PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT i VRIJDAG 30 JULI 1943 SSBSSSMVLSi'SS.'nfa »,!!!-.»•»«. Vorming van politieke partijen in Italië verboden Sovjet doorbraakpogingen bij Orel afgeslagen. Stakingen en ongeregeldheden in Portugal ADVERTENTIEPRIJS: .Per m.m. 12J ct., minimum per adver tentie 2.05. BI) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dlenstaanvragen eD dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct, meer DIT NUMMER BESTAAT 186ste JAARGANQ UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 176 ü0 ?ïre.aux va? O"? ,«>lad z«n gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 HJnenJ, Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaaf 29, Redactie tel. J521, Admlnistr. tel. 3511; Goes: Redactie en Administratie lurfkade 15, tel. 2863, na Kantoortijd teL 2475; Souburg Kanaalstraat 45, teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens Dorpsstraat 35. teL 21. Hst agentschap Stefani meldt :Tijdens de vergadering van den ministerraad op 27 Juli is ook het verbod be krachtigd om tijdens den duur van den oorlog politieke par tijen op te richten. Het is der halve verboden tijdens den oorlog partïjinsignes of vlag- fen te dragen resp. uit te ste en, die betrekking hebben op Eolitieke partijen. Hst eenige eeken, waaronder de Italia nen zich thans mogen aaneen sluiten en verbroederen is de Italiaansche driekleur. Op dezelfde vergadering van den ministrraad werd beslo ten tot het sluiten van de 30ste wetgevende periode en tot de ontbinding van de ka mer der fascistische corpora ties. Binnen vier maanden na het einde van den oorlogstoe stand zéü een nieuwe kamer van afgevaardigden worden gekozen en zal met een nieu we wetgevende periode worden begonnen. Bovendien besloot de minis terraad om alle wetten, die den ongehuwden beperkingen opleggen af te schaffen. Deze maatregelen zijn onmiddellijk door den koning bekrachtigd. Amnestie voor politieke gevangenen. Het vrijlaten van politieke arrestanten heeft, naar Stefa ni meldt, reeds een aanvang genomen. Met het oog op het aanzienlijke aantal gevallen, die de autoriteiten te behan delen hebben, zijn maatregelen f;enomen om den persoonlijken oestand van iederen arres tant binnen zeer korten tijd op te helderen. Als „voorzorgsmaatrsgel in het belang van de openbare orde" zijn talrijke personen in verband met het feit dat zij tot de nationaal-fascistische partij behooren, gearresteerd. Nieuwe prefecten. Volgens den omroep zijn achttien prefecturen door an dere functionarissen bezet. ,41 Cassaro" verschijnt weer. Te Genua is het in 1875 op gerichte dagblad' „H Cassa- rio", dat in 1929 ophield te verschijnen, weer uitgekomen. Italiaansche persstemmen. „Messaggero" schrijft: Op dit oo- genbllk, nu maarschalk Badoglio bel geheele volk bijeenbrengt rond de driekleur, moeten alle moreele terieele krachten van het volk voor den oorlog worden gebruikt. Thans telt slechts mee wat de meest ener gieke oorlogvoering dient. - De „Lavoro Italiano" schrijft: Thans is slechts de constructieve wil op zijn plaats alles voor de redding van het vaderland en de verdediging van de vrijheid in te zetten. De vij and staat aan den drempel van schiereiland. Al het andere moet dit feit ondergeschikt worden ge maakt. WAARVOOR ITALIË STRIJDT. De commentator van radio Rome Xablo Maximo, heeft Woensdagavond verklaard: „Terwijl de Anglo-Ame- rikanen tot nu toe in radio en -pers steeds slechts Mussolini en zijn regee ring hebben aangevallen, toonen zü thans hun ware gezicht en geven zij toe, dat hun strijd het Italiaansche volk geldt. Het Italiaansche volk weet thans, waaraan het zich houden heeft. De Italianen hebben reeds van de ervaring geleerd. Ook de Britten en Amerikanen moeten nog een harde les leeTen. Zij zullen iren, hbe de Italianen strijden zullen en deze les zal hun duur te staan komen. Italië strijdt thans ge sloten. als één blok, voor het Ita- nsche volk en voor het vader land. Dat zhllen Roosevelt en Chur chill nog moeten leeren. Italië, strijdt thans tegen het communisme. Het strijdt om de ketenen te doen sprin gen. waarmede Britten en Amefika- nen het poogden te boeien. Het strijdt ■oor de vrijheid onder leiding zün koning". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: Op verscheidene plaatsen van. den Orel-bocht stonden onze troepen, door sterke formaties van het luchtwapen doeltref fend ondersteund, den geheelen dag door in zware afweerge- vechten. Alle vijandelijke door braakpogingen werden na wis- selvallige worsteling afgesla gen en den bolsjewisten wer den daarbij opnieuw aanzien lijke verliezen toegebracht. Zij verloren alleen in den sector ten Noorden van Orel ruim 100 tanks,en 33 vliegtuigen. In de andere sectoren deed de tegenstander slechts plaat selijk begrensde aanvallen, die in hier en daar zeer harde ge vechten of tegenaanvallen wer den afgeslagen. In totaal wer den gisteren 186 tanks ver nield. In de laatste, zware afweer-1 gevechten ten Zuiden van het Ladogameer heeft zich de Oost-Pruisische eerste divisie infanterie Dij zonder onderschei den. Vijandelijke aanvallen der Amerikanen langs de Noord kust van Sicilië werden afge slagen. Sterke vijandelijke, door luchtstrijdkrachten ge steunde doorbraakaanvallen te- fen den middelsector van het iciliaansche front strandden op den vastberaden afweer on zer troepen. Voor de Zuidkust van Sicilië beschadigden Duit sche gevechtsvliegtuigen hg nachtelijke aanvallen zes transportschepen zwaar. Amerikaansche vliegerfor maties zijn Woensdagochtend het Duitsche gebied binnenge vlogen. Door eskaders Duitsche jagers tot den strijd gedwon gen, wierpen zij lukraak bom men» op eenige plaatsen, o.m. Kassei en verscheidene open landgemeenten. Er ontstonden eenige verliezen onder de be volking en schade aan gebou wen. Onze luchtverdedigings krachten schoten 35 zware viermotorige Amerikaansche bommenwerpers neer. 7 eigen jagers gingen verloren. Woensdagnacht zijn enkele vijandelijke storingsvliegtuigen over het Noordwestelijke en Westelijke Duitsche gebie^ ge vlogen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Londen aan. VIJANDELIJKE DRUK OP SICILIË HERLEEFD. Het Italiaansche hoofdkwar tier meldde Donderdag: Met steun van sterke for maties vliegtuigen is de vijan delijke druk in hevige mate herleefd in het centrale en het Noordelijke deel van het Sici- liaansche front, waar zware gevechten gaande zijn. Nachtelijke aanvallen, door Duitsche bommenwerpers op de haven van Gela onderno men, hebben tot gunbtige re sultaten geleid: 6 koopvaardij schepen met een totalen in houd van 29.000 ton werden getroffen en beschadigd. Plaatsen in de provincie Sa lerno en in de omgeving van Napels werden i^oor de En- gelsch-Amerikaansche lucht macht aangevallen: de schade is wéinig belangrijk, het aan tal slachtoffers beperkt. In totaal werden 12 vliegtuigen neergeschoten. ECHT IETS VOOR FLINKE JONGENS. Een maand In een weersportkamp, dat Is iets, waar elke flinke Jongen naar verlangt. Ochtendgymnastiek te midden der bergen, tochten In de omgeving, veld spelen tezamen met jongens uit Denemarken, Vlaanderen, Walonie, Noor wegen en Duitschland, kaartlezen en met het kompas werken, dat 2ljn al lemaal dingen waar Je een Jongen van Jan de Wit voor kunt vinden. Deelname aait een weersportkamp kost geen cent, Je werkgever moet Je ,vrlj geven en je loon doorbetalen, ook de scholen moeten hiervoor vrij ge ven. De maand In het weersportkamp mag niet van je gewone vaeantle worden afgetrokken. Vraag het de jongens, die er al geweest zijn, hoe het ze bevallen Laat Jan Salie maar thuis blijven, meld je nog vandaag bij het i meldlngsbureaux voor Zeeland: Turf Kade 17, Goes. (Stapf Pax DE STRIJD OP DEN STILLEN OCEAAN, Naar het Japansche hoofd kwartier meldt, is het op 25 en 26 Juli boven het eiland Bougainville gekomen tot zwa re gevechten met aanvallende Amerikaansche machines waar bij de tegenstander in totaal 27 toestellen verloor. Boven dien schoten Japansche jagers op 28 Juli boven nieuw Brit- tannië 5 vijandelijke vliegtui- gen neer uit een groep van in totaal 70 aanvallers. Bij deze gevechten verloren de Japan ners een torpedobootjager en twee vliegtuigen. Het Ned. meteorologisch instituut te De Bilt registreer de Donderdagochtend 5 uur 12 min. 51 sec. M.E.Z.T. een zeer sterke aardbeving uit Westelijke richting op 7000 km afstand .De haard ligt in de omgeving van de Antillen. De Amerikaansche mi nister van oorlog, Henry Stim- son, is in Noord-Afrika aan gekomen. Tengevolge van aanhou denden regenval is de Orinoco in Venezuela buiten zijn oevers getreden. De schade is nog niet te overzien. LEVERINGEN AAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Bij overtreding van de voor levering aan de Duitsche weer macht gegeven voorschriften stelt men zich aan gevoelige straffen bloot. Zoo zijn dezer dagen op de zitting van den tuchtrechter te Assen tien landbouwers tot geldboeten veroordeeld wegens het afge ven van aardappelen aan le den van de Duitsche weer macht, zonder dat daarbij de geldende distributiebepalingen in acht werden genomen. Deze en andere geval len geven aanleiding er nog maals op te wijzen, dat le veringen aan leden van de Duitsche weermacht slechts mogen geschieden tegen inle vering van bonnen, vergunnin gen of toewijzingen. Men kan zich er niet op beroepen, dat de goederen zouden zijn ge vorderd, indien niet geleverd zou zijn. De Engelche admiraliteit heeft medegedeeld, dat de duikboot P. 615 over tijd is en als verloren moet worden be schouwd. De Portugeesche dagbladen maken melding van de stakin gen en ongeregeldheden, die de l^^-tste dagen in verscheidene plaatsen en in geringeü om vang, ook in Lissabon zelf, plaats gevonden hebben. De bladen wijzen er daarbij op, dat het niet gekomen is tot meer ernstige conflicten en dat de Eolitie overal de orde terstond eeft kunnen herstellen. Ook zijn de meeste arbeiders weer naar hun werkplaatsen terug gekeerd. Vastgesteld wordt echter, dat deze ongeregeldhe den, die tegelijkertijd op ver scheidene plaatsen en in ver scheidene fabrieken uitgebro ken waren, niet uitsluitend haar oorzaak vinden in de hui dige, moeilijke omstandigheden, maar dat één plan daaraan ten grondslag lag. Men vergist zich niet, zoo wordt gezegd, wanneer men aanneemt, dat achter het geheel de commu nistische propaganda en haar anglo-Amerikaansche handlan gers staan, die de huidige si tuatie uitbuitten. Om aan deze ongeregeldheden het hoofd te bieden, heeft het ministerie van oorlog een beschikking uitge vaardigd over de industrieele mobilisatie. Het ministerie van oorlog heeft een communiqué uitge geven, volgens hetwelk ieder neerleggen van den arbeid in de fabrieken terstond aan het ministerie van oorlog gemeld moet worden. Bovendien zullen terstond alle fabrieken, waar het tot stakingen komt, wor den ontruimd. Het personeel, dat het werk neerlegt, wordt ontslagen. Zoowel mannelijke als vrouwelijke werkkrachten, die den dienst verlaten, worden terstond ingeschakeld in ar- beidsbataillons en onderworpen aan de strengste militaire dis cipline. Deze bataillons worden uitsluitend gebruikt voor zwa re, in 't belang van 't openbaar zijnde diensten. In fabrieken, welker arbeidsproces wordt onderbroken, zullen arbeids krachten uit het leger en het Portugeesche legioen aan het werk gezet worden. De minister van binnenland- sche zaken verklaarde, dat als gevolg van deze stakinj. eenige in reparatie zijnde sche pen hun reis moesten uitstel len, hetgeen weer een nadeel vormt voor de levensmiddelen voorziening van het land. De lieden, die schuldig zijn aan deze vertraging, kunnen niet verwachten, dat men hun meer levensmiddelen ter beschikking stelt, wanneer zij met stakin gen den invoer nog verminde- 3 ren. DE NIEUWE BONNEN. Voor i de week van 31 Juli t/m 7 Augustus zijn de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit en aardappelen ver krijgbaar 'op de bonnen num mer 32. Voorts is weder een kilogram aardappelen extra beschikbaar gesteld op bon 622 algemeen. Zeepbonnen. T/m 31 Augustus a.s. geeft bon „Algemeen 623" en bon „X Een- heidszeep" van de aan kinderen be neden den leeftijd van acht Jaar uitgereikte kaarten recht op het koo- pen van een stukje lucht gevulde eenheldstolletzeep 40 of 57 of op het koopen van een stukje eenheids toiletzeep 14, 15 of 21 pet. of op het doen wasschen van vijf kilogTam droge vuile wasch. Voorts geeft bon „Algemeen 624" en bon „X Waschpoeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten t.m. 31 Aug. a. 8. recht op het koopen van 250 gram wasehpoeder of zeepr poeder, of op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. Te-slotte geeft bon „Toiletzeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee Jaar uitgereikte kaarten t/m 31 Aug. recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). Paarse rantsasnbonnen vóór aardappelen. Met ingang van 1 Aug. a.s. zal een rantsoen aardappelen 1 kg. bedragen. In verband hiermede zullen van dezen da tum af de voor het koopen van aardappelen aangewezen bon nen recht geven op het koopen van een bepaald aantal rant soenen van 1 kg. in plaats van, zooals tot dusverre het geval was, op een bepaald aantal kilogrammen per bon. De hoe veelheid aardappelen waar over men per week beschikken kan, ondergaat hierdoor uit den aard der zaak geen wijzi ging. De paarse bonnen, gemerkt „een rantsoen aardappelen" blijven nog t/m 28 Aug. a.s. recht geven op het koopen van 3 kg aardappelen. Na genoem den datum kan men op deze bonnen geen aardappelen meer koopen. Steunyerleening werkloozen na 'opheffing werkloozenkas N.A.F. In verband met de ophef fing van de werkloozenkas van hst N.A.F. heeft de secre taris-generaal van sociale za ken aan de burgemeesters een schrijven gericht, waarin hij onder de aandacht brengt, dat met ingang van 1 Augustus ,.s. de mogelijkheid dat werk- looze arbeiders volgens het regiement van de werkloozsn- kas van het N.A.F. uitkeering ontvangen, een einde neemt. Van dien datum af kunnen ar beiders, die werkloos worden, slechts steun ontvangen krachtens de rijkssteunrege ling. 't Verschil tusschen verzekerden (georganiseerden) en niet-verze- kerden (ongeorganiseerden) houdt met ingang van genoemden datura op. De uitkeering van een gulden extra voor verzekerden komt der halve alsdan te vervallen. Het N.A.F. zal evenwel zijn plaatselijke diensten, welke tot nu toe met de verstrekking der steun- uitbeerïngen waren belast, ook in de toekomst deze taak doen ver richten. Het ligt in het voornemen van het N.A.F. om op den steun, wel ke ingevolge do rijkssteunregeling aan de werkloozen wordt ver strekt. aan ziin leden een bijslag te geven. Deze bijslag behoeft, blijkens de circulaire, niet in mindering te worden gebracht op den van rijkswege té verleerien. steun. De „Jomioeri Hotsji" schrijft: 62 kruisers tot.zinken rebracht en 52 zwaar bescha- ligcL dat is tot dusverre het resultaat van den strijd van Japansche vlootstrijdkrachten tegen Britsch-Amerïkaansch- Nederlandsche kruiserflottiel- jes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1