PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Besluiten van den Italiaanschen ministerraad. Zware afweergevechten in sector Orel. DONDERDAG 29 JULI 1943 «Hf K=/.?r. ïr'SW'fï iï S:,-S,S<;i AnvFRTFMTlFPRt.lS! Por mm 12& ct.. minimum oer adver- kantoortlld tel. 578: Middelbura: i j.nrleiisen» U-.,-,! r>„, we- en ONTBINDING VAN DE FASCISTISCHE PARTIJ. 00 Da nieuwe Italiaansche mi nistcrs zijn, onder voorzitter schap van minister-preident Badoglio, te Rome bijeengeko men. In deze eerste bijeen komst kwam tot uitdrukking, dat de buitenlandsche politiek van Italië geen verandering ondergaat. Mee het oog op den nieuwen toestand die in het politieke leven van 't land is ontstaan, heeft de ministerraad in de eerste plaats last gegeven tot ontbinding van de fascistische partij. Er zijn maatregelen geno men, dat de aan deze partij verbonden instellingen met betrekking tot de opvoeding on de sport zullen kunnen blij ven funcüoneeren. Tijdens dezelfde zitting is voorts besloten, dat de wet van 9 December 1928 met be trekking tot den grooten fas- cistischen raad onvereenig- baar is met den terugkeer naar de normale grondwet. Bovendien heeft de raad last fegeven tot het opheffen van e bijzondere rechtbanken voor de verdediging van den staat. De door deze rechtbanken be handelde gevallen zullen nu voor den duur van dezen oor log worden afgedaan door de militaire rechtbanken van de afzonderlijke legergroepen. Verklaring van Guarïglia. De nieuwe Italiaansche mi nister van buitenlandsche za ken, Guarïglia, die zich per vliegtuig uit Turkije naar Ita lië begaf en te Sofia een kort oponthoud had, heeft een kor te verklaring afgelegd. Hij zaide: „Italië zal strijden, niet tegen het faseisme, maar voor de overwinning tegen de ge- meenschappelijke vijanden". Nieuwe voorzitter van Italiaansche senaat. Do president van den senaat, Eraaf Suardo, is afgetreden. 'e koning en keizer heeft op voorstel van den chef der re- geering, Badoglio, groot-admi raal Thaon di Revel, ridder in de orde van de Annunziata, tót voorzitter van den senaat benoemd. Verklaring van radio-Rome. Radio-Rome heeft in een op roep tot de bevolking gewaar- schuwd voor geruchten van on- rctucl iri verantwoordelijke elementenhet Stefa'nfbericht gezégd ver en voor sensationeele berich-i langde een hoofdelijke stem- ten. Deze kunnen slechts de ming. openbare rust en orde versto-J Vervolgens werd door den re" D secretaris der partij Scorza een Radio-Rome verklaart: bui-jtweede en door Farinaeci een ten Italië moet men zich niet derde motie ingediend. De be niet meer bijeengeroepen was, bijeengekomen. Na de opening heeft de chef der regeering rapport uitgebracht over den politieken en militairen toe stand Daarop heeft de voor zitter der kamer, Grandi, de volgende motie ingediend, die behalve door hem ook onder teekend was door Federzoni, de Bono, de Vecchi, de Marsi- co, Acerbo, Pareschi, Cianetti, Ciano, Bottai, Balenno, Got- tardi, Bignardi, de Stefani, Rossoni, Marinelli, Alfieri, Al- bini, -Bastianini. De groote fascistische raad, bij eengekomen in de dagen van uiterste beproeving, is voor alles met zijn gedachten bij de held haftige strijders van elk wapen, die schouder aan schouder met de trotsche bevolking van Sicilië, waarin het geloof aan het Itali aansche vo'.-k op de schitterendste wijze naar voren komt, strijden om de edele tradities van dap perheid en van onverzwakte of fervaardigheid van onze roem rijke weermacht te vernieuwen. Na bestudcering van den binnen- landschen en internationalen toe stand e'n van de politieke en mili taire oorlogvoering, proclameert de groote raad den heiligen plicht van a'.le Italianen om tot eiken prijs de eenheid en onafhankelijk heid. de vrijheid van het vader land. de vruchten van de offers en aen arbeid van vier generaties, van de risorgimento tot nu toe. het leven en de toekomst van het Italiaansche volk te verdedigen betuigt de noodzakelijkheid een moreele en materieele eenheid van alle Italianen in dit ernstige en voor het lot der natie beslissende uur. De groote raad verklaart, dat om dit doel te tereiken, het on- middel'ijke herstel van alle staats functies noodzakelijk is, door aan de Kroon, den grooten raad der regeering, aan het parlement er. de corporaties de taken en de verantwoordelijkheden te geven, zooals deze in de statuten en de grondwetsbepalingen zijn vastge- De groote raad noodigt den chef dei regeering uit om aan Zijne Majesteit den Koning, tot wien het hart van de geheele natie trouw en vol vertrouwen is ge richt, te verzoeken met het effec tieve opperbevel over de strijd krachten te land. ter zee en in de lucht, overeenkomstig .artikel 5 van het statuut van het Ko ninklijk Huis het hoogste initia- tier der beslissing te nemen, dat hem door onze staatsinrichting wordt verleend en dat altijd in onze geschiedenis de roemrijke kracht van onze verheven dynasti van Savove is geweest. Grandi, zoo wordt verder in overgeven aan valsche illusies over den zin en de beteekenis -. van de jongste ontwikkeling ir Italië. Het is geen moreele in- eenstorting. Italië heeft zich achter het fascisme geplaatst toen dit in de oogen van het j Italiaansche volk een beweging scheen, die Italië na zijn ver val weer tot wederopstanding kon brengen. Het tót dusver bestaande regime is er echter niet in geslaagd in oorlogstijd de noodige concentratie van Icrachten tot stand te brengen en de aan dit regime gestelde taken te vervullen. Derhalve heeft het het bestuur over het lot van Italië moeten leggen f in dc handen, die alle krachten voor de redding van Italië zul len concentreeren. Communiqué over bijeenkomst grooten fascistischèn raad. 3 Het agentschap Stefani pu- bliceert een „offieieele uiteen zetting" van de gebeurtenissen :n den grooten fascistischèn - raad, die geleid hebben tot het aftreden van Mussolini. Hierin wordt het volgende gezegd: Op 24 Juli is de groote raad. 3ie sedert 7 December 1939 sprekingen hebben ononder broken tien uur geduurd, d.w.z. tot 03.00 uur in den nacht van 25 Juli. Aan het einde der be sprekingen kreeg de door Grandi ingediende agenda 19 ja-stemmen, 7 neen-stemmen bij één onthouding. De motie van Farinaeci kreeg één ja- stem. De motie van Scorza werd ingetrokken. Berlijnsche persstemmen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Duitsche bladen brengen thans enkele commentaren op de gebeurtenissen in Italië. In een aantal hoofdartikelen wordt betoogd, dat de gebeur tenissen een zuiver binnen- landsch karakter dragen en dat de hoogere idee der ge meenschappelijke oorlogvoe ring er niet door aangetast wordt. In Duitsche kringen krijgt men den indruk, dat men wil trachten, onder lei ding van maarschalk Badog lio, de uiterste concentratie der Italiaanschevolkskracht te bereiken, opdat de oorlog met alle beschikbare middelen verder gevoerd kan worden. DISTRIBUTIE VAN VLAKGLAS. Thans een definitieve regeling, De voorloopige distributiere geling van vlakglas, die sinds 13 April van dit jaar geldt, wordt met ingang van 1 Aug. 1943 vervangen door een defi nitieve distributieregeling. Aankoop, verkoop en afle vering, alsmede het doen ver richten van deze handelingen, mogen uitsluitend geschieden tegen afgifte resp. ontvangst van een glasbon resp. Glas- marke. De glasbonnen worden in omloop gebracht door het! rijksbureau voor bouwmateri alen, de glasmarken door den chef intendant beim Wehr- machtbefehlshaber. Particulie ren dienen zich niet recht streeks tot deze instanties te wenden om bonnen te verkrij gen, doch tot den vakman, die voor hen het glas verwerkt of bewerkt. Deze wordt door zijn bedrijfsorganisatie en door middel van een handleiding van het rijksbureau voor bouw materialen op de hoogte ge bracht van de thans ingevoer de regeling Overgangsregeling. De op 1 Augustus 1943 nog In om loop zijnde noodbonnen, uitgegeven door cle gemeenten, de bureaux goed keuring werken, het rijksbureau de voedselvoorziening in oorlogstijd het rijksbureau voor bouwmaterialen, alsmede de Beschelnigungen, uitgei_ ven dor den Duitschen gevolmachtig de bij het rijksbureau voor bouwma terialen voor Du-leche burgerlijke op drachten en Verlagerungsopdrachti behouden hun geldigheid t.m. S Augustus 1913. Na 8 Augustus 1943 mag op de noodbonnen en Beschemi- gungen geen glas meer worden ge kocht, verkocht enafgeleverd. Tot S Augustus moeten zij worden geho noreerd. mits aangeboden door de oor spronkelijke houders. Zij mogen even wel niet dienen ter herbevoorrading in den handel. Wanneer deze noodbonnen scheinigungen, welke voor 1 Augustus zijn uitgegeven, op 9 Augustus nog niet zijn gehonoreerd, derhalve nog in het bezit zUn van degenen, deze stukken zijn gesteld, zijn de houders van dergelijke stukken genoodzaakt na 8 Augustus een her nieuwde aanvraag in te dienen bij die Instantie, bU welke men volgens nieuwe regeling na 1 Augustus g bonnen moet aanvragen. De verloopen glasbonnen en Beschelnigungen diener hierbij te worden opgezonden. De tijdelijke, gestencilde Glasschei- i. Da 1 Juli uitgegeven of thans nog t te geven door de desbetreffende Wehrmachtsinstanties namens den chefintendant beim Wehrmachtbefehls- haber in den -Niederlanden blijven gel dig t.m. 31 Augustus 1943. Gencraa'.-veldmaar,schalk Von Runstedt, die dezer dagen militaire inlichtingen in Nederland bezichtigde, tijdens een piteenzeltng be treffende een sector van de kustverdediging. Rechts naast den Generaal-veldmaarschalk de Wehr machtsbefehlshaber in den Nie derlanden, General der Flieger Chrisiansen. Stapf-Martens-Pax m. OPNIEUW TERREURAANVAL OP HAMBURG. Het opperbevel van de Duit-'convooi aan en brachten twee sche weermacht maakteWoens.'koopvaardijschepen met een. dag bekend: |gezamenlijken inhoud van De zware afweergevechten '12000 brt tot zinken. Een schip den sector Orel duren voort.'van 5000 brt kreeg zoo zware voor Aan de rest van het Oostelijke bomtreffers, dat het slagzij d, en front namen de aanvallen der vertoonde. Twee andere groote Sovjets aan sterkte en uitge-ivrachtschepen werden bescha- breidheid af. Van de afzonder- |dif>d- lijke gevechtssectoren wordt Duitsche duikbooten boorden gemeld: |°P den Atlantischen oceaan en Aan het bruggenhoofd van jn de Middellandsche zee acht den Koeban, aan den Mioes en!schePen den grond met een aan den Donets mislukten gezamenlijken inhoud van vijandelijke aanvallen. In het 44.241 brt., beschadigden een gebied van Orel viel de vijand lichten kruiser alsmede zes ook Dinsdag met onverminder-jvrac"tscaePen en schoten in de kracht aan. Alle aanvallen den afweer drie vijandelijke HEVIG ARTILLERIEVUUR OP SICILIË. Het Italiaansche weermacht- bericht van 28 Juli luidt als volgt: Aan het front van Sicilië hevig artillerievuur. Vijande lijke aanvallen in den centralen sector mislukten. Duitsche vliegtuigen vielen voor anker liggende vijandelijke schepen in de haven Augusta aan én brachten een korvet alsmede een tankboot van 7000 ton tot zinken. Voorts wierpen zij zes transportschepen met een ge zamenlijken inhoud van ruim 40.000 ton in brand. Aanvallen van de Engelsch-Amerikaan- sche luchtmacht op kleine plaatsen van Calabrië veroor zaakten geringe schade. Er vie len eenige slachtoffers onder de burgerbevolking. Twee vliegtuigen werden omlaag ge schoten. Bij een mislukten aan val op een onzer konvooien in de Tyrrheensche zee werden vier vijandelijke vliegtuigen door escorteerende eenheden vernietigd. Op den Atlantischen oceaan plaatste een onzer duikbooten twee torpedotreffers op een vijandelijk vliegkampschip. Zes vijandelijke vliegtui gen hebben een luchtaanval op Hongkong.gedaan. Zij wierpen hun bommen lukraak in de kustwateren neer. stortten onder hooge verliezen voor de Sovjets ineen: Aan dit front heeft zich de laatste da gen de Rjjnsch-Westfaalsche 86e divisie infanterie bijzonder onderscheiden. Ook ten Zuiden van het La- dogameer bleven vijandelijke aanvallen, die echter met zwak kere strijdkrachten dan de vo rige dagen werden uitgevoerd, zonder succes Op Sicilië nam de wederzijd- sche bedrijvigheid der artille rie aanzienlijk toe. In den cen tralen frontsector bleven aan vallen van Britsche en Noord- Amerikaansche formaties ir 't afweervuur voor de Duitsch- Italiaansche stellingen steken of werden door terstond opge zette tegenaanvallen afgesla gen. In de wateren van het eiland vernietigde de lucht macht bij aanvallen 'overdag en des nachts een tankschip van 7000 brt en een korvet. Voorts werden 6 groote trans portschepen beschadigd. Sterke vijandelijke formaties bommenwerpers zetten haar terreuraanvallen op de stad Hamburg Dinsdagnacht voort. Er werden nieuwe verwoes tingen aangericht en ten deele uitgebreide branden in verscheidene stadswijken. De bevolking leer weer verliezen. Door nachtjagers en luchtdoel artillerie werden volgens de voorloopige berichten 47 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Dinsdag over dag haalden luchtverdedigings strijdkrachten boven de bezette Westelijke gebieden nog negen vijandelijke vliegtuigen om laag. In den strijd met een Brit sche formatie motortorpedo- booten brachten Duitsche be wakingsstrijdkrachten voor de Nederlandsche kust een artilleriemotortorpedoboot tot zinken en beschadigden een andere boot zoo ernstig, dat zij als vernietigd beschouwd kan worden. Onze vaartuigen keer den voltallig op hun steunpun ten terug. Gevechtsvliegtuigen voor den langen afstand vielen opnieuw hèt op den Atlantischen Oce aan waargenomen vijandelijke vliegtuigen omlaag Bolchof door Duitsche troepen ontruimd. Tijdens de elastisch gevoerde afweergevechten in aen cen tralen sector van het front is de plaats Bolchof op 28 Juli in andere handen overgegaan. De Duitsche troepen hebben, door den vijand ongehinderd, een nieuwe stelling betrokken na in Bolchof alle militaire instal laties, die den bolsjewisten van nut zouden kunnen zijn, te heb ben vernield. Nieuwe staat-sleening overteekend. De wnd. secretaris-generaal van het departement van fi nanciën, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft in een onder houd met een A.N.P.-redac- teur verklaard, dat dejjieuwe 3% Ned. Staatsleening, waarvan Dinsdag 700 mil- lioen ter inschrijving voor het publiek was aangeboden, 238 millioen was overteekend. Tabaks- en versnaperingen- kaarten voor patiënten in inrichtingen. Patiënten in ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen ontvangen ook ditmaal de ta baks- en versnaperingenkaar- ten reeds tijdens hun verblijf in het ziekenhuis. De distri butiediensten reiken de kaar ten aan de administratie van het ziekenhuis uit, die vervol gens de kaart aak den patiënt afgeeft. Deze regeling geldt ook, in dien de patiënt in een andere gemeente woont dan die, waarin het ziekenhuis is ge vestigd. Priemie ongevallenwet 1921. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft de bijdrage over het jaar 1942 vastgesteld op 125 van de voorschotpremie betreffende de ongevallenwet 1921. Er zal dus 25 van de voor 1942 verschuldigde ongevallenpremie worden bij- ;evorderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1943 | | pagina 1