PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT SOVJETS LIJDEN ZEER ZWARE VERLIEZEN. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ot. per week of ƒ2.42 per Kwartaal niMCn A 1 n AITPITOTI TC mi» Hp Ktimn,.* Oo„ Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. UIlNolJAu 17 AUGUSTUS 194S "n Admrnistratie Walstr' «n® ESfn !o Keaactla ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.. minimum per adver- kantoortlld rol H7R-. Mirirt»ih..rA. i ??2t <ëea4cl,.e na Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Maan dag bekend: Aan het Koebanbruggehoofd en aan den middenloop van den Donets mislukten plaatse lijke aanvallen van den vijand. In den sector van Bjelgorod werden de steeds opnieuw weer aanstormende aanvals golven der bolsjewisten in een verbitterd gevecht van man tegen man door onze grena diers afgeslagen. Tegenaanval len van gepantserde gevechts groepen van het leger en de Waffen SS drongen diep in de flanken van de vijandelijke aanvalsformaties binnen, om singelden groote deelen hier van en vernietigden deze. Terwijl in het gebied ten Westen van Orel de aanvals- kracht der Sovjets verminder de, verdubbelden zij hun krachtsinspanningen om in de sectoren van Wajsma, Belyj en aan het Ladogameer met ge bruikmaking van tanks, slag vliegtuigen en zware artillerie door te breken. Ook hier mis lukten alle aanvallen door den vastberaden afweer van onze infanterie- en pantsergrena- dierdivisies. Overal, waar de Sovjets aanvielen, leden zij ook Zondag opnieuw zeer zware verliezen aan menschen en ma teriaal. 193 tanks werden stuk geschoten. Eskaders gevechtsvliegtui gen, duikbommenwerpers er slagvliegtuigen steunden voor al in den Zuidelijken en een- tralen sector de in een zware worsteling staande troepen te land door succesvolle aanval len op de gereedstaande troe pen en marschbewegingen van den vijand. "Terwijl in den Zuidelijken sector van het bruggenhoofd op Sicilië geen belangrijke krijgsoperaties werden ge voerd, nam de druk van der vijand in den Noordelijken sec tor toe. Zooals reeds in een extra- bericht is medegedeeld, viel een eskader Duitsche torpedo- De luchtaanval op Portsmouth. Omtrent den zwaren aanval op de Britsche oorlogshaven Portsmouth Zondagnacht, ver neemt het D.N.B. nog, dat de Duitsche formaties in verschei dene golven over het Kanaal vlogen en in het heldere maan licht hun doelen reeds lang voor het bereiken van de En gelsche kust- duidelijk konden waarnemen. Tijdens een onon derbroken bombardement van bijna twee uren wierpen de Duitsche vliegers een groot aantal zware en zeer zware brisant- en brandbommen op de haveninstallaties en de in dustriewijk van Portsmouth. Reeds nadat de eerste toe stellen hadden aangevallen, braken gelijktgdig op verschei dene plaatsen uitgestrekte branden uit, die vooral in het Zuidwesten van de stad zich snel uitbreidden. De terugkee- rende toestellen konden de brandhaarden nog halverwege het Kanaal waarnemen. De aanvallen werden gedeel telijk van geringe hoogte on dernomen. Volgens de beschik bare rapporten was het resul taat van dezen 118en aanval op de oorlogshaven Portsmouth zeer goed. Vijf Duitsche vlieg tuigen gingen verloren, het geen in verhouding tot het voor den aanval gebruikte toe stellen, een gering verlies is. Engelsche vliegtuigen heb- ben Zondagnacht weer in ver scheidene golven boven Zwit- sersch gebied gevlogen. De vroegere Fransche mi nister van binnenlandsche za ken Pricheu is te Algiers ge arresteerd* vliegtuigen onder bevel van majoor Klümper op 13 Augus tus des avonds ten Oosten van Gibraltar een groot convooi, dat de Middellandsche Zee bin nenliep, op verrassende wijze aan. In kloekmoedig onderno men aanvallen plaatsten onze bemanningen torpedotreffers op 32 schepen. Twee torpedo jagers en vier groote, volge laden koopvaardijschepen, w.o. een tankschip, zonken onmid dellijk. Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzij stilliggen. Door de invallende duister nis en den hevigen afweer van het luchtdoelgeschut kon het lot van de overige getorpe deerde schepen aanvankelijk niet worden waargenomen. De voortdurend verrichte verken ningen hebben echter beves tigd, dat van dit convooi ten minste 170.000 brt. tot zinken febracht of vernietigend ge- roffen is. Zeven eigen vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. Een Duitsche duikboot heeft aan de Noordkust van Sicilië in een dapperen aanval een door torpedojagers krachtig beschermden Amerikaanschen kruiser van de Brooklyn-klasse tot zinken gebracht. Bij aanvallen van vijandelijke vliegtuigen in het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen schoten Duitsche ja gers en luchtdoelartillerie in de laatste 24 uur 16 vliegtui gen, voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers, neer Vijf andere vijandelijke vlieg tuigen werden in luchtgevech ten boven den Atlantischen Oceaan vernietigd. Een gering aantal vijande lijke storingsvliegtuigen vloog Zondagnacht boven het Noor delijke Duitsche rijksgebied. Het gebied van de oorlogs haven Portsmouth werd Zon dagnacht door formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen bij goed zicht vanaf geringe hoog te doeltreffend met een groot aantal brisant- en brandbom men bestookt. Noorsche officieren weer in krijgsgevangenschap. Het destijds na de bezetting van Noorwegen uitgevaardig de decreet waarbij de Noor sche officieren uit de krijgs gevangenschap werden ontsla gen, is opgeheven. Deze maat regel is het gevolg van de houding van een groot aantal Noorsche officieren, die vluchtten met het doel oor- logsdienst tegen Duitschland te doen of op illegale wijze werkzaam waren. Door de Sovjets weggevoerde personen. Banger Field publiceert in de „The Nineteenth Century and After" de volgende cijfers over de door de Sovjets wegge voerde burgers der Oostzeesta- ten: Polen: weggevoerd minstens 1 millioen menschen; verdwe nen en waarschijnlijk dood 300.000; Estlanders: wegge voerd 60.000, aantal overleven den is onbekend; Letlanders: jgevoerd 60.000 mannen, 20.000 vrouwen en 7300 kinde ren, waarvan in leven in totaal 35.000; Littauers: weggevoerd 50.000, nog in leven ongeveer 30.000. Op een wegkruis- punt in het Noordelijk deel der dorpskom van Huizen zette 'n knecht van een beurtvaart- dienst zijn 3-jarig zoontje uit de cabine van den vrachtauto af. Het knaapje begaf zich op het trottoir en de vader, van meening dat zijn zoontje naar huis ging, zette de auto even achteruit, met het gevolg, dat het knaapje, dat zich intus- schen weer op den rijweg had begeven, werd gegrepen en op slag gedood. Spiltroepen ontruimen Randazzo. MILAAN OPNIEUW GEBOMBARDEERD. Naar het Italiaansche opper bevel mededeelt, is Randazzo op Sicilië onder den hevigen druk van den vijand gevallen. De linies moesten meer naar achteren verplaatst worden, daar de stellingen van de Etna en van Caronia dreigden te zul len worden omsingeld. Nu wordt de weg naar Messina nog bewaakt door de Italiaan sche en Duitsche troepen, die, steunend op de bergen van de Noordoostelijke punt van het eiland, den weg versperren aan de vijandelijke troepen, die de straat van Messina ten doel hebben. Profiteerende van hun stel lingen in de Peloritaansche bergen, hebben de Italiaansch- Duitsche troepen ook Zondag door hun manoeuvreerende ac tie den opmarsch der vijande lijke strijdkrachten vertraagd. In het gebied van de straat van Messina hebben detachementen jagers verschillende vijandelij ke formaties onderschept.Tij dens verscheidene felle gevech ten werden acht vijandelijke machines neergeheeld. Tijdens stoutmoedige aanval len op convooien in het Wes- telgke bekken van de Middel landsche Zee hebben Italiaan sche torpedovliegtuigen twee vrachtschepen van 12.000 ton elk tot zinken gebracht, ter wgl een schip van middelbare tonnage dat door een torpedo getroffen was, explodeerde. In de wateren van Sicilië hebben Duitsche gevechts vliegtuigen twee transport schepen met een totalen inhoud van 9000 ton zwaar bescha digd. Italiaansche vliegtuigen heb ben talrijke bommen laten val len op de havenwerken van Bizerta. Drie machines zijn niet teruggekeerd. Zondagochtend hebben Ita liaansche motortorpedobooten een stoutmoedigen aanval ge daan op een Britsche vlootfor- matie nabij Kaap Spartivento (Calabrië) en een lichten krui ser tot zinken gebracht. Er zijn luchtaanvallen door den vijand ondernomen op Vi- terbo, Novara en Zondagnacht wederom op Milaan. Het lucht- ENGELSCH- AMERIKAANSCHE BOM AANVAL OP VLISSINGEN. In de avonduren van 15 Aug. vond een aanval van Engelsch- Amerikaansche vliegers plaats op een buitenwijk van Vlissin- gen. Volgens de voorloopigf berichten werden onder de Ne- derlandsche burgerbevolking 33 personen gedood en een vrij groot aantal zwaar en licht gewond. Voorts werd schade aangericht aan de huizen. (A.N.P.) Luchtaanval op Balik Papan. Zeven vijandelijke bommen werpers van het type „Con solidated B. 24" hebben Zater dag een aanval gedaan op Ba- lik Papan, maar werden on middellijk door het Japansche afweervuur verdreven. De ver oorzaakte schade is van geen beteekenis. Dit was de eerste vijandelijke luchtaanval op Borneo. Beschadigde schepen te Gibraltar binnengeloopen. Spaansche correspondenten melden uit Algeciras, dat de Engelsche kruiser „Fiji" en drie geallieerde vrachtschepen met deels zware beschadigin gen de haven van Gibraltar zijn binnengeloopen. De kruiser bracht talrijke 'gewonden dooden aan land. doelgeschut haalde acht vijan delijke vliegtuigen omlaag. In laatstgenoemde stad is ernsti ge schade aangericht. Roosevelt en Churchill confereerden te Hydepark. Het Witte Huis maakt be kend, dat Churchill aan presi dent Roosevelt een driedaagsch bezoek heeft gebracht in Hy depark (New York). Alvorens in den loop van deze week naar Quebec te reizen, keert Roose velt eerst naar Washington terug. Naar de Daily Herald meldt, zullen de Britsche en Ameri- kaansche ministers van bui- tenlandsche zaken, Eden en Huil, zich na de conferentie te Quebec naar Moskou begeven. Hiertoe is, aldus het blad, door Churchill en Roosevelt beslo ten tijdens Churchills verblijf in Hyaepark. Een wachtmeester der marechaussee uit Nieuwe Pekela moest een arrestant, verdacht van oplichting, over brengen naar het politiebureau te Winschoten. In Winschoten aangekomen wist de arrestant zich plotseling uit de voeten te maken en niettegenstaande de marechaussee hem eenige schoten nazond, in het wandel park te verdwijnen. Later bleek dat de gezochte bij een dokter was binnengegaan. De man bleek ernstig aan den rechter schouder te zijn gewond. Men bracht hem over naar een zie kenhuis. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. Hoe wordt de tijd besteed in de weersportkampen? Eiken morgen trekken de Jongens de bergen in. In het prachtige Karinthische bergland leeren zij kaartlezen, het kompas gebruiken, telefoonlijnen aanleggen, kortom al die dingen, die beantwoorden aan het romantische gevoel van iederen gezonden Jongen. Aarzel dus niet en ga mee naar het volgende weer- sportkamp. Aanmelding: Koningslaan 9, Utrecht. Fritz Emde-Stapf-Pax m De Duitsche torpedovlïegtuigen Militair interessant wordt het in Berlijnsche militaire kringen genoemd, dat bg den aanval op het groote geallieer de konvooi in de Middelland sche zee uitsluitend torpedo vliegtuigen zijn gebruikt. Men zou daarin een belangwekken de aanwijzing voor de verdere ontwikkeling der Duitsche luchtmacht willen zien. Verliezen der Amerikaansche marine. Het Amerikaansche ministe rie van marine heeft het ver lies hekend gemaakt van zes schepen der Amerikaansche marine, waaronder de onder- zeeëer „Picqegel" en de torpe dojager „Maddox", als gevolg van het optreden van den vijand. De Sovjetvliegtuigverliezen. In de maand Juli hebben Duitsche jagers, afweerge schut entroepen aan het Oos telijke front 3016 bolsjewisti sche vliegtuigen neergescho ten. Dit is het grootste aan tal vliegtuigen, tot dusverre in een maand is neerghaald. In de eerste 7 maanden van 1943 hebben de bolsjewisten 9464 vliegtuigen verloren, sedert het uitbreken van den oorlog 43.642. In de Braziliaansche na ven Cabedelho zrjn 40 schip breukelingen aangekomen. Zij behooren tot de bemanning van een getorpedeerd Britsch passagiersschip, dat als vracht, boot dienst deed. Maximumprijzen voor tabaksproductensurrogaten. Surrogaten voor sigaren, si garetten en kerftabak zijn nu, blijkens een publicatie in de staatscourant ook aan een •rijsregeling onderworpen. Bij de surrogaatsigaren wordt onderscheid gemaakt tussehen, de prijzen van senorita's en van sigaren. Onder senorita's is in dit verband te verstaan sigaren met een maximum lengte van 85 mm. en een ma ximum dikte van 10 mm. Aan de fabrikanten wordt de verplichting opgelegd de ver- bruikersprijzen op hun artike len of op de verpakking, waar in deze aan verbruikers wor den verkocht, aan te brengen. Grossiers en winkeliers zijn trplicht deze prijsaanduiding te handhaven. Mr. W. de Rijke commissaris der provincie Overijssel. Het rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den procureur- generaal mr. W. de Rijke te Arnhem onder gelijktijdige eervolle ontheffing uit diens tegenwoordige betrekking be noemd tot commissaris der provincie Overijssel. Mr. W. de Rüke, werd 10 No vember 1S96 geboren. HU studeerde aan de universiteit van Amsterdam vestigde zich in 1924 als advocaat procureur in Haarlem. HU was lid van den Haarlemschen gemeente raad, lid van de provinciale statea van Noord Holland en kantonrechter plaatsvervanger te Haarlem. Enkele jaren heeft mr. de RUke zitting ge had In de Eerste Kamer. In Sep tember 1940 werd hU belast met do voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal te Arn hem, waarop later diens definitieve benoeming volgde. geen struisvogel-politieU Maar we! te treffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1