PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjets pogen bij Wjasma door te breken. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie J 2.05. Bü abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. <L Blad" 10 ct. meer DONDERDAG 12 AUG. 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 187 De Bureaux van ons oiad zijn gevestigd te: Vlisainaen: Kedacria en Administratie Walatr. 58-607 tel. 10 (2 innen) Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbo Kaai 29 Redactie 3541Goes: Kedactle en Administratie lurfkade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475; Soubura Kanaalstraat 45. tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breede8traat 45. tel. 102: Breskens Dorpsstraat 35. tel. 2L LUCHTAANVAL OP STADSGEBIED VAN NEURENBERG. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Woensdag bekend: Van het Koebanbruggehoofd en den Mioes-sector worden slechts vrij zwakke bolsjewis tische aanvallen gemeld. Een eigen aanvalsoperatie bereikte het gestelde doel. In het gebied van Bjelgorod duren de zware afwisselende gevechten voort. Krachtige vij andelijke doorbraakpogingen met behulp van infanterie en tanks werden afgeslagen, waar bij een groot aantal tanks werd stukgeschoten. In den sector ten Westen van Orel stortten eveneens tal rijke vijandelijke aanvallen in een. Hier werden alleen in het febied van een pantserdivisie 1 bolsjewistische tanks stuk geschoten. Ook in het gebied ten Zuiden en Zuidwesten van Wjasma zette de vijand zijn doorbraakpogingen met onver minderde kracht voort. Afge zien van enkele zuiver plaat selijke bressen bleef het front hecht in Düitsche handen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer deed de vijand plaatse lijke aanvallen, die eveneens afgeslagen zijn. Aan het Oostelijk front wer den Dinsdag 348 tanks stuk geschoten. De luchtmacht mengde zich op alle zwaarte punten met krachtige forma ties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie in den slag en ontlastte de hevig strijden de troepen. In het hooge Noorden ver overden Duitsche bergjagers in het ongebaande oerwoudter rein een door den vijand taai verdedigde heuvelstelling en ehielden deze ondanks talrij ke met krach „igen steun van artillerie en luchtmacht ge voerde vijandelijke tegenaan vallen. De bolsjewisten leden daarbij zware verliezen. Op Sicilë sloegen onze troe pen in den Noordelijken sector vijandelijke aanvallen in be wegelijke gevechtsvoering af. Van den centralen en zuidelij ken sector wordt slechts acti viteit van verkenners en stoot troepen van den vijand ge meld. Bij nachtelijke aanvallen van zware Duitsche gevechts vliegtuigen op de vijandelijke transportvloot voor Augusta en Syracuse werden 4 vracht schepen met een gezamenlijken inhoud van 21.000 brt. vernie tigend getroffen en 7 andere groote schepen, waaronder een oorlogsschip zwaar beschadigd. Overdag bestookten Duitsche; slagvliegtuigen in een verras senden aanval op de Noord-en Zuidoostkust van het eiland uitladingen van den vijand in zijr ravitailleeringssteunpun- ten. Zij beschadigden met bom men en mitrailleurvuur een torpedojager, 4 transportsche pen en een groot aantal lan dingsbooten. Dinsdagnacht wierp de vij and brisant- en brandbommen op het stadsgebied van Neu renberg. Er ontstonden brand schade en vernielingen in woonwijken, aan cultuurmonu menten en openbare gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartil lerie schoten volgens de tot- dusver ontvangen rapporten 14 der aanvallende bommenwer pers neer. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vielen in den nacht van 10 op 11 Augustus zon der zelf verliezen te lijden, militaire doelen in Midden-En- geland met zichtbaar succes aan. DE BEDOELINGEN VAN HET OFFENSIEF DER SOVJETS. De eerste strategische be doelingen van het onstuimige offensief van de Sovjets wor den thans, nu zij in staat zijn hun bewegingen meer te ont plooien, duidelijker zichtbaar, meldt de Berlijnsche corr. van de N.R.C.. De aanval, die na een slag van bijna een maand eenige teekening begint te ver krijgen, heeft zich in 3 voor name richtingen ontwikkeld. Om te beginnen dient de stoot naar de Oekrainsche stad Char- kow te worden genoemd. Naar het bezit van dit zeer belang rijke punt wordt klaarblijkelijk gestreefd, ten einde het als voorwaarde en uitgangsbasis voor verdere aanvallen te ge bruiken. Vervolgens is een po ging waarneembaar, om uit 't gebied ten Noorden van Orel naar het spoorwegknoooppunt Brjansk op te rukken. De der de stoot verkeert nog in het beginstadium, maar is gericht van den omtrek van Wjasma uit naar het Westen.Aan Duit sche zijde is vastgesteld dat de aanvallende troepen op den frooten autoweg Moskou molensk met sterke krachten er op uit zgn terrein te win nen. Hoewel bereids hevige aanvallen van tankformaties hier zijn ondernomen, zijn de gevechten hier toch nog niet van eenzelfde hevigheid als op de andere zwaartepunten van den striid. Uit het een en an der blijkt toch wel, dat het geheele gebied tusschen Wjas ma en den bovenloop van de Donets als het eigenlijke offen sieffront van de Sovjets moet worden beschouwd en dat de aanvallen in deze sectoren met elkaar correspondeeren. De gevolgen van den Sovjet- druk bij Orel en Bjelgorod zijn nu onmiskenbaar en dat de Ruim 3.1 millioen brt tot zinken gebracht. Alleen de Duitsche duik. booten hebben in de periode van 1 Januari t.m. 31 Juli 1943 meer dan 3.1 millioen brt, tot zinken gebracht. In Juli rneer dan 925.000 brt. Britsche en Amerikaan- sche scheepsruimte en meer dan 850.000 brt. werden door bommen en torpedo's bescha digd. De Britsche vliegtuigverliezen. Het aantal Britsche bom menwerpers, neergeschoten bij den terreuraanval op Neuren berg Dinsdagnacht, is volgens de laatste rapporten tot 16 gestegen. - De stakingsbeweging in Portugal is aanzienlijk vermin derd. Het grootste deel der stakers is weer aan het werk gegaan. Alleen in het Noorden van het land is nog een zekere onrust te bespeuren. verdedigers den ernst hiervan geheel inzien, valt op te ma ken uit de aankondiging", dat men doende 4s met de uitvoe ring van zeer omvangrijke ter gen m aa tr egelen Ten Zuiden en ten Zuidwes ten van Wjasma heeft de vgand meer zware wapenen en allermodernste technische strijdmiddelen geconcentreerd dan ooit tevoren in dezen oor log. Een onwaarschijnlijk groo te hoeveelheid zware en lich tere batterijen, vlammenwer pers, granaatwerpers en z.g. Stalinorgels trachten de Duit sche troepen met hun projec tielen te overgieten. Maar ook hier ploegt de vijand slechts den bodem om, zonder dat het hem gelukt, een operatief, laat staan een strategisch suc ces voor zijn zware offers te verkrijgen. Felle verdedigende gevechten op Sicilië. MESSINA HERHAALDELIJK GEBOMBARDEERD. Het Italiaansche opperbevel maakte Woensdag het volgen de bekend: De Italiaansch-Duitsche troe pen leveren felle verdedigende gevechten in den centralen en Noordelijken sector van het Siciliaansch front, teneinde den opmarsch van den vijand in bedwang te houden. Messina is door de vijandelijke luchtmacht herhaalde malen intensief ge bombardeerd. Italiaansche toiredovliegtui- gen vielen konvooien aan in de wateren van Sicilië, waarbij zg een lichten kruiser en 2 sche pen van middelbare tonnage troffen, terwijl bommenwerpers des nachts met succes aanval len deden op de havens van Palermo en Syracuse. In de haven van Augusta en langs de Noordkust van het eiland hebben Duitsche vliegtuigen ernstige schade toegebracht aan 4 transportschepen met een totalen inhoud van 17.000 ton. aan een torpedojager en aan eenige landingsvaartuigen. Een Engelsch vliegtuig werd aan de kust van Sardinië door een Italiaansche duikbootjager neergeschoten (w.g. Ambrosio). In een aanvulling op het weermachtbericht wordt nog gemeld: De door den vijani ondernomen aanvallen op de steden Turg'n, Milaan en Genua van Zaterdagnacht hebben, vol gens de tot dusver binnengeko men rapporten, de volgende slachtoffers gemaakt onder de burgerbevolking: in Turgn 12 dooden en 48 gewonden, in Mi laan 101 dooden en 267 gewon den, in Genua 11 dooden en 37 gewonden. De reis van Churchill. Zooals gisteren reeds is ge meld, is Churchill in Canada aangekomen om besprekingen te voeren met den Canadee- schen premier. Volgens een communiqué is een gemeen schappelijke zitting gehouden van het Engelsche en Cana- deesche oorlogskabinet. Vol gens de Britsche berichten dienst verluidt, dat president Roosevelt voor besprekingen met Churchill naar Quebec zal komen. Er zullen politieke en militaire problemen worden besproken. Op de persconferentie zeide Roosevelt niet te gelooven, dat de Sovjets op de conferentie vertegenwoordigd zouden zijn. Dat beteekent echter niet, dat hij en Churchill niet erg blij zouden zijn, wanneer de Sov jets aan de bespreking zouden deelnemen. Andere namen voor Italiaansche oorlogsbodems. De Italiaansche minister van marine deelt mede: de naam van het slagschip „Littorio" is veranderd in „Italia". De tor pedojagers „Camicia Nera" en „Squadrista" heeten voortaan resp. „Artigliere" en „Corsa- ro". De Italllaansche prefecten. Bij koninklijke verordening zijn tien prefecten gepension- nèerd. In de vrijgekomen pos ten is voorzien door opschui ving onder de andere prefec ten Ricci minister van bin- nenlandsche zaken. De koning heeft den prefect, senator Umberto Ricci be noemd tot minister van bin- nenlandsche zaken. Volgens Japansche be richten bedragen de verliezen van de Amerikaansche lan dingstroepen op Nieuw-Guinea alleen al in den sector van Munda 7400 man. „Het Oosten de korenschuur van Europa". In de door de Duitsche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de brood-, graan- en vleeschvoorziening der Sovjets en bijna de geheele suikervoorziening opgebracht. Milll-oenen tonnen graan v'.eesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjet unie werden verzonden, komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa is 3terker door den landbouw in het Oosten welke ieder jaar meer vruchten afwerpt Vruchtbaar land. overvloedige oogsten, dat is het steeds wederkeerend beeld van het Oosten dat in dienst van Europa staat. Atl-H-P m Voorschotregeïing voor in Duitschland werkende arbeiders. De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft: Daar in sommige gevallen eenige ver tragingen zijn ontstaan in de overmaking der loonen van in Duitschland werkende Neder landers, is na besprekingen niet de departementen van so ciale zaken en financiën de on derstaande regeling afgekon digd: Aan de door de directeuren van de gewestelijke arbeidsbu- teaux aangewezen begunstig den van in het buitenland ge plaatste arbeiders kan, indien wegens vertraging in de over komst van postzendingen geen loonoverschotten worden ont vangen, een voorschot op toe komstige loonoverma kingen worden verleend. Hierbij dient het volgende in acht genomen te worden: 1. ,Het voorschot wordt berekend naar de volgende normen met d'en verstande, dat het voorschot niet meer mag bedragen dan 90 procent van het vroeger verdien de locn: gemeenteklasse 1 20, klasse 2 17.50, klasse 3 15, klasse 4 13. Bovendien 1 voor ieder kind beneden 16 jaar. De klasse-indeeling der gemeenten is die van het Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren 1943. 2. Het voorschot wordt verleend i aansluiting op het overbrug- gingsgeld. 3 Deze regeling geldt voorloo- pig gedurende zes weken. 4. Mochten in deze 6 weken loon overschotten door de begunstigden worden ontvangen, dan worden de onderhavige bedragen met de ver leende voorschotten verrekend. 5. Zoolang voorschot wordt ver leend, wordt derhalve geen sociale toelage verstrekt. 6. Het voorschot moet t.z.t. door betrokkenen worden terugbetaald. 7. Bij het verleenen van het eer ste voorschot dienen betrokkenen een machtiging te teekenen,waar bij zij dan directeur der posterijen machtigen om alle voor haar of hem uit het buitenland binnenko mende postwissels te doen bezor gen bij het desbetreffende gewes telijk arbeidsbureau of bijkantoor. Te Londen is een nieuw Joegoslavisch emigrantencomi- té gevormd onder voorzitter schap van Bozhidar Puritsj. Het comité is samengesteld uit enkele „hooge staatsambtena ren". Men venvacht, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat het zich nog deze maand naar Cairo zal begeven. Een 12-tal gemaskerde bandieten hebben de Grand Bazar aan het St. Lambert- plein teLuik overvallen en 700.000 francs uit de hoofdkas geroofd. Bij de achtervolging werden de dieven, die de va liezen met de bankbiljetten droegen, gegrepen. Twee poli tieagenten werden doodgescho ten, een bandiet pleegde zelf moord tiidens een vuurgevecht. Enkele bandieten ontsnapten. Pryzen voor kleine eetwaren. Onder de benamingen bouil lon, soep, jus, croquetten, slaatjes, stamppot, vischballen e.d. worden in veel zaken ar tikelen verkocht, die daarme de eigenlijk alleen den naam gemeen hebben. Voor deze veelal waardeloo- ze of nagenoeg waardelooze artikelen worden prijzen ge vraagd. die in geen enkele ver houding staan tot de waarde van hetgeen ervoor wordt ver strekt. Zoo bleek bijv. bij een onlangs ingesteld onderzoek in één van de groote steden, dat van de 62 onderzochte mon sters bouillon 1 verkocht voor 25 tot 50 ct. per liter er slechts 2 als deugdelgk kon den worden beschouwd. De gemachtigde voor de prij zen heeft thans voor de ge noemde artikelen prgzen be kend gemaakt, welker over schrijding als prijsopdrijving zal worden aangemerkt. "Deze prijzen worden in de rubriek officieele mededeelingen in de dagbladen bekend gemaakt. Verplichte veiling van bosschen. In de Staatscourant is op genomen een besluit van den directeur van het staatsbosch- beheer betreffende verplichte veiling van bosschen. Daarin wordt aan boscheigenaren of aan gebruiksgerechtigden van bosschen voor 't boschbedrrjfs- jaar 1944 een algemeene last tot veiling opgelegd, waarvan de verplichtingen hun per schriftelijke lastgeving zullen worden bekend gemaakt. Prijzen tabakssurrogaat. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een prijsvoorschrift van den gemachtigde voor de prijzen, dat onder den naam .prijsvoorschrift 1943 surroga ten voor tabaksproducten" de prijzen van de tabakssurroga ten regelt. De verbruikersprijs mag ten hoogste bedragen: 1. voor surrogaatsigaren 8 ct. per stuk; 2.voor surrogaat- senorita's 4 ct. per stuk; 3. voor surrogaatsigarettten 1 ct. per stuk; 4. voor surrogaat- rook-, pruim-, snuif- en shag tabak 32ct. per 50 gram. Het prijsvoorschrift treedt 1 Sept. in werking. De Poolsche divisie in de Sovjet-Unie. De Poolsche kolonel Berling is, naar in Moskou is mede gedeeld, door Stalin benoemd tot generaal. Uit dit feit blijkt, naar men in Berlgn verklaart, dat de Poolsche di visie thans onder bevel van Berling door Stalin beschouwd wordt als een ^onderdeel van het roode legei\ waaruit indi rect ook aanspraken der Sov jet-Unie op Poolsch gebied kunnen worden afgeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1