a V M m Q LOKETTEN vanaf f5.— per jaar. V N IET "8 Burgerlijke Siand MIDDELBURG. Geboren: Anthonius Gerardus, z. v. Hen- drikus G. Denies en Jannetje van Bessen; Jacobus Hendrik, z. v. Pieter H. Daalhuizen en Maria H. van den Heuvel: Jetze, z. v. Charles G. Landré en van Bertha W. Sorgedra- ger. Overleden: Tannetje Smit, 80 j. wed. van J. Maartense; Pieter Louwerse, 85 j. man van Maatje de Rijke. Ondertrouwd: Emanuel Ber nard, 35 j. en Cornelia Balleur, 35 j.; Adriaan Potter, 23 j. en Cornelia M. Groenewegen, 20 j.; Leendert.Korstanje, 22 j. en Paulina Ingelse, 23 j. Getrouwd: Jan Verstelle, 26 j. en Frederika E. G. Guequïer- re, 28 j. Hendrik R. van Noort, 22 j. en Jeannette J. v. Slurjs, 22 j. GOES. Getrouwd: Francis- cus Xaxerius Huijbrechts, 41 j. en Helena Hendrika Minnaar, 39 j. Dingnis Quinten, 49 j. en Sea Winterswijk, 49 j.; Jan Marinus Verhulst, 25 j. en Johanna Christina de Witte, 22 j. Overleden: Johannes Meeuw- se, 81 j., echtgen. v. Kom nier tje Karreman. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllssin- gen; Algemeen redacteur: M. Geeree Middelburg; Stadsnieuws: O. de Voogd Vlisslngen en J. P. Ph. Ooorenbos. Middelburg; Gewestelijk nieuws: H. /ai Benthem. Goes en R. B i_ Sondag Oostburg; Haagscb redacteur ®r. - C. de Wit; Advertent'ecbef: voor Mid delburg C. P. ButJs, voor Vllssinget S. RUkeboer. BIJ LUCHTALARM EN NA BOMINSLAG TELEFONEEREN OOK NIET GEDURENDE DE EERSTE UREN DAARNA. DE VERBINDINGEN MOETEN VRU BLIJVEN VOOR DE LUCHTBSSCHERMINGS- DIENSTEN EN ANDERE HULPDIENSTEN. ER STAAN MENSCHENLEVENS OP HET SPEL Besluiten; benoemingen enz. Ambachtsschool te Middelburg. Hedenmorgen vond de bevordering van en de uitreiking der diploma's aan de leerlingen der Ambachtsschool te Middelburg plaats. Van de le naar de 2e kl. werden bevorderd: Bankwerken: la: A. Abra- (T), G. de Bart, P. J. Ber ger, G. H. Gillissen, J. den Hollan der, P. W. Roth (T), J. Westveer, allen Middelburg: L. M. Adriaanse, N.- en St. Joosland, Jac. Francke, Jan Francke, beiden Westkapelle, C. Geerse, P. Gilde (T) beiden St. Laurens, C. de Jonge, H. F. A. Koster, belden Vlisslngen, P. A. iu-uithof, D. W. de Visser (P T), beiden Souburg, J. Wlelcmaker (P( T) Koudckerke. Niet bevorderd vier. Bankwerken lb: C. van den Broek, C. Hamelink, I. de Klerk, P. de Klerk, J, de Lange (P T), L. Louws, J. Nooijena (T), C. van Offenbeek, A. Verhage (P), L. de Vlieger, K. J. Wiessner, allen Middelburg, F. Brasser (P T), A. J. de Plaa, bei den Koudekerke, A. Clarisse, Bigge- kerke, P. van Leeat, Arnemuiden, J. S. Lenselink, Vrouwenpolder, J. Looi- se, Grijpskerke, J. J. Lous, Oostka- pelie, J. de Pagtcr, Domburg, K. Adriaanse (P), Zoutelande, J. F. Kuipers, Vlissingen. Niet bevorderd drie. Elcctrotechnlek 1: A. Adriaanse. A. Bastiaanse, C. Coppoolse, G. Groot Nlbbelink (T), M. Tissink (P T), allen Grijpskerkei W H. Bosselaar, B. Selgert, J. Suurmond, allen Sou burg, P. Castel, W. den Hollander, beiden Oostkapelle. P. F. Dominicus, L. van Sighen (T). belden Westka pelle F. M. J. Jansen (P T), Vlis slngen, J. Kleinepier (P), .Koudeker ke, J. de Wijze, Middelburg. J. Boer. Gapinge. Niet bevorderd vjjf. Timmeren la: C. J. den Boer. S. de Bruine (P T), P Dekker, A. le Due (P T). C. J. Roose, P. Wiele- maker, allen Middelburg. A. Aarnout- se. Kamperland, C. G. Bode (P). A. de Lange (P). L. v. d. Velde (P). :n Koudekerke, J J. Coppoolse (P T), Serooskerke, P. Knkebeke. N.- en St. Joosland, J. Kaljouw, A. J. Millenaar, belden Souburg, J. Mesu (P), St. Laurens. Niet bevorderd zes. Timmeren lb: L. Adriaanse (P). J. Verhage, C. J. A. Gunter, allen Mid delburg, J Dekker (P). J. van Rootjen, beiden Westkapelle. J. Jobse (PT), A. J. Mesu. beiden Oostka pelle, F. Onderdijk, N - en St. Joos land. J- Sanderse (P T). Koudekerke. I. van Sluis (P T), Souburg, B. de Voogd, Zoutelande. M. Muizclaar (T), Serooskerke, M. Grootjans (P), Vlis singen Niet bevorderd vijf. Schilderen 1: L. Bakker te Aagte- kerke, W. J. Corpelisse, P. Rogge veen (T), P. J. Jansen, allen Middel burg, J. F. Dominicus (P T). Nieuw- dorp, F. H. J. Fillus (T). Souburg, J. Geertse, Vlissingen. Niet bevorderd vier. M. C. Dominicus (P T) te Nieuw- dorp kreeg een vdfklaring, dat hU de vcrvolglUasse heeft doorloopen. Diploma's werden uitgereikt aan de volgende leerlingen: Timmeren II; S. J. Bommelj, St. Laurens, C. de Bruin, J. Grootjans, H. Kodde, M. B. A. F. Kriek, D. Vader (V), allen Vlissingen, G. Da- vidse, GrUpskerke, L. M. N. van Hee, Kamperland, H. Koole, L. de Plaa, F. Wielemaker (P T), allen Koude kerke, J, Maas, W. Sturm, d. Wil- leboogdse, allen Middelburg, J. Meul- broelc (P T>, 's Heer Arendskerke, Honden- en kattenbrood op bon 8. Van 1 t.m. 31 Aug. 1943 worden op bon 8 van de voe- derkaart voor handen dezelf de hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den voorgaanden bon van de afge- loopen periode. Op bon 8 van de voederkaart voor honden brood (groep K.) wordt voor tiozslfde periode 1% kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus is bon 8 van deze kaarten ongeldig. Distributie van kaarsen. Van 1 Aug. 1943 af tot na der te bepalen datum geven de met 16 verlichting en 30 verlichting gemerkte bonnen der petroleumkaarten resp S 108 en S 208 recht op het koopen van 1 rantsoen kaar sen (300 gr.) Wedercm zijn veie personen bij het zwemmen verdronken: te Stad a. h. Ha ringvliet het 8-jarig zoontje van de familie S.; te Bergen op Zoom is de 8-jarige v. d. B. in de Schelde verdronken; te Geleen een 23-jarige pater uit Oirschot; te Steenbergen de 15-jarige P. H. in het Be- nedensas, terwijl tenslotte in de „IJzeren Vrouw" te Den Bosch de 18-jarige mej. C. K. bij het baden is verdronken. P. Roelse, Weslkapelle, J. Rulssen, Souburg, J. Wattel, Serooskerke. Af gewezen een. Electrotechniek II: C. Jobse (P), Aagtekerke, F. Jobse <P), H. C. de Jonge (P). beiden Vlissingen, P. H. Kuljt. A. de Nooljer, VV. Schout (T G), C. Sinke (P). H. J. de Smet. J. Visser, J. Vleugel, allen Middel burg, I. van Soeïen <P), Souburg, P. Verhage <P T). Koudekerke, L. Za- chariasse, Biggekerke. Afgewezen Schilderen II: S. de Back, M. van Riet, beidenMiddelburg, N. de Ha mer, Koudekerke. AI ge wezen een. Bankwerken Ila: A. Buijs. F. A. de Jongg, F. W. Kerkhove, H. J. Keulemans. allen Souburg, P. J. Din- gemanse (P T), L. P. Hendrikse (T), S. M. Kodde, L. Kole, allen Middel burg, J. de Pagter, Domburg, Stok (P), P. VisSer, beiden Vlissin gen, D. C. Vermaire, St. Laurens. Afgewezen vijf. Bankwerken lib: J. Antheunisse, T. Janse (T), D- Mullié, W. Oreel (V), J. de Vos, allen Middelburg, W. van Boven, J. Duine, beiden Souburg, J. Dominicus, W. de Jong, beiden N.- en St. Joosland, J. Filius (T), C. Roose (P), belden Koudekerke, J. de Lange te Domburg. Afgewezen een. Smeden II: A. Bouwens, Middel burg. Verklaring der teekens: T prijs voor theorie, P prijs voor praktijk, V prijs voor viyt, G prijs voor gedrag en trouw schocflWezoek. Verduisteren van 25 t.m. 31 Juli: van 21.455.45 uur. van 1 t.m. 7 Aug.: van 21.306.00 uur. Korte Predikatie. OOGST. Heft uw oogen langs de velden, nu de zomer 't 'aardrijk tooit ziet, hoe zij Gods trouw vermelden van zijn gaven overstrooid Hij, de milde zenenader, aller scheps'len God en Vader: Hij vergeet de z len nooit. Hoort den blijden juichtoon [galmen: Maaiersgaat de sikkels slaan Ziet, hoe buigen zich de halmen met een vracht van goud [bel aan Gij, die hopend 't zaad gingt I zaaien moogt nu rijke garven maaien, want de dag van d' oogst brak aan! Dit is een liedje uit de vorige eeuw, toen ons land niet werd geschokt en geschud als in dgzc jaren. Het doet ons dan ook glimlachen. Maar toch, iets er van is voor alle tijden. Fasct- neerend is ook thans dat eerlijke, oeroude werk van het maaien. En welk een primitieve schoon heid ligt er in de kunstige wijze, waarop garven tot schoven wor den geschikt. „Die met tranen zaaien .zullen met gejuich maaien." En hoe ve le malen elders in den Bijbel is de oogst tot beeld gemaakt van een werkelijkheid, heerlijker dar. van deze aarde. Dat juichen is hier stedelingenromantiek, dat weet elke boer. Maar eens zal het werkelijkheid zijn, voor Christus werkelijkheid. In de Openbaring van Johan nes vond ik in dit verband een woord, dat mij zeer bezig hield. Daar wordt gesproken over eer stelingen van den oogst. Zij die eet. nieuw lied zingen voor den troon, het lied dat niemand kon loeren dan die het zongen, zij die op aarde in reinheid het Lam volgden op Zijn weg des kruises, worden hier qenoemd: „Gekocht uit de menschen tot eerstelingen Gode en het Lam." Lieve lezer, wil dit woord eens op. u in laten werken. Vooral wanneer ge moeite mocht heb ben met wat men wel eens noemt de harde leer der uitverkiezing. Zijn, die Christus oogst in Zijn Kerk, eerstelingen? Heeft Hij nog elders mogelijkheden tot rijken oogst? Wat schept dit èéne, woord ruimte voor de liefde Gods! Eerstelingen. Nog slechts eerstelingen. F. Feuilleton DE MAN UIT DE WILDERNIS 3). w „Mijn mogen! Dat licht doet pijn aan mijn oogen", bracht een zwakke stem uit. Nu kon Henneman de figuur van een mans onderscheiden die in een vreemie in elkaar gekrompen houding op den grond lag. Ondertusschen was de lucifer tot aan zijn vingers opgebrand. Hij streek 'er nog een aan en ditmaal ontdekte hij een lantaarn in een der hoeken van de tent. Hij stak den lantaren aan en bracht het licht dicht bij de figuur op den grond. De gelige schijn ontsluierde hem een ouden man, wiens gelaat bijna schuil ging onder een verwarde ros sige baard en verwarde ha ren, waaruit dof twee dieplig gende bogen keken, waarvoor een waas van pijn hing. „Wat is er aan de hand? Pijn?", begon Henneman. die den zieken man met ervaren hand betastte; dan deinsde hij terug onder het slaken van een uitroep. Zijn vingers had den een metalen lemmet ont dekt, dat üitstak onder het schouderblad van den man. Hij bracht de lamp dichter bij. Het lemmet bleek een af gebroken /speerpunt te zijn. Bij een ^yerper onderzoek, ontdekte Henneman behalve de door de speerpunt veroor zaakte wond, nog anctere lee- lijke wonden, die er op wezen, dat deze man in een hevig gevecht gewikkeld moest zijn boorlingen. „Kun je praten?" infor meerde Henneman. waarbij hij zich dicht over het van pijn vertrokken, gezicht boog. „Wat is er gebeurd?" Maar de man keek hem al leen maar als verdoofd aan. Terwijl Henneman zijn eerste hulptrommel uit zijn bepak king te voorschijn haalde, met zijn kapmes het lemmet uit sneed en vervolgens alles deed om de vele wonden te verzor gen, veranderde de uitdruk king in de oogen van den ge wonde niet. De man scheen volkomen verdoofd te zijn en toch kwam het Henneman voor. dat hij de vragen hoorde welke hem werden gesteld, maar geen pogingen in het werk stelde Ze te beantwoor den. Verscheidene malen gedu rende de uren, die volgden, dacht Henneman, dat fle man dood was. Zijn ademhaling scheen op te houden en het vermoeide hoofd! viel terug. Maar steeds weer herstelde hij zich en begon den strijd om het leven opnieuw. Ingesloten door de duistere wildernis viel het Henneman moeilijk zich bij de plotselinge verandering aan te passen. Enkele uren tevoren nog had hij niemand anders om aan te denken dan zich zelf, en alles wat hij verwachtte was het een of andere normale avontuur, dat verband hield met het wilde leven rondom hem. Maar nu moest hij vech ten voor het leven van een anderen blanke. Ook besefte hij, dat hij hier tegenover een vreemd mysterie stond, want er was iets heel bijzonders aan dezen man. Een vluchtige blik door de tent vertelde Henne man. dat hij geen trekker zon der ervaring was. Geen enkele van de onnoodige dingen die beginners plegen mee te nemen bevond zich onder het aan wezige; slechts die benóodigd- heden, waarvan een vorscher mot ervaring weet* dat hij er niet buiten kan. Maar wat deed hij in dit on herbergzame .deel van. Bor neo? Wie was hij? Hoe was hij in zijn tegenwoordigen toe stand gekomen? En bovenal: waarom gaf hij geen antwoord op de vragen, die Henneman hem stelde Hoe beroerd hij er ook aan toe was. hij scheen alle krachten te verzamelen cm alles wat hemzelf betrof vóer zich te houden. (Wordt vervolgd.) VLISSINGEN Ongevallen op het strand. Bij het spelen -op het strand brak een meisje een sleutel been, terwijl een ander meisje in een glasscherf trapte, waar door zij bloedend werd ver wond. Zilveren jubileum. Hed.cn herdacht de heer,Joh. Lute, timmerman bij den heer J. Loois, het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad. Hij werd door zijn patroon gecom- füimenteerd en de gebruike- ijke enveloppe overhandigd. Apotheek geopend. Van heden tot en met vol gende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den ge- hèelen Zondag de apotheek ge opend van de fa. Engering, Scheldestraat 13. Predikbeurten. Geref. kerken: 9.30 en 5.30 ds. Smeemk. Chr. Geref. kerk; 9.30 en 5 ds. Slofstra-, Evang. Luth. kerk en Doopsgez. gem.: 10 ds. Nolte (Hand. 26:29). Geref. gemeente: 9.30 (Glacis- str.), 2 en 6 (Luth. kerk) leesdienst. ts O m t J u a a in a MIDDELBURG Apotheek. In de week van 31 Juli tot 7 Augustus is des nachts en des'Zondags^den geheelen dag geopend de apotheek van Van de Garde, Korte Noordstraat. Predikbeurten. Ned. Hen', kerk ('t Zapd): 10 dhr. de Visser, 7 ds. Bart- lema. Evang. Luth. kerk: 7.30 ds. Nolte (Hand.*25:29). Geref. gemeente: 9.30, 2 en 6 lees dienst. Chr. Geref. kerk: 10 (Gen. 28:10-22) en 3 prof. Wisse. Doopsgez. gem.: geen dienst. Ver. v. Vrijz. Herv.: (Doopsgez. kerk) 10 ds. Borg man. Geref. Bond: (Dutn. kerk) 10 em 3 ds. Dorsman. Geref. kerk in H.V.: 10 ds. Panhuise, nm. geen dienst. oc> GOES Tentoonstelling Fröbelschool. In de toonzaal der fa. Boo ne werd een tentoopstelling gehouden van kleuterwerk der openbare Fröbelschool, hoofd mej. Dekker. Er was zeer een voudig knutselwerk, krabbels, plakwerk enz., van kleuters van drié jaar, tot vlecht-, teeken- en plakwerk van de oudsten van zes jaar. Het be wees, hoe handig en vinding rijk de kleinen in enkele jaren worden en "zij, al spelende, vo'erlei leeren, dat hun op de „groote school" zeker een voorsprong op hun klassege- nootjes zal geven, die de Frö belschool van mej. Dekker niet bezochten. De tentoonstelling trok veel belangstelling. Distributie Inspectie. De heer L. Reedijk, inspec teur der distributie in Zeeland te Gors, is 1 Aug. a*s. be noemd tot inspecteur van N. Brabant, standplaats 's-Her- togenbosch. In zijn plaats werd benoemd de heor W. Waale, thans odj.insp. te Zie- rikzee. Predikbeurten. Ned Hgrv. kerk: 9.30 ds. Odé, 6 da Dankbaar. Geref. kerk (H.V.) 10 en 5.30 ds. Francke van Hoek. Geref. gem.: 9.30, 2 en 6 leesdienst. Vrij Evang..gem.: 10 en 6 ds. v. d. Vis. Vrijz. godsdienstige^ (Doopsgez. kerk) ds. Borg man. Leger des Hei-3 (zaal Krijger) 10 hei'igingsdienst, 7 verlossingssamenkomst kap. Weterhof. Bij een naaldenfabrikant te Brunssum, die zijn producten grootendeels in den zwarten handel verkocht, zijn meer dan een millioen naalden ih beslag genomen. o

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2