AKKERTJES "53 E Twee jaar N.V.D. Op 28 Juli was het 2 jaar geleden, dat de Nederlandsche Volksdienst werd gesticht. In die twee jarssn heeft de N.V. D. zeer veel kunnen bereiken ter verwezenlijking van zijn doel: gezonder maken wat ge zond is en sterker maken wat sterk is, om der wille van het volk. De N.V.D. helpt waar dit noodig is, zoowel op materieel als op moreel gebied. Daarbij is de N.V.D. een zelfstandige organisatie, welke noch partij politiek, noch kerkelijk gebon den is. Hulpmiddelen van den N.V.D. zijn o.m. de sociale bijstand, de kraam- verzorglug, de Jeugduitzendingen en de moedertehuizen, De N.V.D. heeft in deze 2 jaar zijn bestaansrecht dui delijk bewezen. Zoo bracht de inza meling voor de slachtoffers van Rot terdam ruim 2 millioen op. De ledengroei neemt steeds toe. T. o.v. het vorige jaar Is het ledental yerzesvoudigd. De hulppost Moeder en Kind bood Slleen reeds in de eerste drie maan den van 1943 in 5565 gevallen hulp. In deze periode steeg het aantal kraamverzorgsters met 100. Wat de kinderuitzending betreft, ln 1942 gingen 11204 kinderen voor zes weken naar Duitscbland, terwijl in ons land 2474 kinderen werden on dergebracht. Ook de jeugdtandverzorglng geeft een stUging te zien. Vorig jaar wer den in 1049S gevallen sociale werk sters ingezet, en In de eerste maan den van dit jaar reeds 4952. Uit het bovenstaande moge dus wel blijken van welk belang de N.V. D. voor ons volk is. Ovtra/ psfnen? By rug-, lende-, spier- of zenuw pijn en bij spit of rheumatiek zijn AKKERTJES weldadige pijnverlossers. Laat de AKKERTJES U daarom dadelijk van die pijnen afhelpen., p£ Nederfandsche Pijnstiller IA8KJ KAMTEi Een gezonde huid is een -mooie huid Niels geeft verrassender resul taat dan een behandering met Dit vitamine Is overvloedig aanwezig Sn Dobbeiman'% VltAMINE F CBÉMES Sport Modclzweefvliegen. De Zeeuwsche afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtvaart hield een onderlinge wedstrijd met modelzweefvliegtuigen, die door den deelnemers zelf Waren vervaardigd. De vluch ten waren niet van langen duur. Het record dat 140 sec. bedraagt, kon niet verbeterd worden. Het lid J. W. van Slugs maakte de langste vlucht van 72 sec., waardoor hij beslag wist te leggen op den fraaien wisselprijs. Van de beginnelingen was het J. Goedbloed, die met zijn zweef model de Vink de langste vlucht maakte en den prijs van die ploeg won. Op 14 Au gustus zal wederom een wed strijd worden georganiseerd te Middelburg. Kampioenschappen Nat, Jeugdstorm. Zaterdag werden te Eindhoven wed strijden om de kampioenschappen van den Nat. Jeugdstorm gehouden. Na dat des morgens zwemkampioeoscbap- pen waren verwerkt, vond des mid dags in het Philips-stadion het hoog tepunt van de wedstrijden plaats waarbij naast den leider, lr. Mussért zijn echtgenoote en den hoofd- stormer Van Geelkerken o.a. aanwe zig waren, de secretaris-generaal der N.S.B. ir. C. J. Huygen, de wnd. general-kommissar Z. B. V. Willi Rit- terbusch, Bcreiehslelter Buehner van het Arbeltsberelch der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, de gevolmachtigde 'oor de sport H. W. van Groninghen a Stuhling. Na een kort woord van den hoofd- stormer en na den opmarsch voerden de stormsters een goed ingestudeerde rhytmische oefening met dansjes uit. Daarna vonden de eindwedstrijden plaats. Over het algemeen waren de pres taties in het bijzonder van de meis jes veel beter dan het vorige jaar. Bö de stormers bleken de prestaties eenlgszins achteruitgegaan te zijn, wat zijn oorzaak vindt in den Inzet »n goede krachten elders. De uitslagen waren: Stormsters. Speerwerpen: 1. M. Drognatdoeve, Den Haag, 2S.06 m. Hoogspringen: 1. Suze Weekhout (Z. Holland), 1.43 m. 100 m. hardloopen: 1. Van Hamond (Den Haag) 13 sec. Kastiebalwerpen: 1. M. Drognat doeve (Den Haag) 60.40 m. (nieuw record). 4 x 100 m. estafette: 1. Noord Holland 53.7 sec. Stormers: Vèrsprlngen: 1. G. van Meurs, (N. Holland) 4.SO m. 400 m. hardloopen: 1. M. Vetter (Amd), 55.1 sec. Verspringen: 1. P. Thoen, (Bra bant), 5.80 ra. 100 m. hardloopen: 1. H. van de Maas, (Sticht), 11.7 sec. Kogelstooten: 1. H. Vetter (Amd), 11.27 m. ICnotswerpen: 1. H. Rijker, (Fries land), 56.70 m.3. C. Jansen (Z e e- "i n d). 800 m. hardloopen: 1. J. Verbrüg- gen, (Brabant), 2.14,5 sec. Speerwerpen: 1. H. Westra (Den Haag) 41.64 m. 4 x 100 m. estafette: 1. Brabant 48.5 sec. Dertig: Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. In de ochtenduren van den 28sten Juli vlogen formaties Amerikaansche bommenwer pers het Duitsche rijksgebied binnen, zoo verneemt het D.N. B. De voorsten drongen door tot midden-Duitschland. Tij dens hevige luchtgevechten en door luchtdoelartillerie zijn, naar tot nu toe is vastgesteld, dertig vijandelijke toestellen, meerendeels viermotorige groo- te bommenwerpers, neerge schoten. De vijand verloor daardoor ongeveer 300 man vliegend personeel, die gedood werden of in gevangenschap geraakten. Slechts 9 Duitsche jachtvliegtuigen keerden niet terug. De uitwerking van den bomaanval was van weinig be lang. In kleine plaatsjes, die militair of voor de oorlogsin dustrie volkomen zonder betee- kenis zijn, ontstond schade aan woonhuizen. Ook werd een kerk vernield Generaalveldmaarschalk Rommel in Griekenland. De Duitsche bladen publicee- ren foto's waaruit blijkt, dat generaal-veldmaarschalk Rom mel zich in Griekenland be vindt. De foto's geven de aan komst weer van generaalveld maarschalk Rommel te Salo- niki. Een Britsche vliegboot, komende van Lissabon, is in 't Engelsche graafschap Ker ry neergestort. Van de 25 in zittenden werden 12 personen gedood. Boven het strand van Havanna zijn twee Amerikaan sche bommenwerpers tegen el kaar gebotst en neergestort. Twaalf vliegers kwamen om het leven. Bij de verkiezingen in Z. Afrika heeft generaal Smuts een duidelijke meerderheid be haald. Verduisteren van, 25 t.m. 31 Juli: van 21.455.45 uur. De maan komt morgen te 4.21 op en gaat te 20.32 onder. Feuilleton DEI MAN UIT DE WILDERNIS door B. Reen. HOOFDSTUK I. In de oerwouden van Borneo Joop Henneman staarde in uiterste verbazing naar een grijsachtig witte vlek. ver be neden hem in het dal. Hij be zat dén scherpen blik van menschen, die het grootste deel van h'un leven in onher bergzame en eenzame streken doorbrengen; maar ditmaal was hij er zeker van, dat zijn oogen <hem bedrogen. „Het kan eenvoudig geen tent zijn", mompelde hij terwijl hij zijn helm terugduwde en het zweet van zijn voorhoofd wischte. De heuvel, die hij beklom men had, was omringd door de dichte, haast, ondoordring bare tropische wildernis van Borneo, die zich honderden ki lometers in alle richtingen uit strekte een duistere ge heimzinnige wildernis, waar over tal van vreemde verhalen de ronde deden en weinig in werkelijkheid bekend was, want in dit deal van Borneo waren practisch nog geen na- vorschingen gedaaif. Hoogspringen stormers: 1. J. van den Berghe (N. Holland), 1.55 m. Kaderestafette stormers: 1. Amster dam 58 sec. Algemeene puntentelling stormsters: 1. Den Haag 41 pnt. Puntentelling stormers: 1. Bra bant 48 pnt. 8. Zeeland 8. Totaal uitslag puntentelling: 1. Den Haag 63 pnt., 2. N. Holland 61 pnt. 3. Sticht 58, 4. Brabant 48, 5. Z.- Holland 39, 6. Amsterdam 34, 7. Gelre 25, 8. Friesland 17, 9. Lim burg 13, 10. Zeeland Overijssel 5, 12. Drenthe 1 Groningen 0. Na de beëindiging der wedstrijden marcheerden alle groepeeringen van den jeugdstorm opnieuw het sportter rein rond waarna de plechtige delintocht plaats vond. In enkele korte bewoordingen wenschte de leider daarop zijn stor mers en stormsters geluk met de sultaten van de eindwedstrijden. die beter zijn dan vorig jaar te Deven ter en reikte de prijzen uit. ïfenneman iemand met eer. groote ervaring wat betreft onderzoekingen in tropische gebieden, was zeven maanden lang door de uitgestrekte wil dernis getrokken en geen en kele maal sedert hij de laatste buitenpost v n de beschaving had verlaten, had hij een blan ke gezien of gehoord. De in boorlingen, die hij had ont moet, hadden nog nooit tevo ren een ..bleekgezicht" gezien en slechts zijn ervaring van vele jaren op dit gebied had hem in staat gesteld zich tus- schen de wilde stammen te be geven. En nu, op den terugweg naar wat men dc beschaving pleegt te noemen, terwijl hij nog verscheidene honderden ki lometers oerwoud en moeras moest doortrekken alvorens hij verwachten kon weer met die beschaving in aanraking te komen, bevond zich hier, be neden in het dal, een tent. De ontdekking had op Hen neman dezelfde uitwerking als of hij een klap in zijn gezicht had gekregen. In zekeren zin verlangde hij ernaar met een anderen blanke in contact te komen en toch kreeg hij het gevoel alsof deze andere trek ker zich aan een overtreding schuldig maakte. Hij ondei'drukte die gedach- Visschers verkochten hun vangst te duur. Niet alleen houdt de prijs- beheersching toezicht op de prijzen, die grossiers en 'e- taillisten voor visch bereke nen, doch ook let men er op, dat visschers hun vangsten niet vlak voor of direct'na het binnen loopen tegen opge schroefde prijzen verkoopen. De straffen, die in zulke» ge vallen worden opgelegd, zijn niet gering. Onlangs constateerden con- tröle-ambtenaren, dat de vis schers J. Bout, Dalemsche straat 16 en W. Bout, Bosch straat 52, beiden te Tholen, hun vangsten niet afleverden aan den agent der Nederland sche Visscherij Centrale, maar aan andere instanties, waarbij zij hoogere prijzen in rekening brachten dan geoorloofd was. De Inspecteur voor de Prijs- bcheersc-hing te 's-Gravenha- ge heeft hen ieder deswege tot 510 boete veroordeeld. Maisky plaatsvervangend volkscommissaris. Volgens den Sovjetberichten dienst heeft de Raad van volkscommissarissen der Sov jetunie Maisky benoemd tot plaatsvervangend volkscom missaris van buitenlandsche zaken. het bericht blijkt niet, of Maisky. die op het oogenblik te Mos kou verblijft, deze nieuwe functie zal waarnemen met behoud van zijn am- bassadeurspost te Londen dan wel niet meer naar Londen zal terugkeeren. Op 94-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de oud- luitenant-generaal W. Boetje, oud-legercommandant in Ned.- Indië. J apansche duikbooten hebben bij de Salomonseilan den een kruiser, die behoorde tot de San irirancisco klasse, met torpedo's tot zinken ge bracht. S p e 1 e n d e r w ij z e ge raakte de 13-jarige Herman V. te Stieltjeskanaal in het ka naal aldaar en verdronk. De vader van het knaapje is eeni- ge jaren geleaen op dezelfde plaats verdronken. Onder Brunssum is de weduwe Diederen uit de jemeente Nuth onder de elec- rische tram geraakt, toen zij uitweek voor een vrachtauto. Zij is aan de bekomen verwon dingen overleden. .e. Het was belachelijk be ledigd te zijn, omdat hij niet de eenige vorscher was, die den moed bleek te bezitten zich in het onbekende te be geven. Hij trok zijn bepakking weer recht en daalde den heu vel af. Hij maakte evenwel slechts matige vorderingen, niet alleen doordat hij met zijn voeten telkens verward raakte in zich laag boven den grond slingerende ikken, doch ook |doordat hij doodmoe was. Ver scheidene dagen achter elkaar was hij alleen verder getrok ken en had hij al zijn bagage zelf moeten meeslepen, want zijn inlandsche dragers hadden hem ver terug in de binnen landen in den steelc gelaten. Alleen zij, die weten wat de rimboe van Borneo is, waar de zon ongeloofelijke hitte schijnt uit te stralen en dampen doet opstijgen, die de atmosfeer van een Turksch bad scheppen, waar de mensch bloot staat aan de voortdurende aanval len van allerlei insecten en dergelijk gedierte alleen zij, die hier ondervinding van hebben kunnen zich werkelijk indenken wat Henneman door staan had. Alleen iemand van ijzer en staal kon dit hebben overleefd. MIDDELBURG Mishandeling. Een vrouw en een man, J. H. en L. V. genaamd, ge raakten in de woning van W. in een ruzie gewikkeld, die zoo hoog liep, dat V. zijn te genstandster, zooals deze bij de politie kwam aangeven, mishandelde. Bovendien gooide hij in de v^oning van zijn gast heer een viertal ruiten kapot. De politie heeft de zaak in behandeling genomen. Inbraak. J. A. P. kwam bij de politie aangifte doen, dat er bij hem was ingebroken en een hee- renrijwiel ontvreemd. De po litie stelde een onderzoek ter plaatse in en stelde vast, dat door het verbreken van een slot onbevoegden zich toe gang tot het perceel hadden verschaft. Het onderzoek wordt voortgezet. Te dure kruisbessen. De economische dienst van de Middelburgsche politie maakte proces verbaal op te gen H. D. S. en zijn echtge noote M. de H., die kruisbes sen 22 cent boven den vast- gestelden prijs verkochten. Ongeval bij het lossen. Tijdens het lossen van de motorvrachtbcot „En Avant" aan de Loskaai alhier, is er een ongeluk gebeurd, tengevol ge waarvan de Amsterdammer J. B. A. S. met een gebroken enkel moest worden wegge bracht. Men was bezig ijzeren staven te lossen, toen een ka bel brak. Hierdoor stortte een aantal staven in het ruim en raakte de' voet van den ge noemden arbeider zoodanig, dat zijn enkel brak. Verkeersovertreding. Mej. C. L. K. fietste in de Korte Delft in de verboden richting. Zij kreeg een poli- jtioneele waarschuwing. Mej. dr. J. J. B. Mulder f Men schrijft ons: Dezer dagen overleed te Utrecht mej. dr. J. J. B. Mul der, die gedurende bgna 23 ja ren aan het Gymnasium te Middelburg oude talen heeft gedoceerd. Sinds 9 Februari van dit jaar had mej. Mulder ziekteverlof. Omstreeks Pa- sChen vertrok zij naar Utrecht, waar zij door algeheele rust herstel hoopte te vinden. Daar is zij nu ten huize van hare zustor overleden. Zij werd be graven te Bilthoven. Voor haar vele vrienden te Middelburg beteekent het heengaan van mej. Mulder een groot verlies en haar leerlin gen zullen de vriendelijke, steeds hulpvaardige persoon lijkheid van mej. Mulder in dankbaarheid gedenken. GOES Zilveren jubileum. De heer A. H. van Sprang herdacht heden, dat hij vóór 25 jaar in betrekking kwam bij de bierbottelarij en limona- defabriek A. M. Verdonk. De heer Verdonk sprak den jubi laris in waardeerende woorden toe, 'waarbij hem tevens een fraai cadeau en een geschenk in enveloppe werd aangeboden. Ook van verschillende andere zijden ontving ds jubilaris blijken van vriendschap en medeleven. Besluiten, benoemingen enz. Voor het examen Nederland sche handelscorrespondentie afgenomen vanwege de Ned. associatie voor praktijkexa- mens slaagden de dames A. J. van Hoepen, tijd. St. Laurens; J. C. van Noppen te Middel burg en H. J. Quasters te Vlissingen en de heeren C. J. Meijer te Middelburg en J. de Visser te Meliskerke. Te Amsterdam slaagde voor het examen Hoogduitsch L.O. mej. S. Mulder, onderwijzeres (Wordt vervolgd) te Ellewoutsdijk. O WB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 2