DE DUITSCHE MARINE IN DE ZWARTE ZEE. De opperbevelhebber der Duitsche marine, grootadmi- raai Doenitz, heeft den bevel hebber der in de Zwarte Zee gestationeerde zee- en land strijdkrachten der marine zijn bijzondere erkentelijkheid be tuigd voor de prestaties en successen der onder zijn bevel staande strijdkrachten. Zij hebben tot dusverre 65 vijan delijke schepen, vooral tank schepen, vrachtschepen, lich ters en ravitailleeringsvaartui- gen, met een gezamenlijken inhoud van 92.400 ton tot zin ken gebracht en talrijke an dere beschadigd. Voorts wer den de Sovjet-flottieljeleider Moskwa, een torpedoboot, 3 torpedomotorbooten, een ka nonneerboot, een duikboot, een escortevaartuig, 3 wachtsche pen en 2 gepantserde wacht- vaartuigen tot zinken ge bracht. Japansche vliegtuigen zijn begonnen met de operaties tegen de in China gestation- neerde Amerikaansche vlieg tuigen en konden daarbij een aantal der vijandelijke bases zwaar beschadigen, waarbij een derde deel der in China gestationneerde Amerikaan sche vliegtuigen, in totaal 44, vernietigd werden. Te Hollywood is de villa en de verzameling origineele films van Harold Lloyd door brand vernield. onlangs getrouwd met Pieter. Reuze bruiloft,lek- ker etenheerlijke taarten en cakes! Iedereen deed zich Jy te goed Ha, haMientje y/ getrouwd met Pie- ter, maar ik met Woot is titeueetl Die leyert zijn Scheerzeep- bon S in bij zijn leveran cier, want hij lcr«jgt dan nog Adelaar-Scheerzeep van Oude kwaliteit? ™n.iwa.'i Verhoogde activiteit. De nieuwste filmjournaals en foto's, die in de afgeloopen da gen in de Duitsche pers zgn >epubliceerd, zijn voor politie- ce kringen te Berlijn aanwij zingen, dat onlangs de beraad slagingen in het hoofdkwartier van den Führer een aanzien lijk verhoogde activiteit heb ben ondergaan, meldt de NRC- corr. te Berlijn. Een communiqué heeft verder bekend gemaakt, dat Göring te Berlijn met Speer, den minister voor bewapening en munitie, heeft geconfereerd over aangelegenhe den van Speer's ressort. Vooral deze ontmoeting gelooft men Duitsche kringen bijzondere beteekenis te moeten hechten. Zulks gelet op de door dr. Göbbels in zijn artikel in de Völkischer Beobachter van Zaterdag jl. in het licht gestelde omstandigheid, dat de bouw van 'n nieuw Duitse!) aanvalswapen ter beantwoording van de geallieerde vliegeraanval len in volle ontwikkeling verkeert en dat met dit wapen te zijner tijd de geconcentreerde tegenaan val tegen Engeland zal worden ondernomen. Ook heeft Göring 't zwaar geteisterde Hamburg be zocht en met de leidende instan ties aldaar maatregelen tot ging van den nood besproken. Over het geheel genomen heeft men den indruk gekre gen, dat de levendige activiteit van de op politiek en militair gebied leidende Duitsche figu ren ten doel heeft in nauwe samenwerking maatregelen van de oorlogvoering voor het oogenblik en voor de toekomst te beramen en voor te berei den. Daarbg acht men het on miskenbaar. dat „in weerwil van de Zware beproevingen, waaraan het Duitsche volk door het in 't Oosten, Zuiden en in de lucht ontplooide alge- meene offensief van de gealli eerden is blootgesteld, de mi litaire en politieke ontwikke ling van dezen zomer niet rus tig vertrouwen wordt beoor deeld". Men zegt aan Duitsche zijde zich niet gaarne aan voorspellingen te wagen en er de voorkeur aan te geven eén definitief oordeel over nog aan den gang zijnde militaire operaties eerst in een stadium van afzienbare beslissingen' te vellen.- Achter deze terughoudendheid zou zich echter een groote activiteit verbergen, die. rekening houdend met alle denkbare mogelijkheden, de oplossing van de problemen en de voorbereiding van noodzakelij ke maatregelen beoogt en reeds nu toont, dat men zich op elk ge bied van de oorlogvoering ener giek inspant om de geconcentreer de bestorming door den tegen stander het hoofd te bieden. Om tenslotte op het artikel van df. Göbbels terug te komen: de schrijver herinnert er in verband met de Duitsche maatregelen van de civiele verdediging tegen vlie geraanvallen aan, dat ook lir En geland in den herfst van 19-fO df kinderen uit Londen zijn wegge voerd en dat de toen ann Duitsche zflde op grond van dezen maatre gel bestaande hoop niet is verwe zenlijkt. Dezelfde fout maken mi de Engelschen, meent dr. Göbbels wanneer zij met het oog op d' evacualiemaat regelen, vooral van de rijkshoofdstad, een hef Duit sche oorlogsleven schade bcrok kenende paniek verwachten. Rechtszaken Bedorven tomatenpuree. De Kantonrechter te Middel burg veroordeelde den 57-jari- gen autoslooper C. de B. uit s-H. Arendskerke op 22 Juli 1942 tot 500 sub. 2 mnd h. wegens overtreding der Wa renwet. De B. kwam in hoo- ger beroep voor de Arr. Recht bank. Op den zolder van de woning van een compagnon van ge noemden De B. trof de politie een hoeveelheid busjes toma tenpuree aan welke bedorven bleek te zijn. De B. had vooi eigen gebruik, zooals hij ver telde, 800 busjes tomatenpu ree aangeschaft. Zijn compag non had ze na eenigen tijd in den grond gestopt, waar het blik van de busjes werd aan getast. Toen de busjes dan ook werden opgegraven, waren ze geroest en toonden lekken. Toch verkocht De B. nog van die busjes. Het restant werd bij den compagnon opgebor gen. Verd. zei, dat hij niet wist, dat de busjes, die hij verkocht had, bedorven wa ren. De officier van justitie kon dit niet gelooven en wees op de noodlottige gevolgen, die net verkoopen van ondeugde lijke voedingsmiddelen kan hebben. De officier eischte be vestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr. Kuipers voerde ter ver dediging aan, dat De B. niet beschouwd moet worden als een handelaar, maar een par ticulier. De boete is dan ook veel te hoog. Bovendien is hier geen zwarten handel bedreven. De prijzen waren zeer normaal. Uitspraak 24 Augustus a s. Feuilleton DE MAN UIT DE WILDERNIS 13) door B. REEN. H.enneman vocht met leeu wenmoed, maar een hevige slag van iemand, die achter hem was, deed hem in de goot belanden. Het laatste wat hij hoorde, voor dat zijn bewustzijn hem verliet, was een schorre, booze waarschuwing: „Idioten: Het spijt me voor jullie, als jullie hem om zeep hebben ge bracht!" HOOFDSTUK Hl. Henneman laat op zich wachten. Intusschen wachtte in het gebouw van de Rotterdamsche Maatschappij voor Tropische Wetenschappen een nieuws gierige vergadering op Joop Henngman. „Prettig je hier te zien. Van Dongen", merkte Middelkoop op. „Dat genoegen hebben we niet al te vaak". Commissaris Van Dongen Moordaanslag onder Oosterhout. In de bosschen onder Ooster hout vond de heer S. uit Oos terhout Zondagmiddag bij een wandeling een zwaar gewonden en bewusteloozén jongeman, den 18-jarigen Peeters uit Don gen, liggen. De jongeman was' deerlijk aan een zijkant van het hoofd gewond. Na over brenging naar het ziekenhuis te Oosterhout is Peeters nachts overleden, meldt het Dbld. v. N.B. en Zld. Het slachtoffer heeft Zater dagmiddag de ouderlijke wo ning in Dongen alleen verlaten. Het vermoeden bestaat daar om, dat de moordaanslag reeds Zaterdag is gebeurd en dat de jongeman in den nacht van Zaterdag op Zondag gewond in het bosch heeft gelegen. De wonden moeten veroorzaakt zijn dooi' minstens twee slagen met een stomp voorwerp. De vermoedens omtrent den dader gaan een bepaalde richting uit. Tijdens nachtelijke oefenin gen is aan de Ëngelsche West kust een groote landingsboot met Amerikaansche soldaten omgeslagen; 14 soldaten ver dronken. GOES Blokzijl spreekt te Goes. Dinsdagavond sprak Max Blokzijl voor een goed bezette zaal in het Schuttershof. Spr. begon met een gemoedelijk praatje waarin hij o.a. de vele, totaai ongegronde geruchten ontzenuwde, die over hem van „de ^ndere zijde" in omloop zijn gebracht, en evenzoo be handelde hjj op geestige wijze den inhoud der tienduizenden brieven, die hem bereiken sinds hij voor de radio is gaan spreken. Anderzijds sprak hij echter met groote ernst over de onbegrijpelijke mentaliteit van het Nederlandsche volk, dat hem, nadat hij 23 jaar in Duitschland voor ons vader land gewerkt en daar o.a. den „Nederlandschen Bond in Duitschland" gesticht had, bij "n terugkomst in Nederland s „landverrader" begroette Spr. wees voorts op -le terreur tegen de nationaal-socialisten, die zooveel meer te laken is, als het hen betreft, die zich bereid toonen hun leven voor ons vaderland in te zetten aan het Oostfront. Later zal ons volk deze offers echter erken nen en naar waarde weten te schatten, want al schijnt de toestand deze dagen inderdaad minder gunstig voor de asmo- gendheden. spreker weet, dat zij dezen strijd winnen zullen. Hoe het met Italië verder zal gaan. weet spr. niet; hii denkt, dat Italië den strijd zal voort zetten, maar zelfs al mocht Italië uitvallen, dan nog zulleft de Germaansche eenheden ver der strijden tot zij dé zege be haald hebben. Spr. besloot zijn boeiend betoog, dat telkens door bijval onderbroken werd, met op de grootheid van deZen strijd en dezen tijd te Wijzen, en met in enkele woorden de bijzondere beteekenis te schet sen van de eenvoudige maar groote figuur van Anton Mus- sert, die naaf voren kwam ot> het oogenblik. dat ons volk zich op een dientepunt bevond, en die thans in dezen groot- schen strijd voorgaat. glimlachte tegen den loggen kleinen man. die de grootste in leven zijnde autoriteit op hét gebied van oriëntalistischa manuscripten was. „Ik ben bang, dat ik een schokkend bewijs ben voor de stelling, dat succes niet heele- maal larie is", was het ant woord van den politieman, wiens belangrijk aantal suc cesrijke zalien geleid had tot een dergelijke vraag naar zijn diensten, dat hij zelden tijd voor zich zelf had. Hij had menige liefhebberij buiten zijn Werk" wetenschap, muziek, kunst, sport, reizen en had een gezelliger natuur dan zijn terughoudende, eenigszins hooghartige verschijning deed veronderstellen. Het was even- ■el een zeldzame gebeurtenis voor hem, dat hij een avond kon besteden aan één van zftn liefhebberijen, of in staat was met zijn vriertdeïl samen te ko men; en zelfs dan was hij er op bedacht, op een gegeven oogëtiblik weggeroepen te wor den. Wanneer het eenigszins mo- gelgk Was, bezocht hij graag ONTVANGEX BOEKEN. In de bibliotheek der Neder landsche Letteren. samengesteld door de Mij. dei- Nederlandsche letterkunde te Leiden en de Kon. Vlaamsehe Akademie te Gent, ver scheen btf N.V uitgevers Mi?. „Elsevier". Amsterdam, „Dich terlijke zelfbeschrijving van bii- öerdijk". een kéttóé uit zijn korte gedichten, verzorgd door dr. J Wille, De Wereldbibliotheek N.V. f< Anigterd&fft rnaakté een begin met de uitgave van „Schatten der Schilderkunst", een serie repro ducties in kleurendruk naar wer ken uit Nederlandsche en Vlaam sehe musea en particuliere ver zamelingen. De eerste vier repro ducties Zijn rtaar werken van Be rend Avercamp. Pieter Breughel de Jonge, Paulus Bril en Kalei Klinkenberg. Bij J. B Walters te Groningen verscheen „Het Bonte Leven", Deel I, een 'eesbaek voör de hoog ste klassen van de lagere scholen «n de laagste der Ulo-scholen, door drs L, Lockefeer, geï'.i. door Pol Dom. een bijeenkomst van de Maat schappij voor Tropische We renschappen, verzamelplaats in Rotterdam voor onderzoekers van verre streken. Zijn werk had hem veel in het buitenland doen vertoeven, zelfs naar de bijna nog onbetreden wildernis gevoerd, waar misdadigers dachten veilig te zijn voor de arm van de gerechtigheid. Hrj had dus veel genteen met de meiischen, die riavorschingen deden in de warmste gedeelten van den aardbol en regelmatig in dit rustige gebouw bijeen kwamen, et' nieuwe expedities op touw zetten en de resulta ten van tot het verleden be- hoórende onderzoekingstochten bespraken. „Ik moest vanavond, ko men'', vertelde Van Dongen aan Middelkoop. „Voor geen geld tér wereld zou ik het verhaal van Henneman over Zijn tocht door de wildernis van Borneo willen missen." (Wordt vervolgd). VLISSINGEN Te goed vertrouwen. Een echtpaar dat met een van elders komenden arbeider vriendschapsbetrekkingen had aangeknoopt, ging een week met vacantie. En daar de ar beider anders in een Lager had moeten slapen en het een rus tige gedachte is het huis in vertrouwde hoede te weten, vond het echtpaar het goed, dat hij in die week op hun wo ning zou passen. Bij terugkeer in de woning bleek dat de arbeider niet al leen goed op het huis gepast had, maar ook op zichzelf, waartoe hij het voorraadje van het echtpaar had aangespro ken. Men kan zich de woede van den heer des huizes voor stellen, toen de arbeider wel gemoed verscheen en hij zag, dat deze zich ook nog met zijn beste, nog nimmer gedragen overhemd en stropdas had ge tooid, terwijl zijn Zondagsche hoed die op den kapstok ge hangen had. nergens meer te bespeuren was. De laatste druppel, die den beker deed overloopen was, toen van de buren nog verno men werd dat de huiswacht ook nog geregeld damesbezoek had ontvangen. Er ingeloopen. Tegen een grossier, die aan een winkelier te Vlissingen 95.5 K.G. haver leverde en 100 K.G in rekening bracht, werd door de politie wegens prijsopdrij ving procesverbaal opgemaakt. L\jk aangespoeld. In de Schelde bij het zgn. roeiershoofd bij de Westerha ven, spoelde het lijk aan van een vermoedelijk Belgischen visscher. De politie heeft be vorderd dat het lijk geborgen werd. Het is op de algemeene begraafplaats ter aarde be steld, terwijl de politie de iden titeit van het lijk tracht vast gesteld te krijgen. Denkt om uw flets. Reeds meermalen hebben wy houders van rijwielen gewaar schuwd de noodige zorg te be steden dat hun rijwielen niet onbeheerd op de straat achter blijven, waardoor zij al te ge makkelijk een prooi zouden worden van zwijntjesjagers. Een tijd lang is het tamelijk goed gegaan. Deze wéék is er echter weer de klad ingekomen en bij de politie kwam een 3-tal aangiften binnen valt eigenaars ven fietsen die me dedeelden dat hurt rijwielen van den openbaren weg waren gestolen. Eeii benoeming. Tot gemeenteontvanger van Hilversum is benoemd de heer J. A. Constandse. die sinds 1 Juli 1919 burëauchef ten kan tore van den ontvanger dezer gemeente was. Voordien was- hij o.a. commies pl.v. gemeen te-ontvanger te Vlissingen. CO co Gémengd Nieuws Het dochtertje van de farri. De Leeuw, dat voor de ouderlijke woning te Ze venbergen "aan het fietsen was, verd door een sollend paard dat voor een wagen was ge spannen, gegrepen. De kleine kreeg een der wagenwielen over het lichrarh. Eeh half uur later is het kind overle den. T W broers, Waar', van de een te Leidefi eh de an- derê te Amsterdam woonach tig was en resp, 40 en 42 jaar oud waren, zijn", vermoedelijk door de duisternis misleid, in de Lange Gracht te Leiden te water geraalït en verdronken. Op de kruising van Groesbeekseheweg en Post weg te Nijmegen is een auto bus irt botsing gekomen met een zware vrachtauto, welke feen voorrang verleende. De us reed tegen een boom op en werd zwaar beschadigd. Een inzittende werd gedood, een viertal Wérd zwaar getvond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2