Castella XJMBURGSCHE VOLKSDAG TE MAASTRICHT. ülusscrt, Woudenberg en Ruiter spreken. Eenige -iuizenden getrouwen van de N.S.B. uit Limburg hebben zich Zondag naar den traditioneele Limburgschen volksdag begeven waar voor hen spraken de leider Mussert, H J. Woudenberg, leider van het N.A.F., en G. J. Ruiter, dir.-generaaJ van den land bouw. De gemachtigde van den leider voor de provincie Limburg, graaf de Marchant et d' Ansembourgh sprak een welkomstwoord. Spr. gaf Mus sert de verzekering van de on wrikbare trouw der Limburg- sche nationaal-socialisten je gens leider en beweging. De leider van het N.A.F., de heer Woudenberg, zeidc dat wij juist in dezen tijd, opti mist moeten zijn. Wij kunnen dat in vol vertrouwen doen, omdat ons geloof in de over winning van Hitier voor ons vaststaat, aldus spr. Na zich in het kort te hebben be zig gehouden met de sociale toestan den zoowel in Engeland en Amerika als in de Sovjet-Unie, zoide spr. dat in deze dagen van de Nederlandsche en Duitsche arbeiders zeer veel wordt gevergd. Maar indien wQ niet, aldus spr. alles geven om de overwinning zeker te stellen, gaan wij er onder en zijn wij verloren. Hierna wees spr. erop dat bet N.A.F. alle werkers it één gemeenschap heeft büeesgebracht Nooit zal het meer voorkomen dat er een aparte werkgeverevereeniging en een werknemersvereeniging zal ztjn.' Vervolgens sprak de di recteur-generaal van den landbouw, G. J. Ruiter. In den aanvang van zijn rede zeide spr. dat de Nederlandsche boe ren zich moeten bezinnen op hetgeen er in dezen tijd voor hen op het spel staat. Er is alleen een eervolle boerenstand mogelijk, indien Europa zijn aanvallers vah zich kan af houden. Een Engelsch-Ameri- kaansche overheersching betee- kent de ondergang van den boer, terwijl .indien het bolsje wisme hier zou komen, ei voor den boerenstand in het geheel ge ensprake meer is van toekomst. De vroegere landbouwpolitiek heeft gefaald. Er was geen toekomst meer voor den boer, den tuinder, voor den handel en de industrie, kortom voor ons volk was er geen uitzicht meer. De nat ionaal-socialistische landbouw politiek is erop gericht, dat er al leen een gezond volk kan komen bij een gezonden boerenstand. Daarom moet de boer loon naar werken heb ben en niet te groDde gaan aan bui- tenlacdsche afbraak prijzen, en even min gedupeerd worden door conjunc- tuurscnommelingen zooals rnen die ge kend heeft in het Joodsch -ka p i tal is - tische tijdvak. In den nationaal-soci- alistischen staat zal de agrarische wetgeving worden doorgevoerd in den geest van de Duitsche erfhoeven-wet, aangepast aan Nederlandsche verhou dingen. Sprekende over de kolonisatie in het Oosten zeide spr. dat daar voor een kwart mlllioen boeren uit ons land prachtige grond ter beschikking is. Voor onzen boerenstand is dank zij deze kolonisaUe in de Oekraine, de Oostzeelanden en de andere Oostelijke gebieden een wijder perspectief ge opend. Men heeft daar den Germaan- schen mensch en met name den Ger- maanschen boer. hard noodtg en bet voor Nederland een eereplicht. aan deze kolonisatie mede te werken. Rede van Mussert. is nóg de tube Castella Tand pasta met leeg. die U vandaag koopt en iederen dag gebruikt Slechts 2 mm noodig, om gron dig Uw gebit te rei tugen Een DoEBEtMAN-product gemengd met Perldonwaardoor raassa s kleine schuimbellcn worden ge vormd ichufmende TANDPASTA Zijn rede aanvangende zeide Mussert, dat er wel niemand meer zal zjjn, die zal ontken nen dat wrj leven in een over gangstijd. In een tijd welke voor de historie als een groo- te omwenteling zal worden ge boekstaafd. Wrj nationaal-so cialisten, aldus spreker, begrij pen waarom het gaat. Het is jammer dat vele honderddui zenden van ons volk nog niet tot het besef zijn gekomen, dat deze omwenteling zelfs nog belangrijker is, dan de Fransche revolutie. Vroeger bestond er over de vraag wat men van een sluip moord dacht geen geschilpunt. Men vond dat zoo iets laags dat men daar niet verder over wenschte te spreken. Thans echter zegt men ernstig: een sluipmoord? Het hangt er van af op wie. En als in Drenthe 11 boerenhoeven in brand staan en men hoort dat dat hofsteden zijn van nationaal- socialisten, dan vindt men dat plotseling niet meer erg. Waar zijn de stemmen van den kan sel dij opkomen tegen de ter reur uit de lucht, tegen de brandende phosphor en wat er zoo al meer op kostbare Duit sche steden wordt neergewor pen? We hooren ze niet. Ka meraden, het is duidelijk: ons volk in zrjn geheel kan niet zien waarom het gaat. Het kent alleen de bezwaren van dezen tijd. En velen van onze volksgenooten leven zoo klein omdat zij zooveel zorgen heb ben. Zorgen die wij niet willen ontkennen maar die wij noo- disr weten, wil men komen tot het goede van deze wereld. De vraag is: is er een toe komst voor onze kinderen en voor de kinderen van onze kinderen. Daarom gaat het in laatste instantie en dat zien helaas maar heel weinigen. Al zeggen honderdduizenden wel. dat de nationaal-socialisten de schuld dragen, de toestand waarin wij thans geraakt zijn is uitsluitend te wijten aan vroegere regeerders. En Ik durf beweren, aldus Mussert, dat indien er geen nations al-socialisme was ge weest er nu al geen Europa meer zou zijn. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. Hel bestaan van een zelfstandig Europa dat be laagd wordt, eenerztjds door de Sov jets. anderzijds door Amerika, den ontaarden zoon van Europa. Wtj zijn met of tegen onzen wil in den strijd van Europa tegen zijn belagers be trokken. WU zijn in dit proces inge schakeld omdat Nederland nu een maal een stukje van Europa was. En over het lot van dit Europa wordt in deze dagen beslist. Vele mcnschen DE MAN UIT DE WILDERNIS 18) door B. REEN.. Steen dempte zijn stem tot een melodramatisch gefluister. „Nu komt vriend Middel koop er aan te pas", verklaar de hij. „Hij vond twee bladen van een boomblad-manuscript, die samengevoegd waren, en toen hij die bladen van elkaar scheidde, ontdekte hij, dat ze met inkt in modern schrift waren beschreven. De betref fende boodschap was in een soort code gesteld, die Mid delkoop evenwel wist te ont cijferen. Ze bevatte een dui delijke aanwijzing van de te genwoordige verblijfplaats van de Hakika-schat één van de kostbaarste schatten uit de historie!" Steen dronk zijn koffiekopje leeg en herhaalde de bood schap. Zelfs Van Dongen werd door zijn enthousiasme meege sleept. „En bent u werkelijk van plan u en meneer Middelkoop zelf achter die schat aan te gaan?" vroeg hg. „Ja. we voelen er niets voor om thuis te blijven en aan anderen de eer te laten. Alles is al in gereedheid gebracht, Zuivering van Zuid-Bosnië. Bij den strijd tegen de ben den in het Zuid Bosnische ge bied hebban Duitsche en Kroa tische eenheden in de afgeloo- pen dagen nieuwe successen behaald. In nauwe samenwer king met pantserjagers, artil lerie en gevechtsvliegtuigen zuiverden de troepen uitge strekte gebieden van verstrooi de bandieten, die steeds op nieuw probeerden het binnen halen van den oogst te belem meren en de dorpen brand schatten. De Duitsch-Kroati- sehe formaties bezetten alle spoorweglijnen, wegen en be langrijke terreinpunten in het te zuiveren gebied. Na verbit terde gevechten werden de bandieten in de pan gehakt. Talrijke wapens en voorraden munitie, uitrustingsstukken en levensmiddelen werden buitge maakt. Roosevelt in Quebec. Naar volgens den Engelschen nieuwsdienst te Quebec is be kend gemaakt, is president Roosevelt aldaar aangekomen. Japansche vliegtuigen heb ben des nachts een vijandelijk konvooi bij Moenda, bij ver rassing aangevallen. Drie groo- te transportschepen werden tot zinken gebracht. Reuter meldt, dat op een scheepswerf te Liverpool een staking is uitgebroken, wedke zich heeft uitgebreid tot an dere werven. in Nederland slaan tegen zïchzelv gekeerd maar zU weten het niet. Z: denken dat ook Indien de Sovjet Unie Duitschland zal verslaan, het bolsje wisme buiten Nederland zou blijven. Dan zal Engeland in de Nederlanden heerschen, Amerika voor ons de ko loniën veroveren en alles zou weer precies zoo worden als het was. Er zijn k)eine kinderen die In St. ïvi- colaas gelooven en volwassen kin deren die aan Engeland gelooven. Wij doen daar niet aan mee. Mussert sprak als zijn over tuiging uit dat het den Führer en zijn soldaten zal gelukken het bolsjewistische monster tegen te houden en sprak na mens allen zijn erkentelijkheid uit over de Duitsche weer macht voor haar topprestaties. Het is onze trots, vervolgde Mussert dat aan het Oostfront ook duizenden van ons mee helpen de kwade machten uit Europa te weren. Europa verliest thans niet alleen veel bloed maar ook on telbare cultuurgoederen. Wij nationaal-socialisten moeten ondanks de ellende van dezen tijd blijmoedig onze offers kun nen geven omdat het gaat voor onze toekomst. Wij heb ben daarbij het geloof in de noodzakelijkheid van de we deropstanding van Europa. Een groote opbouw staat ons te wachten. Konvooien by Guadaleanar aangevallen. Het Japansche hoofdkwar tier maakt melding van twee groote konvooislagen in het gebied van Guadaleanar. Een groot konvooi, dat in dit ge bied in Westelijke richting voer, werd op 14 Aug.'s nachts bij het eiland Bera door de Japansche marineluchtmacht aangevallen. Bij den eersten aanval werd een groot trans portschip tot zinken gebracht en vier andere schepen in brand geworpen. Dertien vij andelijke jachtvliegtuigen wer- den neergeschoten. De tweede aanvalsgolf bracht nog twee groote transportschepen en landingsboot tot zinken.Voorts werden nog 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij den derden aanval op dit kon vooi waren de vijandelijke troe pen met landingsmanoeuvres bezig. Troepenconcentraties werden door de Japanners op tw^e plaatsen aangevallen. Voorts werd daarbij een vij nndelijke kruiser door bommen beschadigd en werden nog vier vliegtuigen omlaag geschoten. Bij een vierden aanval in de wateren van de eilanden Simbo en Biloa werd een groote tor pedojager tot zinken gebracht en een andere torpedojager be schadigd. De tweede konvooislag vond plaats op 16 Aug. middernacht op 10 zeemuien ten Oosten van het eiland Gatukai. Door tor pedo-aanvallen werden 'n groo te kruiser en een groot trans portschip in den grond ge boord, bovenden een lichte kruiser resp. een groote torpe dojager; een andere kruiser en torpedojager werden bescha digd. De totale Japansche ver hezen bij deze actie bedroegen 17 vliegtuigen Telefoonverkeer Zwiterland- Italïë verbroken. Sedert Maandagmorgen zijn volgens de N. R. Crt. de tele foon- en telegraafverbindingen tusschen Zwitserland en Italië verbroken. Monumentenzorg. De secretaris-generaal van het departement van O. W. en K. heeft besloten te verklaren dat het algemeen nut de ont eigening in het belang van monumentenzorg vordert van het pakhuis met erf en grond, staande en gelegen te Tholen aan de Vischstraat, plaatselijk gemerkt 34. De gemeente kan thans dus de onteigening doorzetten, waardoor het behoud van het genoemde pand als kuituur monument verzekerd is. De bureaux van de hoofdinspectie voor de be scherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, zijn van 's-Gravenhage verplaatst naar Nijmegen, Goeebeeksche .veg 329. alleen staat nog niet vast, wanneer we scheep gaan. Ik wil eerst nog eens even met Henneman praten." Steen dempte zijn stem opnieuw. „Ik heb dat zelfs nog niet aan Middelkoop verteld, maar ik vraag me af of ik Henneman er toe kan brengen met ons mee te gaan Lucy is het op dat punt niet met me eens. Zij is met Middelkoop van meening, dat wij het op ons eigen houtje moeten opknap pen en de deskundigen bewij zen, dat zij niet de eenigen zijn die een dergelijke expedi tie .tot een goed einde kun nen brengen. Maar ik wil eerst nog eens met Henneman spreken. Hij kent de binnen landen. Van Dongen constateerde, dat Steen toch nog eenigs- zins over gezond verstand be schikte. Onder toezicht en lei ding van Henneman was die expeditie geheel iets anders. „Gaat Lucy met u mee?" vroeg hij. „Natuurlijk- Ik zie haar nu bedenkelijk naar me kijken. Ze is net als Middelkoop wil niet hebben, dat ik met iemand over deze dingen spreek. Ze spannen met z'n tweeën tegen me samen", gromde de milüonnair. „Ik voor mij geef geen snars óm de geldswaarde van die schat, of schoon die enorm moet zijn. Ik wil de sensatie van het zoe ken, de eer van de ontdekking- Ik heb Middelkoop gezegd Maar hij werd onderbroken door de komst van zijn doch ter en Dekkers. „Ik kan aan uw oogen zien waarover u praat, vader", be schuldigde hem het meisje, terwijl ze Van Dongen een glimlach schonk; „maar aan gezien het commissaris Van Dongen betreft, moet ik u vergeven tenzij hij u op stookt, dat we Henneman en Dik van Dalen moeten meene men! De halve sensatie van het geheele geval is het feit, dat we den tocht op ons een tje willen maken, zonder een deskundige, die ons voorhoudt, wat we nu eigenlijk verkeerd doen. En bovendien heb ik zoo juist inspecteur Dekkers van onze plannen verteld en hij zegt, dat als commissaris Van Dongen hem zes maanden va- cantie wil geven, hg met ons mee wil gaan." (Wordt vervolgd MIDDELBURG Jubileerende agent van politie. Een deputatie van het poli tiecorps heeft onder leiding van haar commandant Maan dag den opperwachtmeester van politie A. v. d. Reest, die dien dag zijn 25-jarig jubileum vierde, gefeliciteerd. Nadat de opperwachtmeester was toege sproken werd hem een ets en een bloemstuk aangeboden. GOES Concert „Euphonia." Vrgdagavond a.s. geeït de harmonie „Euphonia" haar zevende concert. Gemengd Nieuws Bg het spelen met een ijzeren deur aan den ingang van het Sportfondsen- bad te Haarlem raakte een 13- jarige jongen met het hoofd bekneld. Hij vrijwel onmid dellijk overleden. D e 35-j a riff e café houder J. B. bracht een be- z ek aan de 22-jarige buffet juffrouw P. R. in een perceel in de Oranjelaan te Den Haag. Na zijn vertrek vermiste de bovengenoemde mej. V. 7000, die zij in een tasehje op haar kamer bewaarde. De politie heeft den caféhouder en de buffetjuffrouw voorloopig in bewaring gesteld. Condensatiestrepen bij vliegtuigen. Het is een algemeen bekend verschijnsel ,dat vliegtuigen op groote hoogte witte strepen achter zich laten, waardoor hun baan gemakkelijk kan worden herkend. Het „Hamb. Fremdenbl." gaf hierover een beschouwing van deskundige zijde: Aanleiding tot dit ver schijnsel vormen de heete uit laatgassen der motoren omdat die verzadigd zijn met water damp, welke bij de verbran ding der benzine ontstaat. Op eenigen afstand achter den uitlaat condenseert deze damp en bevriest tot frjne ijskristal len. Als verder in de hooge luchtlagen de voorwaarden van vorming van wolken gun stig zijn, groeien de strepen uit tot witte, cirrus-achtige wolken, die eveneens uit ijs kristallen bestaan. Meestal echter verdwijnen de strepen na eenigen tijd weer. omdat het ijs weer in damp overgaat. De vorming der witte strepen wordt bevorderd doordat in de uitlaatgassen ook roetdeeltjes aanwezig zgn, die kernen vor men waaromheen de conden satie plaats vindt. Toen er een M brandbom insheg. CNF-Voort, actie H. Inrpect. luchU>eccli.*'-Pax m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2