Castella Als de kortste dag erts. Nog steeds felle strijd aan het Oostelijk front. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Er zjrjn tot dusver nog geen teekenen, die erop wijzen, dat de Sovjet-aanvallen, althans in het centrale deel van het front, waar de strijd het hevigst woedt, aan felheid afnemen. Aan den anderen kant is ook de Duitsche afweer tot dusver effectief gebleken. Terwyl ten Westen van Orel alle pogingen der bolsjewisten, door het front te breken, zijn verijdeld, konden volgens verklaringen van Duitsche militaire zijde de bolsjewistische strijdkrachten, die aanvankelijk in het gebied van Bjelgorod de Duitsche li nies waren binnengedrongen, tot dusver in bedwang worden gehouden. De officieele Duit sche berichten spraken van ge vechten ten Westen en Zuid westen van Bjelgorod. Van den afloop dezer gevechten, die van Duitsche zijde niet slechts de fensief, doch ook offensief worden gevoerd, hangt voor een groot deel het lot van Charkow af. De bolsjewistische berichten, volgens welke deze stad reeds grootendeels om singeld zou zijn, zijn dan ook hoogst voorbarig te achten. De Duitschers hebben even eens in het gebied ten Zuiden van Wjasma aanvallen van een buitengewone hevigheid te ver duren. Hier maken de bolsje wisten een omvangrijk gebruik van de zwaarste mechanische wapens. Japansche luchtaanvallen. De Japansche luchtmacht heeft drie verschillende aan vallen op de vijandelijke stel lingen op het eiland Rendova, het eiland Gizo en het Weste lijke deel van het eiland Kolom Bangara (Salomonseilanden), alsmede op het eiland Nano- mea (Elliseilanden) onderno men. Bij deze aanvallen wer den 4 vliegtuigen neergescho ten, een torpedoboot tot zinken gebracht en tal van andere schepen beschadigd. Volgens berichten uit Washington zouden Roosevelt en Churchill besloten hebben, de maandelijksche communl- qué's over de operaties ter be strijding van duikbooten voof „onbepaalden tijd" uit te stel len. fABailULHTi. KV. HOORTPWARKA. DEVBmT UIT DE ITALIAANSCHE PERS. Het Italiaansche blad de Tribuna houdt zich, naar de N.R.C. schrijft, in een hoofd artikel bezig met het pro bleem van het gebrek aan per soonlijkheden voor het op zich nemen van de groote verant woordelijkheden. Wij kunnen niet van vandaag op morgen terugkeeren naar den toestand van 20 jaar geleden, aldus het blad. De Piccolo haalt met be trekking tot dit onderwerp een artikel uit het blad De kleine burgerstand aan, waarin o.m. woriit gezegd: „De discussies tusschen de fascistische macht hebbers wai-en steeds door spekt met aanvallen op den kleinen burgerstand. Het was ook deze sociale klasse, die de minste mogelijkheden had om vooruit te komen in het fascis tische Italië. Arbeiders, offi cieren en kleine ambtenaren moesten rondkomen van zeer kleine tractementen. Alles was dusdanig geordend, dat er fei telijk nergens een mogelijkheid bestond tot bijverdiensten. Het beste en grootste deel van het volk was dus gedwongen rond te komen van zoo kleine be dragen, dat het zich iedere luxe en alles wat het leven veraangenaamt moest ontzeg gen." De offers van anderen en vooral van de frontsoldaten moet een ieder zich tot voorbeeld nemen. zoo schrijft de Sera-in een hoofdartikel, dat gewijd is aan het onvoorwaarde lijke doorzetten van de Italiaansche natie. Laat Iedere Italiaan er aan denken, zoo schrijn het blad, dat vele jonge mannen al drie, vier, ja zes jaren onder de wapens zijn, dat zoo- ele moedefs hun zonen en mannen beweenen, dat zbovcle frontstrijders in dezelfde linie, waarin zij ieder uur den dood onder oogen zien. hun broe ders en vaders zien vallen. Laat Iede re Italiaan daaraan denken, wanneer de oorlog vemteltngen met zich mede brengt en offers eischt. Om leed van allen moeten wij volharden en gehoorzamen, opdat dit lijden niet vergeefsch zal zjjn geweest of, wat nog erger is nog grooter 2al worden en tn een tragisch einde ver anderen. Om der wille van onze doo- den, om der wille van de Ingestorte huizen, van het Italië, dat eeuwen en eeuwen knechtschap heeft beleefd en dat In een ecrvollen en waardigon vrede niet langer moet lijden, moeten wij met hoopvol hart de tanden opeen bUten. Het Milaansche blad besluit: Allen soldaten. Dat is de leuze. Dat is op dit oogenbllk onze trots en onze eere plicht. Niemand mag zich aan deze wet onttrekken of er aan weerstand bieden. Onze soldaten mogen tot geen enkelen prijs door het achterland ver raden worden. In de Maashaven te Rotterdam is de schipper J. A C. v. d. S. over boord gesla gen en verdronken. In een pijler in de onder-' grondsche werken van de, staatsmijn Maurits te Heerlen is de 38-jarige houwer J. H. Palmen onder vallend steente geraakt en gedood. De tube Castella Tandpasta, die U vandaag koopt en iederen dag gebruikt, is toereikend tot ver in December. Slechts 2 mm. ftandpasta per keer! Een product van Dobbf.uman, verrijkt met Perldon, dat massa's kleine techuimbellen verwekt In Juli verdronken 100 menschen. Veel door eigen schuld is het aantal verdronkenen in Juli buitengewoon hoog. n.l. 100. In Juli vorig jaar 30; m Juni 1943 51. Velen waagden zich in voor hen te diep of in stroomend water, zonder de zwemkunst machtig te zijn. Er verdronken 48 jongens. 9 meisjes, 39 man nen en 4 vrouwen, in totaal 100 dooden. Bij baden, zonder de zwemkunst behoorlijk machtig te zijn, kwamen om: 11 jon gens, 2 meisjes, 27 mannen en 3 vrouwen, te zamen 43, meldt de Tel. Niet minder dan 28 kleuters, beneden zes jaar, verdronken. Het aantal geredden bedroeg 80. Vorig jaar Juli 40, Juni 1943 109. Ztveedsche duikboot vergaan. De Zweedsche duikboot „II- lern" is bij den ingang in de Noordelijke vaargeul naar Kal- marsund Donderdagochtend vroeg, varend aan de opper vlakte, verward geraakt in de ankerkettingen van een bag germolen Het Zweedsche mo torschip „Birkaland", dat juist de hier ter plaatse zeer nauwe vaargeul binnenvoer, kon niet snel genoeg stoppen en ramde de duikboot. Deze maakte on middellijk water en werd door de „Birkaland" nog enkele honderden meters meegesleurd waarop het kenterde en zonk. De bemanning kon op één man na gered women. Verbitterde strijd op Sicilië. De AngloAmerikaansche troepen zijn sedert 12 dagen gewikkeld in een verbitterden strijd tegen de posities van de Duitsche en Italiaansche troe pen in den N.O. sector van Si cilië. In den centralen sector van het front, in de laagte tusschen de Etna en de Caro- nische bergen, tracht de vijand al verscheidene dagen onafge broken den weerstand der ver dedigers te breken en door te stooten naar Randazzo en ver der naar Messina. De Italiaan sche en de verbonden troepen strijden al brjna twee weken met hardnekkige taaiheid te gen de talrijke Engelsch-Ame- rikaansche divisies. San Pra- tello, Bronte, Adrano. Acireale zijn, zooals reeds eerder Troi na, Regalbuto, Centuribe ei Catania met succes tegen den vereenigden aanval van vijan delijke strijdkrachten op den grond en in de lucht verde digd. Overal is het tot felle botsingen gekomen, in den loop waarvan de verdedigers hel denmoed hebben bewezen en den vijand bloedige verliezen hebben toegebracht. Randazzo, dat reeds eenige dagen onder het vuur van de vijandelijke artillerie ligt.biedt evenals andere kleinere plaat sen nog steeds weerstand. 14) U 1 1 l e t O n DE MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN. „Tk hoop,, dat je niet teleur gesteld zult worden", merkte de kleine Middelkoop op, waarbij hij over zyn bril heen keek. „De boot zal wel opge houden worden door den mist". „Henneman zal hier komen", meende Van Dongen. „Een man, die tot in de meest on herbergzame spreken kan door dringen en levend terug komt laat- zich door een doodgewo- nen mist niet weerhouden op het afgesproken tijdstip hier te zijn". Middelkoop haalde de schou ders op. Theoreticbs die hij was, was hij geneigd de zaken anders te bekijken dan een man van actie als commissa ris Van Dongen. „De familie Steen!" riep hij plotseling uit en haastte zich om eenige nieuw aangekome- nen te begroeten. Van Dongen glimlachte op nieuw, toen hij zag, hoe ver schillende leden van het gezel schap zich haastten om den grooten ouden heer met het Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Dina Corne lia, d. v, Pieter Jacobus Wes- sel en Berthilia Catharina Bruel; Jozina Jacoba, d. v. Ja nus Lockefeir en Maria Corne lia Giljam. O.- EN W.-SOUBURG. Ge boren: Pieter Krijn, z. v. J. Joosse en M. T. Davidse; Pie ter Jan, z v. M. L. van der Maas en K. T. de Kam; Mary- nus Jacob, z. v. J. Parent en A. H. Slkkema; Charles, z. v. H. L. Maas en J. W. Rietveld; Cornells Aart, z. v. A. van de Gruiter en M. Roskam. Overleden: Charles Maas, oud 1 dag, z. v H. L. Maas en J. W. Rietveld. Ondertrouwd: W. A. Bakker, 25 j. en A. J. den Broeder, 23 j. Getrouwd: M. P. Breel, 23 j. en P. G. de Looff. 20 j.; Chr. Verdaasdonk, 23 j. en C. Theune, 20 j A. van den Broeke, 23 j. en J. van Vlaan deren, 28 j. MELISKERKE. Geboren: Christina Margaretha, d. Livinus Matthijsse en Leuntje Verhage; Johanna, d. v. Pieter Wisse en Christina de Korte; Pieternella, d. v. Samuel Wisse en Johanna de Korte. Ondertrouwd: Jan Dekker, 23 j. im. en Neeltje van Keu len, 20 j. jd. KATTENDIJKE. Geboren: Jacobus Johannis, z. v. Mat- thijs Wests tra te en Elisabeth van de Schraaf. Overleden: Elizabeth Reijer- se, 71 j., wed. v Markus Ver burg. IJZENDIJKE. Geboren: Durk Jelte Zeilstra, z. v. D. Zeilstra en Martzen Jellema; Rudij Ge rard, z. v. L. P. de Mul en M. de Kreijger; Marinus Francois Tazelaar, z. v. F. Tazelaar en C. Hamelink; Clara Emma Ha- melijnck, d. v. A. S Hamelijnck en M. L. de Waele; Bernardina Hermina Hendriksen, d. v. A. J. G. Hendriksen en A. O. C. Overleden: Janneke van Pa rijs, 62 j., echtgen. van J. B. Hamelijnck. Getrouwd: Karei Anthonie de Poorter, 24 j en Elizabeth Ja- comina Hofman, 21 j. te Zaam. slag; Jan van Hoeve, 32 j. te Biervliet en Geertruida Rie- mens, 20 j.; Cornelis Johannes de Reu, 21 j. en Neeltje Hof man, 20 j. MIDDELBURG 5-JARIGE JONGEN KLOM OP WAGEN. Er afgevallen en overreden. Donderdagmorgen klom de 5-jarige Willem Vader op den Poelendaleweg op een met stroo beladen aanhangwagen, welke achter een met 2 paar den bespannen boerenwagen was gekoppeld. De jongen viel daarbij van den wagen en kwam met het hoofdje onder het rechterachterwiel.dat over hem heen reed. Het knaapje liep een schedelbasisfractuür op en overleed vrijwel oogen- blikkeltjk ter plaatse. Uit het door den comman dant der ordepolitie ingestelde onderzoek kwam vast te staan dat den voerman, zekere J. P. uit Westkapelle. geen schuld treft. Dit droevig ongeval moge nog eens een ernstige waarschu wing zijn voor de ouders, dat zij hun kinderen onder het oog brengen, hoe gevaarlijk het is op wagens te klimmen en dat dergelijke handelingen achter wege dienen te blijven. Mishandeling. Op de Loskade kwamen twee treintjes met elkaar in bot sing. De twee machinisten, C. P. K. en zekere de L., kregen hierover een woordenwisseling, waarbij het tenslotte tot hand tastelijkheden kwam. K. werd hierbij bloedend verwond. Hij deed hiervan aangifte bij de politie, die een strafrechtelijk onderzoek heeft ingesteld. Donderdagochtend vroeg zijn acht Amerikaansche vlieg tuigen boven de Noord Koeri- len verschenen. Drie der aan vallende toestellen werden neergeschoten. De Japanners verloren één vliegtuig. Uit Genève meldt het D. N.B, dat de Iersche bisschop pen nog steeds condoleance betuigingen aan den Paus stu ren en van den kansel af blij ven protesteeren tegen 't bom bardeeren van Rome. roode gezicht en den kalen schedel, die zoo juist was bin nen gekomen ,te begroeten. Herman Steen was geen tro- penvorscher. Hg was mil- lionair en likeurstoker dankte zijn lidmaatschap van de Maatschappij voor Tropi sche Wetenschappen aan. de belangrijke expedities, die hij met «ijn geld had mogelijk ge maakt. Van Dongen's glimlach was vriendelijk, want hij ken de Steen al jaren en achtte de zen man hoog. Steen had een merkwaardig romantischen aanleg. Als jongen had hij kaarten geteekend en plannen gemaakt om navorschingen te gaan doen in tropische gebie den. De eenige goede cijfers die hg op school toegekend kreeg waren voor aardrijkskun de en zijn gedachten waren vervuld van plannen om tot nog toe onbekende gebieden te ontsluieren. Maar zijn vader stierf en liet den jongen Steen met een invalide moeder ach ter, teiwijl er bovendien nog jongere broers en zusters wa ren om voor te zorgen en geen vermogen. Zijn plannen gingen in rook op. Steen ging werken voor een van de weinige vrienden van zijn vader, die van waarde bleken te zijn. Moeizaam slaag de hij erin, een fortuin op te bouwen, en er was geen tijd voor andere tochten dan za kenreizen of een kort vacan- tieuitstapje binnen het bereik van zijn zaak. Maar zijn droo- men vergat hij nooit. Hij maak te het anderen mogelijk ze te verwezenlijken en een werke lijk geluksgevoel doorstroomde hem, als hrj teruggekeerde vorschers op de bijeenkomsten van de Maatschappij over hun tochten hoorde vertellen. Drie dingen waren er die hem populair maakten z'n enthousiasme, z'n geld en z'n dochter. Lucy Steen bezat het enthou siasme van haar vader, teza men met een opvallende schoonheid, die ze van haar overleden moeder had geërfd, en een vrijmoedig jeugdige charme, die geheel van haar zelf was, met als gevolg, dat de geheele Maatschappij voor Tropische Wetenschappen, oud zoowel als jong, aan haar voe ten lag. VL1SSINGEN Hammen en spek. Dit opschrift trekt, daarvan zijn wij overtuigd, veler aan dacht. Verblijdt u echter niet, waarde lezer, een adres van ham en spek hebben wij u niet aan te bieden. Slechts betreft het volgende een politiebericht dat in zijn kortheid zooveel- zeggend is in deze tijdsom standigheden .Een slager kwam tot de ontdekking dat onbe voegden in zijn zaak waren geweest en uit een koelcel 2 hammen van ieder zes kg. en een hoeveelheid spek hadden meegenomen. Diefstal uit spoorwegwagon. Onbekenden hebben uit een spoorwegwagon een aantal wollen dekens en lakens ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Sport Club-ontmoeting voor dames. Te Roosendaal vindt Zondag a s. de eerste damesclub-ont- moeting tusschen het Zuiden en Zeeland plants, waarvoor heh- ben ingeschreven A,V. '35, Sprint, Achilles en Alliance. Elke deelneemster moet zoo wel op een loop- als een tech nisch nummer uitkomen. De atldeet Jacobs van Goes, die Zondag jl. te Bergen op Zoom het Zeeuwsch record polsstok-hoogspringen verbe terde met een sprong van 3.29 m.. heeft door deze recordver betering de hiervoor -door een Zeeuwsch official uitgeloofde medaille behaald. Radioprogramma Zaterdag 14 Augustus. Hilversum I. 414.4 M. 12 15 Ork. Willebrandts. 12.45 Ber. 13.00 Land en volk brengt13.05 Ork. Malando. 13.30 De wekelUkscbe wandeling. 13.40 Ork. Malando. 1400 Conce; tgebouwork. 15.00 Bont Zaterdogmiddagprograin- ma. 16.15 Bcr. 17.00 Voor Ned. zee lieden. 17.20 Ork. Van Dicteren. 1S.00 BNO. 18.10 Ork. Balosli. IS 45 Hier W.A. 18.55 Gram. 19.00 Ber. 19.10 Reportage. 19.15 Gram. 19.30 luisterspel. 20.00 Cabaret 21.15 Mc- lodistcn. 22.00 Ber. 22.15-2-1.00 Craro. Hilversum II. 14.00 Gram. 15.00 Vraagbaak voor Je jeucn. 15 30 Gram. 16.45 Ber. 17 00 Ork. Eberle. 17.30 Gram. 18 00 Operette. 19,00 Bcr. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Grarn. 20.15 'Voor luisteraars die graag le- "7.30 Gram. 21.00 Omroepork. .(Wordt; vervolgd).21-45 Ayondwücllng. 22.00 Ber,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2