PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ij Alle doorbraakpogingen der Sovjets mislukt. 4T De verplichte openstellling van winkels. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per weeK oi J 2.42 per Kwartaal Franco per post j 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct.. minimum per adver tentie t 2.05. Bfc abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dlenstaanoie- dlngen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. <L Blad" 10 ct. meer DONDERDAG 19 AUG. 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 163 De Bureaux van ons oiad zijn gevestigd te: Viiismgen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen). Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscne Kaal 26. Redactie teL 3521, Administr. teL 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, Da Kantoortijd teL 2475; Souburg Kanaalstraat 45, teL 234; Ooitburg: Redactie eD Administratie Breedestraat 45. teL 102; Breskens Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte gis teren bekend: In het gebied van Isjoem zette de viiand zijn aanvallen met sterke infanterie- en pant serstrijdkrachten voort. In he vige gevechten werden zijn doorbraakpogingen verijdeld, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. Ook in het gebied ten Zui den en Zuidwestelijk van Bjel- gorod stortten alle Sovjetaan- vallen bloedig ineen. 92 Sov jet tanks werden vernietigd. Bij de aanvals- en afweerge- vechten in dit gebied heeft zich de SS-pantsergrenadier- divisie „Totenkopf" bijzonder onderscheiden. Ook ten Zuiden en Zuidwes telijk van Wjasma, Zuidweste lijk van Belyj en Zuidwestelijk van het Ladogameer misluk ten alle doorbraakpogingen der bolsjewisten in verbitterde gevechten. De verliezen van den vijand in de gevechten aan het Oostelijke front waren Dinsdag bijzonder zwaar, in totaal werden 317 tanks ver nietigd. Bij den strijd tegen schepen voor de Algerijnsche kust boorden Duitschè gevechts vliegtuigen een vijandelijk transportschip van middelbare grootte in den grond en be schadigden een ander koop vaardijschip. AANVALLEN OP VIJANDELIJKE SCHEPEN. Naar het Italiaansche opper bevel mededeelt ontplooide de Italiaansch-Duitsche lucht macht' een opmerkëlijke bedrij vigheid door op doeltreffende wgze aanvallen te doen op vijandelijke schepen die voor anker lagen in de haven van Bizerta en groote branden aan te richten in de haven van Sy racuse. Een tankboot werd door een Italiaansche bommen werper getroffen nabij het eiland „Dei Cani" en geraakte in brand. Torpedovliegtuigen troffen een vijandelijken krui ser nabij kaap Passero en boor den een koopvaardijschip in Iden grond ten Noorden van Bone, terwijl een ander schip, dat tot hetzelfde konvooi be hoorde, zwaar beschadigd werd. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door jagers neerge schoten. Vijandelijke vliegtuigen lie ten bommen vallen op Castro- villari, in het gebied van Sa lerno en op eenige plaatsen van het gebied van Napels, waarbij schade van eenige be- teekenis werd aangericht. Een der formaties viermotorige bommenwerpers verloor in N.- Italië vier vliegtuigen. Bovenvermelde luchtaanval len hebben 12 dooden en 70 ge wonden veroorzaakt te Castro- villari. Als gevolg van de aan vallen van 8, 13, 15 en 16 dezer op de stad Milaan zijn tot dus ver onder de burgerbevolking geteld 193 dooden en 1069 ge wonden. Formaties vijandelijke vlieg tuigen, die Dinsdag overdag boven Zuid-Duitschland vlo gen, verloren reeds volgens de tot dusver ontvangen rappor ten door jagers en luchtdoel geschut 5i viermotorige bom menwerpers en 5 jagers. In twee Zuid-Duitsehe steden leed de bevolking verliezen. Boven de bezette Fransche gebieden, alsmede boven Z.- Frankrijk werden nog 5 vijan delijke vliegtuigen neergescho ten. Een eigen jachtvliegtuig ging verloren. Dinsdagnacht wierp de vij and een groot aantal brisant- en brandbommen oo plaatsen in het Noord-Duitsche kustge bied. De bevolking leed ver liezen. Nachtjagers en lucht doelgeschut van de lucht macht schoten van de forma ties Britsche bommenwerpers minstens 37 vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtui gen drongen in den nacht van 17 op 18 Augustus tot Zuid oost- en midden-Engeland door en bestookten o.a. de in dustriestad Lincoln doeltref fend met bommen van elk ka liber. Bij de gevechten op Sicilië hebben zich de pantserdivisie Hermann Goering, de 15e pant serdivisie en 29ste pantsergre- nadierdivisie, de 1ste divisie valschermjagers en de 22ste luchtafweerbrigade zeer roem vol geweerd. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In liet belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nog maals DRINGEND op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met liet volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatz-kommando Nïederlande, Den Haag, Korte Vgverberg 6. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: Bedrijvigheid in Marokkaansche havens. Reizigers, die de laatste week de grens tusschen Fransch en Spaansch Marokko hebben overschreden, "vertellen dat het grootste deel van de in Fransch Marokko gelegerde Ameri- kaansche troepen 't land heeft verlaten. In gesprekken met bewoners aldaar, aldus deze reizigers, zeiden de Ameri- kaansche soldaten, dat hun vertrek verband hield met de vorming van een derde front in het gebied van de Middel- landsche Zee. Verder vertelden zij, meldt de N.R.C., dat het sein om op te trekken zeer plotseling was gekomen, het geen het vermoeden deed rij zen, dat het iets te maken zou kunnen hebben met de bespre kingen tusschen Roosevelt en Churchill in Quebec. Voor dit haastige vertrek was niet vol doende proviand- aanwezig, zoodat veel levensmiddelen ter plaatse moesten worden gere- quireerd. Uit dezelfde bron hebben deze reizigers verno men, dat op het oogenblik in de havens van Oran en Algiers voorbereidingen worden ge maakt voor verschepingen van zeer groote troepeneenheden, en men veronderstelt natuurlijk dat deze troepeneenheden uit Amerïkaansche soldaten zullen bestaan. Duitsch reddingsvaartuig beschoten. Bij de redding van een Duit- schen jachtvlieger die een nood landing op het water had ge maakt, hebben Amerïkaansche vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, in den namiddag van 14 Aug. op ongeveer 35 kilo meter van Kaap Faro een Duitsch reddingsvaartuig, dat herkenbaar was aan witte doe ken en een roode kruisvlag, aangevallen. Nadat zij bommen hadden laten vallen, stopte het vaartuig onmiddellijk, doch het werd opnieuw in verscheidene duikvluchten door de Amerika nen aangevallen en zoolang be schoten, dat het zonk. Een der opvarenden kwam om het le ven, de andere konden, nadat zij 12 uur op een hulpvlot had den rondgedreven, door een Italiaansch hospitaalschip wor den opgenomen. NA DE ONTRUIMING VAN SICILIË. Een radiorede van Badoglio. De chef der Italiaansche re geering, Badoglio, heeft pei radio een rede gehouden tot d< Sicilianen. Badoglio zeide o.m. Na een dappere verdediging der Duitsch-ïtaliaansche troe pen, welke hen in de hoogste mate tot eer strekt, moest het heilige territorium van Sicilië met het oog op de geweldige superioriteit van den vijand in aantal en krachten, worden op gegeven. Italië heeft reeds soortgelijk lijden doorstaan, dat echter nooit dit land terneer heeft gebogen. Sicilianen. Geen gebeurtenis zal U kunnen scheiden van de groote moeder, Italië. De ban den, die U met Italië verbin den, zijn de krachten van het bloed. Wanhoopt niet. Een volk, dat de wereld een dui zendjarige cultuur heeft ge schonken, kan niet ten onder *aan, wanneer het zijn geloof jehoudt. Tribuna: de oorfog gaat verder. „Tribuna" schrijft: de oor log gaat verder. De ontruiming van Sicilië door de troepen der spilmogendheden vormt slechts de afsluiting van weer een faze van den Europeeschen oorlog in het algemeen en van dien in de Middellandsche zee in het bijzonder. Het zou volkomen dwaas zijn wanneer het Ita liaansche volk aan deze ge beurtenis een grootere betee- kenis zou toekennen, dan zij in feite heeft. De ontruiming van Sicilië toont het Italiaansche volk slechts opnieuw waar thans zijn plicht ligt. De oor log gaat voor Italië verder met volledige inspanning van al zijn krachten, al zrjn reserves, zijn geheelen wil. Nieuwe aanvalspoging op Balik Papan. Twee groote viermotorige vijandelijke bommenwerpers hebben Maandag getracht Ba- lik Papan aan te vallen. Zij werden echter ontvangen door een hevig vuur van den Japan- schen afweer, waardoor een der toestellen werd neerge schoten en het andere bescha digd. De aangerichte schade is onbeteekenend. Conferentie der Duitsche bisschoppen. Te Fulda wordt een confe rentie der Duitsche bisschop pen gehouden. De president van het Duitsche episcopaat, kardinaal dr. Bertram, bis schop van Breslau, heeft we gens gezondheidsredenen van deelneming aan de conferentie moeten afzien. Kardinaal NSKK-transport-regimenten In het gebied van BJelgorod. De materiaalslag vreet ongekende hoeveelheden artillerie-munitie. Het verladen van stukken van zwaar kaliber. In de ver vooruitgeschoven munitie-opslagplaatsen zijn de „Tamungen" verwijderd. Koortsachtig wordt gewerkt, om de vrachtf wagens der NSKK-compagnieën voor de verzorging der in den zwaarsten strijd gewikkelde artillerie vol te houden. Orbis-Holland-Pax m NIEUWE REGELING MET INGANG VAN 23 AUGUSTUS. Faulhaber bekleedt thans het voorzitterschap. In een ope ningsrede wees de Berlijnsche bisschop, graaf von Preysing op het naar verhouding groo te aantal beschadigde en ver. nietigde kerkelijke gebouwen tijdens den luchtoorlog. Een andere deelnemer aan conferentie wees op het stijgende aantal bezoekers van de Zondagsche godsdienstoefe ningen, dat in verschillende streken van het Duitsche rijk de laatste drie jaren ongeveer veertig procent hooger is ge worden. Ook de overige deel- nemers aan de conferentie ge tuigden van den bevredigen den stand van hun kerkelijken en religieuzen arbeid. Omtrent den inhoud van de de openingsvergadering voorgelezen pauselijke bood schap is tot nu toe slechts bekend, dat deze in zeer har- telgken toon is gehouden en richtlijnen bevat voor den ver deren arbeid van het katholi- sme. Het aantal slachtoffers van het jongste bombardement vari. Parijs is, volgens berich ten in dé bladen, tot 100 ge stegen. In verband met de uitbrei ding van de arbeidstgden in het bedrijfsleven, waardoor de mogelijkheid tot het doen van inkoopen in r.e winkels voor alle bij het arbeidsproces inge- schakelden zeer is verminderd, het wenschelijk gebleken wijziging te brengen in de thans geldende regeling van de verplichte openstelling van winkels. De nieuwe regeling, die 23 Augustus a.s. in werking treedt, zal nu zoo zijn, dat in het zomertijdvak de levens middelenwinkels op alle werk dagen van 9 tot 18 uur ge opend moeten zijn en alle an dere winkels (behoudens de reeds bekende uitzondering t.w. drarikzaken, kantoorma- chinezaken, café's, apotheken e.d.) op Maandag van 13 tot 18 uur en op de overige werk dagen van 9 tot 18 uur. In het wintertijdvak zijn de levens middelenwinkels verplicht om op alle werkdagen van 10 tot 18 uur geopend te zijn en de overige winkels (met dezelfde uitzondering), op Maandag van 13 tot 17 uur, Zaterdag van 10 tot 18 uur en de ove rige werkdagen van 10 tot 17 uur. De nieuwe regeling verschilt in zooverre van de thans gel dende, dat le. het zomertijd- vak loopt van 1 Maart tot 1 November en het wintertijd vak van 1 November tot 1 Maart. 2e. De verplichte middag pauze van 13 tot 14.30 uur in het zomërtijdvak vervalt. Amerikanen verloren 58 machines boven Duitschland. Bij de zware luchtgevechten die zich Dinsdag tusschen Duitsche jachteskaders Amerikaansche bommenwer pers boven Zuidwest-Duitsch- land en Zuidduitsch gebied hebben afgespeeld, hebben de Amerikanen volgens de voor- loopige berichten van de Duit sche formaties jachtvliegtui gen en luchtdoelgeschut, die aan den afweer deelnamen, reeds 58 machines verloren. Roosevelt naar Ottawa. Roosevelt zal de volgende veek een bezoek aan Ottawa brengen. Men neemt volgens een bericht uit Quebec aan, dat Churchill hem naar Ottawa zal vergezellen. Minister Eden is Woensdag Quebec aangekomen. Hrj was vergezeld door den Brit- schen minister van voorlich ting, Brendan Bracken, en den permanenten onderstaatssecre taris van buitenlandsche za ken, Cadogon. Men verwacht, dat ook de Amerikaansche min. van buitenl. zaken, Huil, zich na Edens aankomst, naar Quebec zal begeven. 3e. De levensmiddelenwin kels in het wintertijdvak tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn en 4e. De overige winkels ia het wintertij dvak des Zater dags tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn. Aan de burgemeesters is de bevoegdheid gegeven om voor de verschillende categorieën van winkels ontheffing van de verplichting tot openstelling te verleenen voor een halven werkdag per week, vallende vóór of na 13 uur, echter niet op Zaterdag. Hierdoor zal het den winkeliers gemakkelijker worden gemaakt hun leve ranciers te bezoeken, hun dis tributie-administratie bij te houden enz. De mogelijkheid, voor een groep van winkels een sluitingsregeling vast te stellen ter ondervanging van mogelijkheden, die voor de met personeel werkende pa troons dier groep voortvloeien uit de hun door de arbeidswet opgelegde verplichting om hun personeel gedurende een hal ven werkdag per week vrij te geven blijft bqgtaan. Het zal echter slechts mogelijk zgn gedurende ten hoogste één halven werkdag per week vrij stelling van de verplichting tot openstelling van winkels te verkrijgen, zoodat de niet- levensmiddelenzaken geen vrij en Maandagmorgen zullen hebben, wanneer deze gebruik maken van een der beide vo renbedoelde regelingen. In die gemeenten, waar de burgemeester voor het zomër tijdvak of een gedeelte daar van de verplichting tot open stelling op de werkdagen tot 19 uur verlengt, zullen de be trokken winkels des morgens één uur later mogen openen* Wanneer de verkoop van alle of van de in hoofdzaak in den winkel ten verkoop in voorraad zijnde waren krach tens wettelijk voorschrift ver boden is, zal de verplichting tot openstelling voor den be- treffenden winkel in den ver volge niet gelden. De regeling in zake het ver leenen van ontheffing van de verplichting tot openstelling in verband met vacantie van winkelier of winkelpersoneel tenslotte eveneens gewij zigd. Voortaan zullen alle winkeliers die ontheffing kun nen verkrggen. Zg zal worden verleend hetzij voor maximaal driemaal ten hoogste vier, hetzij voor maximaal twee maal ten hoogste zes in één kalenderjaar vallende achter eenvolgende werkdagen. De nieuwe regeling is opge nomen in de Staatscourant van 17 Aug. en treedt in wer king met ingang van 23 Aug. a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1