J Drie onmisbaarheden Cast@IIa z <rl ÏS 2ij INMAKEN ZONDER WECK-KETEL. Hedenmiddag demonstratie met FERIA inmaak-artikelen by de firma A. TTLROE, St. Adriaanstraat 17, Goes. FERIA OOK VOOR Maah van de nood een deugd Bij Albert Heijn hoeft U niet te wach ten! Geef Uw boodschappen lelefo .niech op. ol breng tevoren even Uw boodtchappenlijsije. Dan hoort U meteen wanneer ie gereed staan en U ze zonder wachten kunt laten halen. Dit voordcel biedt Albert Heijn U gaarne, nu er met meer bezorgd mag worden. En... bij A.H. hebt U de zekerheid van de goede kwa liteit co de zorgzame, attente bediening! De zitting van den Italiaanschen ministerraad. I But aroma gele saus- I poeder, smaakt en geurt precies alsgesmolten boter. Albumöna juspoeder, zorgt o.a. voor vele soorten pikante jus en fijne sausen. J Transparanta aard- I appeltapioca, voor de be- I reiding van voor-oork>g- sche" schoteltjes. Het beate,dat op de bon verkrijgbaar is. w. A- scholten's F AB RISKEN Als we volop schaatsenrijden.., dan is de tube Castella Tandpasta, die U vandaag koopt en iederen morgen gebruikt, nog niet opEen oer zuinig Dobbelman- product. Slechts 2 mm. tandpasta per keer. Gemengd met Perldon, dat duizen den kleine schuimpareltjes vormt. De Italiaansche nünisterraad, die gisteren onder voorzitter schap van maarschalk Badog- lio is bijeengekomen,, heeft 3ys uur geduurd. In het over de zitting uitgegeven communi qué wordt gezegd: Op voorstel van ds bevoeg de vakministers zijn talrijke wetsontwerpen, resp. verorde ningen goedgekeurd, die nood zakelijk zijn geworden door de regeeringsveranderingen en die in hoofdzaak betrekking hebben op de lööpende aange legenheden en organisatori sche wijzigingen. De contröle op den oogst en vooral op de graanaflevering wordt op be sluit van den ministerraad op gedragen aan militaire provin ciale commissie. Na een rapport van den mi nister van financiën omtrent den financieelen toestand hechtte de ministerraad goed keuring aan een agenda, waar in uiteengezet wordt, dat de financieele politiek op de ge dachte der bescherming van de valuta en de bezuiniging wordt opgebouwd en stapsge wijs evenwicht tracht te berei ken op ds normale begrooting. Hieruit vloeit voort, afge zien' van de maatregelen der oorlogvoering, waarop niet valt af te dingen, dat de -icherpste bezuiniging op de uitgaven noodzakelijk is. Op belastinggebied moeten de of fers rechtvaardig verdeeld worden. De minister van ju stitie kreeg opdracht van den ministerraad om de noodige studieën te laten instellen, ten einde uit de wetboeken voor burgerlijk en strafrecht* de be palingen te laten verwijderen, die in tegensDraak staan tot de geestelijke en juridische traditie der natie. De minister van onderwijs diende een ont werp in betreffende de ophef fing der fascistische jeugdor ganisatie G.I.L. en de ontbin ding der daartoe behoorende organisaties. Het vermogen der fascistiche jeugdorganisa ties gaat over op den staat. Op een later tijdstip zal een besluit genomen worden ten aanzien van de scholen en on derwijsinstellingen der GJ.Ll en over haar personeel en ver mogen. Een tweede door den minister van onderwijs inge diend ontwerp geeft aan het instituut Arnaldo Mussolini zijn oude benaming „Nationaal instituut Guiseppe Kirnier" te rug. De beide ontwerpen wer den goedgekeurd. De ministerraad sprak zich er voor uit om drie om politie ke redenen uit hun functies verwijderde universiteitspro fessoren weer in hun functies te herstellen. De minister voor de corpo raties diende een ontwerp in, betreffende de wijziging der tot dusver bestaande corpora tieve provinciale raden en -bu reaux in „provinciale econo mische raden en -bureaux", benevens van het „corporatie ve inspectoraat" in een „in spectoraat voor industrie en arbeid". Volgens een ander ontwerp van den minister werden ver schillends raden en commissies der corporaties opgeheven. Aangenomen werd verder een ontwerp van den minister voor de volksopleiding betref fende de discipline der pers in oorlogstijd. Communistische activiteit. Uit Italië in Chiassi komen de reizigers vertellen, volgens een bericht in de N.R.C., dat maarschalk Badoglio met den dag aan populariteit wint. Al hoewel er een algemeene ont spanning in den binnenland- schen toestand is te constatee- ren, moet men de toenemende communistische activiteit toch niet over het hoofd zien, aldus deze ooggetuigen, vooral in 't geheim wordt veel door de communisten gedaan. Er wor den vergaderingen belegd, vlug. schriften verspreid en steeds weer duiken geCyelostileerde blaadjes van de communisti sche partij op. TOELATING TOT DE REÏCHSSCHULEN. Duïtsche en Nederlandsche ouders, die hun 10- en 11-jarige zoontjes er dochtertjes voor toelating in de Reïchsschulen willen opgeven, moeten de aangifte zooveel mogelijk tot en met 20 Augustus doen en wel voor jongens bij den leider van de Reichs- schule te Valkenburg (Limburg) er voor meisjes bij de leidster der Reichsschule te Heythulzen bU Roer mond (Limburg). In enkele gevallen kunnen later-binnengekomen aanmel dingen behandeld worden. De aangifte moet vergezeld gaan van het laatste schoolrapport, een foto en een kor ten levensloop. De Reïchsschulen zijn Internaten. Hei wetenschappelijke leerplan- komt overeen met dat van een middelbare school en geeft gecht op het voort zetten der studie aan een universi teit. Het schoolgeld, dat de ouders moeten betalen, Is gering. In vrij groot aantal gevallen zal koste- looze plaatsing kunnen worden leend. Radioprogramma ZATERDAG. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Ork. Wouters. 12.45 Ber. 13.00 Land en volk brengt. 13.05 Ork. Hendriks. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 Ork. Hendriks. 14.00 Sted. ork. van Maastricht. 15.00 Za terdagmiddagprogramma. 16.45 Ber. 17.00 Voor Ned. zeelleden. 17.20 Ork. ■Willebrandts. 18.00 Politiek week overzicht. 18.10 Ork. Balogh. 18.45 W.A. 18.55 Gram. 10.00 Ber. 10.10 Reportage. 19.15 Gram. 1930 Luister- flits. 20.00 Volksliederenprogramma. 20.45 Koorplaatjes. 21.00 VrooHjk Za- terdagavondprogr. 22.00 Ber. 22.15 Gram. Hilversum II. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 15 30 Gram. 16.45 Ber. 17.00 Orgel. 17.30 Gram. 18.00 Gram. 19.00 Ber. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Gram. 20.15 Beroemde wedstrijden v. Klaveren-Tonet. 20.30 Ork. Glahö. 21.00 Concertgebouwork. 21.45 Avondwijding. 22.00'Ber. HET N.A.F. IN ZEELAND. n. In Zeeland werkt het Ar beidsfront met 52 plaatselijke kantoren, voor de 103 gemeen ten In iedere gemeente of ge hucht wordt getracht onbezol digde medewerkers aan te stel len. Vanzelfsprekend bestaat in Zeeland dit apparaat hoofdza kelijk uit landbouwmedewer- kers. y Eén ernstige waarschuwing richtte de heer De Jonge Baas op de dezer dagen te Middel burg gehouden persconferren- tie aan de werkers, omtrent de aanmelding van ziektegeval len, daar in vele gevallen ge simuleerd blijkt te worden. Dit zou wel eens van nadeeligen in vloed kunnen zijn op het per centage der uitkeeringen. Op gemerkt werd. dat het „in be handeling zyn nog niet altijd inhoudt, dat men arbeidsonge schikt is. De afdeeling Schoonheid van den Arbeid kan, gezien de oor logsomstandigheden, niet tot volle ontplooiing komen. Op het gebied van vervuiling er verwaarloozing is echter in di verse bedrijven reeds veel be reikt, zooals de opruiming van materiaal, het bijeenbrengen van afvalstoffen, het opschilde. ren van muren en werkplaat sen enz. enz. Zeer uitvoerig werd gesproken over de opheffing van de werkloo- zenkas. Van 1 Augustus is een regeling- getroffen. die ten doel heeft om de leden, die minstens 1 jaar lid van het N.A.F. zfin, bU onvrijwillige werkloosheid, boven de steunuitkee- rlng van den gemeentelijken dienst voor sociale zaken, een extra toe lage te verschaffen, neerkomend op 10 van het gemiddelde wekelijk sche Inkomen, Besloten is v< groote aantal leden die jarenlang aan de vroegere werkloozenkas heeft bij gedragen naast den toeslag nog een aanvullende ultkeering beschikbaar te stellen. Voorheen ontvlnggo de gehuwde leden bij werkloosheid 70 van hun gemiddeld wekelijksch inkomen over de voorafgaande 26 weken en de on gehuwde 60 S5>. Mocht nu blijken, dat de steun van gemeente vermeer derd met 10 <m toeslag van het N. A F. in totaal minder uitmaakt dan 70, resp. 60 dan wordt door het verstrekken van een aanvullende ult keering aan hen die op 3 Juli reeds minstens 3 jaar lid der werkloozenkas waren, gezorgd; dat men toch aan dit percentage komt. Rekening is gehouden met de rech ten, welke de leden zich in den loop der jaren verworven hebben. Daar het N.A.F. meent, dat een werkloozen- verzeltering tot de taak van den staat behoort, heeft zij dienovereenkomstig maatregelen getroffen. Nu er thans en in de toekomst practlsch geen werkloosheid meer voorkomt, zou het onredelijk zijn de leden naast de gewone contributie nog werkloozenkas-bijdra gen te laten betalen. Natuurlijk zal er seizoen werkloosheid blijven bestaan, vooral bij de landarbeiders, welke in Zeeland, een belang rijk percentage van het leden tal uitmaakt. Voor deze groep is de contributie niet alleen met de helft verlaagd, doch het aantal uitkeeringsdagen is, vergeleken met vroeger niet otnbelangrijk verhoogd. MIDDELBURG Uit het politierapport. Dè politie stelde een onder zoek in naar den diefstal van een autowiel en twee daarbij behoorende banden, welke dief stal door J. v. d. K. was aangegeven. Drie zusters uit Sliedrecht, E. van H., J. van H. en T. van H., die schijnbaar hun vacantie in het spergebied wilden doorbrengen, maar niet in het bezit waren van de daarvoor benoodigde Ausnah- megenehmigung, zagen kans toch op Walcheren te' komen. De politie ontdekte haar even wel. Proces verbaal werd op gemaakt en de 'dames uit het spergebied verwijderd. Filmvoorstelling N.A.F. Woensdagavond werd in de Schouwburgbioscoop vanwege het Nederlandsch Arbeidsfront een gratis filmvoorstelling ge geven. Dezelfde films werden vertoond die Zaterdag.j.l. voor de Betriebsführer en sociale voormannen gedraaid zijn. De belangstelling was £hans groo- ter. Spreker van den avond was de heer A. C. de Jonge Baa. Ook deze toespraak had „De schoonheid van den arbeid" tot onderwerp. Overal zijn nog menschonteerende omstandig heden, waaronder gewerkt moet worden. De arbeid is in zoo'n geval geen vreugde, maar ee» last. Dat moet ver anderd worden. Het N.A.F. acht het zijn taak bedrijfs- gemeenschappen te vormen en zoo tot een socialisme te ko men. Een eerste vereischte is dan dat de werkers zelf de handen aan de ploeg slaan. Het is niet mogelijk onmid dellijk een idealen toestand te bereiken, maar de jeugd van thans zal, indien er nu reeds voor gewerkt wordt, ondfer betere omstandigheden leven. Openbare vergadering N.SJJ. Donderdagmiddag hield de N.S.B. op den Dam alhier een openlucht vergadering. De spreker, dr. M. H. Werther, wees in zijn redevoering over het onderwerp „Ons werk en de waarheid" speciaal op de groote gevaren van het bolsje wisme, die ook over Nederland zouden komen, als Engeland en zijn bondgenooten dezen oorlog zouden winnen, hetgeen vele „goede vaderlanders" nog steeds hopen en gelooven. VLISSINGEN Feuilleton 8) DE MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN. Hij brak af. „Vergeet het!" bracht hij uit. „Hoe minder je weet, hoe beter. Ik zal dit wel op mijn eentje opknappen. Maar luis ter, je kunt me helpen. Ik moet vanavond aan wal". De kapitein aarzelde. „Zooals jij eruit ziet, deed je er beter aan, eerst een flinke nachtrust te genieten" opperde hij. „Je ziet eruit om zoo in moeilijkheden te gera ken". Henneman schudde zijn hoofd. ^Vanavond niet", beloofde hrj. „Ik moet aan land omdat ik een lezing moet houden voor de Rotterdamsche Maat schappij voor Tropische weten schappen. Dit is de eenige avond die ik voor toen vrij heb, want ik zal bjjna onmid dellijk weer naar Borneo te- rugkeeren, zoodra deze eh privé-aangelegenheid is af gedaan. Ik kan de Maatschap pij-voor Tropische Wetenschap pen niet in den steek laten. Een volle zaal verwacht me. Wat dunkt jou van de loods boot? Kan ik daarmee niet aan land?" „We krijgen de loods niet voor morgenvroeg aan boord". „Dan zal ik om een motor- boot telegrafeeren om te ko men halen!" „Zooals je wilt". De kapi tein haalde de schouders op. „Maar ik wilde wel, dat je tot morden wachtte. Wij zijn ouwe vrienden. Joop en rond uit gezegd, staat de stemming waarin jij op het oogenblik Verkeert, mij heelemaal niet aan". „Anderen zal die stemming nog minder aan staan!" gaf Henneman ten antwoord, ter wijl hij zich naar de cabine van den marconist haastte. „Ik wilde, dat ik die im pulsieven idioot met den ster- ken arm kon vasthouden, hem in de boeien slaan", mompelde de kapitein. Pas veel later zou hij beseffen, dat een aan tal menschenlevens veel lijden en ellende zou zijn bespaard, als hij de gedachte in een daad had kunnen omzetten. De motorboot, die langszij de Indrapoera kwam, zette koers naar Katendrecht, door een duisternis, waarvan zelfs de man aan het stuur moest toegeven, dat hij nog nooit zooiets had meegemaakt. Niets anders dan zijn intuïtie wa£ zijn gids want lichten waren op een afstand van anderhal- ven meter nog niet te zien en de dikke mist dempte elk geluid. Elk verkeer op de rivier was, naar hij zei, gestaakt., Maar aan land was het druk genoeg. In Katendrecht ston den de menschen te wachten, want het nieuws had zich verspreid, dat er een boot uit gevaren was om een passa gier van de Indrapoera te ha len. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gede poneerd: een rijwielsleutelen dat inlichtingen zijn te bekomen om trent: blauw wollen kinderbad pakje bij C. Roelse. p. a. Min- naard, Coosje Buskenstraat 23; zil veren'ringetje bij Sanderse, Kou- dekerkschéweg 57; hamer bij G. Louwerse. Molenstraat 38; huis sleutel bij A. de Wijze, Kasteelstr. 106: kinderschopje bij Maas. Kou- d^kerkscheweg B 340 te Koudeker- ke: witte keeshond bij L. Hu- bregtse. Sottegemstraat 62boven: zilveren vulpotlood bij Luitwieler, Scheideer. 4S: blauw jongens- sport ja.4ie hij TT. van Wezel. Kou- dekerksoheweg O 59: bruine da messchoen met w'tte sok bij G. Meerman. Lange Zelke 46: huis sleutel bij G. Vermeulen. Glacis- straat 35: kinderhandtaschje b»j Buitenkamp. Vlissingschestr. 336 te Koudekerke: Crucifix hjj Schipper. Schuit vaartgracht 193: een tomoouce, een ledige zak en een boodschapnentasch bij kantoor P.Z.E.M.. Lampsinsstr.een 4- kfeurenpotlood bij Laeace. Konde- kerkscheweg 317 te Koudekerke: kleine fotoalbum met 6 foto's bij N.V. Bata. Walstraat; een bril met crèmekleurig montuur bü Van As. Molenstraat 17; strijkijzer bij C Roose. Achter de Kerk 9: een sleutel bij A. Bedet. Verk^ Qunfc- kelaarsfraat 152: schoo'ètui, bu reau P.Z C.. Walstraat 58. L»! SS O a 3' <0 z O h. ui (Wordt vervolgd. rlootdredacteur: J. C. Visser, Vllssin- Sen: Algemeen redacte-ir: M. Geeree Middelburg; Stadsnieuws: de Voo«j] Vlissingen en J. P. Ph. Ooorenbos. Middelburg; Gewestelijk nieuws; H. «ran Benthem. Goes en R. B L. Sondag, Oaetburg: Haagsch redacteur mr. j. C. de Wit; Advertent'echef: voor Mid- ielburg C. P. Butje, voor Vllsaingen 3. Rtjkeboer. hl CL <0 ld m o _i ld (5 <02 S u lü oa 11 lij 1 <0 z ld t GJ?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2