger. £EN ideAal FIGUUR POOR EEN IQEAAt CORSET MAATCORSÉTfÉN Qnze -corsetières bezoeken U, zon-, der verplichting, gaarne door geheel Nederland. FAN BAERIESTR. 156, TEL. 92054, A'DAM-2 Het tot open stad verklaren va» Rome. Nadat de regeering Bado- glio Rome tot open stad heeft verklaard, heeft zij gisteren drie motieven tot dit besluit medegedeeld, meldt S.P.T. 1. Rome is het centrum van de katholieke wereld en be hoort daai'om niet alleen Ita lië, maar allen katholieken over de geheele wereld. 2. in Rome bevindt zich een kleine staat, Vaticaanstad, die er aanspraak op maken kan te worden gerespecteerd en die zichzelf niet kan verdedi gen. Ten behoeve van dezen staat brengt Italië in zekeren zin een offer. Immers door dit besluit neemt het eenige voor de oorlogvoering niet gemak kelijke consequenties op zich. 3. Rome is eigendom van de geheele cultuur-wereld, door de specifieke historische en arti stieke gebouwen en andere monumenten die het bevat. Daar reeds herhaaldelijk gebleken dat de Britsche en Amerikaansche bombardemen ten vooral vernietigend en schadelijk voor de cultuurge schiedenis zijn, zegt het ver stand, dat Italië den eersten stap moet doen, aldus de Ita- liaansche veTklaring. De Engelsche regeering heeft er op gewezen, dat de verkla ring geen enkele uitwerking zal hebben, zoolang Rome niét geheel volgens de bepalingen van het volkenrecht wordt ont wapend, d.w.z. zoolang de Italiaansche hoofdstad niet van ieder militair object wordt bevrijd en er zich geen militair garnizoen ophoudt/ Wat de drie punten betreft, die de Ita liaansche regeering ertoe heb ben geleid Rome tot open stad te proclameeren, heeft een woordvoerder van het Foreign Office gezegd, dat deze motie ven een zuiver speculatief ka rakter hebben, vooral omdat een dergelijk geval zich in de moderne geschiedenis nog niet heeft voorgedaan. Vólgens Engelsche en Amei rikaansche krantenberichten zoo meldt S.P.T. uit Stock holm die wat dit punt aan gaat zeer nauw met elkaar oyereèusteminen, hebben de in Quebec confereerende militai ren de verklaring betreffende dé stad Rome van de hand ewezen .tenzij maarschalk ladpglio gehoor geeft, aan den eisch tot onvoorwaardelijke overgave. Men is n.J. teLon den van meening dat de Haag- sehe conventie van 1907 Sléchts, betrekking heeft op on verdedigde steden die bereid zijn zich over te geven. Rome kan zelfs niet als open stad wor.den beschouwd, als alle re- géeringsinstanties en militaire objècten worden verwijderd. VLISS1NGEN Droeve plechtigheden. Óp de begraafplaats alhier werden gisteren 15 slachtoffers van het droevig gebeuren van Zondagavond j.l. ter aarde be steld. Vandaag vond de begrafenis van 19 slachtoffers plaats, ter wijl Vrijdag nog het stoffelijk overschot van 1 slachtoffer aan den schoot der aarde wordt toevertrouwd. Vijf zullen el ders worden begraven. Bij alle begrafenissen hier ter 'Stede was een vertegen woordiger van het gemeente bestuur aanwezig. DE MAN UIT DE WILDERNIS 13) door B. REEN. „Stemt u er mee In?" vroeg Dekkers zijn chef. „Nêè, dat doé ik niet," was het antwoord van Van Don- en. „Ik ben bang ,dat jé .Jorneo dit jaar niét te zien zult krijgen ouwe jongen. Morgen wacht ong een prach tige droge documenten-affaire en de eerstkomende maanden' zul je op één van de ministe ries stapels paperassen moe ten doorsnuffelen." Dekkers was 2lchtbaar te leurgesteld. En alp ik dan m'n ont- g heem?" opperde hij. „Dan 2ul je een opzeggings termijn van zes maanden in aLCht moeten nemen", ant woordde de commissaris. „Die man is een slavendrij ver". kwam Lucy tot de con clusie. „Ik veronderstel, dat we hem ook mee zullen moe ten némen, vader." !k wilde, dat u dat deed dat ik kon. Ik verlang reusachtig naar een tocht naar onbekende gebieden" begon dc commissaris dan creeg hij den secretaris van Je Maatschappij in hét oog. Uit een pakhuis op de 2e Kostverloreükade te Amsterdam werden 11 kisten met 1870 pakjes boter van een half pond gestolen. In verband hiermede werden vijf mannen aangehouden. Plm. 1100 pakjes boter kondenop verschillende adressen in beslag worden ge nomen. Op het kruispunt KinkerstraatJ. P. Heyestraat te Amsterdam is een bewoner van het gemeentelijke verzor gingshuis bij het oversteken van den rijweg onder de tram geraakt en op slag Tf e Haagsche po- litie heeft eenige personen aangehouden als verdacht van distributiebonnehhandel. Het aantal door hen verhandelde bonnen liep in de duizenden, waarvan eeii deel in beslag kon worden genomen, terwijl op een bedrag van ongeveer 1000. afkomstig van dezen ongeoorloofden handel, beslag is gelegd. Voorts is een hulp- conducteur aangehouden die in hef. onrechtmatig bezit was van een groot aantal distribu tiebonnen en v?n een partg shagtabak, welke laatste hg voor 700 had gekocht. Drie zusjes in Den Haag resp. 11, 8 en 5 jaar, zouden deelnemen aan een uitstapje van een organi satie op jjet gebied vaij de vacap.tiebezigheid. In plaats daarvan Stapten zij échter clandestien in één trein, die géreed stond om naar Utrecht té vertrekken en zij slaagden erin dit reisje Ongemerkt té maken tot kort bij laatstge noemde stad, toen de trein conducteur in him wagon de kaartjes kwam knippen, die de kleine meisjes uiteraard niet konden toonen. Per eêr- ste gelegenneid zijn zij daarop naar de ouderlijke woning in Den Haag teruggebracht. Als motief tot haar avontuur ga ven de kinderen op, dat zij. naar een familie in Gelderland hadden villen gaan, waar zrj onlangs hadden gelogeerd en waar zij het zoö leuk hadden gehad. MIDDELBURG Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn de navolgende voorwerpen gedeponeerd. Band van grijze regenmantel, sleu- 1 van rljwielslot, een persoonsbewijs, kindcrtaschje met inhoud, een rozen krans, een regenkapje, ccn tabaks- kaart, een duimstok, een beerenporte- monnaie, een kinderportem. met inh., huissleutel, een zwarte vulpen, een sleuteltje van rljwielslot, een per soonsbewijs t.n.v. A. C. Jansen, won. Vlissingen, Noords t raat 24, een portemonnaie, een pasfoto, een bril. een persoonsbewijs t.n.v. Joh, de Bree, won. Bcllinkstraat 7, te Mid delburg, een sleutel,, een portem, met inhoud. Bij particulieren: con groen Inlegvel L3 stamkaart 3359, Schoenwinkel Van Haren, Bange Delft» Een zwarte zuidwester, A. Bouma, Seiswcg 180. Een rozenkrans, A. Marijs, Mellsker- lce B 21. Een ceintuur, mej. Heems kerk, Dam 51. boodschaptasch inh. kartonnen doos met snoepkaart en oud klokje, Wielemaker, Korte Geere 3. hondenpenning no. 91, J. Joosse, Dokstraat 22. Blauw kindermanteltje met roode garneering, Dorieyn, Dam, 63. Twee doozen poeder, Lameyn, Bcllinkstraat 39. Een houten trap, J. de Jong, Reigerstraat 1. Een para- pluie, N. Sogier, Seisstraat 12. Een zokspiegeltje, J. Wichman, Huidenvet- tersgang 3. Een dameshoed, Spruit Bcllinkstraat 20. Zwarte dameshand- schoen, A. Lcijnse, N. Vliss. wég 1*8. Een lage bruine schoen, A. Dob belaar, Breeweg 17, Een stuk kinder speelgoed (kip op wielen), C. Mol, Öurgem. Drcgmansstraat 1. Een bankbiljet, Kleinepler, Oude Vliss. weg 39. Een schildersruitenkrabber, O. Reynders, Dwarsstraat 4. Een vul potlood, A. Bostelaar, Breeweg 17. Kinderportem. met inh., P. Schout, HavendijUstraat 7. Ben dameshand schoen, een zakkammetje en vulpot lood, Van de Velde, Lagcweg 7. Een jonge hond, De Vos, Gortstraat 45 Een ring met sleutels, P. W. Roth, Noordweg 1-16. Een portem. met inh., Klavér, Nieuwe Haven 47. Een Jonge zwarte hond, C. Poppe, A mem. pad 56. Een achterbord van vracht auto, D. Nljpjes, Veerscheweg 82. Een kinderportem. met Inh., Vader, Leliestraat 12. Een garbardine regen jas, Cappon, Dam, Noodwinkcl 25. Een blauwe regenjas, wed. J. van 't Hof, N. Vllss. weg 370. Een schroe vendraaier, A. Bosschaart, Walensin- gel 9. Een lipssleutel no. 9273. "J. Marijs, Schultvlotstraat 10. 3 loten van de toekomst, A. Broeksma, St. Pieterstraat. Een zilver vulpotlood, -J. Kroon, Hcerengracht 6-1. Een mond harmonica, A. Knuyt, KI. Vlaanderen -19. Een paar pantoffels, HendriKsé, Kqrte piststraat" 8. Eén sleutelbos rhet kéUlng, Van Rut, Oostkerkplein 17. Een bankbiljet, Jacobse, Veersche weg 23. Een thermometer, J. de Vis- Winterstraat 13. Een zinken dek sel, J. Best, Beenhouwerssïngel 81. Een portem. met inh., C. Broerse, Breeweg 33. Een portefo. met inh., J. Melgér, Hoqgeweg, Vlissingen 32. Éen hengel, Lctscr, Grljpskerlce 23. Eén Zwart taschje, J. Spèyer, Seis- ïfaat 7. Een kleine kinderportem. met in .tl,M. Roovers, Lange Delft. Een hond, N. N., Veersche W-eg 201. Een ceintuur, liljtoo, Biauweadljk 11. Een bankbiljet, L. Koolé, Vlas- markt 21. Inlichtingen aan het bureau van Politie op Dinsdag, Donderdag én Zaterdag ttisschén 18 en 20 uur. - De Britsche minister van voorlichting-, Brendan Bracken, zal zich naar Quebec begeven om effcel te nemen aan de con ferentie Roosevelt-Churchill. „Van Dongen' hijgde de secretaris .nadat de- commis saris snel op hem toe was ge komen. „Dit is verschrikke lijk!" Hij wankelde, alsof hii op 't punt stond te vallen;; zgn ge zicht was krijtwit. „Wat is or dan aan de hand?" informeerde Van Don gen. „Henriemann", was het ant woord. „Hij is dood ver moord. Hier is iémand van de politie. Het lichaam van Henneman werd gevonden in een steeg dicht bij de aan legplaats van Katendrécht doodgeranseld!" HOOFDSTUK V. Een geheimzinnig gevat. Van Dongen was niet vo.or- nemens een actief aandeel te nemen in het onderzoek naar den dood van Joop Henneman. Hij had meer dan genoeg werk en het onderzoek betrof hem niet. Maar de secretaris deed een geroep op zijn steun, toen de politieman nadere bgzonderhe- den had verteld en zoo kwam het, dat Van Dongen hem naar hét politiebureau vergezelde. Zij troffen commissaris De Kort aan, terwijl hij de wereld! bekeek van onder den rand van ziin ouderwêtschen bol hoed. Hij fronste de wenkbrau wen bij het zien van Van Don gen. „Ben je ons zooals gewoonlijk al een sprong voor?" infor meerde hg op drogen toon. „Nog niet", was het ant woord van Van Dongen. De Kort en hij hadden in vele zaken samengewerkt en ofschoon zij een onderzoek meestal, verschillend inleidden en De Kort hooit aarzelde de opinie te ianceeren, dat Van Dongen zich regelrecht „in den top van den verkeerden boom" bevond, was er een sterke band van wederzijdsche bewon dering én genegenheid tus- schen hen en zrj vormdeh een van de meest gevreesde anti misdaad-combinaties in de we reld. Van Dongen was degeen, die op allerlei oorspronkelijke invallen kwam en de draden vond en De Kort legde de vast houdendheid van een bloed hond aan den dag, die niet los liet voordat het einde van het spoor was bereikt dan be kende hij, dat Van Dongen ge lijk had gehad en het grootste 'aandeel In de oplossing voor zich mocht opeischén. (WoTdt vervolgd). GOES Goesche Wijkverpleging. Uit het jaarverslag van de Goesche Wijkverpleging nemen we het volgende over: Dooi de zusters Ouwehand en Bliek- Steutel werden in 1942, 7148 bezoeken afgelegd bij totaal 128 patiënten. Voor het Con sultatiebureau voor Zuigelin gen werd in 24 gezinnen huis bezoek gedaan met een totaal van 183 bezoeken. Het aantal bureauzittingen bedroeg 43, waarbij 580 consulten werden verleend. Hulp werd acht maal verleend bij plotselinge sterfge vallen, alsmede bij luchtge- vaar. Met de Kerstdagen kon den weder arme gezinnen ver blijd worden met een Kerst- gave. Zuster Ten Hoeve deelt van het werk der T.B.C.-bestrijding mede, dat op 1 Januari 1942 voor huisbezoek ingeschreven waren 57 gezinnen met 63 pa tiënten. Onder toezicht kwa- meh 12 gez. met 14 pat., afge voerd wegens overlijden 2 gez. met 6 pat. en om andere rede nen 12 gez. met 13 pat., zoodafc op 1 Januari 1943 55 gezinnen met 58 patiënten voor huisbe zoek in aanmerking kwamen. Het aantal bezoeken aan of voor de patiënten gebracht be droeg 1647. In Ziekenhuis of Sanatorium werden 6 pat. op genomen, 1 was dagpatiënt in „St. Joanna", 1 kind verbleef sinds vorig jaar in „Zonneveld" en 4 werden opgenomen. 3 kuurden thuis in een tent, 1 gezond kind werd, daar de moeder ïn een» Sanatorium werd opgenomen, bij Zusters ^Dominicanessen te Nijmegen ondergebracht. Versterkend voedsel kregen 9 pat. in den vorm van melk, vleesch, room of eieren. In totéial 1600 liter melk, 70 pond vleesch, 27300 gram room en 130 eieren. Twee gezinnen kregen bijdrage in de huur. Bij het schoolonderzoek op tuberculose door dr. Leenmans verricht, werd in Goes op alle scholen hulp verleend. De kin deren, die om een of andere reden bij de controle niet op school waren, werden thuis na gezien. 3 keer werd voor de ontsmetting van beddegoed gezorgd. Verder wordt medegedeeld, dat over 1942 een tekort ge boekt werd van plm. 300. Het nadeelig saldo over ,1941 kon geheel worden wegge werkt, dank zij een ontvangen gift. Tenslotte wordt met groote waardeering gewaagd over het vele, dat de onlangs overleden voorzitter ds. P. J. Steinz voor de vereeniging deed, en mede gedeeld, dat ds. Odé bereid werd gevonden het voorzitter schap op zich te nemen. Diefstallen. M. J. de V. deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel dat hij tegen een schuurtje op een aardappel veld in de Poel had geplaatst. Toen hij zijn werkzaamheden verricht had, bleek het rijwiel verdwenen te zgn. Van E. M. verdween een konrjri uit het hok achter zijn woning aan de Bekhof. De po litie heeft beide diefstallen in onderzoek. Uit het politierapport K. K. M. en J. S. kregen een politioneele waarschuwing met de daaraan verbonden boete, Wegens het onvoldoende verduisteren van hun woning. Wegens het wielrijden zon- det licht werden bekeurd J. de B., P. de H. en Th. de D. Laatstgenoemde bleek tevens ~een persoonsbewijs bg zich te :ebben. Besluiten, benoemingen eriz. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Kortgene is be noemd de heer D. Lodder te Goes, thans ambténaar ter secretarie te Kloetlnge. Voor het hoofdakte examen (volledig) slaagde de heer A. Willemse te Vrouwenpolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2