jjj UIT DE PROVINCIE Blggenhandelaren veroordeeld. Bij de actie van de Prijsbe- heersching tegen de buitenspo rig hooge biggenprrjzen, bleek, dat de verkoopers en handela ren sinds het inwerkingtreden van de prijsregeling dienaan gaande, bleven trachten hun prijzen te handhaven. Sommigen namen hun toe vlucht tot het bekende staart- jesgeld, dat vroeger ongeveer een kwartje per big bedroeg en diende als fooi voor de dienstbode van den boer. Dit bedrag nu liep plotseling op tot 20, 25 en meer per big en werd buiten de kwitantie om voldaan. Anderen bedon gen naast den prijs een zekere hoeveelheid levensmiddelen of wel gebruiksartikelen, zooals paardentuig en landbouwwerk tuigen. Ook wel gebeurde het, dat de biggenverkooper, na dat hij vernomen had, dat con trole-ambtenaren zich met zijn zaak bezig hielden, de koopers tot het afleggen van onjuiste verklaringen ten aanzien van den verkoopprijs dwong. Reeds heeft de Haagsche inspecteur Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Benoemd tot hulppred. te Amsterdam (voor den arbeid onder de schippers) ds. K. H. Kroon, hulppred. in wgk 30 aldaar, die deze benoeming heeft aan vaard; benoemd tot hulppred. te Hardenberg B. Albada, cand. te Gouda. Beroepen te Schoonhoven L. Blok te Mid- delharnis. Geref. kerken. Benoemd tot hulppred. te Koudekerke G. Visser, cand. en hulppred. te Breskens; te Lutten a.d. De- domsvaart W .W. J. v. Oene, cand. te Kampen; te Amster- dam (voor den evang. arbeid in wijk 2) dr. J. H. Becker, cand. aldaar. Intrede. Ds. D. Zemel te Vianen, be roepen predikant bij de Geref. kerk te Axel (2e pred. pl.) zal 29 Augustus a.s. zijn intrede doen. voor de Prijsbeheersching, die al tal van zaken behandeld heeft, eenige gevallen van ver moedelijke meineed ter behan deling doorgegeven naar den officier van pustitie. Dat de boeten hoog zijn, kan blijken uit de volgende veroor deelingen, waarbij publicatie werd gelast: M. Karelse, Scho- re G 68, 500; A. L. Haring man, Veere B 42, 500; A.Mol, Hollestelle B 18, 10 boete plus verplichting tot terugbe taling van 406; J. Schijve, Zuidzande O 1, 250; C. de Grave. Ameliapolder 865 te Biervliet, 500; L. C. Maas, Nieuw- en St. Joosland 125. Besmettelijke ziekten, In de week van 25 t/m 31 Juli kwamen in deze provincie 28 gevallen van besmettelnke ziekten voor, n.l malaria: 14 te Middelburg, 1 te St. Laurens; diphtherie: 2 te Middelburg en 1 te St. Annaland, te Goes, tb 's Heer Arendskerke, te Sta- venisse en te Tholen; rood vonk: 1 te Axel, te Driewegen, te Middelburg en Rilland- Bath; paratyphus: 2 te St. Maartensdijk. Zeeuwsch-Vlaanderen Een recordverbetering. Meldden wij onlangs dat een konijn, als groote zeldzaam heid, 16 jongen had geworpen, dit record blijkt intusschen te zijn verbeterd door een konijn in Schoondijke. Deze konijnen moeder bracht in één worp 18 jongen ter wereld. Een buiten kansje in dezen tijd van vleeschschaarschte Ouders, let op uw kinderen. Een ondeugend jongetje heeft Zaterdagmorgen heel wat angst veroorzaakt. Het knaap je was nl. zoo onvoorzichtig feweest om door het prikkel- raad te kruipen en zoo een mijnenveld te betreden. Met groot levensgevaar is 't ventje er weer uitgehaald, zoodat al les goed is afgeloopen. Het had echter ook anders kunnen zijn en dan zou er in één, wellicht meerdere gezinnen rouw zijn geweest. Besluiten, benoemingen enz. Voor het hoofdakte-examen (volledig) slaagden de heeren A. den Boer en M. v. d. Maas, Goes en E. J. C. Rademaker Hulst. Geslaagd voor Duitsch M.O. A, schoolakte, mej. N. M. Smit te Delft, vroeger te Kou dekerke. Geslaagd voor het volledig hoofdakte-examen de heer A. v. d. Heijde, Kamperland. Voor het examen hoekhouden M. O. is geslaagd de heer L. F. van Geel te Vlissingen. Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Ondertrouwd: W. Goossen, 25 j. en M. Ma rijs, 23 j. Overleden: H. Verhoeven, 47 j., echtgen. van W. Saaij. GOES. Ovei-leden: Adriana de Waard, 55 j. te Waarde; Jan Wisse, 65 j„ weduwn. van Johanna Paauwe. Geboren: Jacobus, z. v. Jan Leendert Fierloos en Huberdi- na Magdalena Janna de Laat; Henny, d. v. Antheunis van Keulen en Albertje Kip; Maria Louisa Hubertina. d. v. Corne lls Pieters en Mathilde Fran- Qoise Hubertina de Clercq. Getrouwd: Pieter Adriaan Romijn, 33 j. en Dina Pik, 30 j. OOSTKAPELLE. Geboren: Janis, z. v. Jacob Dekker en Jacomina Francina Dekker. O.- en W.-SOUBURG. Gebo ren: Dina, d. v. J. Castel en C. van Leeuwen;; Jantien, d. v. H. Maat en N. de Roo; Robert, z. v. G. Kik en L. D. de Koster; Catharina Susanna, d. v. L. v. Soelen en E. de Groot. Overleden: Pieter Carel Dob belaar, 62 j., echtgen. v. P. Brouwer. Ondertrouwd: A. van den Broeke, 23 j. en J. van Vlaan deren, 28 j. AAGTEKERKE. Overleden: Z. Louws. 79 j., wed. van P. Westerbeke; C. E. Overweg, 61 j. wedwn. van L. Corre. Getrouwd: J. J. Jakobsen, 28 j. en L. Willemse, 22 j. BORSSELE. Geboren: Hen drik, z. v. A. Boone en S. W. Schelling Jacob, z. v. J. Krij ger en Fr. Walhout. Overleden: Cornelia van Hou ten. 63 j., wed. van Pieter de Smidt. BRESKENS. Geboren: Hen- derina Cornelia Helena, d. v. A. van der Lijcke en H. Th. M. Kriek; Jacob, z. v. J. Heg boer en J. M. Manhave; Abraham, z. v. A. Verduijn en J. M. Baaij; Wally, z. v. S. C. Verduijn. Overleden: Cornelia de Wit te, 82 j., echtgen. v. P. Rookus; Arie ae Jonge, 77 j., echtgen. J. van de Velde; Cornelia Rinders, 60 j., weduwe van J. Ph. Wesdorp; Bernardus Fran- ciscus de Pauw 66 j. echtgen. v. J. M. Pieters. Radioprogramma DINSDAG. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Viool en plano. 12.45 Ber. 13.00 Land en volk brengt 13.05 Gram. 14.00 Klokbeeld. 14.30 Ork. Hendriks. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Ork. Ned. Kameropera. 10.45 Ber. 17.00 De Lichte Toets. 18.00 B N.O. 18.05 Omroepork. 18.45 N.S.B. ant woordt. 18.55 Gram. 19.00 Ber. 19.10 Reportage. 19.15 Bonte Verscheiden heid. 22.00 Ber. 22.15 Gram. Hilversum II. 17.00 Gram. 18.00 Omroepork. 19.00 Ber. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Gram. 20.15 WIJ la zen, zagen en spraken 20.40 Gram. 21.45 Avondwljding. 22.00 Ber. Mededeelingen Plaatselijke Distributiediensten. 's HEER ARENDSKERKE. OPENSTELLING KRINGKANTOOR. Met Ingang van 10 Augustus 1943 zijn de beide kringkantoren te 's Heer Arendskerke uitsluitend voor het pu bliek geopend, des voormiddags van 8.30—12 uur. Des middags kan het publiek niet meer geholpen worden. De reeds be kend gemaakte zittingen voor detail listen blijven doorgaan. OHicieele mededeelingen GEMEENTE MIDDELBURG. ZWEMINRICHTING MIDDELBURG. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat de gemeentelijke zweminrichting aan den HavendUk op Maandag 23 Augustus na IS uur voor het publiek ge sloten zal zijn. Middelburg, 5 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, A. MEERKAMP VAN EMBDEN. wnd. De Lo. Secretaris, W. PH. KOENE. AMATEURSTABAK. Met Ingang van 1. Augustus J.l. is de volgende regeling voor het ver werken van door amateurs geteelde tabak in werking getreden: 1. als amateurteler wordt In deze regeling beschouwd diegene, die uit sluitend voor eigen gebruik tabak verbouwt. 2. Als fermenteurs en ker- vers van amateurstabak treden uit sluitend op: 1. P. J. M. Albers, Hoo- gestraat 8, Druten; fermenteur P. D. Maaren, Bloemendaal 57, Zalt- bommel, kerver; 2. Diepenveensche tabakscentralisatie. Diepenveen, fer menteur, Harms ten Harmsen, Noor denbergstraat 125, Deventer, kerver: N.V. v.h. T. A. Pool, Groote Noord 55. Hoorn, fermenteur en ker- 4. fa. wed. C. D. v. d. Helm. Thorbeckegracht 8, Zwolle, fermenteur kerver: 5. Fa. P.oelfsema, Gas- laan 1, Winschoten, fermenteur en kerver; 6. fa. P. D. Schilte, Nleuwe- straat 1517, 's-Gravenhage, fer menteur en kerver: 7. Andreas Rey- kamp's tabaksbedrljven N.V., St. Mi- chaelstraat 2, Steyl bij Tegelen, fer menteur en kerver. Aan geen andere onderneming is het toegestaan ama teurstabak te verwerken. 3. Elke amateur, die zijn tabak door een der bovengenoemde ondernemingen wil la ten verwerken, is verplicht zich on middellijk schriftelijk bij een der hierboven genoemde fermenteurs ter registratie aan te melden. Tabak, toegezonden door een niet geregis- treerden amateur, wordt onbewerkt en ongefrankeerd aan den afzender geretourneerd. 4. De hoeveelheid tabak die door een amateur wordt ingezon den, mag niet kleiner zijn dan 1 kg. 5. De amateurs ontvangen van den fermenteur, bij wien zij zich hebben laten registreeren, aanwijzingen om trent den toestand, waarin, en de wijze, waarop de tabak moet worden Ingezonden. Voldoen z(J aan deze aan wijzingen niet, dan zUn de fermen teurs verplicht de Ingezonden tabak te weigeren. 6. De tabak mag uit sluitend worden aangeboden om te worden verwerkt tot rook-, shag- of gekorven pruimtabak. Alleen voor fer mentatie en alleen voor kerven wordt geen tabak geaccepteerd. 7. De tabak kan zoowel Individueel als collectief worden Ingezonden. Het voornemen tot collectieve Inzending ontheft den ama teur niet van den plicht zich indi vidueel btJ een fermenteur te laten registreeren. Dezelfde amateur mag van den oogst 1943 niet vaker dan twee maal tabak inzenden. Na 31 Januari 1944 ingezonden tabak wordt geweigerd. 8. De kervers zjjn ver plicht aan de amateurs terug te le veren: aan pruimtabak 80 pet. en aan rook- en shagtabak 72 pet. belde gerekend naar het gewicht der ongefermenteerde tabak op bet mo ment van ontvangst door den fer menteur. 9. Het is verboden ama teurstabak, hetzij ln bewerkten, het zij in onbewerkten toestand te handelen. 10. aan amateurs mogen ten hoogste de volgende bedragen ln rekening worden gebracht: a. Door den fermenteur 0.70 registratie- loon per amateur per Jaar, met in begrip van omzetbelasting, te voldoen bU de registratie; b. door den ker ver 1 1-20 per i kg wegens fermen teer- en kerfloon. met inbegrip van accUns en omzetbelasting, onder rem bours te voldoen bQ ontvaDgst van het gekorven product. De toezending de Inbewerkte tabak dient franco te geschieden, de vracht en bijko mende kosten voor terugzending var het gereede product zijn eveneens vooi rekening van den amateur. Het ver voer van de onbewerkte en de be werkte tabak geschiedt geheel voor rekening en risico van den amateur. Overtredingen van deze voorschrif ten vallen onder de bepalingen var het economisch sanctiebesluit resp. het prtjsbeheerschingsbesluit of de tabakswet te worden verwerkt tot tabaks- producten-surrogaten (surrogaat-siga retten, -sigaren en -kerftabak) vrij gelaten. Deze bladsoorten moeten evenwel worden beschouwd als ta bakssurrogaten. De handel ln deze bladsoorten is dientengevolge slechts toegestaan aan hen, die bij het rijks bureau voor tabak en tabaksproduc ten, Stationsweg 89, 's-Gravenhage, als handelaar in tabakssurrogaten zUn ingeschreven, met inachtneming van nader door de directie te stellen voorwaarden en beperkingen. ZU, die in de toekomst bladsoorten tot ge meld doel wenschen te verhandelen, kunnen zich schriftelijk bij het rijks bureau ter inschrijving aanmelden. Zij, die zonder Ingeschreven te zijn als handelaar ln tabakssurrogaten nochtans zulke bladeren verhandelen, maken zich schuldig aan overtreding van art. 5. lid 1 der tabak- en tabaksproductenbeschikking 1940, nr. 1 en zullen dienovereenkomstig wor den gestraft. DISTRIBUTIE VAN VERSNAPERINGEN. De plaatselijke distributiediensten reiken bij Inlevering van de voor ver snaperingen aangewezen bonnen Al gemeen 621", „Versnaperingen 30" en „Versnaperingen 31" op de vol gende wijze toewijzingen uiL le. Bij inlevering van een aantal bonnen „Algemeen 621", „Versnape ringen 30" en „Versnaperingen 31". dat meer bedraagt, dan het totaal aantal destijds ingeleverde bonnen „Versnaperingen 25", „Versnaperin gen 26" en „Versnaperingen 27", toewijzingen voor suikerwerk voor een aantal rantsoenen, hetwelk overeen komt met het verschil tusschen de beide bovengenoemde aantallen; 2e. Bij inlevering van een aantal bonnen „Algemeen 621", „Versna peringen 30" en „Versnaperingen 31". dat minder bedraagt dan het to taal ingeleverde bonnen „Versnape ringen 25", „Versnaperingen 26" en „Versnaperingen 27" geen toewij zingen. Het aantal rantsoenen, dat minder ingeleverd wordt, wordt In mindering gebracht op het aantal rantsoenen, hetwelk detaillisten bö de volgende levering van voor suiker werk aangewezen bonnen moeten ont vangen. Als gevolg van deze rege ling beteekent het voor de handelaren dus geen voordeel, indien zij boDnen „Algemeen 621" niet afleveren. De taillisten dienen de bonnen „Alge meen 621", „Versnaperingen 30" „Versnaperingen 31" van 16 tot en met 20 Augustus a.s. in te leveren. De bonnen „Versnaperingen 29" die nen z(j op de normale wijze van 9 tot eu met 13 Augustus a.s. in te leveren ter verkrijging van toewijzin gen voor chocolade. INSCHRIJVING HANDELAREN TABAKSSURROGATEN. Tot op heden is de handel In di verse bladsoorten, welke bestemd zijn INNAME EN PRIJZEN INLANDSCHE SCHEERWOL. De Nederlands che wolfederatie is belast met de Inname van de ln- landsche scheerwol, welke zich be vindt ln het bezit van schapenhou ders en andere wolhouders. Alle schapenhouders en andere houders wol zijn door den directeur van het rijksbureau voor wol en lompen erpllcht, alle ln hun bezit zijnde wol. na ontvangen bericht, onver wijld aan de Nederlandsche wolfede ratie te verkoopen en af te leveren; zij zijn, voor wat deze transactie be treft, gedispenseerd van de in de art. 6 en 8 der wolbeschikking 1939 no. 2 neergelegde verboden om te verkoopen en af te leveren en om te vervoeren. Het verkoopen en af leveren, alsmede het vervoeren van deze wol, anders dan aan resp. naar genoemde federatie, blijft ten streng ste verboden. De schapenhouders wor den door de prov, afdeellngen van de Nederlandsche wolfederatie Indivi dueel aangeschreven om hun wol, welke In aantal vliezen ten minste gelijk moet zijn aan het aantal over jarige schapen, dat op 2 Mei l.L aanwezig was, op een bepaalden da tum, op een bepaalden ttJd, op een bepaalde plaats ln te leveren. Deze provinciale afdeellngen van genoem de federatie ztfn de volgende: Gro- ningsche Wolvereeniging, Landbouw- huïs, Groningen; Friesche Wolvereeni ging. Akkrum; Drentsche Wolvereeni ging. Landbouwhuis, Assen; Overijs- selsche Wolvereeniging, Landbouwhuis, Zwolle; Geldersche WolvereenigiD6. Landbouwhuis, Arnhem; Limburgsche Wolvereeniging. Landbouwhuis. Roer mond; Noord-Brabantsche Wolvereeni ging. Almkerk; Zeeuwsche Wolver eeniging, Landbouwhuis, Goes; Zuid- Hollandsche Wolvereeniging, Land bouwhuis, Den Haag: Noord-HoIIand- sche Wolvereeniging, Lyceumstraat, Alkmaar; Utrechtsche Wolvereeniging. CathartJnenkade 5, Utrecht. Schapen houders, die hun wol naar behooren inleveren, zullen, evenals in 1942, in aanmerking komen voor een speciale brelgarentoewtjzfng. Het schenden van vliezen, alsmede het achterhouden van wol is verboden en zal ten strengste gestraft worden, Pr ijsvoorschrift. In de Staatscou rant van 4 Augustus 1913 is opge nomen het prijs voorschrift 1943 scheer wol. waarbö onderstaande maximum prijzen, waartegen de schapenhouders de scheerwll moeten verkoopen aan de Nederlandsche wolfederatie, zijn vastgelegd: kwaliteit 00: 2.21; 0: 2.03; I zw. I. L en M 1.95; n en zw. H: 1.91; III en IV: 1.80; AW: 1.70; zw. AW: 1.62; br.1.40, alles per kg. Deze prijzen zijn gebaseerd op een rendement van 60 pet., terwijl b(j hoogere, resp. lagere, rendementen naar verhouding hoogere en lagere prijzen gelden. Voor kambare wol (95 van de Nederlandsche scheerwol is kambaar) premie van 30 welke ten laste komt van den Nederlandschen Staat. Hieruit volgt, dat de sehapenhouders ba levering van kambsrc wol per ontvangen voor: kwaliteit 00: 2.87; 0: 2.64: I zw. I, L en M: 2.54; II en zw. II: 2.48: III en IV: 2.34: aw: 2.21; zw. en aw: 2.11; br.1.82. Dit prljsvoorschrift treedt In wer king op 5 Augustus 1943. J. H. GOEMAXS en J. J. VAN LAXGEBAAD zeggen hiermede hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Veer hoek, Zormemaire. KAPSALONS KOTOUN, Walstraat, Vlissingen. Door omstandigheden is de vacantie tot nader te bepalen datum UITGESTELD. Sociëteit „DE VERGENOEGING' Middelburg. Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag wegens vacantie GESLOTEN, G\aH.d-7featz\ GOES Dinsdag 10, Woensdag 11 en Donderdag 12 Aug.: VOOR DEN POLITIERECHTER. (Kleines Bezlrksgericht) met: Hans Moser, Ida Wüst en Lucie English. Een film vol humor en geestige invallen. Aanvang: lederen avond 8 uur. Toegang eiken leeftijd. Dinsdag 10. Woensdag 11 en Donderdag 12 Aug.: CASANOVA GETROUWD (Casanova heiratet) met: Lizzi Waldmüller, Fita Benkhoff, Oskar Sina en Karl Schönbock. Een amusante filmcome- vol humor en vroo- lijke verwikkelingen. Aanvang: lederen avond 8 uur. TOEGANG 18 JAAR» Ondergeteekende staat niet in voor de eventueele schulden, die zijn vrouw. Mejuffr. J. S. DE SMIT, maakt. H. M. ROETING. Wilhelmshaven, Lager 6. RITSEMA STOFZUIGERS HILVERSUM. Reparatie alle stofznfgers en klein-motoren. Aanbie dingen gevraagd van GEBRUIKTE STOFZUIGERS Wegens vacantie tot Maandagmiddag 16 Aug, GESLOTEN. Heeren mo demagazijn Singelweg 52, Vlissingen. U wilt vooruit? Studeer per brief en maak voor weinig geld snelle vorderingen! Duidelijke, prettige methode. Cursussen: Middens! di- lorna, Alg. Ontw.. Ned. 'aal, Boekh. (ook voor Land- en Tuinb.) enz. Vraagt gratis prosp. met vele dankbet. van gesl. CURSUS „MTOO", Dramp D 99A, post Tiel. Voor direct gevraagd EEN NAAISTER om bij zich aan huis te naaien. Firma H. MEYER, Rierkaai 37, Middelburg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 3