PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Per m m. 124 ct., minimum per adver tentie 2.05. BO abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dienstaanvragen en dlenstaanoie- dlngen 50 ct. „Brieven o) adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 188 ue Bureaux van ons oiad zyn gevestigd te: VliMingen; Redactie ""r,s trar-^k •SS"^ssl«S«W «j^ssss SOVJETS LIJDEN ZWARE VERLIEZEN. Het opperbevel van de Duit-[tegenaanvallen op de veroverde sche weermacht maakte Don- stellingen in den sector-Louhi, derdag bekend: welke aanvallen reeds voor de Op het Koebanbruggehoofd, hoofdgevechtslinie werden uit- aan den Mioes en aan den eengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijd- krachten brachten in den nacht van 10 op 11 Augustus voor de Kaukasische kust een Sov jetkanonneerboot en een tor pedomotorboot tot zinken en beschadigden een tweede tor pedomotorboot ernstig. Andere Duitsche vlootstrrjdkrachten Hevige vijandelijke aanvallen op Sicilië. Het Italiaansche opperbevel maakte Donderdag bekend: De hevige aanvallen van den vijand in het centrum van het Siciliaansche front duren voort. Langs de kusten van het eiland onderschepten Ita liaansche torpedovliegtuigen vijandelijke oorlogsbodems en koopvaardijschepen, waarbij geraakt werden: 1 kruiser van 10.000 ton, 1 kruiser van 5000 ton en drie koopvaar dijschepen. Terni werd Woensdag door formaties viermotorige Ame- rikaansche bommenwerpers bestookte. Talrijke openbare gebouwen, waaronder het zie- .cenhuis en verscheidene an dere panden werden vernie tigd of beschadigd. Er zijn zware verliezen onder de burgerbevolking. Italiaansche jagers vielen de vijandelijke vliegtuigen aan en schoten er tijdens hevige luchtgevech ten, die zelfs werden voortge zet tot op zee aan de kust, 9 van omlaag. Tijdens aan vallen die de vijand ondernam op plaatsen in de provincie Reggio di Calabria schoten de luchtdoelbatterijen 3 vlieg tuigen omlaag. De luchtaanval op Terni heeft onder de burgerbevol king 72 dooden en 493 ge wonden veroorzaakt. Ter stond na den aanval hebben de koning-keizer en de ko ningin-keizerin zich naar Ter ni begeven om de getroffen wijken te bezoeken. mede militaire doelen in Bour- in het^weermachtsbericht reeds nemouth, met een groot aantal liquidator voor goederen der gencemde 1ste infanteriedivi- brisant- en brandbommen aan voormalige fascistische partij, sie onderscheidden zich in de-JAlle vliegtuigen keerden terug.! Te Rome is. naar de N.R.C. zen slag de 5de divisie bergja-J St.oringsaanvallen van afzon-'meldt, bekend gemaakt, dat gers en de Oostpruisische 11de derlijke Britsche vliegtuigen [dezer dagen een liquidator van infanteriedivisie'bijzonder. [veroorzaakten Woensdagnacht de goederen der opgeheven fas- In het hooge noorden her- in West-Duitschland slechtscistische partij zal worden be haalden de bolsjewisten hunlgeringe schade aan gebouwen, noemd. Het heele bezit van voormalige leidende persoon midden-Donets verliep de dag zonder belangrijke gevechts handelingen. In het gebied van Bjelgorod duurt de groote af- weerslag voort. Ten zuidwes ten van Orel mislukten aanval len van verscheidene Sovjetdi visies. Ook in het gevechtsgebied ten zuiden en ten zuidwesten namen in denzelfden nacht in van Wjasma viel de vijand we- de nabijheid van de kust ge- derom aan. Terwijl in het zui- legen Sovjetstellingen aan het delijke deel van dezen sectorjMioesfront met succes onder de gevechtshandelingen nog i vuur. niet geëindigd zijn, werden de| Op Sicilië verliepen de distan- bolsjewisten aan de overige cieeringsbewegingen naar een fronten met zware verliezen verkorte bruggehoofdstelling afgeslagen. De bolsjewisten volgens de plannen. Den in den verloren Woensdag 120 pan- noordelijken sector langs den serwagens |kustweg opdringenden vijand De luchtmacht greep weder- werden in hardnekkige afweer- om in weerwil van het ongun-'ge vechten aanzienlijke verlie- stige weer op de brandpunten zen toegebracht. Een vrij om- in de gevechten te land in. Zij vangrijke vijandelijke landmgs vernietigde de laatste twee.poging ten westen van Kaap dagen 83 Sovjetvkegtuigen. Orlando werd in samenwerking In den derden slag ten zui- met de luchtmacht voor het den van het Ladogamcer heb-1 grootste deel reeds vóór de ben de onder bevel van gene-, kust afgeslagen. De gelande raal-veldmaarschalk Kuechler, deelen van den vijand werden General-Oberst Lindemann en generaal der infanterie Woeh- ler staande Duitsche troepen, gesteund door de onder bevel van generaal der vliegers Korten staande luchtmachtfor maties, in de periode van 22 Juli tot 6 Aug. den stormloop van het 8ste en bet 67ste Sov- jetleger in heldhaftige ge vechten afgeslagen en daar mede de doorbraakplannen van den vijand verijdeld. Buiten de vernietigd. In het kustgebied van het bezette gebied in het westen en bij vrije jacht boven den At- lantisclien Oceaan werden 5 vijandelijke vliegtuigen en een groote vliegboot neergescho ten. Een formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen viel Woensdagnacht het gebied vrn de oorlo^shaven Plymouth, als- NIEUWE SECRETARIS GENERAAL VAN WATER STAAT. Ir. W. L. Z. van der Vegte benoemd. Het rijkscommissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft den secre taris-generaal van het minis terie van waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen uit zijn functie ontslagen. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied den directeur-generaal van P. T.T., ir. W. L. Z. van der Vegte, met handhaving in zijn tegenwoordige functie benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van waterstaat. LUCHTAANVAL OP BONN 35 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Donderdagochtend drongen, naar het D.N.B. verneemt, vijandelijke luchtstrijdkrachten, lijkheden der partij, credieten zooveel als onroerende goede ren, zullen, voor zoover zij ge durende de ambtsperiode van Slcvvaaksclie onderscheiding voor rijkscommissaris. Naar het Slowaaksche pers bureau meldt, heeft de S!o- den eigenaar zijn verkregen, waaksche staatspresident aan [door de belastingautoriteiten in den rijkscommissaris voor hetialle provincies 'van Italië voortdurend door' eskadersbezette Nederlandsche gebied, nauwkeurig worden geregis- Duitsche jagers bestreden, on- rijksminister dr. Seyss-Inquart.jtreerd en in beslaggenomen, der bescherming van het wol-!het grootkruis verleend in de De nieuwe Italiaansche bank- lcendek in West-Duitschland;orde van vorst Pribina. De biljetten, die door de Bank van door. Zij lieten bommen vaiiemhooge onderscheiding werd opjltalië in omloop zullen worden op verschillende plaatsen, voor- 7 Aug. te Berlijn aan den rijks- gebracht, zullen niet meer het al op de binnenstad van Bonn. commissaris overhandigd door .symbool van den fascistischen Strijdkrachten der luchtverde-den Slowaakschen gezant te corporatieven staat, den licto- diging brachten den vijand Berlijn, Cernak. aanzienlijke verliezen toe. Vol- - - - Volgens officieele mede- deeling hebben vliegtuigen van „onbekende" nationaliteit in de nachtelijke uren van 11 Aug. in de buurt van de Sot- to Ceneri door het Zwitsersche luchtruim gevlogen In ver schillende plaatsen van het kanton Tessino werd luchtal arm gemaakt. gens de tot dusver ontvangen berichten werden 35 Ameri kaansche bommenwerpers neer geschoten. De telling is nog niet geëindigd. CHURCHILL IN DE VER. STATEN. Churchill is, na zijn bespre kingen met den Canadeeschen premier te Quebec (Canada), naar een ongenoemde plaats in de Ver. Staten yertroklten. Zooals reeds gemeld zal Churchill besprekingen voeren met Roosevelt. De New York World Tel. schrijft dat de con ferentie tusschen deze twee staatslieden onvolledig is, door dat Stalin ontbreekt. Op de een of andere wijze moeten Roose velt en Churchill het klaarspe len. tot een nauwer overleg met de Sovjet Unie te komen. Ook de Londensche pers blijkt zeer teleurgesteld over het wegblijven van Stalin. In Turijn 33 kerken getroffen. Turijn vertoont een smarte lijk record in het aantal ver woeste of beschadigde kerken door de vijandelijke bombarde menten. Na den aanval van 7 Aug. j.l. ziet de droeve lijst er als volgt uit: 33 kerken ver woest of beschadigd, 5 recto raten verwoest of beschadigd en 2 kerkelijke instituten met den grond gelijk gemaakt. renbundel, dragen. In plaats daarvan komt op de biljetten een vignet te staan, dat is sa mengesteld uit de beginletters van de Bank van Italië. Opnieuw zijn gisteren bij ko ninklijk decreet 10 Italiaansche prefecten van hun functie ont heven. In totaal zijn na de over neming van de macht door ge neraal Badoglio 20 prefecten afgezet. De Jeugd is weerbaar, wanneer zij bewust weet te leven en reeds Jong weet, wat er In de werled te koop Is. Uit zes Germaansche landen ko men Jongens in weersportkampen bij elkaar. Op de zgn. „Helmabende" vertellen zij elkaar de geschiedenis van hun land en van den strijd, die daar gestreden moet worden voor een - betere toekomst. Blijft niet ach ter* maar meld Je aan voor het volgende weersportkamp: Utrecht, Ko ningslaan 9. Stapt-Pax m RANTSOENEN KERF-, SHAG- EN PRUIMTABAK VOORTAAN 20 GRAM. Zooals bekend, is eenigen tijd geleden het formaat van, de sigaretten kleiner gewor den. Hierdoor wordt in plaats van het tot dusverre gebrui kelijke gewicht van 25 gram slechts 20 gram tabak per rantsoen in de sigaretten verwerkt. Teneinde de hoe veelheid kerftabak, die thans verkrijgbaar wordt gesteld, in overeenstemming te bren gen met de thans in de siga retten verwerkte hoeveelheid tabak, worden vanaf 1 Augus tus j.l. ook shag- of rook tabak, inplaats van in de ge bruikelijke pakjes van 50 gram, in pakjes van 40 gram in den handel gebracht. De hoeveelheid pruimtabak is eveneens van 25 gram tot 20 gram verminderd. In verband hiermede kan. men thans op één bon van de tabakskaart slechts 20 gram rook-, shag- of pruim tabak inplaats van 25 gram verkrijgen. Eventueel nog in voorraad zijnde pakjes tabak van het oude gewicht mogen echter worden uitverkocht. De Duitsche veldpostor ganisatie, die de verbinding tusschen front en vaderland onderhoudt, vervoert dagelijks 19 millioen veldpostzendingen. Hierbij komen per maand nog ongeveer 65.000 partcilueire telegrammen, rond 3 millioen Ir. W. L. Z. van der Vegte werd op 7 Januari 1895 te Valkenburg geboren. Na in 1920 het ingenieursdiploma te hebben behaald trad hij in dienst bij Siemens Schuckert te Den Haag en in 1925 ging hg over naar de Nederlandsche hoogovens en staalfabrieken te IJmuiden. In 1938 werd hij benoemd tot directeur van de Neder landsche Siemens Mij. te Den Haag. Eind 1940 werd hg be last met de reorganisatie van de radio ter voorbereiding van de stichting van een grooten omroep. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot raadsadviseur bij het nieuw opgerichte depar tement van volksvoorlichting en kunsten en tevens tot voor- - zitter van den radioraad. Eind postaanwijzingen enz. December 1941 volgde hij ir.1.. Damme, die den leeftijd van 65 jaar bereikte, op als directeur- generaal van de P.T.T. Ir. Van der Vegte is sedert 1933 onafgebroken lid van de N S.B, Ook in de beweging be- kleedt hij verschillende belang- j rijke functies. In Februari 1943 werd hg benoemd tot gemachtigde voor waterstaat en verkeer. De legitimatieplicht. De Höhere SS- und Polizei- führer maakt bekend Ter vermijding van misver stand maakt de Höhere SS- und Polizeiführer ten aanzien van zijn beschikking van 4 Aug. 1943 over de legitimatie plicht der bevolking bekend, dat de politie-organen opdracht hebben om bij de thans plaats grijpende actie-af te zien van het eischen van een wettig be wijsstuk over de vrijstelling van krijgsgevangenschap, daar de door de weermacht ver strekte „Bescheinigungen" voor vrijstelling bij de werk gevers' berusten en daar moe ten blijven liggen. Houten fietsbanden op den bon De distributiediensten van de gemeenten Amsterdam, Alkmaar, Dordrecht, Haarlem, Utrecht, Zaandam, Beverwijk, Wormerveer, Leiden, Den Haag, 's Hertogenbosch, Eind hoven, Delft, Velp, Amers foort, Gouda, Hilversum, Alphen a.d. Rgn en Rotter dam gaan over tot het uitrei ken van bonnen voor houten rijwielbanden, in plaats van bonnen voor rubberbanden. In de overige gemeenten reiken de distributiediensten, evenals tot dusverre, uitslui tend bonnen voor rubberban den uit. Rijkssteunregeling bij werk loosheid. In aanvulling op de mede- deelingen betreffende den toe slag op de rijkssteunregeling bij werkloosheid deelt de pers dienst van het Arbeidsfront mede, dat voor dezen toeslag alleen zij in aanmerking ko men, die voor 3 Juli 1943 ten minste 52 weken onafgebro ken hebben bijgedragen aan de werkloc-mkas van het Ned. Arbeidsfroi... Bij onze Vrijwilligers. Een frissche dronk tijdens een korte rust gedu rende den grooten pantserslag in het Oosten. SS PK ZschSckel-O-H-P m FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander ia den leeftijd van 17-45 Jaar kan zicH •rtjwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding extra levensmid delen enz. Vrijwilligers, die om bepaalde re denen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Land wacht of bij het SS-wachtbataillon ia Amersfoort. Personen tusschen 18-30 Jaar, die aanmeldingspllchtig zijn voor den Ar beidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van den Arbeidsinzet vrijgesteld. Aug. 914 uur Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk17 Aug. 912 uur Breda, restaurant Modern, Markt; 17 Aug. 15—18 uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant. Markt 45; 18 Aug. 912 uur Venlo, Deut sches Haus, Egmocdstr. 16; IS Aug. 15IS uur Arnhem, café Royal; 19 Aug. 912 uur Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18; 19 Aug. 1518 uur Zwolle hotel Gljtenbeek; 20 Aug. 2 uur Assen, Concertbuis a.d. Vaart; 20 Aug. 1518 uur Gronin gen, Concerthuis, Poelestraat; 21 Aug. 912 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 22 Aug. 914 uur Am sterdam, Dam 4; 23 Aug. 913 uur Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 245; 24 Aug. 914 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, - Leusderweg: 25 Aug. 914 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhout 11-13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1