PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMèNTSPRiJS 19 ct. per week ox ƒ2.42 per Kwartaal Franco per post J 2.63 per kwartaal. AXzonderlljke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS! Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. B)3 abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent. dlenstaanvragen en dienstaanoie- dingen 50 ct. „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1943 DIT NUMMER BESTAAT UIT 186ste JAARGANG l BLADZIJDEN NUMMER 181 van °5? ,Dilia -z„a" gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walatr 58-60, tel. 10 (2 lUneni. Redactie na KantoortUd tel 578; Middelburg: LondenscHe Haaf 29. Reuactie TnrfSo 3541" Qoe8: Redactie en Adminisirane lurflcade 15, tel 2863, na KantoortUd tel. 2475; Souburg a. te" °os,buro; Redactie en Administratie Breedestraat 45. tel. i02: Breskent Dorpsstraat 35. tel 2L Sovjet-aanvallen bloedig afgeslagen. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Woensdag bekend: In den slag aan den Mioes hebben formaties infanterie en Ïiantserstrijdkrachten van het eger en van de Waffen SS on der leiding Van generaal-veld- maarschalk Von Manstein en van den generaal der infante rie Hollidt met voorbeeldige ondersteuning van de forma ties der luchtmacht onder lei ding van den generaal der vlie gers Des Loch, herhaalde door braakpogingen van sterke vg- andelgke strijdkrachten ver edeld en in een gloedvollen te genaanval den ten Noorden van Koeibysjewo doorgedron gen vijand verslagen. Tot 2 Augustus werden in deze ge vechten 17.895 gevangenen ge maakt, 730 pantserwagens, 703 stukken geschut en 398 gra naatwerpers, alsmede talrijke andere wapens en omvangrijk oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De verliezen van den vijand aan dooden bedra gen een veelvoud van het aan tal gevangenen. Aan het front van den Do- netz en in het gebied van Bjel- gorod probeerde de vijand met verscheidene divisies infanterie en formaties pantserstrijd- krachtcn bij krachtige onder steuning door de luchtmacht het front te doorbreken. Ter wijl de doorbraakpoging aan den Donetz opgevangen en de Sovjets in een onverwijlden te genaanval werden verdreven, zijn de felle gevechten bij Bjel- gorod nog niet afgeloopeh. Aan het front van Orel zet- ten de bolsjewieken hun hevige aanvallen met het zwaartepunt ten Zuidwesten van de stad voort. Zij werden onder vernie tiging van vele pantserwagens overal bloedig afgeslagen. Ster ke formaties van de lucht macht grepen tezamen met Hongaarsche gevechtsvliegers in den strijd van het leger in en bombardeerden dag en nacht spoorwegdoelen alsmede los plaatsen in het achterwaart- sche gebied van den vijand. Ook ten Zuiden van het La- dogameer stortten vijandelijke aanvallen met ondersteuning van pantserwagens en slagvlie gers voor enze stellingen ineen. Vliegende forpiaties en lucht doelartillerie van de lucht macht vernietigden Dinsdag aan het Oostelijke front een groot aantal Sovjet pantserwa gens en schoten li8 vijande lijke vliegtuigen omlaag. De beide laatste dagen werden aan het Oóstelijke front alleen door eenheden van het leger en van de Waffen SS 261 pantserwa gens vernietigd. In de wateren van Moermansk brachten snel-' le Duitsche gevechtsvliegtui gen twee vijandelijke kust- vrachtbooten en een Sovjet motortorpedoboot tot zinken. Op Sicilië hebben Duitsche en Italiaansche troepen op nieuw in dagenlange zware ge vechten tegenover een veelvul dig superieuren tegenstander en onder uiterst moeilijke om standigheden van terrein en klimaat, een groot afweersuc- ces behaald. Noord-Amerikaan- sche divisies probeerden steeds weer den centralen sector v«n het front te doorbreken .Alle aanvallen mislukten echter on der de zwaarste verliezen aan menschen en materiaal. In den tijd van 10 tot SI Juli werden door onze te land strijdende troepen 309 Britsch- Noord Amerikaansche pantser wagens vernietigd. Vliegende formaties luchtdoelartillerie van de luchtmacht en forma ties van het leger 'schoten in hetzelfde tijdvak in het gebied van de Middellandsche Zee 199 vliegtuigen omlaag, waarvan alleen 132 boven Sicilië. Bij aanvallen overdag van vrij zwakke vijandelijke lucht strijdkrachten boven de bezette Westelijke gebieden werden ne gen vliegtuigen neergehaald. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in gevech ten, die verscheidene uren duurden, ten Noorden van Ter schelling, zonder verliezen te lijden, drie Britsche motor- torpedobooten tot zinken en beschadigden een andere boot zoo ernstig, dat deze als ver loren beschouwd moet worden. Een vijfde boot werd in brand geschoten. Bijzonder verbitterde gevechten oo Sicilië. De hevige gevechten, die sinds vier dagen aan het Sici- liaansche front woeden, hebben in den centralen sector tus- schen Regalbuto en Centuripe een bijzonder verbitterd karak ter aangenomen, zoo meldde t het Italiaansche hoofdkwartier Woenslag, In dezen frontsector zijn door den vastberaden te genstand van de astroepen ver- scheidenemèt sterke strijd krachten uitgevoerde door braakpogingen van den vijand met succes afgeslagen. De luchtmacht van de as heeft aan de gevechten te land deelgenomen en vijandelijke doelen te land alsmede schepen aangevallen. In het Oostelijke deel van de Ionische Zee werden door Duit sche jagers drie „Liberator" machins vernietigd en werden door Italiaansche mijnenvegers twee tweemotorige vliegtuigen onschadelijk gemaakt. Lin Sen overleden. Lin Sen, de Chineesche pre sident is overleden. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft het pre sidentschap a.i. op zich geno men. De laatcte week Iti het weeraportkamp worden de proeven afgelegd het H.J.-prestatie-Insignd' en het H.J.-schiet-inalgne. Meer dan de helft van de deelnemera heeft een van beide Insignes behaald. Wel een bewüi dat de jongens met volle aandacht den dienst hebben gevolgd. Elke maand xullen nieuwe Jongens de kampen bevolken. Aanmelding: KoningslaaA 9, Utrecht. frankenhauaer-Stapf-Pax BEKENDMAKING. Het bureau van den Wehrmachtsbefehlhaber in Nederland maakt bekend: ,E'en aantal Nederlanders heeft zich in het bijzon der ook met deelneming van voormalige Nederland- sche officieren schuldig gemaakt aan begunstiging van den vgand. aan spion- nage en sabotage en aan overtreding van het verbod tot het in bezit hebben van wapens. Zij zijn derhalve door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de mogelijkheid van gratiever- leening was onderzocht, aan de volgende personen door middel van den kogel vol trokken 1. Jhr. Johan Schimmelpenninck, direc teur, geboren 30 September 1887 te Rhenen; 2. Anton Willem Marie Abenbroek, voormalig cadet en student, geboren 9 December 1917 te Den Haag; 3. Willem Theodore Cornells van Doorn, reserve eerste luite nant. geboren 31 Mei 1911 te Den Haag; 4. Fritjof Du- dok van Heel. student, ge boren 19 April 1918 te Sa- marang N.I.; 5. Christian van den Bergh, voormalig kapitein, geboren 27 Juli 1901 te Arnhem; 6. Willem Hendrik Hartly gemeente ambtenaar, geboren 2 Janu ari 1891 te Engwierum; 7. Salomon Vaz Dias, journa list, geboren 1 Juni 1904 te Amsterdam; 8. Rudolf Har- togs, textieltechnicus, ge boren 3 October 1918 te Berlijn; 9. Johannes van Straelen, vertegenwoordiger, geboren 26 Augustus 1015 tet Bussum; 10. Abraham Wijnberg, lasscher, geboren 17 October 1913 te Gronin gen; 11. Johan Frederik Henri des Jonge Meily, eer ste luitenant, geboren 16 October 1905 te Amsterdam; 12. Gerardus J. F. Vinke- steyn, binnenhuisarchitect, geboren 22 Maart 1907 te Schiedam; 13. Eduard Alex- ander Latuperisa, kapitein der infanterie, geboren 9 April te Coetoes; 14. Adria- nus Aloysius Felix Althoff, journalist geboren 12 Sep tember 1904 te Haarlem. 15. Antonius. C. van Rijen, foentehandelaar. geboren April 1913 te Utrecht: 16. Willem Mulder, onderwijzer, geboren 20 December 1888 te Amsterdam. TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen bekend gemaakte mededeeling van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevan genschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, wor den bij deze, op Dinsdag, den lOden Augustus 1943, tusschen 8 en 12 uur, voor melding in het Wehrmachtlager te Amers foort, Zonnebloemstraat, opge roepen het geheele militaire personeel (officieren - inbegre pen) van de koloniale reserve voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was, alsmede aile militairen van het Nederlandsch-Indische leger, die zich om een of an dere reden in Mei 1940 in Ne derland ophielden. Bij de melding moet worden over gelegd net persoonsbewijs, de dis tributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Overigens wordt verwezen naar de heeds eerder in de dagbladen bekendgemaakte mededeelingen van den wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden. betreffende te rugvoering in krijgsgevangen schap. Verblijfsverbod voor Noordelijke en Oostelijke provincies. BESCHIKKING prijzen, drijven daarmede een Je- vendigen handel en verrijken zich, Terwille van persoonlijke voordee- len schrikken zij daarbij voor moorden niet terug. De Höhere SS-und Pollzei- führer heeft reeds sinds dagen politieregimenten opgeroepen, die stelselmatig de vorenge noemde provinciën doorzoeken. Een vrij groot aantal gewa pende bandieten kon daarbij gegrepen worden. Een aantal personen, dat zich. door de vlucht aan de arrestatie wilde onttrekken,*werd daarbij dood geschoten. Teneinde de in deze landelijke provinciën thuishoorende bevol king tegen deze terroristen in be scherming te nemen en ten einde represaillemaatregelen van de be zettende overheid tegen de in deze provinciën thuishoorende bevol king te vermijden, heeft de com missaris-generaal voor de veilig heid zich genoodzaakt gezien bo venstaande beschikking af te kon digen. Door deze beschikking wordt het groote aantal der man nelijke Nederlanders boven de 16 jaar. die in die provinciën niet thuis hooren en zich daar tijdens de zomermaanden ophouden, ge dwongen om binnen vijf dagen tijds deze gebiedert te verlaten. De commissaris-generaal voor de veiligheid heeft tevens een beschikking afgekondigd voor het direetoraat-generaal van de Nederlandsche politie, vol gens welke voortaan transpor ten levensmiddelenbonnen van (3) lie gevolmachtigde van den de distributiekantoren naar de Rijkscommissaris voor de betrok-;plaatsen van uitreiking van ken provincie kan om bijzondere deze kantoren slechts mogen redenen andere uitzonderingen plaats hebben onder een dien- toestaan. Ar»!!,,.] 2 overeenkomstige bescherming Personen, die irr strijd met de'van de politie. Voorts is aan bepalingen van artikel. 1. verb-lüf den leider van den centralen houden in de in artikel 1. eerste distributiedienst opgedragen 't van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid betreffende een verbod tot ver blijf in de provincies Overijssel, Gelderland, Drenthe, Gronin gen en Friesland. Op grond van de artikelen 47 en 52 van de verordening openbare orde 1943 (no. 1/1943) bepaal ik met het oog op de handhaving der openbare orde en veiligheid: Artikel 1. (1) Het verblijf in de pro vincies Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Fries land is tot nader order ver boden aan alle mannelijke per sonen van Nederlandsche na tionaliteit, die den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en al daar niet hun vaste woonplaats hebben. (2) Dit verbod is niet van toe passing op (1) Personen, die. kunnen aan- toonen, dat zij bij Duitsche instan ties met inbegrip van instanties van de Duitsche weermacht en de Waffen-SS werkzaam zijn; (2) personen, die tengevolge van maatregelen betreffende de evacu atie of van verplaatsing van over heidsinstanties in deze provincies verblijf houden, alsmede hunne gezinsleden; (3) andere personen, die kunnen aantoonen. dat zö in dienst zijn van het rijk. de provincies, de ge meenten en de overige publiek rechtelijke lichamen en om rede nen den dienst betreffende in de ze provincies verblijf houden ltd. genoemde* provinciën, moeten deze binnen vijf dagen na afkon diging van deze beschikking ver laten. Artikel 3. (1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 1 er 2, dan wel deze tracht te ontdui ken. wordt, voor zoover niet vol gens andere bepalingen een zwaar dere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste maanden of met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden of met een dezer straffen. Uitlok kers, medeplegers en medeplich tigen worden als daders gestraft, (2) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sichercheits- polizei blijrt onaangetast Artikel 4. Deze beschikking treedt Sn wer king op den dag harer afkondi ging in de pers. 's-Gravenhage, 4 Augustus 1943. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid w.g. RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. COMMENTAAR. In de maand Juli van dit jaar hebben er in de vijf vo rengenoemde provinciën eenige overvallen plaats gehad op dis- tributiebureaux resp. op trans porten van levensmiddelenbon nen van de distributiekantoren naar de plaatsen van uitrei king. Deze incidenten werden verwekt door elementen uit de groote steden, die niet thuis hoorden in de streken, waar de misdrijven werden gepleegd. Met pistolen gewapende ban dieten overvielen dergelijke transporten en beroofden ze. Bovendien hebben voorname lijk communistische elementen uit de groote steden in deze provinciën een aantal pogin gen tot moord gedaan en moorden bedreven, waarvan burgemeesters, leiders van distributiekantoren en ambte naren van de Nederlandsche politie het slachtoffer zijn ge worden. Deze communistisch besmette elementen probeeren hun roofda- den ook nog te omgeven met een nationalistischen mantel, aan den anderen kant echter verkoopen zij de geroofde levensmlddelenbonnen tegen ongehoorde slifikhandels- aantal plaatacn van uitreiking; dezer distributiekantoren zoo te verminderen, dat de Neder landsche politie een doeltref fende politioneele bescherming kan verleenen. De commissaris-generaal- voor financiën en economie heeft voorts bepaald, dat aan een gemeente, waar de distributiebescheiden zijn ontvreemd, in de daaropvolgende maand geen vervanging voor ge roofde kaarten kan worden ver leend, daar zulks de voedings positie in Nederland niet toelaat. Gemeente- en politie-autonteiten, alsook de bevolking zelf moeten in hun eigen belang medewerken aan het onschadelijk maken van deze terroristen. Vrü groote afdeelingen van de Duitsche Ordnuugspolizei en de instanties van de Nederlandsche politie hebben opdracht gekregen de uitvoering vair deze beschik king terstond te controleeren. De bureaux van den Beauftragte van den Rijkscommissaris in de af zonderlijke provincies" worden ge machtigd om in bijzonder drin gende gevallen waarbij slechts sprake kan zijn vanbelangrijke beroeps, of zakenreizen van en kelen uitzonderingsvergunnin gen te verstrekken. De genomen maatregel zal zoo lang gehandhaafd blijven als de terreuraanslagen duren. Zouden in de andere provinciën van Neder land dergelijke verschijnselen zich voordeen, dan zou ook in die pro vinciën op dezelfde wijze worden opgetreden. Beschikking- van den Hölieren SS- und Polizeiführer. Met het oog op de heer- schende toestanden, wordt de bevolking in de bezette Neder landsche gebieden nogmaals gewezen op den bestaanden plicht, dat alle personen boven 15 jaar voortdurend hun per soonsbewijs bij zich moeten hebben. Ook worden de jongeman nen, geboren in de jaren 1924. 1923 en 1922. voor zoover zij van den arbeidsinzet zijn vrij gesteld, aangeraden de desbe treffende Bescheinigung van het arbeidsbureau voortdurend bij zich te dragen. Hetzelfde geldt voor studenten die de loyaliteitsverklaring geteekend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1