PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT 7 r 'MM N ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per Kwartaal Franco per post 2.63 pei Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 CU ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12| Cl., minimum per adver- tentio J 2.05. Bo abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 0 regeiaj 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanoie- dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1943 DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANG 4 BLADZIJDEN NUMMER 180 °ÜB ,Dlaa -zU5 gevestigd te: viissingen: Redactie en Administratie Walstr o8-60, tel. 10 <2 iiineni Redactie na Kantoortijd tel 578; Middelburg: Londenscne Kaal' 29, Redactie i^rfUarta *^ln,niftr- ,«L 3541; Goes: Redactie ec Administratie fnrfkade 15. tel. 2803, na kantoortijd tel. 2475, Soubura s SïïÏÏÜ tel' 2™: Oostt,uro: Redactie en Administrntie Breedestraat 45. tel. 102: Breekens Dorpsstraat 35. tel. 2L OP HET HOOGTEPUNT VAN DEN BESLISSINGSSTRIJD. In een kazerne in het Zuiden des lands is Zondagmorgen een nieuwe eenheid van de Ned. landwacht op den Führer tae- eedigd. De plechtigheid werd bijgewoond door den rijkscom missaris, rijksminister Seyss Inquart. den Höheren SS-und Polizeiführer SS-Obergruppen- führer Rauter en uoor Mus- sert. Zij allen wezen er op, dat zij respect hadden vcor het besluit dat de mahnen op dit moment hebben genomen, omdat hun duidelijker dan anderen de draagwijdte daarvan thans voor oogen moet staan. Ha De formaties waren in carré opgc- dri steld. op het groote met vlaggen tag versierde oefenveld, met op den vleugel een eere-compagnle en een muziekcorps van het wachtbataillon der Waffen SS. Ter weerszijden van het spreekgestoelte hadden de genoo- _OQ digden plaats genomen. Na melding en inspectie der man-' Bf EC'laPPcn' betraden de rijkscommis saris, SS-Obergruppenfllhrer Rauter 26Ï en Mussert met hun gevolg hel rein. De befehlshaber der Waffei: SS. SS-gruppenführer Demelhuber. i wees de manschappen er in een n korte toespraak op. dal hö van her dezelfde gehoorzaamheid en trouw aan den eed verwachtte, die bun r voorgangers in Waffen SS, Legioen en Landwacht reeds hebben getoond. een helder denken krachtig hart. Wij staan op het hoogtepunt van den beslissingsstrijd, van den afweer der tegen de kern en tegen de dragers van den strijd van het nieuwe Europa gerichte groote aanvallen der vereenigde krachten van onze vijanden. Op dit oogenblik vindt bij een onzer medestrij ders de wisseling plaats van het systeem, dat als eerste den strijd tegen de on-Europeesche wanorde, in het leven geroepen door het dictaat van Versail les heeft aanvaard. Het is dui delijk: in een oogenblik, waarin alle krachten van een volk tot het uiterste en het laatste noo- dig zijn, kan slechts de meest volkomen concentratie van alle levende krachten van een volk succes beloven. Het kan zijn, dat de gebeurtenissen in Italië in den zin van een dergelijke concentratie der conservatieve autoritaire krachten bedoeld zijn. Voor ons beteekent het werk van Mussolini den eer sten oproep van een evenzeer scheppenden als strijdbaren wil tot een nieuw Europa; tegen een geestelijk en moreel afster vende wereld en tegen den worgenden greep van het com munisme. Ik ben er zeker van, dat het volk der Italianen, dat de nalatenschap van een der grootste imperieele concentra- Toespraak Mussert. Mussert schetste den strijd oudi op leven en dood, dien Europa a Het voor zijn bestaan heeft te voe-|ties van het avondland heeft het ren en constateerde, dat de te behoeden, in de eindfaze der verdediging van één vaderlandjworsteling om het behoud en niet meer mogelijk is, zooals de vernieuwing van het avond- de Meidagen van 1940 hebben land in onze gelederen zal k aangetoond Het komt thansmarcheeren. A derhalve aan op de gemeen- De ontwikkeling der dingen W schappelijke verdediging van in Italië en om Itglië is èen ons continent, waarin Duitsch- land ons voor gaat. De munschappe.i der Nederland- sche Landwacht, die hiertoe, evenals die van andere formaties, den wa- penrok hebben aangetrokken, zijn pio niers van ons volk. Dat zij daarbij in een grooter verband worden opge- M nomen, behoeft hen niet 3 drukkei. Integendeel, dit grooter ge- I heel brengt hen. en daarmede ons 1 volk, eerder omhoog. Rede van den Rijks commissaris, j De Rijkscommissaris sprak als volgt tot de mannnen der NederlandscKè landwacht: Gij hebt in een uur, dat voor de tóekomst van het continent van een beteekenis is als nooit te voren, den eed op Adolf Hit ler afgelegd, waartoe U de leider, Mussert, heeft opgeroe pen. Uw eed op dit oogenblik is een manifestatie van het ge loof en een gelofte der ge hoorzaamheid. Gij hebt met dezen eed U uitgesproken voor den Führer, voor de lotsge- meenschap der Germaansche volken en voor een nieuwe orde in Europa. Gij hebt met dezen 'eed tevens beleden, dat voor U het nationaal-socialisme als de levensvorm der Germaan sche menschen de leidraad voor Uw handelen voor alle komende tijden moet zijn. Gij hebt, evenals uw kameraden der vroegere oDroeptngen, deze belijdenis afgelegd op een oogenblik, waarin u de grootte oe eekenis van dit uw be sluit in alle klaarheid voor an oogen staat Daarom is uw eed dubbel waardevol en uw hier- door afgelegde belijdenis van trouw, dapperheid en gehoor- zaamheid tot in den dood bo- •h_ ven eiken twijfel verheven en .g. sterk. Gij hebt in een oogen- o- blik, waarin het volle gewicht 00 en de volle hardheid van dezen ig wereldoorlog in krasse duide rs lijkheid voor ons staan, u niet es temin uitgesproken voor onzen >a- weg. '®- Ik ben er mij van bewust, jg* dat dit besluit voor U, Neder- -g, landers, die tot voor kort ,p> wat beteekenen drie of vier t.i jaar? meende buiten de po- is- litieke economische en militai- H. re twistvragen te staan, niet gemakkelijk is Het bewjjst der zwaarste en daarom be langrijkste vuurproeven van deze worsteling, voor het Ita- liaansche volk in de eerste plaats, maar evenzeer voor onze vijanden en voor ons zelf. Eén man heeft in zijn mynsche- lijke kwaliteiten bij deze vuurproef in smadelijke jammerlijkheid reeds gefaald: Winston Churchill. Het is in overeenstemming met zijn cynis me. dat nog slechts verachting en walging wekt. als hij thans ver klaart: ..Wij zullen de Italianen in hun eigen vet gaar laten smoren en het vuur daarvoor door onze luchtmacht nog wat laten opstoken". Ik kan u zelfs nog verraden, hoe het bevel van dezen man aan de Britsche cuJtunrvernletlgende lucht macht luidt: Voorwaarts, .christelijke soldaten, laat uw brisant- en brand bommen vallen op de hoofden der moeders en kinderen van het chris telijke Italiaansche volk. Wellicht is ook het doel. dat vol gens den normalen loop der dingen verwacht kan worden, ln het cynis me van dezen man begrepen, als hU met zijn menschonwaardige plannen gelijk zou krijgen. Want het weg vallen van dit autoritaire regfme zal nooit terugleiden totx de huichelach tige democratie van een reeds lang overwonnen en reactlonnalre geestes houding, hetzij liberalisme of politiek confessionallsme, maar het zou ln steeds nieuwe golven van vernieti ging slechts kunnen ultloopen op het anarchisme als wegbereider van het bolsjewisme. Eép man ziet zijn daad in. onvermijdelijke consequentheid rijpen bij iedere vermeende overwinning; der Westelijke mogendheden: Stalin. En hg bereidt den oogst, waarop hij hoopt, consequent voor. De Poolsche schijn-regeering heeft hij ten val gebracht, om in Moskou een bevrijdingscomité te vestigen. Met het oog op dit verschijnsel is het overbodig en belachelijk, als de westelijke mogendheden nog op de een of andere manier den schijn willen aannemen, dat zg in het Weichselgebied onder welke omstandigheden ook 'n woord je zouden kunnen meespreken. Stalin gaat verder. Hij heeft hetzelfde plan met de Joego slavische schgnregeering en Litwinof heeft -de mededeeling gedaan van de aanspraak der bolsjewisten op den Balkan tot aan de Adriatische Zee. En thans heeft Stalin niet tegen over ons, want ons laat het volkomen koud, maar tegen over zijn Engelsche en Arneri- kaansche bondgenooten niet geaarzeld, een zoogenaamde vrije Duitsche regeering in Moskou uit te roepen. In wer kelijkheid is dat natuurlijk slechts een kliek van een paar joden en emigranten, die thans op geen enkele wijze er aan spraak op mogen maken zich Duitsehers te noemen. Maar daarop komt het den bolsje wisten immers in de laatste plaats aan. Des te grooter is de ontsteltenis in het Engel sche en het Amerikaansche kamp. Minister Huil kon, toen men hem vroeg naar deze de monstratie van den bolsjewis- tischen bondgenoot, geen woor den vinden en de Amerikaan sche pers geeft te kennen, dat Stalin klaarblijkelijk niet be reid is, een afspraak betref fende Europa te maken of zich te houden aan een belofte der Westelijke mogendheden. De Engelscheu en Amerikanen Krijgen al last van hun zenuwen, als zij in den oproep van dit emi- grantencomlté bij de gratie van Stalin lezen, dat het Duitsche volk een machtig en sterk, maar natuur lijk bolsjewistisch Duitschland wordt beloofd. Waar blijven dan de ont wapening en de machtberooving? Het begint nu in deze breinen door te dringen, dat de ontbinding der Komintern een farce was en dat het doel der Sovjet-politiek een bij de Sovjet-Unie' aangesloten raden-Duitsch- land is, d.w.z. de schepping van een reusachtig Europeesch-Aziatisch Sov jetblok als uitgangsbasis voor de bolsjewiseering van de geheele we reld. tot welken wanhoopsstap Sta lin het Duitsche volk dan in slAat acht, wanneer het zich verraden zou achten door den arglisligen aanval in den rug door de Westelijke mo gendheden. Stalin begrijpt volkomen, de Juls'theid van de steiling. dat het Duitsche volk nog slechts ln den levensvorfn van het nationaal-socia lisme bereid is, zijn bijdrage voor het avondland te leveren. Ik twijfel er niet aan, of Sta lin houdt, naast het Poolsche en het zoogenaamde Duitsche bolsjewistische comité, ook voor alle andere Europeesche staten zijn patentregeering in zijn zak gereed. Zoo zal het lot van Italië voor den eerstkomenden tijd een toetssteen voor Engeland en Amerika worden, voor hun ware bedoelingen, capaciteiten en mogelijkheden en voor het z.g, gemeenschappelijke doel van onze vijanden. Ik ben er zeker van, dat het lot deze vuurproef van historische betee kenis in de huidige wereldworsteling gebracht heeft, om op onverbidde'- lljke wijze te demonstreeren, dat onze ijanden bij het maken van hun plannen en bij hun bandelen verge zeld gaan van dien vloek der slechte daad, die voorttelend slechts kwaad kan baren. Van dit gezichtspunt geldt deze roep van het noodlot ook voor de Nederlanders. Ik kon in het begin van de afgeloopen week constateeren, dat zoo menig Nederlander en zoo menige Nederlandsche, die tevoren met een grimmig on toegankelijk gezicht rondlie pen, meenden -vroolijk de we reld in te kunnen kijken. Na den triestigen voorzomer heeft blijkbaar het Italiaansche kli maat in dit land zijn intocht gedaan. Ons hindert dit niet. Wij weten uit onze eigen ge schiedenis, dat de geestelijk- politieke ontwikkelingsweg van een volk, langdurig, moei lijk en vol wisselingen is, en dat er noodzakelijk schomme lingen moeten zgn in hoop en wensch. Want om te komen tot een gron- digen inkeer, die tot de diepte van het eigen wezen doordringt, zijn er geweldige ervaringen en inzichten, die de grondslagen van het geeste lijke en politieke leven aan het wan kelen brengen, noodig. Ik heb er menschelljk gesproken niets tegen, als eenige Nederlanders, zij het ook 'olkomen onjuiste gronden, mee- een tijdlang vroolijk te kunnen zijn. Hoogstens gevoel ik thans reeds een zeker medelijden dat dezen menschen vroeger of la ter een des te grootere ont- Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaantche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het doelloos neerwerpen van bommen uit groote hoogte aan de bevolking zware verlezen toe. Verwoestingen In Rotterdam CNF-M-Pax m steltenis, ja misschien zelfs een heillooze ontzetting beschoren zal zijn. Iets anders is het, als eeni- gen, en ik kan met voldoening constateeren slechts weinigen, van meening zijn, dat nu de tgd gekomen is om met een opmerkelijke wreedheid ge welddaden te plegen. Ge herinnert u het geval, dat een jongeman een vele maanden zwan gere vrouw met messteken verminkt heeft of dat twee andere Jonge mannen een ouden en bovendien nog invaliden man bewusteloos geslagen en hem met de volledige wetenschap dat hij nog leefde, in een zandkuil begraven en aan een smartelüken verstikkingsdood prijsgegeven hebben. Gevallen van dergelijke allerbruutste moorden doen zich nu voor. Dit heeft niets meer uitstaande met een, zU het ook volkomen misleide, va derlandslievende houding. Het is ook slechts de uiting van een schande lijke gezindheid, als de levensmidde lenbonnen, die door roofovervallen In handen vin deze misdadigers ko men voor duur geld verkocht worden en daardoor bovendien de tot het uiterste belaste leveusmiddelenrant- soeneering voor het Nederlandsche volk in het grootste gevaar wordt gebracht. En onder welke categorie van menschelUke gevoelens moet het niet op zichzelf staande geval wor den gebracht, dat Joden, die ge meend hebben zich aan het trans port te kunnen onttrekken en er gens in het land zUn ondergedoken, na eenigen tijd, als zij blijkbaar uit geplunderd waren, in ruil voor het noodzakelijkste levensonderhoud, ver moord en in papier gewikkeld in een sloot worden gevonden? Dat is zuivere anarchie, die hier in dit land, dat zich toch in een overdreven zelfgenoeg zaamheid tegen elke ontwikke ling van dien aard gevrijwaard achtte, plaats grijpt onder in vloed van de in de kringen van verzet steeds meer terrein winnende communistische bel hamels. Ik heb alle orders ge geven om deze verschijnselen te onderdrukken met de hard heid, die in overeenstemming is met de ruwheid van deze misdaden. Als bij deze maat regelen Nederlandsche burgers worden betrokken en moeilijk heden en beperkingen van bij- zonderen aard zich moeten la ten welgevallen hebben zij de schuld daarvoor alleen en uit sluitend te zoeken bij deze uit barstingen van een anarchisti sche geesteshouding van enkele misdadigers en bij de evenzeer misdadige tolerantie, althans onverschilligheid in hun eigen kringen. Hierover moet echter niemand in twijfel verkeeren: tegenover dit anarchistische streven zullen wij niet slechts den onverbiddelijken inzet van ons uitvoerend gezag stellen, maar, indien het noodig is, ook den noodzakelgken loop der gebeurtenissen. Het gaat om het hoogste: óf Europa door een voor onze begrip pen en gedachtenwereld geestloos America nlsme ontzield óf door het bolsjewisme, dat volken en persoon lijkheden vermoordt, zal worden vernietigd, kortom slechts de keuze tusschen de door joden bestuurde centra In Moskou of Washington heeft, óf dat dit Europa als do voornaamste cultuurdrager der ge heele menschheid zijn weg van vele duizenden Jaren zal vervolgen. Wij weten, dat ons geen en kel verwijt kan worden gedaan, dat wij iets anders willen dan ons recht en onze volksche vrijheid, zooals ons bloed ons die als lot heeft toebedeeld. Wij willen met onzen levens vorm, met onzen volks- en staatsvorm, geen volk ter we reld dwang opleggen en denken er allerminst aan. de rest van de wereld onze eigen levens vormen op te dringen, zooals het wereldimperialisme van een Roosevelt Of de plannen tot wereldonderdrukking der bol sjewisten, naar reeds thans duidelijk kan worden waarge nomen, voornemens zgn in den godslasterlijken waan, een mis sie te hebben. En wij weten ook dit: de vuur proef, die ons gezonden is, knri niet zwaar genoeg zijn. Want na deze vuurproef wacht ons de be langrijkste taak, die den menschen gegeven kan zijn. nl. voorbeeld en niet dwang te zijn voor een volgens de natuurlijke beginselen welgeor dend gemeenschapsleven, waarin la plaats van de leuze der menschc- lljke vrijheid, die voor elk misbruik geschikt is, categorische imperatief van de verantwoordelijkheid zal staan en ln plaats van de leuze der gelijkheid, die de deur opent voor de wildste kapitalisüsche uit buiting, categorische imperatief vaa de getoonde prestatie. Tegenover deze groote taak, die het lot in zijn veelduizendjarlgen loop der menschheid weer eens ons heeft opgedragen, kan een beproe ving niet hard genoeg zijn. Want het lot heeft ter vervulling dezer groote taken' evenzeer den hard- sten als ook offervaardlgsten mensch noodig. Wanneer deze oorlog voorbij zal zijn, zullen de volken van Europa, die den strijd door staan hebben, het onuitwisch- bare bewustzijn in zich dragen, dat geen macht op deze aarde het fundament van hun be staan, de helderheid hunner doelstellingen en. de kracht van hun willen kan schokken. Daarom zijn wij ook in deze situatie zoo kalm. Wij voelen ons als het werktuig van het lot, dat aan de wereld den avondlandschen geest heeft geschonken en schenkt in zijn grootste verschijnselen van de de revolutionnaire kracht' van oudheid, de geloovige middel- onze nationaal-socialistische gemeenschap. Zware vuurproef, Wij staan in een zware vuur proef, wie den zin van dezen tijd en de beteekenis van deze worsteling voor de toekomstige vorming der menschheid be grijpt, verwondert zich daar over niet, maar schikt zich vastbesloten en paraat naar eeuwen, het levensnabije hu manisme, de geestbevrïjdende ontdekkingen en uitvindingen van den modernen tijd en als bekroning het op de volksche verantwoordelijkheid berustende nationaal-socialis-. me. Ons kan niets gebeuren, want er zou ons slechts één ding kunnen weden-aren, dat wij niet zouden vermogen te verdragen, nl. het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1