PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRUCHTELOOZE AANVALLEN DER SOVJETS. Opnieuw Amerikaansche luchtaanval op Rome. ABONNEMENTSPRIJS IV ct. per week ol J 2.42 per Kwartaal Fraoco per pos» 2 63 pei Kwartaal. AizonderUjke nummers 5 cl ADVERTENTIEPRIJS: Per m m. 12\ ct., minimum per adver- tentle 2.05. Bu abonnement speciale prijs. KJerne advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 189 De bureaux van ons maa «jn gevestigd te: Vliuingen: Redactie en Administratie Watatr. 08-6O. teL 10 (2 Hlnen), Redactie na kantoortijd teJ 5i8; Middelburg: Londenscne Kaaf 29. Redact:# lvnrnr-?*Ji AdmlnlstT- tcU 3541; Goes: Redactie en Adminisiratia lurfkade lo, teL 2863, na kantoort(jd teL 2475; Souburg Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35. tel. 21. Het opperbevel van de Duit- 3Che weermacht maakte Vrij dag bekend: Terwijl aan het Koeban- bruggenhoofd de vijand zijn door tanks en slagvliegtuigen gesteunde aanvallen ten Wes ten van Krymskaja zonder succes herhaalde, kwam het aan den Mioes en aan den middenloop van den Donetz tot geringe piaatselyKe gevechts activiteit. In het gebied ten Zuidwes ten van Bjelgorod vielen de bolsjewisten met sterke infan terie- en pantserformaties ook Donderdag weer aan. In zwa re afweergevechten, gepaard met tegenaanvallen werden de ononderbroken aanvallen der bolsjewisten afgeslagen, ver scheidene vijandelijke gevechts- groepen vernietigd en een groot aantal tanks stukge schoten. Ook ten Noordwesten van Orel en aan het front ten Zui den en ten Zuidwesten van Wjasma bleven bolsjewistische aanvallen zonder succes. Ten Zuiden van het Ladogameer hervatte de vijand, nadat ver- sche strijdkrachten waren aangevoerd, zijn aanvallen op nieuw. Behalve zware, bloedige verliezen, verloren de bolsje wisten Donderdag overdag aan het Oostelijke front 380 tanks. De luchtmacht ontlastte vooral in het gebied van Bjelgorod de strijdende troepen door vernietigende aanvallen op bolsjewistische tankformaties, concentraties van infanterie en artilleriestellingen. In lucht gevechten werden Donderdag bij 4 eigen verliezen 91 bol sjewistische vliegtuigen neer geschoten. Op Sicilië kwamen geen groote gevechtshandelingen voor. Formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen in den nacht vliegvelden van den vijand aan, waarop zich vele vliegtuigen bevonden en ver oorzaakten door brisant- en brandbommen aanzienlijke ver woestingen onder de op den grond staande vliegtuigen en aan de vliegveld-installaties. In het zeegebied bij Catania beschadigde de luchtmacht overdag door bommen een vij andelijken- torpedojager. Bij den afweer van luchtaanvallen op het Italiaansche vasteland schoten Duitsche jagers Don derdag 7 vliegtuigen neer. In den ochtend van 12 Au gustus drongen formaties vijandelijke vliegtuigen onder bescherming der wolken tot boven het westelijke Duitsche rijksgebied door en wierpen op verscheidene plaatsen, in het bijzonder op Bonn en Bochum brisant- en brandbommen neer. De bevolking leed verlie zen. Strijdkrachten der lucht verdediging vernietigden 37 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige Amerikaansche bommenwer pers. Donderdagnacht vlogen en kele vijandelijke storingsvlieg tuigen boven het Duitsche rijksgebied en veroorzaakten geringe materieele schade. Boven de bezette gebieden in het Westen schoten nacht ja gers en hichtdoelartillerie 5 Britsche bommenwerpers neer. In den nacht van 12 op 13 Augustus vielen Duitsche vliegtuigen afzonderlijke doe len in Zuidoost-Engeland met bommen aan. Duitsche duikbootèn brach ten in zware gevechten op den Atlantischen Oceaan en in Middellandsche Zee 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 33.000 brt. tot zinken en beschadigden een ander schip door torpedo's. Vijandelijke vliegtuigen boven Berlijn. Enkele vijandelijke storings vliegtuigen z!%i vannacht bij vluchten boven het rijksge bied tot Berlijn doorgedron gen. Er werden enkele bom men uitgeworpen, die slechts onaanzienlijke schade aan richtten. Britsche Vliegtuigen heb ben Donderdagnacht weer over Zwitserland gevlogen, 't Zwit- sersche luchtdoelgeschut is in werking getreden. BU onze Vrijwilligers. Een der commandanten bezoekt onze Jongens hun pantserwagen 'in het Oosten. SS PK Fritsch-O-H-P FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Bet SS-Ersalzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander ic den leeftijd van 17-45 Jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmid delen enz. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-wachtbatalllon in Amersfoort. Personen tusschen 18-30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den Ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een dec keurlngsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den Arbeidsinzet vrijgesteld. 16 Aug. 914 uur Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk; 17 Aug. 912 uur Breda, restaurant Modern, Markt; 17 Aug. 15IS uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant. Markt •15; 18 Aug. 912 uur Venlo, Deut sches Haus, Egmondstr. 16; IS Aug. 1518 uur Arnhem, café Royal; 19 Aug. 912 uur Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18; 19 Aug. 15—18 uur Zwolle hotel ^Utenbeek; 20 Aug. 912 uur Assen, Concerthuis a.d. Vaart; 20 Aug. 1518 uur Gronin gen, Concerthuis, Poelestraat; 21 Aug. 912 uur Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat; 22 Aug. 914 uur Am sterdam, Dam 4; 23 Aug. 913 uur Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245; 24 Aug. 914 uur Amersfoort, Pol, Dtirchgangslager, Leusderweg; 25 Aug. 914 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuldenüout 11-13, Astroepen trekken ten O. van Etna-massief terug. Nieuwe luchtaanvallen op Milaan, Turyn en Rome. Het Italiaansche opperbevel meldde Vrijdag: De vijandelijke aanval, voortgezet met een groot aan tal pantsereenheden en ge steund door een massale luchtmacht in samenwerking met de vlootstrijdkrachten, dwong den Italiaansch-Duit- sche troepen zich verder ten Oosten van het Etnamassief terug te trekken. Milaan en Turijn, werden Donderdagnacht door" forma ties Britsche vliegtuigen ge bombardeerd. De schade is aanzienlijk, vooral in de cen tra van beide steden. Batte rijen luchtafweergeschut scho ten 4 vliegtuigen neer. Forma ties bommenwerpers deden Vrijdag opnieuw een aanval op Rome en op de vliegvelden aan den rand van de stad. De schade wordt vastgesteld. Donderdag werden door Itali aansche en Duitsche jagers 9 vliegtuigen neergeschoten bo ven het eiland Ventotene en in de omgeving van Napels. Grondslagen van Pact van Drie onaantastbaar. De grondslagen van het Pact van drie blijven onaan tastbaar, zoo verklaarde de woordvoerder der Japansche regeering ten aanzien van een gedachtenwisseling tusschen den Japanschen minister van buitenlandsche zaken en de ambassadeurs van Duitsch- land en Italië. De vijand zou er goed aan doen zich den zin en tekst van het Pact van Drie en vooral de inleiding daarvan beter te herinneren, daar hierin de voornemens en doelstellingen der drie groote bondgenooten duidelijk zijn vastgelegd. Hetzelfde geldt ook voor het militaire bond- genootschap van 11 Dec. 1941. Vrijdagmiddag is een Ame- rikaansch viermotorig vlieg tuig bij Wil in Zwitserland ge land. Het toestel werd door de bemanning in brand gestoken. De bemanning van 10 koppen werd geïnterneerd. De vroegere chef van den generalen staf der Fran- sche luchtmacht, generaal Pi- card, is op 63-jarigen leeftijd gestorven. Picard bekleedde deze functie in de oorlogsja ren 1939—1940. Zooals in het Italiaansche legerbericht wordt gemeld, hebben vijandelijke vliegtuigen Vrijdag opnieuw een aanval op Rome en op de vliegvelden aan den rand van de stad ge daan. Precies te elf uur werd alarm gemaakt en onmiddellijk kwam het afweergeschut in actie In opeenvolgende gol ven, met een tusschenruimte van ongeveer een half uur,vlo gen vijandelijke vliegtuigen op groote hoogte over de woon wijken der buitendistficten. Zij lieten talrijke bommen vallen op de woonwijk tusschen Tus- colano en den Tiburtino, die reeds bij den eersten luchtaan val verwoest was .De kerk Ma donna Dell'orto werd zwaar beschadigd. De bommen vie len bijna alleen op woonhui zen. Boven den straatweg naar Crotone daalden verschillende toestellen in duikvlucht om burgers met de boordwapenen aan te vallen. Eenige tijdbom men kwamen terecht op de Piazza Villa Fiorelli. De aanval duurde ongeveer anderhalf uur. De bevolking bleef rustig en toonde een be wonderenswaardige discipline. De Paus begaf zich eenige minuten na het einde van het alarm naar de zwaargetroffen wijken in gezelschap van den plaatsvervangenden staatsse cretaris van het Vaticaan, Montini. Voorts wordt nog bekend, dat op een spoorlijn bij Rome een volle personentrein door verschillende bommen werd ge- troffen.Talrijke personen wer den gedood of gewond. In de wijk Lorenzo, die bij den vori- ge"n aanval reeds ernstig werd getroffen, zijn talrijke woon huizen vernield. Eenige brand bommen kwamen terecht op de Via Quattro Fontane, in het midden der stad in de onmid dellijke nabijheid van het Qui rinaal. Het Vaticaan en de tweede bomaanval op Rome. De Vaticaandienst meldt: „De nieuwe bomaanval op Rome heeft in kringen van het Vaticaan nog diepere smart veroorzaakt dan de eerste.Met een zeker optimisme had men gehoopt, dat het den Paus zou gelukken Rome voor nieuwe bomaanvallen te behoeden. Klaarblijkelijk is de herhaal de inspanning van den Paus vergeefsch geweest. Hij heeft vandaag opnieuw kunnen er varen. dat de ooren der menschheid gesloten blijven voor zijn woord. Het verloop van den aanval is door het Vaticaan met levendige be zorgdheid gevolgd. Uit het ven ster van zijn woonvertrek aan schouwde de Paus de rookwol ken, die steeds talrijker wer den. Paus Pius aanzag het schouwspel met groote be zorgdheid en vol ongeduld om den slachtoffers van de bom men zijn troost te kunnen schenken. Kort na het signaal „alles veilig" stapte de Paus in zijn auto en begaf zich naar het zwaar getroffen stadsge deelte rondom de Porta Mag- giore. Aan beide kanten van den weg, waarlangs de Paus reed, sloegen vlammen en rookwolken uit de ruines dei- getroffen woonhuizen.De Paus gaf de bevolking, die hem har telijk toejuichte, troost en ze gen. Tezamen met de menigte bad de Paus voor de slachtof fers van den luchtaanval.Ver- dat, wanneer de wereld op dit oogenblik den vrede wenschte, men bidden en zich den vrede waardig toonen moest. Men moest God om vrede voor de levenden en dooden bidden." De vernielingen te Milaan. Over den terreuraanval, die Donderdagnacht door Britsche vliegtuigen op Milaan is ge daan, meldt Stefani de volgen de bijzonderheden: het bombar dement begon tegen 1 uur en eindigde te ongeveer 2 uur. De vliegtuigen vlogen in opeenvol gende golven over de stad en lieten boven de wijken der bin nenstad een groot aantal bom men vallen, die aanzienlijke schade aanrichtten. De apsis van den dom werd zwaar be schadigd. Er vielen ook bom men op het paleis van den aartsbisschop, in de onmiddel lijke nabijheid van den dom. De galerij Victor Emmanuel en erschillende historische gebou wen werden getroffen. De Principe Umbertostraat, de Danianistraat en de Largo san Sabile. waar een der schoonste en oudste kerken van Milaan staat, zijn tot ruïnes geworden. Onder de getroffen kerken bevindt zich ook de kerk Santa Maria delle Grazie met het beroemde avondmaal van Leo- nardi da Vinei. Verder werden de kerken Santa Maria, de San Pietro Celestino, Santa Anna, Santissimo Rosalio, Sant An tonio en het Josef-klooster ge troffens ONGEGROND VERZUIM EN ONVOLDOENDE ARBEID. Arbeiders kunnen beboet worden. De gemachtigde voor den arbeid heeft een beschikking uitgevaardigd, krachtens wel ke de werkgever een boete kan opleggen aan den arbei der. die gedurende een werk week zonder bepaalde en ge gronde redenen ter beoor deeling van den werkgever werkuren heeft verzuimd of den arbeid, waarvoor hij is aangenomen, niet naar zijn beste vermogen heeft verricht. Deze boete bedraagt: a. voor arbeiders, wier in geld vastge steld loon 4 gulden of minder per dag bedraagt, ten hoogste 4 per week; b. voor arbei ders, wier in geld vastgesteld loon meer dan 4 per dag be draagt, ten hoogste 25 pct.van het in geld vastgesteld loon per week. De opgelegde boeten verval len aan den staat, tenzij voor boeten in de onderneming een andere bestemming is bepaald. Deze beschikking treedt on middellijk in werking. In de overweging en voor de tot standkoming dezer beschik king wordt gezegd, dat ieder lid van de Betriebsgemein- schaft verplicht is zijn beste krachten aan het Betrieb en, de gemeenschap te geven.Aan gezien het echter herhaaldelijk voorkomt, dat de Gefolg- schaftsmitglieder zich aan hun plichten als zoodanig trachten te onttrekken door ongeoor loofd verzuim van arbeids uren of anderszins, moet het den Betriebsführer mogelijk worden gemaakt tegen derge lijk plichtsverzuim op te tre den door het opleggen van een geldboete. Goedkeuring vereischt voor vervaardiging van elk drak en stencilweik. In de Staatscourant van 12 Aug. is een beschikking van den secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheep vaart afgekondigd, volgens welke de vervaardiging van elk uit te voeren druk- en stencilwerk, ook indien daar mede 2 y2 kg of minder papier of carton is gemoeid, slecht3 mag plaats vinden, indien daarvoor door of namens den directeur van het bureau voor de grafische industrie een ver gunning is uitgereikt. Deze drukvergunningen die nen wat Zeeland betreft te worden aangevraagd bij het districtscontrölebureau van het bureau voor de grafische in dustrie te Eindhoven, Begijnen hof 17. Paarden gevorderd voor oogstarbeid. De bouwboer ondervindt vooral in dezen oogsttijd door 't paar- den-tekort groote moeilijkhe den. Zij kunnen echter, wan neer de boeren elkaar de hel pende hand reiken, grooten- deels worden opgelost. Wan neer namelijk de ^veeboeren, die in deze maanden hun paarden voor een groot deel kunnen missen, de dieren ieenen aan hun collega's in de buurt, is het ongemak vrijwel practisch opgeheven. Doen zij het niet, dan is dat niet alleen onsociaal maar ook in hun eigen nadeel, omdat de provinciale voedsel- commissaris ii. overleg met den boerenleider gerechtigd is, paarden van veeboeren te vor deren voor den inzet op een bom,'- of gemengd bedrijf. Deze week heeft dit bijv» plaats gehad in Kamerik en Zegveld, waar 23 paarden tij delijk van eigenaar verwissel den. De hoofdinspectie van het brandweerwezen, voorheen te Den Haag, is verhuisd naar Niimëgen, Groesbeekscheweg 329.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1