.2 fÜJ ia |a ld "3 3 8 9 3 o o «2 "3 prijsgeven en verloochenen onzer natlonaal-soclalistische beginselen. Daarvoor echter zijn wij bereid te allen tilde ons leven in de waag schaal t.e stellen en niemand ls van zins nog één ademtocht te doen, tenaij als nalionaal-sociallst. Zoo brengt ons de ernst van dit oogenblik bijeen. Nog nooit hebben wij, Duitsche en Ne- derlandsche nationaal-soeialis- ten, ons zoo één gevoeld als op dit moment. Nog nooit heeft ons het gevoel der volkomen saamhoorigheid, van onvoor waardelijk vertrouwen en over gave aan het wederzijdsche lot eener bloedbroederschap zoo vervuld als op dit oogenblik. In deze gemeenschap zijn jelui, mannen van de land wacht Nederland, door jelui eed onze lotgezellen geworden. Wij noemen jelui daarom onze kameraden. En wanneer jelui thans offervaardig besloten hebt met ons den zwaren weg der beproeving te gaan, heb ben jelui vandaag één ding ge wonnen: de onverbrekelijke ka meraadschap van het militante nationaal-socialisme. Kamera den, ons verbindt van nu af aan een onverbrekelijke band van trouw aan den Führer en geloof aan onze gemeenschap pelijke overwinning. De Führèr roept ons t«5e: het onwrikbaar geloof aan het succes en aan onze gemeenschappelijke toe komst* zal geen teleurstelling beleven, de overwinning zal ons zijn. Heil onzen Führer. Toespraak generaal Ranter. SS-Obertri up-,e.ift''hrer Ran ter noemde den trouw aan Adolf Hitler, waartoe de man nen besloten hadden, voor de Duitsche nationaal-soeialisten van den beginne af een van zelfsprekend iets. Gehoorzaam heid en dapperheid zjjn boven dien eigenschappen, den Duit- schers als het ware ingeboren. De strijd om Sicilië geen daarvan voorbeelden te over. Het komt et' slechts op aan, dat de wil om te winnen als een vlam in onze ziel brandt. In het volste vertrouwen, dat de Ffihrer zijn legers tot de zege zal voeren, riep hij de mannen op tot het uitbrengen van een driewerf Sleg Heil. Hootoredacteur: j. <j. Visser. Vlissin- gen; Algemeen redacteur: M. Ueersc Middelburg; 8tadsnieuwstl. de Voogd Vlissingen en J. P. Ph. Doorenooe. Middelburg; Gewestelijk nieuws: H. vaa Benthem, Goes en R. H L. Bondag, Oostburg; Haagsch redacteur mr. - C. de Wit; Advertent'echet: voor Mid delburg C. P. Buijs. vocw Vlisaingec S. Rijkeboer. Bolsjewistische aanvallen bloedig afgeslagen. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Dins dag bekend: „Aan het Koebanbrugge- hoofd werden verscheidene aanvallen der bolsjewisten bloedig afgeslagen. De eigen aanval ten Noorden van Koei- bisjéwo werd met succes voortgezet. Aan het Donetsfront stort ten verscheidene met tamelijk zwakke strijdkrachten gevoer de vijandelijke aanvallen in een. In den centralen sector van het front, vooral'ten Zuidwes ten van Orel, zette de vijand zijn doorbraakpogingen voort, waarbij hij nieuwe sterke in fanterie-, pantser- en lucht strijdkrachten in den strijd wierp. Onze heldhaftige strij dende troepen sloegen alle vijandelijke aanvallen af en wonnen ,door de luchtmacht gesteund, tijdelijk verloren ge gaan terrein ip een tegenaan val terug. Opnieuw werd een groot aantal bolsjewistische tanks vernietigd. Ook ten Zuiden van het La- dogameer gingen de bolsjewis ten na hevige voorbereiding door de artillerie, met krach- tigen steun van vliegtuigen, opnieuw tot den aanval over. Zij werden in hevige gevech ten van man tegen man en deels in een tegenaarfval met zware verliezen afgeslagen. Aan het Oostelijke front verloren de bolsjewisten op 1 en 2 Augustus in luchtgevech ten en door den afweer der luchtdoelartillerie 227 vliegtui gen. Op Sicilië leverden onze troepen in het bijzonder in den centralen sector van het front zware afweergevechten. Met zeer zware bloedige verliezen en een aanzienlijk verlies van materiaal, stortten de aanval len deels in gevechten van man tegen man, ineen. Een tijdelijk in een heuvelstelling binnengedrongen vijandelijke gevechtsgroep werd in een tegenaanval teruggeslagen. Ook in den Zuidelijken sector van het front js de gevechts activiteit weer aanzienlijk ge stegen. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen mengden zich in de gevechten op den grond en bombardeerden con centraties van tanks en au to's van den vgand in het ge bied van Nicosia. De vijand verloor Maandag in het Mid- dellandsche Zeegebied 21 vlieg tuigen. Na enkele aanvallen over dag van i vijandelijke lucht strijdkrachten op de bezette febieden in het Westen en op e Noorsche kust bombardeer den do Britten Maandagnacht opnieuw het stadsgebied van Hamburg en de verdere om geving. Opnieuw ontstonden verliezen onder de bevolking en aanzienlijke vernielingen. Volgens de tot dusverre ont vangen rapporten 'werden bij deze aanvallen 27 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij een overval van Brit- sche torpe'dovliegtuigen en bommenwerpers op 'n Duitsch convooi schoten bewakings vaartuigen en de luchtdoel artillerie op de koopvaardij schepen tien vliegtuigen neer. Vier andere vijandelijke vlieg tuigen werden door eenheden van de marine boven het West- Europeersche kustgebied ver nietigd. De op 2 Augustus gemelde vijandelijke luchtaanval op het Roemeensche petroleumgebied blijkt meer en meer een groot echec te zijn. - De verliezen van den vijand zijn tot dusver re met zekerheid tot 52 vlieg tuigen gestegen. 15 vijandelijke bommenwerpers hebben vol gens berichten uit het buiten land op neutraal gebied een noodlanding gemaakt. Hier door is volgens onze berekenin- ien alleen al meer dan de helft van de vertrokken for matie niet teruggekeerd. Het werkelijke verlies van het es kader Amerikaansche bom menwerpers zal nog wel veel hooger zijn. Feuilleton DE MAN UIT DE WILDERNIS door B. REEN. De kreten werden tot een soort razernij, als men dacht de prooi binnen zijn bereik te hebben, doch Henneman slaag de er in, zyn achtervolgers steeds iets voor te blijven. Tenslotte bereikte hij een ri vier een voortstuwende wa terstroom uit de bergen, die tusschen overhangende rotsge deelten uitgutste. Zoo snel hjj kon ontdeed hjj zich ran zijn hemd en wierp dat tusschen de rotsblokken. Dan bezorgde hQ zich met zijn mes 'n schram over zijn arm.en bevlekte zijn helm met het bloed; vervol gens plantte hQ het hoofddek sel op een scherpen rietstengel bij den stroom. Als een kat zoo vlug klom hg in een boom en keerde over een afstand van bijna een kilometer terug door zich Va ft boomtop naar boom top te slingeren als een aap, geen sporen achterlatend op den grond, behalve dié naar het water leidden. Sport Voetta Het begin van de competitie. Het begin van de voetbal competitie voor de eerste kl. is voor district IV vastgesteld op 29 Augustus Handboogconcours. Zaterdag hield de handboog- societeit „Zorgvliet" te Ellewouts- dijk haar jaarMJksch concours, waaraan werd deelgenomen door 55 schutters van 14 verschillende vereenlgingen. De prijzen werden als volgt be haald: Hoofd vogel: G. Varheijke van Zorgvliet: le klep: A. A. Geense; 2e k!«p: G. M. Gcense 3e klep: P. P. Stouthamer; le zij- vogel: J. van Doorn, allen var Zorgvliet: 2e zijvogel: J. RUk van „Willem Teil''. De hoofdkallen resp. doer Cor de Visser en C. J. P. van Liere, beiden van Zorg vliet. De kleine kallen door Jac. de Baar van „Willem TeM" en A. Stouthamer van Zorgvliet Radioprogramma Donderdag. Hilversum I, 414.4 M. 12.45 Ber. 13.00-In én om den bijen stal. 13.05 Omroepork. 14.00 Als de donder rolt. 14.15 Ork. Balogh, 15.00 Cello en piano. 15.3 OGram. 16.00 Melodisten. 16.15 Ber. 17.00 Ork. Masman. 17.30 Wat nooit vergeten wordt. 17.40 Piano. 1S.00 BNO. 18.05 Opera orkest. 18.45 Brandende kwes ties. 19.00 Ber. 19.10 Reportace. 19.15 Concertgebouworkest. 20.15 Klankbeeld. 20.40 Cncertgebouwork. 21.25 Alt en piano. 22 00 Ber. 22.15 Harmonie muziek en Friesche koor zang. 22.50 Gram. Hilversum II. 17.00 Gram. 19.00 Ber. 19.10 Voor de kleuters. 19.15 Sylvestro Trio. 20.15 Filmheem „Flevo".. 20.30 Gram. 21.00 Amusem. ork. 21.45 Avondwijding. 22.00 Ber. Vijandelijke aanvallen op Sicilië uitgebreid. Luchtaanval op Napels. Het Italiaansche opperbevel maakte Dinsdag bekend: Op Sicilië heeft de vijand zijn aanvallen uitgebreid tot dén Zuidelijken sector van het front, waar felle gevechten geleverd worden. In de wate ren van Zuidelijk Calabrië hadden onze motortorpedoboo- ten een ontmoeting met ge lijksoortige vijandelijke een heden, die werden afgeslagen. De stad en de omgeving van Napels alsmede talrijke plaat sen op Sicilië en Sardinië wa ren het voorwerp van vijande lijke luchtaanvallen. Zes bom menwerpers en 2 jagers wer den neergehaald: Boven Sar dinië hebben de vijandelijke formaties 12 tweemotorige toestellen verloren tijdens herhaalde luchtgevechten met dappere Italiaansche jagers. DE BOMBARDEMENTEN UIT DE LUCHT. Het onderwerp, dat op het oogenblik in Duitschlana en de rijkshoofdstad misschien wel het méést in beslag neemt, is de luchtoorlog, schrijft de Ber- lijnsche corr. van de NJR.C. Geruchten over de ontzettende uitwerking van de aanvallen op Keulen, Essen en vooral Hamburg droegen daartoe niet weinig bij. In de publiciteit worden de nog niet geteisterde steden en gebieden voorbereid op de verschrikkingen, die eventueel verwacht moeten worden en wordt de ernst van de vliegeraanvallen in alle toonaarden beschreven. Een ieder moet weten, dat de wer kelijkheid, elk bericht, eiken brief en elk voorstellingsver mogen overtreft en -bovendien moet een ieder er rekening mee houden dat hij reeds in den komenden nacht in het voorste front van den luchtoorlog kan worden gerukt, zegt een blad. Verscheidene kranten bevatten wenken, hoe men zich gedra gen moet, wenken gebaseerd op aanbevelingen in vernielde steden en uit dergelijke advie zen blijkt, dat de oorlog steeds meedoogenloozer vormen is gaan aannemen. Bij de behandeling van den lucht oorlog wordt in de laatste week o\er vergelding niet gesproken. Zulks behoeft echter niet te be ttekenen dat deze achterwege zal blijven. De aanvallen, die het Duitsche luchtwapen op Engeland heeft ondernomen in de afgeloo- pen week werden zorgvuldig om schreven als aanvallen op bepaal de militaire doelwitten, niet ale vergeldingsaanvallen. Dat echter zware raids m het kader van een vergeldingsactie tegen Engeland zullen worden uitgevoerd, is reeds vaak genoeg aangekondigd. Ook berichten uit Engeland gewagen van uitgebreide maatregelen, met het oog op een in den herfst te verwachten intensiveering van den luchtoorlog van Duitsche züde. kreten van de koppensnellers, toen zij het hemd en de be bloede helm ontdekten. Hij kon hen zich voorstellen, zooals ze aandachtig de sporen bestu deerden, hun woede uitgillend tegen de krokodillen, waarvan ze dachten, dat die hen van hun prooi "had beroofd. Henneman moest werkelijk lachen toen hij zich vermoeid naar de tent terug begaf, doch de glimlach verdween van zijn lippen, op het oogenblik, dat hij de open plek bereikte. Waar de fent had gestaan, bevond zich niets anders meer dan een hoop zwarte asch. waartusschen rood de resten gloeiden van het vuur, dat alles nad vernield. Koortsachtig ging Henne man aan het zoeken. Dan deinsde hij vol ontzetting te rug. Tusschen de asch. onher kenbaar verbrand, bevonden zich de overblijfselen van een mensch, een lichaam zonder hoofd Hij herkende een gesp die het vuur had doorstaan; ze bevond zich aan den riem, dien Kramer droeg- Henneman keek snel op. Kre- Hij hoorde de teleurgestelde ten weerklonken opnieuw. De koppensnellers keerden terug Vlug maakte Henneman zich uit de voeten. De dag brak aan. Het grijze licht rondom hem nam in helderheid toe en gedurende een onderdeel van een oogenblik vingen zijn waakzame oogen glinstering op van iets dat zich op, den stam van een nabijen boom be vond. Hij herkende het voorwerp als een strijdbijl van- de Bor- neosche bergstammen ,maar wat hem verraste, was een stuk papier, dat rond de schacht was gedraaid. Op dit papier stond met bevende let ters de naam geschreven, die Kramer al eens eerder had ge noemd: „Willem Middelkoop". Henneman stak de bijl tus schen zijn riem, terwijl hg zich voortspoedde. Weinig besefte hij dat hij door dit te doen een schakel vormde in den keten van mis daad en gevaar die zich over de halve wereld zou uitstrek ken en een millionnair, diens dochter benevens den politie commissaris Van Dongen in een van de duisterste myste ries van deze eeuw betrok (Wordt vervolgd.) MIDDELBURG Alg. Woningbouwvereeniging. Uit het jaarverslag van bo vengenoemde vereeniging blijkt, dat de woningen er in het af- geloopen vereenigingsjaar zon der noemenswaardige schade zijn afgekomen. Ten aanzien van het onderhoud, wordt ver zocht een zoo groot mogelijke zuinigheid te betrachten. De woningen, die verlaten werden, werden onmiddellijk weer betrokken, zoodat geen huurderving ontstond. - Het beheer van de woningen aan de Dampoortstraat en Veersche. singel, is per 1 Sep tember 194li opgeheven, daar de gemeente de woningen ver kocht heeft. Momenteel zijn er onderhandelingen gaande tus schen het gemeentebestuur en het bestuur van genoemde ver eeniging ten aanzien van de nieuw gebouwde woningen op het Zand. Hoe of deze onderhandelin gen zullen verloopen is nog niet te zeggen, doch voorloo- pig worden de huren dezer wo ningen door de vereeniging ge- ind, zoodat er redenen zijn om aan te nemen, dat op een of andere manier het beheer de zer woningen aan de vereeni ging zal worden opgedragen. Ten aanzien der exploitatie van het compler Bagijnhcf kan worden meegedeeld, dat de hoogere ex ploitatielasten welke- zijn ontstaan door oe verhoogde grondbelasting, door het gemeentebestuur in ren teloos voorschot worden bijgedra gen. terwijl door het bes*uur van den Nationalcn Womngraad stap pen zün gedaan om de moeilijk heden welke uit deze verhoogin gen voor vele woningbouwverecni- gingen zün ontstaaan, te onder- vangen eventueel op te heffen. De balans voor het complex Stijfselweg sluit met 955.207.72 en de balans voor den bouw Ba- Uit het politierapport. Men mag op zijn fiets geen personen boven de 10 jaar ver voeren. G. P. W., die dit wel deed, kreeg een politieoneele waarschuwing. De economische dienst maakte proces verbaal op te gen mej. M. J., die een ver- valschte suikerbon kocht. Zij overtrad met deze handeling de distributieregelingsbeschik- king. SS1* O.a geschikt voor het maken van 40 verschillende soor ten jus en saus. Trannparanta De eenige Neder-- landsche aardap pel tapioca. "n groo- te hulp bjj 't maken van pudding, pap, etc. U»t brui», dat op Se bon vfkn/gbo&r it. W. AtJCttOVTSFS FABRIEKEN »T 8 Besluiten, benoemingen enz. Ambachtsschool Middelburg. Bij de vermelding van ge slaagden van de Ambachts school te Middelburg, is bij de afdeeling bankwerken lib ver zuimd te melden dat het eind diploma werd uitgereikt aan A. A. Janse te Vlissingen. os

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2