Q 5' k 0 1 h ÜJ h J li ii Li Uaot is fHeumf jfctaft êasriih TU Itöt Qzstï}izdizru& en van hun universiteit toe stemming gekregen hebben om verder te studeeren. Bovendien moeten de vrijge stelde krijgsgevangenen de door den Wehrmachtbefehlsha- ber Niederlande uitgereikte ,,Rückstellungsbescheinigung" steeds bij zich dragen. Der HÖhere SS- und Polizei- führer, RAUTER. SS-Obergruppenführer und General der Polizei. ITALIAANSCHE MINISTERRAAD HEDEN BIJEEN. N.V. „DEFA", Arnhem Die levert zijn Scheerzeep- bon S in bij zijn leveran cier. want hij krijgt dan nog Adelaar-Scheerzeep van oude kwaliteit! ADELAAR-PRODUCT vantirt wereld bekende merk Stefani meldt uit Rome: De Italiaansche ministerraad komt heden bijeen voor het bespreken van belangrijke maatregelen. De afgetreden leden der fascistische regceiing. Om de ongegrondheid der ge ruchten over de behandeling der op 25 Juli afgetreden leden der fascistische regeering aan te toonen publiceert de Gior- nale d' Italia op een promi nente plaats een uitvoerig ver slag, volgens hetwelk in elk af zonderlijk ministerie de over dracht der functié persoonlijk door de aftredende ministers in dén gebruikelijken officiee- len vorm aan de nieuwe mi nisters is voltrokken. Het Italiaansche onderwijs. Het ministerie van nationale opvoeding heeft de uitgevers van schoolboeken gewaar schuwd, dat de colleges van leeraren, die belast zijn met het "kiezen van de teksten voor het nieuwe schooljaar, geen aandacht zullen schenken aan boeken, die tendentieuze of partijdige interpretaties van feiten en historische gebeurte nissen bevatten of beginselen prijzen, welke onvereenigbaar zijn met den nieuwen toestand in Italië. Wat in het bijzon der de geschiedenisboeken be treft, moet voor het volgende schooljaar een exposé der ge beurtenissen eindigen aan ne; einde van den eersten wereld-, oorlog. Vrijlating van arrestanten. De vroegere afgevaardigde Cipriano Faccbinetti, een voor treffelijk journalist, die na 17 jaar van ballingschap in Frankrijk, eenige maanden ge leden was gearresteerd en we gens zijn liberale denkbeelden gedeporteerd, is thans in vrij heid gesteld. -Professor Guido de Roggiero die om politieke redenen onder het fascistische bewind ver oordeeld was, en die thans in vrijheid is gesteld, is benoemd tot voorzitter der nationale federatie van vrije beroepen en kunsten. De Italiaansche jeugdorganisatie. Het algemeen commando en de provinciale commando's der vroegere fascistische jeugd organisaties heeten voortaan „buitengewoon commissaris der Italiaansche jeugd", resp. „provinciaal bureau der Itali aansche jeugd". De vrijgezellen in Italië. Door een der eerste verorde ningen der nieuwe regeering waren de speciale wettelijke bepalingen tegen de vrijgezel len opgeheven. Thans wordt er echter op gewezen, dat de bij zondere belastingbepalingen Feuilleton DE MAN UIT DE WILDERNIS 7) door B. Reen Rotterdam bereidde Joop Henneman 'geen prettige ont vangst toen hij naar Neder land terugkeerde. Een zware mist hield de bekende dingen aan land voor hem verborgen, op' het oogenblik dat de Indrapoera den Nieuwen Wa terweg binnenkroop. Passa giers groepten op het dek sa men, luisterend naar sombere geruchten, dat de kansen om dien avond nog de haven bin nen te loopen, snel kleiner werden met het steeds dikker worden van den mist. Terug keerenden, die zich alleen de mooie dingen van hun vader land hadden herinnerd toen zij wegsmolten onder de tropi sche zon, begonnen zich af te vragen, waarom zjj de moeite hadden genomen de thuisreis te maken. De lucht was ver vuld van een killen damp die alle energie in hen deed ver- •tijven en de gedachte dat voor vrijgezellen blijven be staan. Vonnis van militaire rechtbank te Florence. De militaire- rechtbank te Florence heeft volgéns Stefani een beklaagde wegens het roe pen van leve Stalin, tot 7 jaar evangenisstraf veroordeeld. DE ONTWIKKELING IN ITAMB De ontwikkeling In Italië die weespiegeld wordt iir de Italiaan sche pers. wordt in toonaangeven de kringen in de Duiteche hoofd stad aldus gekarakteriseerd, dat het Italiaansche volk meer en meer het voornemen inziet van den vij and om Italië te vernietigen. Ook een zekere groep van illusionisten, die de door den vijand verstrekte parolen 6erieus heeft witten aan vaarden, weet th^us beter. De pa rolen, die een week geleden door dén koning en maarschalk Bado- glio zijn uitgegeven, nl. ..de oor log wordt voortgezet" zijn thans, naar men in Berlijnsche politieke kringen meent te kunnen aanne men, reeds gemeengoed geworden >an het geheele Italiaansche vo" Een geallieerde verklaring. Volgens een officieele Engel- sche publicatie hebben de Ver. Staten en de regeeringen van Engeland en van de Sovjet- Unie besprekingen gevoerd over de vraag van het eventu eel toestaan van asyl voor po litici uit vijandelijke "landen door neutrale staten. Als resul taat van deze besprekingen, al dus de N.R.C., is aan de ver tegenwoordigers van Groot- Brïttannië, in Ankara. Bern, Buenos Aires, Lissabon, Ma drid,. Stockholm en in het Vati- caan opgedragen den regeerin gen der landen waar zij Enge land vertegenwoordigen een verklaring te overhandigen., waarin de waarschuwing wordt geuit dergelijken personen geen asyl noch hulp te verleë- nen. De verklaring luidt als volgt: „De ontwikkeling in Italië in aan merking nemende en de mogelijkheid dat Mussolini en andere vooraan staande fascisten en personen die zich aan oorlogsmisdaad hebben schuldig gemaakt, zullen' trachten naar neu trale gebiedente vluchten, voelt de regeering zich --verplicht allo neutrale landen op te roepen dezen personen asyl te weigeren. Verder voelt de re geering zich verplicht te verklaren, dat zij elk asyl, hulp of bescherming, die aan dergelijke personen wordt ge geven als een aantasting zal schouwen van het principe waai vereenlgde naties voor vechten, die zij met alle hun ter beschikking staande middelen wenschen te -ver werkelijken." Amerikaansche vliegtuigen schenden Turksche neutraliteit. Naar thans blijkt, zijn de anglo-Amerikaansche bommen werpers, die twee dagen ge leden doelen op den Balkan hebben aangevallen, zoowel op den heen- als op den terugtocht over Turksch gebied gevlogen. Op den terugtocht hebben niet minder dan acht vliegtuigen een noodlanding gemaakt op Turksch gebied. Dit optreden wordt in Duitsche politieke kringen geschouwd als een nieuwe grove welbewuste neu- traliteitssehending. De anglo- Amerikaansche bommenwer pers zijn van Syrische vliegvel den vertrokken. Nieuwe activiteit Duitsche duikbootvloot. Inzake het tot zinken bren gen van 94 schepen met een gezamenlijken inhoud van 550.241 brt. in de maand Juli verklaren bevoegde kringen te Berlijn, dat dit resultaat slechts een begin is van de nieuwe activiteit der Duitsche duikbootvloot. De Duitsche duikbooten zijn, na van bijzon dere apparaturen te zijn voor zien, die noodig waren om aan de vijandelijke waarneming te ontsnappen, weer in grooten omvang tot den aanval over gegaan. Churchill heeft in het La- ;erhuis meegedeeld, dat de Ter. Staten in de komende tien maanden aan Engeland onge veer 200 koopvaardyschepen zouden leveren, die voor den duur van den oorlog onder Britsche vlag zouden varen. MIDDELBURG - Onderwicht. De economische dienst van de politie maakte proces ver- .1 op tegen den koopman in kruidenierswaren P. den H. wegens overtreding van de Prij zenbeschikking. Den H. verkocht zakken kristalsuiker van 1 kg, waarin bij nawegen maar 980 tot 985 gram bleek tet zitten. Zijn grootmoeder bestolen. Op verzoek van den com mandant der ordepolitie alhier werd door de marechaussee te Cadzand aangehouden de paardenknecht A. O., die van zijn grootmoeder, mej. O., geb. S., een aantal distributie bonnen gestolen heeft. O. is op transport naar Middelburg gesteld om ter beschikking van genoemden commandant te worden gesteld. Fiets gestolen. Mr. T. P. deed bij de politie aangifte, dat zijn heerenrij wiel, dat hij den 22sten van de vorige maand per trein naar Zutfen heeft doen ver voeren, niet aldaar is aange komen. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. - De luchtaanval op Napels. Bij den luchtaanval van Zon dag j.l. op Napels, hebben de vijandelijke vliegtuigen opnieuw het kerkhof gebombardeerd. Talrijke grafmonumenten en kapellen, alsmede het lijken huis werden verwoest. De kerk van San Pietro ad Aram met het altaar, waar Petrus de eerste mis opdroeg, werd zwaar beschadigd. men omhuld door een dichten rnist in den Waterweg zou moeten blijven liggen, zoo- dicht bij het doel waarnaar men in de tropen jaren had verlangd, veroorzaakte een stemming beneden nul op hét schip. Als bevoorrecht passagier, zocht Her neman den kapitein op de brug op. „Ik veronderstel dat je ge doemd bent hier te blijven liggen?" zei hij uit zijn hu meur. .,Op zijn minst tot morgen vroeg", was het antwoord. Henneman tuurde in de dik ke duisternis, en de kapitein nam hem "nieuwsgierig op. Hij kende» den tropenvorscher al jaren en nog nooit had hij hem in een stemming als nu meegemaakt. De lampen op de brug - belichtten een grimmige uitdrukking op het krachtige gelaat. Henneman maakte den indruk van iemand die plot seling woedend is geworden, de mist had daar evenwel geen schuld aan. Wat dat be treft was er niets plotselings aan hem. Hij was gedurenc' Burgerlijks Stand GOES. Üeboren: Maria Lou ise Hubertine. d. v. C. Pieters en M. F. H. de Clercq. Overleden: Anthonij Noom, 63 j., man van M. Groenenberg. DOMBURG. Geboren: Chris tina Maria. d. v. Lein Schoe en Jannetje Labruyère. Overleden: Laurens Oeertse. 67 j., echtgen. van Tannetje Schouwenaar. YERSEKE. Ondertrouwd Marinus Glerum, 27 j. en Anna Christina de .Jonge, 28 j. te Ka- pelle Getrouwd: Hubrecht Kievit, 25 j., te Kruiningen en Corne lia Maria van Haver, 25 j. Geboren: Herman Hendrik, z. v. Hervan Freaerik van Velt- hoven en Jeanette Wijkhuisen te Vlissingen: Johannes, z. v. Johannes Levinus de Konink en Jacomina de Ridder te Vlissin gen; Elizabeth, d. v. Cornelis van Zweeden en Elizabeth Aagtje Klein te Vlissingen; Adriaan, z. v. Isaac van der Jagt en Maria Nieuwenhuize; Licia, d. v. Cornelis Pieter van Putten en Anna Maria Poleij. Overleden: Cornelis Sinke 79 j., echtgen van Johanna Staal. de geheele reis zoo geweest. Totaal verschillend van den anders zoo vroolijke, zorgen vrije Henneman, die altijd re vanche had genomen voor de gevaren en de eenzaamheid van een lange expeditie, dooi de ziel te zyn van het Teis-! gezelschap op den thuisweg. „Wat scheelt jou Joop?" vroeg de kapitein hem plotse ling. „Je bent deze reis de oude niet. Je hebt hier zoo ongeveer rondgeloopen alsof je je laatste oortje had ver snoept! Ik wil niet onbeschei den zijn, ouwe jongen, als het moeilijkheden van persoonlij ken aard zijn, maar Henneman haalde de schou ders op en probeerde te glim lachen. „Och het is niets", begon hij, dan vlamde in zijn oogen een uitdrukking die men er in de beschaafde wereld nooit in had gezien. „Mijn oogen zijn open gegaan ten aanzien van de smerige practylcen van zekere ratten," voegde hjj er ruw aan toe. „In de eerstvolgende uren. Kees .(Wordt vervolgd.) VLISSINGEN Openbare leeszaal en bibliotheek. Over de maand Juli werd de Leeszaal bezocht door 256 perso ren. tw. 19 vrouwen en 237 man nen. Uit de bibliotheek werden 2593* banden geleend, t.w. 1701 Ne- -derlandsche romans, Ü02 studie werken, 41 romans in vreemde ta len en 349 kinderboeken. Aanwinsten: Romans: Arkel Zegwaard, van: Vrouwenarts. Els- schot: Het been, Lin Yu Tang: Peking onder bliksemlicht, 2 dln. Pennarts'; Ik zoek een vrouw. Uden, van: Aesculaap op zee. Weyts: Ik heet Livine. Studiewerken: Freytagh Loring- hoven, von: Duitsehland's politiek van 19331940. Brugmans: Napo leon. Tijdperk. Het, van de Ca- fiera Obscura, Rinkel: Psalter. 937, 2 d.ii. Roose: Ons gezin in de crisis (1940). Vrïends: De ak ker door het jaar. Id.: Lief en leed in het loofbos, z.j Binsber- gen en Mooy: Zien is kennen, 1937. Verzameling technische onderwer pen. 3 dln. 1921, 19-10, 1941. Lun- singh Scheurleer: Grieksche cera miek, 1936. Woestijne, v. dv Ly riek. 1628. Bredero: Tooneelwerk, Griane-klucht van den koe-Spaan- schen Brabander. 1942. Kinderboeken: Havelaar: Pinkje gaat op avontuur: Oven\-an Doorn: Pikkie Duimelot. Rogge veen: De baard van Daaritje ld.: Daantje gaat op reis. Id. Daairtje Groot en Daantje Kl-eln. GOES Gevonden voorwerpen. In de maand Juli 3943 zijn aan het bureau van politie te Goes on derstaande voorw.erpcn als gevon den aangegeven: Dertien porte- mormaie's met en zonder inhoud; 7 ceintuurs, een boek. een wind jack, een armband. een hand schoen, een zakdoek, een poes, een ijzeren staaf, een koffersleutel, een sleutel van een rijwielslot. 6 zi'.verbons van 1. een veulen, een toewijzing voor aardappel rantsoenen. 5 rentezegels, een pop. 7 vulpenhouders. 3 huissleutel", een paar handschoenen, een sjaal, een regenmantel, een duimstok, een broche. 3 rozenkransen, een zilveren horloge met ketting, een dameshoed, een damestasch. een rekenboekje, een gymnastiek schoen. een zakme-sje. een kinder schoentje. een ledige fruitkist. 2 kindersokjes, 4 armbanden, een klomp, een manchetknooop. een nagelgarnituur, een étui met bon- ren, een aantal 'bioembonnen. een nikkelen heerenpolshorloge. een hamër^, 2 brillen, een bezem, een koniinen-ve!-, een bril-étui. een boodschappentasch. 4 textlèlkagr- ten een badnak met handdoek en oen schoentje. "-S li i Radioprogramma VRIJDAG. Hilversum I. 414,4 M. 12.15 Ork. v. Bdeck. 12.45 Ber. 13 00 Land en volk brengt 13.05 Tus- schen de bedrijven. 15 00 Godsd. uit zending. 15.30 De weg naar de Gou den Stad. 16.30 Gram. 16.45 Ber. 17.00 Operettekoor, 18.00 B.N.O. 18.05 Kwartet. 18.45 Landbouw. 1855 Gram. 19.00 Ber. 19.10 Reportage. 19.15 Al lemansgading. 22.00 Ber. 22.15 Ork. Masman. 22.45 Gram. x Hilversum II. 17.00 Gram, 18.15 Opera Ork. 19.00 Ber. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Open. 20.15 Wat is Veenhuizen? 20.40 Piano. 21.15 Grant, 21.45 Avondwljdiiig. 22.00 Ber,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2