PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware gevechten aan het Oostfront. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1943 eu„' fffiSMK T.£S° A0S.T'fS 5¥ r.rw, .L ADVERTENTIEPRIJS: Per mm. 124 ct., minimum per adver- kantoouijd tel 578; Middelburg: Londenscne Kaa/ 29 Redacne g& tentie i 2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties Itim l,?1- J}52}' Artmmistr tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Hg| (maximum 5 regels) 58 cent. dlenstaanvragen en dienstaanoie- DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN lurfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg t SI -Bne.en al adr.» ■-«» a. Blad" 10 cl. meer 186.1e JAARGANGNUMMEK 183 SSSSSu S.' Eft foil o"'.'"™.' 1"",%"$™, Het opperbevel van de weer macht maakte Vrijdag bekend: Aan de Mioes zette de vijand (3e poging voort het hem in de vorige dagen ontrukte terrein met behulp van tanks en tal- rijke slagvliegtuigen te herove- ren. Hy werd. opnieuw met zware verliezen afgeslagc Aan de Donetz mislukten plaatselijke aanvallen met zware verliezen voor de bol sjewisten aan menschen en ma teriaal. In het gebied van Bjelgorod duren de gevechten met toene mende hevigheid voort. Ook tèn Zuidwesten van Orel zette de vijand de pogingen tever geefs voort om door ons front heen te breken. Tot op een plaatselijke, eveneens afge grendelde, bres, werden alle aanvallen in verbitterde ge vechten afgeslagen. Een door gebroken vijandelijke gevechts groep werd vernietigd, waarbij talrijke tanks werden stukge schoten. De rest werd terugge worpen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer sloegen onze troepen eveneens krachtige aanvallen der bolsjewisten af. De lucht macht mengde zich met sterke eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie in de ge vechten te land en bracht den vijand zware verliezen toe aan menschen, tanks, stukken ge schut en voertuigen. Vrijdag overdag waren aan het Ooste lijke front 209 tanks en 84 vliegtuigen vernield. Sedert het begin van de groote gevechten in het Oosten werden in het verloop van een maand door troepen van het leger en de Waffen SS 69164 gevangenen •gemaakt, 7848 tanks, 3083 stukken geschut en 1620 gra naatwerpers vernietigd of buit gemaakt, door de luchtmacht 3731 vliegtuigen neergeschoten. De bloedige verliezen van de bolsjewisten zijn buitengewoon hoog. In de afweergevechten bij Orel in de periode van 5 tot 7 Juli schoot alleen het 656ste regiment zware pantserjagers 502 Sovjet tanks stuk en ver nietigde meer dan 20 stukken pantserafweergeschut en 100 stukken geschut. Op Sicilië zette de vijand in den centralen sector zijn door braakpogingen met onvermin derde hevigheid voort. In zwa re gevechten, die voor den vij and bijzonder vele verliezen opleverden, werden alle aan vallen afgeslagen. De stad Ca tania. reeds sedert dagen nog slechts door zwakke Duitsche gevechtsposten bewaakt, werd zonder dat de vijand opdrong, ontruimd. Duitsche en Itali- aansche gevechtsvliegtuigen vielen opnieuw de haven van Palermo en Augusta aan en beschadigden daar voor anker liggende schepen, waaronder een groot koopvaardijschip. Een gering aantal vijande lijke vliegtuigen wierp Donder dagnacht boven West-Duitsch- land lukraak enkele brisant bommen neer. Aan de N e- derlandsche kust werd 1 vliegtuig neergeschoten. Duitsche duikbooten brach ten in taaie gevechten tegen den vijandelijken aanvoer van krachtig beschermde convooien en van afzonderlijk varende schepen 6 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 43.500 brt. tot zinken en beschadigden twee andere schepen door tor pedotreffers. Berlijn over de ontruiming van bocht van Orel. Bet zich losmaken van den vijand voor Orel wordt in Ber- lijnsche militaire kringen be stempeld als een tactisch in trekken van de punt van de neus aan dit deel van het Oos telijke front. De Sovjets zyn uitsluitend een tevoren volgens de plannen ontruimd gebied der verschroeide aarde binnen getrokken. Met de bekendmaking der ontrui- ruimlng van Orel wint, naar men verder verklaart, de Duitsche formu- leetlng der laatste weken aan teekenis. nl„ dat de Duitsche leiding in dezen zomerslag 1943 in het geheel niet er op aankomt, zich op enkele punten zonder rekening te houden den algemeenen toestand vast te ten. doch dat zij, wanneer tactische overwegingen er voor pleiten, ook gebiedsstrooken weet - prijs te geven, om dan op een inmiddels - voorbereide nieuwe stelling den vijand nog groo- tere verliezen te berokenen. Het Zwitsersche dorp Chalais is geheel verwoest door een brand, die ontstond in een schuur, waar kinderen met lucifers speelden. Ongeveer 90 studenten zijn uit Den Haag naar het Generaal-gouvernement 3 vertrokken voor een vrüwilllgen Inzet - van eenige weken In het Oosten, om - daar In hun beroep practischen arbeid te verrichten en tegelijkertijd de verhouding van verschillende vak- E gebieden enz. te bestudeeren. De burgemeester van Den Haag, prof. Westra, neemt afscheid van xijn zoon SS Bildberlchtec Frltz-Stapf-Pax m Italiaansche corporaties bestemd te verdwynen. In een interview met de „Giornale d' Italia" heeft de nieuwe minister voor de cor poraties, Leopoldo Piccardi, o.a. verklaard, dat de corpora ties bestemd zyn te verdwij nen. Die maatregel is volko men logisch, want de oprich ting der corporaties was in werkelijkheid een redmiddel dat door ideologische redenen werd opgelegd. In de praktijk hebben de corporaties niet veel vitaliteit gehad, daar zij er niet ilaagd zijn de eensgezin de ^discipline der productie te verwezenlijken, die het regiem verwachtte. Aan den anderen kant bewoog de activiteit van de corporaties zich uitsluitend op adviseerend gebied en verscheidene jaren haar instelling discuseerde men nog over haar doel en werkelijk nut. De minister onderstreepte, dat men in een min of meer nabije toekomst de corporaties dus zal moeien vervangen door advisee- l'tiide lichamen, gegrondvest op andere beginselen en welker be staan beantwoordt aan- de ver- eischten van het bedrijfsbeheer. Ten aanzien van de vakver- eenigingen is de regeering er toe overgegaan deze voors hands onder staatstoezicht te plaatsen en de collectieve ar beidscontracten alsmede de verschilende vormen van hulp verleening, die in het kader van de vakvereenigingen zijn ingesteld, te handhaven. Het spreekt van zelf, dat aan het hoofd van deze organen nieu we mannen zullen moeten wor den geplaatst. De beste oplos sing is ongetwijfeld de benoe ming van regeeringscommis- sarissen. De decreten inzake die benoemingen zullen onver wijld! bekend gemaakt worden. Sedert 17 Juli valt de Amerikaansche luchtmacht bij. na ononderbroken het Japan- sche steunpunt Buin op het ei land Bougainville aan. Tot eind Juli zijn reeds 100 vliegtuigen neergeschoten. Catania ontruimd. Het Italiaansche opperbevel deelde Vrijdag mede: In den centralen sector van het Siciliaansche front leveren de Italiaansch-Duitsche een heden hardnekkige defensieve gevechten. De stad Catania, sinds drie weken door overwe gend sterke strijdkrachten bestookt en dagelijks onder worpen aan zeer hevige bom bardementen uit de lucht er uit zee, werd geëvacueerd. De bevolking heeft op voorbeel dige wrjze het hevige vuur van den vijand en de harde ontberingen die door den toe stand werden opgelegd verdra gen en daarbij blijk gegeven van groote fierheid. Italiaan sche en Duitsche bommenwer pers vielen opnieuw ds havens Palermo en Augusta aan, ■waarbij zy voor anker liggen de schepen troffen en bescha digden. Vijf vyandelyke vlieg tuigen werden door jagers van ds as vernield. In den nacht van 4 Aug, drongen Italiaansche storm- booten, die gedragen werden door een duikboot, de haven van Gibraltar binnen, waar zij twee schepen van het type „Liberty", elk met een inhoud van 7500 ton, alsmede een tankboot van 10.000 ton, tot zinken brachten. Dezslfde on derzeeër had eenzelfde taak vervuld in den nacht van 7 op 8 Mei, eveneens in de haven van Gibraltar, waar op dezelf de wijze door stormbooten wa ren tot zinken gebracht twee Engelsche schepen met een gezamenlijken inhoud van 17.000 ton en een Ameri- kaansch schip van 7500 ton. Dit weermachtbsricht was geteekend door generaal Am- brosio, den nieuwen chef van den Italiaanschen generalen staf. Volgens latere berichten be draagt het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking als gevolg van den vijandelijken luchtaanval op Napels, waar van gisteren melaing is ge maakt: 210 dooden en 464 ge wonden. Byzonderheden over de geallieerde landing op Sicilië. In een Duitsch blad zijn, naar de N.R.C. meldt, thans nadere bijzonderheden gepubli ceerd over de speciale middelen die de geallieerde troepen bij de landing op Sicilië nu bijna vier weken geleden, ter be schikking hebben gestaan. Het is nu wel duidelijk, dat de aan vallers gebruik hebben ge maakt van een buitengewoon groot aantal eenheden, waar onder landingsschepen, ge vechtswagen-landingschepen en landingsbooten van verschil lenden aard. De groote landingssctaepen zijn transportschepen met een inhoud tot J0 000 ton, die ook als landings middelen-dragers kunnen wordt stempeid, omdat zij een bepaald aan tal landingsbooten aan boord hebben, die vlak onder de kust in den strijd worden geworpen. De landingssche pen voor gevechtswagens zUn over wegend verbouwde tankschepen er we scheepstypes tusschen de 2000 5000 ton, met een capaciteit in sommige gevallen van 40 middel- tanks. Van de landingsbooten worden o.m. genoemd de snelle man schappen-landingsboot van circa 4J ton, die een snelheid heeft van 14 15 knoopen en 20 soldaten kan mee voeren. Verder de landings-stormboot ongeveer 18 knoopen snelheid en capaciteit van 24 manschappen. Hetzelfde type stond ook in een groo- ter formaat ter beschikking. Tevens namen aan de landing deel de on- dersteunings-landingsbooten. welke een sterke boordbewapening hebben, n.l. een stuk geschut, een granaatwerper en machinegeweren, alsook de groote motor-landingsbooten met 18 ton in houd, welke een tank van 16 ton, 40 manschappen enz. aan wal kun nen brengen. De landings-leidingboot van 2500 ton beschikt over een zeer sterke wapening en een capaciteit van drie tanks van 40 ton of zes tanks van 25 ton resp. 600 manschappen. Tenslotte stonden den invasietroepen nog andere booten ten dienste. DE GEBEURTENISSEN IN ITALIË. Rustige toestand in Triest. In alle fabrieken in Triëst en omgeving wordt het werk weer op normale, rustige wijze voortgezet. In de steden Triëst, Fiume en Pola heeft men af gezien van de invoering van 'n sluitingsuur voor de avond uren. In de overige gebieden die tot de bevoegdheid van de legerleiding behooren, wordt het sluitingsuur echter ge handhaafd. Joden wetten blijven van kracht. Van bevoegde zflde wordt verklaard, dat de Jodenwetten die de laatste jaren zijn uitge vaardigd, ook na de regee- ringswisseüng van 25 Juli voorloopig van kracht blijven en geen wijziging hebben on dergaan. Een commissie van rechters. Teneinde de belastingauto riteiten in te lichten over het roerend en onroerend bezit van die personen, die sedert den marsch naar Rome openbare functies hebben bekleed, of de een of andere politieke activi teit hebben uitgeoefend, is, naar de N.R.C. meldt, een commissie van rechters be noemd. Deze commissie zal uit maken of de bezittingen van voormalige fascistische func tionarissen eventueel aan den staat zullen komen. Het onderwijs. De Italiaansche minister van onderwijs heeft bepaald, dat er geen schoolboeken meer mogen verschijnen, die op een of an dere manier, voorvallen uit de geschiedenis, tendentieus of verheerlijkend weergeven. Zij mogen ook' geen principes of ideeën bevatten, die met de nieuwe opvattingen onveree- nigbaar zijn. Dit jaar zal slechts geschiedenis tot aan den eersten wereldoorlog wor den onderwezen. Italië's houding een pro bleem voor Engeland. Volgens berichten uit Lon den in det Zweedsche bladen is de houding van Italië in Enge land een probleem geworden. Er bestaat in Engeland een groep politici, die een Italiaan sche „Darlaniade" vreest en die daarom systematisch een radicale ontwikkeling in Italië zou willen bevorderen. In de artikelen worden dan J voortduring scherpe aanvallen gen Badogllo en den koning ge richt. De correspondent van Dagens Nyheter schrijft, dat de zg. Italiaan sche crisis ook de tegenstellingen tusschen Engeland en Amerika actua liseert. Een derde punt vormen de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie eenerzijds en de geallieerden in het Westen anderzijds. De aanval op Napels. De Romeinsche bladen pu- bliceeren uitvoerige berichten over den jongsten vy andelij ken luchtaanval op Napels, waar bij geen enkele stadswijk ge spaard is gebleven. De vijand wierp duizenden bommen van groot en middelbaar kaliber, alsmede brandbommen neer. Hij viel ook met mitrailleurs aan. De verwoestingen door dezen 96sten luchtaanval aan gericht overtreffen alles wat tot dusver door vorige aanval len werd vernield. Vooral de binnenstad werd zwaar geteis terd. Het aantal verwoeste pa leizen, kerken en liefdadig heidsinstellingen is ontelbaar. De Amerikaansche verliezen op Sicilië. De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft te Washington meegedeeld, dat de verliezen der Amerikaan sche troepen op Sicilië tot aan 22 Juli bedroegen: 501 dooden, 3870 gewonden en 2370 ver misten. Distributieophaaldiensten niet langer toegestaan. In verband met de bezwaren, welke verbonden zijn aan het vervoer van een groot aantal distributiebescheiden, is het noodzakelyk gebleken te bepa len, dat de plaatselnke distri butiediensten geen bescheiden meer zullen uitreiken aan z.g. distributie-ophaaldiensten. De ze diensten zullen er dus niet meer hun bedrijf van kunnen, maken distributiestamkaarten van hun abonné's aan distribu tiediensten aan te bieden ter verkrijging van bonkaarten. In het algemeen zullen parti culieren niet meer dan tien distributiestamkaarten tegelijk in behandeling mogen geven ter verkryging van bonkaar ten. Een uitzondering zal slechts gemaakt kunnen wor den voor distributiestamkaar- ten. welke blijkens de daarop gestelde gegevens van één gezin of samenwoning afkom stig zijn. Weer twee nieuwe zegels. Van 16 Aug. af zullen we derom twee frankeerzegels van de nieuwe serie verkrijgbaar zijn, t.w. van 1% cent met drie-kronenboom (purper) en van 15 cent met de beeltenis van Piet Hein (blauwachtig paars). Zweedsch-Duitsche overeen komst. Tusschen de Duitsche en Zweedsche regeering is over eenstemming bereikt over het stopzetten van het transito- verkeer van verlofgangers en oorlogmateriaal door Zweden in Augustus. In Venuzuela zijn de ri vieren Orinoco en Apure bui ten haar oevers getreden. 50 duizend stuks vee zyn reeds verdronken, de oogst is ver nield en duizenden boerderijen zyn met den grond gelijk ge maakt. Een Nederl&ndsclt vrijwillige* schrijft: Slechts een deel van het Neder- landsche volk denkt heden ten dage nalionaal-soclalisfcisch, maar ook zij, die dit nog niet doen, zollen eens aan de groote zaak gelooven. WU zetten ons ook voor hen, voor al onze volksgenooten, in, wanneer wij hier in de Waffen- SS vrijwillig onzen plicht doen. Dit is één van de duizenden kerels, die een daad gesteld heb ben. Waar blijft uw daad? Meldt U vrijwillig voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Inlich tingen SS-Ersatzkomtnando, Den Haag, Korte Vijverberg 5.- Een maand In een weersportkamp. :en ontspanning, een werkelijke va* antle. Een vacantie echter met een diepe Ideëele beteekenis; het kwee van saamhoorigheidsgevoel tus- n de Jongens van zes Germaan- landen. In het schilderachtige Karlntische bergland komt de Jeugd uit Noorwegen, Denemarken, Duitsch- land, Nederland, Vlaanderen en Wa- lonië bijeen. Ze hebben een maand lang de schoolbanken of hun plaat sen In de fabriek verlaten om elkaar hier te ontmoeten en In de zuivere berglucht gezondheid en' kracht oo te doen. Kom er ook bij en meld Je Utrecht, Koningslaan 9. FritB Emde-Stopf-Pax m.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1